BIJ HET EEUWFEEST GROENENDIJKSCHE KERK. OMGEVING RIJNSTREEK miLiTfliRt coLonnts DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 CE LE1DSCHE COURANT VIEROE BLAD - PAG. 11 DER De zielzorgers, vóór de oprichting der parochie l door A. N. DUYNISVELD, pr. Dit jaar is het honderd jaar geleden, dat de buuprtschap Groenendijk, bij decreet van den toenmaligen nuntius Antonucci werd verheven tot een zelfstandige Statie, imet als eerste pastoer Joannes Bernardus Wesselingh. De kerkelijke viering van dit eeuwfeest heeft reeds plaats gehad; de buiten-kerke lijke viering zal door de tijdsomstandighe den achterwege moeten blijven. De aankomst van het parochie-geschenk, drie nieuwe altaren, kan binnenkort wor den verwacht. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest der Groenendijksche parochie, moge hier een en ander volgen over de lotgevallen der ka tholieken van den Rijnstreek na de Re formatie tot de oprichting der Statie Groe nendijk in 1838. Tot 23 Februari 1839 was Groenendijk een bijkerk van de Statie van den H. Mi- chaël aan den Hoogen Rijndijk, beter be kend als ,,'t Zwaantje". De bijkerk had als patroon St. Nicolaas 1) en stond aan den Rijn, ongeveer op de plaats, waar nu het katholiek kerkhof van Groenendijk ligt. Vanwege haar ligging aan den Rijn ook de naam „Scheepjeskerk". Over de oude Groenendijksche kapel of bijkerk, 'zegt Tirion in zijn „Tegenwoor dige Staat der Ver. Nederl. 2): „in het regtsgebied deezer heerlijkheid (Hazers- woude) aan den Rijndijk, naar den kant van Alfen, is ook een groote Roomsche kerk, en aan den kant van Zoeterwoude, staat nog een kleiner. Zij worden beiden door denzelfden priester bediend. De Roomschgezinden schijnen ze als de Statie van Koudekerk aan te merken". Wanneer de bijkerk te Groenendijk werd gesticht, is onbekend. De geheele Rijndijk vanaf Leiden tot en met Alphen vormde met het dorp Hazers- woude, na de hervorming één groote Sta tie. Alleen werkte te Leiderdorp, vanaf 1603 eenige jaren Cornelis Fabricius als pastoor dezer plaats, blijkens de acte van collatie van 18 September 1603, berustend in het archief der Oud Bissch. Clerezy, te Den Haag, terwijl bij den heer van Kou dekerk, eigenaar tevens van het kasteel Poelgeest, een zekere priester Melchior geheeten, inwoonde, die ook in Koudekerk en omgeving, met toestemming van den Apostolisch en Vicaris Jac. de la Torre, de zielzorg uitoefende. Alphen en Alphenhorn behoorde slechts gedeeltelijk tot de Statie Koudekerk; het andere gedeelte van Alphen, dichter bij de „Veenen" gelegen, werd bediend door den pastoor van Aarlanderveen. In zijn Missie- verslag 3) deelt ons De la Torre mee, dat in het dorp Alphen in dien tijd slechts één katholiek woonde; de plattelandsbevolking was echter overwegend het oude geloof trouw gebleven. Voor de hier wonende katholieken werd op Zon- en feestdagen, beurtelings in de kerk van 't Zwaantje en in de Groenen dijksche kapel, de H. Mis gelezen door den priester die met hun geestelijke zorg was belast. Behalve den reeds genoemden Fabricius van 1603 tot waarschijnlijk 1610 voor Lei derdorp en den priester Melchior op het slot Poelgeest, vinden wij als de eerste pastoor der Statie vermeld Th eodorus van Zanten. Waarschijnlijk woonde hij in zijn geboortestad Leiden bij zijn moe der, een godvruchtige weduwe, Baertge Claes geheeten, vanwaar uit hij als rond trekkend missionaris zorgde voor de ka tholieken van de Rijnstreek. In 1636 „thuys gecomen van sijn penitenten, dien sijn E haer gerechten gegeven hadt", is hij na vier dagen, den 4den Augustus, aan de pest overleden 4). Na zijn dood nam Jacobus Verhaei zijn taak over, blijkens het Missieverslag 5) van 1638, dat ons verhaalt hoe deze pries ter inwoonde bij pastoor Theodorus Schen- del te