De kwestie van oorlog of vrede. Berlijn gaat zijn vrienden raadplegen. ACa&tdócfie SiaatóAaafden domen (tijeen In verband met Ruslands doordringen naar de Oostzee. LUCHTVAART Uit het Verre Oosten ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi De Sovjet-Russen aan de Hongaarsche grens Meer optimisme ten aanzien van Finland. Wat doen Italië en Rusland WELDRA BESPREKINGEN TE BERLIJN VERWACHT. lil goed-inlichte kringen te Berlijn ver klaarde men gisteravond volgens United Press, dat Dultschland onmiddellijk- zal be ginnen met besprekingen met Rusland en Italië te voeren, als direct gevolg van het verwerpen van Hitler's vredespogingen door de Westersche mogendheden. Deze besprekingen zullen over „defensie zaken" loopen, en men heeft er hier een sterk vermoeden van, dat Molotof of Po- temkin, zoowel als Ciano in de nabije toe komst naar Berlijn zullen komen. In goed ingelichte kringen zeide men, dat het tijdperk van diplomatieke onderhan delingen nu tot het verleden behoort en dat alle toekomstige besprekingen zullen loopen over actieve maatregelen, om den oorlog zoo snel mogelijk tot een eind te brengen. In deze kringen gelooft men, dat de Duitsche regeering thans al het mogelijke zal doen, om een zoo groot mogelijke hulp van Rusland te verkrijgen, welk land tot dusverre, naar algemeen aangenomen wordt geen militaire hulp heeft beloofd. De nazis vertrouwen er ook op, dat een verzoek om militaire hulp aan Mussolini in gunstigen zin beantwoord zal worden, onverschillig op welk tijdstip Hitier een dusdanig ver zoek tot den duce zou richten. HEEFT ITALIë GEBROKEN MET DE „AS"? Intusschen meldt hetzelfde „Un. Press"- bureau uit Londen het volgende: Een belangrijke diplomatieke actie is gaande, die er op duidt, dat Italië definitief gebroken heeft met de as en zich begint te bekeeren tot een welwillende neutraliteit tegenover de geallieerden. Deze neiging komt tot uiting in een reeks gecompliceerde onderhandelingen over den Balkan. De onderhandelingen zijn gericht op de stichting van een nieuw Balkan- vredesblok, waarvan Italië de beschermer 20U zijn. De nieuwe Balkan-entente zou neutraal zjjn en waarschijnlijk meer en meer een vriendelijke houding gaan aannemen jegens de geallieerden. De gang van zaken wordt ten zeerste ver gemakkelijkt door een reeks gebeurtenis sen op den Balkan, die er op wijzen, dat de rivaliteit vervangen zal worden door samenwerking. Italië heeft kortgeleden een belangrijk bewijs van zijn gewijzigde poli tiek gegeven door de terugtrekking van een belangrijk contingent troepen uit Albanië Verder is het volgende geschied. 1. Turkije staat op het punt, zijn posi tie te beveiligen door het afsluiten van verdragen met Engeland en Frankrijk eenerzijds en met Rusland anderzijds. 2. De Turksche en Bulgaarsche troe pen, die den laatsten tijd langs de ge meenschappelijke grens voortdurend ma- nouvres hielden zijn teruggetrokken. 3. De onderhandelingen tusschen Roe menië en Bulgarije vorderen goed en zul len waarschijnlijk spoedig den afstand van een deel der Dobroedsja aan Bulga rije tot resultaat hebben. 4. De betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië verbeteren dank zij de inmen ging van Italië en Joego-Slavië gestadig. 5. De Roemeensche vrees voor een Rus- sischen greep naar Bessarabië is zeer ver minderd door de mededeeling van Molotof aan den Roemeenschen gezant in Moskou, dat Rusland niet3 tegen Bessarabië in het schild voert 6. Roemenië heeft de behandeling van zjjn minderheden aanmerkelijk verbeterd, in het bijzonder van de Russen in Bessara bië. 7. Joego-Slavië heeft voor het eerst de Sovjet-Unie erkend en een gezant naar Moskou gezonden en Hongarije heeft zijn verbroken betrekkingen met Rusland her steld. Ten slotte valt het op, dat er in de Mid- dellandsche Zee nog volop vrede heerscht en geen Duitsche