f' &a£cmu Vastgestelde prijs en kvaliteit. Uw winkelier heeft Botsing tusschen auto en tram RECHTZAKEN Myra. het elffe en de booze kabouter Zwartvoef DINSDAG 3 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Toestanden kunnen zich wijzigen, Falcon blijft wat hij was. Van F. 19.75 af worden Falcon-jassen en mantels verkocht in Egyptische katoen. Van F. 22.50 af in gabardine, in tweed, in kameelhaar, In effen, in alle modellen, kleuren en dessins. Van F. 19.75 af koopt U een jas of mantel met alle eigenschappen, die Falcon beroemd hebben gemaakt De prijzen zijn in overeenstemming met de richtlijnen, die de Regeering in het algemeen belang getrokken heeft, voor het geheele land vastgesteld. Het Falcon etiket en het F»'con certificaat geven U de zekerheid, dat U on mogelijk teveel kunt betalen. ÊffêiHtapaoof GEMENGDE BERICHTEN Drie ernstig gewonden Gisteravond is op het kruispunt Hilver- sumschewegRijksweg onder Laren een personenauto, komende uit de richting van dit dorp, in botsing gekomen met een auto bus van de Gooische Tramweg-Mij, waarbij de drie inzittenden van eerstgenoemden wagen ernstige verwondingen opliepen. Met groote moeite konden de slachtoffers; de ongeveer vijftigjarige heer van V., uit Wageningen, zijn dochter en de 24-jarige student S. T. uit Delft, uit den wagen wor den bevrijd. De laatste had een ernstige hersenschudding gekregen, terwijl de bei de anderen aan het hoofd werden gekwetst. De drie gewonden werden in zorgwekken- den toestand naar het St. Jansziekenhuis te Laren vervoerd. De botsing was zoo hevig, dat de auto bus, waarin zich twintig passagiers bevon den, aan den overkant van den weg te recht kwam. In tegenstelling tot den an deren wagen, die gekanteld was, bleef de bus overeind staan. Geen der inzittenden bekwam eenig letsel. De personenauto was zwaar gehavend. Nader vernemen wij, dat de drie ge wonden zijn de 52-jarige heer A. van Vem- de uit Wageningen, die een ernstige hoofd wonde en eenige snijwonden bekwam, zijn 20-jarige dochter mej. M R. van Vemde, die werd opgenomen met een ernstige her senschudding, een ernstige hoofdwonde en een gebroken arm en de 24-jarige Delft- sche student D. Stigter, bij wien een sche delbreuk, een zware hoofdwonde en een gebroken been geconstateerd werd. De heer A. van V. werd met een militaire auto naar het ziekenhuis vervoerd. De beide an dere slachtoffers werden met ziekenauto's getransporteerd. Hoewel de toestand der gewonden ernstig is, bestaat er by geen hunner onmiddellijk levensgevaar. De personenauto kwam uit de richting Amsterdam en de autobus van den kant van Laren, zoodat de chauffeur van de laatste voorrang had mpeten verleenen. Dit liet hij na, met het gevog, dat de personen auto de bus aan de rechterzijde van achte ren heeft geramd. Om de inzittenden te bevrijden moest de personenwagen op zijn wielen worden gezet. WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD Op den hoek van de Eemstraat en de Gaslaan te Amersfoort, heeft zich gisteren omstreeks het middaguur een ongeluk voorgedaan, dat het leven koste aan den 22-jarigen K. uit de Weijersftraat. Uit de Gaslaan kwam een militaire wa gen met paarden bespannen, bestuurd door den militair H.. K., die op zijn fiets in de Eemstraat reed, heeft het van rechts ko mende verkeer geen voorrang verleend, ket gevolg, dat hy aangereden werd. Hy kreeg vermoedelijk een achterwiel over de borstkas en liep tevens verwondingen aan hoofd en handen op. Tegen den avond is het slachtoffer aan de bekomen verwon- dingen overleden. AUTODIEVEN VEROORZAKEN ERNSTIG ONGELUK JEUGDIG WIELRIJDER GEWOND Gistermiddag zijn