UUNUERDAG 19 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADÊ De Raad der gemeente Alkemade ver gaderde Woensdag 18 Oct. 1939 des avonds om half acht uur. Aan P. H. Spruijt wordt overeenkom stig zijn verzoek een tegemoetkoming toe gekend in de reiskosten van zijn zoon Jo seph, die een ULO-school te Leiden be zoekt. Ten slotte wordt op verzoek van Ged. Staten het raadsbesluit van 10 Mei 1939, waarbij aan de Bouwvereeniging „Alkemade" een grond- en een bouwvoor- schot is toegekend voor den bouw van 24 arbeiderswoningen, gewijzigd en zijn de toegekende bedragen nader in overeen stemming gebracht met de door het Rijk toegekende voorschotten. Hierna werd be sloten tot het aangaan van een geldlee- ning groot f 36.000 tegen een rente van pet. per jaar ten behoeve van crediet- verstrekking voor hypotheekbouw. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. om met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage voor het jaar 1940 een nieuwe rekening- courant overeenkomst te sluiten, waarbij wordt toegestaan de opneming van een crediet voor gewone uitgaven maximaal groot f 135.000. Wordt z. h. s. aangenomen. Eenige pensioen-grondslagen van gemeen te-ambtenaren worden overeenkomstig voorstel van B. en W. vastgesteld. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing van be smettelijke ziekte-gelden; de bestaande verordening was slechts goedgekeurd tot 1 Januari 1940. De tarieven van de bestaan de verordening zijn in de nieuwe verorde ning ongewijzigd overgenomen en zijn te vens in overeenstemming met die van den ontsmettingsdienst van de Z.-H. Vereeni- ging het Groene Kruis. De verordening wordt met algemeene stemmen vastge steld. Thans heeft aanbieding plaats van de gemeen te-begrooting voor het dienstjaar 1940. Na een drietal stemmingen zijn tot leden van de commissie van onderzoek dezer begrooting benoemd de heeren J. Verweij, J. Penning de Vries en W. P. van Ruiten, welke heeren hun benoeming hebben aangenomen. Vervolgens heeft verkiezing plaats van een 3-tal leden der Commissie voor de landerijen. Benoemd zijn de heer J. N. Los, J. Verweij en J. P. Hogenboom, die allen hun nenoeming heb ben aanvaard. Op voorstel van B. en W. heeft hierna verhuring plaats van een 3-tal woonhuizen, alsmede van een perceel tuinland, waarop zich een warenhuis be vindt. De stichting van een lagere tuinbouwschool gaat door. Hierna had de vaststelling plaats van de vergoeding, ingevolge artikel 101 der L.O. Wet over 1937, welke bepaald is op ƒ9 per leerling. Daarbij werden tevens vast gesteld de afrekeningen met de bijzonde re schoolbesturen. Als laatste punt van de agenda komt aan de orde de stichting eener lagere tuinbouwschool. De voorzit ter geeft een inleidende bespreking, waar uit blijkt, dat de oprichting van een zoo danige school reeds jaren lang in voorbe reiding is geweest, terwijl tengevolge van de crisis de plannen tijdelijk zijn uitge steld. Toén onlangs opnieuw in enkele ge meenten deze plannen werden geopperd, is met den L.T.B. onderhandeld, met als resultaat, dat getracht zou worden de aanhangige plannen thans door te zetten. Allereerst werd gezocht naar een ge bouw, waarin deze school moest worden gehuisvest. De stichting van een nieuw gebouw zou zeer groote kosten mede brengen, zoodat getracht is een daarvoor geschikt te maken bestaand gebouw te kunnen huren. Na beraadslaging bleek de Burgemeester dezer gemeente bereid een hem in eigen dom toebehoorend woonhuis met annex bollenschuur tegen een billijke prijs voor dit doel beschikbaar/te stellen. Nadat Ged. Staten zie hin principe met een subsidie- verleening accoórd hadden verklaard, is een bestek en