Academienieuws NIEUWS De EItax rijdt Zondags AGENDA ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 L'EIBSCHE COURANT EERSTE.BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 10 cent T/BX week; 1 2.50 per kwartaal. Bij onxe agenten i0 cent per w**k; &.60 per kwartaal. Franco per po&t t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeJ. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 BETROKKEN EN KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Betrokken tot zwaar of halfbewolkt. Aan- vankelijk plaatselijk eenige regen. Iets kouder. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 72C uur: Den Helder: betrokken, krachtige Ooste lijke wind, 8 gr. C. Vlissingen: mist in het laatste uur zwak, l<c O. Z. O. wind, 10 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke Oostelijke wind, 8 gr. C. Groningen: betrokken, matige Oostelijke wind, 7 gr. C. Maastricht: nevel, windstil, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk, over Oost-Groenland, de Noordelijke IJszee en Ncord-Scandinavië, is nog belangrijk in beteekenis en omvang toegenomen. Het breidde zich in Zuidelijke en Oostelijke richting uit. Langs de Zuid-Oost kant van dit hoogedrukgebied worden weer koudere luchtmassa's in de richting van ons land aangevoerd. De depressie, welke bij de Zuidpunt van Groenland ligt, vulde verd op. Haar storingsfront trekt langzaam over IJsland en geeft daar veel regen. Zoo viel te Vestmanoer 32 m.m. Achter dit front is over Zuid-West-IJsland de luchtdruk be langrijk gestegen. Het maximum, dat gis teren bij de Azoren lag, verplaatste zich in Oostelijke richting, daarbij in beteekenis afnemend. Over Noord-Italië en de Adria- tische Zee blijft de luchtdruk nog betrek kelijk laag. Onder invloed van dit mini mum valt over Hongarije voortdurend veel regen. LUCHTTEMPERATUUR 9.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Zaterdagnamiddag 6.57 uur tot Zondagmorgen 5.41 uur; van Zondagna middag 5.54 uur tot Maandagmorgen 5.43 uur. nOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 8 Oct. voorm. 10 en nam. 10.25 uur; op Maandag 9 October voorm. 11.25 uur en nam. 11.50 Maan op 1.19 uur Zondagnacht. Maan onder 15.01 uur Zondagmiddag. Maan op 1.37 uur Maandagnacht. Maan onder 15.32 uur Maandagmiddag. OMGEVING NOORDWIJK Brand in het Raadhuis Hedenmorgen te half 12 werd het Raad huis in rep en roer gebracht, met de mede- deeling, dat er brand was uitgebroken. Op den zolder, die bij den bode voor huishou delijke doeleinden in gebruik is, was de slang van een brandend gas-stel losgescho ten. De vlammen kwamen in contact met ■beddegoed, dat spoedig medehielp het vuur tje hoog te doen oplaaien. De onmiddellijk ontboden brandweer behoefde geen dienst te doen, daar de bode met een tweetal brandblusch-apparaten het vuur overman de. Aan het huisraad van den bode is vrij veel schade toegebracht, doch de zolder verdieping zelve bleef nagenoeg ongeschon den. V Gelooi en wetenschap Het Geert Groote Genootschap heeft in zijn zoo verdienstelijke series ook eenige uitgaven, getiteld „Zoekende Zielen". Wij vinden daarin van enkele Nederlandsche bekeerlingen (met volledigen naam of met initialen genoemd) een kort verhaal van him zoeken naar waarheid, dat ten slotte door Gods genade wordt bekroond met het zien en erkennen, het over-gelukkige en ziels-blije erkennen der ééne, heilige, katholieke en apostolische Kerk! In No. 576 van de G. G. G.