Leiden, en vandaar uit „dag en nacht met groote vrucht" werkte in de omliggende dorpen Leiderdorp, Koudekerk en Hazerswoude. Dit heeft hij gedaan tot omstreeks het jaar 1640, toen hij pastoor werd te Kuilen burg. Daarop kwam Jacobus Schendel naar de Rijnstreek, waarschijnlijk de eer ste die als pastoor, zich te Koudekerk heeft gevestigd. Hij was in 1614 te Utrecht ge boren en vergezelde in 1637 Jacobus de la Torre op diens reis naar Rome. Het is niet bekend hoe lang hij aan den Rijn bleef; pastoor geworden in de Buurtkerk te Utrecht, kwam hij daar op 13 October 1650 te overlijden. 6) Zjjn opvolger te Koudekerk, Groenen dijk, Leiderdorp en Hazerswoude was Otto Lichtenberg, eveneens een Utrechtenaar van geboorte, lie op 29 Oc tober 1650 zijn voorganger te Koudekerk opvolgde als pastoor te Utrecht, waar hij bleef tot 1664, toen hij vertroK naar het Oratorium te Scherpenheuvel. 7) Van 1650 tot 1652 was Cornelis Hen drik Velthoen pastoor aan de Rijn streek. Hij werd geboren te Zutphen en behaal de te Keulen den graad van doctor in de theologie. In 1652 ging hij naar Leiden als pastoor der stad en tevens als aartspries ter van Rijnland. Daar bleef hij tot 1655, toen hij naar Keulen vertrok, waar hij professor werd in de theologie en presi dent van het Hollandsch Collegie 8); op 7 Mei 1685 is hij gestorven. 9) Velthoen wordt geprezen als een ijverig, vroom en geleerd priester. Zijn opvolger in de geheele Rijnstreek was Cornelis Duck of Duckins, geboren te Utrecht. Hij was pastoor te Dordrecht, toen hij daar een niet-katho- lieke vrouw op haar sterfbed bekeerde en de H.H. Sacramenten gaf, werd hij gevan gen genomen en voor altijd uit de stad verbannen. 10) Dit gebeurde in 1651. Daar op kwam pastoor Duck naar de Rijnstreek als opvolger van Velthoen, dien hij in 1655 wederom opvolgde als pastoor te Leiden. Daar kerkte hij in een huis aan den Ouden Hoogewoerd bij de St. Jorissteeg. Nadat hij ontslag had gekregen als pas toor der eerste Leidsche Statie, vertrok hij naar den Eltenberg bij Emmerik, waar hij vicaris werd van het oud en adellijk kloos ter. Als zoodanig heeft hij nog de pastorie van Steenderen in het graafschap Zutphen bediend tot 1674, toen de Franschen moes ten aftrekken, en de kerk weer in handen der Calvinisten viel. In het geheim bleef hij nog eenigen tijd te Groenloo werken, totdat deze Statie te niet ging. Toen keerde hij terug naar den Elten berg, waar hij op 10 Februari 1693 is over leden. De opvolger van pastoor Duck was de reeds genoemde Jacobus Verhaer, een Utrechtenaar van geboorte, die op verschillende plaatsen pastoor is geweest Vanuit Leiden had hij tot omstreeks 1640 reeds onder de Rijndijksche katholieken gewerkt, waarna hij tot 1654 pastoor was te Kuilenburg. Vurig en temperamentvol als hij was, kon hij scherp en hevig preeken. Toen een dominé te Kuilenburg gedreigd had niel meer te zullen preeken in de vroegere St. Barbarakerk, zoolang daaruit de beeltenis der H. Drieënheid niet was verwijderd, en kort daarna op Drievuldigheidsfeest deze kerk door den bliksem werd getroffen en geheel afbrandde, beweerde pastoor Ver haar, dat zoo de Godslastering was gestraft Om dit gezegde werd hij uit Kuilenburg verbannen. 11) Blijkbaar is hij toen nog een oogenblik pastoor geweest te Leiden, om vandaar naar Groenendijk te gaan en Koude kerk. 12) Daar zijnde onderhandelde hij met Christiaan Vermeulen, den pastoor van Stompwijk, met wien hij in karakter en temperament vrijwel overeenkwam, over een eventueele opvolging van Vermeulen, in diens Statie. Pastoor Vermeulen, die zijn verbanning blijkbaar voorzag, had zich Verhaer gedacht als een waardigen opvolger. 