VRAGEN EN ANTWOORDEN Wat te doen en wat te laten. WOENSDAG 11 OCTObêk mss OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. i BETROKKEN. De Bill seint Verwachting: Betrokken tot half bewolkt. Plaatselijk eenige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter in het Noord- Oosten, overigens weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: regen, matige Z. O. wind, 8 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, krachtige Z. Z. W. wind, 11 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke Z. Z. O. wind, 10 gr. C. Groningen: betrokken, matige Oostelijke wind, 4 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 11 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk blijft sieeds over Scandinavië liggen. De kern heeft zich echter weinig naar het Oosten verplaatst en ligt hedenmorgen over Fin land. Op IJsland en Noord-Groenland is de luchtdruk gestegen, nadat een depressie over de Noordelijke IJszee in Oostelijke richting is getrokken. Het gisteren ge noemde storingsfront ligt nog steeds over ons land. Het is iets naar het Noorden op geschoven, waardoor in het midden de tem peratuur stérk steeg. Tengevolge hieryan was er hedenmorgen een verschil in tem peratuur tusschen de Bilt en Groningen van zer graden. Dit front veroorzaakte ook rog wat lichte regen, de grootste hoeveel heid had vliegveld Twente (4 m.m.). De hooge druk tusschen de Azoren en het Ibe risch Schiereiland trekt langzaam Oost waarts. Over Italië is een vlak minimum gelegen. Dit veroorzaakt zware neerslag aan de Oostkust van de Adriatische Zee (tot by na 40 m.m. toe). Op den Balkan is de luchtdruk gestegen. De wind is hier in kracht afgenomen en er viel minder neer slag. LUCHTTEMPERATUUR 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 5,47 uur tot Donderdagmorgen 5.48 uur. nOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 12 October voorm. 1.40 en nam. 2.05 uur. Maan op 5.42 uur. Maan onder 16.57 uur. (Donderdag nieuwe maan). Academfenïeuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Theory of Heavy Quanta" de heer F. J. Belinfante, geboren en wonende te 's Gravenhage. Geslaagd: propaedeutisch examen Theologie de heer T. J. Hefting, Amersfoort. Candidaatsexamen Rechten: de dames C. J. van Bergeyk, Rotterdam; N. Guittart, Rotterdam en J. Nieuwenhuys, den Haag; en de heeren Ph. C. M. van der Ven, Rot terdam en B. J. W. M. van Pelt, Den Haag. doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde: de heer J. F. Sirks, Leiden. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde leter A de heer H. Hillen, Den Haag; letter H de heer G. A. de Neve, Delft. Examen apothekersassistent: mej. M. C. de Vos, Rotterdam en de heer A .F. Heynes, Rotterdam. Nederlandsche vrouw met een Duitscher getrouwd Vraag: Loopt een Hollandsche van ge boorte, die met een Duitscher gehuwd is, gevaar dat zij door de Engelschen van boord gehaald wordt, indien zij zich op een Nederlandsche boot naar haar man in In- dië begeeft? Antwoord: Dat u Nederlandsche van ge boorte bent, doet niet af aan de omstandig heid, dat u thans tengevolge van uw huwe lijk de Duitsche nationaliteit bezit en dus door de Engelschen als onderdaan van een aan Engeland vijandig land behandeld kunt worden. Naar. Duitschland verhuizen Vraag: Mag ik in Duitschland gaan wo nen en mijn inboedel (meubelen, lijfgoed, bedden, matrassen, kussens) meenemen? Antwoord: De Nederlandsche wet ver biedt niemand om in Duitschland te gaan wonen. Vergunning voor den uitvoer van verhuisboedels moet worden gevraagd bij den inspecteur van invoerrechten en ac cijnzen ter woonplaats van dengene, die wil verhuizen. Benzine-gebruik Vraag: Eischt 's lands belang met het oog op den benzine-voorraad, dat bezitters