-uitgave deelt de Delftsche hoogleeraar prof. ir. Granpré Molière een en ander mede „over mijn te rugkeer tot de Moederkerk". Wij willen hier even citeeren. Na te hebben verhaald, welke omstan digheden van invloed zijn geweest op zijn bekeering vervolgt hij: „De benoeming tot hoogleeraar was ook van invloed; de wetenschap voert uiter aard tot de Waarheid, omdat de schep ping en de openbaring beiden van denzelf den bron voortkomen, n.l. van Hem, in wien geen tegenspraak is, en daarom kan alleen een zeer oppervlakkige wetenschap van de Waarheid verwijderen. Tot nu toe had ik niet ernstig gestudeerd; ik had door de moderne wetenschaps-beoefening een ze ker wantrouwen gekregen; bovendien had ik dat kenmerkend Nederlandsche ge brek van geestelijke traagheid. Nu ik ge roepen werd, om anderen voor te lichten, en ik me gedrongen voelde om iets mee te deelen, waardoor de studeerenden la ter de cultuur niet verder zouden afbre ken, maar haar weer opbouwen, was ik wel tot gewetensvolle studie genoodzaakt. Daarbij vond ik de waarheid bevestigd van de uitspraak, dat men dieper gravende al tijd op katholieken bodem stoot. Want de studie van de natuur voert tot haar wet moderne theorieën die dit ontkennen of verzwijgen, gaan uit van een sophisme en de wet voert tot haar Wetgever; en de studie van de cultuur voert tot de religie, en daarmee tot de Kerk, oorsprong en doel aller dingen; en waartoe dus alle natuur, alle cultuur en alle religie uiteraard zijn geordend. Wat ik van de kunst al eerder berepen had, n.l., dat ze door het Christen dom was gezuiverd en geadeld, en in de christen-maatschappij haar ware bestem ming gevonden had, maar dit alles door het terugkeerend heidendom opnieuw verloor, dat vond ik ook bevestigd op de terrei nen van wetenschap, van politiek enz,; ik leerde erkennen, dat het goede cultuurzaad, dat we door de eeuwen heen zoo rijkelijk hebben zien opwassen, niet eerst door de Hervorming in den akker was gebracht, maar reeds lang daarvoor; en dat het nu, waar de oogsten zoo vol onkruid geraak ten, tijd werd, om opnieuw tot het ware cultuur-zaad terug te keeren; nu ik ge dwongen werd, ter wille van anderen, de grondslagen van de cultuur te onderzoe ken, werd het me meer en meer duidelijk, dat men in het algemeen niet diep genoeg gegraven had, maar de oorzaken te nabij had gezocht" Tot zoover het citaat. Dat vele dit boekje gehéél met aandacht mogen lezen. Vele niet-Katholieken. Vele Katholieken ook. De laatsten tot versteviging van hun ge loofsovertuiging, hun geloofsbeleving, hun geloofsijver. En opdat worde verdiept in onze ziel de dankbaarheid voor de onzeg baar-groote gave van het Geloof.... LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de heer C. J. G. Becht, Bergen op Zoom. Examen van apothekers-adsistent te Lei den: mej. L. M. Schweitzer, Hillegersberg en de heer H. E. Dasbach, Apeldoorn. Van onze Adverteerders „KAASHAL" HEERENSTRAAT 32. Hedenmorgen heeft in perceel Heeren straat 32 de opening plaats gehad van „De Kaashal", speciaalzaak in boter, kaas en eieren. Kaas en niets dan kaas, met daar- tusschen wat boter, dat is het aanzien van dezen frisschen winkel. Leidsche, Goudsche, Edammer kaas en al naar gelang men wenscht: jonge, volvette, oude kaas van prima kwaliteiten en lage prijzen en daar bij een bijzondere reclame bij de opening, dat alle zijn redenen genoeg om een massa huisvrouwen tot een bezoek te nopen. En dat was reeds vanmorgen onmiddellijk na de opening merkbaar. De heldere, geres taureerde winkel maakt een keurigen in druk. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaarding. De heeren rar. W. van Iterson, dr. A. de Buck en mr. C. Westrate, respectievelijk benoemd tot gewoon hoogleeraar in de fa culteit der Rechtgeleerdheid om onderwijs te geven in het Oud Vaderlandsch recht en zijn geschiedenis; buitengewoon hooglee raar in de faculteiten der Godgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte om on derwijs te geven in de geschiedenis van de antieke godsdiensten en de egyptologie; en gewoon hcogleeraar in de Juridische fa culteit om onderwijs te geven in de Staat huishoudkunde en de Statistiek, zullen hun ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium der Universiteit, achtereenvol gens op Vrijdag 13, Vrijdag 20 en Vrijdag 27 October, telkens des namiddags te 4 MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE Dr. W. C. Braat over „De Romeinsche