OMGEVING RIJNSTREEK WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK Luchtbescherming. Op initiatief van een hiervoor gevormd comité had gister avond in een der zalen van het gemeente huis een vergadering plaats om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. De heer B. J. Thijssen leidde de vergadering, heet te allen, inzonder de burgemeester, wel kom om daarna.in een uitvoerig betoog de noodzakelijkheid aan te toonen van de op richting eener afdeeling om vervolgens in een duidelijke uiteenzetting doel en wer king der vereeniging aan te opgekomenen bekend te maken. De burgemeester, die zich hiertoe had bereid verklaard, hield hierna een causerie over het werk van de Luchtbeschermingsdienst in het algemeen en wat voor Katwijk van bijzonder belang was. Tot bestuursleden werden dan be noemd de heeren dr. v. Dorp, J. C. Tiele- man hoofdcommies ter secretarie, ir. C. J. Doets, de heer Roosdorp, de heer Bakkers, v Wens veen en Meijer. Burgemeester Woldringih van der Hoop werd tot eere-voorzitter benoemd. (De heer Thijssen kon wegens zijn vele werkzaam heden geen bestuursfunctie aanvaarden). De voorzitter las vervolgens het concept reglement voor, dat zonder wijziging werd vastgesteld. Dan deelde de voorziter nog mede, dat een vijftal personen zich reeds verdienste lijk hadden gemaakt door een cursus te vol gen, waardoor deze personen reeds als in structeurs kunnen optreden. Bedoeling is dat deze heeren hun reeds opgedane ken nis thans aan de leden zullen overbren gen. Hiervoor worden de leden in groepen ingedeeld. Deze personen zijn de heeren v. Wensveen, ir. Doets, de Kreek, Hageman en Boender. Binnenkort zal een propaganda-vergade- ring worden gehouden, voor ieder toegan kelijk. Na een uitvoerige rondvraag sluiting de.zer belangrijke vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN NOTARIS J. K. C. MATTHIJS. Hedenmorgen is na een kortstondige on gesteldheid op 54-jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis te Leiden overleden no taris J. K. C. Matthijs. De overledene was sinds 6 December 1935, als opvolger van wijlen notaris Eerdbeek, in Katwijk ge- vestigd. Voordien was de overledene ge durende 10 jaar notaris te Kortgene (Z.) en vóór dien tijd candidaat-notaris op het notaris-kantoor Coebergh te Leiden. Nota ris Matthijs, die tot de Christ. Hist, partij behoorde, was een zeer geziene persoon lijkheid en nam in onze gemeente een vooraanstaande plaats in het kerkelijk en het openbaar leven. DE NIEUWE BRUG OVER DEN RIJN. Nadat het Noordelijke brughoofd ,van de aan te leggen brug over den Rijn nabij de Rooversbrug, die eze zal vervangen, was opgemetseld, heeft men van de zijde van „Rijnland" een aanvang gemaakt met het verbeteren van den weg, die parellel loopt met den Rijn tot aan de Rooversbrug. De bedoeling is om deze weg vóór het land- hoofd van de brug om te leiden, zoodat men hiervoor geen aparte tunnel behoeft te maken. De weg verkeert in een verval len staat en was bijna onberijdbaar. Thans zal de weg geheel geplaveid worden met z.g. koud bitume, zoodat dit een groote ver betering beteekent vor de aldaar werken de landbouwers, alsmede voor de kalkfa- •brieken, die aan dezen weg staan. Met den bouw van de brug over den Rijn vordert men gestaag. Reeds is een landhoofd ge reed en zijn de andere hoofden gereed om opgemetseld te worden, waarna de bas- culebrug zal worden gemonteerd. Met Maart 1940 hoopt men met dit werk klaar te zijn. Ter navolging. Naar ons wordt mede gedeeld heeft de Directie der N. V. Kat- wijksche Kalkzandsteenfabriek alhier be sloten de loonen en salarissen van het ge zamenlijke personeel der fabriek met in