van luxe auto's zich onthouden van pleizier- ritjes? Antwoord: Inderdaad is het in 's lands belang wenschelijk, dat autobezitters zich zooveel mogelijk onthouden van niet strikt noodzakelijk gebruik maken van hun wa gens. Vraag: Indien iemand wegens zyn licha- melijken toestand niet of slechts zeer moei lijk kan fietsen en daarom dagelijks ge bruik maakt van een licht motorrijwiel, moet deze zich dan ook houden aan de be perking van het benzineverbruik? Antwoord: Het door de regeering gege ven advies, ter vermijding van diep ingrij pende maatregelen het verbruik van ben zine tot het strikt noodzakelijke te beper ken geldt voor iedereen. Zoolang van over heidswege niet tot het nemen van recht- streeksche maatregelen wordt overgegaan, zal ieder voor zich dienen te beoordeelen of in een bepaald geval benzineverbruik door de omstandigheden gewettigd mag worden geacht. Vraag: Zal bij de distributieregeling voor benzine degene die vrijwillig op verzoek van de regeering in de laatste weken zijn bijzineverbruik heeft beperkt, niet ten ach ter worden gesteld bij autobezitters, die zich van het regeeringsverzoek niets heb ben aangetrokken? Antwoord: Over de wijze, waarop de dis tributieregeling voor benzine zal worden uitgevoerd, kunnen nog geen mededeelin- gen worden gedaan. Wel kan worden me degedeeld, dat het verbruik in September 1939 als berekeningsmaatstaf geen rol zal spelen. Vraag: Mogen motorpleiziervaartuigen op dag nog benzine verbruiken? Antwoord. Ja. Het verbod van benzine verbruik geldt voorloopig uitsluitend voor motorrijtuigen. Petroleum-distributie Vraag: Bestaat er kans, dat in den a.s. winter het gebruik van petroleum voor huisbranddoeleinden aan beperkingen zal worden onderworpen? Antwoord: De kans hierop bestaai inder daad. Vraag: Mijn vrouw verkoopt sedert jaren in onze particuliere woning petroleum aan verbruikers. Mag zij daarmede doorgaan? Antwoord: Ja. Ten aanzien van den han del in petroleum zijn op het oogenblik geen bepaalde formaliteiten voorgeschreven. De aandacht wordt er evenwel op geves tigd, dat de verbruikers zich gelijktijdig niet meer van dit product mogen aanschaf fen dan zij normaal in een week plegen te verbruiken. Levering van autobanden Vraag: Ik verkeer in groote moeilijkhe den, doordat mijn leverancier autobanden, welke ik indertijd bij hem heb gekocht en die ik dringend noodig heb, niet mag afle veren. Wat moet mijn leveranciers of of thans doen? Antwoord: Uw leverancier moet den di recteur van het rijksbureau voor rubber, Heerengracht 182 te Amsterdam, toestem ming vragen voor de aflevering. Vraag: Omdat gecoverde banden door de handelaren niet zonder vergunning mo gen worden geleverd, ontstaan in noodge vallen hinderlijk lange wachttijden voor de klanten. Kan in noodgevallen zonder ver gunning worden afgeleverd? Antwoord: Het afgeven van vergunnin gen voor aflevering van autobanden is in den eersten tijd eenigszins vertraagd ge weest daar de betreffende formulieren nog niet gereed waren. Thans worden alle goed ingevulde formulieren vlot afgewerkt. In geen geval mag zonder vergunning worden afgeleverd. Stookolie en kolen Vraag: Verdient het, met het oog op eventueel gebrek aan stookolie voor huis branddoeleinden, aanbeveling om centrale verwarmingsinstallaties met oliestook, ge schikt te laten maken voor kolenstook? Antwoord: Voorloopig is de hier bedoel de verandering geenszins noodzakelijk. Wel blijft het onder de huidige jmstandigheden aanbevelenswaardig om een reserve-kachel ter beschikking gereed te hebben. Vraag: Kunt u mij zeggen of wij dezen winter genoeg kolen zullen kunnen koopen om onze centrale verwarming te stoken of is het raadzaam een kachel te koopen en ons te bepalen tot het verwarmen van