duikbooten daar operee- ren. Bovendien is de positie van Engeland en Frankrijk in de Middellandsche Zee thans buiten gewoon sterk. ROME HEEFT NOG HOOP OP VREDE. De Romeinsche correspondent van de „Tel." seinde Vrijdagavond: In Italië heeft men de hoop op vrede nog geenszins opgegeven, hetgeen o.a. tot uitdrukking komt in de beschouwingen, welke de Italiaansche kranten van hun Londensehe correspondenten publiceeren. Deze beschouwingen stemmen alle hierin overeen, dat zij de bekende deur op den bekenden kier laten staan. Interessant is, wat de katholieke „Awe- nire" gisteravond schrijft. Zij gelooft, dat het oorlog zal zijn, als Rusland aan Duitsch- land alleen maar economisch steun geeft en vrede als Rusland ook bereid is, Duitsch- land militair te helpen. Voorts constateert zy, dat er geen onderhandelingen zullen plaats vinden als een derder party niet bereid is te bemiddelen. Zij gelooft, dat Ita lië slechts dan die partij zal zijn, wanneer de beide oorlogvoerende partijen waarde hechten aan deze bemiddeling en gunstige resultaten in het vooruitzicht stellen. Men hoort in het algemeen hier deze op vatting verkondigen, dat, zooals de zaken thans staan, Italië geen behoefte gevoelt om een poging tot bemiddeling te doen. Men acht het evenwel niet uit gesloten, dat de omstandigheden spoedig een wijziging zullen ondergaan van dien aard, dat Ita lië wel mogelijkheid en derhalve redenen tot bemiddeling aanwezig kan achten. Vermelden wij nog, dat de „Osservatore Romano" als haar meening te kennen geeft, dat hetgeen Chamberlain zeide aangaande de Engelsche en Fransche vredescondities bijzonder matig en overwogen was. GEEN BEMIDDELING VAN ROOSEVELT In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat hij geen officieele mededeeling van de Duitsche regeering heeft ontvangen inzake de laatste vredes voorstellen. Welingelichte kringen te Londen mer ken, naar aanleiding van de verklaringen van dr Dietrich op, dat deze onelegant klinken in den mond van een regeering, die niet heeft geantwoord op Roosevelts oproep tot het sparen van open steden en burgeroevolking. De geheele verklaring, aldus zegt men, karakteriseert den man, die ten einde raad is. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat een verzoek aan Roosevelt om als be middelaar op te treden niet is gedaan en ook niet is bedoeld. Blijkbaar is hier sprake van een misver stand en een verkeerd uitleggen van een particulier onderhoud. HERVATTING BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER De plannen der K.L.M. om een ge deelte der Zeeuwsche luchtlijn, nl. het traject RotterdamHaamstede te her vatten, beginnen vasten vorm te krij gen. Besprekingen met verschillende instanties hebben er toe geleid, dat ver gunning is aangevraagd een eenmaal daagschgn dienst, welke uitsluitend op werkdagen wordt uitgevoerd, te ope nen tusschen Rotterdam en Haamstede Keurt de minister van Waterstaat het voorstel goed, dan zal de heropening plaats vinden op 19 October a.s. Uit Rotterdam vertrekt er dan een vliegtuig om 9 uur 30, uit Haamstede 14 uur 45. Onderzocht wordt nog de mogelijkheid de Zeeuwsche luchtlijn in haar geheel te her stellen, dus door te vliegen tot Vlissingen. Dit plan is echter in een stadium, waarin nog niet aan uitvoering gedacht kan wor den. DE K.L.M. IN OORLOGSTIJD. Drie vliegtuigen over Duitschland naar Napels. Reeds eenige tijd bestonden bij de K.L.M. plannen om drie vliegtuigen met extra- bezinetanksen zonder passagiers, naar Na pels over te brengen. Dit is noodig voor een betere verdeeling van het materieel op de Indië-route en schept de mogelijkheid om eventueel, bij voldoende lading, den Indië-dienst, die thans tweemaal per week wordt uitgevoerd, driemaal per week te vliegen. Er rijzen bij dit overbrengen echter enke le moeilijkheden, die nog opgelost moeten worden, t.w. de