Wederom een Zuiderzee-eiland met het vasteland verbonden WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Na Wieringen heeft thans, zooals gisteren gemeld, het eiland Urk als zoodanig opge houden te bestaan in verband met het inpol deren van de Zuiderzee. Op het kaartje is met zwart pijltje boven Urk aangegeven, waar op 3 October de Meerdijk tusschen Lemmer en Urk gesloten werd; in den rechterbovenhoek overziet men de stand der werkzaamheden, die nog te gebeuren staan, alvorens de Noord-Oost- polder zal worden leeggemalen. (zie foto's op pag 10). VEERTIGJARIG PROFESSIEFEEST PATER S. BOOMS. Het veertigjarig professiefeest van den weleerw. pater Salvator Booms is vandaag op eenvoudige wijze gevierd. De Jubilaris droeg hedenmjrgen pa troonsfeest van den H. Franciscus te kwart voor acht een gezongen H. Mis op met assistentie van de weleerw. paters G. v. Heusden en A. Ponsioen resp. als dia ken en sub-diaken. Tal van geloovigen woonden het H. Mis offer bij o.m. de leden van de Meisjes-Con gregatie en tal van Graalleden. Hedenmiddag na 12 uur kwamen ver schillende geestelijke en vele parochianen den sympathieken jubilaris gelukwenschen. Ook hier waren enkele afgevaardigden van de Graal en van de Meisjes-Congregatie. Pater Booms nam met dankbaarheid de vele felicitaties in ontvangst. 't Waren alle hartelijke bewijzen van oprechte hoogachting voor zijn persoon en waar res pect voor zijn priesterlijken arbeid in de pa rochie van de Hartebrug. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Vandaag was het veertig jaar geleden, dat de heer W. Kokkedee in betrekking kwam bij de firma Tieleman en Dros, conservenfabrieken aan de Middelste gracht. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote per auto van huis gehaald en te omstreeks 10 uur in de afd. blikslagerij van de fabriek ontvangen. Met eenige hartelijke woorden en na aanbieding van bloemen werd de jubilaris daar gelukge- wenscht, terwijl hem een hanglamp als aandenken werd aangeboden. Na eenigen tijd gezellig bij elkaar te zijn "geweest werd de jubilaris op het privé-kantoor ontvangen en namens de directeuren toegesproken door den heer H. W. Tieleman Ji., die de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. De jubilaris dankte hierop voor de be wijzen van sympathie en waardeering en vertrok weer naar huis, om aldaar den dag te midden van zijn huisgenooten door te brengen. Gemeenteraad Reglement rechtstoestand onderwijzend personeel Nu door de Raad op 17 Juli j.l. is be sloten tot wijziging van het „Ambtenaren reglement 1934" is het noodig ook het „Reglement rechtstoestand onderwijzend personeel" op enkele punten aan te vullen en te wijzigen. In verband hiermede bieden B. en W. den Raad een ontwerpverordening ter vaststelling aan. Ter toelichting van deze ontwerp verordening merken wij het volgende op. Een voorgestelde wijziging van artikel 12 beoogt het onderwijzend personeel de verplichting op te leggen tot het deelnemen aan luchtbeschermingsoefeningen en aan de voorbereiding of opleiding ten behoeve van bescherming tegen luchtaanvallen. De afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers zou in het nieuwe vierde lid van art. 12 in plaats van „het hoofd der school" wilien lezen „het hoofd van den luchtbeschermingsdienst," eener- zijds, omdat zij de hoofden van scholen te dezer zake niet deskundig acht, anderzijds, omdat zij het gewenscht vindt, dat met be trekking tot de te treffen maatregelen zoo veel mogelijk eenheid wordt betracht. Daar entegen is de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor M.U.L.O. van oordeel, dat het niet wenschelijk is ten deze het hoofd van den luchtbeschermingsdienst in te schakelen. Voorts is naar hare meening de formulering van het in dit lid neer gelegde voorschrift zoo ruim. dat dit in de