BINNENLAND Benzinedistributie AGENDA WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenvmtsprijs: voor Lelden 19 cent T/«x week; 153 per kwartaal. B« onae agenten 10 cent per w«*k; f h.60 per kwartaal. Franco per poat 2.93 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers B cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontje» hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. KOE WORDT BET WEER 7 SOMBER WEER. De Bill seint: Verwachting: In het Noorden meest matige, in het Zui den zwakke tot matige Oostelijke tot Noord Oostelijke wind. Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt met vooral in het Zuiden tijdelijk regen. In het Zuiden iets zachter, in het Noord-Oosten zachter. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, krachtige N. G. wind, 10 gr. C. Vlissingen: betrokken matige N. O. wind, 9 gr. C. De Bilt: betrokken, matige N. O. wind, 7 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige N. O. wind, 7 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke N. N. O. wind, 11 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noorden verkreeg een groote uitgestrekt heid en bedekt thans het geheel Zuiden van Scandinavië en het Oostelijk Oostzee gebied. Gebieden van hoogen luchtdruk van dezelfde intensiteit liggen over Italië en den Balkan en nabij de Azoren. Tus- schen deze drie anticyclonen ligt de sta- üonnaire depressie voor de kust van Por tugal met haar secundaire ten Zuiden van ons land. Betrekkelijk koele luchtmassa's bewegen zich over de Oostzee en over het Noorden van ons land naar het Westen. Vermoedelijk worden over Frankrijk en langs den Noordrand der Alpen warmere luchtmassa's naar het Oosten gevoerd en ligt tusschen beide storingen een regen- front. Een diepe depressie, die gisteren ten Westen van Groenland lag, komt thans aan de Oostzijde te voorschijn en tast den hoogen druk in ^e Poolzee aan. Op den Oceaan ligt op 42 graden Noorderbreed te en 56 graden Westerlengte een diepe cycloon omringd door zware stormen. LUCHTTEMPERATUUR 8.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 5.31 uur tot Donderdagmorgen 6 01 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 19 Oct. voorm. 6.45 en nam. 7.10 uur. Maan op 13.03 uur Donderdagmiddag. Maan onder 22.16 uur (Donderdagavond. DAILY EXPRESS TEGEN VOORT ZETTING DER STROOIVLUCBTEN LONDEN, 18 October (A.N.P.). De Daily Express van vanochtend vraagt of men wil ophouden met vliegtochten boven Duitschland, welke slechts ten doel hebben pamfletten uit te werpen, waarin een beroep wordt gedaan op de bevoiki ig van Duitsch land. Het blad geeft daarvoor de volgende re denen op: „De luchtpostoorlog moet ophouden. Het voortzetten van raids om pamfletten uit te werpen heeft weinig nut. De militaire triomf van Hitler in Polen heeft meer uit werking bij het Duitsche publiek dan pam fletten, waarin wordt gezegd dat Duitsch land zwak is in den oorlog. De tijd voor dit soort vluchten zal komen, wanneet Duitsch land tegenslagen zal hebben ondervonden. Eerst zijn Duitsche nederlagen r.oodig, op dat het volk gedesillusionneerd wordt over zyn leiders". Algemeen steuncomité 1939 Het houden van een algemeene landelijke huizen- en straatcollecte in de week van 13 tot 18 November 1939 De burgemeesters van alle gemeenten in ons land zijn thans uitgenoodigd, in hunne gemeenten eene openbare inzame ling aan de huizen en op straat te houden ten behoeve van het algemeene steunco mité 1939, zoo eenigszins mogelijk in de week van 13 tot 18 November 1939. De burgemeesters zijn voorts uitgenoo digd tot het vormen van plaatselijke inze- melingscomité's en het welslagen van de collecten met alle