RIJNSTREEK RECHTZAKEN MAANDAG 23 OCTOBER 1939 OE irwirwr COURANI DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Installatie Sint-Jansknapen. Na een vijftal maanden van ernstige voorberei ding onder zorgzame toewijding van vijf leidsters, vond gisteravond in de St. Pan- cratiuszaal de plechtige installatie plaats van 45 St. Jansknapen, vormende een af- deeling van de Kruisvaart, waardoor deze thans een stap nader is gebracht tot zijn voltooiing in onze parochie. Tegenwoordig waren o. a. de Deken, ka pelaan C. M. Klaver en kapelaan F. Grent, toen de Directeur van de Kruisvaart ka pelaan C. M. Broers, na gezamenlijk gebed, tot de installatie overging. De St. Jans knapen in een halve cirkel geschaard rond den Directeur en de leidsters, in het mid den van hen de vlag, beloofden plechtig een goeaen vriend van Jesus en van St. Jan te zUn, waarna aan hen werden uitge reikt het embleem van de St. Jansknapen en het Christus-monogram, terwijl enkelen cnderscheidingteekenen hebben ontvangen. Na een korte toespraak van den Directeur, waarin deze het leven van St. Jan aan de jongens ten voorbeeld stelde, richtte de hoofdleidster, Mej. C. Scheerder, zich met een hartelijk welkomstwoord tot de aan wezigen. Vervolgens werd onder haar leiding overCTo«aan tot de afwerking van het meer vroolijke gedeelte van len avond, waarme de door de jongens werd getooi.d, wat er al zoo op de kringdaeen reeds is bereikt. Zang en spelen wisselden elkaar op vlotte en aangename wijze af. Deken Z. de Korte had den jongens nog een verrassing bereid in den vorm van enkele prijzen, welke ech ter, gezien het groote aantal St. Janskna pen, moesten worden gewonnen. De Deken gaf daarom een raadsel on. Fen zestal bleek het te hebben geraden. Baljuw H. M. v. d. Dool sprak ook nog enkele woorden tot de jongens, waarna de Directeur tot slot allen hartelijk dank zegde voor de verleende medewerking. Opening tehuis voor Kath. Militairen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Commissie ten behoeve van katho lieke militairen alhier de groote zaal van de St. Josenhsgezellen Dinsdagavond te acht uur officieel open te stellen voor de alhier vertoevende katholieke militairen. Allereerst zhl dien middag te 3.30 uur in de parochiekerk een godsdienstoefening worden gehouden door Aalmoezenier Morel uit Den Haag, waarna des avonds de zaal feestelijk in gebruik zal worden genomen. Woensdagmorgen te 7.15 uur zal een H. Mis worden opgedragen, waarbij zooveel mogelijk alle katholieke militairen ter H. Tafel naderen. De actie voor de C.A.O. der fabrieks arbeiders. De samenwerkende fabrieks arbeidersorganisaties vergaderden Vrijdag weer, nu echter met het personeel van de firma H. van Leeuwen. De heer van Vel- zen, hoofdbestuurder van de Ned. vereen, van Fabrieksarbeiders, wees er op, dat de actie in de Rijnstreek is ingezet en wij niet zullen rusten, alvorens de C.A.O. tot s^and is gekomen voor alle fabrieken. Daarna gaf de heer van der Wal, hoofd bestuurder van de Chr. Fabrieksai Leiders, een overzicht van de gevoerde bespre kingen. Spreker wees er op, dat indivi- dueele verbetering geen oplossing Kon brengen. De arbeiders in de Rijnstreek eischen nu het georganiseerd overleg en willen een collectieve arbeidsovereen komst. zooals vele gelijksoortige ocdrijfs- genooten. Zou dit niet bereikt kunntn worden door vreedzaam overleg, dan zul len andere middelen ter beschikKing ge steld moeten worden. Een gelukkig ver schijnsel is echter, aldus spr., dal de ar beiders doelbewust en vastbeslo1 en onze, dus hun actie steunen. Bovendien kan worden vastgesteld, dat reeds een aantal werkgevers het overleg heeft aanvaard en de C.A.O. il teekenen. Wij hebben voor Al phen reeds eenige verzoeken om bespre kingen ingediend en wachten nu op ant woord. De Alphensche werkgeversvereeni- ging zal er echter rekening mee moeten houden, dat te veel uitstel, de moeilijkhe den grooter maakt. Aan een uRzicbtlooze correspondentie hebben wij geen behoefte. Wij verwachten echter