STADS NIEUWS Voor de Kinderen. ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Het Bolsjewisme dreigt! De tragiek der Bolsjewistische kolonisatie In de Russische pers en in de ra dio-berichten komt tot uiting, dat de Sovjets in Oost-Polen hetzelfde systeem toepassen, waaronder Rus land reeds twintig jaar gaat ge bukt. Aan de Sovjetpers zullen wij enkele bijzonderheden ontleenen, teneinde een beeld te geven van de tragiek der bolsjewistische koloni satie in deze gebieden. Onmiddellijk na het uitbreken van de Russische revolutie in 1917 doken overal de zoogenaamde Raden op, de Sovjets, be staande uit boeren en arbeiders. In Oost- Polen is de toestand al evenzoo. Overal is de administratie en de macht toevertrouwd aan de „Comité's van boeren en arbeiders". Deze comité's beschikken over algeheele volmachten. Zij kunnen oordeelen over le ven en dood van de burgers, zy behoeven geen wetten toe te passen, maar kunnen doen, wat zij willen. Deze periode is ge komen, om een massale terreur uit te oefe nen en om de „zuivering" te doen ge schieden. In het dorp Bortcheff (Wit Rusland) is de macht in handen van een comité, samen gesteld uit revolutionnairen, die vroeger door de Polen vervolgd werden. Het Cen trale Comité van dit orgaan bestaat uit een boer, die geen land bezit, een timmerman en een arbeider. Te Baranovitchi heeft een dergelijk co mité de controle op zich genomen over de onteigende fabrieken en instellingen. Volgens de communistische pers bestaan deze revolutionaire comité's, uit de „meest geschikte elementen, die hiervoor te vin den waren." Hiermede worden bedoeld: de revolutionairen, die uit de gevangenissen zijn vrijgelaten en gewone misdadigers. Ook te Wilna maken enkele vrijgelaten gevangenen deel uit van de revolutionaire comité's. De Sovjet-pers verklaart, dat het leven overal op een nieuwe basis wordt gesteld. In alle dorpen, die door de Sovjets zijn bezet, is de macht aan de Polen ontnomen en in handen gegeven van de revolutionaire comité's. De roode arbeidersmilitie. Om te vermijden dat allerlei (voor de bolsjewisten) verdachte personen de vlucht nemen, hebben de bolsjewisten in de be zette gebieden naast de revolutionaire co mité's zoogenaamde arbeidersmilities opge richt. Deze roode formaties, die tot de tan den gewapend zijn, doorkruisen het gebied en helpen de roode autoriteiten bij huiszoe kingen, onteigeningen en arrestaties. Te Wilna werd 'n roode arbeidersmilitie onmid dellijk na de bezetting van de stad inge steld. Te Slonim hebben zich 250 personen voor de arbeidersmilitie opgegeven. Vol gens de pers is de toestand in Grodno nor maal geworden, dank zij het optreden van de arbeiderspolitie. Als de landeigenaren gevangen zijn ge nomen, gaan de Sovjets over tot de ont eigening van de goederen. De eigendom men (niet alleen fabrieken mar ook lan derijen) worden door de „Comité's voor boeren en arbeiders" verdeeld en in han den gesteld van den Staat. Berichten hier omtrent in de Sovjetpers zijn afkomstig uit Novgorodok, Tomastche, Sarny, Gous- jatine en Kopitechinzi. Het Russische systeem. Ook het Russische verklikkerssysteem zou in Oost-Polen reeds ingang hebben ge vonden om verdachte elementen aan de autoriteiten te melden. In de Sovjet-Russi sche pers zijn verschillende mededeelingen gepubliceerd, die openlijk hierop terug slaan. De „Krasnaja Svesda", het oficieel or gaan van het Roode Leger, van 22 Sep tember meldt, dat de verblijfplaats van verschillende eigenaars te Baranovitchi bekend werd, doordat deze personen door hun medeburgers werden verraden. In Wilna hebben de communistische elemen ten de autoriteiten