Rondom den oorlog fZ)e ötityd ui het Uletten Voornaamste activiteit op Zee. Ceti etcfiutdigitiy aan Qoefrêetó Churchill aangeklaagd Het Driemogendheden- pact van Ankara Finsch-Russische onderhandelingen MAANDAG 23 OCTOBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Duilsch wachtschip op mijn geloopen. DE LEGERBERICHTEN. Eet gisteravond uitgegeven Fransche com muniqué luidt als volgt: „Kalme dag, Patrouilles en hinderlagen op verschillende punten van het front." Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front." Het Duitsche legercommando deelt me de: „In het Westen geen bijzondere ge beurtenissen, afgezien van geringe activi teit van artillerie en verkenningsafdee- lingen." EEN STRATEGISCHE ZET? Men gelooft, dat een knappe strategi sche zet van het Fransche legerbevel de plannen van het Duitsche hoofdkwartier voorloopig in de war heeft gestuurd. Vol gens te Parijs ontvangen berichten wilden de Duitschers een groot offensief op de Fransche troepen aan de Duitsche zijde van de grens openen. Gamelin trok toen heime lijk alle troeepn terug, met uitzondering Van de voorposten, die zooveel gebruik van munitie, zoeklichten enz. maakten, dat de Duitschers nooit tot de ontdekking kwa men, dat de Fransche troepen reeds twee dagen tevoren waren weggetrokken. Afgezien van eenige observatieposten vallen de Fransche linies thans ongeveer samen met de grens, terwijl de Duitsche troepen voor het overstroomde gebied van Rijn, Moezel en Saar staan. DUITSCH WACHTSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Eén-en-zeventig dooden. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Zater dagmiddag is een Duitsch wachtschip tus- schen Falsterbö en Moën op een mijn ge loopen en vernield. Van de 76 opvarenden zijn er vijf in geslaagd zich met een vot te redden. Zij werden door een Deensch vlieg tuig gevonden, dat hen naar het eiland Moën bracht. Op hel vlot is nog een man gestorven, de vier overigen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Nader wordt gemeld, dat een Deensch vliegtuig op zee is gedaald om te pogen de vijf Duitschers," die zich met het vlot hadden gered, aan boord te nemen. Het gewicht werd evenwel te zwaar. Een twee de vliegttuig is toen hulp gaan halen. En een motorboot is uitgezonden, om hulp te b.'eden. Eén der mannen op het vlot is omgekomen eer er hulp kwam. Op een rif van Aegholm, een eiland ten Noorden van Moën, zijn vijftig lijken aan getroffen. Tct nu toe konden 29 lijken worden geborgen. De nasporingen door schepen en watervliegtuigen worden voort gezet. DE OORLOG IN DE LUCHT. Luchtalarm aan Engelands Oostkust. Zaterdagochtend is voor een deel van Engelands oostkust luchtalarm gemaakt. Een half uur later werd reeds het sein ge geven, dat het gevaar geweken was. De ministerieën van luchtvaart en bin- rienlandsche veiligheid deelen mede, dat niet geïdentificeerde vliegtuigen gister ochtend bij de Oostkust zijn waargenomen, vliegende in Noordelijke richting. Er wer den voorzorgsmaatregelen genomen. Ge vechtsvliegtuigen stegen op en in een deel van het Noord-Oostelijk district werd alarm gemaakt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden gistermiddag waargenomen ter hoogte van de Z. O. kust van Schotland. Britsche ge vechtstoestellen vingen de beide vliegtui gen op. Een der vijandelijke vliegmachi nes werd omlaag geschoten. Schotsche plaatsen worden ontruimd. In verband met het gevaar voor lucht aanvallen heeft de regeering besloten, de plaatsen North Queenkferry, Inverneithing en South Queesferry in Noord-Schotland te cntruimen. Reeds ^ijn 1500 schoolkinderen vertrokken. eHt is niet de bedoeling, ook de volwassenen te laten vertrekken. VLIEGTUIGEN VALLEN EEN CONVOOI AAN. Drie Duitsche machines neergehaald. De Britsche ministerie van Marine en