DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gesluierde toekomst Meeft de avede nog een kant? Hitier zou het volk willen raadplegen Plannen der regeering De regeering waakt prijsbeweging Onze neutraliteit in de pers Luchtbescherming MAANDAG 23 OCTOBER 1939 31ste Jaargang No. 9472 3>e£cid6ch£0ou/t<Mit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaal uit vier bladen. Het eigen belang In het wereld-gebeuren Beginsel! oos streven naar eigen belang veroorzaakt in de samenleving ellende op elk terrein en verwoest onschat baar veel geluk. Dat streven blijft even gevaarlijk of lie ver: wordt nog gevaarlijker, als het zich verdekt opstelt onder beginselen, welke het van zich afwerpt, zoo gauw het voordeelen biedt. Het streven naar eigen belang moet wor den beperkt en geleid door beginselen d. w. z. door ware en goede beginselen; zoo niet, dan wordt het maatschappelijk- verderfeiijk. Hoe het eigen belang, zonder beginselen, zonder ware en goede beginselen, wangedrochtelijke afmetingen en verhou dingen aanneemt, geeft de wereld van on derhandelende en oorlogvoerende landen te zien! De ergernis van den toeschouwer, die zichzelf rekenschap geeft van wat hij ziet, kan geen uitweg meer vinden, groot ge noeg, wanneer hij constateert, dat conse quenties, die tot voor korten tijd werden getrokken uit ideeën en theorieën, worden ten onderste boven gegooid en omgekeerd, hoe tot nu vurig beleden ideologieën practisch en feitelijk worden verloochend omdat het eigen belang het schijnt te eischen. Dat alles moet wel een ontgoocheling zijn voor den mensch, die daarop had ver trouwd, e n die nog niet héélemaal blind is voor de ware werkelijkheid.... Wat wij hier bedoelen is duidelijk voor eiken ook maar middelmatig goed ver staander. De verschrikkelijke feiten van het wereldgebeuren liggen voor iederen ver- standigen toeschouwer open in de gewel- dig-brute drijfveer van het eigenbelang! Ons werd toegezonden het eerste num mer van een blaadje, dat te Leiden wordt verspreid, speciaal onder en voor de me taalarbeiders. In dat eerste nummer staat echter niets, wat speciaal den arbeiders en nog minder wat speciaal den metaalarbei ders interesseert! Het geeft een beschou wing van algemeenen aard. En die be schouwing illustreert, wat de communisti sche partij betreft heel fel hetgeen wij hierboven opmerkten over karakterloo- zen ommekeer. Dat blaadje, natuurlijk op order van communistische gezagvoer ders aldus saamgesteld, bewijst de waar heid van wat ook de „Volkskrant" Zater dag schreef: „De communistische partij in ons land is gekeerd als een blad op de boom. Jarenlang heeft zij tot een oorlog tegen Duitschland gehitst. Dat was in den tijd dat het den schijn kon hebben dat Rusland met Frankrijk en Engeland den strijd tegen Duitschland zou aanbinden. Toen was onze communistische partij uiteraard oorlogsgezind. Nazi-Duitschland was d e vijand van het menschelijk geslacht, en op de Westersche democratieën was de hoop van de mensch- heid gebaseerd. Toen Rusland geen steun voor zijn ver overingsoogmerken bij Engeland en Frank rijk kon vinden, Duitschland daarentegen wei daartoe bereid was, liep Rusland naar Du'tschland over. Onze communistische partij is mee over- geioopen". In dat Leidsche communistische propa- gandablaadje wordt nog wel terloops ge schreven over het „barbaarsche" fascisme in Duitschland, maar de vijand zijn nu in-eens geworden de groote Westersche democratieën, Frankrijk en Engeland! Of het communisme Duitschland of Frankrijk en Engeland als d e vijand van de vrijheid (die in het communisme zou uitermate veilig kan leven!) wil proclamee- ren moet het zelf maar weten. Doch dat het vandaag naar den eenen kant zwaait en morgen naar den anderen kant, naar.ge lang het eigen belang van de leiders van het communisme het wil dat is veel erger dan dwaas! Het blijft afwachten. De wereld verkeert nog altijd in het on zekere omtrent de politieke vooruitzichten. Aan den eenen kant blijven de oorlogs- communiqué's maar steeds „nichts Neues im Westen" melden, zoodat men den indruk krijgt, alsof geen van beide partijen werke lijk durft aan te pakken. Doch van den anderen kant zijn er geen teekenen, dat er met het z.g. vredesoffensief ook maar eeni- ge vordering wordt gemaakt. Naar gemeld wordt, heeft Hitier de gouwleiders van de nationaal-socialistische partij naar Berlijn ontboden. Wat is de be- teekenis van die maatregel? Wil Hitler over de hoofden