geholpen, om landeige naars, officieren en militairen, die zich verborgen hadden, te arresteeren. Ieder, die de schuilplaats van een verdacht per soon bekend had gemaakt, kreeg een be looning. Een marskramer in Wilna kreeg voor het verklikken in dergelijke gevallen een som van 500 zloty. Volgens de communis tische pers komen de boeren uit de omge ving van Lemberg naar de stad, om aan de autoriteiten mede te deelen waar zich Poolsche officieren en soldaten in burger- kleeding bevinden. Communistische propaganda. Om de bolsjewistische actie te steunen wordt overal groote propaganda gemaakt voor het communisme. In alle bezette ste den worden reeds communistische bladen gedrukt. In Wilna verschijnt het blad „De Strijdvlag", in Baranovitchi „De arbeiders- stem", op het platteland wordt de „Stan daard van de Sovjets" verspreid. Boven de gemeenten worden door vliegtuigen vlugschriften uitgeworpen, waarin te lezen staat, dat het Roode Leger de bevolking komt bevrijden en waarin een beroep wordt gedaan op de proletariërs, om de revolutie te helpen slagen. Tal van pro pagandisten trekken rond in Oost-Polen en deelen aan de bevolking mede, dat de menschen in Sovjet-Rusland zoo gelukkig leven. Berichten omtrent deze propaganda werden uit Lemberg ontvangen op 23 Sep tember en uit Polotzk op 27 September enz. Veel propagandamateriaal werd reeds ver- EEN DAAD TER NAVOLGING Het Bestuur van de Stichting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noo- den mocht van de Vereeniging voor Vrou welijke Studenten te Leiden (V.V.S.L.) een bedrag van 150 ontvangen. Dit gebaar is daarom zoo sympathiek, om dat deze gelden, die oorspronkelijk be stemd waren voor de Novietenfestiviteiten, thans beschikbaar gesteld zijn tot leniging van bijzondere nooden. Wij mogen andere vereenigingen en per sonen opwekken dit goede voorbeeld na te volgen, opdat de Commissie daardoor in staat zal zijn, tengevolge van de bijzondere tijdsomstandigheden ontstane nooden te kunnen lenigen. De geldmiddelen van de Commissie heb ben dringend versterking noodig! Giften kunnen worden gestort op het Gi ronummer van de Commissie no. 304274, of bij den penningmeester, Twentsche Bank, Breestraat 81, Leiden. DE NIEUWE WINTERDIENST DER NED. SPOORWEGEN. Met de a.s. Winterdienst der Ned. Spoor wegen zijn de stoptreinen tusschen Rotter damLeidenHaarlem weer volledig her steld. In verband hiermede zal de autobus dienst LeidenNoordwijkerhout vervallen. Ook zullen de avondretours, zooals voor heen, weer in enkele treinen, op den dag tusschen LeidenHaarlem en Leiden Rotterdam geldig zijn. PAST OP UW RIJWIELEN! Den laatsten tijd worden weer opmerke lijk veel rijwielen gestolen. De banden worden weer schaarscher en duurder en zijn dus voor de zwijntjesjagers een wel kome buit. Ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden zijn rijwiel niet onbe heerd te laten staan. De 78-jarige J. H. W. v. W. is gister middag te 5.40 in het Noordeinde, bij het onverwacht oversteken van den rijweg, aangereden door den 21-jarigen motorrij der F. J. Hij brak het linkeronderbeen en werd door den E. H. D. naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. Hedenmorgen te half zeven is de 30-jari- ge smid B. L., toen hij per rijwiel onder de dalende spoorboomen aan den Morsch- weg-overweg doorreed, van achteren ge raakt. De man klaagde over pijn in den rug en werd door den E.H.D. voor onder zoek meegenomen naar het Acad. Zieken huis. Door de politie is aangehouden de 62-ja rige los werkman J. de M., die nog twee maanden gevangenisstraf moest onder gaan. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 1909. Vereenigd Alphensch Assurantiekantoor D. van Dien N.V., Al phen a. d. Rijn, Hooftstraat 73. De heer D. van Dien is afgetreden als directeur ^n benoemd tot gedelegeerd commisaris. De heeren Ph N. van Dien en N. van Dien Dzn. zijn afgetreden als commissaris en benoemd tot directeur. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. (Zaal 6). Kantoor Bouwvakar beidersbond (Zaal 10), nam. 7.308.30 uur. Dinsdag:: Rechtkundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken op het Kantoor van het Eondsgebouw, Steenschuur 15 Woens dag: De Poedelaars, 8 uur. (Zaal 9). Donderdag: Ledenvergadering R. K. Ta baksarbeidersbond, 8 uur (Zaal 6). Za terdag: Bibliotheek 78 uur Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. spreid. Vanuit Kiev werden 75.000 exem plaren van de werken van Stalin en Le nin, 15.000 vlugschriften en pamfletten, 60.000 exemplaren van communistische dag bladen naar de bezette gebieden verzon den. Vanuit dezelfde stad werden ook 10.000 gramofoonplaten met communistische lie deren in de Oekrainsche taal naar het vroegere Poolsche Oekraine gebracht. Sol daten van het Roode Leger laten de kinde ren meerijden op vrachtauto's en leeren hen de Internationale. De roode terreur. Overal in 't vroegere Poolsche gebied heerscht de roode terreur. Edelen, grond bezitters, priesters en industrieelen wor den alom vervolgd. Velen zijn geëxecu teerd. De Sovjet-pers vindt het min of meer vermakelijk om verhalen op te disschen over de arrestatie van hooggeplaatse perso nen, zooals b.v. prins Radzywill. De pers vertelt over de „energieke maatregelen", die in Tarnopol getroffen zijn om de stad te zuiveren van „grondbezitters, gendar men, priesters en leerlingen van het Je- zuieten-college". In Tarnopol hebben de bolsjewisten ge bruik gemaakt van handgranaten, om de ongewapende bevolking te terroriseeren. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Rapenburg 52. Heden, Zaterdag van 8.159.15 uur Bi bliotheek Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: Th. Var- kevisser, H. Key en P. Rijzevoort; Maandag W. v. d. Holst en J. Compier; Dinsdag: D. Devilée en C. v. d. Meel; Donderdag: C. v. d. Meyde en W. v. d. Holst; Zaterdag: G. Bot en C. v. d. Meel. Zondag: is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 710.15 uur. Verdichte bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur Bibliotheek -- Geen zitting St. Joseph's Spaarkas 8 30 uur Prijsbiljarten, hoofdprijs Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur 8 uurBiljart- en Tafelten nisclub. Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 8.0010.15 uur Woensdag: 8.30 uur Repetitie Liedertafel Sebastian Schaeffer 8.30 uur Tooneelclub Adolf Kolping (Repetitie) Donderdag: Bijeen komst voor de gezellen van 8.0010.15 uur. -- 8.30 uur Bijeenkomst Schaalclub „De Raadsheer". Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezlschap Frans Schweitzer Za terdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00 10.15 uur 8.159.15 uur Bibliotheek 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars" Mededeelingen: Maandag, Woensdag en Donderdag des avonds te 6.30 uur spreek uur van den Eerw. Vice-praeses aan de Pastorie. De eerstvolgende Recollectie oefening zal gehouden worden op Dinsdag 31 October as. te 8.45 uur. Deze avond dus vrijhouden!! Op dezen avond worden er geen wedstrijden gehouden. ST. ODO-KOORKNAPEN. Maandag: Geen repetitie voor Aspiran ten Dinsdag: De Schola is om half acht aanwezig bij de Militaire Vereeniging om een Uitvoering te geven voor de Militai ren Donderdag: Om 6 uur: Schola Can torum Vrijdag: om half zes aspiranten Om 6 uur Crescendogroep Hallo boys! De Aspiranten letten wel goed op, dat deze week de Repetitie wordt verzet! En dan hoe staat het met julliei inzendingen voor „Uit eigen koker" van de St. Odo- Klok? Er zit een prijs aan verbonden voor degene, die het mooiste stukje opzendt, ter wijl alle stukjes in de St. Odo-Klok wor den opgenomen. Duswie stuurt me wat?of durven jullie niet? Hoe be staat het! De Schola zorgt deze week, dat de militairen een mooien avond hebben. Zet je beste poot voor, boys. Dag hoor! Tot kijks. 