route en de vergunningen, die noodig zijn om over vreemde landen te vliegen. Naar wy vernemen, hebben de Duitsche autoriteiten er in beginsel in toegestemd, deze drie vliegtuigen over Duitsch rechts- gebed te laten vlegen. Of de vlucht door gang zal vinden hangt af van de vraag, of de vereischte veiligheidmaatregelen behoor lijk georganiseerd kunnen worden. Deze kwestie is thans in studie genomen. Toch nog een Zuid-Afrika-vlucht? Mocht het gelukken, de drie vliegtuigen naar Napels over te brengen, dan zou de voorgenomen Zuid-Afrika-vlucht, die aan vankelijk .onmogelijk scheen, weder betere kansen op uitvoering verkrijgen. De K.L.M. is van meening, dat, indien het mogelijk blijkt een voldoende aantal passagiers in Napels te concentreeren, er geen aanleiding zou bestaan de vlucht niet te maken. In Londen vertoeven thans eenige duizenden gestrande Zuid-Afrikaners: onderzocht zal nu worden, in hoeverre er onder deze per sonen belangstelling voor de Zuid-Afrika- vlucht bestaat. Mocht de vlucht doorgaan, hetgeen dus van vele factoren afankelijk is, dan is het nagenoeg zeker, dat dezelfde route zal worden gevolgd als by de Dingaans- vlucht. Wat den heropenden Londen-dienst be treft, dezer dagen is de toestemming van de Engelsche autoriteiten op de dienstre geling afgekomen. Het is thans vrijwel ze ker, dat de dienst Zondag ingaat in de rich ting Londen, terwijl de dienst Maandag in beide richtingen zal worden gevlogen. Dat de belangstelling in Londen voor dezen dienst zeer groot is, blykt wel uil het feit, dat voor het toestel van Maandag reeds elf passagiers by den K. L. M.-vertegenwoor- diger te Londen hebben geboekt. Met dezen heropenden dienst gaat de Ne- derlandsche post naar Engeland, terwijl bo vendien alle luchtpost, die uit de Scandi navische landen wordt aangevoerd en be- De ultnoodiging van Zwedens koning CONFERENTIE TE STOCKHOLM. De koning van Zweden heeft, naar offi cieel wordt medegedeeld, de koningen van Denemarken en Noorwegen, alsmede den staatspresident van Finland, uitgenoodigd tot een bijeenkomst te Stockholm. De staatshoofden hebben deze uitnoodi- ging aangenomen en zullen, vergezeld van hun ministers van buitenlandsche zaken, naar Stockholm komen, waar de voorge nomen conferentie op 18 October a.s. zal worden gehouden. De conferentie te Stockholm wordt, naar een U.P.-telegram meldt, beschouwd als een demonstratie van het vaste besluit van Zweden, de onafhankelijkheid te be waren en de politiek van neutraliteit en solidariteit voort te zetten. Tot dusvei is er nog geen enkele aan wijzing, dat ook een poging tot bemidde ling tusschen Duitschland en de geallieer den zal worden gedaan, maar in niet-offi- cieele kringen wordt dit vraagstuk druk besproken. Gisteravond overheerschte een zeker gematigd optimisme, al gaat Zweden voort met militaire voorbereidingen, zooals het oproepen van dienstplichtigen, vooral in het Noorden. In Finland is de uitnoodiging van ko ning Gustaaf met buitengewone voldoe ning ontvangen. President Roosevelt heeft, naar de „Uni ted Press" uit Washington meldt, ver klaard, dat de demarche van de Verenig de Staten bij Rusland ten aanzien van de Finsche kwestie den vorm had van een persoonlijke boodschap aan Kalinin. DE ONDERHANDELINGEN TE MOSKOU. De Finnen zijn optimistisch. In goed ingelichte kringen te Moskou gelooft men, blijkens een U.P.