van zijn on middellijke raadgevers heen contact hou den met degenen, die zooveel dichtei bij hel volk staan? Of is het de bedoeling een de monstratie te geven van de aangeslotenbeid, waarmede het Duitsche volk in de ure des gevaars achter den Führer staat? Wij vermoeden het laatste. Voor het uiten van een eigen meening zal wel evenmin ge legenheid bestaan als dat in den Rijksdag het geval is. Zooals de Rijksdag een klank bord is om aan Hitler's woorden relief en draagwijdte te geven, zal ook deze bijeen komst wel moeten dienen om Hitler's be sluit te weerkaatsen tot ver buiten de gren zen, als een indrukwekkende demonstratie vaivde these, dat de wil van den Führer de uitdrukking is van den volkswil. En wat zal het woord zijn, dat Hitier over de aarde wil uitbazuinen? Oorlog of vrede? Men verwacht, dat het oorlog zal zijn. Het besluit om de gouwleiders te raadplegen, wordt opgevat als een bewijs, dat de laatste hoop, om tot een vreedzame oplossing van het geschil te geraken, definitief is ver vagen. In elk geval heeft het er allen schijn van, dat binnenkort het uur der beslissing slaan zal. Zal Rusland dan mee ten oorlog trekken? De continentale editie van de „New York Herald Tribune" schrijft, dat vernomen wordt, dat het schrijven van Stalin, in ant woord op het persoonlijke schrijven van Hitier, een categorische weigering inhield een gewapend conflict aan te gaan met Frankrijk en Groot-Brittannië. Stalin zou verklaard hebben, dat Rus land bereid was met Duitschland een offi- cieele verklaring af te leggen over den tegenwoordigen toestand in Europa, doch dat hij weigerde verder te gaan dan dat en over te gaan van woorden tot daden. Het Kremlin weigert duidelijk zich te verbin den tot steun aan Duitschland in den strijd tegen de geallieerden „met alle middelen", aldus het Amerikaansche blad. Rusland zou dus neutraal blijven, evenals men dat van Italië mag aannemen. Voorts valt nog te melden, dat de Finsch —Russische besprekingen vandaag hervat worden. Het Kremlin schijnt er spoed achter te willen zetten. Houdt dat verband met de binnenkort verwachte losbarsting? Wij weten het niet. Langzaam en bij gedeelten wordt het raadsel der toekomst ontsluierd. DE LEERLINGENSCHAAL. De regiering hoopt iets te kunnen doen. In haai memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegrooting zegt de re geering, dat zij het verlangen naar verbe tering der leerlingenschaal deelt. Zij hoopt dan ook op dit gebied iets tot stand te kun nen brrgen. Maar op dit oogenblik ontmoet dit bezwaar, aldus de regeering Indien de verbetering thans werd aange bracht, zou de kans groot zijn, dat zij str&ics weer ongedaan zou moeten worden ge maakt. De wenschelijkheid zegt de re- geeiing nog iets voor de werklooze on derwijzers te doen, s nu door de mobi lisatie verscheidene onderwijzers tijdelijk aangest-.ld zijn, minder acuut dan het bij deze aangelegenheid betrokken onder wijsbeleid. Lloyd George beveelt een conferentie aan GOUWLEIDERS NAAR DUITSCHLAND ONTBODEN. De diplomatieke correspondent van de „Observer" meldt, dat Hitier alle dis trictsleiders voor een conferentie naar Berlijn heeft geroepen. Hij heeft, aldus de correspondent, beslo ten persoonlijk kennis te nemen van het gevoelen van het Puitsche volk. Hitier heeft een dergelijke stap nooit eerder ge daan. De districtsleiders staan het nauwst met het volk in contact en daarom lijkt het, aldus de correspondent, of Hitier be sloten heeft over de hoofden van Himmler en de Gestapo heen zelf achter de waar heid te komen. De correspondent meldt verder, dat Hit ler's aandacht overigens geconcentreerd is op het diplomatieke front, gedeeltelijk in verband met het driezijdige verdrag. Dat Duitschland over dit verdrag bezorgd is, blijkt uit het feit, dat de ambassadeurs te Meskou, Rome en Ankara naar Berlijn ontboden zijn Men heeft dus vastgesteld, dat Italië, verre van naar toenadering met Rusland te streven, zooals von Ribben- trop hoopte, de gelegenheid heeft gekre gen het initiatief op den Balkan, dat het in het voorjaar aan Duitschland had ver loren, te herwinnen. Bovendien is de be veiliging der belangen in de Middelland- sche Zee door het driezijdige verdrag zoo zeer in het voordeel van een Italiaansche regeling met Frankrijk en Engeland, dat von Mackensen, de Duitsche ambassadeur te Rome. het waarschijnlijk even moeilijk als von Papen zal hebben bij de reeks con ferenties, welke thans Hitler's tijd in be slag