OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 „Bloemlust" gaat door Naar aanleiding van het besluit van het hoofdbestuur der Alg. Ver voor Bloem bollencultuur om de in Februari a.s. te hou den tentoonstelling „Winterflora" genaamd te doen vervallen, hebben in de bollen streek ook geruchten geloopen, dat de zoo bekende tentoonstellingen in „Bloemlust" te Sassenheim niet door zouden gaan. De permanente tentoonstellingscommis sie voor „Bloemlust" is echter geenszins van plan zulk een besluit te nemen. Deze commissie volgt den raad om, on danks de moeilijke omstandigheden, nor maal met alle werkzaamheden door te ga an. De verschillende tentoonstellingen, te be ginnen met de Kerst ten toonstelling van 20 tot 23 December, gaan dus gewoon door. Ook dit jaar zullen dus de kweekers we derom gelegenheid hebben hun kunnen te toonen, en, even goed als er liefhebberij is om de cultuur voort te zetten wij hoor den heden dat een groot-kweeker op 200 R.R. na de voorgeschreven inkrimping had bijgekocht zal er liefhebberij zijn om goede soorten aan te koopen. KATWIJK Reddingsbrigade. Onder leiding van dr. L. Hueting hield de Katwijksche Red dingsbrigade een ledenvergadering. Beslo ten werd een cursus E. H. B. O. te geven. Leizer zal zijn dr. W. Hueting. Mevrouw Wouda deelde een en ander mede over de oefeningen met gasmaskers te geven door de gediplomeerde E. H. B. O.-leden. De voorzitter deelde mede, dat in de Over dekte te Leiden voor de leden gelegen heid zal zijn om te zwemmen iedere week van 610 uur. De heer Lokhorst zal de leiding nemen. In de plaats van mevrouw Boot, die bedankt had, werd tot secretares se gekozen mej. Bep van Klaveren. Aan mevr. Boot werd dank gezegd voor haar werk in de K. R. B. Een oommisie werd benoemd in verband met een te houden winteractie. Hiervoor werden benoemd de heeren de Lange, A. Parlevliet, J. Bar nard, N. Schuitemaker en de dames v. Duyn, ^anje, Wouda en v. Klaveren. De dames v. Klaveren en Wildschut gaven verslag over hun wedervaren op de Noor der- en Zuiderreddingsposten aan het strand. Na rondvraag sluiting der verga dering. LISSE Geboren: Wilhelmus Adrianus, z. van F. G. Baars en C. M. Mesman Wilhel- mina. Aleida Cornelia, d. van B. L. Lie- verse en M. W. Meeuwissen Jeniiigje, d. van H. Abbink en W. Westerink Adrianus, z. van G. Horsman en P. Groe ne veld Jasper, z. van C. van 't Wout en G. van Asselt. Overleden: Jeroen van Haaster 8 d. J. Schrama, wed. van H. Th. Salman 82 j. Gevestigd: P. Weij en echtgen. van Haarlemmermeer L. Kamphuis en echtgen. van Hillegom J. C. Faas van Haarlemmermeer J. van Zoen van War mond Th. W. J. Cattin van Leiden W. J. Overdevest van Voorhout S. C. B. Dankelman van Heerlen G. van de Werken van Haarlemmermeer P. A. Arrachart en gezin van Haarlemmermeer C. J. Zonneveld van Voorhout. Vertrokken: W. van den Oever naar Leiden P van Zonneveld naar Hille gom A. Vrijburg naar Noordwijker hout J. F. de Voigt naar den Bosch M. J. Slootweg naar Haarlemmermeer G. M. A. van der Voort naar Haarlem Th. P. van der Aart naar Noord wij ker- hout G. de Jonge naar Hillegom B. Uijthoven naar Haarlemmermeer A. de Vos naar Heemstede. NOORDWIJKERHOUT L. T. B. In hotel Gouwenberg verga- gaderde gisterenavond de L.T.B. afd. Noordwijkerhout. Na de opening werden de beschrijvingsbrieven behandeld voor de algemeene vergadering van den L.T.B., Boerenbond en Kweekersvakbond. Voor deze vergadering, welke te Haarlem zal worden gehouden, werd voor den L.T.B. afgevaardigd