teekening opgemaakt voor verbouwing der bollenschuur. De Inspec teur van den Tuinbouw kon zich met de plannen vereenigen, doch stelde alleen als voorwaarde, dat achter het gebouw een openruimte aanwezig moest zijn, waar de leerlingen, die overbleven, zich eenigen tijd konden verpozen. Het resultaat van de inschrijving is inmiddels bekend gewor den en de huurprijs van het geheele com plex met het bestuur van den L.T.B. over eengekomen. Na een gemaakte exploitatie-berekening moet de gemeentelijke subsidie per jaar worden geraamd op f 650, vermeerderd met eenige kosten voor administratie en kleine onkosten, totaal te ramen op 150, alzoo in totaal f 800. De verhuurder blijkt overigens bereid de kosten van verbouw op zich te nemen, mits wordt gegaran deerd, dat dit bedrag in ieder geval aan hem wordt terugbetaald in een tijdsbe stek van 10 jaar. Na eenige bespreking wordt thans besloten: lo. ten behoeve van de stich ting der lagere tuinbouwschool een jaarlijksche subsidie te verleenen groot ƒ800; 2o. aan mr. J. W. Peek te verkoopen een perceel tuinland ter grootte van ongeveer 1 Are 40 c.A. tegen een koopsom van fl per M2.; 3o. zich garant te stellen voor een be drag van 320 per jaar, gedurende 10 jaren vanaf de oprichting dezer school, voor het geval deze school binnen dit tijdsbestek zou worden opgeheven. Bij de rondvraag wenscht de heer Los den Burgemeester van harte geluk met zijne herbenoeming en hoopt, dat God hem de kracht zal geven nog vele jaren zijn diensten in het belang der gemeente te kunnen verrichten. Overigens leverde de rondvraag geen bijzonderheden op. Aan het slot der vergadering spreekt de voorzitter zijn dank uit aan den heer Los, die namens den raad woorden van vrien delijke gelukwensch heeft geuit. Sprekers erkentelijkheid gaat natuurlijk in de eer ste plaats uit naar Hare Majesteit de Ko ningin, die hem weer opnieuw Haar zeer door hem gewaardeerd bewijs van ver trouwen heeft geschonken. Spr. zal weer met dezelfde ambitie zijn ambt blijven waarnemen. Hen memoreert daarbij nog, wat in de afgeloopen 6 jaren heeft plaats gevonden en zegt, dat er in dezen tijd een band is gegroeid tusschen hem en de in woners der gemeente. Ook kan hij met ge noegen terugzien op de prettige en vrucht bare samenwerking met den raad. Hoewel hij zijn taak hoopvol en met enthousiasme weder aanvaardt, wil hy zich niet ontvein zen, dat thans voor zijn bestuur zware ja ren zullen aanbreken. Hooge eischen inza ke beleid en toewijding zullen worden ge steld, doch spr. vertrouwt, dat met vol ledige samenwerking met den raad en met steun van den Almachtige, zijn werkzaam heden wederom tot zegen van de gemeen te zullen mogen zijn. Hierna sluiting. KERKNIEUWS CHARITAS VAN DE PATERS FRANCISCANEN IN CHINA. In de missiestaties van de Paters Fran ciscanen van het Apostolische Vicariaat van Schanghai in de Chineesche provincie Honan, werden vanaf 1 Juli 1938 tot en met 30 Juni 1939 meer dan 108.000 zieken verpleegd; d. w. z. gemiddeld 9000 per maand of 300 per dag. In de meeste ge vallen gaat het bij deze zieken om krijgs- verwondingen. In deze periode werd niet minder dan 13.421 stervenden het H. Doop sel toegediend, wat wel bewijst, dat er on der de zieken vele zwaargewonden zijn. PATERS VAN STEYL ALS WETEN SCHAPPELIJKE ONDERZOEKERS. De wereldbekende Ahnomog Pater Wil helm Schmidt is naar de universiteit van Freiburg (Zwitserland) overgegaan. Daar heen werd ook op verlangen van den H. Vader het vroeger in Weenen gevestigde Anthropos-Instituut overgebracht. Twee medebroeders van Pater Schmidt, de mis sionarissen Schabesta en Koppers, bevin den zich op het oogenblik op onderzoe- kingsreis op de Philippijnen en in Indië. Een vierde geleerde van het Steylsche missiegezelschap, Pater Höltker is eenigen tijd geleden van een tweejarige studiereis in Nieuw-Guinea teruggekeerd. PATER CYRILLUS O.CAP. TE LEUVEN GEPROMOVEERD. Aan de Katholieke Universiteit van Leu ven promoveerde de ZeerEerw. Pater Cy- rillus, Capucijn, (A. F. de Vent) leeraar aan het Serafijnsche Seminarie der Paters Capucijnen te Langeweg (N.