-telegram uit de Russische hoofdstad, dat de eischen, welke Stalin en Molotof aan de Finsche delegatie hebben voorgelegd, betrekkelijk gematigd zijn. Het schijnt, dat de Russen niet een pact op het oog hebben, gelijk aan dat, hetwelk met de drie Baltische staten is afgesloten. Ook zijn de eischen niet in ultimatieven vorm gegoten. De Russische eischen werden eergister avond aan Helsinki overgebracht en gister morgen werd het Finsche antwoord ont vangen. Er was reeds een regeling getroffen, om de onderhandelingen gistermiddag om vijf uur voort te zetten, doch zij werden uitge steld, waarschijnlijk in verband met de plotselinge conferentie met de Turken. Ook Reuter meldt uit Stockholm, dat. blijkens daar uit Helsinki ontvangen be richten, het optimisme ten aanzien van het resultaat der Moskousche besprekingen is toegenomen, hoewel de Finsche regeering krachtige maatregelen blyft nemen, om aan een eventueelen noodtoestand het hoofd te bieden. Men is algemeen van meening, dat de onderhandelingen langer zulen duren, dan de besprekingen met de Baltische landen, misschien zes of tien dagen. De Finsche regeering heeft zijn onderhandelaar geen volmacht gegeven en Paasikivi kan zijn regeering iederen keer, dat hij dit nuttig oordeelt, raadplegen. Van vooraanstaande Zweden vernam Reuter, dat Zweden zeker troepen zou zen den om Finland te helpen, indien de Alandseilanden bedreigd zouden worden. DE RUSSISCH-TURKSCHE BESPREKINGEN. Worden de Dardanellcn geneutraliseerd? De Turksche minister van buitenland sche zaken, Saradjogloe, heeft zich gister middag te vijf uur wederom naar het Kremlin begeven, teneinde besprekingen te- voeren met den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof. Men verwacht, dat weldra een Rus- sisch-Turksche overeenkomst tot stand zal komen. In welingelichte kringen te Moskou ge looft men, dat die bijeenkomst den vorm van een verdrag van wederzijdschen bij stand zal hebben, waarbij Turkije zich verbindt de Dardanellen te neutralisee- stemd is voor Engeland, met de Nederland- sche toestellen naar Londen zal worden ver voerd. Het is vrij zeker, dat dagelijks uit Engeland eenige honderden kilogrammen couranten met dezen dienst hier zullen arri- veeren. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de u i t r e i s landden de „Buizerd" te Rangoon en de „Nandoe" te Alexandrië. Op de thuisreis arriveerden de „Wie lewaal" te Alexandrië en de „Pelikaan" te Rangoon. ren. Hieraan wordt toegevoegd, dat het verdrag in overeenstemming met de Fran sche en Engelsche belangen zal zijn. DE OVEREENSTEMMING MET LITAUEN. Bijzonderheden van het pact nog onbekend In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Litausche Seimas (parlement) zou Urbsys, de minister van buitenland sche zaken van Litauen, verslag uitbren gen over zijn onderhandelingen met de Sovjets, welker bijzonderheden nog steeds niet bekend zijn. Militaire deskundigen zijn in Moskou gebleven om de bijzonder heden vast te stellen en de grens te be palen. De volgende week zullen te Kaunas de Russische deskundigen aankomen, die deel zullen uitmaken van de gemengde commissie tot regeling der militaire clau sules. In drie Litausche steden zullen Rus sische garnizoenen komen en hun effec tief zal maximum 20.000 man bedragen. De berichten over door Rusland gesteun de Litausche aanspraken op Memel en an dere eischen worden door het Litausche te- legraafagentschap met stelligheid tegenge sproken. Het agentschap verklaart nog maals met nadruk, dat dergelijke berich ten iederen grond ontberen. RUSSISCHE TORPEDOBOOTJAGERS IN TALLINN. Drie Sovjet-Russische torpedobootjagers van het laatste type, van 1937, zijn onder bevel van kapitein ter zee Petoukhoff in Tallinn aangekomen voor een officieel be zoek aan de Eestlandsche regeering. Na de reglementaire salvo's werden de prctocolaire bezoeken gebracht. De drie schepen zulen verscheidene dagen blijven. DE REPATRIEERING DER DUITSCHERS In de haven van Riga liggen tien Duit sche schepen te wachten op het insche pen van de Duitsche emigranten. De eer ste verschepingen zijn uitgesteld tot de volgende week. In Riga zelf rijden talrij ke voertuigen met de meest zonderlinge pakken, in de winkels is geen enkele kof fer meer te vinden. Op de reede van Tallinn liggen drie groote Duitsche schepen te