DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 CE LEIDSCHE COURANT ÈtPSTE BLAD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor L«tden 18 cent per week; 2.5J per kwirtaal Bij onze agenten /O cent per wvvk; f 60 per kwartaal Franco per po»t t 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeJ. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. 1 HOE WORDT HET WEER? ZWAAI. BEWOLKT. De Bill seint: Verwachting: Betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. Plaatselijk eenige regen. Krachtige tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, iets zachter des nachts in het Noorden. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, krachtige Oostelijke wind, 6 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige Z. O. v-ind, 10 gr. C. De Bilt, regen, matige O. Z. O. wind, C gr. C. Groningen: lichtbewolkt, krachtige Oos telijke wind, 2 gr. C. Maastricht: regen, zwakke O. Z. O. wind 9 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Scandinavië breidde zich nog naar het Noorden over Noorwegen en naar het Zuiden tot over den Balkan uit. Het werd aan de Zuid-Westzijde aangetast door een depressie, welke blijkbaar over Frankrijk bewoog. Onder invloed van haar storings front nam in ons land de bewolking toe en viel plaatselijk reeds eenige regen. Het luchtdruk verval bleef daarbij nog steeds groot. Over de Golf van Genua ontwikkelt zich een storing, welke daar veel neerslag geeft. Over den Oceaan ligt een gebied van hoogen luchtdruk, dat zich naar het Oos ten uitbreidt. De depressies op de Noorde lijke IJszee en ten Westen van IJsland vul len thans langzaam op. LUCHTTEMPERATUUR 12.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Donderdagnamiddag 7.01 uur tot Vrijdagmorgen 6.37 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 6 October voorm. 7.40 en nam. 8.05 uur. Maan op 22.56 uur Donderdagavond. Maan onder 14.46 uur Vrijdagmiddag. (Vrijdag laatste kwartier). BINNENLAND TERUGBETALING VAN COLLEGEGELD De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft een noodwetje inge diend om het mogelijk te maken college gelden geheel of gedeeltelijk terug te be talen aan studenten, die gedurende het stu diejaar wegens de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden onder de wapenen worden geroepen. Thans is terugbetaling alleen mogelijk, indien van geen der lessen, waarvoor de betaling is geschied, gebruik gemaakt is kunnen worden. Indien dus studenten op geroepen worden voor den militairen dienst kan het door hen gestort collegegeld slechts terugbetaald worden, indien geen colleges gevolgd zijn. Zijn wel colleges gevolgd dan is het alleen mogelijk hierin tegemoet te komen door een aanwijzing van deze stu denten als bevoegd om de lessen kosteloos bij te wonen. Ofschoon eenige malen be kend gemaakt is, dat de minister deze ge dragslijn zal volgen, blijkt, dat velen aar zelen zich als student te laten inschrij ven. De minister acht dit een onbevredi- genden toestand. In hoever het billijk is tot terugbetaling over te gaan en tot welk be drag, zal steeds in overleg met het college van curatoren worden beslist. PRINS INSPECTEERT MARINE. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden, vergezeld van zijnen waarnemenden adju dant, den gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, na mens de Koningin onderdeelei* der konink lijke marine te Amsterdam in oogen- schouw genomen. ONDER DE WAPENEN BLIJVEN VAN WEGENTROEPEN. Ingediend is een ontwerp van wet tot het onder de wapenen blijven van dienst plichtigen. In de memorie van toelichting zegt de minister van defensie: Na het voltooien van de mobilisatie en de concentratie is het verkeer, o.m. ver band houdende met den aan- en afvoer- dienst van het leger, dermate toegenomen, dat maatregelen moeten worden getroffen om de wegen in het bijzonder die, waar over in normale tijden weinig verkeer plaats vindt in behoorlijken staat te houden. Het werd daarom noodig geacht een aantal buitengewone dienstplichtigen (pl.m. 700 man), die ervaring bezitten in het on derhoud van wegen en uit