STADS (X) NIEUWS De bijeenkomst van den L.T.B. WOENSDAG 18 OCTOBER 193» SE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 De voedsel-voorziening van mensch en dier besproken K. K. MILITAIREN VEREEN1GING. Een welgeslaagde feestavond. Het was Rector L. Beune, die het initia tief genomen had de gemobiliseerde mili tairen een feestavond aan te bieden. Hij had daartoe de K. J M. V., de St. Josephs- gezellen, K. J. C. en St. Odo-koorknapen gemobiliseerd, waaraan nog de heer Th. van der Meer uit Den Haag als declama tor was toegevoegd. Gisteravond is deze feestavond gegeven in een dicht bezette zaal der R. K. Mili tairen Vereeniging en het programma was zóó volmaakt, dat Rector Beune niet alleen voor executanten, maar zelfs voor sigaren en liederenboekjes had gezorgd, die bei den kwistig werden uitgedeeld. Aanwezig waren o.a. Rector L. Beune, Pastoor R. Smitz O F.M., directeur der R. K. Militairen Vereeniging, Rector F. Ber- nefeld, kapelaan A. Leenders, kapelaan E. Paap en de aalmoezenier majoor van Veggel S.J. De avond werd gevuld met liederen van het St. Odo-knapenkoor onder leiding van kapelaan E. Paap, met voordrachten van K. J. C. en K. J. M. V. met muziek van het strijkje der St. Josephsgezcllen en met declamaties van den heer v. d. Meer, wel ke laatste op zeer hoog peil stonden en zeer in den smaak vielen. De St. Odo-koorknapen legden op het grootste deel van den avond beslag en hadden, zooals bekend, ook nu weer ge weldig succes. De aandacht der soldaten was onverdeeld, maar toen zij besloten met het bekende „Ki-ka-kapitein" was er geen houden meer aan. Het initiatief van Rector Beune heeft zijn nut wel overvloedig bewezen en het valt slechts te hopen, dat vele vereenigin- gen dit prachtige voorbeeld zullen navol gen. Vooraf sprak Rector L. Beune een ope ningswoord en Pastoor R. Smtiz O.F.M. een welkomstwoord tot de talrijke aanwe zigen. Door den aalmoezenier Majoor van Veggel S. J. werd een hartelijk dankwoord gesproken. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". De openbare Christus-Koning herden king heeft plaats op Zondag 29 dezer in de Stadsgehoorzaal om 8.30 uur. Pater Borromaeus de Greeve komt spi'eken en heeft als onderwerp ge kozen „Weg met Hem???!!" Voor deze schitterenden avond bestaat reeds groote belangstelling. Kaarten a 25 cent zijn verkrijgbaar bij de fa. Wed. Hui- bers, Haarlemmerstraat 123. HET R. K. WINTERPROGRAM! Van verschillende kanten is de vraag gesteld of het R. K. Winterprogram dit jaar nog doorgaat. Dit is wel het geval. Dit jaar zal het een buitengewoon programma zijn: 19 November a.s. Pierre Balledux met een blijspel in drie bedrijven „DeDwars- k o p". Bal na. 9 Januari N.V. Ned. Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, met een tooneel- spel in vier bedrijven „Sch ij n en wer- kelijkhei d". 4 Februari: Schitterende Bonte avond onder leiding van Frits Bouwmeester en Dogi Rugani, met Vastenavondbal. De prijs is evenals de vorige jaren f 1,25 voor de drie avonden. Nadere berichten worden per advertentie bekend gemaakt. UNIVERSITEIT EN LEGER. Voordrachten voor gemobiliseerde studenten en voor den troep. R.K. MILITAIREN VEREENIGING. Vorig bedrag f 129.45 N.N125 N.N5.— Totaal 135.70 De feestavond van gisteravond heeft be wezen, dat er iets goeds voor de militairen kan worden gedaan. Volgt dit goede voor beeld na en steunt allen. Giften worden dankbaar aanvaard door den directeur, den zeereew. pastoor R. Smitz, O. F. M., R.-K. Pastorie Haarlem merstraat 104; door den penningmeester, den heer P. J. van Kampenhout, Haarlem merstraat 125, giro 313847 en aan het bu reau „De Leidsche Courant". voor de troep zulen worden gehouden. Reeds zijn daarvoor de volgende voor drachten vastgesteld: 19 Oct.: Prof. R. Casimir over: Hoe vormt zich een karakter? 