Zal de drie-cents-sigaar weldra tot het verleden behoren? RECHTZAKEN STADS NIEUWS AGENDA DINSDAG 3 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT EtPSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden IS cent per week; 2.5ü per kwartaal 84 onze agenten /O cent per week; f 160 per kwartaal Franco per pont 2 95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? OVERWEGEND DROOG De Bill seint: Hoogste barometerstand: 1021.9 mb te Skagen. Laagste barometerstand: 991.6 mbar te Jan May en. Verwachting: Overwegend droog, plaatselijke ochtend mist, overdag licht bewolkt, weinig ver andering in temperatuur, zwakke tot matige Oostelijke wind. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT De stroom van depressie, welke over de Noordelijke IJszee Noord-Oostwaarts trekt, blijft nog steeds aanhouden. Zoo naderde hedenmorgen weer een nieuwe storing IJsland. Aangezien het hoogedrukgebied over Zuid-Scandinavië nog in beteekenis is toe genomen, nam het algemeene luchtdruk- verval over de Noorsche zee sterk toe, en krachtige Zuidwestelijke winden voeren thans warme lucht naar Midden- en Noord- Noorwegen, waar regenachtig weer heerscht. In het binnenland van Zweden blijft de temperatuur nog laag (Gellivare had hedenmorgen 10 graden vorst). De depressie over Spanje en Portugal vulde iets op, zij bracht plaatselijk aan zienlijke hoeveelheden regen. In Zuidoost Europa is de luchtdruk ge stegen, er heerscht daar rustig weer met plaatselijk mist. In onze omgeving blijft het boven zee nog buiig. Hedenochtend kwam in Noord- Brabant, Limburg en België mist voor. HAAGSCHE RECHTBANK BELEEDIGING IN DE TWEEDE KAMER Geldboete tegen Kamerlid geëischt. In den bewogen tyd van de Ossche kwes tie hebben zich in de vergaderzaal van de Tweede Kamer eenige ongeregeldheden voorgedaan. Toen op 1 Maart een interpel- atie-verzoek van het Kamerlid mr. M. M. Rost van Tonningc betreffende deze kwes tie niet werd toegestaan, hield dit lid een rede, die door deu voorzitter herhaaldelijk met de hamer moest worden onderbroken. Tenslotte werd den spreker 't woord ont nomen en hem het recht ontzegd den ver deren dag in het gebouw der Tweede Ka mer aanwezig te zijn, waarna de voorzitter de vergadering schorste. Er ontstond daar na nog eenig handgemeen tengevolge van het woord „landverrader", dat het Kamer lid H. Ruyfer den heer Rost van Tonnin gen toevoegde. Deze laatste heeft tegen den heer Ruyter een kacht ingediend we gens beleediigng, welke klacht hedenmor- ger voor de Haagsche Rechtbank diende. Verd. had verstek laten gaan. Uit het ver hoor van den beleedigde bleek, dat de be- leediging geschiedde oogenblikkelijk na de sluiting van de vergadering. Een voorgele zen proces-verbaal toonde voorts aan, dat verd. erkende, het woord „landverrader" den heer Rost van Tonningen te hebben toegevoegd. De officier van justitie, jhr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, was van oordeel, dat vaststaat, dat de vergadering was ge sloten. Dus valt de gedraging van verd. onder het gemeenc recht. Men mag echter niet zeggen: nu ja, even tevoren had hij het wel mogen zeggen. Dit is niet juist; al leen had dan de strafrechter er niet aan te pas kunnen komen, doch de v rzitter. De uitlating blijft verboden. Spr. eischte tegen verd. een geldboete van 60 gulden of 60 dagen hechtenis. De rechtbank zal 17 October vonnis wij zen. EEN HALVE CENT IN PRIJS GESTEGEN Tabak van de nieuwe oogst wordt dnurder Vele rookers van goedkoope merksigaren vooral van die van drie cent, zullen de laatste dagen bemerkt hebben, dat hun winkelier sommige merken niet meer kon leveren en dat zij derhalve verplicht waren 3*4 cent voor hun rookerij neer te tellen. Natuurlijk zijn er nog wel zaken waar de drie-cents-merksigaar te krijgen is, indien de voorraad nog niet is uitgeput, maar over het algemeen kan men toch wel aannemen dat de drie-cents-merk-sigaar gedoemd is binnen afzienbare tijd van de markt te verdwijnen. Uitzonderingen blijven uiter aard mogelijk. Wat is hiervan de oorzaak? De drie- cents-merk-sigaar is voor de fabrikanten steeds een moeilijk artikel geweest. De prijs was krap gecalculeerd en verschei dene fabrikanten waren niet enthousiast voor dit product. Uiteraard heeft bij het ontstaan der drie-cents-sigaar de