STADS NIEUWS ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten ZO cent per wwk; 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN MET REGENKANS. De BUI seint: Verwachting: Voor het Noorden: Zwaarbewolkt tot betrokken. Plaatselijk eenige lichte regen, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Voor het Zuiden: Toenemende bewolking, overwegend droog, zachter des nachts, overdag iets kou der, zwakke uiteenloopende wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, zwakke Zui delijke wind, 10 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke O. N. O. wind, 8 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, zwakke N. O. wind, 10 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwakke W. Z. W. wind, 10 gr. C. Maastricht: mist, zwakke Noordelijke wind, 2 gr. C. BU1TENLANDSCU WEEKOVERZICHT. De depressie, welke gisteren over mid- óen-Scandinavië lag, verplaatste zich naar de Bothnische 'Golf, zij nam daarbij nog in diepte toe. Aan de achterzijde van dit mi nimum, worden thans weer koude lucht- niassa's uit de Noordelijke IJszee aange- voerd, die langs de Noorsche kust buien en krachtige Noordelijke wind veroorza ken. Over Lapland is in de laatste dagen reeds vrij veel sneeuw gevallen, heden morgen was daar de temperatuur tot 7 graden gedaald. De depressie over Noord- Spanje bleef vrijwel stationnair, en vulde vooral aan den Westkant op. Haar storings front trok naar de Adriatische Zee, daarbij zware regens over Italië brengend. Ons land bevindt zich op een rug van betrek kelijk hoogen luchtdruk, die zich in West- Oostelijke richting uitstrekt. In het Noor den van ons land is de bewolking toegeno men, in het Zuiden bleef het nog helder en kwam tengevolge van de nachtelijke uitstraling mist voor. LUCHTTEMPERATUUR 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Zaterdagnamiddag 7.13 uur tot Zondagmorgen 6.28 uur, van Zondagna middag 7.10 uur tot Maandagmorgen 6.30 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 1 Oct. voorm. 5.10 en nam. 5.35 uur; op Maandag 2 Oct. voorm. 5.40 en nam. 6.05 uur. Maan op 19.20 uur Zaterdagavond. Maan onder 10 uur Zondagochtend. Maan op 19.49 uur Zondagavond. Maan onder 11.06 uur Maandagmorgen. VOOR DE MISSIE Zaterdag, 30 Sept. 1939. Vorig bedrag 283.75 Er werd gecollecteerd op een avondje bij v. S. N12. Er werd gebruik gemaakt van het nieuwe gironummer: Fam. W. 11.25 Uit Zoetermeer 1. N. N0.50 v d. D5. N. N1.— N .N2.50 Totaal317.— Velen hebben meegeholpen het gestelde doel: de volgende honderd te bereiken. Wij zyn er zelfs overheen. Aan allen mijn op recht hartelijken dank. G. GUSSENHOVEN, Missionaris van de Kameroen, Groenhovenstraat 3. Giro 363785. Bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam H.M. de Koningin heeft vandaag een bezoek gebracht aan de hoofdstad. In den ochtend begaf zij zich eerst naar de ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche spoorwegen in Am sterdam gehouden tentoonstelling „De trein 18391939". Vervolgens bezichtig de de vorstin een der vele schuil kelders, welke gedurende den laatsten tijd in de hoofdstad zijn ingericht, waarna zij zich begaf naar het hoofd kwartier van het hoofdstedelijke korps van vrouwelijke vrijwilligers. In den middag heeft H.M. de Ko ningin nadat zij op het paleis op den Dam het noenmaal had gebruikt zich naar het Olympisch Stadion be geven, ter inspectie van de vrijwillige luchtbeschermingsdiensten in de hoofd stad. Bij het bezoek aan de hoofdstad werd H.M. de Koningin vergezeld door de dame du palais mevrouw M. Barones van Harinxma Thoe Slooten, de eerste hofame jkvr. D. H. van Tets, den groot officier R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek en den adjudant van Hare Majesteit, Generaal-Majoor Tit. jkhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. En van Haren kamerheer in buiten gewonen dienst jkhr. dr. F. W. Röell. Bezoek aan de Spoorweg. tentoonstelling. Te kwart voor elf arriveerde H.M. de Koningin, gezeten in een open auto, ver gezeld van haar gevolg, voor den ingang van den