STADS NIEUWS Laatste berichten WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Uit den Leidschen Raad Het belang van de vergadering van Maandagmiddag lag in hetgeen niet op de agenda stond. Na afhandeling van de agenda-punten, welke nauwelijks stof tot bespreking gaven, stelde de heer v. Eek het college van B. en W. de vraag, welke maatregelen zij denken te nemen, om te voorzien in de noodzake lijkste levensbehoefte van het minder ge situeerde deel der bevolking, voor het ge val de prijsstijging aanhoudt. De interpellant voorzag deze vraag van een uitvoerige toelichting en verlangde van B. en W. een toezegging,welke de bevol king gerust zou stellen. Natuurlijk ver wachtte hij niet, dat het college zoomaar een-twee-drie met gedetailleerde plannen voor den dag zou komen, maar wel een ver zekering, dat alles gedaan zou worden wat in het vermogen lag, om de gevolgen van de duurte te bestrijden. B. en W. hebben in het gewicht, dat de interpellant blijkbaar hechtte aan die ge ruststellende verklaring, aanleiding gevon den om het antwoord op de gestelde vraag uit te stellen tot een volgende vergadering. De heer Wilmer meende, dat het ant woord wel direct kon worden gegeven. En hij had in zooverre geen ongelijk, als op het oogenblik wel kan worden toegezegd, dat alles gedaan zal worden om een even- tueelen noodtoestand het hoofd te bieden. Meer kan men op het oogenblik moeilijk beloven, omdat vooreerst nog niet vaststaat, dat er een noodtoestand zal intreden en hoe hoog de nood wel zal stijgen; vervol gens nog totaal onbekend is, welke maat regelen de regeering in dat geval zal ne men, en ten slotte nog geen pijl te trekken is op de financieele mogelijkheid van af doende maatregelen. Maar misschien zien B. en W. een mo gelijkheid om althans een iets meer ge detailleerde toezegging te formuleeren, eventueel na overleg met den Haag. De tweede interpellant, de heer Jonge- leen, bracht klachten naar voren over net niet handhaven van de bepaling, dat bij den stadhuisbouw zooveel mogelijk Leidsche werkkrachten te werk gesteld moeten wor den. Ook uit het antwoord van den wet houder bleek, dat er inderdaad redenen tot klachten bestonden. Het is op zich begrij pelijk, dat aannemers van buiten de stad probeeren eigen werkvolk op het werk te" krijgen en te houden. Maar het hemd is na der dan de rok; aan het Leidsche stadhuis moeten Leidsche arbeiders werken, tenzij mocht blijken, dat er voor een bepaald werk geen vakbekwame Leidsche krachten te vinden zouden zijn. Dat is een eisch van welgeordende naastenliefde en dat is bo vendien uitdrukkelijk overeengekomen. Strenger toezicht van de directie op de aan nemers en van B. en W. op de directie is geboden; en wethouder Wilbrink was het hiermede ook eens. Tenslotte werd bij de rondvraag een vraagstuk aangesneden, dat van wijder strekking is dan de onderwerpen, die ge woonlijk daar ter sprake komen. De heer Parmentier vroeg nl. wat het college van B. en W. dacht van de actie van het Comité voor Luchtafweer. Hij vond die actie heel mooi, maar z.i. was het niet de taak van particulieren om voor afweergeschut te zorgen. Dat was de plicht van de overheid, op de eerste plaats van het rijk en, als het rijk het niet kon, dan van de gemeente. Wy willen ons oordeel voorhehouden tot het antwoord, dat het college op deze vraag geven zal. Theoretisch is het antwoord niet moeilijk, daar de zorg voor luchtafweerge schut zeer zeker niet op de eerste plaats voor rekening van particulieren mag ko men. De vraag is echter, wat practisch