gang van 16 Oct. a.s. met 10 pet. te verhoo- gen. Waar de kosten der levensmiddelen reeds niet onbelangrijk zijn gestegen, werd deze mededeeling door het personeel van zelfsprekend met groote vreugde begroet. Wij van onzen kant meenen dan ook hier aan te mogen toevoegen..,, goed voorbeeld doet goed volgen. LISSE K. J. M. V. In het café-restaurant „De Nachtegaal" hield de K. J. M. V. gister avond hare vergadering ter opening van het winterseizoen op welke bijeenkomst ook waren genoodigd de ouders der leden en verdere belangstellenden en waarop als spreker was genoodigde de hoogeerw. heer J. H. Niekel, directeur van het Philosophi- cum te Warmond, welke zou inleiden „Ge zin en GemeenschapVerder waren aan wezig de moderator, kapelaan J. H. M. van Ir.gen, pastoor van Zuijlen en kapelaan v. Buchem. De vergadering stond onder lei ding van den 2en voorziter, den heer J. Bemelman, welke na opening met den K. J. M. V.-groet allen het welkom toeriep. Hierna gaf hij het woord aan den mo derator om het winterprogram uiteen te zetten. Spreker verklaarde, hoe dit winterpro gram stond in het teeken van „Naar een Nieuwe Gemeenschap", om tot een betere samenleving te geraken. Het lid v. Gerven declameerde vervol gens het gedicht „De Man", hetgeen in alle aandacht werd gevolgd. Hierna was het woord aan/prof. Niekel om zyn onderwerp uiteen te zetten. In de katholieke gezinnen worden de ka rakters gevormd. De maatschappij heeft behoefte aan karaktervolle, deugdzame menschen. Door deze karaktervorming be wijst het gezin een grooten dienst aan de groote gemeenschap, aan de menschelijke samenleving. Spreker wees er daarbij op, welke de taak der ouders is in het gezin er. dat zij hun gezag, ook al zyn de kinde ren grooter, moeten handhaven en moeten zorgen, dat ieder zijn taak vervult in het gezin. Een dankbaar applaus volgde op deze in alle stilte aangehoorde rede. De voorzitter bracht den hoogeerw. spreken een oprecht woord van dank en hij hoopte, dat de oudermin deze toespraak een aanleiding mochten vinden om hun zoons, voorzoover nog geen lid, aan te sporen lid te worden en de leden er door zouden worden opge wekt ijverige leden te zijn. Na nog eeni- gen tijd van gezellig samenzijn ging men welvoldaan huiswaarts. NOORDWIJK Hanze. Dinsdagavond vergaderde de Hanze in hotel „Het Hof van Holland" on der presidium van den heer V. Ph. Braun, die in zijn openingswoord het afgestorven lid der afdeeling, den heer G. van Dam, herdacht. Vervolgens werd de nieuwe gees telijke adv., kapelaan Braam welkom ge- heeten. Door den voorzitter werd mede deeling gedaan, dat het bestuur de noodige stappen heeft ondernomen om de Midden stan ter plaatse in te schakelen voor even- tueele militaire leveranties. Inzake contri butie-betaling moest spr. mededeelen, dat militaire dienst geen ontheffing van beta ling geeft; het borgstellingsfonds heeft ruimere bepalingen gesteld, terwijl een hulpcommissie is ingesteld voor leden, die in militairen dienst zijn. De inschakeling van Hanze-leden van elders, welke alhier gestationneerd zijn, in het plaatselijke Han- ze-leven wordt door het bestuur uitge werkt; het zal mogelijk zijn dat deze in het winterseizoen de zaken-cursus kunnen bij wonen. Behandeld werd daarna het winterpro gram. Wederom zal een dubbele cursus van de Handelsavondschool worden gehou den, waarvoor meerdere inschrijvingen reeds zyn ingekomen, en nog andere wor den verwacht. In No-ember zullen de laat ste cursisten van den vorigen cursus, wel ke zoo uitstekend is geslaagd, voor hun examen opgaan, waarvan de beste resulta ten worden verwaent Dank zij de welwil lende medewerking der eerw. Zusters zal