Luchtvaart deelen mede: „Zaterdagochtend werden op de Noord zee vijandelijke vliegtuigen waargenomen door een convooi." Zaterdagmiddag werd het convooi aan gevallen door twaalf vijandelijke vliegtui gen. De toestellen warden bestookt door gevechtsvliegtuigen en de convooieerende oorlogsbodems. Tenslotte werden drie vijandelijke toestellen door de Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag gehaald, en een vierde vliegtuig werd door de lucht doelartillerie gedwongen te dalen. De Britsche luchtmacht leed geen ver hezen. Van het convooi werden geen sche pen getroffen, en evenmin van de bege leidende oorlogsbodems. Het ministerie van luchtvaart maakt nog bekend, dat vijf Duitsche vliegers werden opgepikt en door treilers te Grimsby aan land gezet. Twee vliegers werden ernstig gewond aan land gebracht. Drie anderen werden Zondagochtend vroeg in een rubberboot aangetroffen, een van hen was gewond. Sjids Zaterdagmiddag hadden zij rondge dobberd. ZEESLAG BIJ DE DEENSCHE KUST? Boeren en visschers uit Hirtshals (Noord- Jutland) maken melding van een zeeslag tusschen niet geïdentificeerde oorlogssche pen aan de Deensche kust. Kijkers verklaren, dat een klein oorlogs schip of een duikboot, een koopvaardij schip aanhield, toen twee grootere oorlogs bodems aan den horizon verschenen en. Een kwartier lang werd heftig gevuurd. Intusschen kon het stoomschip ontkomen. Rookwolken heeft de waarneming moeilijk gemaakt, doch de toeschouwers gelooven, dat alle drie schepen zijn weggevaren. DE „SCHWABENLAND" TOT ZINKEN GEBRACHT? „New York Times" publiceert een tele gram uit Buenos Aires, waarin gezegd wordt, dat volgens sommige diplomatieke kringen het Duitsche s.s. „Schwabenland", op den dienst naar Zuid-Amerika, verant woordelijk is voor den ondergang van het Britsche lijnschip „Clement", waarover op 2 October gemeld is. Aan het telegram wordt toegevoegd: Volgens ooggetuigen op zee heeft een Britsche kruiser eenige dagen later de „Schwabenland" tot zinken gebracht. Deze kruiser heeft de bemanning van de „Schwa benland aan boord genomen, alsmede den kapitein en den eersten officier van de „Clement",, dien de Duitschers hadden ge vangen genomen. Het Zweedsche vrachtschip „Gustav Adolf" (1450 ton) is Zaterdag op de Noord zee gezonken. De negentien koppen tellende bemanning is opgepikt door het Noordsche stoomschip „Biscaya." De reddingboot van Great Yarmouth heeft Zaterdag 23 opvarenden van het Noor- sche tankschip „Deodata" aan land ge bracht. Drie van deze geredden werden door een Britsch schip aan boord genomen en later overgezet op de reddingboot. De ge wonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De derde stuurman deelde den correspon dent van Reuter mede, dat het schip is ge zonken na een ontploffing. De „.Deodata" keerde in ballast van Roemenie terug. Het Deensche vrachtschip „Sessa" meldt uit Santiago, dat het bijna is aangevaren door den grooten Duitschen koopvaarder „Dresden", die met gedoofde lichten voer. Men merkt op, dat het Duitsche schip, toen het uit Santiago vertrok, heeft medege deeld, dat het zich door straat Magelhaens naar Eiiropa zou begeven, doch dat het in werkelijkheid in Noordelijke richting vaart. Gewapende koopvaarder verjaagt Duitsche duikboot. Het Britsche ministerie van voorlichting publiceert voor den eersten keer een ver haal over een gevecht tusschen een Duit sche duikboot en een Britschen gewapenden koopvaarder. De koopvaarder was van Engeland op weg naar Zuid-Amerika, toen hij door een duikboot werd aangevallen. Direct werd het geschut in actie gebracht. Na een heftig voorgevecht werd de duikboot geroffen. Kort daarop naderde een Britsche torpedo jager, welke de duikboot tot zinken bracht. ENGELSCHE PERSSTEMMEN De booze ontvangst, die in Berlijn bereid is aan het