-Br.). Tot doc tor (met groote onderscheiding) in de Aardrijkskundige wetenschappen op het proefschrift: de vormen der landelijke ne derzettingen van het Holocene Nederland. Vragen en antwoorden Wat te doen en wat te laten Vrijwillige aanmeldingen. Vraaag. Meerdere res. officieren, die niet meer tot werkelijke dienst verplicht zijn, hebben zich reeds bij het afkondigen der mobilisatie vrijwillig beschikbaar ge steld, veelal in verband met werkloosheid. Tot op heden mochten zij -geen enkel be richt ontvangen. Moet dit beschouwd wor den als een afwijzing, of is dit te wijten aan de vele werkzaamheden op het departement van Defensie? Antwoord. Van de diensten van per sonen, die zich na het afkondigen der mobi lisatie vrijwillig ten behoeve van de verde diging des lands beschikbaar hebben ge steld, behoeft in het algemeen geen direct gebruik te worden gemaakt. Nochtans is het mogelijk, dat in een la ter stadium ook een aantal van hen, die zich daarvoor vrijwillig hebben aangeboden, in het apparaat van de weermacht kunnen worden ingeschakeld. Om die reden is voorloopig volstaan met het doen aanteekening houden van de ver zoeken, welke door den steller van de vraag worden bedoeld. Vraag: Bestaat, behalve voor oud-on derofficieren, die den dienst eervol verla ten hebben, ook voor anderen de mogelijk heid tot vrijwillige aanmelding bij de ko ninklijke landmacht? Antwoord: Vooralsnog bestaat daar toe niet de gelegenheid. Vraag: Kunnen ambachtslieden, zooals monteurs, chauffeurs, bakkers enz. zich als vrijwilliger voor dienstneming bij het le ger aanmelden? Antwoord: Aanmelding heeft voor de hier bedoelde personen geen zin, daar voor de door hen uitgeoefende beroepen voldoen de werkkrachten uit de dienstplichtigen kunnen worden gerecruteerd. Menagegeld. Vraag: Krijgen verlofgangers tijdens hun verlofdagen vergoeding van menage- geld? Antwoord: Een vergoeding als hier bedoeld kan op grond van de thans vigee- rende voorschriften niet worden verkregen. fone tyxuneA EEN ZIELKUNDIG CONFLICT. Het booze brengt zoovaak het goede voort! De oorlog brengt de kameraadschap en het onrecht brengt het heidendom. Een volksvijand (moderner is de term: „Staats vijand"!) kan soms terzeldertijd een volks vriend zijn, want niets is zóó tegenstrijdig, als het menschelijk hart. Tot de groote eenzamen, die in hun ver bittering en haat nochtans roem hebben verworven, behoort Jesse James. Hij is een der merkwaardigste figuren geweest, waarop de U.S.A. kan bogen, zijn naam en faam zijn onverbrekelijk verweven met de geschiedenis van het spoorwegwezen, welks eerste eeuwfeest men thans her denkt, nü in ons land, dén weer elders. Jesse James vocht zeventien jaar lang tegen de spoorwegen. Hij haatte ze en deed ze afbreuk, waar en wanneer hij kon. Hij stelde ze verantwoordelijk voor zijn paria-bestaan en al wat met spoorwegen te maken had, scheen hem identiek met bodemlooze gemeenheid. Eenmaal getrof fen door een schrijnend onrecht, door een daad van bruut geweld, noopte hem dit ertoe, den strijd aan te binden met al, wat spoorweg heette en.... dien strijd ook over zulk een aanzienlijk tijdsbestek vol te houden. Indien de Amerikaansche re geering niet het even vernuftige als ge makzuchtige en