spoedig aldus besloot spr. zijn uiteenzetting bespre kingen over de afsluiting van het con tract. De vergadering was eenparig van mee ning, dat ook namens het person» el van rit. firma H. van Leeuwen een bespreking moest worden aangevraagd. BOSKOOP Gemeenteraad. Op Woensdag 25 Octo ber des namiddags om 7 uur, zal de Raad der Gemeente Boskoop in openbare verga dering ten Gemeentehuize bijeenkomen in een openbare vergadering. Onderwerp ter bespreking is o.m.: Voorstel tot voorziening in de vacature J. van Gelderen in de Com missie voor Boomkweekerscredieten. Voor stel tot vaststelling van een reglement van orde voor de vergadering der Gemeente raad. Geboren: Hendrika Wilhelmina, d. van W. Sspers en H. D. van Gilst. Pieter Cornelis, zoon van P. Bakhuizen en C. G. Hoogendoorn. Adriana Maria Margaretha dochter van J. J. Bos en G. de Kooter. Ondertrou wd: C. Hoogendoorn en L. Klein. C. van Ree en G. J. Alphenaar W. Tol en K. M. van Vliet. Ge t r o u w d: H. W. van Eijk, 22 jaar en A. C. Verlaan 19 jaar. C. M. Vuyk 28 j. en T. van der Wolf 25 j. J. J. van Pruisen 33 j. en W. Hagen 27 j. D. Ooslerwijk 57 j. en A. Diekema 54 j. A. Windhorst 25 j. en P. de Jong 20 j. A. van Leeuwen 28 j. en C. W. Binken 22 j. DE MEIJE „St. Jan". In een reeds eerder gepu bliceerd verslag maakten wij melding van een spreekbeurt, welke door den heer H. J. van der Poll op Woensdag 25 October zou gehouden worden en waarbij alle parochia nen waren uitgenoodigd. Door bijzondere omstandigheden zal de heer van der Poll dien avond niet naar de Meye kunnen ko men, zoodat de parochianen niet Woens dag a.s. doch op een nader te bepalen da tum worden Verwacht, De vergadering van de jongemannen zal op den gewonen tijd aanvangen. DE KWAKEL Benoemd. Tot rijksveldwachter met als standplaats De Kwakel is met ingang van 1 Nov. 1939 benoemd de heer P. Koenheim van Amsterdam. KOUDEKERK De verduistering op de K1b.„«renfa briek. Zaterdagmiddag heeft de politie uit deze gemeente den boekhouder L. v. R. van de kjeiwarenfabriek v/h Geor. O. al hier, terzake verduistering en vervalsching in zijn woning te Woubrugge aangehouden en overgebracht naar hier om hem verder naar den Haag over te brengen. Sportnieuws. Zaterdag speelde Kou dekerk II tegen Sleutels n van Leiden Beide elftallen waren volledig. De rust stand was 10 voor Koudekerk il. Na de rust werden er nog 5 doelpunten bij ge scoord en de gasten scoorde er neg 2, zoo dat deze wedstrijd gewonnen is voor Kou dekerk II met als uitslag 62. Koudekerk III speelde te Leiden tegen PVV en ver loor deze wedstrijd met 80. LEIDERDORP Geboren: Antonie Cornelis, zoon van M. C. Deegenaars en S. Hoogeboom. An tonie Johannes Abraham, zoon van C. v. d. Reijden en E. J. Wijting. Ondertrouwd: C. W. Verhoorn 23 j. en C. A. F. M. Kuster, 27 jaar. Gehuwd: L. Noordervliet en M. Ooste- rom. UITHOORN GEMEENTERAAD. Raadsvergadering op. Vrijdag j.I. des avonds 8.30 uur. Alle leden aanwezig. Opening met gebed. Aan den heer D. Zeldenthuis wordt op dezelfde voet als de vorige jaren een stuk grond verhuurd voor 65. De N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. J. M. Strijland heeft een bezwaarschrift inge diend inzake zijn aanslag in de zakelijke bedrijfsbelasting over het jaar 1939. Deze aanslag bedroeg 1620 gebaseerd op ge middeld 135 arbeiders over 1938. Adressan te voert aan, dat er over dat jaar belang rijk minder dan 10 arbeiders binnen deze gemeente hebben gewerkt; de overige werk ten buiten deze gemeente. Zij waren ook niet hier woonachtig, omdat zij aangeno men werden daar, waar werk werd gevon den. Reeds verleden jaar is adressante op dezelfde gronden in beroep gegaan op haar aanslagen over de jaren 1936, 1937 en 1938. De Raad van Beroep handhaafde de besils- sing van den Raad. Thans is nog hangende het door adressante bij den Hoogen Raad der Nederlanden ingediende beroepschrift in cassatie. B. en W. stellen voor het bezwaarschrift ongegrond te verklaren en op verzoek om vernietiging van dezen aanslag afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Tot leden van de Commissie voor Georg. Overleg werden gekozen met resp. 10 en 9 st. de heeren P. v. Diepen en J. Duiker, terwijl als hun plaatsvervangers werden be noemd met resp. 10 en 9 st. de heeren Groene veld en Heemskerk. Dr. A. J. F. Oudendal werd wegens ver trek uit deze gemeente eervol ontheven uit zijn functie als geneeskundige der ar men en voor het verrichten van kosteloo- ze inenting. In zijn plaats werd benoemd de heer W. D. Martini, arts, alhier. De schoolschoonhoudster krijgt meer werk. Als belooning daarvoor ontvangt zij van Mei tot September 3.20 per week; ge durende de overige tyd 4.20 per week. Voor beheer en onderhoud van Raadhuis straat en Thamerbrug werden resp. een cre- diet van deze gemeente aan de Provincie beschikbaar gesteld van 1980 en 1400. B. W. willen deze kosten in 10 jaar dek ken door een jaarlijksche termijn te bren gen van den gewonen dienst op den kapi- taalsdienst. Besloten. De toestand van den Boterdijk is van dien aard, dat hij grondige verbetering behoeft. De kosten daarvan zouden bedragen 23.000 Hiervan draagt het P. W. B. bij wegens het opbreken 3250. Voor het jaar 1939 was voor onderhoudskosten van den Boterdijk uitgetrokken. Zoodoendt vragen B. W. een crediet van 18.400 voor dit werk, te gen een rente van 4 1/4 pet. over 20 jaar. Aan den heer G. van Darr\ wordt voor zijn 5 schoolgaande leerpl. kinderen een be drag van 5.— per kind vergoed als ver goeding bedoeld in art 13, le lid der lager- onderwijswet 1920 voor het schooljaar 1939/40. De gemeenteraad besloot voorts met 10 tegen 1 stem (van den heer Strij land) over te gaan tot den bouw van een ambtswoning voor den burgemees ter op den gemeentegrond gelegen langs den provincialen weg. De raming der bouwkosten bedraagt 15000 exclusief de kosten van centrale verwarming. ZEVENHOVEN Opgespoord. Het op Zondag j.I. gesto len rijwiel van den heer S., alhier, is door de politie van Uithoorn te Mijdrecht opge spoord. G e t r o u w d S. Sanner en A. Immer- zeel A. Bloos en J. v. d. Sluis. Vertrokken: Petronella van Schie naar Weesp. Gevestigd: P. v. d. Zwet en Echtge- noote uit Nieuwkoop Albert Hettebrij uit Zwartsluis Gerarda v. d. Helm uit Haar lemmermeer. Z. 'K. H. Prins Bernhard heelt Zaterdag op het vliegvold Ypenburg het internaat der Nationale Luchtvaar tschooi officieel geopend' De Prins inspecteert de voor het militair brevet In opleiding zijnde M-vliegers Haagsche Politierechter Agent uitgescholden. A. V., geboortig uit Bodegraver., laatst wonend te Zoeterwoude, had op de Steenstraat te Leiden herrie met een an deren V na een cafébezoek, zoo tegen sluitingstijd. De agent E. B. uit Leiden had er het zijne van gezegd, waarna verdachte het noodig vond om den agent uit te schel den vcor „kwijlebabbel". De verdediger van verdachte bracht de kwestie van een sigaar naar voren, die de agent aangepakt zou hebben van verdach te. De agent echter deelde mede, dat men hem op een opdringerige manier ten si gaar had aangeboden. Hij had de sigaar niet van verdachte aangepakt, maar van den caféhouder en even later had hij hem weer teruggebracht. Deze sigaren kwestie opgelost zijnde, kwam nog naar voren, dat de agent toen naar den naam van verdach te gevraagd had, waarop het aniwootd was een scheldwoord, want zoo heette ver dachte natuurlijk niet. De Officier vond het feit ernstig, want agenten uitschelden is zeer onbeh'>orlyk. Spr. bleef dan- ook bij zijn reeds eerder genomen requisitoir, n.l. twee weken ge vangenisstraf, waarbij rekening was ge houden met het feit, dat verdachte reeds eerder voor een dergelijk feit was veroor deeld. De verdediger mr. Nord Thomson pleitte de uiterste clementie, want een gevange nisstraf is fnuikend voor verdachte. De Politierechter wilde verdachte neg een laatste kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van f 75 subs. 50 dagen en bovendien een vcorwaaidelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar. Slootjespringen en het