RECHTZAKEN Wilt U iets weten? ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 UITVAREN DER VISSCHERSVEOOT. Gelijk reeds gemeld, heeft de minister van Economische Zaken onlangs aan de organisaties van het visschersbedrijf fi- nancieele medewerking in het vooruitzicht gesteld bij enkele voorzieningen voor het weder uitvaren van de visschersvloot. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is thans de definitieve regeling bekend gemaakt. Hierin is o.a. be paald, dat den reeders steun zal wor den verleend ten bedrage van de uit- keeringen bij oorlogszeeongevallen, welke de reeders boven de wettelijke uitkeeringen aan de opvarenden zullen verleenen. In de huidige premie voor de staatsmolestverzekering zal een te- gemoekoming worden verleend van 8/5 gedeelte. Verder is bepaald, dat deze regeling slechts geldt voor een periode van 0 we ken, welke voor elk schip afzonderlijk aanvangt op den dag van het uitvaren, mits dit binnen drie weken geschiedt. Wanneer blijkt, dat de bedrijfsresultaten over deze periode zoodanig zijn, dat het bedrijf de extra-lasten geheel of gedeelte lijk zelfstandig kan dragen, zal de finan- cieele medewerking van de regeering ge heel of gedeeltelijk achterwege kunnen blijven. Volgens deze regeling zal niet de ge- heele vloot uitvaren, hetgeen aan een re gelmatiger ontwikkeling van den aanvoer ten goede komt. De reeders worden in het algemeen verplicht hun vangst in Neder land aan te voeren. Naar wij verder vernemen, heeft ook de minister van Sociale Zaken medewerking verleend om het weder uitvaren van de vloot te bevorderen. BROODPRIJSVERHOOGING IN RAYON DEN HAAG. De Nederlandsche Bakkerij Stichting schrijft ons: Met ingang van 9 Octdber wordt de broodprijs in het rayon Den Haag 1 cent per 8 ons verhoogd. Deze verhooging is gebaseerd op een voor de periode van Maart tot Juli 1939 tus schen de bakkers getroffen overeenkomst, waarbij zoowel de verhooging als de ver laging van den broodprijs is geregeld en wel op grond van de prijzen van de voor de fabricage belangrijkste grondstoffen. Ter nadere toelichting diene, dat de hier aangekondigde verhooging alleszins gemo tiveerd is. De bloemprys is sinds het in werking treden van de overeenkomst ge stegen en beweegt zich thans op een ni veau, ongeveer 1.25 gelegen boven den basisprijs, warvan de regeling bij bereke ning van den broodprijs uitging. De melk steeg met 2 cent per liter in prijs, terwijl ook de prijzen van andere grondstoffen 6terk zijn verhoogd. ALG. VEREEN, v. BLOEMBOLLEN CULTUUR. Winterflora gaat niet door. Aan het verslag, opgenomen in het „Weekblad", van een hoofdbestuursverga dering van de Alg. Vereen, v. Bloembollen cultuur is het volgende ontleend: Bij het bespreken van de meer interne belangen van de vereeniging zelve, werd met groot leedwezen het besluit genomen om de voorgenomen Winterflora in Fe bruari a.s. niet te doen doorgaan. Aan het doorzetten van de betreffende plannen zijn in verband met den huidigen toestand te groote risico's verbonden, zoowel voor de inzenders als voor de vereeniging. Een verzoek van een aantal crocuskwee- ikers eenigen tijd geleden ontvangen (doch door de sedert dien ingetreden omstandig heden uitgesteld), om het vormen van een Groep Crocuskweekers in overweging te ne men, werd met instemming begroet, even als de bedoeling van die kweekersleden der vereeniging, om de doelstelling dezer Groep te beperken tot bevordering van verbetering van het product en uitbreiding van afzetgebied. Voor de besprekingen over dit punt allereerst met degenen die het ver zoek hebben ingediend, werden de leden G. van de Marei en Jac. Bakker met den voorzitter en den secretaris aangewezen. BEDRIJFSRA \D VOOR HET TUINBOUW - BOUWBEDRIJF IN ZUID-HOLLAND. Wat te doen? De bedrijfsraad voor het tuinbouwbe drijf in Zuid-Holland kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Besproken werd o.m. wat onder de huidige omstandighe den, nu de bedrijfstoestand zoozeer in on- gunstigen zin is gewijzigd, met name door de beperking van den export, voor het be drijf zou kunnen worden gedaan. Besloten werd spoedig een veragdering te houden met den bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland, tenein de gezamenlijk te kunnen nagaan of samen werking in deze al dan niet gewenscht is. HET INENTEN TEGEN POKKEN. Raadgeving van de Nederl. Maatschappij tot Bevordering der Geneehkunst. De Nederlandsche Mij. tot Bevordering der Geneeskunst schrijft ons: De ervaring leert dat in tijden van oor log, besmettelijke ziekten, die in gewone tijden niet gezien worden, gemakkelijk ons land binnenkomen; in 1918 is dit be wezen (vlektyphus). Onverwacht en plotseling kunnen vreem de elementen ver over onze grenzen ko men en de kiemen medebrengen van ziek ten, die in hun land inheemsch zijn. Met het oog op de tegenwoordige tijds omstandigheden voelt het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst zich verplicht de Nederlandsche bevolking dringend aan te raden kinderen beneden den leeftijd van twee jaar te doen inenten tegen de pok ken. Sedert jaren is de verplichte inenting voor schoolkinderen in Nederland opgehe ven. De beveiliging tegen de pokken, wel ke een zeer besmetelijke en tevens zeer gevaarlijke ziekte is, is daardoor zeer ge ring. Een enkel ingevoerd geval kan een hoogst ernstige epidemie veroorzaken en daarmede de aanleiding worden tot den dood of de verminking van duizenden. Inenting beneden den leeftijd van twee jaar sluit het optreden van ongewenschte verwikkelingen practisch zoo goed als ze ker uit. Omtrent het inenten van oudere kinde ren en van volwassenen winne men den raad in van zijn huisdokter. (Wij verwijzen naar aanleiding van dit bericht naar een artikel op pag. 14). BEREIDT U TEN VREDE! Oud-minister Prof. Mr. C. P. M. Romme Dinsdagavond voor de K. R. O. Oud-minister prof. mr. C. P. M. Romme houdt Dinsdagavond a.s. om 7.15 uur voor dc K. R. O. een toespraak onder het motto Bereidt u ten vrede". bij BURGERSDIJK NIERMANS LEI DE N DR. H. COLIJN LID VAN DE EERSTE KAMER In zijn gisteren gehouden openbare zit ting heeft het Centraal Stembureau te 's Gravenhage in de plaats van prof. mr. Gerbrandy, die zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature-De Vlugt) niet heeft aangenomen, dr. H. Colijn, oud-mi nister-president, tot lid van die Kamer be noemd verklaard. Gelijk reeds vroeger is medegedeeld zal dr. Colijn de benoeming aanvaarden. TWEE MILITAIRE TEHUIZEN. Voorbeeldige geste van de B.P.M. ten aanzien van onze gemobiliseerden. Er ontstaan den laatsten tijd vele en goede plannen, die ten doel hebben de ge- mobiliseerden op passende wijze te helpen. In het kader dezer plannen paste uitste kend de grootsch-opgezette voornemens den militairen ontwikkeling en ontspan ning te schenken, zooals wij dezer dagen meldden. De plannen zijn echter zoo groot- scheepsch, dat zij zeer bezwaarlijk al leen uit de overheidskas kunnen wor den gefinancierd. Wij hebben er bij de publicatie reeds op gewezen, dat de hulp van particuliere zijde onontbeerlijk werd geacht om een groot deel tot stand te brengen. Wij hebben het toen niet ge schreven, dat die hulp zeer goed zou kun nen worden verschaft door groote parti culiere ondernemingen, die zelfs ondanks der tijden rampspoed nog wel in staat zou den zijn een voor hun budget betrekkelijk gering bedrag af te zonderen voor dit phi- lantropisch