tentoonstelling „De trein 1839 1939". Op het Frederiksplein hadden dui zenden zich opgesteld en een gejuich steeg op toen de auto van de vorstin het plein opzwenkte. Hare Majesteit werd op het bordes begroet door den burgemeester van de hoofdstad dr. W. de Vlugt, die den voor zitter van het uitvoerend tentoonstellings- comité wethouder F. van Meurs, aan de Koningin voorstelde. Wethouder van Meurs stelde vervolgens de directeuren van de Nederlandsche spoorwegen en de leden van het uitvoerend comité voor aan de hooge bezoekster. Onmiddellijk begon hierop de rondgang over het tentoonstellingsterrein. Met zeer veel belangstelling bezichtigde Hare Majes teit, die werd rondgeleid door prof. ir. J. Goudriaan, jhr. W. van Rijckevorssel, directeuren der Spoorwegen, en door wet houder F. van Meurs, voorzitter van het uitvoerend comité, de expositie. Hare Ma jesteit liet zich meer dan eens inlichten door ingenieurs van de Spoorwegen. Een aardig moment vormde het bezoek aan het stationnetje, „eenhonderd roe", waarvoor de trein uit het jaar 1938 stond opgesteld. Achter de hekken stonden honderden ten toonstellingsbezoekers. waaronder vijftien honderd schoolkinderen, die de vorstin langdurig en hartelijk toejuichten. Het per soneel van den ouden trein in zijn typische negentiende eeuwsche kleedij, salueerde stram. Het locomotiefje floot en langzaam stelde de eerste nederlandsche trein zich in beweging. Nadat Hare Majesteit ook het zeer mo derne materieel van de Nederlandsche Spoorwegen en de ATO-laadkist had be zichtigd, was de tijd van vertrek gekomen. Langs den benedenuitgang verliet de vor stin, uitgeleide gedaan door de directiele den van de Spoorwegen en de leden van het uitvoerend comité, het tentoonstellings terrein om zich naar den schuilkelder te be geven aan het Tweede Weteringplansoen. Langs de Weteringschans hadden zich honderden opgesteld, die Hare Majesteit hartelijk toejuichten. Bezichtiging van een openbare schuilplaats. Na het bezoek aan de Spoorwegtentoon stelling begaf H. M. de Koningin zich naar het in de nabijheid gelegen Tweede Wete ringplantsoen ter bezichtiging van een al daar verrezen bovengrondsche openbare schuilplaats. Van deze schuilplaatsen, wel ke naar men weet dienen ter bescherming tegen bomscherven, zijn er in alle deelen van de stad momenteel honderdvijftig in uitvoering, terwijl er in totaal ongeveer driehonderd zijn geprojecteerd. Zij bestaan uit twee met zand en aarde afgedekte gan gen, waarin langs de wanden banken zijn opgesteld en bieden plaats aan honderdzes tig personen. H. M. de Koningin werd bij een der in gangen van de schuilplaats ontvangen door den stadsingenieur, jhr. ir. J. E. van Heems- kerek van Beest, die de hooge bezoekster van voorlichting diende. Hare Majesteit, die vergezeld was van den burgemeester, dr. W. de Vlugt, toonde groote belangstelling vo< l de inrichting van de schuilplaats. Zij maakte een rond gang door het inwendige, waarbij het zwakke schijnsel van een blauwe lantaarn tot verlichting diende. Deze lantaarn is aan gebracht op de plek, waar zich het mate riaal bevindt, dat dient voor het uitgraven, indien zich onverhoopt in de schuilplaats een instorting mocht voordoen. De Konin gin informeerde speciaal naar de mogelijk heid tot het gasvrij maken van de schuil plaats. Dit is inderdaad mogelijk door het afdekken van de ventilatie-openingen, waarbij voorzien is aan de uiteinden der gangen, die royaal zijn opgezet, een gassluis aan te brengen. Jhr. van Heemskerck van Beest toonde Ilare Majesteit een ter gelegenheid van het bezoek bij de schuilplaats aangebrachten plattegrond van de stad, waarop alle open bare schuilplaatsen waren aangegeven. Na ongeveer tien minuten vertrok Hare Majesteit, luid toegejuicht door het pu bliek, naar het hoofdkwartier van het korps vrouwelijke vrijwilligers. OMGEVING OEGSTGEEST De St. Willibrord- feesten O, hart van Christus, diep als de zee. eindeloos in deernis voor het wereldwee. Met dit schcone lied werd gisterenavond het Lof op den „dag van het H. Oliesel" geopend. Uit