VINCENTIUS-BLOEMPJE St. Vincentius-Vereeniging KOOPT MORGEN, ZONDAG I OCTOBER AAN DE KERK EEN f BINNENLAND Het vernietigen der bloembollen ••••■•v.--- miLiTfliRt colonics ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 DE M?'0SCWF. COURANT TWEErE P' "l - PAD. 6 v De mobilisatie der Vrij willige Landstormers INGRIJPEN VAN DEN MINISTER. We hebben er al eerder melding, aldus de .Maasbode", van gemaakt, dat er onder de leen van den Bij zonderen Vrij willigen land storm ernstige onrust is ontstaan over het feit, dat zij, toen de mobilisatie hier te lan de werd afgekondigd, ook verplicht waren op te komen. Zeer velen van hen hadden een dergelijke mogelijkheid nimmer be vroed. Toen zij zich als vrijwilliger opga ven, bedoelden zij daarmee alleen, zich be schikbaar te stellen voor het geval van dreigende revolutie, spoorwegstaking of dergelijke; derhalve om mede te helpen in zulke troebele dagen rust en orde in het land te handhaven. Een „vader van een groot gezin", die eveneens onder de wapenen is geroepen, «chryft ons thans nog weer in denzelfden geest en wijst daarbij ook op het feit, dat de financieele toezeggingen door de aan- wervers gedaan, in de practijk in het geheel niet worden nagekomen. Terwijl vroeger werd voorgespiegeld dat bij eventueele op komst 5 a 10 gulden per dag zou worden uitbetaald, zoo schrijft hij, krijgen deze menschen thans 2.34 per week. En hij be sluit met een dringend verzoek aan de auto riteiten zoo spodig mogelijk „deze onrecht vaardige verbintenis teniet te doen". In dit veband is belangwekkend wat ,,Ons Noorden" over deze zaak opmerkt. Het blad schrijft o.m.: „Men deelde ons dezer dagen van offi- cieele zijde uit de leiding van den Land storm mede, dat de personen, die zich ge- ripeerd gevoelen hun verbintenis maar eens moeten toonen, daar zou duidelijk op te lezen staan, dat zij zich wel verplicht hebben bij mobilisatie op te komen. Naar aanleiding van deze mededeeling deelt een katholiek Kamerlid ons mede en hij machtigt ons dit te publiceeren dat hü deze verbintenis aan den minister heeft getoond, die daarop ronduit ver klaarde: „Ik heb nog nooit zoo'n onduide lijke acte gezien". En wij kunnen hier dan ook uit de meest betrouwbare bron aan toevoegen, dat de minister van Defensie, de heer Dijxhoorn, met den gang van za ken bij den vr ij willigen landstorm maar matig tevreden is. Deze bewindsman gaat intusschen vrij uit, hij 2it hier voor een er fenis van zijn voorgangers. Nu gelooven wij ook bij de vroegere verantwoordelijke leiding niet aan eenig opzet tot misleiding. Maar het staat zoo vast als een huis, dat bij de propaganda voor deelneming aan den vrijwilligen landstorm, ook wat de motor-groep betreft, over de mogelijkheid van opkomst bij mobilisatie vrijwel steeds gezwegen is en uitsluitend de gedachte is gewekt, dat aansluiting bij den landstorm n;et anders beteekende dan een steun aan het wettig gezag, tegen elke revolutionnai- xe poging. Men zou nu de vraag kunnen stellen: „Wanneer dan ook de minister erkent, dat deze opgeroepenen bewust of onbewust zijn misleid, waarom worden deze menschen dan niet naar huis gezonden?" Wij kunnen daarop antwoorden, dat de minister, nadat hij kennis had gekregen van de requesten met bezwaren van deze land stormers en ook inzage had genomen van de verbintenissen door deze menschen te goeder trouw geteekend, onmiddellijk heeft toegezegd, dat deze menschen zoo spoedig mogelijk weer naar huis gezonden moeten worden, want dat hij geen menschen in het leger wil, die werkelijk te goeder trouw meenen, dat zij misleid zijn. Bij nader onderzoek naar de mogelijkheid cm deze menschen naar huis terug te stu ren bleek, dat vrijwel overal in het land op een wel wat al te lichtvaardige wijze de menschen bij den