doel. Wij behoeven het thans nauwelijks nog te schrijven, want ziet, daar komt een onzer grootste nationale ondernemingen met het waarlijk royale gebaar een demonstratief begin maken met de particuliere hulp. De Bataafsche Petroleum Maatschappij te den Haag heeft, voelend dat hier een taak is weggelegd voor hen, die nog wel iets kunnen missen, met terzijde-stelling van alle aanvragen van afzonderlijke co- mité's, zich gewend tot de Sectie V van den Generalen Staf. Het is toen gebleken, dat er thans nog een groet tekort bestaat aan geschikte lokaliteiten, waar de gemo biliseerden ontspanning kunnen vinden. In de provincie, op het platteland toch, daar waar soms belangrijke contingenten soldaten zijn samengetrokken, gebeurt het maar al te vaak, dat geen huis, geen schuur meer voor dit doel open geble ven is. De Bataafsche nu heeft aangeboden op twee plaatsen in ons land, déar, waar vol gens het oordeel der militaire autoriteiten de behoefte zich het meest doet gevoelen, een tehuis te doen bouwen. Het zullen geen luxe paleizen worden, maar wel zul len zij voldoende comfort bieden en voor zien zijn van een groote zaal met podium, cantine, biosccopzaal, biljartzaal, vestiaire, keuken, bibliotheek. Men heeft zich deze huizen gedacht als houten uitneembare wo ningen, die eventueel naar elders kunnen worden verplaatst. Zij zullen voorzien zijn van licht en verwarming, kortom alles bie den wat den soldaat plezier kan verschaf fen: het zullen worden B.P.M.-huizen. IHet eerste zal vermoedelijk binnen en kele weken te Renswoude worden ge plaatst, waar men beslag heeft kunnen leg gen op 'n geschikt stuk grond. GEEN FUSIE TUSSCHEN AMSTERDAMSCHE EN ROTTER- DAMSCHE BANKVEREENIGING. Naar wij vernemen, hebben de Am sterdamse lie bank N.V. en de Rotter- damscbe Bankvereeniging N.V. beslo ten het in Juli 1.1. ter kennis gebrach te voornemen tot samenwerking onder de gewijzigde omstandigheden niet uit te voeren. Hoe spontaan en loyaal dit gebaar in de oogen van het personeel heeft geschenen, blijkt uit het feit, dat dit eigener bewe ging gelden heeft ingezameld om den in ventaris van deze huizen met inbegrip van spelen, radio enz. te bekostigen. Voor de militairen in Den Haag zal nog een bijzondere tegemoetkoming worden geschonken: het huis „De Werve", waar een prachtige ontspanningsgelegenheid der maatschappij is gevestigd, zal ten dienste van de soldaten worden gesteld. Men heeft zich zelfs al concrete voorstellen gemaakt van voetbal-, athletiek- en zwemwedstrij den tusschen militairen onderling en mili tairen en personeel. De bedrijfsfilms van de B.P.M. komen ook weer uit de archie ven te voorschijn en zullen mede circulee- ren in de bioscoopprogramma's. Ook de muziek- en tooneelvereeniging van de Ba taafsche heeft zich voor O. en O. beschik baar gesteld. Een nieuwe impuls, een nieuw voor beeld. ZIEKTENCOMMISSIE VOOR HYACIN THEN INGESTELD Bij Kon. besluit is ingesteld een Ziekten- commissie voor hyacinthen. Voor het tijdvak van 1 October 1939 tot aan 1 October 1942 zijn benoemd in deze commissie: tot lid, tevens voorzitter: prof. dr. E. van Slogteren, te Lisse, directeur van het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek, te Lisse, en tot leden: G. van de Marei, te Wassenaar, als vertegenwoordiger van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; J. van der Mey Gzn. te Lisse als vertegenwoordi ger van den Bond van Bloembollenhande laren; D. van Egmond, te Hillegom, als ver tegenwoordiger van het Hollandsch Bloem bollenkweekers-Genootschap; J. W. A. Le- feber, te Lisse, als vertegenwoordiger van den Katholieken Ned. Boeren- en Tuinders- bond; W. R. Veldhuyzen van Zanten, te Hillegom, als