be ter is, de last te laten drukken op allen door middel van belastingverhooging of te trach ten het geld langs den weg van vrijwillige bijdragen te verwerven. In den Haag heeft deze actie een dikke drie ton opgebracht, waarvoor 20 kanon nen kunnen worden gekocht. Zouden wij er hier twee bij elkaar bren gen door vrijwillige giften? Mr. H. G. „SANCTUS AUGUSTINUS" Het bestuur der R.K. Studenten-Vereeni- ging „Sanctus Augustinus" is voor het ko mende studiejaren als volgt samengesteld: J. H. F. Baars, praeses; P. Boin, vice^prae- ses, mej. N. Wibaut, ab-actis Ia, H. Niemer, quaestor, H. Hamm, ab-actis II. LUCHTBESCHERMING WIJK Vni, BLOK I. Gisteravond hield dit wijkgedeelte (om vattend Zoeterwoudschewep, Tomatenstraat en Meloenstraat) zijn tweede bijeenkomst in een der lokaliteiten van de N.V. Hol- landsche Constructiewerkplaatsen. Door de bewoners onderling is een aan zienlijk bedrag bijeengebracht, waardoor de voorzitter mededeeling kon doen, dat een volledige uitrusting voor de verbandpost is aangeschaft kunnen worden. Prof. Kranenburg heeft een gedeelte van zijn woning aan den Zoeterwoudscheweg 5, spontaan beschikbaar gesteld, waar weke lijks een twintigtal dames, onder deskun dige leiding, onderricht zullen ontvangen in verbandleer De eerste oefenavond is reeds aangevangen. Hedenavond vangt de eerste les aan voor de heeren. Het blokbestuur heeft beslag weten te leggen op plm. 80 M. brandslang met toe- behooren, zoodat, met medewerking van bevoegde instanties de blokbrandweer, des kundig onderricht, reeds spoedig „water" zal kunnen geven. Verder werd besloten, maandelijks een kleine contributie te heffen ter dekking van verschillende onkosten. Uit bovenstaande blijkt, dat hier door particulier initiatief, met medewerking van de overheid, reeds veel is bereikt. Met het secretariaat blijft belast: H. E. Christiaanse, Zoeterwoudschew. 88, Leiden. FATHER C. JUFFERMANS. De weleerw. father C. Juffermans, van de Congregatie van Mill Hill, die begin van dit jaar naar de Missie in Afrka was ver trokken, doch wegens gezondshedredenen spoedig terugkeerde, is thans tijdelijk as sistent in de parochie Westwoud. PAROCHIEELE HULPACTIE „ST. PETRUS". Voor den komenden winter hebben wij in de St. Petrus-parochie een parochieele hulpactie opgericht. Het groote nut van zulk een instelling zal allen wel heel dui delijk zijn. Talrijk zijn ieder jaar de aanvragen om kleeren, schoenen, kachels en dergelijke in dat jaargetijde. Heel gaarne willen wij zooveel mogelijk hulp bieden; daarom maken wij door mid del van „De Leidsche Courant" alle paro chianen van St. Petrus er op attent, dat wij heel spoedig komen met onze ophaaldienst. Van niet-Katholieke zijde is men ook reeds bezig. In het voorjaar, ten tijd van de groote schoonmaak zal de St. Vincentius- vereeniging enzelfde actie instellen, wel ke naar wij hopen een groot succes moge worden. Wij vragen u vooral klee- dingstukken, onder- en bovenkleeding, schoenen, kachels en andere voorwerpen, welke nog bruikbaar zijn in het gezin. Als de ophaaldienst zooveel succes boekt als verleden jaar, zijn wij dubbel en dwars te vreden. Het is alleszins billijk, dat gij ons met deze najaarsactie niet teleurstelt; wij doen daarom een dringend beroep op u allen om ons in deze te steunen en wel vooral, om dat de katholiek/ armen op steun van ka tholieke zijde zijn aangewezen. Gaarne willen wij alle aanvragers helpen. Verle den jaar hebben wij dit kunnen doen; on ze actie is toen een groot succes geworden. Dat succes hadden wy te danken aan