dien hoofde be stemd waren voor de wegentroepen, bij Koninklijk Besluit van 5 Spotember 1939 n werkeliiken dienst te roepen. Het thans aangeboden ontwerp van wet is een uitvloeisel van art. 19.3 der Grond wet, hetwelk voorschrijft, dat het onder de wapenen blijven van buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen bij de wet zooveel noodig moet worden bepaald. Voorgesteld wordt deze wet in werking te doen treden met ingang van den dag n? haar afkondiging. NIEUWE UITVOERVERBODEN. Thans brandstoffen in de lijst opgenomen. De regeering heeft het noodig geoor deeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor steenkolen, cokes, steenkoolbriketten, bruinkolen, bruinkoolbriketten, turf en turfbriketten. Ook ten aanzien van deze artikelen kunnen, indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensatie wor den verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het crisis-uitvoerbureau, Piet Heinplein 6, 's-Gravenhage. VORDERING VAN WOL EN WOLPRODUCTEN. De Minister van Economische Zaken heeft, gebruik makend van de bevoegd heid, hem gegeven bij het eerste lid van artikel 4 der Algemeene Vorderingswet 1939, mr. B. J. M. van Spaendonck, direc teur van bovengenoemd Rijksbureau, óf voor dezen mr. J. B. G. M. Peters, L. L. J. Swagemakers, J. A. C. M. Wouters of ir. B. Alons gemachtigd namens hem over eenkomstig de bepalingen van voornoem de wet wol in den zin van de Wolbeschik king 1939 No. 2 of daaruit vervaardigde producten te vorderen ten behoeve van de volkshuishouding. De directeur van het Rijksbureau zal bij het vaststellen van' de schadeloosstelling het advies inwinnen van een door hem 'in gestelde commissie van deskundigen, wel ke als volgt is samengesteld: voorzitter tevens lid: J. A. C. M. Wouters; leden: L. L. J. Swagemakers. ir. B. Alons. UITVOER VAN HARING. Bestemd voor de Ver. Staten en Canada. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de stichting Amca (ter bevordering van den export van haring naar de Vereenigde Staten van Amerika en Canada), Stations weg 137 te 's-Gravenhage, wederom aan gewezen als organisatie, welke voor den uitvoer van haring naar de Vereenigde Staten van Amerika en Canada uitvoer- certificaten kan afgeven. Met ingang van 6 October zal de uitvoer van haring naar genoemde landen zonder een dergelijk certificaat niet zijn toege staan. Het uitvoermonopolie van de Nederland- sche Vischerijcentrale blijft gewoon ge handhaafd, zoodat voor den uitvoer, voor zoover deze kan worden toegestaan, ook de gebruikelijke machtigingen tot uitvoer zijn vereischt. KOOP EN VERKOOP VAN PETROLEUM. Regeling die zal gelden, wanneer de distributie ingaat. De minister van economische zaken heeft thans de „Petroleum-beschikking 1939 no. 2" vastgesteld, waarby is be paald, dat met ingang van een nader te bepalen dag petroleum niet mag worden verkocht en afgeleverd, dan met inachtne ming van de bepalingen dezer distributie regeling. Aan deze distributieregeling ontleenen wij het volgende: De distributiedienst van eiken distributie kring verstrekt op een desbetreffende aan vrage aan ieder gezinshoofd, voor zoover verbruiker van petroleum voor huishoude lijke doeleinden, of diens gemachtigde, een petroleum-distributiekaart, voorzien van doorloopend genummerde bonnen. Deze kaart wordt niet verstrekt, aan nadat de aanvrager bij den distributiedienst heeft ingeleverd een nauwkeurig en naar waar heid ingevulde en onderteekende vragen lijst, welke beschikbaar wordt gesteld vanwege dien dienst. Voor zoover, mede uit de ingeleverde vragenlijst, blijkt, dat de woning van een gezinshoofd, hierboven bedoeld, aangeslo ten is op een electriciteitsnet en niet is aangesloten op een gasleiding, worden den betrokkene op een desbetreffende aan vrage, behalve de hem krachtens het eer ste lid uitgereikte petroleum-distributie kaart, daarenboven nog maximaal twee petroleum-distributiekaarten uitgereikt. Voor zoover mede uit de ingeleverde vragenlijst blijkt, dat het gezin van het gezinshoofd, als hierboven bedoeld, be staat uit meer dan vier personen, wordt den betrokkene, aan