vertegenwoordiger van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land; W. Vennik, te Venhuizen (N.H.), als vertegenwoordiger van den Ned. Tuinders- bond; J. M. van Til, te Lisse, en C J. Zon neveld, te Voorhout, als vertegenwoordigers van de Vereeniging „De Hyacinth". TEMPLUM SALOMONIS I Nieuwsteeg 1 I"' I I llll lil I 111111H llllB—1 II i DE GEMOBILISEERDEN EN DE KATHOLIEKE ACTIE. Het Nationaal Amico-comité schrijft ons: De reacties van jonge mannen zijn onbe rekenbaar. Als oude menschen het hoofd gaan schudden over de duisternis der om standigheden, over den slechten tijd, dan blijkt ineens, dat een jonge generatie zich niet overgeeft aan defaitisme. Dat men hopen kon, waar weinig hoop is, mag bij alle somberheid der tijden toch wel zeer verblijdend worden genoemd. Dit blijkt weer eens bij de huidige mobilisa tie. Terwijl van vele kanten vol zorg de demoraliseerende invloed wordt berekend, die een langdurige mobilisatie zal mee brengen, springt anderzijds een frissche beweging los in en buiten de Nederland sche weermacht: de Amico-beweging. Ontstaan op initiatief der R.K. Interdio cesane Jeugdcommissie, kreeg de Amico- beweging al spoedig heel het Katholieke Volksdeel achter zich. Het R.K. Werklie denverbond was de eerste, die tot de nieu we beweging toetrad. Het Katholieke Co mité van actie „Voor God" riep daarna alle Katholieke bonden en organisaties bij een te Utrecht, verrichtte het noodzake lijke werk der concentratie in het werk comité „Voor onze Gemobiliseerden" en begon aan de Amico krachtige en daad werkelijke steun te verleenen. Katholieke Uitgeversmaatschappijen stelden groote partijen boeken beschik baar. Jonge kunstenaars meldden zich aan en ontwierpen een frissche zangbundel, mappen met tooneelstukjes voor soldaten, folders, programma's voor uitvoeringen enz. In alle stilte werden de voorbereidende maatregelen getroffen en ineens is er in en buiten de weermacht een beweging van Katholieke Actie aan den gang, die zich snel uitbreidt: de Amico-beweging. Men begon met aan de Aalmoezeniers de adressen op te geven van de gemobi liseerde jeugdleiders, leden van de Ka tholieke Standsorganisaties, leden der godsdienstige vereenigingen enz., opdat de Aalmoezeniers in het leger beter in staat zouden zijn rond zich de kerngroepen te verzamelen. Aanderzijds werd aan al deze veldpost adressen een rondschrijven gerioht, waarin de jonge mannen werden aangespoord zich in Amico-groepen te scharen rond hun Aanmoezeniers en onverwijld het werk van Katholieke Actie, dat hun geleerd is in de burgermaatschappij, voort te zetten in Leger en Vloot. Op ruime schaal wor den aantrekkelijke folders verspreid onder all Knth. gemobiliseerden, waarin zij worden aangespoord, zich bij de Amico- groepen aan te sluiten. De Aalmoezeniers worden telkens bij rondschrijven op de hoogte gehouden. Zij krijgen van Amico alle inlichtingen, die voor hun zielzorg van belang zijn. Tevens worden hun boeken ter beschikking ge steld ter uitdeeling onder de gemobiliseer den. Met alle middelen, waartoe Amico in staat wordt gesteld, worden zij terzijde gestaan. De naam „Amico" is aanvankelijk ont staan als afkorting van Algemeen Militair Comité, maar men wilde daarbij toch voornamelijk met „Amico" de vrienden dienst aanduiden, die de achtergeblevenen bewijzen aan hun gemobiliseerde kamera den en vooral ook de kameraadschap der soldaten onderling. Men was zich daarbij terdege van be wust, dat men in een Katholieke-Actie-be- weging niet moest beginnen met allerlei eischen te stellen. Men wist, dat men niet moest beginnen met te preeken, wat niet mag en wat allemaal verboden is. De Amico-beweging moest beginnen met te geven en overvloedig