Ruslands belangstelling voor Finland 5)e aoxlogófbumd taait iaat op, Mededeelingen over de Duitsche luchtaanvallen Ook groo*ere activiteit aan het Fransche front Henderson over Hitier Kalinin antwoordt Roosevelt WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Hoeveel Duttsche duikbooten zijn er vernietigd? DE LUCHTAANVAL VAN MAANDAG. In een verklaring in het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain gisteren gezegd, dat de luchtaanval op de Firth of Forth Maandag werd uitgevoerd door twaalf of mogelijk ook meer vijandelijke vliegtuigen, die in escadrilles van twee of drie tegelijk aanvielen. Twee burgers wer den licht gekwetst door granaatssplinters. De schade, welke aan eigendommen van burgers werd aangericht, is zeer gering. Dooden zijn gevallen onder de opvaren den van de oorlogsschepen „Southampton", „Edinburg" en „Mohawk." De minister-president betreurde te moe ten zeggen, dat drie officieren en dertien minderen zijn gesneuveld of zijn overleden aan de opgeloopen kwetsuren. Verder zijn twee officieren licht gewond, elf minderen zijn ernstig en 31 lichter gekwetst. De schade, welke aan de „Southampton" en „Edinburgh" werd aangericht., is gering, beide schepen zyn nog zeewaardig. Vier vijandelijke bombardementsvlieg tuigen werden neergeschoten, waarvan één door het luchtdoelgeschut. Ook een aantal andere vijandelijke toestellen werd hevig aangevallen en eenige daarvan hebben wel licht hun basis niet meer kunnen bereiken. Daar de aanval plaatselijk was en zich slechts op kleine schaal scheen te ontwik kelen en daar onze afweer volkomen gereed was, achtte men het niet wenschelijk luchtalarm te maken, omdat dit in een uit gestrekt gebied ontwrichtend zou hebben gewerkt en ongerief zou hebben veroor zaakt." De aanval van Dinsdag. „Te 10.30 uur," aldus volgens Chamber lain, „is vandaag (Dinsdag) een luchtaan val gedaan op Scapa Flow door ongeveer vier toestellen. Twee bommen kwamen zeer dicht in de nabijheid van de „Iron Duke" terecht, waar door het schip in zekere ma te werd beschadigd. Er werd niemand ge dood of gewond. De „Iron Duke" is een oud slagschip, dat, naar men zich zal her inneren krachtens het vlootverdrag van Londen buiten dienst werd gesteld en van zijn bewapening werd ontdaan. Het schip is sindsdien gebruikt als depot- en oefen- schip. Een vijandelijk vliegtuig werd door het scheeps- of door het kustgeschut neer geschoten: het viel brandende neer. Een tweede vliegtuig is waarschijnlijk bescha digd." In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de premier, niet te gelooven dat er Dinsdag een luchtaanval op de kust van Yorkshire gedaan is. Op de vraag, of de re geering tevreden is over de luchtverdedi ging te Edinburgh, antwoordde hij: „Ik zou denken, dat uit de opgesomde resultaten blijkt, dat de afweer in de hoogste mate doeltreffend was." CHURCHILL OVER DE „ROYAL OAK." Verder heeft minister Churchill me degedeeld, dat 't slagschip „Royal Oak" tot zinken werd gebracht door een duik boot, terwijl het voor anker lag bij Scapa Flow in Noord Schotland te 13.30 uur op 14 October. Hij voegde hieraan toe, dat nog niet bekend is hoe de duik boot er in is geslaagd de verdedigings werken van de haven te passeeren. Het binnendringen van de duikboot moet worden beschouwd als een opmerkelijk staaltje van kunde en durf. Een com missie van onderzoek is te Scapa Flow gevormd. De minister zeide verder, dat de duikboot blijkbaar de beide stuurboordtorpedo's 'heeft afgevuurd op de „Royal Oak". Eén hiervan trof het schip aan den boeg. De gedempte ontploffing, welke werd gehoord, wordt toegeschreven aan de exploisie van de springstoffen aan boord van het slag schip. Twintig minuten later vuurde de onder zeer nog drie of vier torpedo's af en deze troffen kort na elkaar het schip, waardoor het kapseisde en zonk. De „Re al Oak" lag aan het uiterste einde van de haven en daardoor zijn verscheidene officieren en minderen verdronken voor mer. hulp kon 'deden. Meer dan 800 opva renden zijn om het leven gekomen. In zijn verklaring heeft Churchill verder nog gezegd, dat zoo ernstig als de aanval der duikboot is geweest, dit