26 Oct.: Prof. dr. H. Kraemer over: Gandhi. 2. Nov.: Prof. mr. H. Idema over: Gene raal van Heutsz. Voor officieren, onderofficieren en meer ontwikkelde korporaals en manschappen zullen met ingang van Vrijdag 20 October en vervolgens iederen Vrijdagavond van 8 tot 9 uur voordrachten gehouden wor den. Reeds zijn hiervoor de volgende lezin gen vastgesteld: 20 Oct.: Prof. dr. S. Bok over: Microsco pische bestanddeelen van ons lichaam en het wonder hunner samenwerking (met lichtbeelden). 27 Oct.: Prof. dr. B. G. Escher over: Vul kanen (met. lichtbeelden). 3 Nov.: Prof. mr. J. J. Schrieke over: Ned. Indië en hun verhouding. 10 Nov.: Prof. dr. J. J. L. Duyvendak over: China in het huidige wereldbestel. 17 Nov.: Prof. mr. B. M. Telders over: Nederlands neutraliteit in 1914 en 1939. Alle lezingen, zoowel die op Donderdag middag voor de troep als die op Vrijdag avond voor officieren enz. zullen in een der zalen van het Universiteitsgebouw woeden gehouden. TENTOONSTELLING VEE- EN ZUIVELPRODUCTEN „VEBO". Definitief afgelast. Het bestuur vah de „Vebo" te Leiden heeft besloten, de. tentoonstelling, welke door de tijdsomstandigheden reeds eenigen tijd was uitgesteld, thans definitief niet te laten doorgaan. R.K. METAALBEWERKERSBOND De afd. Leiden van den R.K. Metaalbe- werkersbond had gisteravond leden en be langstellenden bijeengeroepen in het St. Antoniusclubhuis. De bedoeling hiervan was ten eerste om eens gezellig bijeen te zijn, nu er geen jaarfeest werd gegeven, maar tevens om de geluids-speelfilm „Staal en Strijd" te aanschouwen. Tot zijn spijt moest de voorzitter, de heer J Giezen, echter mededeelen, dat deze film nog niet gereed was en de vertooning dus niet kon plaats hebben. Ter vervanging daarvan zou de Hollandsche film „Pygma lion" gedraaid worden. In zijn openingswoord riep de voorzitter alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak de verwachting uit, dat, ondanks het gemis van de film „Staal en Strijd", deze avond zou mogen slagen. Nadat he't bondslied was gezongen werd begonnen met het uitgebreide filmpro gramma. Het voor-programma bestond uit diverse één-acters, waardoor de toeschouwers reeds spoedig in de goede stemming kwamen, ter wijl men2met veel belangstelling van „Pyg malion" kennis nam. Trots het feit, dat men ter elfder ure nog zulk een radicale wijziging aan moest bren gen, kan de Leidsche afdeeling van den Metaalbewerkersbond toch op een goed ge slaagden avond terugzien. CONCERT KON. MIL. KAPEL. Donderdag- en Vrijdagavond a.s. zal in de Stadsgehoorzaal voor de hier gelegerde militairen een concert worden gegeven, verzorgd door de Kon. Militaire Kapel. De vervoersopbrengst der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende September 1939 (ongecontro leerd) bedraagt voor 1939 284.792.te gen 261.395.over dezelfde maand van het vorige jaar. Hedenmorgen om ongeveer elf uur is eenige stagnatie in het tramverkeer ont staan, doordat van n stadstram der N.Z.H. T.M. op de Steenstraat een as was losge raakt, waardoor de tram zijn rit niet meer kon vervolgen. De tram van de H.T.M. en de decte tram werden op verkeerd spoor- naar het tramemplacement teruggebracht, waarop de gestrande reizigers in 'n andere gereedstaande tram konden overstappen en ook de tram van de H.T.M. _ijn reis naar Den Haag weer kon vervolgen, zoodat de stagnatie spoedig was opgeheven. HET NIEUWE HOOFD BESTUUR GEVORMD Nadat de voorzitter van den L. T. B., de heer G. W. Kampschoër, gisterenmiddag in de algenieene vergadering te