BINNENLAND Burgerlijke Stand Academienieuws 09 .\\v s v NIEUWS DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnem/mtsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal BIJ onze agenten ^0 cent per wwk; f ft.00 per kwartaal. Franco per povt 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v. HOE WORDT HET WEER 7 IETS KOUDER. De BH! seint: Verwachting: Meest matige tot zwakke Noord-Oostelij. ke tot Noordelijke wind. Meest betrokken, li.ter wellicht opklarend. Aanvankelijk nog tijdelijke regen. Weinig verandering in temperatuur, later waarschijnlijk iets kouder. De weersomstandigheden van heden morgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, stormachtige N. O. wind, 9 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige O. N. O. wind, 9 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke N. O. wind, 8 gr. C. Groningen: matige regen, stormachtige N. O. wind, 8 gr. C. Maastricht: betrokken, windstil, 9 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie ten Oosten van ons land is thans een op zichzelf staand minimum ge worden en is door een rug van hoogen luchtdruk over Spanje gescheiden van de stationnaire depressie voor de kust van Portugal. In Zuid-Zweden is' de luchtdruk nog toegenomen en in de Baltische Staten stijgen de barometers nog. Naar het schijnt er op het Oostelijk deel van den Oceaan een verbinding tot stand gekomen tusschen het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Scandinavië en dat bij de Azoren. Op het Westelijke deel van den Oceaan is de luchtdruk zeer laag. Het stormveld, dat gisteren op 42 graden Noorderbreedte lag, moet zich naar het Noorden verplaatst hebben en nadert thans de Zuidpunt van Groenland. De depressie, die gisteren ten Westen van IJsland passeerde, ligt heden morgen bij Janmayen. In het Middelland- sche zeegebied blijft de luchtdruk hoog en houdt de zomerwarmte aan. In ons land vielen in den nacht zware regens, op het vliegveld 17, te Groningen 15 m.m. LUCHTTEMPERATUUR 8.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Donderdagnamiddag 5.29 uur tot Vrijdagmorgen 6.02 uur. HOOG WATER Te Katwyk aan Zee op Vrijdag 20 Oct. voorm. 7.35 en nam. 8 uur. Maan op 13.37 uur Vrijdagmiddag. Maan onder 23.17 uur Vrijdagavond. (Vrijdag eerste kwartier). WONDERBARE GENEZINGEN IN LOURDES. Aan de geneskundige faculteit van de Universiteit van Algiers heeft onlangs de jonge Fransche geneeskundige Dr. Guarner een medisch proefschrift geschreven, dat handelt over de wonderbare genezingen van Lourdes. Het werk, dat door de facul teit cum laude werd aanvaard, handelt al leen over de plotselinge genezingen aan de bedevaartsgrot. Op grond van de, door het geneeskundig „Bureau des Constatations" in Lourdes verzamelde gedetailleerde acten wordt een groot aantal gevallen nauwkeu rig onderzocht. De schrijver komt daarbij tot eenige interessante vaststellingen. Elk jaar worden in Lourdes gemiddeld 10 ge vallen door de doktoren onverklaarbaar be schouwd. Dit aantal is sedert vele jaren het is sinds 1914 na te gaan schijnbaar con stant gebleven en de inmiddels verworven ontdekkingen op het gebied der medische wetenschap hebben daar niet de minste in vloed op uitgeoefend. Het meest interes sante verschijnsel aan de Lourdesgrot is het plotselinge karakter van de genezingen. In de meeste gevallen ligt daarin het onver klaarbare en het wonderbare karakter van de genezingen in Lourdes. IN- EN UITVOER IN DE VORIGE MAAND ZEER DUIDELIJKE GEVOLGEN VAN DEN OORLOGSTOESTAND. Daling over vrijwel de geheele linie. Dat de gebrekkige, veel verwarring en onzekerheid scheppende Engelsche zuivel- regelingen, inderdaad den boterexport naar dat land gevoelig heeft getroffen, blijkt thans uit de heden verschenen in- en uitvoerstatistiek. Werd in Augustus nog 4.855.000 kilo boter naar Engeland geëx porteerd, in September is deze hoeveelheid gedaald tot 2.576.000 kilo, dus weinig meer dan de helft. Naar de rest van de