BINNENLAND RECHTZAKEN AGENDA MAANDAG 9 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 C Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.5ü per kw&rtaaL By onze agenten ^0 cent per wook; f ft.00 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. S> BOE WORDT HET WEER? IETS ZACHTER. De Bilt seint: Verwachting: Halfbewolkte tot betrokken, plaatselijk eenige regen. Iets zachter. Meest matige Oostelijke tot Zuidelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Z. O. wind, 5 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige O. Z. O. wind, 9 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, matige Oostelijke win, 2 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige Oos telijke wind, 1 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke O. Z. Oa wind. 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT WEEROVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk heeft in de afgeloopen dagen maar weinig ver andering ondergaan. Zoowel in uitgebreid heid als in intensiteit is het in vergelijking met Zaterdagmorgen vrijwel gelijk geble ven. Aan de Zuidzijde worden over de Oostzee koude luchtmassa's naar het Wes ten getransporteerd. Ook in ons land is de temperatuur ver onder normaal, terwijl zoowel Zondag als ook vanmorgen aan on ze Oostgrens lichte vorst voorkwam. De koude luchtmassa's zijn thans tot in Italië doorgedrongen. De lucht is daar gedeelte lijk bewolkt bij zwakke wind uit uiteen- loopende richtingen ten gevolge van het doordringen van de koude lucht. Op den balkan is het weer slecht en vie len groote hoeveelheden regen (tot 30 mm. toe,). Hier en daar ging de zware regenval ge paard met onweer. In ons land daalt de luchtdruk onder in vloed van een storing, die uit het Zuidwes ten schijnt te naderen. Op den oceaan ten Zuiden van IJsland blijft de luchtdruk laag. LUCHTTEMPERATUUR 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Maandagavond 5.52 uur tot Dinsdag morgen 5.44 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 10 Oc tober n.m. 12.30 uur. Maan op 2.57 Dinsdagnacht. Maan onder 16.00 uur Dinsdagmiddag. „VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN." Het werkcomité der R.K. Centrale ..V.O.G." hield Vrijdagavond zijn weke- iijksche vergadering. Besprekingen wer den gewijd aan het werven van geldmid delen. Verslag werd gedaan van de werk zaamheden der Subcommissie „Amico" en der Subcommissie voor de vrouwen „Comité voor Sociale Hulp in Oorlogs tijd." Eerstgenoemde subcommissie heeft denzelfden avond in Utrecht haar eerste groote ontspanningsavond gegeven, waar bij 1800 militairen aanwezig waren. Reeds is de liederenbundel gereed gekomen, terwijl reeds het noodige materiaal aan spelen klaar ligt, voor de militairen, die 'n eigen kring aan het werk gaan. Ook de subcommissie der vrouwen heeft reeds in verschillende plaatsen haar eerste activi teit ontplooid. De plaatselijke V.O.G. Comité's hebben een uitgebreid werkschema ontvangen. Met reden mag worden verwacht, dat zij thans het werk met kracht zullen aanvat ten. Volgens den uitdrukkelijken wensch van den Hoogeerw. Hoofdaalmoezenier zal geen nieuwe „Soldatenkrant" v/orden ge sticht, zooals oorspronkelijk in de bedoe ling van het Comité lag, doch het bestaan de blad „De Katholieke Militair" zal zoo mogelijk wórden uitgebouwd en veelvul- d.ger verschijnen. Het adres van de sub commissie „Amico" is: Lange Putstraat 44, 's-Bosch. Dat van de subcommissie der vrouwen, „Sociale Hulp in Oorlogstijd" Lange Nieuwstraat 63a, Utrecht. Het adres van het secretariaat der R.K. Centrale „V.O.G." is: Postbus 2, Heemstede. Giro nummer 364620. A. STEGER. A. DIEPENBROCK, pr. SCHOLING VAN ARBEIDSKRACHTEN. De regeeringspersdienst meldt: Het belangrijke vraagstuk van de we deropneming van werkloozen in het be drijfsleven heeft de volle aandacht van de regeering. Deze acht het noodzakelijk, dat, nu aan den eenen kant nog steeds groote werkloosheid bestaat en aan den anderen kant nog bij voortduring vraag naar ar beidskrachten valt waar te nemen, terwijl ook uit de mobilisatie aanmerkelijke ver schuivingen voortvloeien, de bezetting van open plaatsen op de arbeidsmarkt niet af stuit op een gebrek aan bekwaamheid of geoefendheid van de beschikbare arbeids krachten. Daarom komt het de regeering noodzakelijk voor, dat met kracht wordt voortgegaan in de richting, welke den laatsten tijd niet zonder succes is inge slagen om in voorkomende gevallen van overheidswege behulpzaam te zijn bij scho ling, omscholing, training enz. van arbeids krachten. Aangezien hier in de eerste plaats de medewerking van het bedrijfsleven nood zakelijk is, heeft de minister van sociale zaken zich in een uitvoerig schrijven tot de navolgende werkgevers-organisaties ge wend: 1. Het Verbond van Prot.