13) De Kerkelijke Overheid be noemde evenwel na zijn verbanning een ander en Jacobus Verhaer werd einde 1657 pastoor te Muiden, waar hij bleef tot 1659. Vervolgens was hij tot 1662 kapelaan te Huissen in Kleefland en in 1664 vinden wij hem terug als pastoor te Amstetdam in de Statie aan de Singel 14), waar hij in Maart 1670 is gestorven. 15) Inmiddels was vanaf omstreeks 1657 Nicolaas van Erckel pastoor der Statie Koudekerk. Hij werd geboren te Montfoort en was na zijn priesterwijding in 1635, kapelaan te Oud-Ade; vervolgens pastoor te Haastrecht. Aan den Rijndijk bleef hij tot het einde der maand Mei 1671, toen hij pastoor werd op het Begijn hof te Delft, waar hij den 20sten Septem ber 1679 kwam te overlijden. 16) Zijn por tret hangt in de pastorie der Oud-Katho lieke gemeente te Delft. 1) Bissch. Oud-Archief te Haarlem. 2) Deel VI, bl. 368. 3) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XI, bl. 89. 4) Bijdr. Bisd. Haarl. dl. XVIII, bl. 203. 5) Arch. Aartsb. Utrecht: al. XII, bl. 203 6) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. VII, bl. 330. 7) Kerk. Hist, en Ontl. v. Rijnl.: bl. 839; Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. VII, bl. 330. 8) L. c.: dl. XIII, bl. 193. 9) L. c.: dl. I, bl. 263. 10) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XI, bl. 63. 11) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. I. bl. 264. 12) L. c.: dl. I, bl. 426; Bat. Gaera: dl. II, pag. 278. 13) Haarl. Bijdr dl. LV, bl. 85. 14) Bijdr. Bisd Haarl.: dl. I, bl. 427. 15) L. c.: dl. I, bl. 264; Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XXV, bl. 366 e.v. 16) Bissch. Oud-Archief te Haarlem; Kerk. Hist, en Outh. v. Delfland, bl. 699. HILLEGOM V.V.V. Gisteravond hield de Hill. V.V.V. een vergadering in Hotel Sister mans. De voorzitter, de heer C. Joh. Bak ker Jznopent met een woord van wel kom Spr. wijdt eenige gevoelvolle woor den aan het overleden oud-bestuurslid, den heer P. D. van Mourik, dankend voor hetgeen deze voor de vereeniging deed. In bespreking komt de Bond van Zuid- Kennemerland. Deze organisatie in wor ding houdt op 9 Nov. te 3 uur ten stadhui- ze Haarlem een alg. verg., gevolgd door bestuursvergadering en verkiezing. Uit elk der 7 aangesloten gemeenten zal 1 be stuurslid zitting hebben. Besloten wordt, inzake het uit Hillegom te benoemen be stuurslid overleg te plegen met den Bur gemeester. Mocht deze geen benoeming kunnen aannemen, dan zal de heer D. E. Nieuwenhuis zitting nemen. Naar aanleiding van een schrijven van Haarlemsch Bloei wordt besloten, de ge vraagde medewerking te verleenen, te meer, omdat zoo onverhoopt de oor logstoestand voortduurt dit voorjaar bi zonder veel bezoek aan de bloemenvelden mag worden tegemoet gezien. LEIDSCHENDAM Gouden huwelijk. Woensdag 1 Novem ber a.s. hoopt het echtpaar SminkBetse- ma, wonende Veurschestraatweg 136 den dag te herdenken, dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. WASSENAAR Nieuw gebouw der Kath. Huishoudschool Door Minister van O.K.W. geopend In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten had gistermiddag te 2 uur de ope ning plaats van het nieuwe gebouw der R.-K. Huishoud- en Industrieschool aan de Kerkstraat. In een inleidend woord verwelkomde Pastoor Wiemers voorzitter van het bestuur der school, bijzonder den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, den burgemeester,, mej. Michels, inspectrice van het Huishoudonderwijs en Pastoor Tholenaar, zich daarbij in hartelijke en waaraceiende woorden tot ieder van hen wendend Nadat Pastoor Tholenaar de inzegening van het gebouw had verricht, sprak de Mi nister het openingswoord. Het is, aldus Z.Exc., voor de St. Agnes- vereeniging hier teT plaatse heden 'n heu gelijke dag nu zij voor de R.K. Huishoud en Industrieschool dit nieuwe gebouw in gebruik kan nemen. De groei van deze school heeft zich aldus ontwike.lt, dati