de heer J. v. d. Berg-Verde- gaal, voor den Boerenvakbond de heer E. Hoogervorst, Langeveld, en voor den Kweekersvakbond J. R. Zonneveld. Nadat de voorzitter de stemmenverdeeling voor de algemeene vergadering had bekend ge maakt. ging de secretaris over tot het voor lezen van het huishoudelijk reglement der afdeeling, waarin enkele leden voorstel den een bepaling op te nemen, dat de voorzitter herkiesbaar is. Met algemeene stemmen besloot de vergadering een des betreffend voorstel voor te leggen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat er plannen bestaan een Kring-Bollenstreek van den L.T.B. op te richten, waarvan de secreta ris het ontwerp reglement voorlas. In een begeleidend schrijven werd den afdeelingen opgedragen ieder een bestuurslid voor de zen kring te benoemen. Uit deze bestuurs leden zal de voorzitter worden gekozen. De heer v. d. Berg-Verdegaal spoorde de vergadering aan om bij een verkiezing van den voorzitter van dezen kring, wan neer de heer J. W. A. Lefeber, afgevaar digd is, dezen te stemmen. De vergadering ging hiermede accoord. De nieuwe kring heeft zich voorgesteld een contributie te moeten heffen van f 0.50 per lid en per jaar. De heer v. d. Berg vroeg de verga dering of zij ermede acoord ging dat deze contributie voorloopig uit de kas der ver- eeniging zal worden betaald. De vergade ring ging hiermede accoord op voorwaar de, dat deze contributiebydrage geen ver hooging van contributie voor de leden ten gevolge zal hebben. Als bestuurslid voor den kring Bollenstreek werd met vrij wel algemeene stemmen gekozen J. R. Zonneveld. Hierna volgde de rondyraag. Een der leden vroeg den voorzitter of deze inlichtingen kon verstrekken over het ontstaan van de 50 pet. krimp. De heer v. d. Berg-Verdegaal antwoordde hierop, dat alle belanghebbende groepen de regeering 35 pet. hadden geadviseerd, doch om zeer bijzondere doorslaande redenen, heeft de regeering besloten 50 pet. in te laten krim pen. Na een nog zeer geanimeerd debat over verschillende maatregelen werd de vergadering gesloten. Jubileum P.T.T. A.s. Maandag zal de brievenbesteller G. C. Wesseling, alhier, den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaren in vasten dienst bij de P.T.T. kwam. Ge durende drie jaren was hij toen reeds in lossen dienst. Het zal dezen hulpvaardigen en vriendelijken postbode, die oud en jong kent, op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. De huldiging zal op het post kantoor plaats vinden. Biljartclub Piet Gijzenbrug. De eer ste ontmoeting van dit seizoen had plaats in het stationskoffiehuis tusschen een 4-tal van Vios uit Lisse en het eerste 4-tal van Piet Gijzenbrug. Voor dezen eersten wed strijd was veel animo. Het waren 4 span nende wedstrijden, waarvan het eindresul taat was, dat de beide vereen igingen ge lijk uitkwameh. Een mooi begin voor dit seizoen. Treurige toestand. Momenteel staan als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 196 personen, waarvan 153 landarbeiders. Op hetzelfde tijdstip van verleden jaar be droeg dit aantal respectievelijk 90 en 71. Het aantal ingeschrevenen op dit oogen- blik overtreft zelfs het slechtste jaar van de crisis 1936. OEGSTGEEST Pijltjesdag. Ja, dat is een beetje vreemd verloopen met den Pijltjesdag in de parochie Oegst- geest. Toen deze Pijltjesdag ten bate van het Bisdom deze Pijltjesdag ten bate van het Jeugdwerk gehouden werd, vierde deze zoo sympathieke parochie het grootsche Willibrordusfeest; toen