gevolg. Een aantal jeugdige inwoners van A1- p he n a. d. R ij n gingen op 15 Augustus naar een voetbalterrein. Op weg daarheen kwamen zij den veehouder A. van B. uit Alphen a. d. Rijn tegen, die tegen de jon gens begon op te spelen, omdat zij de hekken van zijn land open hadden latt-n staan. De knapen waren doorgeloopen naai het terrein, maar inplaats van te gaan voetballen, waren zij slootje gaan sprin gen. Van B. had het zaakje niet vertrouwd en toen de jongens op zijn land of Dij zijn land terecht kwamen had hij een achter volging ingezet. De 16-jarige M. Martens wist via een plank over een sloot net voe ge lijf te bergen en een mogelijke kastij ding te voorkomen. Een andere knaap, de 14-jarige H. Keyzer, zag zich net een ve':- ligen overtocht over de reddende plank afgesneden en viel in handen van den veehouder. Hij kreeg, volgens zijn zeggen, een mep met een dennen-knuppel. Hij had nog gevraagd, of hij astublieft over de plank mocht loopen, maar dit was gewei gerd, want de veehouder vond, dat bij maar door de sloot moest gaan. Hij had den jongen daarbij een hondje genolper., zoodat er geen vadertje of moederije aan hielp en het natte pak een feit werd. Wegens mishandeling had van B. zich voor den Haagschen Politierechter te ver antwoorden. De Officier wilde wel met alle omstandigheden rekening houden, maar dat doet van het feit niets af, dat verdachte onbehoorlijk is opgetreden. De eisch werd dan ook een geldboete van 15 subs. 15 dagen. De Polierechter voninsie conform den eisch. Integenovergestelde richting. Toen de agent van politie J. B. uit Al phen a. d. R ij n op 27 Augustus zijn ron de deed zag hij J. B. uit die gemeente op een fiets aankomen en hij dacht, dat B. onder invloed van sterken drank verkeer de Hij hield B. daarom aan en wilde hem overbrengen naar het politiebureau. Dit overbrengen ging nog al met verzet ge paard want de agent trok in de richting waar de cel stond terwijl verdachtte zijn vrijheid liefhebbend, in tegenover gestelde richting rukte. Volgens verdachte was hij met een mum- mistok mishandeld en aangezien hij nog nooit slaag gehad heeft van een politieman met een gummiknuppel was hij daarom woest geworden temeer niet daar hij zich absoluut van niets bewust was. De Officier vond het feit buitengewoon ernstig om zoo te keer te gaan tegen de politie. De eisch werd dan ook een geldboete van 25 subs. 25 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd. De Politie rechter wilde het voor ditmaal nog alleen met een geldboete af laten loopen en ver oordeelde verdachte tot een geldboete van f 25.subs. 25 dagen. Zout bij de eieren. KI. D. uit A 1 p h e n a. d. R ij n was op 27 Augustus des avonds laat met eenige vrienden bij de automaat van H. van Vliet gekomen met het oogmerk een hartig brokje te cor.sumeeren. De keuze was ge vallen op eieren. Volgens D. was er geen zout genoeg bij de eieren hetgeen de hou der van de automatiek ontkende, Deze zoutelooze zoutkwe~tie zouhiermede be ëindigd kunnen zijn, maar niet volgens den verdachte, want omdat er volgens hem geen voldoende zout aanwezig was, had hij het noodig geoordeeld een flinken trap tegen de automaat te geven. Zout was er echter niet uit gekomer, wl had een ruitie het begeven, zoodat de man, die zout wil de hebben heden wegens vernieling te recht moest staan. Het werd ernstig voor hem toer de Offi cier twee weken gevangenisstraf eischte maar nog erger toen de Politierechter hem tot de geëischte twee weken gevangenis straf veroordeelde. Dat is wat anders dan zout by de eieren. Binnen acht dagen. Bij den visscher C. J. van A. te L e i- d e r d o r p had gedurende een drietal ja ren een reiziger gewoond, die daarna er gens anders was gaan wonen. Bij van A. had hij achter gelaten een koffer met een winterjas en eenige costuums en daarby nog een groot aantal meubelen. Op verschillende aanmaningen had van A. geen gevoig gegeven en dus stonden de meubeltjes en de koffer met goederen nog steeds bij hem. Niet maar een paar dagen maar