Haarlem, zijn openingsrede had uitgesproken, werd een nieuw hoofdbestuur gekozen, in ver band met de reorganisatie. Het nieuwe hoofdbestuur. Gekozen werden tot voorzitter de heer G. H. Kampschoër, als vertegenwoordigers van de vakgroep veehouders de heer en A. J. Verkley (voorzitter), J. van Kampen en M. P. v. d. Weyden; van de vakgroep ak kerbouwers, J. C. de Wit (voorzitter), J. v. d. Bijl en Joh. v. Saase; van de vak groep kweekers Th. v. Rijn (voorzitter), P. Vis en J. Boon; van de vakgroep der tuin ders Jac. Groen (voorzitter), J. Kok en C. Broersen. De heer Groen noemde de verkiezing van den voorzitter liever een demonstratie. 77 Afdeelingen en 13 kringen stelden den heer Kampschoër candidaat (applaus). Spr. wenschte den herkozen voorzitter van harte geluk en hoopte, dat zijn arbeid nog vele vruchten zou mogen dragen. De heer Kampschoër richtte op zijn beurt eenige huldigende woorden aan het adres van den heer Groen en dankte de vergadering voor de spontane wijze, waar op zij het voorzitterschap heeft willen con- tinueeren. Vervolgens werd het nieuwe hoofdbe stuur geïnstalleerd. De stemming heeft niet allen bevredigd, zeide de voorzitter, doch laten we allen deze gedachte voor oogen houden: samenwerking is op 't oogenblik van het allerhoogste belang. Het nieuwe hoofdbestuur wacht een moeilijke taak en spr. vroeg aller loyalen steun. Het jaarverslag over 1938 werd goedge keurd. De andere jaarstukken en de be grooting hadden geen discussie tenge volge. Pater H. Vijgen wekte in een korte toe spraak de belangstelling voor het retraite- werk in Noordwijkerhout en Bergen op. Een beschouwing over bodem- productiviteit. Ir. G. J. Heymeyer, secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, gaf een beschouwing over de bodem-producti- viteit, die door de veranderde economi sche positie van ons land door den oor logstoestand is ontstaan. De economische politiek van de geheele wereld was de laatste jaren een politiek van zelfvoorziening, zoowel op agrarisch als op industrieel gebied. De uitbreiding van de graanteelt is bevorderd en daar mogen we dankbaar vcor zijn. We zullen nu geen regeeringsbrood behoeven te eten. Wat de land- en tuinbouw betreft is de export in vergelijking niet andere produc ten nog betrekkelijke weinig verminderd. Ook de zuivelproducten hebben nog be vredigende exportcijfers. Enkele tuin bouwproducten worden echter minder ge ëxporteerd; de tomatenuitvoer daalde van 97 pet. tot 56 pet. b.v. Voorloopig geen zorg voor voedselvoorziening. De bodemproductiewet is er voor om te zorgen, dat de bevolking van ons land voldoende voedsel kan krijgen in oorlogs tijden of bij andere uitzonderlijke omstan digheden. Wij behoeven ons voor het komende jaar niet bezorgd te maken over de brood voorziening. Er werd voor gezorgd, dat wij zelfs bij geheel gestaakten invoer, hieraan geen gebrek zullen hebben. Wat aardap pelen betreft hebben wij een ruim vol doende productie. Voor suiker zal een uit breiding van het bietenareaal noodzakelijk zijn. Rogge is er genoeg. Ernstiger is de voedsel voorziening van het vee. Ernstiger is de positie van de voedsel voorziening van ons vee. De veevoederin- voer bedraagt rond 2.000.000 ton per jaar. Wij zijn er echter in geslaagd de behoefte aan buitenlandsch veevoeder te beper ken. Met den voorraad, die wij hebben, zou den wij ons vee nog ongeveer zes maan den kunnen voeden; en dan zou het afge- loopen zijn. Men heeft dan ook al gespro ken over afslachten, doch ook in regee- ringskringen is men daar afkeerig van. Mocht het zoover komen, dan zullen spr. toonde dit aan met voedingscijfers de varkens en het pluimvee het eerst, aan