-Chr. werkge vers in Nederland; 2. De Alg. R. K. Werkgeversvereniging; 3. Het Verbond van Nederlandsche werk gevers. In dit schrijven heeft de minister van sociale zaken o.m. gewezen op het groote belang, dat het bedrijfsleven en de over heid hebben om hier bij voortduring krach tig en goed samen te werken en spreekt de minister voorts zijn vertrouwen uit, dat de gevraagde medewerking door het be drijfsleven ten volle zal kunnen worden verleend. De minister vestigt er verder de aan dacht op, dat, waar hier vlotte en soepele voorzieningen noodzakelijk zyn, zijner zijds een regeling is getroffen, dat, zoowel de arbeidsinspectie als den rijksdienst voor de werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling voor zaken als deze nauw sa menwerken met de afdeeling werkverrui ming van zijn departement, welke meer in het bijzonder belast is met de behande ling van deze materie. De minister van sociale zaken heeft ver der een overeenkomstig schrijven gericht tot alle gemeentebesturen en tot de be sturen van de vier groote landelijke vak- centralen, waarin eveneens een krachtig beroep op medewerking wordt gedaan. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat men zich om inlichtingen terzake kan wenden tot het hoofd der afdeeling werk verruiming van het departement van so- ciale zaken. HET ALGEMEEN STEUNCOMITé. Met ingang van vandaag is het kantoor van het algemeen steuncomité gevestigd in kamer 31 van het gebouw van het mi nisterie van binnenlandsche zaken. Alle brieven e.d. moeten aan dit adres worden gezonden. HANDEL IN KUNSTMESTSTOFFEN. Distributieregeling in werking. Volgens mededeelingen van den minis ter van Economische Zaken is met ingang van heden in werking getreden een distri butieregeling van kunstmeststoffen, met uitzondering van kalkmeststoffen. De cen trale leiding van de kunstmestdistributie berust bij het kunstmestdistributiebureau, gevestigd te 's-Gravenhage, Alexander- straat 19, terwijl tevens is ingesteld een commissie van advies voor de distributie var kunstmeststoffen. Het verkoopen en afleveren van kunst meststoffen is met ingang van den genoem den datum nog slechts toegestaan aan hen, d-e bij het kunstmestdistributiebureau zijn ingeschreven. Voor inschrijving kunnen in aanmerking komen, de volgende personen of licha men: le Kunstmestproducenten, waaronder worden verstaan allen, die kunstmest stoffen bereiden, samenstellen of delven; 2e. handelaren in kunstmeststoffen, waaronder mede te v—''Staan coöperatieve of andere aankoopvereenigingen, welke betrokken zjjn bij den handel in kunst meststoffen, alsmede importeurs en expor teurs van kunstmeststoffen. Degenen, die ingevolge de kunstmest- distributiebeschikking I een inventarisa tieformulier hebben ingevuld en opgezon den, worden geacht een verzoek om in schrijving te hebben gedaan. Overigens dient een verzoek om inschrij ving schriftelijk te geschieden aan het kunstmestdistributiebureau. Het vervoer van kunstmeststoffen is met ingang van 9 October weder vrij. Verdere mededeelingen voor belangheb benden worden afzonderlijk bekend ge maakt. VERWERKING VAN SUIKERBIETEN. De minister van Economische Zaken maakt, in aansluiting aan een reeds vroe ger verschenen persbericht bekend, dat de thans bestaande regeling betreffende het vervoederen van suikerbieten aldus moet worden verstaan, dat het bewerken en ver werken van suikerbieten door den teler slechts zal .zijn toegestaan, indien deze aantoont, dat hij de geheele, hem toege wezen, hoeveelheid garantiebieten aan eeni ge erkende suikerfabriek heeft geleverd of dat hij de beschikking zal houden over een voldoend hoeveelheid bieten om in staat te zijn, dat alsnog te doen. De bepaling, dai suikerbieten alleen verwerkt of be werkt mogen worden door den teler van de betreffende bieten zelf blijft onvermin derd gelden. Ook het vervoeren en afle veren van suikerbieten anders dan naar de suikerfabrieken blijft verboden. BELASTINGONTWERPEN INGETROKKEN. Ook het voorstel tot invoering van een staat-van-diensttboekje. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat wordt ingetrokken het wetsontwerp, houdende heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat worden ingetrokken de bij koninklijke boodschap van 10 Mei 1939 aangeboden wetsontwerpen, strekkende respectieve lijk tot wijziging en verhooging van het dienstjaar 1939 en tot invoering van een sisat-van-dienst-boekje voor jeugdige mannelijke personen. HENRI DEKKING OVERLEDEN. De voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring. Op bijna 68-jarigen leeftijd is te Rotter dam overleden de heer Henri Dekking, journalist en literator, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring. Na een zware operatie in het voorjaar was hij langzaam in zooverre hersteld, dat hij eenige weken geleden het voorzitter schap van den „kring" weer op zich dacht te nemen. Een plotselinge ernstige" longontsteking bracht echter nog onverwacht het einde. Henri Dekking is op 13 December 1871 te Rotterdam geboren. Hij bezocht er de H.B.S. en kwam in 1892 bij de redactie van het Rotterdamsch Nieuwsblad, waar hij tot 1937 is gebleven. Hij kreeg naam als tooneelcriticus en als schrijver van het overzicht der raadszittingen. Ook buiten zijn beroep genoot de heer Dekking groote bekendheid. Hij was een graag gehoord spreker en voordrachtskunstenaar op de Nutslezingen overal in het land. Voorts maakte hij naam als tooneelschrijver („Groote Dagen", „Het gouden Kuiken", „Kwakzalvers", „Stadhuis" en Homo-Mor ris" met dr. C. P. van Rossum samen geschreven). Ook eenige romans versche nen van zijn hand: „Winterkoninkje", „Ge troffenen", Op dwaalwegen" en „De gla zen graaf". In 1901 werd hij gekozen in het bestuur van den Nederlandschen Journalisten kring. Elke functie heeft hij hier vervuld: vice-voorzitter, penningmeester, secretaris, gedelegeerde, totdat hij tenslotte na het aftreden van den heer D. Hans het voor zitterschap aanvaardde. Ook was hij ge durende 35 jaar secretaris van de Rotter- damsche Journalistenvereeniging. Hij was een ijveraar voor de Rotterdam- sche volksuniversiteit, waarvan hij onder voorzitter was. Van de gemeentelijke too- neelcommissie was hij voorzitter, evenals van de commissie van beheer van het openluchttheater „Dijkzigt". Henri Dekking was officier in de orde van Oranje-Nassau en drager van eenige Fransche en Belgische onderscheidingen. Het St. Willibrordusmonument en het St. Willibrordusfonds. De dertien ontwerpen voor het St. Wil- Ubrordusmonument worden vanaf Zater dag 7 October t/m Zondag 29 October tentoongesteld in het museum voor Nieu- wp Religieuze Kunst, Lange Nieuwstraat te Utrecht. De toegangsprijs bedraagt op gewone dagen 0.25, op Zaterdagen en Zondagen 0.10. Het mag een verblijdend verschijnsel genoemd worden, dat zelfs in deze dagen van onzekerheid en spanning de bijdra gen voor het St. Willibrordusfonds blijven toevloeien. Een groot aantal stichters hebben zich voor het St. Willibrordusfonds aangemeld. Bijdragen kunnen zooals men weet gestort worden op de giro-rekening van Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Nr. 151490, te 's-Gravenhage. Verbindendverklaring C. A. O. Loodgieters- en Fittersbedrijf. De bedrijfsraad van het loodgieters- en fittersbedrijf heeft een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst voor dat bedrijf. Dit verzoek met de daarbij behoorende stukken ligt toi en met 16 October 1939 ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinpectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Bre da, Maastricht, Arnhem, Deventer en Gro ningen, (overigens zijn ook bij het depar tement van sociale zaken afschriften ver krijgbaar). Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek moeten vóór of op 16 October 1939 schriftelijk bij den minis ter van sociale zaken worden ingebracht. Gemeentel. Aankondigingen PETROLEUMFORMULIEREN De directeur van het Distributiekantoor deelt hierbij mede, dat morgen, Dinsdag1 10 October, door de goede zorgen van de P.T.T, een begin gemaakt zal worden met de uitreiking huis aan huis van petroleum- formulieren. Deze uitreiking zal drie of vier dagen duren. De datum, waarop de petroleumbons af gehaald moeten worden, zal nader bekend gemaakt worden, evenals de adressen van de posten, waar de uitreiking der bons zal plaats vinden. De Directeur van het Distributie kantoor: P. ROOSENBURG, Leiden, 9 October 1939. Haagsche Politierechter Er hing een japon te drogen. H. M. v. d. B. uit Bodegraven, die verstek liet gaan, had op Tweeden Paasch- dag ten nadeele van mej. H. van Soest uit Nieuwerbrug, gemeente Bodegraven, een zwarte japon, die buiten te drogen hing, weggenomen. De Politierechter wilde nog weten of het kleedingstuk soms weggewaaid zou kunnen zijn, omdat de verdachte gezegd zou heb ben het gevonden te hebben. Maar zeer pertinent verklaarde de juf frouw, dat zij haar japon goed aan de drooglijn had vastgemaakt en dat weg waaien uitgesloten was geweest. De Officier bracht naar voren, dat de verdachte, een juffrouw, geen groote geld boete kan betalen, maar zij moet toch we ten, dat zij zulke dingen niet doen mag. De eisch werd een geldboete van 8 subs. 8 dagen. Het vonnis werd een geldboete van ƒ8 subs. 4 dagen. Putjeskwestie. Mej. T. M. de B. te Alphen a. d. Ejjn leefde al eenigen tijd in oneenigheid met het echtpaar van Wieringen te Alphen aan den Rijn. De reden van alle ellende was een putje, waar het vuile water van de buren in moest wegvloeien. Nu heeft het echtpaar van W. een kindje van anderhalf jaar en dat wicht maakte er blijkbaar zijn gewoonte van om met de beentjes in het putje te gaan zit ten spelen. Pa en ma hadden het daarom noodig geoordeld om op het putje een steen te plaatsen maar.... toen meende mevr. de B„ dat zij haar vuile water niet meer zou kunnen loozen temeer nog daar de moeder van het wicht de steen niet van het putje durfde of wilde verwijderen. Dat was natuurlyk niet naar het genoegen van me vrouw de B. geweest met als resultaat, dat zij het noodig had geoordeeld om van W. o a. uit te maken voor „bajesklant" wat weer ten gevolge had, dat deze laatste een klacht wegens beleediging had ingediend. Nadat de getuigen het hunne verteld had den nam de Officier het woord en bracht naar voren, dat een vorige maal van W. al eens veroordeeld was tot één gulden boete wegens moeilijkheden met mej. de B. ook al over deze kwestie. Voor ditmaal wilde de Officier volstaan om ook tegen mej. de B. één gulden boe te te eischen er de vermaning aan vast- knoopend, dat als het nu niet ophoudt en de buren weer doorgaan met elkaar te mis handelen of uit te schelden er andere maat regelen genomen rullen worden. De Politierechter wilde voor ditmaal met dezen eisch meegaan en veroordeelde de juffrouw conform den eisch. Om een kalf te krijgen. B. A. van H. veekoopman te Zoeter- w o u d e had een formulier ingevuld waar bij hij de bevoegde instanties mededeeling deed, dat van hem een koe aan mond- en klauwzeer gestorven was, terwijl dit niet het geval was geweest. Hij had zulks gedaan om van de regee ring toewijzing van een kalf te verkrijgen. Nadat als getuige was gehoord de con troleur van de landbouwcrisiswetten, J. de Graaf, nam de Officier het woord, die dit feit valschheid in geschrifte noemde. Ver dachte had op een „slimme" manier ge probeerd een kalf toegewezen te krijgen en dat mag nu eenmaal niet toegestaan wor den. De landbouwcrisiswetten moeten nauwkeurig worden nageleefd. De eisch werd dan ook een geldboete van 40 subs. 20 dagen. De Politierechter gaf verdachte het laat ste woord en deze maakte daar gebruik van door naar voren te brengen, dat de tijden zoo slecht zijn en dat hij de boete veel te hoog vond. Het vonnis werd toen een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd en bovendien een on voorwaardelijke geldboete van 25 subs. 10 dagen. Onbetaalde aardappelen. W. de J. arbeider te A1 p h e n a. d. R jj n had in Maart aardappelen verkocht voor zekeren B. van 't R. ten bedrage van 9.75 zijnde 2 1/2 H.L. Verdachte had de aard appelen afgeleverd maar tegen van 't R. gezegd, dat zij nog niet betaald waren, ter wijl zulks wél het geval was