laakbare plan zou hebben opgevat, de onteigening der voor spoor wegaanleg benoodigde gronden uit te be steden, zou zij geen misdrijven in de hand hebben gewerkt. En als Jesse James, een eenvoudige farmerszoon, niet aan den lijve had gevoeld, tot welke schandelijke mid delen deze pachters der onteigenings-pro- cedure hun toevlucht dorsten nemen, zou hij wellicht levenslang een brave landbou wer zijn gebleven, een nuttige boer, nie mand tot last, maar ook zonder verdere beteekenis buiten zijn farm en buiten zijn dorpsgemeenschap. Het was juist dit on recht, dat den held voortbracht, den struikroover, die zeventien lange jaren ernstig afbreuk deed aan de spoorwegen (en aan menig bankbedrijf bovendien!), maar die daarbij steeds weer de loyaalste, ridderlijkste en sportiefste tegenstander bleek te zijn, dien men zich denken kan. In Jesse James (en in zijn broeder en lotgenoot Frank James ook) zat een goede aard en dat is ook algemeen erkend in la ter jaren. Ja, reeds bij zijn teraardebestel ling, nadat hij gevallen was door een ko gel van een zijner eigen bendeleden, werd een grafrede gehouden, waaruit men kon opimken, dat men zijn houding had begre pen. Toch zijn de Amerikanen met den persoon van Jesse James altijd eenigszins verlegen geweest. Hij was, wat zij thans „Staatsvijand No. 1" zouden noemen, hij deed de gemeenschap ernstig afbreuk en bezorgde den Staat Missouri den onverdra- gelijken naam van „Robber State", wijl men hem in zeventien jaar tijds niet van gen kon. Maar men erkende zijn ridder lijkheid en had dus tevens sympathie voor hem. Zulk een complicatie van gevoelens nu is voor den Amerikaan, die zoo ziels- gra'ag óf geheel en al vereert, of ook hee- lemaal verguist, zeer moeilijk. Maar lang zaam aan gaat Jesse James' reputatie zich toch bewegen in de richting van het natio nale heidendom. Hij is nu eenmaal geen BARBARA READ, die met Lee Tracy da hoofdrol speelt in de nieuwe RKO-filra „The Spellbinder". uren lang geluisterd naar gramofoonopna- men van Hitler's redevoeringen teneinde zich de spreekmethode van den Duitschen dictator eigen te maken. Hij zal die dan ook volledig imiteeren in klank en toon, ofschoon hij geen woord Duitsch zal spre ken. De Engelsche pers, waaraan wij dit bericht ontleenen, is er bijster goed over te spreken, zooals men begrijpen zaL Of het waar is, dat zullen we echter moeten afwachten. Maar als het waar is, dan zal de Centrale Commissie in ons land zich wel haasten de film te verbieden, naar wjj vreezen. DE EERSTE VLIEGENDE BRIEVEN BESTELLER, TECHNISCH ADVISEUR BIJ KRO. Howard Batt, de eerste man, die de Amerikaansche post per vliegtuig vervoer de toen deze dienst in 1919 werd geïnstal leerd, was technisch adviseur voor be paalde vliegscènes in de RKO Radio film Conspiracy", waarin Allen Lene en Lin da Hayes de hoofdrollen spelen. Batt, geboortig van Salt Lake City in de staat Utah, vloog de allereerste postroute van Elko naar Reno, Nev. Na een jaar in dienst van de luchtpost te zijn geweest, ging hij naar Hollywood, waar hij stunt man en technisch adviseur bij de film werd. Aan nagenoeg iedere vliegfilm, wel ke in de afgeloopen 20 jaar vervaardigd werd, werkte hij mee. Hij heeft de reputa tie van een der veiligst vliegende piloten te zijn en heeft nog nooit een ongeluk ge had in de ruirr. vijf-en-twintig jaar, dat hij vliegt. Als nevenvak leidt Batt burgers voor pi loot op. Hij heeft reeds een twintigtal vaardige vliegers afgeleverd. Al Capone en geen Dillinger. Een symptoon daarvan is ook de 20th Century-Foxfilm „Jesse James", die thans in ons land circuleert en die de histori sche gebeurtenissen met getrouwheid volgt. Tyrone