castella te Vechten". Gisteravond heeft dr. W. C. Braat, in de maandvergadering van de maatschappij der Nederlandsche Letterkunde een lezing ge houden over „De Romeinsche castella te Vechten". Na een inleiding over de geschiedenis van het oudheidkundig onderzoek te Vechten (bij Utrecht), dat als vindplaats van Ro meinsche oudheden al in de 16e eeuw be kend was, schetste spr. het verloop van de opgravingen, zooals die sedert 1892, eerst door het Utrechtsch genootschap en later sedert 1914 door dr. Holwerda, dr. Re- mouchamps, en sedert 1931, door spr. zelf, telkens met tijdelijke onderbrekingen, zijn verricht. Drie Romeinsche castella liggen daar, vlak bij het fort Vechten, boven elkaar. Het oudste, met een uitgestrekte aanlegplaats aan den voormaligen Rynoever, is onge twijfeld in 16 na Chr. door Germanicus ge bouwd, toen hij op het eiland der Bataven een vloot uitrustte van 1000 schepen en daarmede de Germanen tusschen Eems en Wezen te bestoken. Van Vechten voer hij toen door de Drususgracht, waarin we de Utrechtsche Vecht moeten zien, die zich vroeger tegenover Vechten van den Rijn afsplitste, naar het meer Flevo en zoo over de Wadden naar den mond van de Eems. Tegen het einde van de eerste eeuw is het heele terrein een paar meter opgehoogd en daarop een kleiner castellum gebouwd, evenals het vorige nog geheel van hout en aarde. Dit tweede castellum vormt een schakel in den keten van grensvestingen. Langs den Rijn, zooals we die geleelte- lijk kennen, gedeeltelijk met groote waar schijnlijkheid kunnen vermoeden te Utrecht, de Meern, Woerden, Bodegraven, Zwammerdam, Alphen, Reijnenburg, Roomburg, Valkenburg en Katwijk. In het einde van de tweede eeuw is dit castellum in steen herbouwd. Na nog een overzicht gegeven te hebben van de tal rijke vondsten, waaronder ook eenige be langrijke inscripties, besloot spr. zijn voor dracht met te wijzen op wat er in de toe komst nog in Vechten te doen is. Een defi nitieve publicatie va nde opgravingen kan pas gegeven worden, wanneer het onder zoek is afgeloopen. Deze voordracht wenschte spr. beschouwd te zien als een voorloopig verslag. VOLKSBOND-NIEUWS. Recollectie-avonden. Evenals verleden jaar zullen wederom de Recollectie-avonden worden gehouden voor bestuursleden van de resp. vak- en onderafdeelingen van den R.K. Volksbond, afd. Leiden. Rekening houdend met indertijd geuite wenschen, zullen de Recollectie-oefeningen gehouden worden op iederen tweeden Donderdag van elke maand, des avonds te 8 uur in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur. De eerste Recollectie wordt dus gehou den op Donderdag 12 October a.s. Het bestuur vertrouwt, dat velen aan den op roep gevolg zullen geven en dit zullen too- nen door hun aanwezigheid des avonds te 8 uur in de St. Lodewijkskerk, De bibliotheek. Als de winter in aantocht is en de avonden wederom langer worden is het zaak te trachten deze avonden zoo gezel lig en nuttig mogelijk door te brengen. Hoe kan men dat beter doen, dan door het lezen van een goed boek. Daarom vestigen wij de aandacht van onze leden er op, dat vanaf heden de bibliotheek van den R.K. Volksbond is opengesteld, dat wederom de bibliotheek met een aantal werken is verrijkt, zoodat voor de lezers elk wat wils aanwezig zal zijn! Moge deze opwekking er toe bijdragen, dat velen van de Volksbond-bibliotheek zullen gobruik maken; de voorwaarden zijn laag gesteld, zoodat deze geen bezwaar kunnen zijn. MEISJESCONGREGATIE O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Morgenochtend kwart vóór zeven alg. H. Communie voor de beide afdeelingen van onze congregatie met luide voorberei ding en dankzegging. Komt allen en komt op tijd. VROUWELIJKE VRIJWILLIGE HULP. Verleden week hebben eenige leden van V.V.H. door de stad gereden en wit katoen en linnen verzameld. De oogst is overwel digend. Ook aan het V.V.H.