de uitstekend werkende ophaaldienst (8 auto's werden disponibel gesteld) en aan de gulle vrijgevigheid van onze parochianen. Nu zijn wij nog binnenskamers bezig aan het voorbereidende werk; adressen moeten v/orden geschreven, circulaires worden ver spreid en dan komen wij. Zaterdag 21 Oct. en 28 Oct. hebben wij voor deze actie ge reserveerd, 's middags na 3 uur kunt gij ons verwachten. Per circulaire en door mid del van „De Leidsche Courant" deelen wij u mede, wanneer de auto voorkomt. Be gint nu reeds met eens na te zien, wat gij kimt missen. Zoo gij geen circulaire ont vangt en toch de nodige bruikbare klee ding voor ons hebt, willen wij gaarne na een bericht aan: Parochieele hulpactie ,St. Petrus", Lorentzkade 16a het -ge reedstaande- komen halen*, ook wanneer gij nu met uw schoonmaak reeds zoo ver ge vorderd zijt, dat gij u van het een en ander wilt ontdoen, willen wij, op verzoek, zoo spoedig mogelijk komen afhalen. Wij rekenen dit jaar op een groot succes. Pas1 o r i e St. Petrus. Parochieele hulpactie Lorentzkade 16a. VOLKSBONDNIEUWS. De Recollectie. Wij herinneren er aan, dat Donderdag avond, te 8 uur, in de Lode wij kskerk de re collectie-oefeningen voor de bestuursleden van de vak- en onderafdeelingen van den R.K. Volksbond worden gehouden. Laat de inzet van dit winterseizoen zoo zijn, dat. van een succesvol begin gesproken kan worden. Op aller medewerking wordt gerekend. „Herwonnen Levenskracht". Het maandbericht van „Herwonnen Le venskracht" vermeldt, dat in September geheel of gedeeltelijk voor „Herwonnen Levenskracht" werden uitgezonden 23 per sonen naar het Sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, één naar Homerheide en ze ven naar Maria Auxiliatrix. Op 30 Septem ber waren in verpleging 90 mannen, 34 vrouwen, 176 kinderen en ZO patiënten in de nazorg. Studieboeken van het Lied van de Arbeid. Deze zijn te bekomen tegen 65 cent per exemplaar, en bevatten het verhandelde op de studiedagen te Voorhout, in Augustus 1.1. gehouden. Bestellingen aan bet secreta riaat: Verlengde Bloemistenlaan 45. Spoed gewenscht! R.K. BOND VAN WERKMEESTERS. Zondag vierden de leden van bovenge noemde organisatie het 4de lustrum in de bovenzaal van de „Harmonie". Te circa 8.15 opende de voorzitter van het feestcomité, dezen feestavond met den chr. groet en een hartelijk welkom, in het bijzonder aan den eerw. adviseur, kapelaan Hofstede, den hoofdbestuurder, de heer van Zwieten en de leden met hun dames. Spr. betreurde het, dat de penningmeester door ongesteldheid dezen avond niet kon bijwonen. Daarna gaf hij een korte uiteenzetting van de werk zaamheden die aan deze bijeenkomst voor af Zijn gegaan en die dreigde ineen te stor ten door den int. toestand. Spr. bracht hul de aan den eerw. adviseur, die den grooten stoot had gegeven dit feest te laten door gaan. Vervolgens had de huldiging plaats van den secr., die met de organisatie zijn 20-ja- rig lidmaatschap herdacht. Hem werd een vulpen aangeboden, zijn- vrouw mocht een bloemstuk in ontvangst nemen. Daarna nam de Kringvoorzitter het woord, die de leden aanspoorde tot grooter vergadering bezoek en meer activiteit. Hij R. K. MILITAIREN VEREENIGING. Vorig bedrag 107.25 Van N.N 2.50 Van N.N. 1.