op de Mathenesserlaan, hoek Heemraadsingel, te Rotterdam, een personenauto en een transportfiets, welke laatste bestuurd werd door den 15-jarigen loopjongen M .de R., met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding ontstond, doordat de auto den wielrijder geen voorrang ver leende. Uit het politieonderzoek bleek, dat de auto eenige oogenblikken te voren ont vreemd was voor een woning aan de Ro- chussenstraat. De drie inzittenden, de 18- jarige los-werkman L. H., zijn 18-jarige collega J. M. H. van der A. en de 21-jarige los-werkman A. H., werden in het politie bureau aan de Oostervantstraat opgesloten. De wielrijder werd door het rechter voorwiel van de auto gegrepen, waarop hij zich trachtte vast te klemmen aan de tree plank. Toen de bestuurder van de auto, ver moedelijk A. H., dit zag, gaf hy vol gas, waardoor de toen reeds zwaar gewonde knaap de treeplank moest loslaten en een achterwiel over zich heen kreeg. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfractuur en moest naar het ziekenhuis aan den Cool- singel worden vervoerd, alwaar hy is op genomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De auto werd na een achtervolging aan gehouden SLEEPSCHIP GEZONKEN OP HET IJSELMEER De schipper en zijn gezin gered Zondagmiddag vertrok van Amsterdam het motorvrachtschip „Maria" met twee sleepschepen, z.g. Rijnaken, geladen met grind met als bestemming Delfzijl. Om streeks middernacht sloegen tengevolge van zware zeeën de beide sleepschepen tus schen Marken en Enkhuizen los. Een er van, de „Kraja", schipper G. van Dijk, te Rotterdam, die een hulpmotor bezat, kon voor de wind Hoorn bereiken, waar het schip om één uur de haven binnenviel. Om trent het tweede schip rapporteerde le „Kraja", dat hiervan de luiken en dekkee- den waren weggespoeld en dat dit vermoe delijk was gezonken. De vrouw en kinde ren zouden door de „Maria" aan boord zijn genomen, doch of dit ook met den schipper het geval was, kon hij niet met ze kerheid zeggen, aldus lezen we in „Voor uit" Direct heeft men in Hoorn zich tefeo- nisch in verbinding gesteld met de Oranje sluizen, vanwaar gistermiddag om 2.30 uur bericht kwam, dat de „Maria" behouden was binnengeloopen, met den schipper en diens gezin aan boord. Het schip was ech ter gezonken. Het in de Hoornsche haven binnengeval len schip was lek geslagen en werd met de hulp van een aantal militairen dryvende gehouden om zoo spoedig mogelijk te wor den gerepareerd. Haagsche Politierechter Een onvoordeelige bezoeker. Mej. J. K. uit B e n t h u i z e n kwam als getuige vertellen, dat zekere L. J v. d. B. bij haar in de keuken was gekomen, toen zij er even niet vertoefde en dat zy bij haar terugkomst haar portemonnaie ver miste, waarin twee bankbiljetten van 20. twee rijksdaalders en nog andere geldstuk ken. Verdachte bekende volmondig de beurs te hebben leeggeplunderd en zeide veel spijt van het feit te hebben. De Officier bracht naar-voren dat er een rapport over verdachte was ingewonnen hetgeen tot een voorwaardelijke veroordee ling concludeerde. Omdat verdachte nog een blanco strafregister had, werd de eisch een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. De Politierechter vonnis wijzend, wilde verdachte ook nog een kans geven en ver oordeelde hem tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd. Om een aalmoes gevraagd. M., thans gedetineerd, had op den Sta tionsweg te L e i d e n D. D. uit Leiden aan gehouden en hem om een aalmoes ge vraagd. In plaats van een aalmoes te geven had D. een politie-agent gewaarschuwd met als resultaat, dat M. zich heden voor den Politierechter