dagen Historie ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 CE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 RUSSEN EN DUITSCHERS ONTMOETEN ELKANDER WEER TE BREST-LITOWSK. WAT ER WERD UITGE BROED OP HET KREMLIN. WEER EEN NIEUWE GRENS OP DE LANDKAART VAN OOST-EUROPA. DE ECONOMISCHE OORLOG. DE OVERGAVE VAN WARSCHAU. B r e s t-L i t o w s k. De geschiedenis herhaalt zich voortdurend, maar nooit op dezelfde wijze. Het is iets meer dan 20 jaar geleden, dat de Duitschers en de Russen elkander bij onderhandelingen ontmoetten te Brest- Litowsk. De Russische legers waren ver slagen; in Moskou en Petersburg was de revolutie uitgebroken, eerst geleid door de Mensjewiki, later door de Bolsjewiki. Lenin besloot toen zich niets aan te trekken van de afspraken van het vroegere Tsaristische regiem met de overige geallieerden en een afzonderlijken vrede te sluiten met Duitsch- land. Deze vrede kwam tot stand in Maart 1918 op vrij bezwarende voorwaarden voor de nieuwe Radenrepubliek. Polen en de Randstaten moesten n.l. van het Russische gebied worden losgemaakt en onafhankelijk worden. De Russische heeren trokken er zich weinig van aan, want in de practijk zou er toch wel niets van terecht komen! Lenin en Trotsky toen nog in eere! huldigden in dien tijd reeds het principe, dat verdragen zoolang gelden als ze voor- deelig zijn ofwel zoolang de wederpartij tot nakoming dwingen kan. Het later op komend nationaal-socialisme in Duitsch- land zou dezelfde principes gaan huldigen. Thans in 1939 ontmoetten de vroegere tegenstanders elkander opnieuw in Brest- Litowsk. Nu steunden de Duitschers geen Poolsche aspiraties, maar hadden zij zoo juist de Poolsche onafhankelijkheid, welke zij vijf jaar geleden voor tien jaar hadden gegarandeerd, den nek omgedraaid. Er werd thans niet meer met dë vuist op tafel geslagen, zooals generaal Hoff mann dat voor 20 jaar te Brest-Litowsk deed, doch de Russen en de Duitschers schudden elkander de hand. Er viel land te verdeelen. Moskou. De verdeeling van Polen (de vierde in de historie) was het gevolg van een afspraak, welke gemaakt was in Augustus j.l. toen de verrassende wending van Moskou tot uiting kwam in het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Berlijn. Er werd toen reeds direct de opmerking gemaakt, dat er een geheime ckusule in dat verdrag zou staan, welke betrekking zou hebben op de verdeeling van Polen. Dat werd ontkend, maar een afspraak bleek er toch wel te zijn geweest Slechts de definitieve scheidingslijn was nog niet vastgesteld. Aanvankelijk liep de demarcatielijn over Warschau, dus vrij ver in het Westen, maar de definitieve grens blijkt nu te Moskou meer Oostelijk te zijn afgebakend. Dat is geschied na de onderhandelingen, welke van Ribbentrop op het Kremlin deze week heeft gevoerd en waarvan de resul taten zijn neergelegd in een paar verdra gen, n.L een verdrag van wederkeerigen bijstand, een garantie voor de vastgestelde Duitsch-Russische grens en economische afspraken. Wat de waarde en de draagwijdte van deze pacten zal zijn, valt nog moeilijk te zeggen. Met name valt daaruit nie1 te con- cludeeren of Rusland bereid is om even tueel aan de zijde van Duitschland aan dén oorlog deel te nemen. Het is wel bereid om Duitschland economisch te helpen met de levering van allerlei producten, tegen be taling in natura. Bovendien heeft Moskou zich laten in schakelen in het z.g. vredesoffensief, om alsnog te trachten den oorlogstoestand in het Westen te doen ophouden. Een poging om het odium van den krijg op de schou ders van Engeland en Frankrijk te schui ven. En als dat niet lukt, zal gr nader over leg gepleegd worden. Ofschoon er