— 110.75 Wéér in twee dagen slechts twee giften. Zijn de militairen niet in tel? Dat mogen wij toch n;et veronderstellen. Loochen d" met een milde gave. Giften worden dankbaar aanvaard door den directeur, den zeereerw. pastoor R. Smitz, O. F. M., R. K. Pastorie Haarlem merstraat 104; door den penningmeester den heer P. J. van Kampenhout, Haarlem merstraat 125, giro 313847 en aan het bu reau „De Leidsche Courant". wilde de dames op haar mannen trouw ter vergadering te sturen en sprak vervolgens waardeerende woorden aan het adres van den penningmeester, die zooveel voor de or ganisatie heeft gedaan en nog doet. De hoofdbestuurder, de heer van Zwie ten, wenschte den kring geluk met dit 4de Lustrum en wees op de taak van den Werk meester, vooral in deze moeilijke tijden, hen op het hart drukkend toch vooral een voor beeld te zijn op hun resp. werkplaatsen en in alles de rechtvaardigheid en naastenlief de te betrachten, waardoor alleen een be tere maatschappij kan ontstaan. Daarna werd een aanvang gemaakt met de feestviering. Vroolijk klonk de muziek, welke door de Red Star Players werd ver zorgd, terwijl de humorist, de heer de Booy, met een liedje en een praatje de lachspie ren in beweging brachten. Versnaperingen werden aangeboden en verschillende at tracties vulden den avond. Met een gezellig dansje werd deze zeer geslaagde feestvie ring besloten. RIJKSHERBARIUM. Jaarverslag over 19381939. Aan het jaarverslag van den hooglee raar-directeur van het Rijksherbarium over 19381939 ontleenen wij het vol gende: Gedurende het verslagjaar werd het Rijksherbarium bezocht door 51 personen, van wie er 18 langeren of korteren tijd in het instituut werkzaam waren. Dr. H. R. Sinia vervaardigde door mid del van een groot aantal steekproeven een kaartsysteem van verzamelaars en verzamelingen, dat door de secretaresse, mej. Böhlingk, met een geografisch ge rangschikte lijst zal worden aangevuld, een en ander ten behoeve van de voorge nomen internationale inventarisatie van herbaria. De hoogleeraar-directeur maakte een tweetal buitenlandsche reizen, n.l. naar Zuid-Afrika en Madagascar (met A. D. J. Meeuse), Augustus 1938Januari 1939, en als Regeeringsafgevaardigde naar het 6th Pacific Science Congress in Californië, Ju liAugustus 1939. Bij beide reizen werden botanisch materiaal verzameld, instituten bezocht en connnecties aangeknoopt. Ge durende zijn afwezigheid trad de conser vator dr. J. Th. Henrard als waarnemend directeur op. Samen met den hoofd-as- sistent, dr. S. J. van Ooststroom, nam hij ook de propaedeutische colleges waar. Het verslag bevat voorts een overzicht van het door de stafleden verrichte we tenschappelijke werk en de titels van hun publicaties (18 artikelen plus 5 van den officieuzen medewerker dr. J. J. Smith) (vorig jaar 21 plus. Oh De bibliotheek nam toe met 31 boeken en 793 overdrukken, het aantal loopende tijdschriften met 21 tot 480. Uitgeleend werden 7702 ex. (v.j. 9533), geleend 1614 (v.j. 1426). De aanwinsten bedroegen 8312 (v.j. 9265) ex., waarvan 8187 (v.j. 7657) planten. Het aantal uitge geven doubletten bedroeg 1379 (v.j. 4708). Gemonteerd werden 16290 ex. (v.j. 25395), voor de eerste maal in de collectie opgenomen 14001 ex. (v.j. 11209). Met het oog op den oorlogstoestand is het van belang te vermelden, dat zich op 1 September 1939 6266 ex. ter leen in het buitenland bevonden, waarvan 2699 in Duitschland, 1512 in de Vereenigde Sta ten. 725 in Frankrjjk, Ned.