n den tijd van 80 jaren uit een eenvoudige naa.school het tegenwoordige is ontstaan, dat waard is een nieuw gebouw te betre den. HpI is mfj een behoefte, het bestuur, dc directie, het verdere personeel en ook de gemeente Wassenaar in den persoon van den bi rgemeester, hiermede van harte ge luk te venschen. Dat in deze moeilijke tijd de bouw en de opening van deze school on- gehindeid voortgang heeft kunnen vinden en thans tol de ingebruikneming kan wor den overgegaan, is zeer zeker een geluk- wensch waard. Dit nieuwe gebouw roept ons als het ware toe, dat wij ook, neen juisi in de zorgvolle tijden waarin wij le ven de ftestelijke en economische opbouw van ons volk niet mogen vergeten. De uit- noodiging om dit nieuwe gebouw te openen grijp ik gac/rne aan om aan een overtuiging uiting te geven. Ik waardeer het Nijiver- neidsonderwijs in zijn geheel om een bij zondere redc-n. Tegen velerlei ander onder wijs richten zich meer en meer bezwaren, bezwaren van een te ver doorgevoerd in- tellectua. sme, dat nadeelig werkt op de vorming van karakter en gemoed. Bezwa ren dus can een bepaalde overdaad. Te gen het Nijverheidsonderwijs vallen m.i. de ze bezwaren weg. Het Nijverheidsonderwijs voor meisjes als voorbf reiding voor de gezinstaak en tot huishoudelijke beroepen en tevens als op leiding in de naaldvakken heeft thans meer dan ooit zich van zijn zegenrijke taak bewust te zijn. Ik twijfel niet, dat de ouders en de meisjes in deze schoone plaats zul len zich voor dit onderwijs interesseeren en zich daarmede in verbinding stellen. Ik wensch u toe, dat dit nieuwe gebouw zal voldoen aan de gestelde idealen van hen, die belas' zijn met het geven van dit on derwijs. Met den wensch, dat deze idealen vervuld zullen worden, open ik dit gebouw. De burgemeester wees op de beteekenis van dit onderwijs voor het gezinsleven en wekte krachtig op, dat de meisjes di: on derwijs zcuden volgen. Pastoor Wiemers bracht dank voor het gesprokene en deed uitkomen, dat de zoo noodzakelijke christelijke geest hier het on derwijs zal doordeesemen. Na dankwoorden tot oen Minister, den burgemeester en de Inspectrice, sprak hij ook nog een opwek kend woord tot de leerlingen terzake mede werking. Na het ronddienen van ververschingen werd het gebouw bezichtigd, dat uit- en inwendig een waar sieraad is. De Minister gaf aan den architect, den heer P. N. de Erun, alhier, uiting van zijn waardeering over het door hem gewrochte werk. A.s. Zondag van 25 uur is er voor iedejeen gelegenheid om het fraaie gebouw te bezichtigen. ALPHEN AAN DEN RIJN JONGEN AANGEREDEN DOOR AUTO. Been gebroken. Het 12-jarig zoontje van B., dat gisteren met zijn vader naar de Westlandsche vei ling ging, werd door een achteruitrijdende auto aangereden. De jongen brak een been. Hem werd door een passeerenden militairen dokter de eerste hulp verleend, waarna hij naar de ouderlijke woning werd overgebracht. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer J. J. v. Capel hield de Volks bond gisterenavond in de bestuurskamer van het St. Josephgebouw een goed be zochte ledenvergadering. Na de gebruike lijke opening werd gebeden voor de ziele- rust van het overleden lid, den heer J. v Egmond, die zich, zooals gememoreerd, werd, onderscheidde als een trouw en werkzaam lid en bestuurslid o.m. van de onderafdeeling „Piëtas". Na voorlezing van de notulen en behan deling van de ingekomen stukken werd medegedeeld, dat er besloten is de contri butie voor leden, die in militairen dienst zijn, vast te stellen op 7 ct. Vervolgens werd een kort verslag uitgebracht van de R.K. Levensverzekering Maatschappij „Concordia", een instelling van het R.K. Werkliedenverbond. Bij de bespreking van het a.s. Winter- program kwam men tot overeenstemming om volgens