middelen te bevorderen, in het bijzonder ook om een persoonlijk beroep te doen op de kapitaalkrachtige lichamen. Zooals reeds met enkele woorden in de avondbladen van 11 October 1939 is ver meld, is het „algemeen steuncomité 1939", onder eere-praesidium van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana, ingesteld ten einde in een centraal orgaan te be lichamen de behartiging van de in deze zorgvolle dagen zoo bij uitstek gewichtige ondersteuning van de talloozen, die bij stand behueven. Deze bijstand zal in drieërlei vorm kun nen worden verleend. In hoofdzaak zal ingeschakeld blijven de werkzaamheid, tot dusver verricht door de koninklijk nationale vereeniging tot steun aan miliciens en het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Daarnevens zal, als de middelen het ge- doogen, nog langs anderen weg hulp wor den geboden. Ten aanzien van dezen laat- sten weg zal zoo noodig nader mededee- ling worden gedaan. I. Bijzondere steun aan gemobiliseerden. Bijaldien een gemobiliseerde of zijn ge zin door den oorlogstoestand in omstan digheden verkeert, waarbij "de wekelijk- sche soldij of kostwinnersvergoeding, ook mogelijke verhooging, beslist ontoerei kend blijkt, dan wel bemiddelende hulp voor bedrijf of gezin noodzakelijk wordt geacht, kan zoodanig gemibiliseerde, door tusschenkomst van zijn militair comman dant, een desbetreffend verzoekschrift in dienen aan de koninklijke nationale ver eeniging tot steun aan miliciens (Stamil), Weteringschans 96, te Amsterdam. De burgemeester van de woonplaats van den gemobiliseerde, die een dergelijk ver zoekschrift ter fine van bericht en raad ontvangt, wordt verzocht een nauwkeurig onderzoek naar de gestelde omstandighe den te doen instellen. Mocht de aard van het verzoek daartoe aanleiding geven, dan dient voorlichting van den armenraad, of van de plaatselijke commissie van samenwerking van het na tionaal fonds voor bijzondere ncoden, eventueel na raadpleging van midden- standsbank of borgstellingsfonds, te wor den ingeroepen. II. Bijzondere steun aan indirecte slacht offers van den oorlogstoestand. Voorzoover personen, zender gemobili seerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan bedreigd worden, en niet voor regelmatigen steun van kerkelijke of par ticuliere zijde of van overheidswege in aanmerking komen, zulen deze zich kun nen wenden tot het nationaal fonds voor bijzondere nooden, Koningskade 17, 's-Gravenhage en zijne plaatselijke com missies van samenwerking. In verband hiermede wordt den burge meesters van gemeenten, waarin nog geen plaatselijke commissie van samenwerking werd opgericht, met aandrang verzocht hiertoe de noodige stappen te ondernemen. KOSTWINNERSVERGOEDING cn HUWENDE MILITAIREN De regeeringspersdienst meldt: Vele gemobiliseerden schijnen in de meening te verkeeren, dat, indien zij gaan trouwen, dit feit voldoende is om erop te mogen rekenen dat de echtgenoote kost winnersvergoeding zal ontvangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwin nersvergoeding in aanmerking te komen, moet in ieder geval vaststaan, dat er door het verblyf in werkelijken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden onttrokken en wel in die mate, dat er voor het onderhoud van de echt genoote niet voldoende overblijft. Ook moet o.a. blijken, dat zij niet van andere zijde voldoende inkomsten geniet. Al is het niet uitgesloten, dat de echt genoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kostwinnersvergoeding kan worden gesteld, moet men niet aanne men, dat dit onder alle omstandigheden zal geschieden. Ter voorkoming van te leurstelling zal men goed doen daarmee rekening te houden. Verder