de Handelsavondschool gegeven worden in de school aan de Bronckhorststraat. Met aller instemming werd vastgesteld, dat de zen winter onder leiding van den heer Jan Bakker een zes-avondencursus gegeven zal worden voor de middenstanders. Hierover volgen nog nadere mededeelingen. Ook le den uit de afdeelingen Katwijk en Noord wij kerhout kunnen aan deze avonden deel nemen. In beginsel werd besloten wederom een bedevaart naar O. L. V. ter Nood te Hei- loo te organiseeren. Naar de Centrale Raadsvergadering wer den tot afgevaardigden benoemd de hee ren S. W. Langelaan en V. Ph. Braun. Na actueele rondvraag sluiting. OEGSTGEEST JONGEMANNEN CONGREGATIE. Langs dezen weg wil ik alle leden en ook niet-leden tüsschen 17 en 25 jaar er aan herinneren, dat morgen Donderdagavond om half negen de jongemannen-congregatie wordt gehouden. Laten allen zonder uitzon dering weer aanwezig zijn, opdat wij onder de bescherming van de H. Maagd Maria weer een vruchtbaar congregatie jaar tege moet gaan. Kapelaan A. SANDERS. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 13 October, des avonds 7 uur in het gemeentehuis. Ope ning. 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Benoeming gemeentesecretaris. B .en W. bevelen aan: 1. Jac. de Visser, hoofdcommies ter secretarie. 2. K. Veen, commies ter secretarie. 3. Goedkeuring re kening Burgerlijk Armbestuur. 4. Goed keuring rekening H. Geest Armbestuur. 8. Voorloopige vaststelling rekening grond bedrijf 1938. 6. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1938. 7. Aanbieding be grooting grondbedrijf 1940. 8. Aanbieding gemeentebegrooting 1940. 9. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie aan de afdeeling Oegstgeest van de Nederl. Vereeniging voor luchtbescherming. 10. II. om de tarieven voor de heffing van de per- soneele belasting naar den grondslag mo torrijtuigen terug te brengen tot het wette lijke tarief. 11. Id. tot wijziging der alge- meene politieverordening. 12. Comptabill- teitsbesluiten. Colporteeren wordt beknot. Artikel 62 der nieuwe algemeene politieverorde ning verbiedt het venten met gedrukte stukken op de wegen en gedurende uren, waarop dit in het belang der openbare orde door B. en W. bi} openbare bekend making ongeoorloofd is verklaard. Naar de gewone opvatting van het be grip venten valt daaronder niet het z.g. colporteeren met bladen, waarbij op de openbare straat op deze bladen de dacht wordt gevestigd, zonder dat in eigen l\jke zin sprake is van venten. Het is althans mogelijk, dat de rechter deze enge beteekenis aan het woord „ven ten" geeft. Het is. dus wenschelijk, dat komt vast te staan, dat voor de toepassing van dit artikel deze handelingen onder „venten" zijn begrepen. B. én W. geven den raad in overweging artikel 62 der nieuwe algemeene politie verordening aan te vullen met een 2e lid, luidende: „Voor de toepassing van het eer ste lid van dit artikel wordt onder venten mede verstaan het postvatten of loopen op de openbare straat, gepaard aan het ver- toonen van gedrukte stukken met de klaarblijkelijke bedoeling deze aan het publiek aan te bieden of te verkoopen". VOORSCHOTEN Diefstal. Te nadeele van den militair J. M. P. is een rijwiel ontvreemd uit een bergplaats achter zijn kwartier. Bij bakker V. zijn Zaterdagavond tüs schen 6 en 11 uur 15 brooden ontvreemd. WARMOND NIEUWE GASTEN OP HET SEMINARIE. Protestantsche kindertjes voltooien er hun opvoeding. De R.K. school is thans door de militai ren ontruimd zoodat de lessen daar weer doorgang kunnen vinden. Thans is door de militairen echter beslag gelegd op de School met den Bijbel en zullen deze kin deren tijdelijk worden ondergebracht in de lokalen van het Theologicum en Philo- sophicum, welke lokalen hiervoor welwil lend ter beschikking zijn gesteld. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Vrijdag 13 October in open bare vergadering bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Intrekking besluit tot verlen ging van den ontruimingstermijn onbe woonbaar verklaarde woning op den Schippersdam. 3. Aangaan rekening-cou rant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. 4. VoorlooDige vaststelling gemeenterekening 1938 zoo mede die van het waterleidingbedrijf over dit jaar. 5. Comptabiliteit. 6. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 7. Rond vraag. WASSENAAR „Tuinbouw". In café v. d. Zalm werd onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard een ledenvergadering gehouden. Als meegebracht materiaal waren eenige appels medegebracht door den heer Ver steeg die deze had verkregen uit een zaai ling. Na 7 jaren kweek waren er dit jaar de eerste vruchten aan de boom gekomen die er zeer gced uit zien. Door den heer Laarman werd medegedeeld, dat het ver kregen resultaat een succes mag worden genoemd. Zelden lukt het uit een zaaiappel iets goeds te krijgen zoowel van smaak als van vorm. Aan de beurt was nu de heer J. Luberti tot het houden van een lezing over het leven der bijen. Benoemd tot juryleden om de prijsvra gen vruchten tijdens de pauze te beoordee- len wérden de heeren Schnitzler, Week hout en Zegwaard en voor de prijsvragen bloemen enz. de heeren Laarman, Hoef- akker en Schipper Na de pauze werd verslag uitgebracht als volgt: Prijsvraag I: 12 var. appelen en 12 var. peren van ieder 5 stuks: 2 eerste prijzen en wel de heeren J. Anderson en D. de Rooij. Prijsvraag II 6 var. appelen en 6 var. peren van ieder 3 stuks: le prijs P. Mida- vaine. Prijsvraag III variëteiten tros Chrys, van ieder 10 takken: le prijs J. Hermsen. Prijsvraag III bloeiende begonia's: 2 eer ste prijzen n.l. de heeren Van Egmond en de Rooij. Prijsvraag collectie vruchtdragende hees- tertakken: le prijs D. de Rooij. Prijsvraag I Salvia in pot gekweekt (ge lood le prijs D. de Rooij, 2de prijs P. Zeg waard en van Biezen; 3de prijs van Ech ten. Hierop werd ter completeering van het gesprokene door den heer Luberti een film vertoond van de bijen waar ze in hun da- gelijksche leven en werken ten voeten uit werden vertoond, terwijl de heer Luberti bovendien daarbij de noodige uitleggingen voegde. ALPHEN AAN DEN RIJN ONGELUK MET ZWEEPTOL Jongetje kreeg hem in 't oog Het 9-jarig zoontje van V. in de Hooft- straat had het ongeluk een zweeptol tegen het hoofd te krijgen, waardoor het licht uit zijn oog werd geslagen en hij bovendien een hersenschudding opliep. Gevestigd: van Haarlemmermeer: J. H. van der Vliet van Barwoutswaarder: W. Kloosterziel. Vertrokken naar: Amsterdam C A. van Rijn Leiden: A. Heijneman Bos koop: J. H. van Tol Hazerswoude: J. F. A. van Vliet Wassenaar: H. W. van der Steeg. BOSKOOP Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Verslag van de bijeenkomst der leden van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde afd. Boskoop op Maandag 9 October in Hotel „Neuf". De Voorzitter de heer G. J. van Noordt opende deze bijeenkomst en constateerde met genoegen dat de opkomst der leden veel grooter was dan bij de voorgaande, ook het planten materiaal was meer uit gebreid. Vervolgens kwamen ter tafel de volgende planten: Prunus lauro-cerasus latifolia Bertinii, een Laurus met zeer lange glanzende bla deren, sterke groeier en winterhard, zeer geschikt voor groote tuinen en plantsoe nen. Mahonia aquifolia atro-purpurea, mooi rood-bruln blad, roestvrij, zeer