één ver trek? Antwoord: Reeds werd in deze rubriek medegedeeld, dat de Nederlandsche mijnen, ook bij algeheel stagneeren van den invoer, ruimschoots in staat moet worden geacht in de behoeften aan huisbrand te voor zien. Niettemin kan de eerst gestelde vraag slechts met eenig voorbehoud bevestigend worden beantwoord en wel ten eerste om dat zich onvoorziene omstandigheden zou den kunnen voordoen en ten tweede omdat er veel van afhangt welke kolensoort pre cies bedoeld wordt. In het algemeen geno men heeft het momenteel geen zin centrale verwarming weg te doen. Het blijft spe ciaal onder de huidige omstandigheden nut tig een reservekachel in huis te hebben. Vraag: Hoe kom* het, dat sommige Ne derlandsche kolenmijnen reeds maanden- land met de aflevering van bestellingen ten achter zijn? Antwoord: De afleveringen van huis brand hier te lande, door de Nederlandsche mijnen, zijn in dit seizoen grooter geweest dan in denzelfden tijd van voorgaande ja ren WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE N.S.B. DE KLUTS KWIJT. Onder dezen titel die zoo vriendelijk mogelijk is plaatst de „Maasbode" eeni ge citaten onder .elkaar uit Volk en Vaderland: „Volk en Vaderland" 25 Augustus. Van nog grooter belang is echter, dat dit \erdrag tot stand is gekomen tusschen het nationaal-socialistische Duitschland en het Rusland, waarvan het front Colijn De Geer -Goseling-Albarda-Lou de Visser nog aan nam, dat het communistisch is. Zoozeer zijn deze partijmannen gewoon in woorden te denken, dat zij niet meer in staa1 zijn de werkelijkheid te onderscheiden. De politiek ontwikkeling in Rusland van de laatste jaren beteekent de ontwik keling van het internationale bolsjewisme tot nationaal-communisme, waarbij het sommige trekken begint te vertoohen die van anderen aard zijn, dan wat men vroeger aanschouwde. Stalin erkent ten slotte, dat hij het Russische volk in een andere richting moet leiden. Het niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland en Rusland (beteekent) sa menwerking tusschen de anti-kapitalisti sche staten, waarbij Rusland teekenen heeft gegeven te beseffen, door het com munisme op het verkeerde pad te zijn ge bracht en zich zij het ook dat dit niet meer dan een begin is in een nationale richting te ontwikkelen. Het „Nationaal Dagblad" 30 September: Wie bewijzen zoekt voor „nationalisee ring" van het bolsjewisme, vindt slechts uiterlijkheden, tactische woordspelingen, zooals de nieuwe formuleering van de eed van het Roode Leger (23 Februari 1939) en in artikel 133 van de Nieuwe Grond wet (5 December 1936), waarin van volk, vaderland en eer sprake is. De papieren verschillen zijn „alle be wijzen" voor de nieuwe geestWelke nieuwe geest? Die is er niet. Veranderd is de methode, de tactiek, de aankleeding. Wat veranderde, dat waren de middelen, niet het doel. Wat onveranderd bleef was de wereld beschouwing van het bolsjewisme: het historisch materialisme, dat slechts één heil kent voor alle rassen der aarde, de proletarische klassenstrijd over heel de wereld. OORLOGSWINST. Uit een artikel in de Gelderlander: „De kans om groote oorlogswinst te ma ken is door dit alles aanzienlijk vermin derd, maar er blijven toch altijd nog wel middelen voor gewiekste handelslui om ook uit de huidige toestand nog extra winsten te slaan. Ook al ligt er het feit, dat dergelijk soort extra winsten maar al te dikwijls verkregen worden ten koste van de minst draagkrachtigen. Geen en kele regeering is bij machte een zoodanig stelsel van maatregelen uit te denken en toe te passen, dat elke abnormale winstvor ming kan worden voorkomen. Toch moet ook hier regeeren vooruitzien blijven en daarom is een extra belasting op oorlogs winsten zeer zeker op haar plaats. In