wien reeds 2 of 3 pe troleum-distributiekaarten zijn uitgereikt, op een desbetreffende aanvrage behalve de hier bedoelde daarenboven een petroleum- distributiekaart uitgereikt. De bonnen geven recht op het koopen van petroleum. De hoeveelheid petroleum, welke op grond van een bon mag worden gekocht, wordt vastgesteld op 1 liter, tot dat zulks door den directeur anders wordt bepaald. De bonnen hebben een beperkten ael- digheidsduur. Te dezen aanzien wordt be paald, dat de bon, gemerkt no. 1, geldig is gedurende het tijdvak ingaande op den dag, waarop de distributie ingaat; de bon, gemerkt no. 2, gedurende de eerstvolgen de zeven dagen, totdat zulks door den di recteur anders wordt bepaald. HET SINT WILLIBRORDUSMONUMENI TE UTRECHT Naar wij vernemen heeft de jury voor het Sint Willibrordusmonument, dat te Utrecht zal worden opgericht, bekroond het ontwerp „Utrecht". Dit bleek te zijn van den beeldhouwer Albert Termote. „Tyd". RECHIZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK BELEEDIGING VAN DE NEDER- LANDSCHE REGEERING Inwcnex van Nieuwkoop achtte het zijn plicht de Katholieken te waarschuwen. De 41-jarige fourage handelaar C. P. te Nieuwkoop had voor de verkiezingen van dit jaar te Nieuwkoop en te Noorden pamfletten verspreid met als titel „Het Herderlijk Schrijven van Haarlem's Bis schop," waarin verschillende passages voorkwamen die beleedigend zouden zijn voor de Nederlarjdsche regeering o.a. „Welnu katholiekenweg met deze heidensche regeering." Raadsheer Jlir. mr. van Wyck „Waarom er boven gezet Herderlijk Scnrijven, U bent toch geen bisschop van Haarlem." £en van deze pamfletten was in de bus gestopt bij den veldwachter M. A. Bour- gonje te Nieuwkoop, die het een üeleedi- ging had gevonden voor de Nederiai.dsehe regeering, welke meening ook door den Omcier van Justitie werd gedeeld. Aan den veldwachter haa veraachte ge zegd, dat hij de bedoelde pamfletten in de diverse brieven bussen had gedeponeerd. President „Waarom deed u dat eigenlijk" Waarna verdachte vertelde, gemeend te hebben, dat hij het zijn plicht was, om zijn medemenschen te waarschuwen. Veraer gaf hij toe het „ding" zelf te hebben ge- sohreven en te laten drukken. De Officier van Justitie achtte de hem ten laste gelegde beleediging bewezen. Als men een regeering noemt een heiden sche regeering, dan is dit zeer zeker een beleediging, welke niet toegestaan kan worden. De verdediger van verdachte, het N.S B. kamerlid van Vessem, begon met een uit voerig pleidooi, waarin hij verdedigde het gebruik van het woord heidensch. Het N.S.B. kamerlid las eenige adver tenties voor uit een Duitsch advertentie blaadje, waarin een vader en moeder ad- verleerden „dat hun heden een klein hei-, dinnetje geboren was!" Nog zoo'n advertentie: „Een jonge darne met neidensche opvattingen zoekt kennis making met een jongeman van dezelfde opvattingen"! Het slot van het pleidooi was, dat het N.S.B.-kamerlid met eenige exemplaren van de „Leidsche Courant" naar voren kwam, waarvan hij er een aan ae recht bank overlegde, waarin het Herderlijk Scnrijven van den Bisschop van Haarlem was opgenomen, die stelling nam tegen de heidensche opvattingen en begrippen en waarbij hij opmerkte, dat de Officier van Jusutie toch ook den Bisschop van Haar lem niet een dagvaarding had gestuurd, omdat hy het woord heidensch gebruikt had. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. De eisch werd dan ook een geldboete van 25 subs 25 dagen. UITSPRAKEN. De greep in de toonbanklade. J. S. en J. H. hadden terecht moeten staan omdat zij op 5 April te Zoeter- m e e r één kwartje uit de toonbanklade van een banketbakkerswinkel van mevr. J. Kareis hadden genomen met dien ver stande, dat S. het kwartje weggenomen had, terwijl H. op den uitkijk had gestaan. Tegen S. was de eisch geweest drie maanden gevangenisstraf en tegen H. twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd hedenmorgen tegen H. een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Diefstal te Woubrugge. Tegen J. P. A., thans gedetineerd, had de Officier van Justitie één jaar gevangenis