gaat het gerucht, dat voor dienstplichtigen, die na een bepaalden da tum gaan trouwen, geen kostwinnersver goeding meer zou worden toegekend. Daarvan is nimmer sprake geweest. Of de echtgenoote al of niet vergoeding krijgt, zal niet afhangen van den datum waarop het huwelijk is gesloten. STEUNVERLEEN1NG EN MOBILISATIE-VERGOEDING Bij circulaire heeft de minister van so ciale zaken aan de gemeentebesturen aan wijzingen gegeven, welke weg gevolgd moet worden inzake steunregeling wan neer mobilisatievergoedingen worden toe gekend. Door de mobilisatie en de daarmede ge paard gaande vergoedingen, zooals kost winnersvergoedingen etc., zijn n.l. van verschillende zijden vragen gerezen, hoe bij de uitvoering der gesubsidieerde steun regeling voor werklooze arbeiders en de steunregelingen voor klt-ine boeren en tuinbouwers ten aanzien van deze vergoe dingen dient te worden gehandeld, zoo zij een door middel van een der genoemde re gelingen ondersteund gezin ten deel val len. Ter beantwoording van deze vragen die- ne het navolgende: a. Steunregeling voor werklooze arbei ders. Men onderscheide de navolgende geval len: I. de ondersteunde kostwinner van een gezin treedt in militairen dienst. Steunverleening ingevolge de steunre geling voor werklooze arbeiders is dan niet mogelijk, hetgeen dus mede inhoudt, dat het betrokken gezin niet voor extra-hulp (b-steun) in aanmerking kan komen, noch aan de spaargeldregeling kan deelnemen etc. Een dergelijk geval komt dus in be ginsel uitsluitend ten laste van het depar tement van defensie (kostwinnersvergoe ding). Voor een uitzondering hierop zie men hieronder sub VI, 1ste gedeelte. II. Het gezinshoofd wordt ingevolge de steunregeling gesteund, de medekostwin ner is in militairen dienst en het depar tement van defensie geeft terzake aan het betrokken gezin kostwinnersvergoeding. In een dergelijk geval wordt de kost winnersvergoeding behandeld als inkom sten uit arbeid verkregen, dus voor 2/3 gekort op het steunbedrag van het onder steunde gezinshoofd. (De vrijlating van 2 of 4, welke ten aanzien van de ver diensten van gezinsleden van ondersteun den, uit loonarbeid verkregen, mogelijk is, geldt ook hier). III. De werkgever van een in militairen dienst opgeroepen medekostwinner van een ondersteund gezin blijft diens volle loon doorbetalen. Idem als onder II. IV. De werkgever vult kostwinnersver goeding van een in militairen dienst opge roepen medekostwinner van een onder steund gezin aan tot het volle loon. In dit geval wordt de som van kostwin nersvergoeding en aanvulling van werkge ver beschouwd als loon uit arbeid verkre gen. V. Medekostwinnersvergoeding terzake van een in militairen dienst opgeroepen gezinslid van een ondersteunde treedt in de plaats van de kasuitkeering, welk aan van een in militairen dienst opgeroepen bedoeld gezinslid werd uitgekeerd. In dat geval wordt gedurende den tijd, dat kasuitkeering wordt verstrekt, gehan deld, alsof de medekostwinnersvergoeding een kasuitkeering is. VI. De extra-bijslag, welke een gezins lid van een ondersteunden kostwinner in gevolge de circulaires van 16 September 1937 en 18 Januari 1938, geniet, mag ook na de oproeping van dezen kostwinner in militairen dienst worden doorverstrekt, met dien verstande echter, dat in het be trokken gezin niet meer mag inkomen, dan toen de kostwinner nog in steun was. Zoo een lid van een gezin, waarvan het hoofd in ondersteuning is, extrabijslag ontvangt, dan vervalt deze, wanneer dit gezinslid in militairen dienst moet. VII. Steuntrekker-kostganger woont in bij familie. Het betrokken gezin ontvangt kostwinnersvergoeding. Dit geval wordt behandeld alsof de be trokkene bij