géschikt voor de binderij; Malus theifera, kleine donker roode vruchten, bloeit als kers. Malus baccata, var. Calocarpa, met vruch ten als kersen. Malus baccata fructo lutea, met gele vruchten. Malus Dartmouth, grootvruchtige sierap- pel, zeer mooi. Malus Beauty of Montreal, grootvruchti ge sierappel, beide laatste soorten bloeien wit. Sorbus latifolia, met bruine vruchten. Photenia villosa, mooi herfstgetinte bla deren en vol met bessen. Coropteris mastacanthuis, lihct blauw. Corvopterus clandonensis, verbeterde variëteit van voorgaande, intenser blauw' met bloemrispen van circa 50 c.m., een nieuwe aanwinst welke dit jaar een getuig schrift van verdienste verwierf. Phygelius caoensis, pyramidale trossen oranje-roode bloemen. Achimenes longiflora major, levendig lila een schitterend mooie koude-kasplant. Sambucus rasemosa, met trossen koraal roode bessen. Calycanthus 'florides purpureus, groot- bladig, mooie donker-bruine herfstkleur, heeft dit jaar een certificaat 1ste klasse gekregen. Lonicera Belgica, vroegbloeiend. Lonieera serotina, bloeit later en is iets donkerder. Vaccineum corymbosum, Amerikaansché boschbes, rood blad. Prunus Sargentii, mooi herstblad. Calycarpus Giraldiana, met licht paar- sche besjes. Evonymus vegeta, met mooie vruchtjes (Kardinaalsmutsjes). Een der leden-had een watermeloen mee gebracht, welke afkomstig was van zaad uit Japan. Deze meloenen worden in Forida en Texas wel 20 kg. zwaar, zij zijn langwerpig en hardgroen van kleur, de smaak is zoet en zeer verfrisrehend. Vervolgens gaf de heer W. C. Hage een zeer interessante beschrijving van een reis, welke hij dezen zomer naar het Montblanc- gebied gemaakt heeft. Nu werd de lijst der sprekers onder de luupe genomen en werd na eenige bespre kingen besloten den heer Sipkes uit Haar lem uit te noodigen, om een lezing te hou den van zijn botanische tochten in het buitenland, onder voorbehoud dat de finan ciën zulks toelaten. Bij dé rondvraag doet een der leden het voorstel om bij het Hoofdbestuur aan te vragen de contributie voor de gemobiliseer de leden tot op de helft terug te brengen. Dit voorstel vond algemeen bijval en het bestuur zal dit aan het Hoofdbestuur over brengen. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Damclub „Stultus Ponens". Op de jaarvergadering van de Damvereeniging Stultus Ponens" bleek uit het verslag van den secretaris,»dat de opkomst in den af- geloopen winter vrij goed was geweest. Uit het financieel verslag bleek dat er een mooi saldo was. Er werd medegedeeld, dat wegens den goeden toestand der kas aan de leden dit jaar geen contributie gevraagd zou worden. Dit geldt niet voor de nieuwe leden. De aftredende heeren H. v. Teijlingen en D. G. v. d Voort werden met algemee ne stemmen herkozen. Voorts werd medegedeeld dat ook dit jaar een competitiewedstrijd zal worden gehouden. De speelavonden werden vast gesteld op eiken Woensdagavond te 8 uur in het café van D. G. v. d. Voort. LEIDERDORP Burgerwacht. De Leiderdorpsche Bur- grwacht kwam bijeen in de gemeenteschool. Burgemeester Brug reikte aan de winnaars van de te Katwijk gehouden schietwed strijden de prijzen uit. De winnaars waren: Personeeleb aan: le pr. W. Veefkind, 2e pr. C'. Nagtegaal, 3e pr. L. de Wit, 4e pr. G. de Koning J.M.zn., 5e pr. Th. Nagtegaal, pr. Joh. Dompeling, 7e pr. G. den Braver, 8e pr. K. Brug, 9e pr. J. Zwanepol, 10e pr. A Moraal, lie pr. J. M. de Koning. De prijswinnaars vrije baan waren le pr. L. de Wit, 2e pr. Th. Nagtegaal, 3e pr. J. V Wijck, 4e pr. C. Nagtegaal, 5e pr. W. Veefkind, 6e pr. J. Zwanepol en 7e pr. J, J. Wolff. De zilveren beker geschonken door den oud-commandant