straf geëischt, omdat hij uit het huis van den landbouwer L. Donker te Wou brugge een colbertjasje had weggeno men. De uitspraak werd hedenmorgen een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Een stelende pensiongast. G. S. C., monteur te Leiden, thans ge detineerd, was in Juli van dit jaar in pen sion gekomen in een perceel aan het Noordeinde te Leiden, maar was reeds na eenige dagen weer vertrokken met mede neming van drie bankbiljetten van een medepensiongast, den heer H. Pos. Overal in den lande had hij zulke feiten gepleegd. Voor dit feit had de Officier twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank vonnis wijzende veroor deelde verdachte tot een gevangenisstraf van één jaar. Overtreding auteurswet. De boekhandelaar G. te Leiden zou een dictaat „Anatomie A" hebben uitge geven, terwijl de boekhandelaar D. dit reeds deed. Na een uitgebreid getuigenverhoor had de Officier van Justitie hierin een over treding van de auteurswet gezien en een eeldboete geëischt van 100 subs. 50 da gen. De rechtbank uitspraak doende achtt^ het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Diefstal bij de Kon. Ned. Grofsmederij De los werkman J. S. te Leiden had zich te verantwoorden gehad wegens dief stal van oud ijzer ten nadeele van de Kon. Ned. Grofsmederij, alwaar hij werkzaam was geweest. De officier had een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van tien maanden. De uitspraak werd hedenmorgen een ge vangenisstraf van zes maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en met de bijzondere voorwaarde, dat verdachte ge durende zijn proeftijd zich onthoudt van alcoholhoudende dranken en zich aansluit bij zulk een vereeniging. Heling van rijwielplaatjes. S. F. H., afkomstig uit Zoeterwou- d e, had van zekeren V uit den Haag eenige rijwielplaatjes gekocht, welke van diefstal afkomstig waren. De verdachte had alles ontkend en zelfs gezegd V. niet te kennen. De officier had zulks niet geloofd en te gen verdachte twee maanden gevangenis straf geëischt. Het vonnis werd hedenmorgen v r ij- spraak. Deel van den buit aangepakt. J. C .V., afkomstig uit Leiden, thans getineerd, had van V. uit de vorige zaak 1 aangenomen, zijnde een gedeelte van de opbrengst van een gestolen rijwiel, het welk 3 had opgebracht. Omdat verdachte reeds tweemaal veroordeeld was geweest had de officier acht maanden gevangenis straf geëischt. Het vonnis werd vrij spraak en op heffing van de voorloopige hechtenis. Hij wist niet, dat het gestolen was. J. v. d. E., verpleger, afkomstig uit V o o rh out, had van denzelfden V. uit de vorige zaken op 23 Mei een rijwiel gekocht voor 1.75, terwijl een kwitantie was op gemaakt van 5. Verdachte had gezegd, dat hij niet gewe ten had, dat het rijwiel van diefstal afkom stig was geweest, maar de officier had ge meend, dat men geen rijwiel koopt voor 1.75, zonder te weten dat er een „luchtje" aan is. De eisch was dan ook geworden twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd vrijspraak. RIJDEND OUD ROEST. Een rammelaar op wielen, een betere oenaming is moeilijk te vmden voor het /ehikel, dat doorging voor melkautr en welks vernietiging de kantonrechter te Gouda gisteren gelastte, terwijl de eige naar nog een boete opliep van 25.— „Alleen de banden waren goed" en die krijgt de eigenaar te Moordrecht dan jok terug zoo getuigde een Rotterdamsch verkeersagent, die den wagen na een aan rijding in beslag had genomen. De auto nad geen richtingaanwijzers, de claxoi, gaf geen geluid, de voetrem werkte maar op 1 wiel, de handrem werkte heelemaal niet, de wielen dansten onder den dwagen en luis terden nauwelijks naar het stuur, de mo tor was versleten. Bij de controle liet de politie, na vijf vergeefsche startpogingen, de auto maar door duwen op gang bren gen. Het voertuig ging geheel schuil onder stoomwolken van den radiator. Het ongeluk was gelukkig nog goed afge- loopen. Een personenwagen met zes inzit tenden, van wie vier kinderen, wilden den melkauto inhalen, toen deze plotseling naar links uitschoot. Een hevige botsing was* het gevolg. Van de lichte