wilden wij natuur lijk niet storen. Daarom zou de Pijltjesdag gehouden wor den op laatstleden Zondag; de aanbeve ling had zelfs reeds van de preekstoel af geklonken, maar door een misvatting wa ren er toen geen pijltjes! Nu gaat het echter vast en zeker mor gen door: morgen staat de jeugd aan de in- en uitgangen van de Willibrorduskerk haar pijltjes aan te bieden. Mag ik heel dringend vragen om een milde gave voor ons zoo noodzakelijk maar financieel zoo zwak jeugdwerk in het Bisdom? Hartelijk dank!!! L. BEUNE, Pr. SASSENHEIM Vrouwenbond. De jaarlijksche fancy- faii, welke aangekondigd was voor 15 Oc tober, maar door de omstandigheid, dat het K. S. A.-gebouw, hoewel ontruimd, nog niet is vrijgegeven, niet kan door gaan, zal thans georganiseerd worden op 28, 29 en 30 October a.s. in de groote zaal van Hotel „Het Bruine Paard". De ope ning zal des avonds om 7 uur plaats heb ben. De dames zijn natuurlijk allen gereed met het toegezegde handwerkje en het be stuur vertrouwt op veel bezoek, daar de verschillende onderaf deelingen van den Vrouwenbond in de a.s. winter zeer zeker veel hulp zullen moeten verleenen. WARMOND GEMEENTERAAD Onder voorzitterschap van den heer A. J L. Ketelaar, burgemeester, kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. Van den heer Oudshoorn, wet houder, was een bericht van verhindering binnengekomen. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot intrekking van het in de vorige vergadering genomen be sluit tot verlenging van den -ontruimings termijn van de onbewoonbaar-verklaarde woning staande op den Schippersdam en bewoond door de familie van Leeuwen. In hun prae-advies deelen B. en W. mede, dat het hun gelukt is voor de familie van Leeu wen een andere woning te vinden, die van gemeentewege eenigszins is opgeknapt. Genoemde familie heeft reeds haar intrek in deze woning genomen weshalve B. en W. voorstellen genoemd raadsbesluit in te trekken. Hiertoe wordt met alg. st. beslo ten. Tevens wordt besloten voor het jaar 1940 met de N.B. Bank voor Nederlandsche gemeenten een rekening courant overeen komst aan te gaan, waarbij aai. deze ge meente voor de gewone uitgaven over ge noemd jaar een crediet wordt toegestaan van 27000. De gemeente-rekening voor het jaar 1938, alsmede die van het water leiding-bedrijf over dit jaar, worden met alg. st. voorloopig vastgesteld nadat de ve rificatie-commissie, by monde van den heer Breedyk, had verklaard de rekening in vol komen orde te hebben bevonden. Bij de rondvraag verzocht de heer de Greef het kwantum toegekend water aan de verbruikers te willen verhoogen, aange zien gebleken is, dat dit kwantum voor ve len te laag is. De voorzitter verzocht den heer de Greef kennis te willen nemen van ■de rekening van het bedrijf, om hierna in ALPHEN AAN DEN RIJN Gunning rioleeringswerkzaamheden. Het uitvoeren van rioleeringswerkzaamhe den (het aanbrengen van het stamriool aan de Westzijde der gemeente naar het ter rein van de zuiveringsinstallatie) is, na ge houden aanbesteding, door B. en W. voor de som van 91.500.