1 Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERPAR. ST. FRANCICUS- LIEFDEWERK. Zondag: 7 uur. H. Mis met toespraak, waaronder algem. H. Communie. Daarna ontbijt. 8.30 uur Hoogmis. Het Allerhei ligste blijft den geheelen dag ter aanbid ding uitgesteld tot het Lof. 3.30 uur: Lui de aanbidding. 6.00 uur: Lof met preek en Te Deum tot sluiting van het Triduum. Daarna recreatie. Dinsdagavond: 8 uur. Uitvoering van de zelatricen. Woensdag: 6.45 uur: Franciscusvrienden n. 8.15 uur Gezellen. Donderdag: 8.00 uur. Voetbal. Vrijdag: 7.45 uur: Mondorgelclub. 8.15 uur Gezellen. Zaterdag: 6.00 uur. Fran- ciscusridders n. 7.30 Franciscusridders ra. Morgen aanbiddingsdag in het Sint Fran- ciscusliefdewerk. Het Allerheiligste blijft uitgesteld van 9.30 tot aan het Lof. De ka pel is voor iedereen toegankelijk. Ingang Nieuwstraat. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Maandag: 7.008.30 uur „Lidwina" en Gemma" groep 8.15 uur „Maria"-groep Dinsdag: 7.30 uur. H. Mis en Alg. H. Communie Donderdag: 7.158 uur Too- neel 8.15 uur Zang „Caecilia"-groep Vrijdag: 7.008.30 uur „Agnes" en „Marg. Sinclair"-groep. Aanmelden van nieuwe leden op de Club-avonden. KRUISVAART. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Dinsdag 6 uur: Sleutelkoor. 8 uur: St. Stephanusban.8 uur: St. Aloysiusban. Woensdag 8 uur: Kard. v. Faulhaber- ban. Vrijdag 6 uur: Sleutelkoor. 8.15 J. W. bladen afrekenen. 8.30 St. Petrus- ban. Zaterdag 7 uur: K.J.C. Mis 7 uur n.m. St. Lodewijksban. 7 uur n.m. St. Franciscusban. Cohort „Aeternus Pater". Burcht: St. Antonius Clubhuis. Z&ondag: 4 uur Bibliotheek 5 uur Zondag: 4 uur Ontspanning 5 uur Bi bliotheek Dinsdag 7.35 uur Willibror- dus Bonifaciusban Woensdag 7.35 uur Servatius Paschalisban Donderdag, 7.35 uur: Framfscus en Tarcisiusban Vrijdag 7.35 uur Aspirantenban. Cohort „St. Pancras". Burcht: Anna Paulownastraat. Maandag: 7 uur: Gedialogeerde H. Mis, 8.30 uur Tarcisius-, Canisius en W. Doy- leban Donderdag: 8.30 uur Lodewijk-, Servatius en Aloysiusban Vrijdag 8.30 uur Kruisvaartkring Zaterdag: 67 u. afrekenen 3 cents fonds en contributie. De onlangs door een ontploffing geteisterde mijnenveger „Jan van Gelder" is in het marine-dok te Den Helder opgenomen, waar de ontstane gaten voorloopig ge dicht worden, waarna het schip naar Rotterdam zal worden getransporteerd tot het ondergaan van de algeheele reparatie. OEGSTGEEST. Zondag: Elisabethpenning, Willibrordus- ban Maandag: 7 uur Michaël Proban Woensdag: 2.304.30 uur Kring 6.45 8.00 Ignatiusban 8.009.15 Tarcisiusban Donderdag 7 uur: Willibrordusban. WARMOND. Woensdag 7.30 uur: Mgr. Aengenent-, Michaël- en Tarcisius-ban. Zaterdag 7.30 uur: Willibrord- en Jeroens-ban. De leden van de Missieclub moeten den inhoud der kistjes medebrengen naar het ban-uur. Jongens, de baljuw is jullie zeer dank baar voor de hulde en belangstelling, die hem deze week is gebracht. Jongens, den ken we goed aan het rozenkransgebed voor den vrede? ALLERLEI AARDBEVING GENEEST EEN BLINDE. Sterke gemoedsbewegingen, die het heele zenuwstelsel aangrijpen, kunnen soms voor