f BINNENLAND LUCHTVAART RECHTZAKEN ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 OE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ONGEOORLOOFDE PRIJSVERHOOGING? Eisch: 25 boete subs. 20 dagen hechtenis. Gisteren werd voor het eerst voor de rechtbank te Middelburg een geval van prijsopdrijving behandeld. Het betrof den 65-jarigen J. M. O., grossier te Axel, die op 26 September twee Edammerkazen aan R. J. Steel verkocht zou hebben voor 76 cent per kg. en die zich daarmee schuldig gemaakt zou hebben aan overtreding van de prijsopdrijvingswet. Verd. beriep zich op de z.g. vervangings theorie, volgens welke hij- het recht heeft den verkoopprijs van de kaas belangrijk hooger te stellen dan den inkoopprijs, aan gezien hij later niet in staat zou zijn voor dezelfde som een even groote hoeveelheid kaas te koopen. Bovendien meende verd. dat, daar men steeds weer aangemaand wordt „gewoon" te koopen, hij gerechtigd was „gewoon" te verkoopen, en dus het aanbod te regelen naar de vraag. Zijn laat ste argument was, dat, wanneer na den oorlog sterke prijsdalingen zouden intre den, groote verliezen geleden zouden wor den. Zijns inziens dient de regeering, als zij het maken van winsten tegengaat, ook tegen het lijden van verliezen een waar borg te geven, hetgeen zij nalaat. De officier van justitie zette in zijn re quisitoir uiteen, dat in normale tijden bij de prijsbepaling de factor vraag en aanbod een groote rol speelt. In abnormale tijden als deze, wordt echter over het algemeen veel meer ingekocht dan noodzakelijk is, hoewel de invoer uit het buitenland stag neert. Sor. wenschte daarom dezen factor uit te schakelen. Met de toepassing der vervangingstheo rie was spr. het niet eens. Billijker dan de oude voorraden met zooveel winst te ver koopen, dat er genoeg overblijft om nieu wen voorraad tegen nieuwe prijzen aan te schaffen, oordeelde spr. het den ouden voorraad tegen de oude prijzen van de hand te doen en voor den nieuwen inkoop het ontbrekende ge' .1 te leenen. Het argument dat bij prijsdalingen na den oorlog groote verliezen zouden ont staan, achtte spr. niet steekhoudend, aan gezien de regeering alles in het werk zal stellen om zulks tegen te gaan. Spr. be toogde dat de zakenmenschen vrij uit zou den gaan, wat hun deel van de moeilijk heden betrof, wanneer zij alle prijzen aan zienlijk konden verhoogen. Op de rest van de bevolking daarentegen zouden de las ten steeds zwaarder gaan drukken. Dit achtte spr. onbillijk. Hij was van opvatting, dat verd. zich had schuldig gemaakt aan ongeoorloofde prijs opdrijving, en eischte een boete van 25 subs. 20 dagen hechtenis. Da rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. JUBILEUMGESCHENK VAN STUDENTEN AAN H.M. DE KONINGIN. Een gebrandschilderd raam in de Groote Kerk te Apeldoorn. In de Groote Kerk van de Nederl. Herv. Gem. aan de Loolaan te Apeldoorn heeft gistermiddag de aanbieding van het ge denkraam een geschenk van studenten der universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft aan H.M. de Koningin in verband met haar veertig jarig regeeringsjubileum plaats gevonden. De plechtigheid, die in verband met de tijdsomstandigheden een sober karakter droeg, werd opgeluisterd door orgelspel van den organist C. Wijers. Bij de aankomst van H.M. de Koningin om half vier waren in de kerk reeds aanwezig de burgemees ter van Apeldoorn jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de senaten van de studen tencorpsen der universiteiten, die aan het geschenk hebben bijgedragen. H.M. de Ko ningin was vergezeld van haar adjudant, generaal majoor titulair, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, haar particulier secre taris C. C. Sixma baron van Heemstra, en jhvr. E. baronesse Schimmelpenninck van der Oye. Nadat H.M. de Koningin in de koninklij ke loge had plaats genomen, betrad de prae- ses van het Leidsche Studentencorps, jhr. P. R. Beelaerts van Blokland, den katheder, welke voor deze gelegenheid ter zijde