van de zijde van Engeland en Frankrijk nog geen officeel antwoord is gegeven, laat het zich moeilijk begrijpen, hoe deze beide landen kunnen ingaan op een vredesaanbod, nu zoowel Duitschland als Rusland de vernieti ging van Polen buiten iedere discussie hebben gesteld. Mussolini merkte in zijn rede van ver leden week Zaterdag op, dat de Westersche democratieën ongetwijfeld wijs gehandeld hadden door Rusland niet den oorlog te verklaren wegens den inval in Polen, maar dat zij door dit na te laten toch hun oor logsdoel (n.l. Polen te helpen) hadden ge compromitteerd. Maar hoe zouden zij nu dit oorlogsdoel compromitteeren als zij het onrecht gingen sanctioneeren door vrede te sluiten op zulk een basis! En wat zou er terecht komen van het dieper liggende oorlogsdoel, n.l. de bevrij ding van het terreurregiem? Zullen zij niet moeten vreezen, dat de honger naar macht nog verdere slachtoffers zal zoeken? Men weet immers niet wat de verdere plannen zijn van Berlijn en van Moskou. Estland is voorloopig buiten gevaar, dank zij de opoffering van een gedeelte van zijn souvereiniteit. Het moet n.l. op een paar strategisch voorname punten Russische vloot- en vliegtuigbases toestaan en het kan waarschijnlijk nog van geluk spreken, dat het er zóó vanaf is gekomen. Maar hoe staat het nu met Roemenië en met den Balkan? De Balk an. Dat Turkije zijn mi nister van buitenlandsche zaken naar Mos kou heeft gezonden, om een nieuwe oriën teering van zijn politiek mogelijk te ma ken, was van Turksche zijde begrijpelijk. Turkije had met Engeland een pact ge sloten, dat het beschouwde als een schakel tusschen Engeland en Rusland. Londen en Moskou waren toen nog in onderhandeling er. Turkije onderhield vriendschappelijke betrekkingen met beiden. Maar toen Mos kou zijn rokje omkeerde moest Turkije zich wel bezinnen op een nieuwe aanpas sing van zijn politiek. Het zal er bij de onderhandelingen in Moskou wel om gaan, om de invloedsfeer in den Balkan af te bakenen. In den wereldoorlog heeft Turkije zijn laatste posities op het Europeesch continent, met uitzondering van Konstantinopel, moe ten prijsgeven en heeft het zijn positie van suzerein in het Arabische gebied aan Enge land en Frankrijk ten vólle moeten afstaan. Het zou verleidelijk kunnen zijn om van Rusland de vrije hand in den Balkan te krijgen in ruil van vrije doorvaart voor de Russen door de Daraanellen. Het zou ook kunnen, dat de Dardanellen dan voor de Engelschen werden afgesloten, waardoor Roemenië, dat van Engeland een eenzijdige garantie heeft verkregen, op deii duur als een rijpe vrucht aan Rusland in den schoot moet vallen. Dat is alles evenwel nog niets meer dan speculatie in de ruimte. Maar bij de tegen woordige verhoudingen is alles mogelijk, zelfs een nog verdere herziening van de Europeesche landkaart. Economische oorlog. Als wij terugkeeren van de toekomst-beschouwin gen tot de realiteit van het heden, dan merken wij op, dat de oorlog zich tot nu toe vrijwel beperkt tot de economie. Dat is de groole strijd, welke het Brit- sche rijk tegen zijn tegenstander Duitsch land voert, een «trijd, waarmede het den vorigen oorlog heeft gewonnen, en welke nu met nog feller verwoedheid en verbitte ring gevoerd zal worden. Soms kan het zelfs den schijn hebben dat de merkwaar dige oorlog, welke iu aan den gang is, bo venal, zoo niet bijna exclusief een econo mische oorlog zal worden, met alle midde len van de moderne techniek doorgezet, totdat een der partijen, tot wanhoop ge dreven, een beslissenden slag waagt. En ook dan nog kan Engeland, zoo hoopt het ten minste, den laatstcn stoot toebrengen door het Duitsche economische leven volkomen af te snoeren. Zoo