moest verantwoorden wegens bedelarij. Verdachte riep de uiterste clementie in, want inmiddels had hij ook al in Haarlem een vonnis van drie jaar Veenhuizen te pakken Daarmede rekening houdende werden eisch en uitspraak drie dagen hechtenis en één jaar opzending naar een Rijkswerk inrichting. Een eeuwigdurende ruzie. Het botert absoluut niet tusschen J. O. en M. W. K. uit Nieuwerbrug gemeente Bodegraven. Scheldpartijen zijn schering en inslag. Nu moest J. O. weer terecht staan, om dat hij K. een stelletje minderwaardige woorden naar het hoofd had geslingerd. Deze eeuwigdurende ruzie vindt haar oorzaak in een kwestie over eenige bok ken. Heel wat narigheid en ellende hebben deze bokken al op hun geweten en zij zouden bittere bokkentranen weenen als zy al deze minderwaardige gevolgen kon den begrijpen met hun bokken verstand. De Officier was van meening, dat deze scheldpartijen nu maar eens uit moesten zijn. Er moet absoluut een einde aan ko men en dat is alleen mogelijk door flinke straffen uit te deelen. Voor deze beleediging werd de eisch één week gevangenisstraf en de uit spraak conform. Dokter uitgescholden. J. van G. te Boskoop, die verstek liet gaan, had op 11 Mei 1939 in het veiling gebouw te Boskoop zeer onnette dingqn gezegd van den dokter A. S. K. uit die gemeente en die dan ook zeer terecht een klacht bij den burgemeester had inge diend. Als getuigen werden gehoord J. A. v. d. Broek en M. v. d. Laan uit Boskoop, die verklaarden, dat de woorden, door van G. geuit, luidop gesproken werden en voor velen verstaanbaar waren en dat de woor den op zich zelf zeer beleedigend waren. Zoowel de Officier als de Politierech ter vonden dat verdachte zich zeer onbe hoorlijk had gedragen en een flinke straf is hier op zijn plaats. Eisch en uitspraak werden een geldboe te van ƒ50 subs. 50 dagen. Zoo voordeelig is het toch niet Mej. G. S. uit Leidén was op 27 Mei betrapt toen zij in den winkel van C. en A. Brenninkmeyer te Leiden een kinderjurk je in haar handtasch wegmoffelde. Nadat als getuige was gehoord de direc trice van het bedrijf te Leiden, eischte de Officier tegen de niet verschenen ver dachte een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd conform den eisch. Looze visschertjes. Een aantal personen uit Den Haag had den van zekeren K. het vischrecht gehuurd in den Rijneveldschen Polder te A 1 p h e n a. d. R ij n. Dat is doodgewoon en gebeurd meer in ons water- en vischrijke Neder land. Maar niet gewoon is als K. aan vader en zoon A. vraagt of zij met hem willen gaan visschen met den zegen.... in het water dat hy verhuurd had. Natuurlijk hadden A. Sr. en A. Jr. zulks gedaan omdat zij in de meening verkeer den, dat K .het water dit jaar niet ver huurd had .hetgeen vorige jaren wel was geschied zooals zy wisten. Verdachten A. Sr. en A. Jr. hielden dan ook stug en stijf vol dat zij van den eigenaar, dus K., ver gunning hadden gekregen om te visschen, zoodat zij zich onschuldig vonden. De officier was een andere meening toe gedaan, want hy vond, dat vader en zoon A. wel degelijk hadden geweten, dat K. het vischwater verpacht had. Wat K. aan gaat, deze heeft al heel onbehoorlijk ge handeld door vischwater wat hij nota bene verpacht had zelf met de zegen te gaan be- visschen. Tegen K .werd de eisch dan ook een geldboete van 50 subs. 50 dagen en tegen vader en zoon A. elk een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Wat de strafbaarheid van K. aangaat, daar was de Politierechter het mee eens, zoodat het vonnis tegen hem werd een geldboete van 50 subs. 50 dagen. Maar vader en zoon A. werden niet schuldig ge