vrijwilligen landstorm zijn ingelijfd en dat het aantal slachtoffers van deze misleiding ongeveer 6500 bedroeg. Doch daar deze landstormers worden ge bezigd cm de voedselvoorziening van het gemomLLiseerde leger te verzorgen, daar ligt het voor de hand, dat dit belangrijk onderdeel van ons leger ernstig verstonc zou worden, indien onmiddellijk, zooals de. minister eigenlijk wenschte, deze menschen naar nun huis terug werden gestuurd. Wij kunnen hier echter uit de meest betrouwba re bron aan toevoegen, dat de minster, wat de zaak zelf betreft, krachtig voet bij stuk houd' en wenscht, dat ieder, die te goeier trouw geteekend heeft en niet wist, dai hij zich daardoor ook verplichtte bij mobili satie i p te komen, gedemobiliseerd word'. En we! zoo spoedig mogelijk. Deze men- scher moeten, waar het even kan, met ver lof gezonden worden trewijl anderen op geleid moeten worden om hun taak blij vend o*>er te nemen Zelfs zoozeer was de overtuiging bij al len gegrondvest, dat de landstorm alleen dienst behoefde te doen bij revolutie, dat toen bij de mobilisatie den voorz. van de Nationale Landstor.ncommissie, generaal Duymaer van Twist, gevraagd werd of de landstormers motorafdeeling moesten op komen bij mobilisatie en hem de verbinte- niskaart werd opgestuurd, hij concludeer de. dat op grond van deze verbinteniskaart opkomst niet geëischt kon worden. Toen het echter toch gebeurde, is de heer Duy maer, naar ons van betrouwbare zijde werd medegedeeld, persoonlijk naar den minister gegaan om tegen deze interpretatie op te komen. Wanneer men ons dan nu ook toe voegt, dat deze verbintenisacte aan duide lijkheid niets te wenschen overlaat, dan blijkt zoowel uit het oordeel van den mi nister als van den heer Duymaer van Twist dat twijfel hier gewettigd is. Er zijn nog meer kwesties hier in het ge ding, die zouden wijzen op een misleiding. Den menschen van de motorafdeeling is steeds voorgehouden, dat ze, wanneer ze opgeroepen werden, 5.per dag vergoe ding zouden krijgen. Nu blijkt echter, dat zij bij mobilisatie opgeroepen worden krachtens de pas aan genomen legerwet en daarin worden zij bij opkomst bij mobilisatie over één kam ge schoren met alle andere dienstplichtigen en kan hun ook geen hoogere vergoeding wor den uitbetaald. De wet is hier in strijd met de bepalingen van den vrijwilligen land storm. Dit klemt hier te meer, omdat wij voor een belangrijk deel te doen hebben met menschen boven de 35 jaar, die aan het hoofd van zaken en bedrijven staan. En volgens de vroegere bepalingen van de dienstplichtwet komen er nu tal van geval len voor, dat in gezinnen waar maar één of twee dienstplichtigen waren, nu 3 en meer zoons, die voor den vrijwilligen land storm zich hadden opgegeven, uit het be drijf zijn gehaald en dienst moeten doen. Vooral op het platteland in de boerenbe drijven heeft dit tot zeer groot ongerief aan leiding gegeven. Zeker, formeel gesproken ligt de fout bij deze menschen zelf. Ze hadden, voor ze de verbintenis sloten, beter kunnen infor- meeren. Maar even vast staat, dat de pro paganda voor den V. L. de misleiding zeer in de hand gewerkt heeft. En daarom ver dient de minister hulde, vor zijn hier In genomen standpunt." EEN ENQUêTE NAAR DEN SUIKER- VOORRAAD. De minister van economische zaken deelt het volgende mede: Teneinde een beter Inzicht te verkrijgen in de positie van suiker in Nederland, zul len alle ondernemingen of zelfstandige ondernemers, die suiker verwerken, zoo mede alle handelaren en grossiers in sui ker, een enquêteformulier moeten invul len. Voorzoover zij dit Zaterdag 30 Sep tember niet reeds van de Nederlandsche meelcentrale te 's-Gravenhage, Riouw- straat 178, afdeeling suiker, hebben ont vangen, dienen zij dat formulier ten spoe digste bij genoemde centrale