EngelschFranschTut-ksche pact, geeft de maat aan van de verwarring, die dit pact in de nationaal-socialistische kringen veroorzaakt heeft, aldus de „Ti mes" in een hoofdartikel, waarin verder ge zegd wordt: „Hitier zal waarschijnlijk alles doen wat het geknoei en de vleierij der Duitsche diplomatie kan beramen om te herstellen hetgeen hij terecht beschouwt als een ernstige inbreuk op zijn plannen tot uitbreiding van het Duitsche gezag op den Balkan". Sprekende over den rol van Italië zegt de „Times": Men mag het als een axioma van de Italiaansche politiek beschouwen, dat Italië geinteresseerd is in den Balkan. Inderdaad was het voor een groot deel te danken aan Italiaansche inspiratie, dat Hongarije en Roemenië kort geleden een definitieve verbetering in hun betrekkingen tot stand brachten. De rol, die kortelings door de regeering van Mussolini is gespeeld, is uitgegaan naar vereenigen en stabilisee- ren en moet als zoodanig respect en sympa thie afdwingen van den kant der Balkan- landen. In dit verband zal opgemerkt wor den, dat een van de voornaamste doelstel lingen van het driemogendhedenverdrag van Ankara is, de eenheid en de onafhan kelijkheid van den Balkan te verstevigen. Engeland en Frankrijk bevinden zich thans in een bewonderenswaardige positie om hun beloften aan Roemenië en Griekenland ge stand te doen aan de zijde van Turkije. En gelands definitieve verdrag met Turkije brengt het in de natuurschap van de Bal- kanstaten en verschaft, wanneer dit noodig mocht zijn, die basis voor operaties, welker afwezigheid rechtstreeksche hulp aan Po len verhinderde. DE DUITSCHE VOLKSVERHUIZING. Overeenkomst inzake Tirol. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken Ciano heeft Zaterdag te Rome met den Duitschen ambassadeur von Mac- hensen en den gevolmachtigden minister Clodius overeenkomsten onderteekend in zake het overbrengen van Duitsche burgers van den Boven-Etscb naar Duitschland. Bij de overeenkomst wordt bepaald, dat de verhuizing van de in den Boven-Etsch wonende Duitsche staatsburgers verplicht is en binnen drie maanden na de publica tie der overeengekomen bepalingen moet worden voltrokken, terwijl de emigratie van „Volksduitschers" vrijwillig is. Voorts wordt bepaald, dat alle in den Boven-Etsch wonende of uit den boven-Etsch stammen de „Volksduitschers" voor 31 December 1939 nadrukkelijk moeten verklaren of zij, met behoud van de Italiaansche natio naliteit voornemens zijn in Italië te blij ven, of dat zij de Duitsche nationaliteit willen aannemen met het doel naar Duitschland te emigreeren. Deze verklaring zal een definitief en ver plichtend karakter dragen. De emigratie van „Volksduitschers" die de Duitsche na tionaliteit aanvragen, zal vóór 31 Decem ber 1942 moeten geschieden. Ook de finan- cieele kwesties met de emigratie verband houdende, zijn geregeld. SPECIALE BIDDAG IN BELGIE. Zondag 29 October as. zullen in geheel België godsdienstige plechtigheden plaats hebben om Gods bescherming over het xand af te smeeken Te Brussel zal in de kerk van Sint Goedele, met pontificale as sistentie van Z.Em. kardinaal van Roey, een Hoogmis worden opgedragen, welke door Koning Leopold zal worden bijge woond. Na het Evangelie zal de kardinaal, als primaat van België, een predicatie hou- t'en in het Vlaamsch en het Fransch. Ver schillende officieele personen zullen de plechtigheid bijwonen. Geval van goudsmokkelarij ontdekt. Douanebeambten aan het station van Herbesthal (België) hebben in een koffer met dubbelen bodem gouden staven en gouden munten ontdekt tot een totaal ge wicht van ongeveer twee kilogram en een waarde vertegenwoordigende van ruim 50.000 francs. De koffer, welke voor het Luitenland bestemd was, was aangegeven ais gevuld met kleedingstukken. Het goud s in beslag genomen en er