Power en Henry Fonda ver vullen de James-hoofdrollen en zij en de anderen doen het tijdperk der vorige eeuw voor ons herleven. Maar vooral: het ziel kundige conflict is in deze film goed tot zijn recht gekomen. En dat is bij zulk een aparte figuur als Jesse James het belang- riitstet TOCH „DE DICTATOR"? De berichten aangaande Chaplin's film „De dictator" spreken elkaar weer eens te gen. Kort geleden kwam het nieuws, dat Chaplin, met het oog op de neutraliteit, welke Amerika zoo gaarne wenscht te handhaven, zijn opnamen voor „De dic tator" had stop gezet. Thans komt het be richt, dat hij juist druk doende is, om er nu pas goed mee van wal te steken. Besloot hij aanvankelijk zich nu en dan in te toornen, omdat de Duitsche rijkskan selier tenslotte het hoofd was van een nog altijd bevriende natie, thans is de natie ook nog wel bevriend met de Ver. Staten, maar over het algemeen gesproken toch zeker niet met de groote meerderheid der Angelsaksische volkeren. Daarom zal Chaplin zich nu eens neelemaal laten gaan. Hij zal een dubbele rol spelen met zichzelf. Hij heeft nu besloten in de eene rol openlijk als Hitier voor den dag te komen en in de andere als een onbekende Joodsche kleermaker te Berlijn, den dub belganger van den Führer. Chaplin heeft Paul Dahtke In een dubbelrol In de nieuwe Ufa-film „Wachtwoord Machin'® Zijn nieuwe naam, zijn ander uiterlijk geven hem een ongeloofelijke zekerheid, en vol welbehagen strekt hij zich in zijn lig stoel op het promenadedek van de „Hansa" uit. Van een bijzondere schoonheid is de vrouw naast hem, die vanuit haar ligstoel naar den azuurblauwen hemel staart. Af en toe speelt een ironisch ingehouden lachje om haar lippen, en in haar oogen ligt een flikkering, wanneer zij beleefd of toestem mend glimlacht. G^rvaise is niet dom. Hij voelt, dat deze vrouw hem doorziet en zij weet, dat deze buit haar niet meer ontgaan kan.... Niet temin valt het Norah Hacket niet mee, Machin in te palmen. Maar het is haar be roep, als internationale oplichtster zeerei zen te maken en achter het masker van knappe globe-trotter naar slachtoffers te zoeken, die zij liefde voorspiegelt en daar voor een vermogen, meestal op oneerlijke wijze verkregen, buit maakt. De reis is nog lang en voordat Maracaibo bereikt is, duurt 't nog wel even Alle mo gelijkheden, die vrouwelijke sluwheid en list biedt, speelt Norah uit, ten einde haar medeplichtige, die aan den anderen kant van den Grooten Vijver op haar wacht, haar slachtoffer in de armen te drijven. Muziek, cocktails en een betooverende glimlach zullen hun effect op meneer Ma chin niet missen. In deze nieuwe interessante Ufa-film „Wachtwoord Machin" speelt Hilde Weiss- ner de rol van Norah Hacket, Paul Dahlke die van Machin. Onder regie van Erich Waschneck ont staat deze spannende „Kriminal-film", die zich voor een groot deel in de havenwijk van Hamburg afspeelt. WACHTWOORD „MACHIN" De geschiedenis van een duister dubbelleven Men kan gerust zeggen, dat Gervaise Ma chin alles weloverwogen uitgevoerd heeft, en dat vele prominente figuren, die hem eens voor onschuldig en ongevaarlijk ge houden hebben, later toch in zijn netten verstrikt zijn geraakt. Hij heeft hen allen bedrogen en met zeldzaam geraffineerde sluwheid zijn millioenen bijeengegaard. En nu zou het leven pas beginnen, waar naar hij zijn leven lang gehunkerd heeft. Niemand ziet het den zwarten Zuiderling met zijn donkere pruik en elegant zittende costuums aan, dat hij tot voor korten tijd nog de kaalhoofdige, slecht gekleede schuch tere bediende was, over wiens correctheid zijn collega's grapjes maakten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10