de beurt zijn. De buitenlandsche aanvoer valt, gezien de omstandigheden, niet tegen. Wij mogen echter niet op dien aanvoer speculeeren. De voedertoewijzingen zijn echter ruimer geworden, waaruit moge blijken, dat ook de regeering den toestand niet zoo somber inziet. Spr. ging vervolgens in op de arti kelen van de bodempi-oductiewet en de werking van deze wet. Een adviescommissie ingevolge deze wet heeft verschillende problemen onder oogen gezien. Zoo zou men, indien het noodig mocht blijken, tot gedwongen scheuren van grasland overgaan. De eenige prikkel, om tot vrijwillige scheuring over te gaan een grootere toewijzing van krachtvoer achtte spr. echter niet voldoende. De moeilijkheden schuilen ook hierin, dat misschien dikwijls de verpachter niet tot scheuren wenscht over te gaan, al zou de boer dit ook willen. Scheuren van grasland zou zeer ze ker moeten gebeuren als wij voldoen de voeder voor de beesten willen pro- duceeren. Wat betreft het bouwland zijn geen bepaalde voorschriften noodig. Wel is besloten, dat de teelt van gewassen, die niet bepaald voor de voedselvoor ziening noodig zijn, in beginsel ver boden zal worden. Spr. erkende, dat voor den bollenteelt extra maatregelen genomen moeten wor den, Op het vrij gekomen land moeten noodzakelijke producten, die onmiddellijk afzet hebben, geteeld worden. Dan besprak spr. de prijzenpolitiek. Spr. geloofde niet, dat in de toekomst aan het prijspeil van Augustus kan worden vast gehouden. De genomen maatregelen heb ben echter gunstig gewerkt. Kan de theo rie van de vervangingswaarde basis zijn voor de landbouw-prijzenpolitiek? Spr. meende ontkennend te moeten antwoor den. Daar de volgende oogst eerst in 1940 komt, vervalt b.v. het winstdervingsargu ment. Hoe het ook zij, de prijzenpolitiek moet zóó zijn, dat belooning voor den arbeid wordt gegeven. (Applaus). Tenslotte zette spr. de prijzenschomme- ling der producten in verband met den nieuwen toestand uiteen. De heer v. d. Zwaan, afgetreden hoofd bestuurslid, nam daarna met enkele her inneringswoorden afscheid, na jaren van ijverig dienen. De jonge boeren en tuinders. Rector Beune, bondsvoorzitter van de K.J.M.V., sprak een bezielend woord voor de C.T.-groepeering in deze organisatie. Terwille van de gemobiliseerden moet geld ingezameld worden om deze jonge men- achen het ledenblad te kunnen toezenden. De opbrengst was ruim f 34. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, wekte op tot gebed, nu een der zwaarste straffen van God over de wereld is geko men. Becritiseer de regeering niet, die voor ontzettende moeilijkheden staat en voor aller bestwil moet zorgen. Geef daarom in dezen noodtoestand uw hartelij ke medewerking. 10 jaar voorzitter. De adviseur huldigde dan speciaal den voorzitter. Het volgend jaar bestaat de L. r.B. 25 jaar; niet minder dan tien jaar staat de heer Kampschoër als kapitein op het schip. Dat houdt tevens in uitgebrei de werkzaamheid op zeer verschillend ter- ïein en in zeer verschillend milieu. Spr. wenschte de vergadering geluk met zoo'n voorzitter. Ledenwerving is het mooiste geschenk. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. SMAADSCHRIFT. De hoofdredacteur van het „Nat. Dagblad" in hooger be roep. Hoogere straf ge- eischt. Wegens smaadschrift tegen den toenma- ligen minister van Justitie en den procu reur-generaal van het Hof te 's-Hertogen- bosch, baron Speyart van Woerden, is de hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, mr. M. M. Rost van Tonningen door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot 500 boete subs. 100 dagen hechtenis. Het be trof hier een aantal artikelen in het Natio