practijk op „burgerlijke dienstplicht" voor het onderwijzend personeel zou neerkomen. Ook uit de adviezen van de afd. Leiden van het N.O.G. en van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding blijkt, dat de voorkeur wordt gegeven aan een scherper geformuleerde, meer beperkte, regeling; in zijn huidigen vorm zou het voorschrift ruimte laten voor verschillende vragen met betrekking tot de eigenlijke taak (beschikbaar stellen buiten de schooluren, geldelyke vergoeding voor bewezen diensten na schooltijd, het verleenen van vrijstelling aan onderwijzers op grond van hun leeftijd). Dat het niet wenschelijk zou zijn de hoofden van scholen opdrachten als de hier bedoelde te doen geven, vermogen B. en W. niet in te zien. Naar de meening van B. en W. verdient het geen aanbeveling, de thans voorgestelde regeling in eenig opzicht te beperken of door een andere regeling te vervangen. Vooropstellende, dat een imperatieve rege ling niet kan worden ontbeerd, zelfs een in tegreerend element in de regeling van de luchtbescherming van de scholen en haar bevolking uitmaakt, is het niet of al thans nu nog niet mogelijk de werk zaamheden van het onderwijzend personeel te dezer zake min of meer te concretiseeren Intusschen sprekt het wel vanzelf, dat van dat personeel geen onmogelijke dingen zul len worden gevraagd; vrees dat zonder noodzaak op dit personeel een onevenredig zware last zal worden gelegd, behoeft zeker niet te bestaan. Academsenieuws Vragen en antwoorden Wat te doen en wat te laten Arbeidscontractanten en amb tenaren in militairen dienst. Vraag: Kan het ryk vaste ambtenaren, die in militairen dienst zijn, op wachtgeld stellen en zal dit gebeuren? Antwoord: Het Rijk kan zoodanige ambtenaren inderdaad op wachtgeld stel len. Het zal hiertoe alleen overgaan indien daartoe ook wanneer de ambtenaar in zijn burgerlijk ambt werkzaam ware ge bleven aanleiding zou bestaan. Het feit, dat de ambtenaar in militairen dienst is, kan dus op zichzelf geen reden zijn om hem op wachtgeld te stellen. Vraag: Indien bij een Rijksdienst twee arbeidscontracten werkzaam zijn en dege ne met de minste dienstjaren is in militai ren dienst, terwijl de dienst door omstan digheden verband houdende met de mobi lisatie wordt ingekrompen, zoodat er per soneel moet worden ontslagen, welke van de twee arbeidscontracten wordt dan ont slagen? Antwoord: Het Rijk zal in dit geval het feit, dat een der beide contractanten in militairen dienst is, niet als motief be zigen om juist dezen te ontslaan. Het zal dengene ontslaan, die overigens het mfeest voor ontslag in aanmerking komt. Vraag: Heeft een arbeidscontractant van het Rijk recht op een bepaalden ter mijn doorbetaling van zijn loon, indien hij in militairen dienst komt? Antwoord: De arbeidscontractant ontvangt, wanneer hij voor eerste oefening onder de wapens komt geen burgerlijke belooning, wel echter indien hij moet op komen voor herhalingsoefeningen. Bij op komst onder de wapenen wegens oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden, ontvangt hij gedurende 30 dagen zijn volle loon en daarna hetgeen dit meer bedraagt dan zijn militaire be looning, uitgezonderd in het geval, dat hij op dat tijdstip nog geen werkelijken miil- tairen dienst van 11 maanden of indien hij destijds een eerste oefening van korte- ren duur te volbrengen heeft gehad deze eerste oefening volbracht heeft. Geen aanspraak op burgerlijke belooning be staat voorts, indien hij op het tydstip van opkomst nog geen 12 maanden regelmatig dienst heeft gedaan in zijn burgerlijke be- Laatste berichten Binnenland TEGEN PRIJSOPDRIJVING. 