acht, zoodat zij werden vrijgesproken. Van een vernielde auto en niet betaalde benzine. Politierechters krijgen soms kwesties uit te zoeken waar haast geen touw aan vast te knoopen is Zulk een kwestie volgt hier onder. De houder van een benzinepomp-station te Zoeterwoude, J. Th. B., heeft een zoon. Deze zoon had op zekeren dag een auto gehuurd van een zekeren van R. uit Voorhout afkomstig. Hij was gaan toe ren met de gehuurde auto met als resul taat, dat R. op een nacht een telefoontje kreeg uit Wassenaar, dat zyn auto aan dig gelen was geslagen tegen een boom. Repa ratie-kosten 175. Maar wat van R. zag, geen f 175. Dus werden door van R. plan nen gesmeed om alsnog aan zijn centjes te komen. Ook van R. heeft een zoon en aan deze zoon zou hy gezegt hebben, dat als er benzine noodig was voor de auto's, zij dit moesten tanken bij B. te Zoeterwoude en de zoon van R. had aan de chauffeurs op dracht gegeven om de bnien zebij B. te tanken en te zeggen, dat de rekening ge stuurd moest worden bij D. J. v. R., zijn vader. Op twee verschillende data waren dan ook prompt twee chauffeurs resp. 20 en 60 L. benzine wezen halen bij B. Ben zine aan pompen moet evenwel a contant betaald worden en dat deden de chauffeurs niet en reden zonder betaling weg trots het feit, dat de familie Ijl. alles in het werk stelde om zulks te voorkomen. De zoon van B., die van de stukgereden auto, werd zelfs door zig-zag-rijden van een der vluchtende chauffeurs genoodzaakt van de treeplank te springen, waar hy opgeklommen was om te protesteeren tegen het weg rijden. En toen begon de kwestie. Verdachte van R. zeide niets verkeerds gedaan te hebben, want hy had nog 175 tegoed en wilde door ben zine te laten laden zonder betaling aldus aan zijn centjes zien te komen. De man van het A.P.C.-station zeide natuurlijk daar niets mee te maken te hebben, want hij is niet verantwoordelijk voor de 175 die zijn zoon nog aan R. moet betalen. Het heeft door deze benzineladerij een schade van 10.80 geleden en dit bedrag wilde hij terug hebben van R. Het werd een „puz zeltje" gezien de vaders en de zoons. De politierechter vonde de methode van R. geen methode, terwijl de officier het een eigenaardige mentaliteit van verdachte vond om op zulk een misselijke manier geld te gaan innen en dan nog van de ver keerde, want B. Sr. heeft niets met de zaak te maken Wegens overtreding van art. 326, goede ren koopen met het oogmerk deze niet te betalen .eischte de officier een geldboete van 50 subs. 25 dagen. Ook de politierechter was van meening, dat verdachte schuldig is aan het tenlaste gelegde, al wil hij, verdachte, het niet be kennen, en veroordeelde hem tot een geld boete va n50 subs. 25 dagen en boven dien tot betaling van 10.80 aan B. voor de getankte benzine. De verdwenen mestvork. A. J. H., die verstek liet gaan, had ten nadeele van Zwetsloot te A1 k e m a d e, een mestvork uit diens schuit gehaald. Z. was te weten gekomen, dat H. het gedaan had, omdat de vork door H. aan een boer verkocht was De benadeelde had nog aan H aange boden om de zaak te schikken, hetgeen kon geschieden als H. aan Z. een gulden zou betalen, eischte de officier een geldboete niet doorgegaan, omdat H. niets meer van zich had laten hooren. De officier eischte wegens verduistering een geldboete van 8 subs. 8 dagen. Wegens de slechte gel delijke omstandigheden van den verdach te werd het vonnis 1 subs. 1 dag met teruggave van de mestvork aan Z. HAAGSCH GERECHTSHOF Een insluiper. De koopman W. C. K., thans gedetineerd, was door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf omdat hy te L e i d e n en Vlaardingen