reeds drie jaar. Verdachte kwam met eenige brieven, waaruit moest blijken, dat de bij hem in gewoond hebbende reiziger onder cui;a- teele stond en dat hij van de zuster van zijn gewezen logé opdracht had gekregen om wat er ook gebeurde niets af te geven. En aan dat parool had verdachte zich ge houden. Hij dacht, dat alles dus dik in orde was. Politierechter: „Het is niet dik in orde, want je mag het niet achterhouden ook niet op bevel van de zuster van getuige". Verdachte: „Wat moet ik er dan mee doen, want ik mag het absoluut niet af geven". Politierechter: „Dan zet je het maar op straat, maar in je huis mag je het niet meer houden". De Officier vond dat verdachte zich zeer onbehoorlijk had gedragen om gedurende drie jaar eens anders eigendom maar zelf te houden en eischte twee weken gevan genisstraf. De Politierechter wilde het in verdach- te's eigen hand leggen of hij de gevange nis in moe\ of niet. Daarom werd de uitspraak een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftyd maar met de bijzondere voor waarde, dat verdachte binnen acht dagen als het vonnis van kracht geworden is, de eigendommen terug moet hebben gegeven. Doet hy dat niet dan zal hij een maand de gevangenis in moeten. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Aanrijding. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond terecht W. uit H i 11 e g o m, ter zake dat hij ten eerste te Haarlem op de Haar- lemsohe Dreef met het door hem bestuurd vierwielig motorrijtuig niet voldoende rechts heeft gereden en vervolgens dat hy aldaar met een snelheid van 70 K.M. per uur heeft gereden. Tengevolge van beiden feiten heeft een ernstige aanrijding plaats gevonden tusschen het door verdachte be stuurd vierwielig motorrijtuig en een vier wielig motorrijtuig bestuurd door den heer S. uit Hoofddorp. Door deze aanrijding ont stond een zeer groote materiale schade. Verdachte bekende beide feiten. De ambte naar van het O. M. eischte tegen verdachte een geldboete van 15 subs. 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte.. overeenkomstig den eisch. Toiletzeep afgeleverd. Voor den kantonrechter stond terecht de 27-jarige filiaalhouder H. J. A. K. uit Haarlem, terzake dat hij op 1 September j.I aan een persoon, volgens eigen opgave R v. d. V., heeft afgeleverd 156 stukken toiletzeep, althans een hoeveelheid zeep, zonder dat terzake van de aflevering door of namens den leverancier in tweevoud was uitgeschreven een afleveringsbewijs, ver meldende de dagteekening van aflevering, de soort en de hoeveelheid der afgeleverde goederen, den naam en het adres van den leverancier en van dengene, die de zeep moest ontvangen, een en ander als be deeld in art. 2 sub. I van de Hamsterbe schikking 1939. Verdachte ontkende het feit, hem ten laste gelegd. Verdachte toonde aan den ambtenaar het door hem aan den klant uit gereikt afleveringsbewijs en tevens het tweevoudbewijs. Ten slotte achtte de amb tenaar het feit toch bewezen en eischte te gen verdachte een geldboete van 5 subs. 3 dagen hechtenis, daar verdachte volgens spr. te goeder trouw is geweest. De kan tonrechter veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch. DE ZAAK-OSS EN HET „NATIONALE DAGBLAD." De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van mr. M. M. Rost van Tonningen tegen de beschikking van hel Haagsche Gerechtshof, waarbij is afgewe zen zijn ter terechtzitting gedaan verzoek om te worden toegelaten tot het bewijs der waarheid van de in het Nationale Dagblad van Woensdag 13 April 1938 voorkomende artikel „de beruchte zedenschandalen te Oss" aan den Minister van Justitit ten laste gelegde feiten en heeft tevens verworpen het cassatieberoep tegen het arrest van ge noemd gerechtshof, waarbij mr. Rost van Tonningen naar aanleiding van bovenbe doeld artikel wegens smaadschrift is ver oordeeld tot een geldboete van 200 gulden subs. 50 dagen hechtenis. Katholieken, Uw eiqen Daqblad is DE LEIDSCHE COURANT

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10