te geven. Men moest beginnen met het opwekken van een geest van solidariteit en kameraad schap. Dit kan niet anders dan door te geven en nogmaals te geven. Dit Kan slechts door eenvoudig te beginnen, met elkanders .lasten te dragen. Dan kan ook de gemobiliseerde worden weggetrokken uit de sfeer van lusteloos heid, luiheid en verveling naar gezonde ontspanning, daarna naar zelfwerkzaam heid ten behoeve van de kameraden en ten slotte naar een meer zonnige plichtsbe trachting. Amico presenteert zich nu als een Va- derlandsche beweging van Katholieke jon geren, zoowel binnen als buiten het leger en de vloot, tot opbouw van onze Natio nale Volksgemeenschap, tot steun van Kerk en Staat. Met deze woorden werden de gemobiliseerden door de nieuwe bewe ging van Katholieke Actie toegesproken. Buiten de weermacht bestaat Amico uit de leden van de Katholieke jeugd- en jon geren-bewegingen, de Katholieke stands- organisaties, de godsdienstige en cultu- reele vereenigingen. Binnen de Nederlandsche weermacht is Amico een bond van vriendschap en ge lijkgestemde idealen, tot bewust gods dienstig leven, tot zedelijke fierheid en ka raktervastheid, tot sterkende kameraad schap en gezonde humor. Amico's leuze is het woord van H. M. de Koningin: Le Christ avant tout. Chris tus voor alles. Het program van zijn leden: „Draagt el kanders lasten". Amico werkt voor de militairen onder leiding van een Nationaal Amico-comité, dat onder auspiciën staat van V.O.G. Ami co werkt voor en door de militairen onder leiding van de Majoors-Aalmoezeniers van het Nederlandsche Leger en van eigen zelfgekozen leiders. Van Amico kan iedere Katholieke Mili tair lid zijn. Voor Amico moge iedere R.K. Militair worden gewonnen. Dan zal de droefheid worden weggeno men van hen, die, ver van huis en van den eigen werkkring, soms in demoraliseeren de verveling zeggen: Wij weten hier niet, waarom wij op de wereld zijn. Dan zal met den steun van Katholiek Nederland aan het werk „Voor onze Gemobiliseer den" door de Amico-beweging de gezon de vreugde worden gebracht, waarop al Gods kinderen recht hebben. Ook zij al len, die vaak zonder persoonlijke schuld de minste geestelijke weerbaarheid bezit ten. „Het vroolijke peleton" van Amico, een tooneelgezelschap onder leiding van An ton Sweers is reeds uitgetrokken. Andere gezelschappen hebben zich reeds aange meld. Medewerkers worden overal aange zocht. Men kan zich wenden tot Amico, Lange Putstraat 44, 's-Hertogenbosch. Wellicht heeft het ook zijn nut om mede te deelen, dat het gironummer is ten na me van den Penningmeester van Amico, no. 365325, 's-Hertogenbosch. I Bibliotheken van: Ds. Joh. W. Groot Enzerink, I Prof. Dr. W. Nolen INVOERPRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en rogge meel, voor het tijdvak van 8 tot en met 14 October 1939, behoudens tusschentijd- sche wijziging, is vastgesteld op 4.85 per 100 K.G. MOND-* EN KLAUWZEER. Tengevolge van het mond- en klauwzeer stierven in de week van 24 t/m 30 Sept. j.l. 95 runderen, 91 kalveren, 30 varkens en biggen, een schaap en 2 geiten. DALENDE WATERSTAND BRENGT ONGEMAK. Verbinding met Ameland gedeeltelijk onderbroken. Tengevolge van den harden Oostenwind gedurende de laatste dagen is de water stand in de Waddenzee dusdanig gedaald, dat de postboot, welke vaart tusschen Hol- werd (Friesland) en Ameland, evenals de veeboot, sinds Woensdag j.L niet meer kan varen. De postboot ligt aan den grond voor den steiger te Holwerd. De veeboot is onder weg van Ameland naar Holwerd ongeveer 500 meter uit de Friesche kust vastgeloo- pen. Met een sloep wordt dit schip, waarop zich verschillende koeien en andere dieren TEN AFSCHEID. Ziehier de laatste verantwoording: Het bleef niet bij de som van 348.10 't Bedrag neemt nog steeds toe. Van: Fam. R. 3.