nemen. Het ontbieden der stadhouders en gouw leiders naar Berlijn beteekent, dat Hitier alle hoop op vrede heeft opgegeven, aldus berichten, die gisteravond uit Belijn te Kopenhagen zijn ontvangen. Hitier wil derhalve de partijleiders raadplegen over de maatregelen om den oorlog voort te zetten. De laatste berichten uit Berlijr. ge ven steun aan de meening, dat de Duit- schers in de eerste plaats hun krachten zullen richten op een energieke binkkade van Engeland en op felle luchtaanvallen. LLOYD GEORGE RECHTVAARDIGT ZICH. Lloyd George heeft Zaterdagmiddag in zijn kieskring, Gaernarvon, het woord ge voerd en daarbij naar aanleiding van zijn jongste redevoering in het Lagerhuis ver klaard. dat hij valschelijk er van beschul digd wordt te hebben voorgesteld, dat men zich zou overgeven. Hij voegde hieraan toe, dat hij nimmer heeft aanbevolen, dat Groot-Brittannië tot iederen prijs vrede zou moeten vragen alsof het land over wonnen zou zijn. Lloyd George zeide, dat zijn toespraak verkeerd is uitgelegd. Hij had een beroep gedaan, de gelegenheid aan te grijpen, mogelijk de laatste voor jaren, te confe- reeren voordat de ..onbeschrijfelijke ver schrikking en rampspoed van den groo- ten oorlog aan millioenen gezinnen in vele landen dood en verderf zou brengen". Hij was van meening. dat. indien ei ge legenheid zou zijn de bedoelingen met vreedzame middelen te bereiken, dat beter zou zijn dan ontzettende gevaren 'e gaan loopen en zich verschrikkelijke ïpofferin- gen op de hals te halen om aan net einde voorwaarden te bereiken, welke niet beter zouden kunnen zijn dan die weltte thans verkregen zouden worden, mits wij de hulp zouden verkrijgen van neutrale lan den. „Ik zal geen stap terugwijken van de politiek, welke ik steeds heb beplei*'al dus Lloyd George; „n.l. een Krachtige houding tegenover dictatoren. Maar op een conferentie kan men even vastbera den zijn als op het slagveld". Indien het op een conferentie zou blij ken, dat Hitier voornemens was vast te houden aan zijn veroveringen, zouden wij de conferentie met een zuiver geweten hebben kunnen verlaten. De verho-ding met Rusland. Lloyd George acht het noodig, dat thans na de opmerkelijke diplomatieke triumf van het Turksche verdrag een betere ver standhouding met Rusland zal komen. Hij noemde het een der tragedieën van de geschiedenis, dat Rusland bits is afgewe zen en dat wij de kans hebben gemist de agressie zonder bloedvergieten tot staan te brengen. De Britsche onderhandelingen te Moskou werden geleid door een „vyfdenrangs bu reaucraat van het foreign officie' en een „volkomen minderwaardige militaire mis sie", welke geen omlijnde instructies had. Lloyd George vroeg of het gem tijd is het Russisch denkbeeld van een nternatio- nale conferenties te aanvaarden. Hij voeg de hieraan toe, dat het bemiddelingsvoor stel van de Noordsche koningen een ver dere gelegenheid boden. „Laat ons deze misschien voor jaren de laatste kans aangrijpen om te conferee- ren". In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de regeering mede, dat in zake de handhaving van het gezag en de bescherming van de geestelijke vrijheid thans in het al gemeen niet anders wordt gedacht dan onder het vierde kabinet-Colijn. Terzake van de Zondagswet bestaat het voornemen, de tot stand koming van een nieuwe wet voor te bereiden. De ontwerpen betreffende de kin derbijslagverzekering en de echt scheiding zullen worden gehandhaafd, het laatste waarschijnlijk behoudens eenige aan te brengen wijzigingen. Omtrent de ontwerpen betreffende de openbare orde wordt een nader onderzoek ingesteld. Het ligt m het voornemen der re geering een ontwerp ter zake van een wettelijke vacantieregeling in te die- De voorbereiding van een wette lijke regeling van de werkloosheids verzekering wordt met kracht voort gezet. over de De regeering heeft, naar zij meedeelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, met voldoening kennis genomen van de instemming, welke haar optreden met betrekking tot de voedselvoorziening en de prijsbeweging by vele leden heeft gevonden. De regeering stelt er prijs op te verkla ren, dat zij een open oog heeft voor de moeilijkheden, welke een belangrijke stij ging van de kosten van levensonderhoud met zich zou brengen. Primair doel van de prijspolitiek van de regeering zal dan ook zijn elke on gemotiveerde stijging van deze kosten te verhinderen. Behalve aan de huren en de brandstofprijzen zal zij bijzon