van de koninklijke loge was geplaatst en bood in een korte toespraak, namens de verschil lende studentencorpsen het fraaie, door Joep Nicolas te Roermond, vervaardigde gedenkraam, aan H.M. aan. De Koningin beantwoordde deze aanbie ding met de volgende rede: Ik dank de vijf studentencorpora voor dit mooie geschenk en u, mijnheer den praeses van de Algemeene Senatenvereeniging voor de woorden, waarmede u het mij namens hen hebt aangeboden. Het luisterrijke raam, dat zijn ontwerper zoo tot eer strekt, aan vaard ik zeer gaarne en draag het vol ver trouwen over aan de kerkvoogdij, over tuigd, dat het door haar goede zorgen in stand zal worden gehouden als lichtende herinnering temeer aan een voor mij on vergetelijke herdenking. Daarbij zal het mij een duurzaam bewijs zijn van de trouw en de aanhankelijkheid aan het vaderland en mijn huis van hen, die mede behooren tot de bevoorrechten voor wie de moeilijke doch dankbare taak is weggelegd met de verworven kennis en kunde veelal op lei dende plaatsen mede te arbeiden aan de toekomst van land en volk. De heer G. B. Eikendal, president-kerk voogd, aanvaardde namens de kerkvoogdij onder dankbetuiging voor de vereerende belangstelling van de Koningin voor de Ned. Herv. Gem. van Apeldoorn het raam. Spr. herinnerde eraan, dat de Koningin destijds den eersten steen voor dit kerk gebouw had gelegd. Vervolgens verliet de Koningin haar loge om het raam van nabij te bezichtigen, waarbij jhr. Beelaerts van Blokland en de heer Nicolas haar van voorlichting dien den. Het gezelschap begaf zich tenslotte naar de consistoriekamer, waar thee werd geserveerd. Om ongeveer kwart over vier verliet H.M. de Koningin met haar gevolg de kerk en begaf zij zich per auto weder om naar het paleis het Loo. DE PRINS BIJ MINISTER, DIJXHOORN Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenoch tend om half twaalf een bezoek gebracht aan den minister van Defensie op het De partement. MEDEDEELING VOOR MILITIEPLICHTIGEN. In het Retraitehuis te Noordwijkerhout wordt een retraite gegeven voor militie- plichtigen van Zaterdagavond 28 October tot Dinsdagmiddag 31 October. Opgaven kunnen gebeuren aan de Directie van het Retraitehuis te Noordwijkerhout of aan den majoor-aalmoezenier, den zeereerw. heer J. Brouwer, Huygensstr. 6, den Haag. INKOOPSPRIJS MARGARINE REEDS VERHOOGD. Datum gewijzigd en op 19 October gesteld. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de minister van Economische Zaken goed gevonden, dat de inkoopsprijs van mar garine met 8 cent per kg. wordt verhoogd, In de desbetreffende ministerieele beschik king werd vermeld, dat deze verhooging ingaat op Maandag 23 October. Thans kan echter een wijziging de zer beschikking met betrekking tot den datum worden verwacht, waarbij de datum v n ingang op Donderdag 19 October wordt bepaald. Inmiddels hebben de leveranciers van het artikel margarine de inkoops prijzen voor de verschillende kwalitei ten reeds met ingang van Donderdag 19 October j.l. verhoogd. Het Comité van Samenwerking, bestaan de uit vertegenwoordigers der drie lande lijke kruideniersbonden maakt het publiek er in verband met het bovenstaande op at tent. dat zoolang de voorraad wikkels en inpakvellen met de oude verkoopsprijzen nog in voorraad zijn, deze zullen worden opgebruikt. Het zal dus eenigen tijd voorkomen, dat de winkeliers verplicht zijn voor de half- ponds pakjes margarine twee cent meer te berekenen dan op het wikkel vermeld staat. Het publiek houde hiermede reke ning. EEN MTLLIOEN BLOEMBOLLEN VOOR ARNHEMSCHE STADSPARKEN. Het Centraal Bloembollencomité te Haarlem heeft aan het Arnhemsche ge meentebestuur aangeboden een millioen bloemoollen om uit te planten in de par ken Sonsbeek en Zijpendaal. Het verkrijgen van een zoo overvloedi- gen rijkdom aan bloeiende bolgewassen beteekent een zeer greote attractie voor de Arnhemsche parken in het voorjaar en bovendien brengt het gereed maken van dpn grond en het uitzetten van de bollen een