het voorstel van het bestuur 2 avonden te organiseeren, waarvan er een zal worden gevuld o.m. door een belang rijke rede van den bondsvoorzitter, den heer v. d. Akker. Voor den tweeden avond zal men trachten uit te noodigen dr. P. Kasteel, parlementair redacteur van de „Maasbode" en hoofdredacteur van „Her stel". Op een desbetreffende opmerking van den heer A. F. Ruijssenaars deelde de voorzitter mede, dat er dit keer, in afwij king met de gewoonte, zelfstandig door den Volksbond het winterprogram zal wor- dus afgewerkt en dus niet gecombineerd met de andere plaatselijke standsorganisa ties. Het .12e Eeeuwfeest van St. Willi- brord zal ook hier ter plaatse waardig worden herdacht. Het bestuur ontvouwde het volgen'le pregram. Zondag 5 November een H. Mis voor de leden van den bond, waaronder algemeene H. Communie, waarna gezamenlijk ontbijt in de zaal. Dinsdagavond d.a.v. in dezelfde zaal te houden een lezing met lichtbeelden over het leven van den heilige, te verzorgen door den districtsbestuurder, den heer W. Steinmetz. Voorts zal in de komende win termaanden een avond worden georgani seerd voor de .vrouwen en vrouwelijke huisgenooten der leden, met het doel óók haar nader te brengen tot de organisatie, waartoe de man behoort. Op dezen avond zal spreken de heer J. de Wit, uit Am sterdam, een bekend werker op het ter rein der Vrouwenbonden. Nadat de geestelijk adviseur, kapelaan C. M. Klaver, nog enkele opwekkende woorden had gesproken, inzonder over „Piëtas", het parochiaal Retraitewerk en met betrekking tot de sociale school, (waar, uitgaande van de R.K. Ontwikkelings Centrale, een drie-jarige cursus zou kun nen worden gegeven, indien er een 25-tal cursisten zich zouden aanmelden, waartoe spr. aanspoorde) werd overgegaan tot de rondvraag. Hiervan werd o.m. gebruik ge maakt door het lid M. W. v. d. Linden, die pleitte voor de oprichting van een af- deeling van het Wit-Gele Kruis, waaraan, zooals aan de zijde van de bestuurstafel werd medegedeeld, reeds gewerkt wordt. Hierna sluiting met gebed. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht f 1.07 op. Commissie ter behoeve van Katholieke militairen. Zooals wij reeds eerder kon den mededeelen, is er ook hier ter plaatse het werk voor de katholieke militairen ter hand genomen. Op initiatief van het co mité voor de actie N.G., waarvan ook hier een afdeeling bestaat, werd reeds de vo rige week een commissie samengesteld, die de zeer omvangrijke werkzaamheden voor de ontspanning van onze Katholieke lands verdedigers zich tot taak stelt en in on derdeden ten uitvoer zal brengen. Na ge houden bijeenkomst van die commissie is het bestuur thans definitief samengesteld ondervoorzitterschap van kapelaan C. M. Klaver, uit de heeren Jos. M. van Gils, se cretaris, J. P. Liefhebber, penningmeester, J. M. v. d. Valk, J. G. van Schaik, H. van Egmond, Adr. van Leeuwen Bzn., W., Scheerder, L. Scheerder en A. F. Ruijsse- HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Gelukkige thuiskomst. Gisteren is on ze plaatsgenoote de eerw. Zuster Helene (in de wereld mej. A. Boers) na een zeer bewogen reis met haar 17 medezusters per K.L.M.-vliegtuig uit Helsinki in Amster dam aangekomen, vanwaar zij zich, na een hartelijke ontvangst door de Eerw. Over ste der Congregatie naar het Moederhuis te Moerdijk heeft begever- HOOGMADE Volksbond. Woensdagavond vond In de zaal van den heer Witteman een alge meene ledenvergadering plaats van den R. K Volksbond, de eerste van het seizoen, waarvoor de belangstelling, gezien de be langrijke agena wel wat grooter had kun nen zijn, doch waarschijnlijk ook wel ten gevolge van het slechte weer, was slechts het oude getrouwe aantal aanwezig. In zijn openingswoord heette de voorz. alle aanwezigen van harte welkom en sprak de hoop uit, dat dit seizoen nog vele prettige en leerzame vergaderingen zou den plaats vinden onder groote belangstel ling der leden, die hij medewerking vroeg voor de vlotte afwerking der agenda. Van de R. K. Tooneelvereeniging was een verzoekschrift ingekomen om vrijstel ling van donatiegeld voor den R.