een niet-steuntrekker in woont. b. Steunregelingen voor kleine boeren en tuinbouwers. I. Ondersteunde boer of tuinbouwer komt in militairen dienst. In dit geval geldt een gelijksoortige regeling als die hierboven voor werklooze arbeiders onder I. vermeld. Uitzondering: de b- en e-tuinbouwers. Aan hen mag gedurende hun militairen diensttijd het natura-gedeelte, hetwelk zij ingevolge bedoelde steunregelingen even tueel nog kunnen ontvangen, worden door- verstrekt. II. Medekostwinnersvergoeding wordt gegeven terzake van een onder de wape nen geroepen gezinslid van een onder steunden kleinen boer of tuinbouwer. Deze mag geheel vrij blijven, indien in de plaats van den onder de wapenen ge roepen medekostwinner-boer, of -tuinbou wer, een arbeider op het bedrijf in dienst wordt genomen, aan wien tenminste een bedrag, gelijk aan het bedrag, dat aan het betrokken gezin terzake van medekost winnersvergoeding wordt uitgekeerd, aan loon wordt uitbetaald. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat bij in militairendiensttreding van inwonende ge zinsleden van ondersteunden, de gezinsle denbijslag, welke terzake van hen werd verstrekt, zal worden beëindigd. Toewijzing der bonnen naar gelang de urgentie van het gebruik van een auto. IN WERKING TREDING TEGEN EINDE VAN HET JAAR. De groote belangen, verbonden aan de distributie der benzine zijn oorzaak, dat men met spanning de regeling hiervan te gemoet zien. Naar het zich thans laat aan zien zal de voorbereiding nog wel eenigen tijd vergen en men verwacht, dat de in voering der regeling niet voor de tweede helft van December zal geschieden, waar bij het zelfs niet uitgesloten moet worden geacht, dat het begin Januari wordt. De toewijzing der quanta zal geschieden volgens een verdeel in.g in groepen der ver bruikers, gerangschikt naar de urgentie van het gebruik hunner wagens. Voorop gaan dan natuurlijk de militaire verbruikers, regeering, medici, enz. In een tweede groep worden ondergebracht zij, voor wie het autorijden een economisch en vitaal be lang is, waaronder men kan rangschikken handelsreizigers, transportbedrijf, enz. voor wie het autorijden min of meer als luxe geldt. Voor deze indeeling moeten thans alle autobezitters geclassificeerd worden naar de gegevens volgens de laatste opgaven der wegenbelasting. Het is begrijpelijk, dat deze classificatie eenigen tijd vordert. Hier van is de datum der inwerkingtreding van de regeling afhankelijk. Aangezien de beschikbare voorraden vol doende zijn om behoorlijke quanta aan de verbruikers te leveren, hoopt men het ver keer op normalen omvang te kunnen hou den. Evenwel moet rekening worden ge houden met het tempo van aanvoer, het geen afhankelijk is van het scheepvaart verkeer. Hiervan zal dan tevens, afhanke lijk zijn, welk percentage van normaal ver bruik op den duur aan de verschillende groepen kan worden toebedeeld. „Handelsblad". NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN DOOR DUITSCH LUCHTDOELGESCHUT BESCHOTEN. De vliegtuigen werden niet getroffen. Het A.N.P. meldt: Gisterochtend om ongeveer 11 u. 15 zijn Nederlandsche, langs de grens patrouilleerende vlieg tuigen, uit de richting Emden door luchtdoelgeschut beschoten. Dit ge schiedde toen de vliegtuigen zich be vonden boven de plaatsen Weiwerd, Heveskes en Oterdum. De vliegtuigen zijn niet getroffen. Enkele projectielen zijn boven Neder- landsch grondgebied ontploft. Naar wij vernemen wordt te Berlijn geprotesteerd. DE BRANDSTOFFENBIJSLAG. Bij circulaire van den minister van socia le zaken is den gemeentebesturen medege deeld er is alreeds onlangs een zelfde be richt gepubliceerd dat in het tijdvak van 29 October 1939 tot en met 13 April 1940, evenals den vorigen winter, aan on dersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen een brandstoffenbij- slag mag worden verstrekt. Deze zal ge durende het tijdvak van 29 October tot en met 25 November 1939 ten hoogste ƒ1.