belangrijke werkgelegenheid, waar door ook de nationale bloembollenindus trie zal kunnen worden gesteund. Er wordt op gerekend, dat de verschillende grond werkzaamheden enz. als werkverschaffing zullen kunnen worden uitgevoerd, zoodat het Rijk in de kosten ruim 10.000 zal bijdragen. VOORLOOPIG GEEN BENZINE DISTRIBUTIE. Naar het „Centrum" uit betrouwbare bron verneemt, is een distributie van ben zine voorloopig niet te verwachten. Indien de aanvoer even regelmatig blijft voort gaan als thans het geval is, zal de invoe ring op zijn vroegst tegen het einde van het jaar geschieden. Maar het blijft zelfs mogelijk, dat zij nog langer uitgesteld wordt. Inmiddels heeft het ministerie van Eco nomische Zaken, in het bijzonder het Ben zine-bureau, in overleg met de K.N.A.C. en eenige groote maatschappijen zich toege legd op het ontwerpen van een regeling, waarbij het distribueeren van benzine op een redelijke en rechtvaardige basis ge schiedt. Men stelt zich voor, de motorrijtuigen in drie categorieën te verdeelen. Tot de eerste behooren de militaire auto's, als mede de regeeringswagens, tot de tweede de voor handel en vervoer gebruikte auto's in den breedsten zin: dus allen, die een auto voor de uitoefening van hun bedrijf of beroep noodig hebben en tot de derde categorie worden de luxe motorrijtuigen gerekend. Volgens de indeeling der klassen zullen bonnen worden uitgegeven, tegen inleve ring waarvan men bepaalde eenheden ben zine by de erkende handelaren kan ver krijgen. Ir.lusschen zou de regeering liever vasi- houden aan het verbod van autorijden cp Zondag, dan aan het invoeren van een dis tributiesysteem, dat zeker veel zwaarder lasien op het autoverkeer zal leggen. TOESLAG OP DEN STEUN GEVRAAGD Arbeidersbeweging weidt zich tot de regeering. De vier nationale arbeidersvakcentrales, ehett N.V.V., het R.K. Werkliedenverbond, het C.N.V. en de Nederl. Vakcentrale, heb ben zich tot den minister van Sociale Za ken gewend met het navolgende schrijven: „In verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud zien onze bestu ren zich genoodzaakt het volgende onder de aandacht van uwe excellentie te brengen. Reeds thans zijn de prijzen van verschil lende noodzakelijke levensbehoeften in be langrijke mate gestegen. Volgens het bu reau van statistiek der gemeente Amster dam zijn de kosten voor voeding in Septem ber j.l. vergeleken met de maand Augustus voor arbeidersgezinnen met 3,1 procent toegenomen, terwijl de stijging voor het ge- heele gezinsbudget 1,9 procent bedroeg. Wanneer hierbij in aanmerking wordt ge nomen, dat deze berekening gebaseerd is op het gemiddelde prijspeil gedurende de ge- heele maand, dan is er grond voor de ver onderstelling, dat de stijging per 1 October j.l. niet onbelangrijk grooter was. Bovendien staat het vast, dat sedert dien de stijging zich heeft voortgezet, terwijl zeer waarschijnlijk de prijzen van een aan tal artikelen zich in den eerstkomenden tijd nog in opwaartsche richting zullen bewe gen. Oeze ontwikkeling vervult onze besturen met groote bezorgdheid. Zij vragen zich af, wat hiervan de gevolgen zullen zijn, in het bijzonder voor de groepen van werknemers die zeer lage loonen verdienen en voor hen, die van steunuitkeeringen moeten leven. Reeds voor de stijging intrad ver keerden velen van hen, die tot genoemde categorieën behoorden, in een uiterst moei lijke positie. Het geldt uiteraard nog meer in het bijzonder voor degenen, die langdu- ring werkloos zijn. Het tekort dat in zoo vele gezinnen in toe nemende mate is ontstaan, is nu door de stijging van de kosten van het levensonder houd nog vergroot en zal, naar moet wor den gevreesd, bij verdere stijging van de prijzen van noodzakelijke levensbehoeften een aanvang aannemen, waardoor de grens van het uiterste bestaans-minimum wordt overschreden, hetgeen tot groote moeilijk heden zou leiden. Er is naar de meening van onze besturen dan ook alle aanleiding aan dit vraagstuk thans reeds ernstig aan dacht te