wereld, Duitschland incluis, bleeg de boterexport vrijwel gelijk, zooals blijkt uit de volgen de cyfers: de totale boterexport daalde met 2245 ton; die naar Engeland met 2279 ton. De export van kaas naar Engeland daal de eveneens tot de helft, n.l. van 555.000 op 271.000 kilo, die van versche eieren van 5428 ton tot 4520 ton. Die naar Duitsch land daalde slechts van 2430 tot 2208 ton. De export naar Engeland van magere gecondenseerde melk bleef daar entegen gelijk, n.l. 3.37 tegen 3.34 millioen kilo. (Zooals men weet, heeft Engeland de invoer-contingenteering van melkpro ducten weliswaar afgeschaft, maar de Ne- derlandsche regeering heeft haar in spiegel beeld, n.L als uitvoer-contingenteering op hetzelfde niveau voortgezet). Omdat Engeland kort na het uitbreken van den ooriog den invoer van versche en gedroogde groenten, druiven en bloem bollen heeft verboden, daalde onze drui- v e n-export naar dat land van 614.000 kilo in Augustus tot 81.000 kilo in de heele maand September. De export naar Duitsch land stéég echter van 1.067.000 tot 1.173.000 kilol De bloembolle n-export naar Enge land, die eveneens op 8 September door Londen werd verboden, heeft dientenge volge in de afgeloopen maand nog slechts 5.3 millioen kilo bedragen, tegen 12.6 in September van het vorige jaar en 9.1 in Augustus j.l., (onze kweekers en expor teurs hadden n.l. de bui zien hangen.) Duitschland, dat vorig jaar September .5 en in Augustus j.l. niets afnam, kocht thans 1.1 millioen kilo. De totale bollen-export In Septem ber is per saldo, vergeleken bij vorig jaar gedaald van 26.4 op 18.5 millioen kilo, dat is dus met 30 pet. In het geheele kalenderjaar 19,38 kocht Engeland 28 millioen kilo bollen van ons. Dit jaar zal deze hoeveelheid, gezien het invoerverbod, beperkt blij ven tot de ruim 17 milioen kilo, die vóór 8 September, vaak in groote haast, zijn uitgevoerd. Zéér zwaar getroffen is onze torna- t e n-export: deze heeft in September sïechts 0.4 millioen kilo bedragen tegen het tienvoudige in September 38 (en het ruim twintigvoudige in Augustus jl.) Vo rig jaar September kocht Engeland 3.8 mil lioen kilo van ons, thans niets (14 ton). Vergeleken bij September van het vo rige jaar daalde de totale export van: kool van 2.00 op 0.68 mill. k.g. sla 0.43 0.20 peen 2.44 0.46 komkommers 0.3Ö 0.00 augurken 1.01 0.00 snij en prinsesseb. 2.22 1.85 tomaten 4.22 1.85 druiven 15.9 1.40 Van een enkel agrarisch product is de ex port aanzienlijk gestegen, b.v. (vergeleken bij September '38) uien van 19 op 23 mil lioen xiio; klei-aardappelen van 10 op 12. Pootaajdappelen daarentegen daalden van 4.1 op 0.9 millioen kilo, aardappelmeel van 6.3 op 2.3 dextrine van 2.1 en 0.2 millioen kilo. Strookarton daalde tot de helft, n.l. van 18 en 9 millioen kilo, alles vergeleken by September '38. Op deze zelfde basis daalde de export van boter van 4.8 op 3.5 millioen kilo; kaas van 4.9 op 4.3; geslacht pluim vee (Engelsch invoerverbod) van 241.000 op 152.000 stuks; peulvruchten van 5465 op 1187 ton (export-overschot van 4600 op nu ton); karwijzaad daalde van 702 op 183 ton, kanariezaad van 363 op 3, bruin mosterd van 66 op 9, geel mosterd van 148 op 3"i en maanzaad van 432 en 132. De totale export van fyne zaden daalde dus van 1711 op 364 ton („dank" zij de „vor dering"). D«- b a c o n-uitvoer ten slotte stéég van 2382 op 3094 ton, maar vergeleken bij Aug. j.l. was er aan daling van 3314 op 3094 ton. De uitvoer van ander gezouten var- kensvleesch en spek bedroeg nog slechts 195 ton, tegen 625 in Augustus; pure lard en steamlard daalde tot |35 ton, tegen 161 in Augustus en 413 in September 1938. „Hbld." HANDEL IN KALVERMAGEN EN BEREIDING VAN STREMSEL. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat zeer binnenkort de afkondiging van een koninklijk besluit houdende eenige verbodsbepalingen met betrekking tot kal- vermagen en stremsel tegemoet kan wor den gezien. HEETE BLIKSEM VOOR HET LEGER. Zooals wij onlangs berichtten had de V. V. V. Over-Betuwe aan den Minister van Defensie een schrijven gezonden met het verzoek dat Z.Exc. zou willen bevorderen, dat in het leger minstens eenmaal per week het bekende Nederlandsch menu heete Prijsverhooging VRIJSPREKEND VONNIS. De Rechtbank te Groningen deed van ochtend uitspraak in de zaak, welke de vo rige week behandeld werd en waarbij aan haar werd voorgelegd de vraag, of een win kelier, gelet op de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, gehouden is, zijn oude voorraad tegen oude prijzen te verkoopen, of dat hij de prijzen van deze oude voor raad in verband met de stijging der prij zen van eventueel nieuw in te koopen goe deren in gelijke mate mag verhoogen. Als verdachten in de eerste zaak van de zen aard stonden terecht de heeren P. J. en G. B., beiden manufacturiens te Gro ningen. De Rechtbank sprak beide ver dachten vrij. De eisch was, in verband met den prin- cipieelen kant der zaak, een gulden boete tegen ieder der verdachten. Zevenduizend kilogram spek in beslag genomen. Tegen een firma met eenige filialen te Maastricht heeft de politie procesverbaal opgemaakt terzake van overtreding der prijsopdrijvings wet. Deze firma verkocht in haar filialen Geldersch spek tien tot veertien cent per kilogram duurder dan de prijs vóór 28 Augustus was. In een koelcel is een hoe veelheid spek van ongeveer zevenduizend kilogram in beslag genomen, toebehooren- de aan bovenbedoelde firma. Dit spek was sedert 8 Juni opgeslagen en werd thans tegen verhoogden prijs verkocht. Het spek is in beslag genomen. bliksem appeien met aardappelen zou worden geconsumeerd. Behalve het feit, dat het een uitstekend en heerlijk eten is, zou door de groote hoe veelheid appelen die het leger noodig heeft de markt belangrijk verlicht worden, daar de aanvoer immers dit jaar zeer groot is door de groote oogst. Wij vernemen thans dat Minister Dijkxhoorn 'jV. V, V. Over- Betuwe heeft geantwoord, dat terzake aan wijzingen zijn gegeven, opdat fruit als groente (zoete appelen met aardappelen) door het veldleger gedurende enkele we ken eenmaal per week zal worden genut tigd. Dit bericht zal door wederzydsche belanghebbenden ongetwijfeld met vreug de begroet worden. „Gelderlander". DE SCHEEVE TOREN TE PIJNACKER. Gemeentel. Aankondigingen De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst en de Directeur van het Distributiekantoor melden ons: Aangezien zich reeds dadelijk na het bekend worden der distributie-regeling voor suiker een aantal personen tot den Geneeskundigen Dienst wendden om ex tra-verstrekking, hebben wij eens nage gaan hoe de verhoudingen op dit gebied zijn. Na veelzijdig onderzoek is gebleken, dat de hoeveelheid van 1 pond per persoon voor 14 dagen, in de meeste gezinnen wat minder is dan gewoonlijk wordt gebruikt. Men zal zich daarin moeten schikken; de distributie is er juist omdat schaarste bestaat of schaarschte dreigt. Dengenen, die zich voor extra-suiker aanmelden, omdat zij kinderen met de flesch voeden, zij medegedeeld, dat dit geen reden is om extra suiker te verstrek ken, behalve waar het kinderen van 7 tot 10 maanden betreft, die in hun melk en pap wat meer noodig hebben. Een kind van zeven en een halve maand, heeft vol gens de geldende wetenschappelijke voor schriften 532 gram per 2 weken noodig. Voor personen, die op diëet zijn, zal nauwkeurig, in overleg met den huisarts, worden nagegaan of extra-verstrekking noodig is. Zij moeten zich persoonlijk (of een van de huisgenooten) melden op de spreekuren van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13a, Maandag en Donderdag, te 2 uren. Briefjes van huisartsen alleen inhouden de een verzoek om suiker te verstrekken kunnen niet worden behandeld, wel diëet- voorschriften met nauwkeurige vermelding van de diagnose. Voor gezonden, die gewend zyn pap te gebruiken, zij gewezen op de mogelijkheid om suiker door stroop te vervangen. De Directeur van het Distributie