is een onder zoek ingesteld. DAAR STAAT DE DOODSTRAF OP. Voor een speciale rechtbank te Hanno ver is een 17-jarige Duitscher ter dood ver oordeeld wegens roof tijdens de luchtver- duistering. Dit is het eerste vonnis op grond van het jongste decreet. GEEN GIFGASSEN VERKLAART DE POOLSCHE REGEERING. In een door de Poolsche ambassade te Parijs uitgegeven communiqué verklaart de Poolsche regeering. dat het Poolsche leger nooit ergens met gifgas gevulde granaten of bommen heeft gebruikt tijdens den oor log tegen Duitschland. Nimmer heeft een der bondgenooten Po len projectielen van dezen aard geleverd. Alle Duitsche verklaringen en publicaties, waarin Groot Brittannië er van wordt be schuldigd naar Polen met gas gevulde granaten of bommen te hebben gezonden, zijn gelogen en van allen grond ontbloot, aldus het communiqué. COMMENTAAR VAN DE „GIORNALE DTTALIA" Het eerste commentaar in de Italiaansche pers over het EngelschFranschTurksche verdrag wordt gepubliceerd in de „Giornale d'Italia", welks hoofdredacteur doet uitko men, dat het pact, welks tekst niet geheel en al doorzichtig is, geteekend werd na de mislukkig van de onderhandelingen te Mos kou en dat het thans een geïsoleerd pact olijft. Overigens brengen de militaire verplich tingen, welke het pact voor de, drie partijen heeft vastgesteld, niets nieuws in de Mid- dellandsche Zee en den Balkan. De bondge nootschappelijke functies tusschen Enge land, Frankrijk en Turkije waren reeds dui delijk sinds de sluiting der eerste overeen komsten tusschen Londen, Parijs en Ankara, welke werden gevolgd door Britsche lee ningen en den afstand door Ankara van het Sandsjak Alexandrette. Men zou later Italië hebben willen mee- sleepen in deze aangelegenheid. Italië be perkt zich er echter toe met aandacht deze nieuwe episode te bezien. Italië heeft zon der verrassing de sluiting van het pact ver nomen en het behoudt zich het recht voor met zijn gebruikelijke kalmte en aandacht de essentieele ontwikkeling te volgen. De „Times" heeft geschreven, dat Tur kije niet alleen zijn positie behoudt van,on afhankelijk bewaker der zeeëngten, doch zal voortgaan met toegenomen gezag op den Balkan eeif functie van bemiddeling en sta bilisatie uit te oefenen. Daarop kan mer. antwoorden, dat op den Balkan niets zal kunnen worden gepro beerd en gedaan zonder Italië, dat in dat gebied vitale belangen heeft niet alleen van economischen aard. VON PAPEN TERUG NAAR ANKARA? Volgens „National Tidende keert von Pa pen binnenkort naar Ankara terug met een speciale opdracht, welke ten doel heeft ze kere punten in het BritschFransch Turksche verdrag op te helderen. Hij zou dc „Athenia" hebben laten torpedeeren „ZWIJGEN WORDT ALS BEKENTENIS BESCHOUWD". Rijksminister Goebbels heeft gisteren avond een redevoering gehouden, waarin hij felle en rechtstreeksche aanvallen deed op den Engelschen eersten lord der admi raliteit, Winston Churchill. Spreker eischte nauwkeurige antwoorden op nauwkeurige vragen. Zwijgen van Churchill zou be schouwd worden als een bekentenis. Churchill, zoo zeide Goebbels o.m., is de voornaamste aanstichter van dezen oor log. Het is zijn werk. De volkeren klagen hem aan. Hij is een Europeesch gevaar ge worden. Spreker beschuldigde Churchill er van om door het tot zinken brengen van de „Athenia" Amerika evenals in 1917 mee te sleepen in den maalstroom der gebeurte nissen. Een neutrale getuige, de Ameri- kaansche staatsburger Anderson, heeft in de Duitsche pers het bewijs geleverd, dat Churchill zelf de ..Athenia" door vuur van drie Engelsche destroyers tot zinken heeft doen brengen. Daarom stelde spreker Chur chill de volgende vragen: 1. Hoe kon in het eerste Engelsche com muniqué gesproken worden van een Duit schen torpedo, daar Churchill toen bekend was. dat de ..Athenia" door Engelsche tor- pedobnotjaeers tot zinken was gebracht? 