schenken. Het is in verband hiermede, dat wij tot uwe excellentie het dringende verzoek rich ten maatregelen te willen nemen, waardoor in elk geval de steunuitkeeringen, alsmede de werkverschaffingsloonen tijdig worden aangepast bij de veranderde omstandighe den, hetgeen o.i. althans voorloopig het best zou kunnen geschieden door de toekenning van een toeslag, ongeveer in overeenstem ming met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Ook door middel van verhooging van de z.g. B-steun zou hulp kunnen worden gebo den. Onze besturen spreken het vertrouwen uit, dat uwe excellentie ook ir, het belang van de volkskracht met ons verzoek ern stig rekening zal willen houden en in ver band met de urgentie zoo spoedig mogelijk tot een gunstige beslissing zal kunnen ko men. VORMING VAN LUISTERSPEL- SCHRIJVERS. Bijeenkomst in de K.R.O-Studio. Donderdag j.l. kwamen op uitnoodiging van de K.R.O. enkele prominente katholieke auteurs en enkele veelbelovende nieuwe lingen bijeen in de K.R.O.-studio te Hilver sum. Het doel van de samenkomst, die een meer intiem dan officieel karakter droeg, was om door persoonlijk contact en ge meenschappelijk overleg te komen tot een in katholiek en artistieken opzicht volko men verantwoord luisterspel-repertoire. De tot stand koming hiervan werd door den omroep-voorzitter, pater Lr. J. Dito O.P., in diens inleidend woord van het aller grootste belang geacht, aangezien de radio een steeds belangrijker instrument wordt, om de geesten te beïnvloeden en men in het luisterspel de meest levende, de meest boeiende de meest eigene radiovormgeving ziet. Dat wil niet zeggen, dat de K.R.O. uitsluitend een reeks van z.g. tendenz-spe- len wenscht samen t stellen. Beïnvloeding der geesten ten goede kan immers vooral in onze dagen ook olaats vinden door het bieden van goede ontspanning. Het K.R.O.- luisterspel-repertoire zal zijn onderwerpen aan onderscheiden gebieden ontleenen. Op de vrij uitgebreide lijst van onderwerpen, waarvoor de K.R.O. belangstelling heeft, en die aan elk der aanwezige auteurs ter hand werd gesteld, bevonden zich nationale on derwerpen, katholieke onderwerpen, onder werpen ontleend aar beroemde romantische werken, bewerkingen van oude en vergeten Nederlandsche drama's, verkorte opvoerin gen van dramatische producten der Katho lieke jongeren, humoristische onderwer pen, detective-spelen, sprookjes-bewerkin gen, en bewerkingen van befaamde katho lieke auteurs. De inzichten van de K.R.O., ten aanzien van dit programma-onderdeel werden ont vouwd door Toon Rammelt, die de omroep oo^ in Juni 1.1. vertegenwoordigde op de conferentie van luisteripel-experts in St. Moritz. Bij zijn betoog volgde hij in groote lijnen de kortelings over dit onderwerp samengestelde brochure, die bij aanvrage door belangstellende schrijvers gratis door de K R.O. verstrekt tvordt. Na een korte gedachten wisseling ontvin gen de schrijvers de opdracht een der op de lijst aangegeven onderwerpen, naar eigen vrije keuze als luisterspel uit te werken. De kunstenaars beraden zich thans hier over, waarna zij in verder overleg met de K R.O. aan het werk hopen te gaan. Het ligt in de bedoeling, dit contact tusschen schrijver en omroep gestadig uit te doen groeien. K.L.M.-DIENST OP BRUSSEL NA 1 NOVEMBER VOORTGEZET. Tariefsverlaging met 40 procent. De directie van de Belgische Luchtvaart maatschappij „Sabena", die hier te lande besprekingen heeft gevoerd met de direc tie van de K.L.M., is gistermiddag naar Brussel teruggekeerd. Deze besprekingen waren buitengewoon prettig en hebben de basis gelegd voor een zeer goede samen werking. Dit is van groot belang, daar bei de maatschappijen, gevestigd in neutrale buurlanden, dezelfde moeilijkheden on dervinden met hun verbindingen met de koloniën. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat de „Sabena" er in een paar weken in hoopt te slagen den dienst op den Congo te herstellen. Het onmiddelijk resultaat van de te Den Haag gehouden besprekingen is geweest, dat de luchtverbinding tusschen Amster dam en Brussel, die gedurende den win ter zou worden stopgezet, ook na 1 Novem ber voortgang zal vinden en wel met één daeelijkschen dienst. Bovendien is er besloten tot een zeer be langrijke tariefsverlaging op dit traject. Bij den aanvang van den oorlog zijn de tarieven aanmerkelijk verhoogd, doch nu de toestand geconsolideerd is, heeft men kunnen vaststellen, dat het traject Amster damBrussel niet noemenswaard beïn vloed werd door de oorlogsomstandighe den. Daarom hebben de maatschappijen besloten behoudens goedkeuring van den minister van Waterstaat, met ingang van 1 November de oude tarieven te herstel len, hetgeen een verlaging zal beteekeren van 40 pet. Wat de toekomstige samenwerking be treft, hebben de vertegenwoordigers van beide maatschappijen besproken, op welke wijze de maatschappijen eikaars belangen in hun land het beste kunnen behartigen. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Toren valk" te Rangoon en de „Wulp" te Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Gier" te Alexandrië en de „Buizerd" te Rangoon. INCIDENT OP HET KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Ambtenaar van het O. M. verliet de zaal. In de zitting van het kantongerecht te Alphen aan den Rijn heeft zich gistermid dag een merkwaardig incident voorgedaan, doordat de ambtenaar van het O. M.. mr. den Hollander, op een gegeven oogenblik weigerde een zaak verder te behandelen en de zaal verliet, waardoor de zitting moest worden geschorst. Aanleiding tot dit incident vormde het gedrag van een verdachte in een vry onbe- teekenend aanrijdingszaakje. Uit het feit, dat deze verdachte, een slager uit Amster dam, persoonlijk was verschenen, kon reeds worden afgeleid, dat hij zich met het hem in de dagvaarding ten laste gelegde niet kon vereenigen. Op het kruispunt bij de van Tolstraat te Bodegraven had verd., als bestuurder \an een auto, een 17-jarige wielrijdster aange reden. Beiden hadden zij voor de ver- keersstreep gestopt, waarna de daar ge posteerde politie-agent het sein tot doorrij den had gegeven. De slager moest echter rechtuit en het meisje linksaf. Laatstge noemde had' haar arm uitgestoken, doch dit was den automobilist, die slechts op den verkeersagent lette, ontgaan, met het gevolg, dat het meisje was aangereden. De slager beriep ziëh op de verkeersre geling te Amsterdam, waar het de gewoon te is, dat wielrijders zich aan een zijde van den weg opstellen, hetgeen den amb tenaar de opmerking ontlokte, dat, wan neer verd. niet wist, dat in 99 pet. van alle Nederlandsche gemeenten deze regeling niet wordt gevolgd, hij zijn rij-examen nog maar eens over moest doen. De verdachte, die het geheele geval aan een onhandigheid van den verkeersagent toeschreef verklaarde de noodzakelijkheid daarvan niet in te zien. Toen de ambtenaar zich hierop tot de getuige wendde met de vraag: „Heeft me neer niet eens de moeite genomen je de schade te vergoeden?" meende de ver dachte tegen dit verwijt te moeten protes teeren. Zijn vrouw was onmiddellijk uit de auto gestapt en had het meisje gevraagd of zij ook schade had, doch hierop was een ontkennend antwoord gevolgd. Dit protest gaf aanleiding tot het incident. De ambte naar trachtte den verdachte het zwijgen op te leggen, doch deze was van oordeel, dat hij zich tegen de geuite beschuldiging mocht verweren. De ambtenaar (opgewonden): „U hebt hier uw mond te houden. U staat hier in een rechtzaal. U hebt alleen wat te zeggen, als u iets gevraagd wordt!" Verdachte, zich eveneens opwindend: „Ik heb hier ook nog wat te zeggen!" De ambtenaar: „Dan verzoek ik den kantonrechter de zaak verder buiten tegenwoordigheid van den verdachte te behandelen". De Kantonrechter, mr. Nicolai: „Daar zie ik geen aanleiding voor". De ambtenaar, van zijn zetel op springend: „Dan schei ik er uit Dan doet u het verder maar zonder mij. Ik ben niet van plan me hier door een verdachte te laten brutaliseeren!" De