wachten op de Duitschers, die moeten worden overge bracht naar Gotenhafen, het vroegere Gdy nia, en het achterland, alsmede naar Si- lezië om hier de bevolking aan te vullen, welke is gedund door het vertrek van de Polen, die hier gewoond hebben. HET OPTREDEN DER SOVJETS IN DE OEKRAÏNE. De speciale correspondent van de „Ti mes" te Boekarest schrijft: Een reiziger uit Lwow verhaalt, dat alle nationalisti sche leiders in de Oekraine door de Sov jets gearresteerd zijn en dat aartsbisschop Szeptiycki, de metropoliet der Geünieer de Kerk, verdwenen is. Vermoedelijk is hij gevangen gezet. Blijkbaar is op grooten schaal de vervolging der geestelijkheid begonnen. De reiziger vertelde, dat hij in een dorp de lijken van priesters aan boomen had zien hangen. De Oekrainers schijnen een passieven tegenstand tegen het bolsjewis me te organiseeren. Dank zij den hulp der Oekrainers had de reiziger kunnen ontko men. Spoorwegverkeer is niet mogelijk, er loopen alleen autobussen. De Sovjets zou den de wijdte der rails veranderen, cm het rechtstreeksche verkeer tusschen het Duitsche Polen en Roemenië onmogelijk te maken. Van geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat de Duitschers, alvorens zich terug te trekken uit het gebied, dat thans in Russische handen is, de petroleumbron- nen en raffinaderijen beschadigden, welke de Polen intact hadden gelaten. PAKHOI GEBLOKKEERD. Pakhoi, de laatste haven aan zee, waar over Tsjang.Kai Sjek beschikte, is thans door de Japanners volkomen geblokkeerd. De Chineesche troepen op het eiland Hainan zijn in het gebergte gevlucht. Zij pogen hier munitie en geweren te maken, doch zij worden dagelijks door de Japan- sche luchtmacht gebombardeerd en zy zullen het door gebrek aan voedsel en mu nitie niet lang kunnen uithouden. Rultenlandsctie Berichte» SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Drie dooden. Twee deelen van den Schotschen expres- setrein zijn gisteravond op het station van Bletchley met elkander in botsing geko men. Er vielen twee dooden en vele gewon den. Bij de botsing was ook een lichte lo comotief betrokken, welker machinist een der personen is, die den dood vonden. Het spoorwegongeluk heeft volgens de laatste berichten drie dooden geëischt. Het ongeluk geschiedde tijdens de verduiste ring. De reddingsmanschappen moesten bij hun werkzaamheden van zaklantaarns ge bruik maken. Onze bijzondere correspondent in de Hongaarsche hoofdstad, is naar het grensgebied vertrokken, waar hij na de uittocht der Polen thans de komst der Russische troe pen heeft gadegeslagen. Hij meldt ons daaromtrent de volgende bij zonderheden: Vanuit Boedapest ben ik vertrokken naar de pas van Uzsok, omdat volgens de oorspronkelijke plannen hier de démarca- tielijn tusschen Duitschland en Rusland zou liggen. Ik was nog juist op tijd aangeko men, om de laatste Poolsche vluchtelingen te zien, vooral militairen, die na een avon tuurlijke tocht in het niemandsland, tus schen Duitsche en Russische troepen, het buitenland Hongarije konden berei ken. Ik heb gezien hoe de grens gesloten werd en hoe er op een morgen twee pa trouilles aanreden, om de Hongaarsche grenswacht te begroeten. Het was een Duit sche patrouille en een Russische patrouille. Nu zitten de Russen aan gene zijde van de Hongaarsche grens bij de pas van Uzsok, waarover de groote weg loopt van Ung- var naar Sianki. Wanneer ik u zonder meer had medege deeld, dat Sovjet-Russische militairen de Hongaarsche grens hadden overschreden, dan zou dat een sensationeel bericht zijn geweest. Toch is het daarom niet minder waar, maar het had geen interntionale be- teekenis, hoewel het voor de eerste maal is sinds twintig jaar jaar, dat Russische militairen officieel in Hongarije verschij nen. De omstandigheden zijn de volgende: op Hongaarsch grondgebied, ongeveer hon derd meter