personenauto bleef weinig over, doch er waren gelukkig geen gewonden. Een dergelijke auto is een groot gevaar en hoort niet op den weg thuis, constateerde de ambtenaar van het O. M., die behalve vernietiging van den auto, met uitzonde ring van de banden, 50 boete eischic we gens het rijden met een wagen met ondeug delijke remmen en losse stuurinrichting. De boete werd echter door den rechter ge halveerd. „Tel." AGENDA LEIDEN. Donderdag, Bureauzitting R. K. Reclas- seeringsvereeniging afd. Leiden, St. Vincentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht 32, 8—9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Van Maandag 2 October 8 uur namiddag tot een met Vrijdag 6 Oct. neemt waar apotheek Duyster. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. N.B. Dinsdag 3 Oct. zijn alle apo theken den geheelen dag geopend! Van onze Adverteerders RIJWIELHANDEL P. C. v. d. PLUYM. In het pand Levendaal 161 is heden ge opend de rijwielhandel, annex reparatie inrichting van den heer P. C. v. d. Pluym, vroeger gevestigd Nieuwe Rijn 99. Het pand aan het Levendaal, dicht bij de Rijnstraat, is geen nieuw pand: het werd reeds in 1670 gebouwd, doch is voor rekening van den heer v. d. Pluym tot een moderne ruime rijwiel- en motorzaak in gericht. De voorgevel werd geheel in ouden stijl ten genoege van Monumentenzorg met een bijpassende onderpui in orde gebracht en zoo is het een mooie en ruime rijwiel- zaak geworden, waar het Levendaal zeer zeker mee vooruit is gegaan. De verbouwing geschiedde onder direc tie van den heer de Lange, aannemer was de heer A. v. Muyen. Het schilderwerk werd uitgevoerd door J. v. Muiden, de electrische installatie was in handen van den heer Lepelaar, het stucadoorwerk ge schiedde door den heer Brugman, het lood- en zinkwerk door den heer D. Kret. Al deze firma's droegen het hunne bij om het thans verkregen resultaat te bereiken. Wij wenschen den heer v. d. Pluym die van jongsaf in het rijwielvak werkzaam is, veel geluk in zijn nieuwe omgeving. VOOR DE MISSIE Donderdag, 5 October 1939. Met het groot aantal giften werd bereikt de som van f 329.60 In de laatste verantwoording werd het einde van deze missie rubriek aangekondigd. Sommi gen hebben zich toen gehaast het hunne nog bij te dragen. N. Nld— N. N10.— Uit Oud-Ade 1.— Th. B. 2.50 N. N4.— 348.10 Hartelijk dank en tot Zaterdag, wanneer de laatste verantwoording geschiedt. G. GUSSENHOVEN, Groenhovenstraat 3, Leiden. Missionaris van de Kameroen. Acadcnu'pn'euws LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexdmen geneeskunde de dames: C. S. A. M. Ides, Den Haag; L. E. Douwes Dekker, Den Haag; de heeren: G. van Ba ren, Zevenhoven; P. G. de Lint, Ze- venbergsche Hoek; J: P. C. Beyst, Den Haag; A. A. Botter, Haarlem; W. Nieuwen - huijzen, Dieren; doctoraal examen Rechten: mej. H. A. Sneller, Rotterdam; de heeren D. van Eysin- ga, Leiden; Ch. Meyer, Den Haag. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken Jer. van Haaster, bloembollenhandelaar, H i 11 e g o m, van Meerbeekstraat 29; cu- ratrice: mevrouw mr. C. L. VisSanders, Haarlem. V ernietigd: Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam: W. van Dongen, H i 11 e g o m. Will U iets weten? Vraag. Is er in den Haag ook een ar beidsbeurs. Zoo ja, wat is het adres en wat zijn de onkosten om ingeschreven te worden? Moet men inwoner zijn van den Haag? Op welke dagen en uren is de beurs geopend? Antwoord. Ja, Prinsengracht 65, Den Haag. Indien u tot het rayon Leiden be hoort, moet u zich echter via de Arbeids beurs aldaar in Den Haag laten inschrijven. Wendt u dus tot de Arbeidsbeurs te Lei den, Levendaal, hoek Garenmarkt. Vraag inzake verlenging van Erfpacht. Antwoord: Het erfpachtsrecht blijft bij stilzwijgen voortbestaan tot wederop zegging toe. Vraag inzake onderhoudsplicht van een pleegkind. Antwoord: Een pleegkind is daartoe wettelijk niet verplicht. Vraag inzake invordering van een schuld (lijfrente). Antwoord: Wanneer u de zaak niet in de minne kunt regelen, wende u zich tot een deurwaarder.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2