— gegund aan de op een na laagste inschrijvers, de heeren H. Oudenes en H. Turkenburg te Alphen a. d. Rijn. Kindje aangereden Gistermorgen is het 2-jarig zoontje van J. G. aan den Steekter- weg, toen het kind tegenover de ouderlijke woning plotseling den rijweg overliep, door een uit de richting Alphen komende auto aangereden. Hoewel de bestuurder, H., uit Den Haag, krachtig remde, kon hij een aan rijding niet meer voorkomen. Het kind werd op de straat geslingerd en kreeg een verkonding aan het hoofd. Dr. S. verleende heelkundige hulp. Geboren: Cornelia d. van C. Goedhart en A. Karssen Nicolaas Gerardus z. van S. P. Mens en W. Loomans Teunis z. van W. van Leeuwen en C. de Vries Cornells z. van C. den Braber en G. Keizer. Ondertrouwd: P. Bergmeijer 64 j. won. te Onstwedde en H. C. Maas 49 j. A. van der Hulst 31 j. en J. M. Markx 24 j. A. S. Sampimon 27 j. en M. Haak 21 j. L. Koster 25 j. won. te Boskoop en G. Houweling 25 j. A. L. Zaal 28 j. won. te Achttienhoven en M. Zuidam 26 j. Getrouwd: A. van Gils 29 j. en B. G. van Hemert 31 j. won. te Velsen. Gevestigd: van Deventer: E. J. Udink Rotterdam: E. van der Velden Rotter dam: P. J. van der Velden Smilde: Th. C. Hansink Schiedam: W. Th. Hanssen Doetinchem: J. H. Witsenburg. Vertrokken: naar Ter Aar: G. van der Haven 's Gravenhage: E. Rijsdam Voorhout: J. Th. J. van Niekerk Leiden: G. B. van der Tol Brussel (B.) M. Huis man Oosterland (Z.). P. de Bruyn Delft: P. A. Brussee Wassenaar: H. P. Verkerk Loenen: C. van Leeuwen. BODEGRAVEN Geboren: Paula Angela Augusta Ma ria d. van J. G. Spaas en A, C. M. Okkerse. Schrevelina d. van A. v. Eist en P. M. de Vlieg. Jacobus Arïe z. van R. Rietveld en IJ. J. N. van Grol. Ondertrouwd: A. A. Epping 23 j. en P C. Huisman 21 j. Overleden: Bastiaan van Dijk 80 j. en Maria Sterk 68 j. Gevestigd: F. J. van Dalen en gezin, van Amersfoort. A. Vogelaar, van Ar- kel. J. Renes, van Dusseldorf (Duitsch- land). C. W. Teekens, van Waddinx- veen. M. H. van Sevenhoven, van Wees- perkarspel. S. Lammers, van Lage Ruige Weide. C. J. M. Buijtelaar, van Moor drecht. E. Schuring, van Beilen. A. Kort, van Westerbork. C. Bunnik, van Reeuwijk. J. J. Bruijnis, van Papekop. Vertrokken: D. Mateboer en gezin, naar Harlingen. J. Slappendel, naar Zwammerdam. J. A. Kranenburg, naar 's-Gravezande. W. Aartse en gezin, naar Utrecht. F. J. Will ems en gezin, naar Utrecht. C. van Rodenrijs, naar Zwam merdam. J. C. van Leeuwen, naar Delft. F. Twaalfhoven, naar Haastrecht. J. Postma, naar Zwammerdam. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. Belastingverhooging aangekondigd. De Raad kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Aangeboden wordt o.a. de begrooting van het waterleidingbedrijf voor 1940, waarbij de voorzitter mededeelt, dat Het winstsal do geraamd is op 2094.01, terwijl de tota le baten en lasten bedragen 6517.van den gewonen dienst en die van den kapi- taaldienst f 6526.94. Vervolgens wordt aangeboden de ge- een volgende vergadering hierop nader te rug te komen. De heer Weyers riep de steun van het college van B. en W. in voor de moeilijke omstandigheden, waarin de werkloozen momenteel verkeeren. Ook vroeg spreker, of de werkloozen ook dit jaar wederom gebruik konden maken van het werkloozenlokaal. De voorzitter zeide, dat B. en W. de belangen der werkloozen zooveel mogelijk zullen behartigen, terwijl dit jaar wederom gebruik gemaakt zou kunnen worden van het werkloozenlokaal. Nadat de heer van Schie had verzocht de vergaderingen, indien mogelijk overdag te houden, en de heer den Dunne had ver zocht den Heerenweg wat op te knappen, werd de bijeenkomst gesloten. WASSENAAR Brand. Gistermiddag omstreeks 3.30 uur ontstond een uitslaanden brand in het perceel Vinkenlaan la, waarin gevestigd is een fabriekje van plantensappen en een ki uidendrogerij van de Handelsmaatschap pij Reinders. De brand ontstond op den zolder, die