1800 paar schoenen in beslag genomen. De politie te Haarlem heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een Haarlemschen schoenwinkelier, die zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van de wet tegen de prijsopdrijving. Hij verkocht zijn schoenenvoorraad te gen prijzen, welke hij van 24 tot 56 pro cent had verhoogd. Niet minder dan 1800 paar schoenen zijn in beslag genomen. BRUITSCHE VERONTSCHULDIGINGEN. De Regeeringspersdienst meldt: Van den Nederlandschen consul-gene raal te Singapore is bericht ontvangen dat de Comodore der Britsche Marine in Malaya hem namens de Britsche marine autoriteiten verontschuldigingen is komen aanbieden voor het feit, dat in den ochtend van 16 September j.l. ter hoogte van Pa- dang, op de Westkust van Sumatra, een vliegtuig van het Britsche oorlogsschip „Cornwall" zich wegens minder goed zicht onopzettelijk te ver naar de kust heeft be geven en te laat bemerkt heeft dat het zich boven de Nederlandsch-Indische ter ritoriale wateren bevond. TWEE DIEVEGGEN AANGEHOUDEN. In een textielfabriek te Groningen werd een 19-jarig meisje betrapt, toen zij nieu we kleedingstukken wegnam. Bij een huiszoeking heeft de recherche zeer veel goederen in beslag genomen. Bij dit onderzoek kwam voorts aan het licht, VIJF DUITSCHERS UIT HUIS VAN BEWARING TE HAARLEM ONTVLUCHT Nadat de bewaker neergeslagen was In den afgeloopen nacht hebben vijf Duitschers, die in het Huis van Bewa ring te Haarlem waren opgesloten, kans gezien te ontvluchten. Zij sloegen den bewaker neer, ontnamen nem zijn sleu tels en wisten met behulp daarvan op een binnenplaats te komen. Een trapje, dat in een kolenbergplaats stond, maakte het voor hen al zeer eenvou dig om over den muur van het gebouw te klimmen. De ontvluchting is eerst hedenmorgen ortdekt door den tweeden bewaker Deze wordt 's nachts door zijn collega om de twee uur gewekt en doet dan op zijn beurt de ronde door het gebouw. Hedenmorgen werd deze bewaker echter pas omstreeks zes uur wakker en uit de omstandigheid, dat zijn collega hem niet ge wekt had, leidde hij af, dat er iets onge woons gebeurd moest zijn. De man stelde direct een onderzoek in en vond tot zijn ortsteltenis zijn collega, stegi gebonden en met een prop in den mond op den vloer van de cel liggen, waarin de vier Duit schers opgesloten waren geweest. Een vijf de Duitscher, die in een andere cel gevan gen had gezeten, was eveneens verdwenen. Nadat de bewaker zijn collega had be vrijd, verklaarde deze, dat hij den vorigen avond omstreeks twaalf uur naar de cel van de vier Duitschers was gegaan, omdat dezen gebeld hadden. Op het oogenblik, dat hij de celdeur opende, kreeg hij een hevigen stomp in het gelaat, waardoor hij even versuft raakte en op den grond viel. Hiervan maakten zijn vier belagers ge bruik om hem vast te binden en hem een prop in den mond te duwen, zoodat het den bewaker onmogelijk was om hulp te roe pen. Vervolgens droegen zij hem in de cel en namen hem zijn sleutels af. Hun eerste werk was vervolgens een landgenoot te be vrijden, die in een nabijgelegen cel was opgesloten. Met behulp van de sleutels wisten zy in den gang te komen, welke naar den hoofd ingang van het gebouw leidt. Daar de be waker de sleutels van deze deur echter nooit bij zich draagt, zagen de mannen zich dezen weg versperd. Zij gingen daarom weer terug, forceerden de deur van een kolenbergplaats en wisten vandaar uit op de binnenplaats te komen, nadat zij eerst door verbuiging van de ?pijlen een opening hadden gemaakt in een ijzeren hek. Met een trapje, dat zij in de kolenbergplaats vonden, was het tenslotte zeer gemakkelijk over een schutting en den buitenmuur van het gebouw te klimmen en in den nacht te verdwijnen. Slechts van een hunner meent de politie een spoor gevonden te hebben. Het was bekend, dat deze man, voor hij gedetineerd was, omgang heeft gehad met een meisje uit Velsen. Uit het feit, dat in die gemeente in den afgeloopen nacht een fiets gestolen is. leidt de politie af, dat de man in deze richting gevlucht is. Nadat de ontvluchting ontdekt was, heeft de politie direct een uitgebreid onderzoek ingesteld en het signalement der ontvluch ten per radio doen verspreiden. Drie man nen hadden communistische sympathieën, de twee anderen waren nationaal-socialist. Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij na hun ontvluchting niet bij elkaar zyn geble ven. De bewaker, die door de mannen was overvallen, heeft geen nadeelige gevolgen van dezen sensationeelen overval onder vonden. Hij heeft een wonde aan het hoofd, die niet van ernstigen aard is. Het signalement van de ontvluchten luidt: H. C., 21 jaar, lang 1.65 m., slank pos tuur, donkerblond haar en wenkbrauwen, o\aal gelaat, gele teint, lichtblauwe oogen. F. P19 jaar, lang 1.67 m., flink postuur, rechte houding, blond haar en wenkbrau wen, ovaal gelaat, gezond uiterlijk, breed voorhoofd, lichtblauwe oogen, litteeken on der het rechteroog. C. S., 33 jaar, lang 1.80 m., gewoon pos tuur, blond haar met een verkleurde lok, blonde wenkbrauwen, ovaal gelaat, gezond uiterlijk, blauwe oogen. H. K. E., 31 jaar lang 1.82 m., breed pos tuur, flinke houding, blond haar, hoog voorhoofd, blauwe oogen, dikke lippen, gave tanden, groote ooren en voeten. W. D., 38 jaar, lang 1.64 m., slank, ron de rug, donkerblond haar, rond gelaat met gele teint, blauwe oogen, litteekens in den rechtermondhoek en op den linkerwang. dat het meisje een paar maanden geleden een portemonnaie met geld ten nadeele van een vriendin had gestolen. Bovendien pléegde zij diefstal op de weekmarkt, in sa menwerking met een ander meisje, dat eveneens aangehouden werd. Ook werden diefstallen gepleegd in de Hema, bij C. en A en in Paterswolde, waar een ander meis je het slachtoffer werd. De dieveggen zijn ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Buitenland NOG GEEN VREDESVOORSTELLEN. LONDEN, 4 Oct. (A. N. P.). Begin van den middag hebben officieele kringen te Londen Reuter ervan in kennis gesteld, dat uit Rome geen boodschap te Londen was ontvangen met betrekking tot vredes voorstellen. Ook wist men niet of dergelijke voorstel len binnenkort te verwachten zouden zyn. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Jozc^hus Wilhelm z. v. J. M v. Eyken en C. A. M. Dingjan. Ondertrouwd: J. A. Belt jm. 23 j. en P C. Nykiel jd. 24 j. C. P. de Groot jm. 24 j. en M. Th. Reizevoort jd. 23 j. T. Kuijpers wend. 57 j. en A. Kraal jd. 51 J. Overleden: A. Knol z. 9 mnd. VOLLEDIGE KALMTE AAN HET WESTELIJK FRONT. PARIJS, 4 Oct. Havas seint: Sinds 24 uur heerscht aan het front van Rijn tot Moezel een volkomen kalmte, wel ke ternauwernood wordt verstoord door de artillerie der beide tegenstanders, welke by tusschenpoozen optreedt. Een der meest bewogen sectoren is die van Zweibruecken. Boven het geheele gebied van Moezel en Saar is een hevige regen gevallen. De laag hangende wolken en het slechte zicht heb ben ook de activiteit van de luchtmacht verminderd, welke gewoonlijk niet buiten actie was, ook al was het aan het front kalm. Gezaghebbende personen verklaren, dat het ziektecyfer bij- de Fransche troepen la ger dan normaal is. RUSSISCHE TROEPEN IN MIDDEN- AZIë. SHANGHAI, 4 Oct. (A. N. P.). Vol gens een uit buitenlandsche bron afkom stig bericht neemt de Sovjet-Unie een krachtige houding aan tegenover Midden» Azië. Verklaard wordt, dat behalve de jongste aankomst te Tihwa (Umuti) in het Noordelyk deel van de provincie Sinkiang, waar 2 brigaden Sovjet-Russische geregel de troepen zijn, ook een groot aantal an dere Russische troepen is aangekomen. DE ZEE-OORLOG. Protest van Letland te Berlijn. RIGA, 4 Oct. (A. N. P.). De gezant van Letland te Berlijn, die bij de Rijks- regeering heeft geprotesteerd tegen de in beslag neming van het Letlandsche stoom schip „Imanta" door een