kantonrechter: „U wordt niet gebrutaliseerd!" De ambtenaar verliet evenwel met groote stappen de zittingzaal, zoodat den kantonrechter niets anders over bleef van de zitting te schorsen. Ongeveer tien minuten later werd de zitting heropend. De amtenaar bleek zijn plaats weer te hebben ingenomen en de behandeling van de zaak werd in tegen woordigheid van den verdachte "erder voortgezet. Het bleek, dat het meisje eerst later had bemerkt, dat haar fiets en haar kousen be schadigd waren. De kantonrechter wendde zich daarop tot den verdachte met de vraag, of deze bereid was de schade te vergoeden. Verdachte. „Natuurlijk, edelachtbare. Onmiddellijk zelfs". En zich daarop tot de getuige richtend: „Vertel me maar eer-s, meisje, hoeveel schade je gehad nebt". Getuige: „Twee gulden voor m'n fiets en vijftig cents voor m'n kousen, meneer". De slager betaalde daarop met een royaal gebaar den verschuldigden rijks daalder en daarop was het woord weer aan den ambtenaar van het O. M. Deze achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, maar zeide re kening te willen houden met het feit, dat de schade thans vergoed is, weshalve spr. meende te kunnen volstaan met een geld boete van 10. subs. 5 dagen hechtenis. Verd. vond dezen eisch zeer onbillijk. „Die rijksdaalder was me niet aan m'n hart gewassen", aldus zijn pleidooi, „maar aan het feit heb ik absoluut gfeen schuld. Ik heb dien verkeersagent direct gezegd, dat hij beter zou doen geen verbaal op *e ma ken. De fout lag geheel by hemzelf" Do kantonrechter achtte niet bewezen, dat verd. schuld treft aan het ongeluk. De schuld kon ook by het meisje hebben ge legen, zoo meende spr. Daar hier dus geen veroordeeling kon volgen, werd verd. van alle rechtsvervolging ontslagen. „N. R. Crt." POGING TOT DOODSLAG OP EEN RECHERCHEUR. Verdachte tot anderhalf jaar veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft den Duitschen reclameschilder A. S., wegens poging tot doodslag op een Amsterdam se!) en rechercheur, gepieegc op het Rcm- brahdtplein, veroordeeld tot een gevange nisstraf van anderhalf jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O. M. had een gevangenisstraf van één jaar geëischt. Eenige maanden geleden werd de Duit- scher bij een passencontrole aangehouden. Toen hij met den rechercheur op het Rem- brandtplein was gekomen, rukte hij zich los, trok een revolver en richtte dit met scherpe patronen geladen wapen, op den politiebeambte. Na een worsteling kon hy worden ontwapend. Ter zitting bleek, dat deze man reeds herhaaldelijk was veroordeeld in Duitsch- land; hij heeft daar ook geruimen tijd in een zenuwinrichting vertoefd. Nadat deze man gistermorgen in de zit tingzaal van de rechtbank was binnenge leid, wond hij zich dermate op, dat hy poogde zijn pols open te krabben. De rijks veldwachters wisten hem te overmannen en tenslotte weer tot kalmte brengen. Hier op los de president hem het vonnis voor. alle rechtsvervolging ontslagen. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van pootaardappelen en kunstmest. Voor den politierechter stonden terecht de 42-jarige los arbeider B. V. en de 42- jarige bloemistknecht P. K., beiden uit Lisse, wien ten laste was gelegd, dat zij in den nacht van 12 op 13 April van een stuk land te Lisse, toebehoorende aan den landbouwer A. H. te Katwijk aan Zee. 7 bakken pootaardappelen en 2 zakken kunstmest hebben weggenomen. Beide verdachten bekenden de feiten. Het totaal bedrag van het gestolene bedroeg 14. Verdachte K. is reeds eerder veroordeeld, merkte de officier van justitie op. De of ficier van justitie vond het feit dan ook ernstig. Spreker eischte tegen den eerste verdachte 3 weken gevangenisstraf en te gen den tweede verdachte 6 weken gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde beide verdachten ieder tot 2 weken ge vangenisstraf. maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten ROOKT RIET III BOSCH OF HEI!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6