concur rentie een belangrijke rol gespeeld en is de eene fabrikant de andere gevolgd met het aan de markt brengen van dit artikel. Van de zijde van belanghebbenden ver namen wij, dat slechts een geringe stijging van de kostprijs de verkoop van dit pro duct tegen drie cent onmogelijk zou maken Is de tabaksprijs gestegen? Hierbij dient men te onderscheiden de Sumatra-tabak, die ook voor het dekblad van de drie-cents het omblad en het binnengoed Nu zijn de Sumatra-tabaksinschrijvingen in het voor jaar gehouden, zoodat de meeste fabrikan ten deze tabak tegen de voorjaars- prijzen hebben kunnen koopen. De Javatabak voor het omblad en het binnengoed is tegen hoogere prijzen geveild en dus moeten de nieuwe voorraden duurder worden. Nu zijn deze centssigaar van groot gewicht. Eenige stij- goedkoopere tabakssoorten voor de drie ging neemt de geringe winstmarge weg en derhalve hebben verschillende fabrikanten thans de knoop doorgehakt en den prijs van drie tot drie en een halve cent ver hoogd. Wat voorheen door de scherpe on derlinge concurrentie niet mogelijk bleek, is thans een feit geworden. Al zullen er HET 3 OCTOBERFEEST ZONDER FEESTVIERING. Koraalmuziek en uitdeeling van haring en wittebrood. Zoo ongemerkt is dit jaar de 3 October- dag gekomen, de dag der herdenking van Leiden's Ontzet, dit jaar zonder praal en luister gevierd. Toch, hoewel van de feestviering was af gezien, geheel onopgemerkt is ook deze 3 Octoberdag voor Leiden niet voorbij gegaan. De dag werd ditmaal niet met de reveille, doch met de Koraalmuziek in het Van der Werfpark begonnen. De deelname zoowel als de belangstelling viel, gezien het feit, dat het thans een gewone werkdag was, nog mee. Natuurlijk konden niet alle mee werkenden aan de KoraalmuzieK in andere jaren present zijn, doch door <te hulp van eenige groepen van personen was toch een flink koor gevormd, die het gebruikelijke programma van liederen ten gehoore ge bracht onder leiding van den heer Leo Mens, begeleid door de Muziekvereeniging „Orpheus". Na afloop daarvan werd door den heer H. de Nie den burgemeester een krans aan geboden om deze te hechten aan het stand beeld van Van der Werff. Deze aanbieding geschiedde sinds jaren door den heer W. Smit, doch de thans 83-jarige was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De heer de Nie wees in zijn toespraak op de moeilijke tijdsomstandigheden, die de feestelijke herdenking geheel op den achtergrond hadden gedrongen. Niettemin uitte spr. er zijn vreugde over, dat de zan gers en zangeressen toch gelegenheid had den gekregen de traditioneele hulde te brengen aan burgemeester Van der Werff. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burge meester van Leiden, wees er in zijn ant woord op, dat de Koraalmuziek buiten de feestelijkheden valt. De Koraalmuziek is een plechtigheid, welke wijding geeft aan den 3 Octoberdag en een hulde is aan de nagedachtenis van ons voorgeslacht, door wiens strijd en lijden Nederland thans sinds eeuwen kan roemen op zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Burgemeester Van der Werff was een dergenen, die mede voor die vrijheid heeft gestreden en gaarne aan vaardde spr. weer deze gelegenheid om de krans van groen, doorvlochten met roode en witte bloemen, te hechten aan het stand beeld van dezen groote onder onze voor vaderen. De 3 Octobervereeniging zelf voegde daarbij eveneens een krans, welke in an dere jaren aan den vooravond van den feestdag, bij de taptoe, aan de voeten van het standbeeld pleegt gelegd te worden. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Onder de aan wezigen bevond zich onn. de rector magni- fabrikanten overblijven, die uit concurren- zoo verklaarde men ons, toch wellicht nog Verder speelt bij dit prijzenprobleem de verpakking een belangrijke rol. Men dient hier te onderscheiden de blikverpakking en de verpakking in cartons. De grootere drie cents-sigaren zijn cigarillos, in blik. De kartons en de geheele emballage voor siga ren zijn duurder geworden. Voor blik is de prijsstijging aanzienlijk. Deze werken dus eveneens in mindere of meerdere mate prijsstijgend. De duurdere soorten. Hoe staat het fhet de duurdere sigaren? Op het oogenblik is van prijsstijging voor de duurdere soorten nog niet veel te mer ken. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat in de toekomst prijsverhooging niet zal uit blijven, al zal wellicht de concurrentie hier remmend werken. Op het oogenblik schij nen de fabrikanten nog over vrij ruime voorraden tabak te beschikken. De toe stand in de tabakswereld is over het alge meen genomen zoo, dat iedere fabriek elk jaar tabak koopt van de nieuwe oogst. De voorraad is dus voldoende voor een be paalde periode. Loopen de prijzen van de Sumatra- en Java-tabak op, dan is prijs stijging van de sigaar onvermijdelijk. Voor het beoordeelen van de toestand is verder van belang, dat verschillende ta baksmaatschappijen het vorige jaar be sloten hebben minder tabak te verbouwen in verband met de verhouding tusschen vraag en aanbod. Er is derhalve minder tabak voorradig. Het is een open vraag, voor welke periode de voorraden vol doende zulen zijn. In de eerste dagen van de mobilisatie is de vraag naar alle rook artikelen plotseling sterk toegenomen. Vele gemobiliseerden namen een extra-hoeveel- heid sigaren mee naar hun militaire stand plaats. Dit vormde natuurlijk slechts een tijdelijk verschijnsel. Of er in de naaste toekomst meer sigaren gerookt zullen wor den, valt thans niet te zeggen. Het valt wel op, dat in deze kritieke dagen het roc ken toeneemt. Zeker is, dat de nieuw aan te voeren tabak duurder zal worden door de hoo gere vrachten en de sterk gestegen pre mies voor molestrisico's. Voorloopig is er echter nog voldoende tabak in Nederland. „Vooruit". R.K. MILITAIREN-VEREENIGING Vorig bedrag f 59.25 Ingekomen per giro van firma Z. 25. 84.25 Eén gever slechts, maar gelukkig een extra goede. LaaJ deze ons allen een voor beeld zijn en inspireeren tot veel van zulke goede daden. Giften worden dankbaar aanvaard door den directeur, den zeereerw. pastoor R. Smitz, O.F.M., R.K. Pastorie Haarlemmer straat 104; door den penningmeester den heer P. J. van Kampenhout, Haarlemmer straat 125, giro 313847 en aan het bureau ;,De Leidsche Courant." ficus der Leidsche Universiteit, prof. dr. F. Muller Jzn. De burgemeester en het bestuur der 3 Octobervereeniging begaven z:ch vervol gens naar het Waaggebouw, waar de uit deeling van haring en wittebrood plaats vond. Dit jaar hadden zich hiervoor 1300 deel nemers laten inschrijven tegen vorig jaar 2000 en in 1937 niet minder dan 4000. Er was vandaag onder de trouwe helpers en helpsters bij de uitreiking der haring weer een jubilaresse. Mej. de Wed. M. Penseel herdacht n.l. het feit, dat zij voor veertig jaar haar werkzaamheden op den 3 Octoberdag aanving. Veertig jaar lang is zij op eiken 3 Octoberochtend present ge weest om bij de uitdeeling van het Hol- landsch zeebanket hulp te verleenen. De voorzitter der 3 Octobervereeniging, de heer W. van der Laan, heeft haar van morgen in een kort speechje dank ge bracht voor de wijze waarop zij de ver- eeniging steeds ter wille was. Spr. herin nerde daarbij aan haar zilveren jubileum en wenschte haar nog vele jaren toe. De heer v. d. Laan bood haar een flesch- je odeur aan en liet in den loop van den dag nog een taart aan haar woning op de Waardgracht bezorgen, met welke hulde de jubilaresse ten zeerste ingenomen was. Vanmiddag werd er wat leven in de brouwerij gebracht door bet muziekkorps van de hier ter stede gelegerde militairen. De muziek maakte een rondgang door de stad, waarna te omstreeks kwart voor twee gedefileerd werd voor den garnizoenscom mandant, overste Stadlander, die met zijn staf van officieren plaats had genomen in den tuin van het garnizoensbureau, het voormalig Militair Hospitaal aan den Morschsingel. Hiermede was de officieele herdenking ten einde en herkreeg de Sleutelstad haar oude stadsbeeld van iederen dag weer te rug. Slechts het vlaggengewapper herin nerde eraan, dat het vandaag voor Leiden een gedenkwaardige dag was. Gemeenteraad De Gemeenteraad vergadert op Maandag 9 October 1939, des namiddags te twee uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en installatie van het nieuw benoemde raadslid, den heer Dr. C. Beekenkamp. 2o. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus voor den cur sus 1939—1940. 