nor male tijden leert de ondervinding al, dat degenen, die op een vast inkomen zijn aangewezen en dat is verreweg het grootste deel van ons volk voor het volle pond den druk der belastingen on dervinden. Indien de oorlogstoestand lang aanhoudt en er een sterke tendenz tot prijsstijging ontstaat door schaarschte aan grondstoffen en sterk verhoogde zee vrachtprijzen, wordt de belastingdruk naar verhouding des te zwaarder voor hen, die dien druk niet of ten deele kun nen afwentelen op derden. En vandaar dat er alles voor te zeggen is, ook al zal, ge zien de bovengenoemde tijdig getroffen overheidsmaatregelen, de kans op een rij kelijk vloeien van een oorlogswinstbelas ting verre na niet zoo groot zijn als in de vorige oorlogsperiode het geval was, ook thans zulk een heffing mogelijk te maken. En dat te meer, omdat niemand kan voorzien, welke mogelijkheden voor oor logswinsten zich kunen voordoen. Belas ting op dergelijke winsten is een politiek van sociale rechtvaardigheid, in het bij zonder ten aanzien van de zeer velen, die ten volle de lasten van den oorlogstoestand hebben te dragen". RECHTZAKEN Haagsche Politierechter De burgemeester van Leidschendam ging zelf op onderzoek uit. De ver dachte vrijgesproken. Op zekeren dag werd de burgemeester van Leidschendam, de heer W. Keij- zer, door een onbekende opgebeld met de mededeeling, dat hij zoo spoedig mogelijk politie moest sturen, want er werd een schuit met gestolen yzer vervoerd door de Vliet. Aangezien de politie juist een groote diefstal aan het onderzoeken was en er dadelijk geen politie bij de hand was, ging de burgemeester er zelf op af. Inderdaad zag hij een schuit varen met iets onder een bruin dekzeil. Hij riep den schipper aan en beval hem terug te keeren. Deze keerde terug, waarbij bleek dat het W. H. de K. uit Leidschendam was. Zooals de burgemeester mededeelde was hij hoogot verbaasd dat het de K. was, want op het gedrag van K. viel niets aan te merken. Later was gebleken, dat het ijzer afkom stig was van een bouwwerk der Amster- damsche Ballast Maatschappij die den grooten rijksweg onder handen heeft en o.a. een tunnel bouwt. Verdachte zelf ont kende iets met de diefstal te maken te hebben. Het ijzer lag volgens hem in een schuit van zijn vader, welke söhuit hij noodig had. Aan de eene zijde van de Vliet mocht hij het niet lossen, reden om over te varen en het aan de overzijde te lossen. Meer wist hij niet over het geval te vertellen. De Officier echter ging af op een vroe gere veroordeeling van verdachte en acht te het ten laste gelegde bewezen, zoodat de eisch werd twee maanden gevangenis straf. De Politierechter was een andere mee ning toegedaan en vond het feit niet be wezen, zoodat verdachte werd v r ij ge sproken. Om zijn tuin te besproeien! W. F. van A., opperman te Leiden, had in April van dit jaar een tuinslang weggenomen uit een perceel aan den Rijksstraatweg te Wassenaar en dit instrument een poosje later verkocht voor 1.aan een onbekende. Verdachte zei- de, dat hij het niet voor zich zelf gedaan had, maar voor een arm gezin, bestaande uit 13 kinderen, die geen eten hadden. Uit haat en nijd had men hem verraden, om dat hij de verkeering met een der 13 kin deren had verbroken. De Officier vond dat verhaal erg onge loofwaardig temeer nog daar verdachte reeds vijf veroordeelingen achter den rrg heeft. De eisch werd dan ook zes maanden gevangenisstraf. Verdachte vroeg nog, of hij in aanmer king kon komen voor een voorwaardelijke veroordeeling, maar de Politierechter was van meening dat hij een vorige maal een kans gekregen heeft. Het vonnis werd dan ook vier maanden gevangenis straf. HAAGSCHE RECHTBANK Een revolver-kwestie. D. N., afkomstig uit Boskoop, was door de Haagsche