-Indië 715, Zwe den 396, Polen 20. DE ARMENRAAD IN 1938. In den zomer van 1938 werd de Armen raad voor de zesmaal vernieuwd. In zijn nieuwe samenstelling telt hij 56 leden, die 46 instellingen vertegenwoordigen. Het bestuur onderging belangrijke wij ziging, doordat van de zeven aftredende leden slechts vier in het nieuwe bestuur terugkeerden. De functie van waarn. voor zitter, welke jarenlang door dr. H. J. M. Boonacker was vervuld, ging over op den heer F. A. M. Gründemann. Op 2 Juni vierde de Armenraad in plechtige vergadering met genoodigden zijn vijfentwintigjarig bestaan. Op 20 October werd een excursie ge maakt naar de Marthastichting te Alphen a. d. Rijn. Daar de reorganisatie van het bureau op 1 Maart 1937 heeft plaats gevonden, is 1938 het eerste jaar, waarin de invloed daarvan volledig valt waar te nemen. De onderzoeken en de bezoeken op het spreek uur toonen belangrijke teruggang: 1527 onderzoeken in 1938 tegen 3831 in 1936, 1043# bezoeken tegen 1713 in 1936. De ver mindering der correspondentie was min der groot: aantal verzonden brieven 2158 tegen 2674 in 1936. Het aantal berichten inzake dubbele ondersteuning, sociale ren ten van ondersteunden e.d. beliep 2039 te gen 1869 in 1936. Bij de Commissie voor den Onderhouds plicht werden 83 gevallen aanhangig ge maakt, waarvan 17 tot een oplossing kwa men voor ze in de Commissievergadering behoefden te worden behandeld. De Com missie trof dus een regeling voor 66 ge vallen, tegen 111 in 1936. De bijdragen, die werden opgelegd, vertegenwoordigen een jaarbedrag van ƒ11.461 (in 1937 ƒ15.311 in 1936 13.809). Hierbij komen de bijdra gen van onderhoudsplichtigen die reeds steunden, voor het geval bij de Commissie werd aangebracht en welke door de Com missie voldoende werden geacht, deze vor men een jaarbedrag van f 2145. Bij controle bleek, dat van de onderhoudsplichtigen die in 1938 voor het eerst voor een bijdra ge werden aangeslagen 76 pet. hun ver plichting ten volle nakwam, 13 pet. ten deele en 11 pet. in het geheel niet. De Commissie voor de Ongehuwde moe der werd uitgebreid met vertegenwoor digsters van de Josephine Butlervereeni- ging. Zij stelde een subcommissie in voor geregeld overleg met den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon betreffende ondersteuning van ongehuwde moeders. Bij herhaling vond de secretaris aanlei ding de medewerking van de pers in te roepen om te waarschuwen tegen ongun stig bekend staande instellingen en zwen delaars. Het verslag bevat belangrijke gegevens over het armwezen in het algemeen. De daling van de werkloosheid, in 1937 begonnen, zette zich in 1938 voort, in Lei den in mindere mate dan gemiddeld over het geheele land. Het werkloosheidscijfer over onze gemeente over 1938 werd bere kend op 28.8 pet. tegen 31.5 pet. over 1937, het aantal werkloozen, bij de arbeidsbeurs ingeschreven beliep einde Juni 3780 tegen 3896 in 1937. De kosten van levensonderhoud toonden slechts geringe schommeling. De ondersteuning geschiedde in hoofd zaak in den vorm van geld en natura. Dit beliep in totaal ƒ2.414.000, dat is ruim ƒ41.000 meer dan in 1937. Het leeuwendeel kwam uit overheidskassen. Wat de kerke lijke instellingen te zamen besteedden liep terug van 93.000 in 1937 tot 87.000 in 1938, het toale bedrag van de particuliere instellingen van algemeenen aard van 15.000 to 12.000. Hier staat tegenover, dat door bemidde ling van de Commissie v. Samenwerking voor Bijzondere Nooden 17.000 werd ver strekt. welk geld uit verschillende bronnen bijeenkwam. Aan uitbesteding in gestichten en gezin nen werd in totaal ƒ61.000 uitgegeven, dat is 1000 meer dan in 1937. Loonen in werkverschaffing verdiend beliepen 44.000 tegen f 33.000 in 1937. Het aantal openbare collecten voor lief dadige doeleinden steeg van 86 tot 94, waarbij ruim ƒ28.000 werd ingezameld te gen ƒ21.000 in 1937. De belangrijkste veranderingen in het werk van de instellingen, gestichten en vereenigingen zijn de volgende: de Gem. Dienst voor M. H. ving aan met een schoenrepatiedienst; opgericht werd de afd. Leiden van de Ver. A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaardigen) welke een consul tatiebureau stichtte; het R.K. Par. Wees- en Oudeliedenhuis opende het St. Domini- cushuis voor bejaarde echtparen; d? Ver. Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen opende de gelegenheid tot onderwijs aan verpleegde kinderen. Door de politie is aangehouden als ver dacht van diefstal van levensmiddelen uit het Acad. Ziekenhuis, waar zij in dienstbe trekking was, de 34-jarige mej. M. J. S. Als .verdacht van heling is aangehouden de 36- jarige C. B. Muziek KAMERORKEST MIJ. VOOR TOONKUNST. Het bestuur der Maatschappij voor Toon kunst zal overgaan tot de oprichting van een orkest, onder den naam van „Kamer orkest der Maatschappij voor Toonkunst", ten doel hebbende de beoefening van or- kestspel door liefhebbers. Het is het voornemen, dat dit orkest jaar lijks een of meer uitvoeringen zal geven en zoo noodig zijn medewerking zal verlee- nen aan de jaarlijksche groote uitvoering door de vergevorderde leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij. Het bestuur heeft den bekenden jongen dirigent Jan van Epenhuysen berejd ge vonden de leiding van genoemd orkest op zich te nemen. Ofschoon genoegzaam in ons land bekend, moge ten overvloede v/orden vermeld, dat deze dirigent zijn op leiding genoot aan het Amsterdamsch Con servatorium, daarna zich in het buitenland verder bekwaamde en verscheidene groo te orkesten in ons eigen land meermalen dirigeerde; o.a. het Concertgebouw-Orkest, het Residentie-Orkest, het Utrechtsch Ste delijk Orkest en het Orkest van de Gro- ningsche Orkestvereniging. De Maatschappij voor Toonkunst meent in een behoefte te voorzien door in Leiden de gelegenheid tot beoefening van het or- kestspel open te stellen en betwijfelt daar om niet, dat velq muziekbeoefenaars zoowel bespelers van strijk- als van blaas instrumenten zich als lid van het orkest zullen opgeven. De heer van Epenhuysen acht het uit artistiek oogpunt noodzakelijk, dat het orkest tenminste uit 20 leden zal bestaan. Daar de dirigent zich voorstelt een veel zijdig repertoire in studie te nemen, spreekt het bestuur de hoop uit, dat dienovereen komstig degenen, die in het orkest zullen medespelen, eenigszins gevorderd zullen zijn. De repetities zullen wekelijks plaatsvin den in het gebouw der Maatschappij aan het Rapenburg 22, op Woensdagavond van 8 tot 10 uur. Het ligt in de bedoeling nog deze maand met de repetities aan te van gen. Aanmeldingen kunnen worden gericht aan den secretaris der Maatschappij, Ter- weeweg 49, Oegstgeest, terwijl ook de di recteur der Muziekschool der Maatscshap- pij, de heer Hans Franco Mendes, bereid is aanmeldingen in ontvangst te nemen en inlichtingen te verschaffen. Binnenland BRANDWEERAUTO GEKANTELD TE HILVERSUM. Tien gewonden, van wie vijf ernstig. Bij een oefentocht van de Hilversumsche brandweer is vanmiddag omstreeks twee uur een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij tien personen gewond werden. Een zware motorspuitwagen met volledi ge bemanning reed met vrij groote snel heid den hellenden Vaartweg af, toen van den Schuttersweg een vrachtauto ver scheen, die doorreed naar de Hondenbrug, zonder voorrang tc verlecnen. Een botsing was onvermijdelijk. De brandweerauto werd in den flank gegrepen en kwam kan telend in een tuin terecht, waardoor de wagen ernstig beschadigd werd. Vijf brandweerlieden