-K. Volks bond voor dienstplichtigen. Hiertoe werd eenstemmig gunstig besloten in dier voege dat deze distplichtige leden voorloopig geen donateursgeld behoeven te betalen, terwijl zij toch persoonlijk vrije toe gang zullen hebben tot de door de R.-K. Volkhbond te geven uitvoeringen. Enkele andere ingekomen stukken wer den als kennisgeving aangenomen, waar na werd overgegaan tot de viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling op 19 No vember a.s. De door het bestuur gedachte viering, welke natuurlijk onder de huidi ge omstandigheden niet zoo grootsch kan zijn, is als volgt: 's Morgens gemeenschap pelijke H. Communie, waarna gemeen schappelijk ontbijt bij den heer P. J. v. cL Eng. 's Avonds een uitvoering met mede werking der R.-K. Tooneelvereeniging „St Genesius' in de zaal van den heer Witte- man, waarbij een door het bestuur alsnog uit te noodigen hoofdbestuurder een korte feestrede zal houden. Na de financieele zijde van deze viering aan de hand van de door den penning meester ter tafel gebrachte gegevens, te hebben besproken, konden de leden zich hiermede vereenigen en werd de verdere regeling aan het bestuur overgelaten. Als laatste punt ter behandeling kwam de bibliotheek-kwestie naar voren. Hier voor is n.l. naast de huidige bibliothecaris, de heer P. J. v. d. Eng, die zich voor de bibliotheek zeer verdienstelijk heeft ge maakt, een tweede persoon noodig als zijn plaatsvervanger. Ter vergadering werden hiervoor geen candidaten gevonden, zoodat deze zaak door het bestuur nog nader zal worden gergeld. KOUDEKERK Gevestigd: Angenietje A. Trommel, van Pijnacker. Maria H. van Leeuwen, van Leiden. Helena Kalshoven, van Ter Aar. Reinder van Varik, van Putters- hoek. Leendert van der Vlies, van Haar lemmermeer. Vertrokken: D. Vlaanderen, naar Doetinchem. Gerrit Duiker en gezin, naar Noordwijk. Johanna P. Zwartjes, naar Monster. Hendrik van der Voorts, naar Rotterdam. Machiel D. Dalebout, naar Delft. Hubertus G. M. van Leeuwen, naar Alphen aan den Rijn. Maartje Schellingerhout, naar Leiden. Alida M. van Tuijl, naar Woubrugge. Bregje van Dieën, naar Woerden. Cornelis J. Moo- lenaar en gezin, naar Alphen aan den Rijn. Geertruida J. van Vlesen, naar Hille gom. OUDE-WETERING Kloosterfeest. De eerw. zuster Maria Orsina (Geertruida Maria Hoekstra), hoopt op 24 October a.s. den dag te her denken, dat zij 25 jaar geleden haar in trede deed in de Congregatie van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind te Amster dam. Het jubileum zal in het gesticht „De Voorzienigheid" te Noordwijker- h o u t worden gevierd. ZOETERWOUDE (H. R.) Film „Herwonnen Levenskracht". Vrijdagavond om 8 uur heeft er een film avond plaats van „Herwonnen Levens kracht" in het Patronaat, Hooge Rijndijk, alhier Men wordt beleefd verzocht dezen avond vrij te houden en dit prachtwerk eens te gaan bezichtingen. Alle parochia nen zijn welkom. De toegang is geheel gra tis. ZEVENHOVEN Geboren: Lambert Sterner, z. van L. S. Slingerland en A. Hendrikse. Ondertrouwd: A. Bloos 22 j. van Nieuwkoop en J. v. d. Sluis 24 j. alhier J. Sannes 33 j. van Nieuwkoop en A. Im merzeel 29 j. alhier. Getrouwd: C. v. d. Hoort en J. C. Baas. Vertrokken: J. Wouters naar Ter Aar. Gevestigd: Gerardus v. d. Broek uit Kamerik Johanna v. d. Helder uit Ter Aar Reijer v. d. Geer uit Nieuwer Am- stel Johannes J. v. Kampen uit Noord- wykerhout. hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11