toch niets af doet aan de veiligheid van de groote sche pen, welke voldoende blijft. Een inters on derzoek op de ankerplaats heelt niets op geleverd, doch het is duidelijk, dat na eeni- gen tijd de haven weer veilig kon worden verklaard. Alle noodzakelijke maatregelen zijn genomen om de bescherming, welke in den vorigen oorlog voldoende is gebleken, uit te breiden. De duikbootoorlog. Tegen het einde van de vorige week is de duikbootoorlog aldus vervolgde de minister van Marine welke gedurende veertien dagen voornamelijk gericht is ge weest tegen de neutralen, weer feller ge worden. Vier schepen, waaronder twee Fransche, zijn tot zinken gebracht in de westelijke wateren op Zaterdag en Zondag, drie andere werden aangevallen, doch slaag den er in te ontsnappen. De Britsche sche pen, welke tot zinken zijn gebracht, meten in totaal 13.000 ton. Men kan evenwel niet zeggen dat alle verliezen aan één zijde zijn. Tot nu toe heeft het ministerie van Marine niet gepu bliceerd hoeveel duikbooten tot zinken zyn gebracht. De strijd tegen deze vaartuigen gaat evenwel steeds voort. Vrydag j.l. werden vier onderzeeërs van den vijand tot zinken gebracht, waaronder twee van het grootste type. In den grooten oorlog is een dergelijk resultaat niet be reikt. „Gedurende de laatste week, waarvoor ik de getallen kan geven, dat is de zesde week van den oorlog," zoo zeide Churchill, „zijn zeven duikbooten tot zinken gebracht. In dien wij terugblikken op de geheele pe riode van zes weken, dan zijn naar schatting dertien duikbooten tot zinken gebracht en vijf ernstig beschadigd en vermoedelijk ge zonken. Deze schatting is waarschijnlijk te laag. Ongeveer tweederde van de duikboo ten, welke buitengaats waren, hebben te lijden gehad van aanvallen met diepte bommen. Ook de Fransche marine is krachtig en actief en heeft zonder twyfel ook resultaten geboekt, doch het is niet mijn zaak cijfers hiervan te geven. Wij schatten dus dat van de zestig duikbooten, waarover de vijand bij het begin van den oorlog beschikte, onge veer een derde tot zinken is gebracht. Op het oogenblik bevinden zich de over levenden van de bemanning van drie van deze schepen in Britsche gevangenschap. Wanneer wij dus de balans opmaken van de eerste zes weken duikbootoorlog, tegen de Britsche koopvaardij, dan. moeten we constateeren, dat een derde tot een vierde van de geheele onderzeevloot van Duitsch- land tot zinken is gebracht en dat het gat, dat is geslagen in de grondig opgeleide of ficieren en bemanning, niet gemakkelijk kan worden aangevuld. De Britsche koop vaardij, welke in totaal 21 millioen ton telt, heeft door het optreden van de duikbooten 156.000 ton verloren, waarbij moet worden gevoegd, 18.000 ton welke door mijnen verloren is gegaan. Het is niet te veel gezegd, wanneer we beweren aldus eindigde Churchill dat nu na zes weken oorlog we bijna dezelfde hoogte van een succesvollen strijd tegen de duikbooten hebben bereikt als in den vorigen oorlog in de eerste maanden van 1918. Ik ben van meening dat wij dit deel van onze bezigheid in den oorlog met eenig vertrouwen aan het Huis kunnen voorleg gen." DUITSCH COMMUNIQUE OVER DEN AANVAL OP SCAPA FLOW. Gisteren zyn Duitsche luchtstrijdkrachten tot Scapa Flow doorgedrongen. De in de baai liggende eenheden der Britsche slag- vloot werden met succes aangevallen. Be halve andere oorlogsschepen werd een slagschip getroffen door bommen van zwaar en middelkaliber. Bij het luchtgevecht, dat vervolgens ontbrandde, werd een vijande lijk jachtvliegtuig door onze bombarde PUROL er op! Dit moet Uw Eerste Gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen, Barsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Winterooren en Winterteenen Huidwondjes, Ontvellingen, Huidschavingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Val wondenRoode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid.' Het verzacht dadelijk en geneest spoedig. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 cent. Tuben 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten. mentsvliegtuigen neergeschoten. Het zeer zware vijandelijke afweervuur ten spijt ge lukte het allen Duitschen toestellen op één na, hun bases te bereiken. NIEUWE LUCHTAANVAL GISTERMIDDAG. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat gistermiddag van ongeveer half één tot half drie twee formaties van 6 resp. 4 vliegtui gen boven de Orkney-eilanden een tweeden luchtaanval hebben ondernomen. Er werd geen schade aangericht en er vielen geen slachtoffers. Een dei Duitsche vliegtuigen is, naar gerapporteerd wordt, vernield. Zi|n rapport als Witboek verschenen HITLER ALLEEN VERANTWOORDELIJK VOOR DEN OORLOG. Uit zinsneden in het eindrapport, dat sir Neville Henderson, de vroegere Britsche ambassadeur te Berlijn, heeft uitgebracht en dat gisteravond in den vorm van een Witboek gepubliceerd is, blijkt, dat, naar zijn opvatting alleen Hitier aansprakelijk is geweest voor het besluit tot het voeren van oorlog. Ten aanzien van de houding van Goe- ring zegt Henderson: „Ongetwijfeld zou Goering de voorkeur hebben gegeven aan een vredelievende oplossing, doch in aan gelegenheden als deze, telde alleen de be slissing van Hitier en, wat Goering er ook zelf van gedacht mocht hebben, hij was slechts de trouwe en onderdanige dienaar van zijn meester." In een beschouwing over Hitler's poli tiek zegt Henderson: „Van twee alternatie ven was, gezien uit het oogpunt van Hit ler's groeiende eerzucht en die van de clique om hem, de oorlog het aantrekke lijkste. Het is nauwelijks te gelooven, dat hy zou hebben gehandeld, zooals hij nu gedaan heeft, als niet veeleer een bloe dige oorlog dan een oorlog zonder bloed vergieten hem het beste vooruitzicht had toegeschenen. Het was altijd zyn bedoeling geweest den Polen een les te leeren voor wat hij beschouwde als hun gemeene on dankbaarheid: de afwijzing van zijn in Maart gestelde eischen. Von Ribbentrop licht Hitier verkeerd in. Een van de grootste nadoelen voor Hit- Ier is, dat hij, afgezien van zijn twee offi- cieele bezoeken aan Italië, nooit in het buitenland geweest is. Voor zyn kennis van de Britsche men taliteit vertrouwde hij derhalve op von Ribbentrop, die ambassadeur te Londen is geweest, die Engelsch en Fransch spreekt, die eenige jaren in Canada heeft doorge bracht en dien hy beschouwde als een man van de wereld. Indien de inlichtingen juist zijn, gaf von Ribbentrop hem verkeerde raadgevingen ten aanzien van Engeland, terwijl zijn op volgers in andere kringen Hitier er toe brachten, zich te beschouwen als een twee den Bismarck, een overtuiging, welke von Ribbentrop waarschijnlijk deelde. Zelfs de meest absolute dictator is ontvankelijk voor de invloeden van zyn omgeving. Niettemin kwamen de besluiten, de be slissingen en het opportunisme van Hit- Ier, uit hemzelf voort. Goering heeft my eens gezegd: „Als er een beslising moet v/orden genomen, is niemand van ons meer waard dan de steenen waarop wij staan. Alleen de Führer beslist." Wilde het leger strijd met Polen. Indien nog iets meetelde, was dat de meening van zijn militaire raadgevers. Men heeft altijd geloofd, dat zy de afkondi ging van een protectoraat over Bohemen hebben aangeraden. In Augustus van dit DE DUITSCHE LUCHTAANVAL A.P SCHOTSCHE KUSTJk Basis der britsche Kruisers a luchtaanval der duitsche luchtmacht- i-* 2 pUEENSFERRY i ^nvvews# r Het kaartje geeft den Duitschen lucht Oostkust van Schotland; de aanvallers Forth-brug en de oorlogsschepen welke anker lagen. Het contact tusschen de Duitsche en nabijheid van het eiland May. Het kaartje werd geconstrueerd op aanval van 15 Oct. j.l. weer aan de hadden het voornamelijk gemunt op de in de marinebasis van Rosyth voor Britsche vliegtuigen vond plaats in de grond van berichten van Britsche zijde. Slechts vriendschappellike samenwerking. FINLANDS ONAFHANKELIJKHEID IS ERKEND Kalinin heeft president Roosevelt een ant woord gezonden op zijn recente demarche. In dit antwoord verklaart hij, dat hij het nuttig achtte Roosevelt er aan te herinne ren, dat „de staat van onafhankelijkheid der Finsche republiek uit vrijen wil door de Sovjet-regeering werd erkend op 21 De cember 1916. en dat de souvereiniteit van Finland gewaarborgd werd door het Vre desverdrag van 1920 tusschen