nale Dagblad, waarin critiek werd uitge oefend op het beleid van genoemde perso nen in de zaak-Oss en op dat van den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht. Ook smaadschrift tegen dezen Raad van Beroep was aan mr. Rost van Tonningen ten laste gelegd, doch hij was voor deze ten laste gelegde feiten vrijgesproken. Inder tijd zijn de persen van het National Dag blad voor deze artikelen in beslag geno- Heden stond mr. Rast van Tonningen in hooger beroep voor het Haagsche Gerechts hof terecht. Hij deelde mede geen opzet tot beleediging te heben gehad, doch alleen opbouwende critiek en propaganda te heb ben willen leveren. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, achtte smaadschrift bewezen. In verband met het feit, dat verdachte al meermalen voor dergelijke delicten is ver oordeeld, gaf de advocaat-generaal het Hof in overweging met eenparigheid van stem men verdachte een voorwaardelijke gevan genisstraf op te leggen van drie maanden met een proeftijd van drie jaar plus een geldboete van 500 subs 10 dagen hechtenis on voorwaarde i ij k. Mr. W. J. C. A. Nijgh, de verdediging voe rend, pleitte vrijspraak. Tegen een redacteur van het „Nationale Dagblad" ook een hoogere straf geëischt. Hierna moest nog de kunstschilder M. M., redacteur van het blad „Volk en Va derland", terecht staan, "die in genoemd blad van 30 Deecmber 1938, een artikel had gepubliceerd, dat beleedigend werd geacht voor de Nederiandsche Joden. Hem was daarvoor een geldboete van 25.subs. 25 dagen hechtenis opgelegd, welke boete de advocaat-generaal ver hoogd wilde zien tot f 100 subs. 100 da gen hechtenis. Mr. A. J. van Vessem, pleitte vrijspraak. Uitspraak in beide zaken 1 November. AMBTENAREN VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam wees van daag vonnis in de strafzaak tegen twee ge schorste ambtenaren bij de arbeidsbeurs te Amsterdam, die ttrecht hebben gestaan we gens verduistering en heling van levens middelenbons, welke bestemd waren voor werkloozen en arbeiders in de werkver schaffing. Op de bons konden zij tegen ver minderde prijzen levensmiddelen koopen. De Officier van Justitie had tegen den man, die de bonnen had verduisterd, negen maanden voorwaardelijk geëischt en tegen den heler negen maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde beide ver dachten tot drie maanden gevangenisstaf, met aftrek van veertien dagen voorloopige hechtenis. OMGEVING KATWIJK AAN ZEE MIJNEN NIET IN DEN MOND. Opdat eventueel losgeslagen mijnen niet in dep mond der Uitwatering van den Rijn zullen geraken is door het Hoog heemraadschap van Rijnland voor die mond een net gespannen. LISSE H. Marseille, t Gisterenmorgen overleed plotseling de heer H. Marseille. Met den heer Marseille is heengegaan een zeer geziene persoon lijkheid in deze gemeente. Als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur heeft hij zich onder de bevolking bemind gemaakt gedurende een lange reeks van werkzame jaren. Voorts bekleedde de thans gestor vene nog het secretariaat van den brand weer, terwijl hij tevens enkele functies waarnam in de Ned. Herv. Gemeente. Hij ruste in vrede. Opening bijkantoor van de N.V. Incasso- bank. Dinsdagmiddslfe vier uur had on der groote belangstelling de officieele ope ning plaats van het nieuwe gebouw van het Bijkantoor van de N.V. Incassobank te Lisse. Met de stichting van het nieuwe kantoor is deze gemeente een fraai gebouw rijker geworden. Vele autoriteiten waren bij de opening aanwezig, we zagen o.a. jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel, burgemeester van Lisse, de beide wethouders G. Tromp en P. Warmerdam, de heeren J- C. de