in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandweer was spoe dig ter plaatse en onder leiding van den heer Fogteloo, inspecteur van politie, en den heer v. d. Helm, onder-commandant van de brandweer, werd het vuur met 4 stralen bestreden. Na ongeveer een uur was men den brand meester en was het gevaar voor de belendende perceelen geweken. Men wist den brand tot de zolder te beper ken. De inventaris was niet verzekerd, het huis wel. Naar de oorzaak stelt de politie een onderzoek in. meente-begrooting dienst 1940. De voor zitter licht hierbij toe, dat dit jaar niet aan belastingverhooging ontkomen kan worden. Oorspronkelijk lag het in het voornemen van B. en W. de opcenten personeele be lasting te brengen op 200, doch bij nadere overweging meenen zij te moeten voorstel len over te gaan tot de invoering van een straatbelasting op de ongebouwde eigen dommen en wel naar een percentage van 1 1/2 pet. van de lastbare opbrengst, welke globaal geschat wordt op 75000.zoodat dit een bate oplevert van plm. 1200. Bij een gehouden bespreking ter Proviciale Griffie is gebleken, dat men op het stand punt staat, dat, alvorens over de reserve beschikt mag worden, eerst 200 opcenten personeele belasting geheven moeten wor den. B. en W. zijn van oordeel, dat een der gelijke heffing ver boven de draagkracht van de ingezetenen uitgaat. Spreker zal zich hieromtrent nog nader verstaan om althans te trachten over een gering bedrag van de reserve te mogen beschikken, welke reserve bedraagt 9500.— en stelt zich voor den Raad voor de vaststelling van de begrooting nog een nadere nota te doen toekomen. Hierna worden na toelichting door den voorzitter goedgekeurd de begrooting van het Burgerlijk Armhuis voor 1940 met een totael inkomsten en uitgaven van 5290. en de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur met een totaal inkomsten en uit gaven van 1620.De voorzitter zegt nog, dat het subsidie van de gemeente voor het Burgerlijk Armbestuur is geraamd op 1500.— tegen 1400.— op 1939. Rondvraag. De heer Lie verse vraagt of het niet op den weg van de gemeente ligt medewerking te verleenen voor de be schikbaarstelling van gronden, welke voor tuinen gebruikt kunnen worden, daar z.i. daaraan behoefte wordt gevoeld. De voor zitter betwijfelt of zulks hier wel succes zal hebben, doch zegt toe deze zaak gaarne eens te willen onderzoeken. NIEUWKOOP DE KAASDAG. Hoe kaasgebreken voorkomen kunnen worden. Als slot van den kaasdag werd Donder dagavond in café „de Hollandsche Leeuw" een lezing gehouden door ir. Huisman, landbouwconsulent te Gouda. Deze bijeen komst werd geopend door den heer P. M. M. v. d. Weijden, Burgemeester van Nieuwkoop. In weerwil van de moeilijkheden, waar mede in de laatste jaren de veehouderij heeft te kampen gehad, aldus spr., zijn de boeren met alle krachtsinspanning voort gegaan door verbetering van het product de rentabiliteit van het bedrijf te verhoo gen en dat zij daarmede succes bereikten, heeft de kaasdag onomstootelijk bewezen. Volgaarne brengt spr. daarom hulde, aller eerst aan de veehoudersvrouwen, want het kaasbereiden is veelal haar taak en zy zijn het vooral, die deze uitkomst hebben weten te bereiken. Spr. brengt ook hulde aan ir. Huisman. Ir. Huisman hield hierna een lezing, met als onderwerp „Kaasgebreken". Allereerst sprak hy woorden van dank aan de com missie, die dezen dag georganiseerd heeft. Het kaascontrole-station doet wel eens iets, geeft wel eens subsidie, maar het