het Evangelie van St. Lucas werd gelezen het verhaal van den barmharti- gen Samaritaan, waarna rector H. L. J. M. Sondaal een toespraak heeft gehouden, daarbij tot tekst kiezend Psalm 24:10: „Al de wegen des Heeren zijn barmhartigheid en trouw". Wij hebben vooral in deze week gezien de trouw van God, door de genade middelen, die Hij ons gegeven heeft. God is mensch geworden, om ons tc-t zijn kin deren te maken. Hij stichtte daartoe zijn Kerk de Kerk, die is het Mystieke Lichaam van Christus. De aderen van dat Mystieke Lichaam worden gevormd door de zeven sacramenten der Nieuwe Wet. Een der voornaamste is daarvan het H. Oliesel; want er is een tijd van geboren worden, maar ook een tijd van sterven. Over de „Brug der Zuchten" gaan wij naar het Huis der Eeuwigheid. Hoe zou God hier den mensch alléén kunnen laten? In het Evangelie van Marcus staat op- geteekend, dat de leerlingen werden uit gezonden om duivelen uit te drijven en de zieken te zalven, „en er genazen velen". In den Brief van Jacobus staat het heel duidelijk: „Is iemand van u ziek, hij roepe de priesters der Kerk; laten zij dan voor hem bidden, en hem zalven met olie in den naam des Heeren". De getuigenissen der traditie zijn niet talrijk; in het jaar 400 vermaande een bisschop aan de geloo- vigen ook de genademiddelen op bed te geven. Zoo zien we het H. Oliesel als den laat sten bijstand, die Christus geeft in dit le ven. Dan zalft Hij ons met de olie der barmhartigheid en blijft Hij ons trouw tot in den dood. Juist op dat moment neemt de barmhartigheid Gods het op tegen het oordeel. Wij moeten God danken, dat Hij velen van ons liet heengaan, gesterkt door dit sacrament; wij moeten God bidden, dat wij het allen zullen mogen ontvangen. Na deze predikatie, welke niet op de rots viel, ging de pastoor der parochie, de zeereerw. heer J. J. C. M. Looijaard over tot de zegening van den ziekenwijn, wel ke in kleipe fleschjes, gesierd met roode asters, aan de Evangelie-zij de was klaar gezet. Voorgegaan door kapelaan Sanders heb ben de geloovigen in onze moedertaal deze wijding mede-gebeden. Nadat het uitgestelde Allerheiligste eeni ge hymnen waren toegezongen werd de ziekenzegening gebeden uit het Rituale Romanum. Alle zieken in de parochie werden daarbij bedacht: de zieke familie leden en vrienden, die thuis verpleegd worden, de patiënten van het Academisch Ziekenhuis, van Endegeest en van de ver schillende klinieken. Terloops zij opgemerkt, dat de mede- deeling van gisteren, alsof de pastorie in een hospitaal was herschapen, geenerlei onrust behoeft te baren en aan een druk fout moet worden geweten. Na de benedictie en het zingen van „O, Hart, voor ons gebroken" kwamen zij, die zieken thuis hadden, de gezegende wijn halen, in het vertrouwen,, dat, op het ge bed der Kerk, deze drank hen moge ster ken in den stillen strijd op het witte bed. 'Heden was het de dag van het H. Hu welijk. Vaders en moeders en kinderen gingen „in gezinsverband" ter kerke om de H. Mis bij te wonen, die werd opge dragen voor het geestelijk welzijn der ge zinnen in deze parochie. De week van gebed en overweging vindt hedenavond haar liturgisch einde in de Completen, een van de schoonste getijden uit den dagelij kschen gebedskring der Kerk. Tijdens de Completen zal de Pastoor een uiteenzetting geven van het sacramenteele karakter van het Huwelijk, waarna alle gezinnen aan Maria zullen worden toe gewijd. De tekst der Completen wordt aan den ingang der kerk aangeboden voor den prijs van 5 ets. Morgen het glorieuse besluit der plech tigheden; te 8.45 pontificale Hoogmis door onzen Bisschop, die zelf de predikatie zal houden. Te half 12 receptie voor de leden van eere-comité, hoofdcomité en hulp-comité's. In het sluitingslof, te 7.30 uur, zal pater Borromaeus de Greeve de geloovigen toe spreken. Academïenieuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Godgeleerdheid op proef schrift getiteld: „Die Theologie des Euse- bius von Caesarea" de heer H. Berkhof, ge boren te Appeltein en wonende te Lemele. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: mej. J. E. Mollen, Den Haag, mej. E. C. Schoute, Overveen, mej. J. de Poorter, Wasse naar, de heeren B. E. Quarles van Ufford, Den Haag, W. J. Crol, Rotterdam, N. van Veen, Den Haag; Taalkundig candidaatsexamen Indolo gie: de heer A. J. Hijmans, Rotterdam; candidaatsexamen Ned. Letteren mej. G. Y. Alberda, Delft. Examen van apothekersassistent geslaagd mej. C. A. Gasman, Den Haag; mej. C. M. J. Winnubst, Wassenaar; de heer L L. Kuitert, Voorburg. Bevorderd tot apotheker de heer H. van den Dool, Schiedam. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Lectuur enz. voor de militairen. Teneinde den ophaaldienst van lectuur te vereenvoudigen, heeft V.V.H. eenige par ticulieren en zaken op verschillende punten van de stad bereid gevonden, lectuur aan hun adres te ontvangen, mits bezorgd des morgens tusschen 911 uur, om veelvuldig gebel te vermijden. Welkom zijn kranten liefst andere dan de plaatselijke, omdat deze reeds gratis nummers beschikbaar stellen en vooral tijdschriften. Wij zetten hierboven: Lectuur enz. Met dit laatste wordt bedoeld alles, wat verblijf en cantine van de militairen kan opvroo- ljjken en huiselijk kan maken. Bij een be zoek aan verschillende soldaten-verblijven in Leiden werd ons door Majoor Alofs, die zoo vriendelijk was ons rond te leiden, ge zegd, dat de jongens danklbaar zullen zijn voor een tafelkleedje, een vaasje voor bloe men, een mooie reclameplaat .voor aan den muur. Ook deze dingen worden aan de na volgende adressen gaarne in ontvangst ge nomen. Mej. Brouwer, Boerhaavelaan 19. Firma J. van Cleef, Haarlemmerstraat 174. Mej. Focker Kremer, Plantsoen 67. Mevrouw Jansen, Vreewijkstraat 19. Mevrouw van Os, Lage Rijndijk 33, C. A. Klaassens, Br ee straat 114 B. De brei-actie voor soldaten. Er wordt op groote schaal gebreid. Tal- looze vrouwen en meisjes komen op het bureau van V.V.H. wol koopen voor dassen, bivakmutsen, polsmoffen. Maar er zijn an deren, die zoo dol graag zouden willen breien, maar wier financieele draagkracht niet zoo is, dat zij de wol kunnen bekosti gen. V.V.H. heeft voor deze vrouwen een fondsje ingesteld; iedereen, die zelf niet kan of wil breien, doch voelt voor het „warme" doel, kan een bedrag overmaken op de girorekening van de penningmees- teresse Mevrouw S. Verhey van Wijk-Roem, No. 167753 onder vermelding van: Brei- fonds V.V.H., of het bedrag zelf brengen op het bureau Gravesteen, Gerecht. Reeds ontvingen wij van vele zijden bij dragen voor het Breifonds, die ons dank baar en hoopvol stemmen. De Vrijwillige Hulp van breisters is echter in zoo groote mate aangeboden, dat wij dringend dit fonds aanbevelen. ADMINISTRATEUR R.K. PAROCHIALE SCHOLEN. Met ingang van 1 October is den heer G. Th. Kagie op diens verzoek ontslag verleend uit de functie van administrateur van het Bestuur der R.K. Parochiale Scholen (waaronder alle Katholieke scho len behooren, behalve die van de „Voor zienigheid"). Den heer Kagie, die genoemde functie 17 jaar heeft vervuld, is op de laatst ge houden Bestuursvergadering dank ge bracht voor de waarlijk voortreffelijke wijze, waarop hij zijn taak heeft verricht, in een van groote waardeering getuigende toespraak van den hoogeerw. heer Deken Homulle namens het Schoolbestuur. Vanmorgen hebben de hoofden van scholen afscheid genomen van den heer Kagie, met wien zij zoo aangenaam en vruchtbaar in het belang van het onder wijs hebben samengewerkt. Hun aller tolk was de heer P. Melief, die zijn hartelijke woorden liet vergezeld gaan door de aan bieding van een fraai wandbord en een bloemstuk. De heer Kagie dankte zeer voor deze spontane attentie. Tot opvolger van den heer Kagie is be noemd de heer J. Walter. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING DER GEMOB. R.K. MILITAIREN Daar van verschillende zijden onze R.K. gemobiliseerde militairen avondjes van ontwikkeling, ontspanning e.d. worden aan geboden, zou het, om deze des te beter tot hun recht te doen komen, wenschelijk zijn deze uitsluitend rechtstreeks aan te bieden aan het bestaande comité in het R.K, Mi litair Tehuis (Mare 34), dat daartoe gaar ne zijn medewerking zal verleenen tot het houden van overleg. Het Bestuur der 9 R.K. Militairen-Vereen. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, v. Driesum en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Zaterdag 30 Sept. tot en met Dins dags Oct. 8 uur v.m. waargenomen door de apotheken: Van Driesum, Mare 110, tel 20406 en P. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Van Dinsdag 3 Oct. 8 uur nam. tot en met Vrijdag 6 Oct. a.s. neemt waar apotheek Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. N.B. Dinsdag 3 Oct. zijn alle apo theken den geheelen dag geopend! R. K. MILITAIREN VEREENIGING Vorig bedrag 54.75 Ingekomen per giro v. Z2.50 Totaal 57.25 In dank aanvaard van V. 100 sigaren. Giften worden dankbaar aanvaard door den directeur, den zeereerw. pastoor R. Smitz O.F.M., R.K. Pastorie Haarlemmer straat 104; door den penningmeester den heer P. J. van Kampenhout, Haarlem merstraat 125, giro 313847 en aan het bu reau „De Leidsche Courant". LUCHTBESCHERMINGSAVOND WIJK III. In het St. Antonius Patronaat aan de Mare heeft gisteravond een bijeenkomst plaats gehad vanwege de Luchtbescher mingscommissie in Wijk III, t.w. de Haar lemmervaart, Mare en daarbij behoorende zijstraten. De heer van Houten verwelkomde de niet talrijke aanwezigen en gaf een uit eenzetting van het doel dezer bijeenkomst gelijk ook op andere vergaderingen van luchtbaschermingscommissies is geschied, daarbij tevens vermeldend wat op het ge bied der luchtafweer door de gemeente is of wordt gedaan. Wijk III omvat 1200 personen. Het plan is hiervoor bij voldoenden steun een col lectieve schuilplaats aan de Haarlemmer trekvaart te maken, waarvoor reeds f 133 is toegezegd. Vandaag wordt de eerste oefening ge houden, wat gedaan moet worden bij luchtaanvallen. De personen die aan de oefening deelnemen, zullen de voorge schreven kleeding dragen. Nadat spr. verschillende vragen beant woord had, omtrent de inrichting van de schuilplaats, en de heer Groenewegen hiervoor aanwijzingen had gegeven, sloot de heer van Houten om 10 uur de bijeen komst. DE VRIJWILLIGE LUCHTAFWEER VAN LEIDEN. Over bovengenoemd onderwerp spreekt Maandagavond o.m. om 8.30 uur in den foyer der Stadszaal de luït.-generaal b.d. J. H. Carstens. De toegang is geheel vrij, zoodat mede in verband met de actualiteit van het vraagstuk en het belang, dat iedereen daarbij heeft, een groote cpkomst mag worden verwacht. DE WERKLOOSHEID De stand der werkloosheid was op 28 September als volgt: Aardewerk, enz. 41, boekdrukkerij, enz. 49; bouwbedrijven -enz. 412; Chem. nijver heid 7; houtbewerkers 55; kleedingbtdrijf 64; lederbewerkers 8; metaalnijverheid 188; boekbinders 22; textielnijverheid 164; voedings-genotmiddelen 101; landbouwbe drijven 49; handel 95; verkeerswezen 140; verzekering en bankwezen 14; vrije beroe pen 81; ongeschoolde handarbeiders 178; huispersoneel 11; verplegers 3; vrouwen 168 Alg. totaal 1864: 29 Sept. 1938 3933 en 30 Sept. 1937 4221. Ben. 16 ged. werkloozen en 1280 in werkverschaffing. Melkprijs 14 ets. Wegens verhooging van den inkoopsprijs der melk wordt de melkprijs met ingang van 1 October met 1 ct. p. Liter verhoogd en gebracht op 14 ct. per Liter. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 3520. Algemeene Verzeke ring Mij. „De Rijnstreek" N.V. Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 73. De statuten zijn gewijzigd. D. van Dien is afgetreden als dir. en benoemd tot ged. commissaris. Ph. N. van Dien, is afgetreden als commissaris en benoemd tot directeur. N. van Dien is afge treden als commissaris en benoemd tot di recteur. N. Comm.: J. van der Heide, Utrecht. Nieuwe inschrijving. 7378. Fir ma J. van Wijk, Leiden, Levendaal 158. machinefabriek. E.: H. D. Mieremet, Leiden. Woensdag, 4 October, hoopt onze stad genoot, de heer W. Kokkedee, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa. Tieleman en Dros, Conservenfabrieken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2