werden zwaar en vijf licht gewond. De G.G.D. rukte met een ziekenauto uit en de politie met overvalwagen en bran card. Voorts stelden de militaire autoritei ten eenige wagens beschikbaar. Nadat dokter Planten, de directeur van den geneeskundigen dienst, ter plaatse de eerste hulp had verleend, zijn alle tien ge wonden naar een ziekenhuis vervoerd. LET VERBOD VAN BENZINEGEBRUIK OP ZONDAGEN VOOR MOTOR RIJTUIGEN. Geen uitbreiding van de uitzonderingen. Geen dispensaties. Naar aanleiding van de vele vragen, wel ke inzake het verbod van het verbruik van benzine op Zon- en feestdagen aan de mi xture autoriteiten, aan de radio-omroep- cor.trcle-commissie en aan het departement werden gericht, brengt de minister van economische zaken het volgende ter alge- meene kennis. Het verbod van het verbruik van ben zine op Zon- en feestdagen is uitgevaar digd met het oog op de moeilijkheden, wel ke in de toekomst in de voorziening van motorbrandstoffen kunnen optreden; de v >orraad van de verschillende aardoliepro ducten speelt hierbij een rol. Op dit verbod is een niet onaanzienlijk rantal uitzonderingen gemaakt. Ontheffing van het verbod is niet mogelijk, zoodat aanvragen tot ontheffing niet kunnen wor den ingewilligd. Ook het vragen van be wijzen van „vrije doortocht" is niet op zijn plaats, omdat deze bewijzen daarvoor niet worden verstrekt. Na ernstig onderzoek is gebleken, dat aan verzoeken tot het opnemen in de be schikking van uitzonderingen voor auto ritten met bepaalde particuliere- of zake lijke doeleinden, geen gevolg kan worden gegeven, omdat een controle daarop prac tisch niet mogelijk is. Daartegenover is het openbaar vervoer middel taxi, huurauto met chauffeur en autobus geheel vrijgelaten, waardoor in zeer vele gevallen moeilijkheden kunnen worden ondervangen. Het is der regeering bekend, dat de ver bodsbepalingen een last op een aantal hou- "ders van motorrijtuigen legt. De regeering is er echter van overtuigd, dat dit offer, dat door het algemeen belang in deze ern stige tijden wordt gevorderd, met berus ting zal worden gebracht. De maatregel, welke van tijdelijken aard is, zal, zoodra de omstandigheden zulks vorderen, door een algemeene distributieregeling worden gevolgd. Overigens Is de regeering over tuigd, dat aan een distributieregeling hoe goed opgezet en uitgevoerd deze ook moge zijn voor het zakenleven meer bezwaren verbonden zijn dan aan de hui dige regeling. DE „INDRA" IN IJMUIDEN. De „Indra" is, zooals reeds werd mede gedeeld, hedenmorgen elf uur door de sleepbooten „Utrecht" en „Stortemelk" in IJmuiden binnengebracht. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 11 October. (A.N.P.) Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Ocsten naderen de Duitsche troe pen in Midden-Pölen de langs den Boeg loopende grens cfcr Duitsche en Russische belangen. In het Westen: Na een rustig verloopen nacht overdag zwakke activiteit der ar tillerie. DE KRIJGSVERRICHTINGEN OP ZEE. BERLIJN, 11 October. (A.N.P.) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Van 7 October af hebben gemeenschap pelijke operaties plaats gehad van zware en lichte marine-strijdkrachten alsmede van luchtstrijdkrachten in het Noordelijke deel van de Noordzee en aan de Weste lijke kust van Noorwegen. Den in het ver loop dezer operaties gebruikten lucht strijdkrachten is het gelukt Engelsche zeestrijdkrachten op te houden en, zooals reeds gemeld, te beschadigen. De krijgs verrichtingen worden voortgezet.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3