-huis werden pakken met linnen, damast en katoen be zorgd. Onzen oprechten dank aan de Leid sche huismoeders, die uit hun voorraad versleten goed zulke degelijke stukken wegschonken om tot verband te worden verwerkt. Dank zij het fiksche werken van eenige dames is deze vracht linnengoed uitge zocht en geschift. Van de goede stukken zullen zwachtels vervaardigd worden; het overschot wordt tot pluksel uitgerafeld. Pluksel maken is een geduldwerkje en zal vele handen aan den arbeid zetten, vóórdat er van een „voorraad" sprake kan zijn. Op onze vraag aan den directeur van den Geneeskundigen Dienst, welke ver- bandsoort het meeste noodig was, kregen wij ten antwoord: kilo's en kilo's pluk seldit is onmiddellijk noodig. In het V.V.H.-huis zullen wij daarom de vrijwillige hulp van vele vrouwen ver- tvachten. Wie geen heele middag kan ko men, heeft er misschien wel een uurtje tijd voor. Maandag- en Donderdagmiddag van 25 uur wordt er in de groote zaal „geplukt". Iedere vrouw, ieder meisje is van harte welkom. De zaal is verwarmd, er zal muziek zijn, er zal worden voorge lezen. Komt allen naar het V.V.H.-huis, Gra- vesteen, Gerecht en helpt mee plukken! BREI-ACTIE. De brei-actie voor de militairen gaat steeds crescendo. Nu de nachten koud wor den, ontvangt het bestuur van V.V.H. noodkreten van Leidsche jongens van kust- en grenswacht; is er nog niets klaar? Nogmaals bevelen wij daarom de brei-actie in de belangstelling van Leidens burgeres sen aan. Wol en patronen zijn aan het V. V.H.-huis verkrijgbaar. Harteljjk dank voor de giften voor het Brei-Fonds; er zijn echter nog vele handen, die wèl breien, doch-niet betalen kunnen! Daarom herin neren wij aan het gironummer van de pen- ningmeesteresse, mevrouw C. Verhey van Wijk-Roem, No. 167753, Leiden. Kniewarmer. Benoodigd 100 gram niet te dunne Jae gerwol en 2 pennen No. 3. Opzetten 60 st. Voor het boord breien 40 toeren 2 r. 2 av. Daarna 2 st. breien, 1 st. afhalen, 1 st. breien, overhalen (mindering), doorbreien tot er 4 ct. op de pen staan, steeds recht, 2 samenbreien, 2 st. brèien. Dan 1 toer zon der te minderen; alles recht breien, zoo dat het ribbels wc-rden. Deze twee toeren herhaalt men steeds, totdat er 8 st. op de pen staan. Nu de kantlussen langs het ribbelstuk opnemen (aanweerskanten 26 st.), zoodat er weer 60 st. zijné Hierna weer een boord 2 r. 2 av. van 40 toeren, los afkanten. LUCHTBESCHERMINGSDIENST wijk vn Voor een groot aantal bezoekers werd gisteravond in de aula van het Gymnasium door den heer D. C. Kok, secretaris van de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming een lezing gehouden. Het wijkhoofd, de heer Leo Zitman open de de bijeenkomst en bracht dank aan cu ratoren, en rector van het Gymnasium voor het ingebruik geven van de aula. De heer Kok besprak de verschillende uitwerkingen van brisant-, brand- en gas bommen. Speciaal deed spr. naar voren ko men, wat een ieder kan doen, om zich en zijn gezin hiertegen te beveiligen. Ook het bouwen en inrichten van schuilplaatsen werd op duidelijke wijze uiteengezet. D.m. werd hierbij medegedeeld, dat de schuil plaatsen, gemaakt door de overheid, alleen en uitsluitend gebruikt zullen worden door hen, die zich op straat bevinden. Tevens werd een korte beschouwing ge houden over verduistering bij luchtgevaar. Vele stadgenooten, zoo sprak de heer Kod, hebben de verduisteringsproef als spel en niet als ernst gezien. Anderen gingen naar de bioscoop, om zich aan hun burgerplicht te onttrekken. Vervolgens gaf het wijkhoofd een uiteen zetting betreffende de werkzaamheden, te verrichten door wijkcommissie en vrijwil ligers. Tevens werd medegedeeld, dat zal worden getracht, gelden bijeen te krijgen voor het aanschaffen van vier slangen wagentjes. Van de gelegenheid vragen te stellen welke door den heer Kok werden beant woord werd een druk gebruik gemaakt Tenslotte werd een oproep gedaan om zich als vrijwilliger beschikbaar te stellen, waaraan velen voldeden. Het wijkhoofd dankte tenslotte den spre ker voor zyn met groote aandacht gevolg de lezing. Vanmorgen te ruim 9 uur Is de 45-jarige schilder A. C. uit de Waldeck Pyrmont- straat in perceel Haarlemmerstraat 215 van een trap gevallen. De man liep een snywonde aan het hoofd op en werd door den E.H.D. behandeld. LEIDEN. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag, Poort man en Stoffers. De avond-,, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 7 tot en met V r ij d a g 13 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Kwaliteiinaaimacliines tegen de normale prijzen zijn than, nog te bekomen I Daarom spoedigst naar: C. F. MEERPOEL Alléén: BREESTRAAT 171 INSCHRIJVING VOOR DEN DIENST PLICHT. De aandacht van de in deze gemeente woonachtige, in 1921 geboren mannelijke Nederlanders en ingezetenen-niet-Neder- landers wordt gevestigd op hun verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht. Deze inschrijving heeft plaats vanaf Maandag 9 October a.s. LEIDSCHE POLITIE SCHAAKCLUB. Gisteravond hield de Leidsche Politie Schaakclub in de theoriezaal van het Po litiebureau haar jaarvergadering, welke door vrijwel alle leden werd bijgewoond. Nadat de voorzitter, inspecteur v. d. Ham, de aanwezigen had welkom geheeten en allen had opgewekt om, na een periode van rust in de zomermaanden, thans weer met ambitie de schaakstukken te gaan hanteeren, werd een uitgebreide agenda afgewerkt. O.m. werd besloten tot deelname aan de Competitie van den Leidschen Schaak bond met een tien- en een achttal, tot splitsing van de Onderlinge Competitie in 2 afdeelingen en tot aanschaffing van 10 schaakklokken. Hierna kwam de heer R. J. Meijer, com missaris van politie, in de vergadering en reikte met een hartelijke speech den door hem beschikbaar gestelden wisselprijs, een zilveren paard, uit aan den inspecteur v. d. Ham, winnaar van de Onderlinge Win tercompetitie, die met 13 y3 punt uit 17 wedstrijden hierop beslag had gelegd. Het vorig jaar was dit paard door A. M. Oude Alink gewonnen. Vervolgens werd een ge animeerde gongwedstrijd gehouden, waar bij de heer J. Koet als gongslager en arbi ter zijn medewerking verleende. Na afloop gaven zich drie nieuwe leden op, zoodat de Leidsche Politie Schaakclub het seizoen begint met 20 leden. TEXTIELDETAILLISTEN ORGANISEEREN ZICH. In „In den Vergulden Turk" alhier werd dezer dagen door de Ned. Kath. Vakbond voor den Textieldetailhandel St. Willibror- dus een vergadering gehouden, welke tot doel had, een afdeeling Leiden en Omstre ken te stichten. Als inleider trad op de heer M. F. Kem- kes uit Arnhem, die doel en streven van den Bond uiteenzette. Bij de hierop vol gende gedachtenwisseling bleew weer eens, hoevele de problemen zijn, welke momen teel de textieldetaillisten bezighouden. Algemeen werd dan ook het nut van een Leidsche afdeeling ingezien, zoodat inder daad tot de stichting daarvan kon worden overgegaan. Besloten werd, de nieuwe afdeeling de volgende plaatsen te doen omvatten: Lei den, Noord wij kerhout, Noordwijk, Sassen- him, Warmond, Voorhout, Lisse, Oegst geest, Voorschoten, Stompwijk, Zoeter- meer, Zoeterwoude, Roelofarendsveen en Rijpwetering. Het voorloopig bestuur werd samenge steld uit de heeren S. J. Vlasveld, Lage Rijndijk 28b, Leiden, voorzitter; H. A. Braakman, Cobetstraat 48, Leiden, secre taris, J. Ramb, Haarlemmerstraat 47b, Lei den, penningmeester; P. P. v. Denzen, Noordwijkerhout; R. Meiman, Sassenheim. Geveilde perceelen. Ten overstaan van H. M. Markusse, nota ris alhier. De huizen met tuinen en schu ren te Voorschoten Haagweg 8 en 14 elk in bod ƒ2.850, kooper de heer K. L. van Duuren qq alhied elk voor ƒ2.850. De overige perceelen aldaar nummers 6, 10, 12, 16, 18, 20, 22 en 24 zyn niet ge gund. Door de politie alhier is aangehouden de 18-jarige K. C., verdacht van diefstal van een hoeveelheid lood uit de voormalige mattenfabriek aan de Os- en Paardelaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2