aan te vra gen. Deze aanvrage behoeft niet te geschie den door detaillisten, die rechtstreeks aan het publiek verkoopen, noch ook door ca- fé's, hotels, restaurants, gestichten, zieken huizen, cantines en dergelijke. Indien belanghebbenden verzuimen de verplichting tot het invullen en inzenden van het enquêteformulier welke ver plichting is opgelegd tijdig na te ko men, maken zij zich schuldig aan een strafbaar feit en zullen bovendien bij een eventueele invoering van een suikerdistri- butieregeling in groote moeilijkheden kun nen geraken. Het is derhalve voor allen, die suiker verwerken, dus ook banketbak kers, veevoederfabrieken, fabrieken van gecondenseerde melk, limonadefabrieken enz., zoomede voor alle handelaren en grossiers in suiker, van het grootste be lang er voor zorg te dragen, dat de van hen verlangde opgaven tijdig de Neder landsche meelcentrale bereiken. De termijn voor terugzending van het enquêteformulier sluit op Donderdag 5 October a.s., te 24 uur. VERKOOP EN AFLEVEREN VAN ZEEP Dispensatie tot 19 October verlengd Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is bepaald, dat voor in geschreven fabrikanten en importeurs bij de sectie zeep van het rijksbureau voor che mische producten, de dispensatie van het verbod tot het verkoopen of afleveren van zeep tot 19 October 1939 is verlengd. Voor genoemde categorieën is derhalve tot dien datum voor het verkoopen of afle veren van alle soorten zeep tot hoeveel heden van ten hoogste 1/13 van de door de betreffende onderneming in het eerste half jaar van 1939 verkochte, onderscheidenlijk afgeleverde hoeveelheid nog geen vergun ning van den directeur vereischt. SIGARENPRIJZEN. Zooals wij gisteren meldden, zijn de ta baksvoorraden in Nederland groot genoeg om den rooker voorloopig de zekerheid te kunnen geven, dat hy zich zijn groot genot voorloopig niet behoeft te ontzeggen. Wat de prijzen betreft, vestigt men er on ze aandacht op, dat een lichte prijsverhoo- ging voor bepaalde soorten niet geheel te vermijden zal zijn. Hier en daar zijn de prijzen o.m. voor de driecents-sigaar reeds verhoogd en wel tot 3 1/2 cent. De reden daarvoor schuilt minder in de vrees voor gebrek aan voorraad, dan wel hierin, dat de vrachten hooger zijn geworden en de prijzen voor verpakking e.d. stijgen. Er is nog geen sprake van een algemeene groote prijsstijging. Het betref,, gelijk ge zegd, nog slechts enkele prijsklassen. Over de andere soorten zal de toekomst beslis sen. „Tel." Rijverbod op Zondag Bij nadere beschikking van den minister van economische zaken zijn ten aanzien van het verbod om op Zondagen en Alge meen erkende Christelijke feestdagen na des voormiddags vijf uur benzine of ben zol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen onder de uitzonderingen nog opgenomen: motorrijtuigen, blijkens het kenteeken thuisbehoorend in het bui tenland, echter met uitzondering van Ned. Indië, Suriname en Curagao. Voorts is de uitzonderingsbepaling voor motorrijtuigen, in gebruik bij geneesheeren, verloskundigen en verplegers, ten behoeve van de uitoefening van hun beroep, uitge breid tot „artsen, veeartsen, verloskundigen verplegers en verpleegsters". Tenslotte zij in herinnering gebracht, dat het verbod niet het goederenvervoer betreft. In de bepalingen omtrent het verbod tot het rijden met personenauto's op Zondag, waarop het benzineverbruiksverbod prac- tisch neerkomt, worden van dit verbod o.a. uitgezonderd huurauto's. Ter verduidelij king van deze formuleering willen wij er op wijzen, dat, naar ons is gebleken, hier onder alléén vallen de huurauto's mèt chauffeur. Huurauto's zonder chauffeur mogen dus op Zondag niet rijden. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het in verband met het autorijverbod aan personen van on der dat departement ressorteerende dien sten verboden is, op Zondag gebruik te maken van een afgegeven bewijs van vrije doortocht, tenzij dit in het belang van den dienst bepaald noodzakelijk is. De AN.W.B. heeft aan den minister van Economische Zaken verzocht in geval van invoering eener benzinedistributie bij de vaststelling van de rantsoenen voor de verschillende categorieën weggebruikers, de organisaties der weggebruikers te willen radplegen. De AN.W.B. heeft daarbij voorts uiting gegeven aan zijn overtuiging, dat de thans getroffen regeling, die voor velen groot na deel veroorzaakt, zal worden ingetrokken zoodra de benzinerantsoeneering wordt in gevoerd. DISTRIBUTIE-REGELING VOOR BENZINE IN VOORBEREIDING Het rijverbod op Zondag is, naar de „Vooruit" van bevoegde zijde verneemt, bedoeld als een voorloopige maatregel, in afwachting van een distributiesysteem, vor zoover en in de omstandigheden, waar in dit noodig mocht blijken. Het is vooralsnog niet de bedoeling het rijverbod tot de Zaterdag uit te breiden, al spreekt het vanzelf, dat de regeering hier toe wel zal moeten overgaan, indien de aanwezige hoeveelheid benzine een derge lijke maatregel zou eischen en tegen dien tijd het distributie-systeem nog niet zou zijn ingevoerd. De regeering is zich zeer wel bewust van de ongemakken, die de huidige regeling met zich brengt, maar zy is tegelijkertijd van oordeel, dat een dustributie-systeem eveneens onaangename zijden bezit, dit door de voorloopige maatregel van thans tenminste zoolang mogelijk worden uitge^ steld. De distributie-voorbereiding is reeds in Maart j.l. aangevangen, toen een begin werd gemaakt met het zenden van een for mulier aan alle bezitters van motorrijtuigen Bij de opgave van de categorie, waartoe een motorrijtuigbezitter behoort, moet hij nJ. tevens het verbruik van benzine op geven en het is dit basis verbruik, dat straks als standaard wordt gebezigd, waar op het bij een distributie-regeling beperkte benzine-verbruik zal worden gebaseerd. Voor elke categorie vervoermiddelen zal dan een 'percentrage van het basisverbrulk worden vastgesteld als het maximum, waarover zij mag beschikken. Dit percentage zal elke maand aan de hand van de aanwezige benzine-voorraden door den minister worden vastgesteld. Daarbij zal de regeering rekening houden met de economische belangrijkheid van elke categorie. HET WEGHALEN VAN DE BRIEVEN POST VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN DOOR BRITSCHE AUTORITEITEN. Naar wij vernemen heeft H. Ms. ge zant te Londen dezer dagen opdracht ontvangen, aan de Britsche regeering de bezwaren der Nederlandsche re geering kenbaar te maken, welke bij haar gerezen zyn tegen het wegha len van de brievenpost aan boord van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" en van andere Nederlandsche schepen door Britsche marine-autoriteiten. DE KONINGIN BEZOEKT HET DEPOT DER CAVALERIE TE 's-GRAVENHAGE. Hare Majesteit de Koningin heeft giste ren een bezoek gebracht aan de verschil lende afdeelingen van het depot der cava lerie te 's-Gravenhage H. M. was vergezeld van haar eerste hof dame, jvr. D. H. van Tets, en van haar ad judant, generaal-majoor titulair jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. HET VERLOF VAN DE „RECRUTEN" Naar ons ter oore komt, zullen de voor eerste oefening opgekomen dienstplichtigen na 1 October per veertien dagen een Zon dag en Maandag verlof krijgen. „N.R.Crt." R. K. CENTRAAL COMITé „VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN". Over de Oprichtingsvergadering van het R.