werk moet gedaan worden door de com missie, en deze commissie heeft zich uit stekend van haar taak gekweten. Om op het onderwerp van zijn lezing terug te komen moest spr. eerst constatee- ren, dat de kaasboer wel een gebrek inte resseert, wat hem persoonlijk aangaat, maar wat hem niet aangaat gelooft hij wel. Het ware te wenschen, dat de jonge boeren zich lieten voorlichten door middel van cursussen. Zij komen dan op de hoog te van alle kleinigheden zooals bacteriën b.v. Thans zijn er nog zeer veel, die zich hierover geen denkbeeld kunnen vormen. Het zuur worden van de melk en de om zetting in kaas wordt veroorzaakt door deze bacteriën. Er wordt wel gedacht, de melk goed zeven, dan wordt het product beter, maar dit is niet juist, want door te veel zeven verliest men de vetdeeltjes eD heeft géén verwijdering van kwade bac teriën plaats. Het kaasmaken is van huis uit een zaak, die op kleinigheden aan komt. In het gebruik van zeven met een open rand schuilen veel nadeelen, iets waaraan weinig boeren aan gedacht zul len hebben. Ook het zeven door een doek is zeer onhygiënisch, en op hygiëne komt hét kaasmaken toch neer. Schoone mate rialen, gereinigd door middel van chloor- loog geeft goede resultaten, men denke er echter aan, dat chloor-loog alleen werkt op gereinigde materialen (verhouding 1 lepel op 1 emmer water). Groote ontsmetting heeft plaats by het melken en overgieten van de melk. Er wordt dgn een groote strijd gestreden in de melk tusschen het melkzuur en de kwa de bacteriën. Wint het melkzuur, dan wordt de kaas goed, winnen de kwade bac teriën het echter, dan wordt de kaas los. De toevoeging van zuursel en karnemelk loopt weinig uiteen. Het gebruik van zuur sel is echter verschillend. Zoo is zuursel van den controleur te gebruiken met sal peter, zuursel, vervaardigd door den boer, echter niet. Dit zuursel is te veel besmet en met krijgt vToeg-los. Het kan wel ge bruikt worden, wanneer het enkele dagen oud is. Het gebruik van salpeter beval spr. sterk aan. Het werkt gunstig op de kaas en gaat het gebrek van „zware kaas" te gen. De wrongel kan op twee manieren verwerkt worden. De boeren, die hierin bekwaam zijn, kunnen het aan een stuk in het vat brengen. De gewone boeren echter moeten gebruik maken van de kruimel of brokken methode. Door het vat in de wei te laten staan, verkrijgt men regelmatige openingen met de daaraan verbonden gel delijke voordeelen. Er wordt wel eens gedacht, dat er by de kruimel- en brokken-methode veel vet- verlies is, maar dit is niet het geval, wel echter als men gaat kneden. Voor een goede wrongel is noodig een juiste en regelmatige temperatuur (29 gr.) en stemtijd (25 min.). Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, van welke ge legenheid dankbaar en veelvuldig gebruik werd gemaakt. Vermeldenswaard is verder nog, dat op voorstel van den heer A. J. Verhaar in het komende voorjaar een kaascursus zal wor den gehouden met theoretisch en prac- tisch onderricht. Er zal dan onder deskun dige leiding kaas gemaakt worden bij de cursisten op toerbeurt. Spontaan gaven zich reeds een tiental deelnemers(sters) hiervoor op. Mochten er nog gegadigden zijn, dan is hiervoor nog de gelegenheid zich op te geven. Voorz. van Tienhoven dankte ir. Huis man voor zijn leerzame uiteenzetting en hij verwachte, dat alle kaasboeren de nut tige wenken zullen opvolgen. NOORDEN „St. Deus Dedit". De plaatselijke af deeling van den R.K. Land- en Tuinarbei- dersbond „St. Deus