verschillende in sluipingen op zijn geweten heeft geladen. Hy maakte er zyn werk van om in arbei derswijken aan de huizen te bellen en by geen gehoor zich met een valsche sleutel toegang te verschaffen. Verdachte is reeds eerder veroordeeld geworden, waarbij de president de opmer king maakte, dat de opvoeding door het Rijk in verdachte's vroeger leven geen invloed heeft gehad. K. bekende volmondig evenals voor de rechtbank en drong op een voorwaardeiyke veroordeeling aan. De procureur-generaal vond de zes maan den gevangenisstraf door de rechtbank op gelegd absoluut niet te veel voor dergeiy ke insluipingen. Geen termen aanwezig ziende voor wy- ziging eischte spr. bevestiging van het von nis der rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. Kantongerecht te Leiden Bloembollen geteeld zonder vergunning. J. B. bloembollenkweeker te Noord- w y k moest terecht staan omdat hy zon der vergunning van de Nederlandsche Sier teelt Centrale bollen had geteeld. De ge tuige J. J. Bosman vertelde nog, dat in 1937 en 1938 ook door verdachten was ge teeld zonder vergunning zoodat hy door den tuchtrechter veroordeeld was tot groo te geldboeten o.a. een van 2000. Verdach te heeft van deze boeten nagenoeg niets be taald. Verdachte zelf verklaarde dat hy geen bollen had geteeld maar dat hy een con tract gemaakt had met een zekeren V. die wel een vergunning had. De controleur zeide, dat dit een schijn contract was geweest. Daarna zeide ver dachte weer dat de Boerenleenbank hem vergunning had gegeven maar ook nu stak de controleur weer een spaak in het wiel door te zeggen, dat de Boerenleenbank wel iemand geldelijk kan helpen maar dat dit lichaam geen teeltvergunning af gaf. Uit alles bleek volgens den ambtenaar van het O. M., dat verdachte geteeld had zon der vergunning en aangezien dit boven dien nog op groote schaal was gebeurd eischte het O. M. een geldboete van 150. subs. 2 maanden hechten^. Ook de kantonrechter was van meening, dat verdachte een strafbaar feit begaan had en veroordeelde hem tot een geldboete van 100 subs. 1 maande hechtenis. A. v. d. P. Jzn. te Rjjnsburg had te Oegstgeest gladiolen geteeld zonder ver gunning van de N. S. C. Verdachte had wel een vergunning aan gevraagd maar deze was geweigerd ge worden. Eisch een geldboete van 40 subs. 20 da gen. Uitspraak een geldboete van 20.— subs. 8 dagen. C. J. H. uit A1 k e ma d e had eveneens bloembollen geteeld zonder vergunning van de N. S. C. De getuige Bosman zeide nog dat aan verdachte was gezegd, dat als hy de bollen zou vernietigen er verder niets zou gebeuren maar verdachte had dit niet gedaan en had er een bedrijfje van gemaakt en de bollen verkocht. Eisch een geldboete van 20 subs. 10 da gen. Uitspraak een geldboete van 10 subs. 4 dagen. 173. Een uurtje later ligt Peter goed verzorgd in een lekker bed. Na een paar dagen knapt hij al wat op. Zyn enkel is niet gebroken, maar verstuikt Ky heeft een lieve znster, die goed voor hem zorgt. Toch is Peter steeds ver drietig. Wat is er toch ventje? vraagt ze verder vriendelijk. Waar is Myra, ze moet by mij blijven, snikt hy. 't Elfje woont beneden in de keuken. In een ziekenkame- hoort ze nist 174. Als Peter dat hoort, barst hy in snikken uit. Nu kan hy niet op Myra passen. Stel je voor, dat die booze Zwart- voeters gevlucht zyn uit het paleis van Koning Wipneus en zyn elfje, zonder dat hy het weet zouden meenemen naar het bosch. Mï ar hy weet niet, dat de keukenmeid heel lief is en goed op Myra past. Ze vindt het veel te gezellig zoo'n wezentje om zich heen te hebben.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9