politie aangehouden waarbij op hem een revolver werd gevon den, welke van een inbraak uit Wasse naar afkomstig bleek te zijn. Verdachte had ontkend iets met deze inbraak te ma ken te hebben gehad en vertelde dat hij de revolver had gevonden. Daar was hij weer op terug gekomen en gezegd dat hij de revolver weer moest verkoopen aan een derde die met iemand weer een ap peltje te schillen zou hebben. Er „zat" een „vies" zaakje achter, maar daar zwe gen alle getuigen hardnekkig over. De Officier had tegen verdachte één jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt, omdat hij de revolver als hij die gevonden had bij de politie had moeten brengen en niet zelf houden, waardoor hij zich aan verduistering had schuldig ge maakt. De rechtbank hedenmorgen vonnis wij zend veroordeelde verdachte tot én j a a r gevangenisstraf. Gemeentel. Aankondigingen DE PETROLEUMDISTRIBUTIK. De Directeur van het Distributiekantoor deelt mede: Morgen, Donderdag, 12 October, zal de Post de laatste Petroleumformulieren huis aan huis bezorgen. Men wordt verzocht, voor nauwkeurige invulling zorg te dragen, de ruimten rechts boven op de tweede blad zijde, genummerd 1, 2, 4, open te laten, de formulieren te bewaren en ze mede te bren gen wanneer men zich naar de uitreiking van de bons begeeft. Tevens moet men dan medebrengen de reeds vroeger uitgereikte groene distributiekaart, waarop het woord „Hoofd" staat gedrukt. Men beware dus het formulier en houde de groene distributiekaart gereed. De da tum van de uitreiking der petroleumbons en de adressen der posten, waar deze zal plaats vinden, zullen binnenkort langs de zen weg bekend gemaakt worden. Zy, die onverhoopt geen formulier heb ben ontvangen, zullen daarvan worden voorzien aan het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, onmiddellijk na de uitreiking der bons. Men make zich dus niet ongerust. De Directeur van het Distributie kantoor, P. ROOSENBURG. Leiden, 11 October 1939. 911 AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, vergadering café Bremmer, 6 uur. Donderdag, R.-K. Staatspartij, afd. Jonge ren, St. Antoniusclubhuis, Mare, 8.30 uur. Donderdag, „Geloof en Wetenschap" in „In den Vergulden Turk", 8 uur. De avond-,, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 7 tot en met V r ij d a g 13 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapai k 8, tel. 26274. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Alida d. v. W. Siera en S. Springer. Catharina d. >v. P. Sierat en C. v. Eijgen. Catharina Johanna Gerarda d. van F. Th. A. W. de Haas en M. C. v. d. Velden. Johanna Janny Pieternella d. v. P. J. J. M. van Ongen en J. P. iVs. O n d e r t r o uw d: J. Karei jm. 32 j. en M. A. Schouten jd. 25 j. H. Ros jm. 26 j. en A. M. Willard jd. 21 j. Gehuwd: D. B. Abegg jm. en L. Fon tein jd. Overleden: W. Zwanenburg z. 28 j. C. B. Seinen hsvr. van C. Vis 25 j. H. E v. d. Linden hrsvr. van J. F. Joha 53 j. VOOR DE MISSIE. Nagekomen giften: N.N10.00 Fam. S1.00 Fam. P1.00 Fam. S. 1.00 Fam. P1.00 N.N-1.00 N.N1.00 Uit Rijswijk 2.00 N.N1.00 Fam. B. Voor de geloovige zielen.. 0.50 Fam. C2.50 Totaal22.00 -»- 370.46 392.46 Father G. GUSSENHOVEN, Groenhovenstraat 3, Leiden. Gironummer 363785. KERKNIEUWS PATER ROBERTUS, PROVINCIAAL DER CAPUCIJNEN Dinsdag is te 's Hertogenbosch het Pro vinciaal Kapittel der Minderbroeders Capu- cijnen gehouden, waarop tot provinciaal werd gekozen pater Robertus van Kerk- driel, thans gardiaan van Charlois-Rotter- dam. Tot definitoren werden gekozen de Paters Silverius van Veghel, Zeno van Wassenaar, Romualdus van Delft en Natalis van Vlier den. Tot generale Custoden de Paters Anacle- tus van Breda en Vitus van Bussum.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2