dere aandacht schenken aan de prij zen van al die artikelen, welke voor cle voorziening in het directe levens onderhoud noodig zijn. He tis daarbij naar de opvatting der re geer mg intusschen nog te vroeg, zich thans reeds uit te spreken over de vraag, of de huidige, op een zoo rustig mogelijke prijs ontwikkeling gerichte, politiek gecomple teerd zal moeten worden met aanvullende maatregelen. Zy geeft er de voorkeur aan aliereeist de resultaten der huidige poli tiek af te wachten, te meer omdat zij nog geenszins de overtuiging heeft, dat deze politiek niet voldoende mogelijkheden zou b.eden de kosten van het levensonderhoud binner redelijke grenzen te houden. Dat het publiek op grooter schaal heeft ingekocht dan gewoonlijk, is vanzelfspre kend en onvermijdelijk. Voor de regeering gmg het er echter niet om, deze koopbe weging zonder meer tegen te gaan, doch slechts voor zoover zy met het oog op ce voorziening van ons land met levensmid delen en andere producten schadelijk was en voor zoover verhinderd zou worden, dat iedere burger zijn rechtmatig aandeel in hetgeen voor het levensonderhoud nood zakelijk is, ontvangt. Hierin meent de regeering geslaagd te zyn. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland HITLER HEEFT DE GOUWLEIDERS NAAR BERLIJN ONTBODEN. WIL HIJ HET VOLK RAADPLEGEN? (1ste blad). EEN BESCHULDIGING VAN GOEB- BELS AAN HET ADRES VAN CHUR CHILL. (2de blad). ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN FINLAND EN RUSLAND VANDAAG HER VAT. (2e blad). Binnenland MEDEDEELINGEN IN DE MEMORIE VAN ANTWOORD BETREFFENDE DE RIJKSBEGROOTING OVER PLANNEN DER REGEERING. (1ste blad). VONDELS BEKEERING HERDACHT. (3de blad). VADER EN ZOON VERDRONKEN IN DE MAAS. (4de blad). Van de instemming met het gevoerde buitenlandsche beleid heeft de regeering, naar zij in de memorie van antwoord mee deelt, met voldoening kennis genomen, terwijl zij de hulde, in zoo warme woorden gebracht aan de weermacht in haar ver schillende onderdeelen, ten volle onder schrijft. Dat de positie van onzijdigheid, welke ons land in de huidige oorlogsomstandig heden inneemt, ook de noodzakelijkheid meebrengt van een zekere beperking van meeningsuiting in de pers, vooral wat den vorm aangaat waarin deze gegeven wordt, wordt door de regeering beaamd. Verre weg de meeste organen der publieke opi nie houden daarmede ook in lofwaardige mate rekening. Indien de uitzonderingen, die hierop nog voorkomen, ten slotte een optre den van de regeering onvermijdelijk mochten maken, zal dit naar de be staande wetgeving alleen afdoende kunnen geschieden door de afkondi ging van den staat van beleg. Indien noodig, zal van dit middel worden ge bruik gemaakt. Gedachtenwisseling met andere neutra le staten ter zake van de bemoeilijking, die onze handel ondervindt van de zijde der oorlogvoerende mogendheden, heeft reeds plaats gehad en zal indien noodig en voorzoover daarvan een nuttig effect kan worden verwacht, worden voortgezet. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer ontkent de regeering, dat zij nalatig zou zijn gebleven in de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len. De regeering blijft het standpunt in nemen, dat de kosten van de zelfbe scherming niet ten laste van de open bare kassen kunnen worden genomen. Verstrekking van gasmaskers op 's Rijks kosten ligt niet in het voorne- De regeering kan niet inzien, dat het Rijk met betrekking tot den afweer van luchtaanvallen te kort zou schieten, omdat in dit opzicht te veel gedreven wordt op de voornamelijk financieele vrijwillige me dewerking van de gemeenten, van groote bedrijven en van particulieren. In een oor logspositie zijn de luchtverdedigingsorga nen van de weermacht in beginsel bestemd voor de collectieve beveiliging van groe pen van objecten, welke voor het voeren van de landsverdediging van vitaal -belang zyn. Vallen bezittingen van gemeenten, van groote bedrijven en van particulie ren buiten de bedoelde collectieve be scherming of acht men de bescherming van dit bezittingen door een collectie ven afweer niet voldoende verzekerd mede omdat de weermachtsorganen naar gelang van militaire behoeften zullen worden verplaatst dan ziet de regeering er geen bezwaar in, dat gemeenten, bedrijven en particuliere finantieele vrijwillige medewerking verleenen tot het organiseeren van een luchtafweer, welke uitsluitend te hunnen behoeve werkt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1