-K. Centraal Comité „Voor Onze Gemo- Liliseerden" op Vrijdag 22 September j.l. hebben wij hier ter plaatse reeds bericht. Donderdag j.l. had de tweede werkverga dering pLaats van het daaruit gevormd Werkcomité. Wij kunnen hieromtrent het volgende mededeelen: Het werkschema voor de plaatselijke af deelingen, dat zij nog deze week zullen ont vangen werd definitief "astgesteld. Aldus is verkregen dat in tal van plaatsen het werk onmiddellijk wordt aangevat. Aan gegeven werd in vele punten wat de plaat selijke comité's kunnen behartigen en hoe zij op de beste wijze hun veelzijdige acti viteit kunnen ontplooien. Met de officieele instanties wordt over leg gepleegd. Besproken werd ook het wer ven van de noodzakelijke geldmiddelen. Eenige belangrijke giften zijn reeds ver kregen, zoodat de financiering der eerste werzaamheden verzekerd is. Tot het ver krijgen van speciale abonementen op de R.-K. bladen wordt met de directies over leg gepleegd; een regeling waardoor het aantal beschikbare abonnementen doel treffend over de verschillende kantonne- menten zal worden verdeeld, is inmiddels voorgesteld. Tevens werd de mogelijkheid van een geillustreerde „Soldatenkrant" on der het oog gezien. Over het verder verloop der activiteiten zullen nieuwe berichten volgen. Het zal duidelijk zijn dat dit onmisbare werk slechts goed zal kunnen worden behartigd, wanneer het de onmisbare onverdeelde steun geniet van allen. Giften daartoe kunnen worden gestort op het gironummer 365620 van den pen ningmeester van het R. K. Centraal Co mité „Voor Onze Gemobiliseerden" te Heemstede. ARTHSEL 100 W. VAN S. OVERTREDEN Amersfoort heeft gisteren de primeur gehad van een proces-verbaal wegens overtreding van artikel 100 W. v. S. (Schending der neutraliteit). Een kolenhandelaar uit Hilversum had twee Engelsche vlaggetjes voor op zijn auto bevestigd, waarschijnlijk om aan te toonen dat hij Engelsche anthraciet ver kocht. De Amersfoortsche politie meende hierin een overtreding van artikel 100 W. v. S. te zien en maakte proces-verbaal op. „Vooruit". PYRIET EN ZWAVELZUUR. De minister van economische zaken heeft bepaald-, dat voor ingeschrevenen bij de sectie pyriet en zwavelzuur van het rijks bureau voor chemische producten de dis pensatie van het verbod tot koopen, ver koopen, afleveren, bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken, gebrui ken of verbruiken van pyriet en zwavel zuur tot 1 November 1939 is verlengd. Tot dien datum is derhalve voor het koopen, verkoopen of aleveren van nor male hoeveelheden pyriet en zwavelzuur door en aan geregelde afnemers, alsmede voor het bewerken, verwerken, doen be werken, doen verwerken, gebruiken of verbruiken van normale hoeveelheden py riet en/of zwavelzuur nog geen vergun ning van den directeur vereischt. DE BLOEMBOLLEN-INKRIMPING En de meening van den „Anti-Saneering- bond". Aan een toegezonden communiqué ls het volgende ontleend: Het Bestuur van de Vereeniging tot Be houd van het Bloembollenvak in Nederland, („Anti-Saneering") kennis genomen heb bende van de berichten over het besluit tot inkrimping van 50% van het hyacinthen en tulpen-areaal, spreekt als zyn meening uit, dat dit besluit, zelfs indien de vijande lijkheden tot na het export-seizoen 1940 zouden voortduren, niet strekken tot be houd van het bloembollenvak in Nederland, doch slechts tot behoud en kunstmatige waardeering van teeltbewijzen met vernie tiging van de kapitalen door de bloembol len kramen vertegenwoordigd; dat deze inkrimping bij herstel van de normale betrekkingen groote schade zal teweegbrengen aan de positie van Neder land als bloembollen-uitvoerland; dat een beëindiging van regeeringdbe- Gaat er niet naar toe, bloembollenkwee- ker in uw hart, naar de verschillende plaat sen in de streek waar men thans bezig is de bollen tot veevoeder te vermalen, want het doet u zeer, meer dan een buitenstaander zich kan indenken, als u daar de producten van uw zwoegen gedurende jaren in een