het in 1918 gegaan; zal het weer gelukken? In elk geval be schikt Duitschland ditmaal over een achter land, Rusland, dat zeer, zeer langen tijd een minstens nooddruftige bevoorrading kan verzekeren. Chamberlain wees er zelf op; hij waarschuwde tegen te groot optimisme in dit opzicht. Chamberlain gewaagde bij zijn week overzicht in het Lagerhuis in dit verband ook nog van de positie der neutralen. De Duitschers zeggen, dat de Britsche blokkade weinig effect op Duitschland heeft, maar op de eerste plaats de neutra len wurgt en uithongert. Tegen deze stelling kwam de Britsche minister in verzet. Wij hebben het, ver klaarde hij, van den aanvang van den oor log af duidelijk gemaakt, dat wij er ernstig naar streefden, rekening te houden met de bona fide handelsbehoeften van de neu trale landen; en op het oogenblik worden er vriendschappjelyke besprekingen met een aantal neutrale regeeringen gevoerd om de procedure van de contrabande-con trole te vereenvoudigen. We meenen, aldus merkt de „Msbd." hierbij op, dat vele neutrale regeeringen van meening zullen zijn, dat het hoog tijd wordt, dat spoed met deze besprekingen wordt gemaakt; want de wijze, waarop de ze controle op het oogenblik wordt uitge- oelend, is alles behalve geschikt om de door Chamberlain uitgesproken welwillendheid jegens de neutralen stevig te fundeeren. Neutrale schepen ligg n in de Downs rij aan rij; het vaderland hoort niets van hen, weet niet, hoe lang ze er zullen moeten blijven, wanneer ze aan de beurt van de controle komen. Dat brengt lasten en ge weldige kosten mede. Wie tegen agressie er agressieve bedoelingen te velde trekt, Zou een neutralen derde niet door zijn over macht ter zee onnoodige' zorgen moeten veroorzaken. Warschau gevallen. Wijden wij ten slotte nog eenige woorden aan War schau, de Poolsche hoofdstad, die zoo lang tegen alle hoop in heeft stand gehouden. De verdedigers van de stad zaten als rat ten in de val, maar toch weigerden zij zich over te geven. Zij vochten als leeuwen tot dat de ellende in de stad te groot werd. Warschau is thans een rookende puin hoop, ontelbare gebouwen en kunstschat ten zyn vernield en in dezen staat van die pe ellende beteekent de stad nog slechts een monument voor de onverschrokken moed en doodsverachting van de Polen. Na twee dagen van onderhandelen, heeft de verdediging zich overgegeven. Vrijdag begon de uittocht der soldaten en binnen kort houdt het Duitsche léger zijn intocht in de voormalige Poolsche hoofdstad. Dan is het laatste hoofdstuk van Polens ondergang verteld. Het laatste hoofdstuk van de geschiede nis van Polen zal het echter nog wel niet zijn. SPORT VOETBAL Uil het katholieke kamp S.J.C. ONTVANGT G.D.A. Uitwedstrijden voor de tweede klassers. De eerste wedstrijd, door S.J.C. vorigen Zondag gespeeld, leverde het bewijs, dat de handicap der mobilisatiegevolgen duide lijk waarneembaar is. Vijf spelers n.l. zijn in militairen dienst, d.i. bijna 50 procent. Geen wondei", dat S.J.C. terdege voelt, dat het nu een noodcompetitie is. Morgen gaat de strijd tegen G.D.A.de nieuwe eerste klasser, die tegen D.H.L. be wees geen last van de mobilisatie te heb ben. Hoewel we overtuigd zijn, dat de Noordwijksche ploeg zich wel langzamer hand zal aanpassen en dat ook enkele over winningen niet tot de onmogelijkheden be- hooren, mogen we daar morgen tegen G.D.A. toch allerminst op rekenen. De Noordwij kers zullen evenwel hun huid zoo duur mogelijk verdedigen, zoodat wij in ieder geval een goede partij mogen ver wachten. Spartaan, dat de competitie opende met een 51 overwinning, gaat morgen op be zoek bij D.H.L. en kan daar opnieuw win nen, wanneer we afgaan op de