kantoor, P. ROOSENBURG. De Directeur van den Gem. Geneesk. en Gez. Dienst, Dr. M. A. HORST. LEIDEN. Geboren: Bernhardina Anna Maria d. v. F. F. K. Gröning en B. Bröcker. Annie d. v. J. J. Pommer en A. Onvlee. Jacob Herman z. v. G. Wassenaar en A. Steeneveld. Alijda Theodora Johanna d. v. J. L. v. Eshof en Th. Alkemade. Johannes z. v. J. Pardon en C. Zwan. Leonie Petronella Margargetha d. v. L. J. v. Nobelen en A. C. v. Kestèren. Johan nes Cornelis z. v. J. Oomen en G. M. de Rijk. Marjjtje Sophia d. v. P. Klos en J. Kagenaar. Maarten z. v. C. S. Alderlies- ten en W. E. v. Noort. Ondertrouwd: J. C. v. Rijn jm. en M. J. v. Houten jd. J. de Haas jm. 35 j. en M. Freeke jd. 23 j. Gehuwd: H. Schoenmaker jm. en J. C Gulij jd. J. A. Belt jm. en P. C. Nij- kiel jd. G. Bos jm. en J. H. Westdijk jd. H. Boterenbrood wedn. en F. de Bruin jd. J. Brokaar jm. en A. Simit jd. W. J. Leupe jm. en J. E. Nachtegeller jd. E. Maaskant jm. en A. Sieders jd. N. J. Moonen jm. en J. W. F. Schneider jd. K. Mulder jm. en D. Sip jd. J. Neuteboom gesch. en Th. Gressie jd. B. H. Pardon jm. en J. C. Zwart jd. D. J. v. Rheenen jm. en W. E. Laterveer jd. J. H. Schild jm. en J. Klap jd. A. Snijders jm. en C. v. Rijnswou jd. H. Stafleu gesoh. en A. v. Veen jd. A. P. Vreeburg jan. en A. M. A Beenakker jd. J. R. ter Wee wend. en J. H. v. d. Linden jd. C. J. v. d. Kaay jm. en J. S. P. Rietbergen jd. T. Kuijpers wedn. en A. Kraal jd. G. J. Lagas jm. en J de Graaf jd. H. B. v. d. Lelie jm. en J W. v. d. Zeyden jd. C. P. de Groot jm. er. M. T. Reizevoort jd. H. Honsbeek jm. en J. Bon jd. Overleden: W. v. Egdom m. 49 j. P. J. v. Disesel m. 60 j. A. v. Rijn wedn. 92 j. S. Marijt dr. 2 j. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen Rechten de heeren A. W. Holsteyn," De Bilt, J. M. Bierens de Haan, Aerdenhout; candidaats-examen geneeskunde de heer A. de Blécourt, Leiden. De scheeve stand van dèn toren te Pij - nacker heeft de Rijkscommissie voor de monumentenzorg aanleiding gegeven dit belangrijk bouwwerk gedurende eenige ja ren in observatie te houden. Hierdoor is ko men vast te staan, dat de kleibodean, waar op de toren is gefundeerd, nog steeds aan werking onderhevig is tengevolge van zijn hooge belasting. Aangezien door den scheeven stand dit proces wordt versneld is naar een oplos sing gezocht om aan deze werking een ein de te maken. Besioten wordt thans het gewicht van den toren op te vangen door een con structie van gewapend beton en het over te brengen op een fundeering van „wit- boorpalen", die buiten en binnen den toren tot op de rond 18 M. diepte gelegen vaste zandplaat worden ingepulsd. PROF. DR. B. H. MOLKENBOER. Ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag op 10 December 1939 zal aan prof. dr. B. H. Molkenboer, buitengewoon hoog leeraar in r"e Vondelstudie aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, een feestbundel Studie over Vond-el en Zijn Tijd" worden geschonken, met bijdragen van vele ook niet R.-Katholieke medewerkers. PRINS BERNHARD BIJ DEN MINISTER-PRESIDENT. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden morgen een kort bezoek gebracht aan jhr. mr. D. J. de Geer in het gebouw van het departement van financiën. DE BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 80 cent per K.G. PAROCHIEELE HULPACTIE „ST. PETRUS". Zaterdag a.s. beginnen wij. Het grootste deel van onze parochie zal dan worden afgewerkt. Als grens hebben wij genomen de Singels. De Singels en al de straten, welke buiten de Singels liggen, dus ook de Hooge Rijndijk enz. worden bezocht, een volgende week Zaterdag worden dan de straten en grachten, welke binnen de Sin gels liggen, bewerkt. Verschillende parochianen heboei gratis hun auto beschikbaar gesteld. Met negen vrachtauto's en veertig jongemannen hopen wij Zaterdag a.s. een 700 adressen af te werken Voortrekkers, verkenners, leiders en jon gens van de Kruisvaart en Kolpinglijfwach. ters willen wel zoo goed zijn om Zaterdab- middag half drie aanwezig te zyn op de Garenmarkt (K. J. C.