enkel oogenblik ziet vernietigen. Zeker, andere producten worden ook ver nietigd, maar een ieder voelt zijn eigen leed het zwaarst en er is toch nog eenig verschil tusschen de zorgen aan spinazie gedurende een korte periode van het jaar gewijd en de jaren van werken om bollen dik te krijgen. De vele jaren van selectee- ren dezer zaaisels, met alle mee- en tegen vallers, zijn toch nog iets anders dan de teelt van bloemkool. En dan het kapitaalverlies. Thans is men bezig met de gekoelde bollen in onafgebro ken rijen worden de manden aangedragen, een oogenblik, en het vonnis is aan uw pro duct voltrokken, de dure bollen, nog spe ciaal behandeld voor vroegbroei, zijn gede gradeerd tot veevoeder, hoe nuttig dat ook mag zijn. Honderd duizend kilo worden door een molen per dag vernietigd en in balen van 50 K.G. afgeleverd aan dè veevoederhande laren. En waar is het einde. Hoeveel tonnen zul len nog uit de schuren gehaald worden om de voorgeschreven inkrimping te bereiken. En geen enkel lichtpuntje i6 nog te zien! moeiïngen met het bloembollenvak in deze tijden niet zal leiden tot uitbreiding, doch eerder tot een vrijwilliige inkrimping. Het Bestuur maakt hierbij de volgende opmerkingen: Het besluit van den minister als gevolg van het' advies van de vakorganisaties (waarbij de meening van de leden niet is gekend) houdt nóch rekening met de in- dividueele opvattingen en persoonlijke ver antwoordelijkheden van de kweekers, noch met de toekomstmogelijkheden, doch ligt geheel in de lijn van het in de laatste jaren tot uiting gekomen streven de bedrijfsmaat- regelen onder de verantwoordelijkheid van de bloembollenlbedrij'fsorganisatie (de bloemibollenraad) te stellen en aan de vak- genooten iedere medezeggingschap en ver antwoordelijkheid te ontnemen. Het Bestuur is van meening, dat de Re geering in de huidige omstandigheden vol doende gelegenheid voor rendabele bodem cultuur zal kunnen scheppen, waardoor voor een vlucht in de bollen niet meer ge vreesd zou behoeven te worden. De bloembollenteeltregeling met de daar aan verbonden nadeelen, welke aan de vak- genooten voldoende bekend zijn, dient on middellijk te vervallen. Eveneens dienen de minimumprijzen te worden afgeschaft, omdat tot iederen prijs geëxporteerd moet worden en geen knellende banden onzen zoo nood'zakelijken export mogen belem meren. Ook mag de exploitatie door geen onnoodige kosten voor registratie en hand having der maatregelen verzwaard worden. Het voortbestaan van het surplusfonds zou meebrengen dat de speculatieve vakgenoot in nog sterker mate dan tot op heden ge steund werd door den meer voorzichtigen vakgenoot. Om door de, mede als gevolg van den oor log, voor de deur staande ellende heen te komen, dient onmiddellijk bij de Regeering op onvoorwaardelijken steun te worden aangedrongen, teneinde executies, die an ders zonder twijfel in het a.s. voorjaar op groote schaal plaats zullen vinden te voor komen. Daartoe zal o.i. een bedrag van 10 millioen Gulden moeten worden aange vraagd. Gemobiliseerde houders eener groote vischakte. Van bevoegde zijde deelt men ons me de, dat voor gemobiliseerde houders eener groote vischakte a of b, die dit wenschen, de gelegenheid wordt opengesteld, zich voor den verderen duur van het aktejaar 1939/1940 te doen vervangen door een door hen aan te wijzen persoon. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, moeten zich met een desbetreffend verzoek richten tot het hoofd van plaatse lijke polite in hun woonplaats. De bovenbedoelde mogelijkheid geldt slechts Ycor de houders eener groote vischakte a of b van het aktejaar 1939 1940, voor zoover dit formulier vóór 1 September j.l. werd uitgereikt. hebben altijd voorrang, ook aJ kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6