prestatie der Delftenaren tegen G.D.A. Excelsior en Leonidas begonnen j.l. Zon dag met een puntloos gelijk snel. Morgen spelen beide clubs uit en hoewel over de samenstelling d^r ploegen weinig te zeggen valt, gelooven we toch, dat de Rotterdam- sche ploegen, uitkomend resp. tegen T.Y.B.B. en Santpoort met een gelijk spel al een verdienstelijk resultaat boeken. In de tweede klasse A spelen de drie clubs uit onze omgeving alle drie uit. Teylingen gaat bij A.D.O. in Heemskerk op bezoek, Lisse trekt naar Haarlem waar D.S.S.H. gastvrouwe is en D.O.S.R. maakt de verre reis naar Beverwijk, waar D.E.M. de Veen- ders ontvangt. Bedriegen de voorteekenen niet. dan hebben de ontvangende clubs mor gen geen overmoeilijke taak om de beste successen te behalen. Toch hopen we, dat Lisse den tegenslag van Zondag j.l te boven zal komen en tegen D.S.S.H. zal toonen, dat het slechte begin een vergissing was. Blauw Zwart in de tweede klasse B gaat thans op bezoek bij D.O.N.K. in Gouda, vanwaar beide punten mee naar Wassenaar kunnen komen. Aeolus heeft een kans tegen Oliveo, Rava zal het tegen St. Lodelijk verre van gemak kelijk hebben, evenals trouwens Wilhelmus in V.V.P. een lastigen tegenstander zal ont moeten. Ter elfder ure is nog een wedstrijd voor V.V.L. ingelascht. De Voorschoten aren krij gen n.l. thuis bezoek van Quick Steps. Zij zullen goed doen van den beginne af flink aan te pakken, want de Haagsche club is geen gemakkelijke tegenstandster VAN DE D.H.V.B.-VELDEN. De eerste competitie-Zondag. Zoo staan we dan gelijk reeds eenige voorgaande jaren plotseling weer voor de nieuwe competitie. Vorigen Zondag was nog niets bekend gemaakt over de competitie- indeeling en nu reeds staat ineens een pro gramma te verwerken. Hoe de nieuwe indeeling zal bevallen, dienen we nog af te wachten. Over het algemeen zijn de clubs uit Lei den en omgeving nogal bij elkaar gehouden, maar de enkele uitzonderingen daarop ma ken ons werk niet gemakkelijk. Zoo is b.v. Van Nispen als eenling uit onzen kring in de afd. B. ingedeeld met uit sluitend Haarlemsche clubs, waarvoor in onzen kring geen interesse bestaat. De ver richtingen van v. Nispen zullen dit seizoen dan ook vrywel geheel langs ons heen gaan en hetzelfde kunnen we wel zeggen van v. Nispen II, dat eveneens geheel bij clubs uit Haarlem en omgeving is ingedeeld. De afd. C. is een mooie afdeeling, waar COR KINT VERBETERT WERELDRECORD 150 YARDS RUGSLAG In het Sportfondscnbad te Rotterdam heeft Cor Kint gisteravond opnieuw be wezen in buitengewonen vorm te zijn; zij slaagde er in het wereldrecord over 150 yards rugslag, dat sedert 10 Novem ber 1938 op naam stond van Irene van Feggelcn met een tijd van 1 min. 43.3 sec., met 1.2 seconde te verbeteren en te brengen op 1 min. 42.1 sec. Binnen twee weken tijds heeft Cor Kint dus drie wereldrecords op den rugslag op haar naam gebracht, wel een bewijs, dat de Rotterdamsche zwemster in bijzonderen vorm is. Toen de heer J. J. Oster, die als starter fungeerde, het signaal van vertrek gaf, ging Cor Kint op de bekende rustige wijze door het water. Zij zwom met haar langen, soepelen slag zeer regelmatig en al voor de laatste baan was het duidelijk, dat j het record inderdaad scherper zou stel len. Nadat de chronometers vergeleken waren, kon de heer Oster bekend maken, dat het nieuwe wereldrecord op 1 min. 42.1 sec. was gebracht Van de vijf wereldrecords op den rug slag zijn er thans drie in het bezit van Cor Kint: de twee overige, die op de 200 en 400 meter, staan op naam van Irene van Fegge- len. H. M. de Koningin bracht Vrijdag een bezoek aan de Alexanderkazerne aan de van Alkemadelaan te den Haag. De vorstin tijdens de inspectie verschillende oude concurrenten den strijd met elkaar kunnen aanbinden. Daar zijn b.v. Docos, Meerburg én V.V.S.B. aan den eenen kant, D.E.S., Concordia en Foreholte aan den anderen kant, terwijl we voorts hier ingedeeld vinden de reserve elftallen van D.O.S.R., Lisse en S.J.C. De strijd begint hier morgen met D.O.S.R. n—D.E.S. en Docos—V.V.S.B. 