— N. N. 10.— Fam. M. 1. N. N. 0.86 J. S. 2.50 N. N. te Warmond 5. Totaal 370.46 Ik ben u allen dankbaar. Dit is dan het einde van de missieru briek, welke zonder twijfel 'n succes, 'n zeer groot succes is geweest. Zag het er in 't begin niet al te rooskleurig uit een verantwoording van 0.00 is niet gauw vergeten! spoedig begon het missie- vuur ook op de Kameroen vat te krijgen. Het vuur wakkerde aan. Geen dag ging er voorbij, of er kwamen giften binnen. En nu? Wat is er bereikt? U ziet het: f 370.46 voor de missie in de Kameroen. Verbaasd sta ik over het behaalde bedrag. Wat zul len ook de negers paf staan van het suc ces van dien eenen oproep, welke ten bate van hen in „De Leidsche Courant" mocht geplaatst worden. Zij zullen, met mij, u hartelijk dank willen zeggen. Doch dat zal hen in hun taaltje niet zoo gemakkelijk afgaan. Mag ik het dan ook nu namens hen doen? Uit dankbaarheid voor de royale gift, die onze weldoeners ons hebben gegeven, be loven wij, na zoo'n succes, als tegen prestatie, vaak en veel voor hen te zullen bidden. Dat God eenieder van u rijkelijk zegene, zooals ook gij ons rijkelijk hebt bedacht. Dat Hij, nadat wy het Hem zon der ophouden zullen hebben gevraagd, aan onze zieke weldoeners eenmaal beter schap schenke. Dat Hij jong en oud, rijk en arm, kortom u allen voor rampen en tegenspoed spare. God loone bet u. Met welgemeenden dank, Father G. GUSSENHOVEN, Missionaris van de Kameroen, Groenhovenstraat 3, Leiden. Eventueel nog nagekomen giften zullen wij Maandag of Dinsdag verantwoorden. Red. bevinden, van het noodige voedsel en wa ter voorzien. De postdienst wordt op het oogenblik met een barkas onderhouden. Deze barkas is evenwel niet in staat alle passagiers mede te nemen, waardoor ver schillende passagiers óf op het eiland moes ten blijven, óf het eiland niet kunnen be reiken. Onder hen bevinden zich talrijke komende en gaande militaire verlofgan gers. De wind is inmiddels gedraaid en men hoopt de beide schepen spoedig weer vlot te kunnen krijgen en, als het water door de verandering van de windrichting voldoenl de gestegen is, den regelmatigen dienst weer te herstellen. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT GEWEZEN ONTVANGER VOOR DE RECHTBANK. Veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De Rechtbank te Middelburg veroordeel de gisteren den 51-jarigen J. Ph. C., gewe zen ontvanger-griffier van verschillende polders in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die gewoond heeft te Oostburg en die in Mei j.l. naar België was uitgeweken, toen aan het licht kwam, dat hij zich de laatste ja ren schuldig had gemaakt aan verduiste ringen ten nadeele van bedoelde polders, tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De veroordeelde had in België goede sier gemaakt. Hij was destijds uitgeleverd. De eisch luidde op 22 Sept., toen C. toe gaf zich sedert 1933 aan verduisteringen te hebben schuldig gemaakt, drie jaar, eveneens met aftrek van het voorarrest. en van Mr, L. Ch. Besier, Mr. J. D. Tresling, Mr. W. J. O. HatUnlc, e.a. Vraag: Hoe moet ik goed zwavelen om het helder te krijgen, b.v. een wit wollen slipover? Ik heb zwavel gekocht en weet het niet te gebruiken. Antwoord: U moet de wollen slipover nat maken en op een kleerhangertje han gen. De zwavel doet u in een jampotje en steekt deze aan. De slipover moet u in deze damp hangen. U moet voor een goede ven tilatie zorgen, daar zwaveldamp schade lik is, liefst b.v. in een schuurtje of groote kist of i.d. BOEKVERKOOPING 16-20 OCTOBER

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6