vanaf de houten boog, die de grensafscheiding vormt, ligt een café, dat heel modern „Sport-Szalló" heet, dat wil zeggen, Sport-Hotel. Het is een aardig stee- nen gebouw met een veranda, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de Roe- theensche vlakte en het dorp Uzsok. Tus schen de rotsen slingert de weg zich naar het dorp. Voor hen, die een maandenlang verblijf in dit oord in het vooruitzicht hebben, ter wijl er nu reeds sneeuw ligt en een heftige koude zich doet gevoelen, is het Sport-Ho- "tel een stukje van den zevenden hemel ge worden. Het Sport-Hotel.men kan er echte Hongaarsche warme gulasch krij gen, de beroemde paprica, de fijne groen- tensoep.en bovenal, het is er warm. Er brandt een kachel, en de rook kringelt bo ven het dak. Dit teeken van warmte is als een Tantaluskwelling geworden voor de Russen aan de Uzsok-pas. Heel beleefd hebben de Sovjet-Russi sche officieren aan den commandant en aan de Hongaarsche politie gevraagd, of zij hun middagmaal niet mochten gebruiken in het Sport-Hotel! En dit is hun toegestaan, zij het dan ook dat er een aantal telegrammen over ge wisseld is tusschen de grensplaats en het Ministerie van Binnen- en Buitenlandsche Zaken in Boedapest. Dat is tenslotte niet het ergste, als de Russen alleen maar ko men om soep en paprica en gulasch te ge nieten en bovendien te profiteeren van de warmte, die er nu toch eenmaal in het Sport-Hotel heerscht. Regelmatig over schrijden de Russische officieren nu de grens om naar het hotel te gaan, en on middellijk na den maaltijd keeren zij terug. Voor enkele oogenblikken hangt er dan een Russische sfeer in de hotelkamer, waar de houten geschilderde wanden des avonds verlicht worden door petroleumlampen. FLITSEN UIT KARPATHEN-RUSLAND. De Duitsche oorlog in Polen en de Sov jet-interventie hebben weer nieuwe pro blemen in deze gebieden in het leven geroe pen, waarvoor niemand een oplossing weet te geven. Dit gebied van de Karpathen is de na tuurlijke toegangspoort tot het rijke Donau- bekken. De bevolking hier is zoo gemengd, als maar zijn kan: Roethenen en Oekrai ners, Hongaren en Yoego-Slaven wonen hier bijeen. Katholieken leven naast Pro testanten en Orthoroxen. En temidden van deze mengeling tiert het Jodendom, vooral Joden uit Galicië, die nog steeds de teu gels op economisch gebied in handen heb ben. De Joden spreken Duitsch, Bo- heemsoh, Roetheensch en Hongaarsch, maar als zij onder elkander zijn spreken zij het Joodsche taaltje, het Jiddisch. Er zijn Poolsche kranten en prachtige synago gen. Niemand verbergt hier zijn Joodsche aard. In Boedapest komt het veel voor, dat Joden zich een christelijke voor- en ach ternaam aanschaffen. Dit geschiedde ook reeds vóór de invoering van de anti-Jood sche wetten. Maar hier dragen de winkels nog de klassieke Joodsche namen Blum, Blumenfeld, Pick, Schwarz, Rosenthal, Ro senheim, Rosenberg, Besse, Davidssohn, Khun enz. Op de ruiten vindt men Jood sche teekens zooals een zespuntige ster en emblemen als een kandelaar met zeven vlammen. De Joden zijn echter niet ryk, maar de geheele bevolking is hier arm. De Joden zijn niet ontevreden over de komst van de Sovjets. Zij zijn de Sovjets huldigend tegemoet gegaan en zijn de eer ste medewerkers van de nieuwe heerschers geworden. Zoover ik kon nagaan, heerscht er rust in het gebied van de Roethenen. Het leven is normaal, alleen patrouilleeren Sovjet soldaten met hamer- en sikkel-emblemen op hun uniform door de dorpen. Het eeni ge teeken van den oorlog, die in Europa woedt, is het luchtafweerkanon op de oude ijzeren brug over de Ung. Maar de men- schen verwaardigen zich niet om hiernaar te kijken. Zwijgend zitten de soldaten naast het kanon en kijken naar een simpele Roe- theen, die aan den oever van de rivier zit te visschen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6