korten of langen tijd een zeer ernstige sto ring in de functie van een zintuig veroor zaken. Zeer zelden komt het echter voor, dat op deze wijze de storing wordt opge heven, zoodat het zintuig weer normaal gaat werken. Iets dergelijks gebeurde met een vrouw, die door een plotselinge aardbeving en de daardoor veroorzaakte opwinding het licht der oogen terugkreeg. Deze nu overgeluk kige vrouw, is de 63-jarige Kate Mitchell, die te Toronto in Canada leeft. Jaren geleden werd zij eens door een grooten schrik aangegrepen, waardoor zij plotseling blind werd. Kortgeleden nu werd in de stad Toronto een vrjj sterke aardbeving waargenomen, die een ware paniek onder de bevolking teweegbracht. De blinde vrouw had genoeg tegenwoor digheid van geest, om aanstonds naar den electrischen schakelaar te loopen en het licht aan te draaien, opdat men de gevol gen van den aardschok terstond zou kunnen overzien en zoo noodig hulp zou kunnen bieden. Hoe groot was echter haar verbazing, toen zij opeens haar omgeving weer meen de te herkennen, en hoe overgelukkig was ze, toen alles om haar heen steeds duide lijker werd. De plotseling schrik had haar het licht der oogen teruggeschonken. DE HOESTENDE PLANT. Er zijn planten, waarvan men niet ze ker weet, of men ze planten of dieren moet noemen. Bijzonder merkwaardig is een „hoestende plant", die in tropische landen groeit. Wanneer op haar bladeren stofkor- reltjes vallen, dan zwellen de adem-orga- nen op en stooten met behulp van een kleine explosie het stof weer af. Daarbij hoort men een geruisch, dat zeer veel ge lijkt op een onderdrukt hoesten. Wie zijn Jarig? Van 12 tot en met 18 October. .r-.r Op 12 October: Alie van Brecht, Treubstr. 29, Vschoten. Toos Pietersen, St. Jacobsgracht 1. Annie Kroon, Langegr. 184a. Corrie Hecke, Pr. Steynstr. 21a Jokie v. d. Meer, R'veen B 96. Op 13 October: Marie Neijman, N. Wetering. Beppie Gertenaar, Hooigr. 63a. Op 14 October: Gonnie Schouten, Tollenstraat 15. Betsie Dongelmans, Tuinstr. 16 Alphen. Albert Godé, Leliestraat 49. Louis Staats, H. Kerkgr. 3. Abram Habraken, Molenstr. 27. Op 15 October: Bertha van Kerkhoven, Bergheemsterd. 1 Voorhout. Nica Schrama, Rijndijk 60, Voorschoten. Henk Loogman, Heerenweg 73, Leimuiden. Lenie van Schaik, Rijnkade 19, B'graven. Op 16 October: Gerarda Nederhof, Rijneveld 31, Boskoop. Lenie Poehiejoe, Genestetstraat 47. Op 17 October: Sina Neuteboom, Fransf.-hof 1. v Piet van Noort, Voorhout. Cor v. d. Hulst, Rijndijk 264, V'schoten. Nelly Bakker, BoekhorstL 16, Voorhout. Johan v. Schooten, IJmuidenstr. 21, te Noordwijk (B.). Arie v. d. Hoorn, Langeraar A 157. Wim v. Dijk, Julianastraat 100, Lisse. Op 18 October: Janneke van Thiel, H. Rijndijk 165. Nico v. d. Meel, Pasteurstraat 40a. Truus Binken, Hyacinthstraat 17a. Leo de Grijs, Bakkerkorfstr. 11. Jeanne Thorn, Anna v. Saksenstr. 3. Leo Hoogeveen, Noordeinde B 375. H'made. Corrie Zwetsloot, Hoog" ade B 252. Theo Nagel, Volmolengracht 6. Corrie te Wiel, Heerenw. A 71, Warmond. Rietje Disseldorp, Goweg 8, N.'hout. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve nïfe minstens 14 dagen voor den verjaardag. Wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer eveneens. Wie een fout ont dekt, doe ook zoo. En (let op) deze lijst is uitsluitend en alleen bestemd voor school gaande kinderen. Oom Wim. Goed nieuws voor de huisvrouwen. De suikerbietencampagne is nog slechts kort aan den gang en reeds is hier en daar de eerste productie aangevoerd. Het lossen van 10.00 balen suiker, met Rijnaken aangevoerd, aan de Laakkade te Den Haag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14