— per week mogen bedragen, van 26 Novem ber 1939 tot en met 9 Maart 1940 maximaal 1.30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks 1. aan brandstoffenbijslag mag worden toege kend. De regeling stemt verder geheel overeen met die van den vorigen winter. Omtrent den brandstoffenbijslag, toe te kennen aan kleine boeren en tuinbouwers, zal bij afzonderlijke missive worden be richt. BETALING VAN OVERGENOMEN LANDBOUWPRODUCTEN. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat zij, van wie door de provinciale voedselcommissarissen land bouwproducten zijn overgenomen en die niet in staat zijn om welke reden ook in persoon, de hun toekomende gelden in ontvangst te nemen, dit door bemiddeling van een gemachtigde kunnen doen. Bij de provinciale voedselcommissarissen en de plaatselijke bureauhouders zullen daartoe formulier-machtigingen verkrijg baar worden gesteld, welke de daarop door den rechthebbende aangewezen gemachtig de bij de ontvangst van de gelden dient af te geven of bij de betalende instantie te de- poneeren. Bij de bedoelde voedselcommissarissen en bureauhouders kunnen voorts alle ge- wenschte nadere inlichtingen ingewonnen worden. ZES GEBODEN VOOR DE SUIKER- DISTRIBUTIE. Het departement van Economische Za ken maakt o.m. het volgende bekend: Het Centraal Distributiekantoor heeft Woensdag 11 October aan 60.000 detaillis ten toewijzingen gezonden voor het betrek ken van suiker. Deze eerste toewijzing be droeg 50 pet. van den op de enquêtefor mulieren ingevulden omzef. Zaterdag 14 October j.l. werd een nieuwe toewijzing verzonden, tot een bedrag van 100 pet. van de opgegeven hoeveelheid, zoodat de de taillisten zich ruim van suiker kunnen voorzien, om aan alle aanvragen van con sumenten, gedurende het tijdvak 16 t.m. 29 October te voldoen. Vóór de volgende distributie-periode zullen de detaillisten ook ruim van suiker worden voorzien, zoo dat zij over een zekeren overloopenden LEIDEN. Donderdag: Muziekavond in ons Eigen Hui» om half negen welke verzorgd wordt door onzen Moderator. Donderdag, Bureauzitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging Leiden, St. Vin- een tiusgebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur nam. Maandag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Café „De Doelen", 8.30 uur. De avond-, nacht- en. Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 14 tot en met Vrijdag 20 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Ooegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. voorraad de beschikking zullen houden. Ook ten behoeve van de hotels, café's, res taurants enz. zijn op Zaterdag 14 October j.l. de toewijzingen verzonden. Ondanks alle voorlichtirg en voorzor gen blijkt, dat toch nog vele detaillisten in lichtingen behoeven en zich deswege wen den tot het Centraal Distributiekantoor. Verder blijkt wel, dat deze verzoeken veel al het gevolg zijn van het feit, dat de be trokkenen of bij het invullen van de en quêteformulieren een fout hebben ge maakt of onvoldoende kennis hebben ge nomen van de publicaties, persberichten en mededeelingen betreffende suikerduAri- butie. Ten einde noodelooze en overtollige cor respondentie te voorkomen, volgen hier onder nog eenige belangrijke aanwijzin gen, bestemd voor detaillisten. 