Rusland en Finland". Voortgaande zegt Kalinin in dit ant woord: „Door bovengenoemde daden der Sovjet-regeering werden de fundamenteele beginselen der wederzijdsche betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Finland gede finieerd. De huidige onderhandelingen der Sovjet-regeering met Finland worden even eens gevoerd in overeenstemming met deze beginselen". Hieraan voegt Kalinin toe, het eenig doel van deze onderhandelingen was de verste viging van de wederzij dsche betrekkingen en „de versterking van de vriendschappe lijke samenwerking van beide landen ter waarborging van de veiligheid van de Sovjet-Unie en Finland". Hoe Washington dit antwoord opvat. Het antwoord van Kalinin aan Roose velt wordt te Washington beschouwd als een rechtvaardiging voor den stap van Roo sevelt bij de Sovjets. Deze briefwisseling zal er toe kunnen die nen de toekomstige situatie te verhelderen, indien de handhaving van den vrede niet meer mogelijk zou zyn tusschen Finland en Rusland. RUSSISCHE EISCHEN De Neue Züricher Zeitung meldt uit Stock holm, dat Rusland van Finland de afslui ting zou wensohen van een bijstandspact, een militaire basis op Hangoe, den Zuid westpunt van Finland en grensrectificaties. Finland zou slechts bereid zijn op het laat ste punt toe te geven. Men gelooft echter, dat een compromis zal worden bereikt. Het is mogelijk, dat Paasikivi zijn terug keer naar Moskou zal uitstellen tot na den terugkeer van president Kallio van de con ferentie der staatshoofden te Stockholm, welke vandaag begonnen is. Ondertusschen bespreekt de Finsche regeering het verslag van Paasikivi over de besprekingen. Men is te Moskou voldaan over het feit, dat de Sovjets blijkbaar niet gehaast zijn en over de vriendelijke ontvangst, welke Paasikivi te Moskou ten deel is gevallen. De defensiemaatregelen van Finland wor den evenwel onverminderd voortgezet en de helft van de bevolking dient thans op een andere wijze het land. DE BOLSJEWISEERING VAN POLEN De „Osservatore Romano" schrijft breed voerig over berichten over den toestand in het door de Russische troepen bezette deel van Polen, welke berichten afkomstig zijn uit neutrale landen. Groote gebieden, wel ke door het roode leger zijn bezet, worden reeds gesovjetiseerd naar Moskovitisch voor beeld. De Poolsche bevolking is ten prooi aan onderdrukking en vervolging, zoowel op religieus, socialistisch als patriottisch ge bied. In belangrijke plaatsen werden Sovjets gevormd uit extremistische elemen ten, die veelal uit de gevangenis zijn be vrijd. Hetezlfde geldt voor „comité's tot openbaar welzijn", bestaande uit ongelet terde boeren en werklieden. De eerste maatregelen waren het gevangen zetten van de vertegenwoordigers van de betere klas se, de leiders en grondeigenaars. Hun hui zen werden bestormd en in brand gestoken, de gronden werden verdeeld overeenkom stig de grillen van de nieuwe Wit-Russische en Oekrainsche meesters. De meest beroem de cultureele instellingen, welke de trots van Polen uitmaakten, ondergingen hetzelf de lot. De „Osservatore Romano" bericht verder, dat de katholieke univeritelt van Chyrow is verwoest, evenals de bibliotheek van Medska by Przemysl en het museum van Pulawsky. Ook is het beroemde beelte nis van de H. Maagd van Dostra Brama verscheidene dagen blootgesteld geweest aan de bespotting van de godloozen gedu- reide de bezetting van Wilna. De communistische propaganda wordt op groote schaal bedreven, duizenden vaan dels met hamer en sikkel, foto's van Lenin en antigodsdienstige pamfletten werden on der de bevolking verdeeld, vele katholieke en orthodoxe priesters en kloosterlingen zijn gefusilleerd en de beweging der god loozen heeft ook haar vertakkingen in het bezette gebied gekregen. De voormalige Poolsche machthebbers De voormalige Poolsche president der Poolsche republiek is van Bicaz naar Crajo- va vertrokken. Maarschalk Smigly-Ryds, die tot dusver in Crajova verblijf hield, heeft een nieuwe verblijfplaats in Drago- slavelle gekregen, een dorp in de Hooge Karpathen. Beck is op zijn reis naar Mo- roeni in Kroonstadt ernstig ziek geworden door een longaandoening. De overige