-huis). Parochianen, maakt, dat uw pakje ge reed staat, dan kunnen wij Zaterdag klaar komen met de 700 adressen. Wij komen dus Zaterdag 21 October en anders 28 October. Parochieele Hulpactie „S t. P e t r us." Lorentzkade 16a. NEDERLANDSCHE NATUURKUNDIGE VEREENÏGTNG. Symposium over de meting van lage en hooge temperaturen. Op Zaterdag 4 November a.s. zal van wege de Nederlandsche Natuurkundige Vereeniging in het Kamerlingh Onnes- laboratorium alhier een symposium gehou den worden over de meting van lage en hooge temperaturen. De bijeenkomst vangt aan te 10.15 en zal omstreeks 17 uur ge ëindigd zijn. Het programma der ochtendbijeenkomst luidt- 10.15 openingswoord van den voorzitter der Nederlandsche Natuurkundige Ver eeniging. Prof. W. H. Keesom: helium- thermometer, internationale temperatuur- schaal. W. P. J. Lignac, temperaturen van het vloeibaar helium. H. B. G. Casimir, temperaturen beneden 1 ok. In de middag- bijeenkomst, welke te 14 uur aanvangt, spreken: W. de Groot over: de internatio nale temperatuurschaal voor temperatu ren boven 1000 oc. M. Hagedoorn over: optische pyrometrie en H. Brinkman over: meting van hooge temperaturen van gas sen uit het emissiespectriim. De commissie van voorbereiding bestaat uit prof. dr. W. H. Keesom, voorzitter, prof. dr. E. C. Wiersma, secretaris, prof. dr. W. J. de Haas en dr. J. M. W. Milatz. JEUGDWERKKAMP „VREDESTEIN". Men verzoekt ons opname van het vol gende: Maandag 23 October begint te Egmond weer een nieuw werkkamp dat negen we ken duurt Degenen, die dit jaar nog niet aan een kamp hebben deelgenomen, mel den zich nu voor dit kamp aan. De ervaring met de jongens in de kam pen heeft geleerd, dat velen er naar toe zijn gegaan met een innerlijken tegenstand, maar het meerendeel heeft erkend, dat het voor hen een onvergetelijke tijd is geweest, een periode van moreelen en geestelijken opbouw. Want waaraan ontbreekt het mo menteel? Aan flinke energieke jongelui, die berekend zijn voor hun taak, die we ten waar hun plaats is, die weten wat hun te doen staat in dit leven! De jeugd, bezield met de schoonste idea len, ziet zich eensklaps als „overcompleet" uitgeschakeld van het productieleven. Men heeft ze niet meer noodig, ze kunnen gaan! Weg illusiesweg idealen en plannen voor de toekomst! En naarmate hun werk loosheid langer duurt, des te meer laat de invloed zich gelden en vergaat langzamer hand de lust tot arbeiden, zij worden on verschillig voor alles met al de gevolgen van dien. Wat zijn nu de voordeelen van het jeugdwerkkamp? Ie. Het brengt den jongens een ware godsdienstzin bij. 2e. Het versterkt de lichamelijke en geestelijke kracht. 3e. Het verschaft hun gepaste werkzaam heden (zooveel mogelijk in eigen vak). 4e Het versterkt den gemeenschapszin der deelnemers. 5e. Het oefent hen in de z.g. vrijetijds- bezigheden (die altijd hun nut afwerpen). Gedurende negen weken kan iedere on gehuwde werklooze van 1624 jaar gratis aan zulk een kamp deelnemen. Lidmaatschap van vak- of standsorgani satie in geen vereischte. De deelnemers ontvangen een wekelijk- sche vergoeding van 1.75. De reiskosten worden vergoed. Gaat men op de fiets dan ontvangt men daarvoor een kleine vergoeding, evenals voor het medebrengen van eigen gereedschappen. Ouders, indien gij eens bij dit sociale werk zoudt willen helpen, wat zou ons dat enorm veel steunen. Hebt u een zoon zon der werk stuurt hem naar onze kampen, het is voor hem van het grootste belang. Men kan zich daarvoor aanmelden Ko ningstraat 8a of Zaterdagavond Gezellen- huis, Rapenburg 52. DE LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN. A.s. Zaterdagmiddag wordt voorloopig de laatste wijk-oefening voor de luchtbescher ming gehouden met medewerking van brandweer, E.H.B.O. en ontsmettingsdienst. Deze oefening vindt plaats te 3 uur op het terrein van de Annakliniek.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2