1. Indien gij geen erkenningskaart en geen toewijzing voor detaillisten hebt ont vangen, kan dit het volg zijn van twee fei ten: a. U hebt uw enquêteformulier niet of onvoldoende ingevuld. Geeft, indien gij meent, dat er een vergissing in het spel is, uw naam en adres juist en volledig op, zoo mogelijk met vermelding van hetgeen ge op het oorspronkelijke formulier hebt in gevuld. b. Uw totaalomzet van alle distributie artikelen tezamen bedraagt minder dan 10 K.G. per week. In dat geval krijgt gij geen toewijzing als detaillist, doch moet gij bij uw klanten de consumentenbonnen inne men en inwisselen bij een erkenden detail list. 2. Hebt gij wel een erkenningskaart ont vangen en geen toewijzing, dan is het mo gelijk, dat gij vergeten hebt, uw suiker- omzet te vermelden. Ook bestaat de moge lijkheid, dat uw suikeromzet minder dan 5 pond per week bedraagt. Oo-k in dat ge val moet gij dé consumentenbonnen inne men en deze bij een detaillist inwisselen. Vermeldt in deze gevalleh ook uw code nummer. 3. Denkt er om, dat het totaal van de eerste toewijzingen een voorschot vormt en dat dit voorschot grooter is dan de vol gens uw opgave te verwachten omzet. Verkoopt echter niet zonder bon. Doet gij dat, dan zult gij in de toekomst niet aan alle aanvragen van uw klanten kunnen vol doen, m.a.w. u verkoopt uw eigen omzet. Hiervoor worden uiteraard geen extra toewijzingen verstrekt 4. Voorziet u de eerste maal op het plaatselijk distributiekantoor (niet op het Centraal Distributiekantoor) van opplak- vellen en vergelijkt deze met die, welke er in den handel worden gebracht. Foutieve opplakvellen worden geweigerd. 5. Leest vooral nauwkeurig de u toe gezonden aanwijzingen voor detaillisten en handelt strikt volgens de daarin vermelde regelen. 6. Denkt er om, dat de eerste distribu tieperiode 29 October afloopt en de inleve ring van opgeplakte bonnen begint 30 Oc tober d.a.v. Doet dit vooral op den u be kend gemaakten dag van de week. Wijkt gij hiervan af, dan zijn de gevolgen voor uw eigen rekening. OORMERKEN EN KALVEREN- SCHETSEN. Een nationale sport? Een officieel bericht komt ons vertellen, dat sedert 1 Januari in de ooren van 1.636.974 biggetjes door crisisambtenaren 'n „loodje" is geknepen, tegen 1.760.877 in de zelfde periode van het vorige jaar. „Bij de beoordeeling dezer cijfers" zoo wordt er aan toegevoegd, „moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat als gevolg van de zware belasting der Land- bouw-crisis-organisaties met buitengewo nen arbeid een zekere achterstand in het merken is ontstaan." Wij gaan nog een stap verder, zoo meldt het Hdbl.: welilcht is de oorzaak, dat een deel der biggen-oormerkers gemobiliseerd is. In dit geval dient de minister van Defen sie onmiddellijk maatregelen te treffen, dat deze functionarissen op korte termijn met zakenverlof gaan. De soldaten met eigen zaken moeten dan maar achtergesteld wor den, want de meest geliefkoosde vaderland- sche bezigheid, om niet te zeggen crisis- ambtelijke sport, het merken van biggen- oortjes vertegenwoordigt zulke groote en urgente belangen, dat alles daarvoor moet wijken. Hetzelfde geldt trouwens voor de kalve- ren-schetsers. Dat zijn de „officials", die tezamen elk jaar 400.000 kalfjes voor de re geering uitteekenen en jacht maken op de dieren zonder „portret". Het doel van deze sedert vijf jaren beoefende sport was, om het aantal melkkoeien met 25 pet. te ver minderen, doch 't resultaat is geweest, dat er precies 25 pet. méér zijn gekomen 1 Maar nu is er veevoeder-rantsoeneering gekomen, misschien dat sommigen nu met ons tot het oordeel komen, dat het oormerken en portretteeren nu minder ur- i gent wordt, want het daarvoor jaarlijks uit gegeven geld schijnt geen rol te srelen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2