Duitsche patrouil le in de Zweedsche territoriale wateren, heeft vandaag gemeld, dat de „Imanta" thans is vrijgelaten en op weg naar Let land is. Ook een waarschuwing tot Denemarken. KOPENHAGEN, 4 Oct. (A.N.P.). Volgens de Deensche bladen is ook aan Denemarken een nota gezonden, waarin Duitschland de neutrale scheepvaart waarschuwt tegen on behoorlijk gedrag bij de Britsche en Fran sche wateren. Een Noorsch schip op een mijn geloopcn. SINGAPORE, 4 Oct. (A.N.P.), In een of ficieel communiqué wordt verklaard, dat het Noorsche stoomschip „Hoegh", dat een lading van 4914 ton aan boord heeft, in het mijnveld bij den ingang van de haven van Singapore op een mijn is geloopen en ge zonken. Alle leden der bemanning werden gered. 9 personen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Aan het communiqué wordt toegevoegd, dat het schip had nagelaten gehoor te geven aan de signalen en ondanks de gegeven waarschuwingen binnen een der mijnvel- den was gekomen, hoewel een patrouille had gepoogd het schip te doen stoppen. Do bemanning werd door de Britsche eenheid aan boord genomen. Het Noorsche schip was op weg van Saigon naar Bombay. DE BESPREKINGEN MET SARADZJOGLOE. MOSKOU, 4 October (A. N. P.). De Turksche minister van buitenlandsche za ken, Saradzjogloe, heeft gisteren nog niet de mogelijkheid gehad de sedert eergiste ren onderbroken onderhandelingen op het Kremlin te hervatten. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM. 4 Oct. Vee. 234 vette kalveren le kw. 5864 ca., (enkele hoo- K.G. levendgewicht, 39 Nuchtere kalveren K.G. levendgewicht, 39 Nuctere kalveren 814 per stuk. 264 varkens: Vleeschvar- kens, wegens van 9110 K.G. 7980 ct., Zware varkens 7778 ct., vette varkens 77 —78 ct. per K.G. slachtgewicbt, Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Vette kalveren matige aanvoer, wil lige handel, vraag naar eerste kwaliteit, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, hoogere pi ijzen. Varkens ruime aanvoer, stugge handel, lagere prijzen dan Maandag. VOORSCHOTEN, 3 October Vrije veiling Eieren per 100 stuks 6.006.40; kippen per stuk 0.500.60; Konijnen per stuk 0.75—0.95; duiven per stuk 0.10—0.14; zoete kaas per K.G. 0.660.70; Leidsche kaas per K.G. 0.500.54. WOERDEN, 4 Oct. Kaas. Aanvoer 382 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. ƒ36 39, id. 2e kw. ƒ31—34. Zware tot 40. Handel kalm. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 7-Ö7»/4 Pari* 36.30 42 75 LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heeren A. W. Kist, Leiden, W. L. Schorer, Den Haag, D. Eikelenboom, Rotterdam. Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, Dierkunde, hoofdvak de heer G. P. Barends Den Haag. Examen van Apothekersassistent dames A. E. Chr. Grundlehner, Den Haag, A. A. Hornstra, Rotterdam, E. J. Landaal, Leiden, de heei: D. A. Ploeg, Leiden. BIOSCOPEN TE LEIDEN HOOFDFILMS Midnight (Claudet- Colbert, Don Amiche). Bulldog Drummond (John Howard, Hea then Angel). 't Zit in de lucht. (George Formby). Het Huis van myste rie (Leslie Fenton, Muriel Eva Drie gewiekste Schat j es worden groot. (Deanne Dur- bin, Nan Grey). De Dorps-detective. (Joe Brown). De drie musketiers fRitz Brothers), inspecteur Vlijm scherp op avontuur. IJsco-toeristen (Stan Laurel, Oliver Har dy). Een branie in Ox ford. (Robert Taylor, Maureen O'Sullivan). INHOUD Speelfilm Sensationeel Komisch Mysterieus Komisch Spannend -omisch Vroolijk AAN VANUbUUR lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. 'ederen avond 8 uur Zondag 2.4.30 en 8 uur. Zaterdag en Woens- ng half drie matinée lederen avond 8 uur Zondag 2—7 uur. lederen dag matinée lederen avond 8.15 u. Zondag 27 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeuru v. volwassenen Goedgekeurd Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3