Dedit" zal op Zondag 22 dezer herdenken haar 10-jarig bestaan, hetgeen kerkelijk en door middel van een feestavond op dien dag gevierd zal wor den. NIEUWVEEN Gevestigd: C. P. Hoogervorst van Oegstgeest P. J. Zuur van Rotterdam G. A .Vis en gezin van Utrecht C .J. J. v d. Putten van Den Haag W. A. Fran ken van Den Haag J. Hubert, van Uit hoorn J. G. Strube, van Zeist W. M. Hart, van Oudewater. Geboren: Jannes Cornelis z. van D. Zemel en G. Kok. Overleden: Adrianus Keijzer 4 m. RIJPWETERING Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. P. Straathof, is benoemd tot ambte naar ter secretarie te Bergsohenhoek. ZOETERWOUDE De vrouwen in actie. De vrouwen en verloofden van de leden van den Kath. Volksbond hebben gisteravond de eerste stoot gegeven aan de Katholieke Actie in het winterseizoen. Met een krachtige pro paganda was deze eerste ontwikkelings avond speciaal voor de vrouwen voorbe reid, en met succes, want de bovenzaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer J. H, van dier Ploeg, hield een propagandistisch ope ningswoord, een krachtig verzoek tot de vrouwen, om mede te werken om het win- terprogram te doen slagen. Spr. wees op het voornaamste deel van dezen avond n.l. de aanwezigen in eigen kring kennis te doen nemen met datgene wat bedoeld wordt met de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap", een actie, die allereerst aanspraak maakt op de leden van het Katholiek Werkliedenverbond. Verder deed de voorzitter een beroep op de vrouwen en verloofden van de leden om zich bewust te zijn, dat zy deel uitmaken van het machtige leger, het Katholieke Werkliedenverbond; geen leger wat zich richt op vernietiging, maar een leger tot opbouw. Hierna kreeg de bekende radiospreekster mevr. SteygerAsperslagh het woord over de taak van de vrouw in de Actie naar de Nieuwe Gemeenschap. In een keurig bewerkte rede werd het ideaal: vertrouwen en offerbereidheid uit gedragen en voorgehouden als te bereiken door de liefde tot God, liefde tot den even- mensch, liefde tot het vaderland en de volksgemeenschtp. Het was zeer goed gezien van het be stuur een vrouw tot de vrouwen te laten spreken; de onderwerpen kunnen zóó met meer diepgang worden behandeld. De voorzitter sprak een dankwoord, waarna koffie en gebak werd geserveerd. Na dit gezellig halfuurtje sprak de geest, adv., om de moeders aan te sporen om da gelijks een lid van het gezin de H. Mis te laten bijwonen. Tot slot sprak de voorzitter en bracht vooral 'n woord van dank tot degenen, die bereidwillig hun diensten hebben aange boden voor deze bijeenkomst o.m. om de vrouwen, die ver-af wonen met hun auto naar het Patronaat te brengen. Nog meer Vrouwelijke Actie. De le den boven 25 jaar van den Vrouwenbond zijn op Dinsdag 17 October n.m. half drie bijeengeroepen. De weleerw. heer P. J. Roessen zal een inleiding houden over „De Vrouw in het Gezin". Niet-leden hebben toegang tegen een kleinen entré-prjjs. ZWAMMERDAM Getrouwd: C. G. Sluijter 25 j. te Rot terdam en M. J. Verweij 28 j. Gevestigd: G. L. F. Piket van Box meer mej. N. van Mourik, van Goude rak J. Postma en gezin, van Guijans Vennes (Frankrijk) S. van Groeningen en gezin, van Bodegraven H. Hoeveman en gezin, van Woerden mej. Ger. F. J. Meijerink, van De Bilt. Vertrokken: mej. W. M. v. d. Heu vel naar Rotterdam mej. C. A. M. do Graaf naar Mijdreoht mej. A. M. W. van Dijk naar Hazerswoude T. Rozendaal n. Alphen a. d. Rijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13