2. Hoe kon men de wereld wijsmaken, dat de ..Athenia" nog veeHien unr is blij ven drijven, terwijl de „Royal Oak'' na torpedeering in enkele minuten zonk? 3. Waarom is van het vuur der drie En gelsche torpedobootjagers op de ..Athenia" tot dusverre in het geheel niets gezegd of schoon toch duideliik was, dat het vuren van drie Engelsche destroyers op de „Athe nia" het belangrijkste bewijsstuk voor het opsporen van den d^der bij het tot zinken brengen van de „Athenia" was? 4. Vanwaar hebt gij de getuigen, die kort na den ondergang van de „Athenia" voor de Engelsche radio precies het tegendeel hebben beweerd van wat nu door de be- eedigde verklaring van den onverdachten getuige Anderson als bewezen moet wor den beschouwd? 5. Waarom probeert gij nu te zwijgen? De zaak is hiermee niet afgedaan. De we reld wil nu weten, wie de „Athenia" tot zinken heeft gebracht. De geheele wereld wacht met ons od uw bekentenis. De ondergang van de „Athe nia" was de allerprimitiefste, maar ook allermisdadigste schelmenstreek, die de moderne geschiedenis kent. Het is als volgt gebeurd: Het was uw eerzucht om als „morgen gave" voor uw toetreden tot het kabinet Amerika in den oorlog mede te brengen. Daarom hebt gij reeds voor het uitbreken van den oorlog voorbereidingen laten tref fen voor een ontploffing aan boord van het passagierschip De verklaringen van Anderson werden bevestigd door een eerst heden bekend geworden getuigenis van no«» een overlevende. De New York World Telegraph meldt n.l., dat de Amerikaansche Helen Macdo- Worden vandaag hervat. HET UUR DER BESLISSING. De Finsche delegatie is Zaterdagavond onder leiding van Paasikivi weer naar Moskou vertrokken. De delegatie heeft dezelfde samenstel ling als den laatsten keer. Alleen maakt ditmaal ook de minister van financiën, Tanner, de reis mede. Bij het vertrek zong een groote menigte vaderlandsche liede ren. Het uur der beslissing voor Finland schijnt vroeger te zullen slaan dan men aanvankelijk verwachtte seint de corres pondent van de „Telegraaf" te Helsinki aan zijn blad. Te Helsinki verluidde Zondag avond, dat de Finsche onderhandelaars onmiddellijk na hun aankomst te Moskou hedenmiddag naar het Kremlin zouden worden ontboden. Deze mededeeling heeft in de Finsche hoofdstad diepen indruk gemaakt Men ge looft, dat Stalin en Molotof aan Paasikivi en Tanner direct bij hun aankomst zullen mededeelen, dat de onderhandelingen ter stond moeten worden voortgezet, opdat men tot een beslissing kan komen. Reeds Maandagavond of misschien in het late nachtelijke uur zal men wellicht te Helsinki belangrijke mededeelingen van de Finsche onderhandelaars kunnen ver wachten en men verheimelijkt in officieele kringen te Helsinki niet, dat men de be slissing Maandagnacht verwacht. De woordvoerder van het Finsche de partement van Buitenlandsche Zaken bleek gisteravond optimistischer gestemd. „Indien de Sovjet-regering evenzeer van goeden wil is, zoo zeide hij, als wij, dan is een overeenkomst mogelijk. Maar wij kun nen geen onderhandelingen voeren over zaken, die onze onafhankelijkheid en onze neutraliteit raken". nald reeds 2 dagen na den ondergang der „Athenia" verklaard heeft, dat de Britsche torpedobootjager, die haar opgepikt had, verscheidene schoten op de „Athenia" af vuurde, z.g. om het wrak' uit den weg te ruimen wegens in gevaar brengen der scheepvaart. Aan het wrak had men kun nen zien, of het door een torpedo was ge troffen of niet. In ieder ander land zou een minister, die van dergelijke zaken werd beschuldigd, gedwongen worden onmid dellijk te antwoorden, of hij zou wegge jaagd worden. Het geval der „Athenia" is een geval van Churchill en het geval van Churchill is een geval van Engeland gewor den. Het