geweest. LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, vergadering café Bremmer, 6 uur. De avond-,, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 7 tot en met Vrij da g 13 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Toen van 't R. dan ook ging informeeren werd hem verteld, dat het bedrag dadelijk aan de J. betaald was. Verder had verdachte nog eens zoo iets gedaan voor een kleiner bedrag. De Offi cier wilde verdachte nog een kans geven maar dan moet hij zijn goeden wil toonen door het geld dat hij schuldig is aan van 't R. zoo spoedig mogelijk te betalen. De eisch werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd maar met de bijzondere voor waarde, dat verd. binnen drie maanden aan van 't R. een bedrag van 12.15 moet betalen. Verdachte beloofde zulks, waarna het vonnis werd conform den eisch. Met een eindje gaspijp en een sabeL Overal leven buren met elkaar in on- mm. Waarom dus niet in de mooie bad plaats Noordwijk. Op 13 Juli was C. Romijn te Noordwijk voorbij het huis van den verdachte M. van B., landarbeider te Noordwijk gegaan met zijn fiets aan de hand. Het driejarig kindje dat buiten speelde zou toen door de fiets van Romijn geraakt zijn volgens den verdachte; hij had er wel r. ets van gezien, maar was afgegaan op het huilen van zijn kind. Niettemin was hij naar buiten gestoven, gewapend met een stuk gaspijp, welk stukje ijzer hij had laten nederdalen op het oor van Romijn. Ook de arm was bewerkt geworden. Dat was echter nog niet alles geweest, want verdachte was weer zijn woning ingehold om terug te keeren met een grooten sa bel, waarmede hij Romijn achterna ging tot op diens erf zelfs. Verdachte had tij dens de achtervolging de woorden ge- S'&akt: „Het kan me niet schelen al ga ik ook voor je naar Scheveningen, d'r an ga je." Verdachte voerde nog aan, dat het al twee jaar niet goed gaat, netgeen de Of ficier tegen getuige Romijn deed zeggen: „Wees voortaan ook een beetje voorzichtig, heel voorzichtig zelfs; knoop dat in je ooren." Wat verdachte aangaat ook hij is, vol gens den Officier heel onbehoorlijk opge treden. Het komt absoluut niet te pas, dat men iemand maar met een gaspijp gaat behandelen en daarna naar huis loopt om een sabel te halen en daarmede een achter volging in zet. Voor dit maal wil de Officier verdachte nog een kans geven zoodat de eisch werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden mét drie jaar proeftijd en een onvoorwaardelijke geldboete van 10 subs 5 dagen met bevel tot vernietiging van het eindje gaspijp en den sabel. Het vonnis werd conform. Ergerlijke dierenmishandeling. De veehouder J. N. te Woubrugge nad zich te verantwoorden wegens dieren mishandeling. Twee getuigen uit Gouda hadden op 4 Juli gezien, dat een fox hond op een wei land liep alwaar schapen liepen. Volgens de getuigen had de hond niet achter de schapen geloopen. Geuigen hadden toen gezien, dat verdachte den hond riep, die kruipend naar hem toe kwam. Hij had den hond toen beetgepakt en tusschen zjjn knieën genomen waarna hij het beest met zijn vuisten langen tijd had bewerkt. Ver volgens had hij het beest een rooden zak doek om zijn hals geknoopt en het beest daarna boven zijn hoofd gezwaaid, terwijl hij daarna het beest met zijn klomp had geschopt. Vervolgens was het beest naar huis ge steurd. De getuigen hadden dat te erg ge vonden en het aangegeven. Verdachte zeide, dat de „fox" al twee schapen door de sloot had gejaagd en daar na achter de drie anderen aan zat. Verder meende verdachte dat het een gewone afstraffing was geweest. De Officier vond het optreden van ver dachte buitengewoon laf en een ergerlijke dierenmishandeling. Een hond zóó te mishnadelen is meer dan erg, en als men last van zijn hond heeft, dan moet men hem weg doen en niet houden. De aard van een hond kan men op zulk een manier niet veranderen. De eisch werd een geldboete van 40 subs. 20 dagen. Verdachte hield vol, dat hij het beest niet erg mishandeld had en vond een boete van 40 veel te veel. De Politierechter was eveneens van meening, dat dit een ergerlijke mishande ling was geweest en dat verdachte de per ken der redelijkheid had overschreden. Het vonnis werd een geldboete van 25 subs 15 dagen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2