3o. Aanwijzing van candidaten voor de benoeming van een tweetal Commissaris sen bij de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij. 4o. Voorstel inzake het overbrengen van het dienstjaar 1938 op dat van 1939 van gelden in verband met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van ver leende credieten, alsmede tot het overbren gen van verschillende ontvang- en uitgaaf posten van den kapitaaldienst. 5o. Voorstel tot het aankoopen van het perceel Klikstraat no. 8, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie E No. 549. 6o. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn u.l.o.-school Noordeinde 3 en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. 7o. Voorstel in zake het opnieuw verlee nen van machtiging tot het rooien van boomen en het vervreemden van te rooien of gerooide boomen. 8o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlan den inzake het verhoogen van de uit het Werkfonds 1934 verstrekte geldleening ten behoeev van de verbetering van den Witte Singel, voor zoover gelegen tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeindsplein. 9o. Voorstel tot het verleenen van een uitkeering aan de wed. J. van Blitterswijk geb. van der Touw, in verband met een aan wijlen haar echtgenoot overkomen ongeval ten gevolge van het omwaaien van een ge deelte van de stadhuisschutting en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. lOo. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het doortrek ken van de Verdamstraat tot aan den Hoo- ge Rijndijk. llo. Voorstel tot het wijzigen van het „Reglement rechtstoestand onderwijzend personeel". OMGEWAAIDE SCHUTTING STADHUIS Tegemoetkoming in ontstane schade Op 31 Juli j.l. is een gedeelte van de schutting, welke geplaatst was vóór den stadhuisgevel, omgewaaid, tengevolge waarvan de daar op dat oogenblik pas- seerende J. van Blitterswijk zoodanig ern stig letsel bekwam, dat hij eenige dagen later overleed. Hoewel de gemeente in verband met de omstandigheden, waaronder het om waaien van het bedoelde schuttinggedeelte plaats had, niet aansprakelijk kan worden gesteld voor dat droevig ongeval, meenen B. en W., dat er aanleiding bestaat, zij het dan ook rechtens niet verplicht, om de weduwe van wijlen J. van Blitterswijk tegemoet te komen in de tengevolge van dat ongeval voor haar onstane schade. Zij geven den Raad derhalve in over weging: aan de wed. J. van Blitterswijk geb. van der Touw op den voet van de zich bij de stukken bevindende voorloopige overeenkomst een bedrag van 160.uit te keeren voor eens, ter vergoeding van verschillende onkosten in verband met de verpleging en de begrafenis van den over ledene en een bedrag van 4.per week, ingaande 9 Augustus 1939, gedurende haar geheele leven. DOORTREKKEN VAN DE VERDAMSTRAAT De Verdamstraat is nog slechts aan gelegd voor zoover zij loopt van de Fruin- laan tot aan de Kernstraat. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de doortrekking van die straat naar den Hooge Rijndijk spoedig tot stand zou komen in verband met plannen tot bebouwing van het nog resteerende bouwterrein ten Oosten van het aan te leggen straatgedeelte, doch er kan er voorshands niet op gerekend worden, dat die bebouwing tot stand zal komen. De straat is op het uitbreidingsplan, ook voor wat het gedeelte tusschen de Kern- straat en den Hooge Rijndijk betreft, ge projecteerd op een breedte van 10 M. Behalve een klein strookje grond aan de zijde van den Hooge Rijndijk, is de voor de voltooiing van de straat benoodigde grond eigendom van de gemeente. De doortrek king van de straat kan derhalve ook zonder medewerking van derden tot stand worden gebracht. Met de Commissie van Fabricage zyn B. en W. van oordeel, dat het, o.a. met het oog op de onlangs gestichte o. 1. school aan de Kernstraat, aanbeveling verdient, om tot die doortrekking over te gaan. Opdat t.z.t. bij de verdere bebouwing langs de straat van de eigenaren der desbetreffen de bouwterreinen het gebruikelijk aan deel in de kosten van de doortrekking kan worden gevorderd, zal de straat niet over de geheele breedte moeten worden aan gelegd, doch slechts over een breedte van 7.60 M. De overblijvende strook» breed 2.40 M., welke bestemd is om t.z.t. tot trottoir te worden aangelegd, zal aan beide zijden met een eenvoudig hek worden af gesloten, dus zoowel van het bouwterrein als van de straat, teneinde eiken twijfel omtrent den aard van deze strook grond, t.w. niet openbare gemeentegrond en niet behoorende tot de aangelegde straat, weg te nemen. LEIDEN, Woensdag, St. Raphael, alleen tramperso neel, Bondsgebouw, 8.15 uur. Donderdag, Bureauzitting R. K. Reclas- seeringsvereeniging afd. Leiden, St. Vincentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht 32, 8—9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Z a t e r d a g 30 S e p t. tot en met D i n s- dag 3 Oct. 8 uur v.m. waargenomen door de apotheken: Van Driesum, Mare 110, tel 2G406 en P. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Van Maandag 2 October 8 uur namiddag tot een met Vrijdag 6 Oct. neemt waar apotheek Duyster. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. N.B. Dinsdag 3 Oct. zijn alle apo theken den geheelen dag geopendl De kosten van den straataanleg als vorenbedoeld worden geraamd op 6800. van welk bedrag t.z.t. 2800.ten laste van de eigenaren der aangrenzende bouw terreinen zullen kunnen worden gebracht. Leeraren H.B.S. B. en W. geven den Raad in overweging mejuffrouw Dr. A. Z. Huisman, voor den duur van den cursus 19391940, te be noemen tot tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus. Commissarissen N.V. Leidsche Duinwater maatschappij In verband met hun aftreden als lid van den Raad, hebben de heeren Dr. P. G. Knibbe en M. H. de Reede ontslag ge nomen als Commissaris van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, zoodat de vergadering van aandeelhouders in deze vacatures zal hebben te voorzien. Ingevolge artikel 10 der statuten van de N.V. treedt de tusschentijds benoemde af op het tijdstip, waarop zijn voorganger zou zijn afgetreden; aangezien de heeren Knibbe en de Reede respectievelijk op 20 Februari 1940 en 20 Februari 1941 zouden zijn afgetreden, hebben hunne opvolgers zitting tot die data. De aanwijzing van candidaten voor deze commissarisplaatsen geschiedt, overeen komstig de bij Raadsbesluit van 29 Mei 1933 (Ingek. Stukken No. 113) nader vast gestelde Regeling inzake de uitoefening van de rechten der gemeente als aandeel houdster, door den Raad. Aanschaffing leermiddelen bijzondere school Door de Raad werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Onderwijs alhier, om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verleenen tot de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onder wijs aan het Noordeinde 3, zulks in ver band met de toeneming van het aantal leerlingen in de 3e klasse. Aangezien aan de wettelijk gestelde eischen is voldaan en het schoolbestuur heeft medegedeeld, dat aanschaffing van de gewenschte leermiddelen ook onder de tegenwoordige bijzondere tijdsomstandig heden niet achterwege kan worden ge laten, bestaat er naar de meening van B. en W. aanleiding de gevraagde mede werking te verleenen. Aankoop perceel De heer H. Brienen Jr. heeft zich bereid verklaard het perceel Klikstraat No. 8 aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van 275.Deze woning is begrepen in het saneeringsplan GeeregrachtKraaier- straat en bij raadsbesluit van 19 December 1938 onbewoonbaar verklaard. Rooien van boomen Bij Raadsbesluit van 15 October 1934, zooals dit gewijzigd is bij besluit van 25 Januari 1935, werd het College van B. en W. gemachtigd tot het doen rooien en, zoo noodig, vernietigen, van aan de gemeente toebehoorende boomen en werd de macht tot het vervreemden van aan de gemeente toebehoorende te rooien of gerooide boo men aan ons College overgedragen, een en ander o.m. voor den tijd van vijf jaar. Aangezien vorenbedoelde termijn bin nenkort afloopt, dient thans een besluit van dezelfde strekking te worden genomen. Verbetering Witte Singel Ingevolge raadsbesluit van 14 Februari 1938 werd met den Staat der Nederlanden een overeenkomst aangegaan tot verstrek king van een geldleening aan de gemeente uit het Werkfonds tot een bedrag van 53.300.voor de verbetering van den Wittesingel, voorzoover gelegen tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeinds plein. Zooals B. en W. echter reeds mededeel den, wordt, in verband met de werkelijke kosten van het werk, het bedrag der leening verhoogd met 3.390.18. Het desbetreffende raadsbesluit moet daarmede in overeenstemming worden gebracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2