gaat er om, of een ontdekte mis dadiger nog lang geduld kan worden in zoo'n hoog ambt dan wel of de verontwaar diging van de geheele wereldmeening ten slotte niet toch sterker is dan de geweten loosheid van een notoiren Britschen leuge naar. Wij wachten op antwoord. Wij hebben er voor gezorgd, dat deze aanklacht heden avond nog op alle aethergolven in alle ta len naar alle landen ter aarde wordt uit gezonden. De beklaagde, de eerste lord der Britsche admiraliteit Winston Churchill, heeft thans het woord, aldus eindigde rijksminister Goebbels. CHURCHILL ZAL ER WAARSCHIJNLIJK NIET OP INGAAN. Volgens de „Daily Mail" werd te Londen verklaard, dat Churchill de gisteravond door Goebbels gehouden toespraak heeft gelezen. De meening bestond, dat de toe spraak te propagandistisch is om een ant woord te rechtvaardigen, aldus genoemd Engelsch blad. EEN WEERLEGGING DOOR PRESS ASSOCIATION. Als eerste antwoord op den aanval van Goebbels op Churchill weerlegt Press As sociation de bewering van den rijksminis ter, dat de eerste lord der Admiraliteit Duitschen onderdanen belet heeft, scheep te gaan op de „Athenia" om geen lastige getuigen te hebben Press Association her innert er aan, dat van de 1104 pasagiers van de „Athenia", toen dit schip getorpe deerd werd, 28 Duitsche onderdanen waren en dat zich voorts 6 Oostenrijkers, 23 Tsje chen en 5 Dantzigers aan boord bevonden. Press Association herinnert er ook aan, dat de passagiers van de „Athenia", in strijd met hetgeen dr. Goebbels beweert, duidelijk een duikboot aan de oppervlakte hebben verklaard te zien komen, nadat het schip getroffen was door een torpedo. De duikboot kruiste rondom het zinkende schip na een granaat te hebben afgescho ten, die op de brug ontplofte. Twaalf over levenden hebben dit bevestigd in beëedig- de verklaringen. FINSCHE VOORZORGSMAATREGELEN. Buitenlandsche waarnemers, die zoo juist van een tocht langs de grensgebieden in Karelië zijn teruggekeerd, aldus Reuter, vertellen, dat het geheele gebied daar wel één reusachtig, doelmatig en welgedisci- plineerd soldatenkamp lijkt. In de straten van het oude Viipubi (Wiborg) heerscht groote militaire bedrijvigheid; de stad is vol troepen. De buitenlandsche reizigers waren onder den indruk van het hooge moreel van de Finsche troepen, van hun begeesterende vaderlandsliefde en hun wonderbaarlijk optimisme. De samenwer king tusschen volk en leger is treffend en de burgers helpen de militairen zooveel zij kunnen. De Finnen vertrouwen er op, dat zij, zelfs al mocht het ergste gebeuren, met succes aan een aanval van Sovjet-Rusland weerstand kunnen bieden, omdat het ge bied voor een moderne oorlogvoering in het geheel niet geschikt is. De smalle zanderige wegen, de dichte bosschen en de ruwe rot sen vormen onoverkomelijke belemmerin gen. Bovendien beschikt het Finsche leger over een onbeperkte hoeveelheid munitie en wapens. Gezaghebbende officieren zeg gen, dat er voor iederen soldaat drie ge weren zijn. Volgens een bericht uit Moskou zijn de Russen verbaasd over de militaire voorbe reidingen van Finland. Het Kremlin be weert. dat het uitsluitend nauwere vriend schappelijke betrekkingen met zijn nabuur- staat wenscht aan te knoopen. Doch. Fin land, dat het lot van Polen en de randsta ten voor oogen heeft, geeft er de voorkeur aan, op alles voorbereid te zijn. MOSKOU GEEFT HET WÏLNA-GEBIED VRIJ. Naar verluidt heeft Molotof gisteren den Litauschen gezant in Moskou medegedeeld, dat de Sovjetregeering het Wilna-gebied heeft vrij gegeven voor geleidelijke bezet ting door het Litausche leger. Alle bijzon derheden, die voortvloeien uit het verdrag van 10 October betreffende de bezetting van het Wilnagebied, zullen door een spe ciale commissie worden geregeld.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5