leden der vroegere Poolsche regeering bevinden zich sinds begin October in Herkulesbad. jaar deelden zy Hitier mede dat een verder uitstel fataal zou zijn, omdat het seizoen van slecht weer in Polen hun berekenin gen voor een snel succes in de war zou sturen. Het leger gunde hem nauwelijks de week van 25 Augustus tot 1 Septem ber, waarin hij zijn laatste pogingen deed om zich van de neutraliteit van Engeland te verzekeren. Desniettemin was het advies van zijn soldaten waarschijnlijk niets meer dan een dekmantel voor de uitvoering van Hitler's eigen plannen. Het ongeduld, dat hij op den laatsten Augustus toonde, kan nauwelijks anders dan met voorbedachten rade gedemonstreerd zijn. Het verdrag met Rusland scheen hem het voordeel te ver schaffen, waarnaar hij gezocht had, en toen was er geen tijd te verliezen, indien men niet wilde, dat de modder zich bij Polens bondgenooten zou voegen. Ten aanzien van de Poolsche nota van 10 Augustus, waarin verklaard werd, „dat iedere verdere Duitsche inmenging ten nadeele van de Poolsche rechten en be langen te Dantzig zou worden beschouwd als een daad van agressie", schrijft Hen derson: „Het staat voor my vrijwel vast, dat deze laatste zinsnede meer dan iets an ders heeft bijgedragen tot de ontketening van den laatsten storm in Hitler's geest, waarvan de wereldvrede afhing. Het is de tragedie van een dictator, dat, terwijl hij voortgaat zijn omgeving voortdurend en onverbiddelijk slechter wordt. Doordat men niet de vrijheid heeft om zijn mee ning te uiten, verliest hij de diensten van zyn beste menschen. Alle oppositie wordt onverdragelijk. Allen, die stoutmoedig ge noeg zijn om een andere meening te ver kondigen, worden dan ook verwijderd en ten slotte is de dictator omringd door lou ter jabroers, wier vleierij en raadgevingen het eenige zJjn, dat hij kan verdragen." Sprekende over de „ongelukkige resul taten van het huwelijk van von Blom berg", zegt Henderson: „Meer dan ooit ben ik er van overtuigd, dat deze op zichzelf onbeteeltenende gebeurtenis een groot on heil heeft veroorzaakt, doordat Hitler's meer gematigde en onafhankelijke raad gevers, zooals von Blomberg, van Neurath, de generaals Fritsch en Beek, uit Hitiers omgeving verwijderd werden. Na Februari 1933 werd Hitier meer en meer onbereik baar voor de invloeden van buiten-af: hy stond boven de wet". Henderson doet dan mededeelingen over zijn besprekingen met Hitier te Berchtes- gaden op 23 Augustus. Hij vertelt daar over: „Hitier was dien dag in een bui van de grootste prikkelbaarheid. Zijn woorden over Polen en de Britsche verantwoorde lijkheid voor de Poolsche houding waren heftig, beschuldigend en overdreven. Toen hij mij by het tweede onderhoud zijn ant woord overhandigde, had hij zijn kalmte herwonnen, doch hij was niet minder on buigzaam. Hij zeide mij, dat hij Chamber lain niet langer vertrouwde. Hij had liever een oorlog op vijftigjarigen dan op 55-ja- •rigen of 60-jarigen leeftijd en altijd had hij gestreefd naar vriendschap met Engeland en in de mogelijkheid daarvan geloofd. Ik kreeg den indruk, dat de korporaal van den vorigen oorlog sterk verlangde te bewijzen, wat hij tot stand zou kunnen brengen als generalissimus in een nieuwen oorlog." Bullenlandsctie berichten TAIFFOEN OVER JAPAN EISCHT MENSCHENLEVENS. Maandagavond heeft een taifoen ge woed in de Japansche provincie Miyazaki Kagoshima en Kuyshu. Dertig personen werden gedood, twaalf gewond, 31 perso nen worden vermist, 427 huizen werden verwoest, 601 beschadigd, 78 weggespoeld en 9312 onder water gezet. Vooral te Loesjoe is groote schade aan gericht. Een uitlooper van den taifoen, welke met hevige regens gepaard ging, heeft gisteren boven het gebied van To kio gewoed, doch berichten over schade zijn niet ontvangen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN NOORDSCH TANKSCHIP. In de machinekamer van het Noorsche tankschip „Sysla" dat op het oogenblik op de Taag ligt, heeft zioh een ontploffing voorgedaan. De ontploffing werd gevolgd door een brand, die inmiddels reeds be dwongen is. Vijf matrozen werden ge wond.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6