Haan, gemeente-secretaris, ir. K. Volkersz, direc teur van de Rijkstuinbouwschool te Lisse, burgemeester J. P. Gouverneur uit Sas- senheim, de heer E. Flemming, Hoofddi recteur van de N.V. Incassobank Amster dam. Een groot aantal bloemstukken prijkte in het gebouw, hetwelk het geheel een fleurigen aanblik gaf. De heer E. Flemming, hoofddirecteur van de N.V. Incassobank sprak het ope ningswoord. Burgemeester Van Rijckevor sel, burgemeester Gouverneur en wethou der Warmerdam spraken gelukwenschen uit. LEIDSCHENDAM Goed afgeloopen. Gisterenmorgen omstreeks half 10 reed de landbouwers knecht P. v. d. M. in dienst bij J. van Santen met een met paard bespannen dis selwagen op den Slompwijkschenweg en moest nabij de Kniplsan uitwijken voor een vuilnisauto, waarbij een der wielen tegen den trottoirband kwam, met het ge volg, dat de wagen omslceg en deze met de bestuurder in het water terecht kwam; het paard bleef op den weg staan. Door hulpvaardige handen werd de wagen spoe dig op den wal gebracht; de bestuurder was reeds zelf op den kant geklommen en bleek er met den schrik en een nat pak te zijn afgekomen. Nadat hij van droge kleeren was voorzien, kon hij wederom zijn weg vervolgen. Aanrijding. In den bocht van de Vee- nestraat had gisterenmorgen een aanrij ding plaats tusschen een auto van den heer H. en een treiler van Van W, uit Zoe- towoude. De auto werd ernstig bescha digd, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. VOORSCHOTEN Diefstal. Bij den heer J. H. Peters, melkhandelaar, Leidscheweg alhier, is he denmiddag een party roomboter ontvreemd bestaande uit 44 pakjes van 1/4 kg. per pakje. Zooals wij eenige dagen geleden reeds hebben medegedeeld, bestonden er in toonaangevende kringen van de Leidsche universiteit en de militaire autoriteiten plannen om pogingen aan te wenden tot het voorzien in de ontwikkeling der ge- mobiliseerden. Dit betrof niet alleen de studenten die in militairen dienst zijn, doch zoo mogelijk alle actief dienenden. Vanzelfsprekend ging men daarbij uit van het standpunt, dat de vorm van ont wikkeling voor militaire studenten en ge wone militairen niet dezelfde kon zijn. Bij de gemobiliseerde studenten was men er op uit de mogelijkheid te scheppen de studie op een of andere wijze voort te zetten. Bereids is daartoe dezer dagen een stap gedaan en kon men de laatste dagen reeds aan verschillende universiteiten ge mobiliseerde studenten zien deelnemen aan colleges. Daarnaast wil men te Leiden nog meer gelegenheid tot ontwikkeling geven. Het comité, dat eenige weken geleden werd opgericht om voor de meerdere ont wikkeling der in Leiden en omgeving ge legerde militairen te zorgen, heeft thans een schema voor deze ontwikkelingsge dachte opgemaakt. Hedenavond te 8 uur worden daarom alle studenten, die thans in Leiden of naaste omgeving onder de wapenen zijn, in het Universiteitsgebouw aan het Ra penburg verwacht. (Niet echter de juist aangekomen medische studenten). Alsdan zal er met professoren van de verschillende faculteiten een bespreking worden gehouden over eventueele hulp bij de studies tijdens den diensttijd. Wat de ontwikkeling der militairen be treft, kan worden medegedeeld, dat met ingang van morgen op Donderdagmidda gen van 3.30 tot 4.30 uur voordrachten Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 2- jarige W. H. uit de Cronjéstraat in de Jou- bertstraat overreden door een motorbak fiets, waarvan het achterwiel den kleine over het lichaam ging. De dokter van den E.H.D. kon geen letsel constateeren, doch nam het ventje voor onderzoek mee naar het Acad. Ziekenhuis.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7