't Zal veel van de samenstelling der elftallen afhangen hoe de resultaten zullen zijn. Docos b.v. schijnt bijzonder verzwakt te zijn, zoodat we ons maar niet aan voorspellingen zullen wagen. In de Afd. E. zijn V.V.S.B. II, Teylingen II en Lisse III met zes elftallen uit Haar lem en boven Haarlem ingedeeld. Afd. H. is een aardige afdeeling van clubs uit de omgeving, waarby alleen de Hoofd dorp Boys als vreemde eend in de bijt zit. Lisse IV, Teylingen III en Concordia II spelen in Afd. K. met I.E.V. en B.S.M. III, H.B C. IV en T.Y.B.B. V. Daarachter volgt weer een Leidsche om- geving-afdeeling met S.M.C. en U.D.O. als eerste elftallers, waarby de tweede elftal len van Meerburg en Foreholte er de derde elftallen van Docos, V.V.S.B. en S.J.C. Als eerste wedstrijd is hier voor morgen vast gesteld: Docos IIIU.D.O., twee oude 'be kenden uit de vorige competitie, maar nu nog minder dan toen valt van het wed strijdresultaat iets te zeggen. In de Zuidelyke afdeeling treffen we A.V.V. thans weer aan bij de diverse Haag sche en Westlandsche clubs, terwijl Blauw Zwart II met G.D.A. II de eenige reserve elftallen in de A-afdeeling vormen. In de afd. F. zijn de Rijnstreekclubs weer bij elkaar gebracht, V.E.P., R.V.C., Alph. Boys, Esto, Trekvogels, Unio en D.O.N.K. II. De twee laatst genoemde ontmoeten el kaar in Oudewater. Voor de rest der elflallen van A.V.V., V.V.L. en Blauw Zwart is de indeeling al lerongelukkigst voor ons. Immers, A.V.V. II, V.V.L. II en V.V.L. III, Blauw Zwart III en Blauw Zwart IV zitten alle afzonderlijk in een aparte afdeeling met Haagsche elftallen. Men zal kunnen begrijpen, dat wy der halve dit seizoen moeten volstaan met ver melding der te spelen wedstrijden door die elftallen en het geven van de uitslagen. Om dat tenminste zoo goed mogelijk te doen, daarvoor vragen we de medewerking van de betrokken vereenigingen. Junioren-Competitie. Programma Zondag 1 October as. Afd. A.: Meerburg a—DOS a, 12.30 uur J. v. d. Berg; Lisse aSMC a, 12 uur, P. Th. van Gijlswijk; SJC aTeylingen a, 12.30 uur J. P. de Grot; WL aForeholte a, 12 uur, W. Bank; VCH aDocos a, 3 uur M. Wcsselman; UDO aVVSB a, 2 uur, Jac. v. d. Zwet. Afd. B.: WSB bDocos b, 3 uur, P. C. van Loon; SMC b— Leimuiden a, 1.15 uur, G Bouwmeester; DOS bKRV a, 1 uur, J. C. Hoogduin; WL bSJC b, 1.15 uur, W. Bank. Afd. C.: SMC c—VVSB d, 2.30 uur, G. Bouwmeester; Teylingen bSJC d, 4.15 uur, H. van Velsen; VVSB cMeerburg b, 1.30 uur, P. C. van Loon; Lisse cSJC c, 1.15 uur, P. Th. van Gijlswijk. Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Docos: Morgen speelt Docos I haar eerste competitie-wedstrijd op het sportpark Haagweg tegen VVSB I. Dit belooft ccn zeer spannende kamp te worden en Docos zal hard aan moeten pakken om succes te boeken; aanvang 2.30 uur. Docos II speelt uit tegen VDO in Uit hoorn. niet in Noorden zooals er op de aanschrijvingen staat; aanvang 2.30 uur vertrek per bus om 1 uur vanaf de Papen straat. Docos III speelt thuis tegen UDO I; aan vang 12.30 uur. Docos I komt tegen VVSB I in de vol gende opstelling uit v. 1. n. r.: Doel: J. Brasker; achter: W. v. d. Kraan en Ph. Smits; midden: C. v. Egmond, W. v. Steyn en B. Smits; voor: P. Rossenberg, B. Goddijn, W. Goddijn, A. Verhoeven en F. Kallenberg.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9