den heer J. M. de Ko ning, kwam thans definitief in be2it van G den Braver. De burgemeester stelde een nieuwe be ker in uitzicht, hetgeen zeer op prijs ge steld werd. NIEUWVEEN Distributiedlenst. De burgemeester de zer gemeente heeft als leider van den dis- tributiedienst in deze gemeente benoemd de heer H. N. M. A. Robert2, gemeente-ont vanger en ambtenaar ter secretarie alhier. Het distributiekantoor is gevestigd in het Raadhuis. Belast *lch met den aan- of verkoop van effecten en staat U gaarne ter zijde met inlichtingen omtrent aandeelen of obli- gaties WOERDEN TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN Kranig optreden van politie Een opzienbarende diefstal, waarbij groo te hoeveelheden benzine, olie, machine- onderdeelen, cement en nog talrijke andere zaken zijn ontvreemd bij de in gang zijnde bouwwerken aan den nieuwen weg, is door de politie alhier met groote voortvarend heid tot klaarheid gebracht. Nadat aangifte over een en ander was gedaan, kon de po litie na een uitgebreid onderzoek tot aan houding van twee verdachten overgaan, die na langdurige verhooren een bekentenis af legden. Er bleken nog twee handlangers te zijn in Linschoten, die na waarschuwing al daar door den gemeenteveldwachter wer den opgepikt. Ook deze bekenden. Het was intüsschen een geweldig werk al het gesto- lene op te sporen. Een en ander was op de meest uiteenloopende plaatsen, in pakhui zen, schuren en zelfs in sloten verborgen. Alle verdachten werden ingesloten en zul len morgen naar Utrecht worden overge bracht. Pas was deze zaak eenigszins tpt vol tooiing gebracht, of een tweede z8ak be zorgde de politie, die bijna geen rust geno ten had, wederom werk. Hedennacht omstreeks half twaalf, ter wijl de regen bij stroomen neerstortte, ont dekte een surveilleerende agent op den Westdam een persoon, die op verdachte wijze de portiek van een sigarenwinkel verliet en verdween. De agent wist de per soon onmerkbaar te volgen, nadat hij zijn fiets ergens had neergeworpen. Langs de achterkant van het perceel, waar hij iemand had zien verdwijnen, volg de ook hy. In de duisternis stootte hij te gen een voorwerp, onder een kleed verbor gen, hetgeen een automaat bleek te zijn. Tegen een schuurtje aangedrukt vond hij twee personen, die z.g. voor den regen schuilden. Nadat de agent even had moeten dreigen met zijn revolver, wist hij de twee man nen mee naar het bureau te krijgen. Hier bleek, dat de automaat kort te voren van den winkel was weggebroken. Een Com pleet stel inbrekerswerktulgen, alsmede een pistool en een dolkmes werden in beslag genomen. Toen de verhooren begonnen, die gerui- men tijd duurden, kwamen talrijke rijwiel diefstallen aan het licht, door deze personen gepleegd. Het was niet gemakkelijk om het gestolene bijeen te brengen, daar men alle onderdeelen op verschillende rijwielen had gemonteerd. Toch had men spoedig een aan tal fietsen op het bureau, waaronder twee splinternieuwe, die den laatsten tijd ver dwenen waren. In een zandgat aan den Nieuwen Dijk moest heden nog een frame worden opgevischt. Hoewel reeds een goede buit is ontdekt, wordt het onderzoek nog voortgezet. De beide aangehoudenen, een 19- en 20-jarige ingezetene van Woerden, werden ingesloten. Daar de ruimte op het bureau te klein is, moesten twee andere verdachten in Linschoten worden opgebor gen. Een en ander mag een flink succes voor het opspeuringswerk der politie genoemd worden. Inspecteur van politie. In de voortge zette raadsvergadering is de chef van poli tie alhier met 10 tegen 2 st. benoemd tot inspecteur. LICHTSEIN ONBEWAAKTEN OVERWEG

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11