5)e nieuwe ^Duitócfi-Jluóólóehe waendócfiap Blijft Moskou neutraal bij voortzetting van den oorlog? HEILIGT HET GEZIN Vredzsaanbod vindt geen weerklank ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 30ste Jaargang No. 9453 Bureaux Papsngracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven zio pflg 2« Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Wal de buitenwereld ervan zegl Gewichtige dagen In deze dagen wordt beslist over ontzet tend groote belangen! Zal de oorlog worden voortgezet, zal de oorlog worden uitgebreid, zoodat het wordt een totaal-oorlog, gelijk de Engel- sche niet heel en al duidelijke uit drukking luidt? Zullen de leiders der vol keren aan beide kanten van het strijd- tooneel begrijpen en dat begrip in da den toonen dat een oorlog niet d e op lossing zal brengen, zooals oorlogen nooit d e oplossing hebben gebracht; en zullen zij dan andere middelen, waarlijk ge- eigende middelen, om tot vrede te komen, willen gebruiken, eerlijk willen ge bruiken? God verlichte hun verstand en adele hun wil.... Dat een oorlog niet de oplossing brengt, maar basis is voor een nieuwen oorlog hgeft de geschiedenis over heel de wereld en in alle tijden allerduidelijkst getoond. Oók al besluit men een oorlog niet met een dwaasheid zóó groot als die van Ver sailles! En een modern-barbaarsche oorlog brengt een verarmd en verwoest Europa! Wie zich indenkt in den feitelijken toe stand van Polen tijdens den oorlog en nu hij huivert bij het aanschouwen van zulk een werkelijkheid, als hij nog eenig men- scheüjk gevoel in zich draagt, en hij hoopt met zijn diepste verlangens, dat de menschheid voor een wereld-oorlog ge spaard worde.... In deze dagen wordt beslist over ont zettend groote belangen! Geen mensch ter wereld mag de gewel dige ernst van deze dagen langs zich laten heengaan. Ieder lid van het menschelijk gezin over heel de wereld moet de ernst van deze dagen beleven. Maar wij herhalen het ernst is geen angst, geen doffe, krachtlooze angst. De geheele wereld is bij het conflict be trokken. En iedere mensch persoonlijk, om zijn persoonlijke belangen, van stoffel ij ken en geestelijken aard, om de belangen van zijn mede-menschen, zijn broeders en zusters over heel de wereld verspreid. Zeer terecht besloot de redacteur van de „Maasbode" gisteren zijn dagelijksche be schouwing over den wereld-toestand: „Er breken, voor het lot van Europa, ge wichtige dagen aan; dagen, waarin de hoogste beslissingen door menschen moe ten getroffen worden. Moge Gcd de leiders verlichten, opdat zij dat besluit nemen, hetwelk het best geschikt is om het wer kelijke belang van de menschheid te be vorderen". KOSTWINNERSVERGOEDING. De regeeringspersdienst meldt: Bij de vaststelling van kostwinnersver goeding wordt in het algemeen rekening gehouden met de inkomsten, waarover het gezin nog kan beschikken gedurende den tijd, dat de dienstplichtige zich in werke- lijken dienst bevindt Het ligt in het voor nemen daarin binnenkort eenige veran dering te brengen. Ten eerste zullen de geldelijke verdiens ten van de achterblijvende gezinsleden in het algemeen voor ten hoogste het twee derde gedeelte worden medegerekend. Verder bestaat het plan om met zooda nige verdiensten in het geheel geen reke ning te houden, indien deze verdiensten voortvloeien uit werkzaamheden, die slechts voor korten tijd gedurende een be paald gedeelte van het jaar kunnen wor den verricht (bijv. in verband met de bie tencampagne). Gezircleden van gemobiliseerden heb ben dus belang bij het verrichten van loongevenden arbeid. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Indien het niet gelukt algemeen de overtuiging te vestigen, dat het heil der maatschappij voor alles afhangt v* *r de herleving en heiliging van het huisgezin, loont het nauwelijks de moeite, 'n woord voor de oplossing van het sociale vraagstuk te verliezen. A. M. WE1SZ. Eén van de doeleinden van de te Mos kou gesloten pacten tusschen Duitschland en Rusland was ongetwijfeld om indruk te maken op den tegenstander. Berlijn schijnt te hebben willen zeggen: „Scheiden jullie nu maar gauw uit, want wij zijn nu zulke dikke vrienden met de Sovjets en met de onmetelijke rijkdom men van hun grondgebied, dat voortzet ten van den oorlog hopeloos is". De Duitschers hebben er blijkbaar wei nig succes mee. Als wij de reactie lezen in de Engelsche en Fransche commentaren, komt daaruit allerminst een neiging naar voren om den oorlog op te geven. In Parijs zegt men, dat het feit, dat Hit- Ier. de gevaren ziende, waarin het streven naar de hegemonie Duitschland heeft ge bracht, nu den vrede noodig heeft, be zwaarlijk voor Londen en Parijs een reden kan zijn, hem dien vrede nu ook maar ten geschenke te geven. Van den vrede, dien Duitschland op het oog heeft, kan met recht werden verwacht, dat hij niet alleen het machtsmisbruik zou sanctionneeren, doch ook weer de voorbereiding zou zijn tot nieuwe strooptochten. De „Times" noemt de Duitsch-Russische overeenkomst een „onbeschaamdheid". Het lang beloofde „vredesoffensief", aldus het blad, is nooit anders dan als manoeuvre bedeeld en als manoeuvre is het nog niet eens vernuftig. Het antwoord daarop kan gemakkelijk gegeven worden, doch het is alleen moeilijk, het in de normale diplo matieke bewoordingen te doen. Hitier en zijn regime beoogen den vrede niet. Een woord beteekent voor hen niets, behalve als instrument voor een onbeperkte uit breiding der Duitsche overheersching. Er kan met het Hitlerisme geen vrede zijn. De „Daily Mail" zegt het al heel scherp: „Twee misdadigers, wier handen druipen van het bloed, vragen de gerechtigheid hun misdaad door de vingers te zien en hen in vrede te laten gaan. Welk een on beschaamdheid, welk een dwaasheid". De Duitsche pers beziet het vredesaan bod met geheel andere oogen. Zoo schrijft de „Berliner Börsenzeitung" o.a. „Dat de Fuehrer en Stalin deze groote politieke daad zooals de imperialisten van het Westen ongetwijfeld zouden hebben ge daan niet uitbuiten tot een afpersing op hun tegenstanders, doch de hand tot vrede bieden, getuigt van een verantwoordelijk- heidsbewustzijn dat ver uitgaat boven de grenzen van hun eigen nationale taken". In de „Ordre" zegt Pertinax te gelooven, dat Duitschland meer belang bij een on- middellijken vrede heeft dan Rusland. Wij merken op, aldus Pertinax, dat het in strijd zou zijn met het Russische belang, indien in de naaste toekomst vrede zou komen. Duitschland zou dan in staat zijn zich naar het Oosten te keeren. In verband met deze z.g. „Drang nach Osten" maakt het Fransche dagblad de „Temps" de volgende opmerking, die, zij het dan ook in anderen vorm, ook in de overige Fransche pers algemeen wordt aangetroffen en inderdaad de uitdrukking is van de publieke opinie in Frankrijk: „In feite heeft Moskou zich geheel en al van z(jn pesities willen verzekeren in de Baltische streek, alvorens met het Hitler- sche Duitschland een verdrag te sluiten. Aldus blokkeert Moskou uiteindelijk de Duitsche expansie naar de Baltische lan den, zooals het reeds de Duitsche expan sie naar het Zuid-Oosten van het vaste land heeft begrensd. De subordinatie van het nationaal-socialistische Duitschland aan het bolsjewistische Rusland wordt al dus op in het oog springende wijze beves tigd". Het blad toont verder aan, dat het ver drag met Estland een voorbehoedende maatregel is, tegen Duitschland genomen en na de verschillende bepalingen van de overeenkomst te hebben nagegaan, consta teert het blad, dat Estland nu geheel bin nen de invloedsfeer van Rusland is ge bracht en dat de Sovjet-Unie voortaan de posities in de Baltische Zee beheerscht. Wij zijn benieuwd wat Chamberlain er Maandag van zeggen zal. Geen inmenging In Oost- Europeesche vraagstukken RAPPORT VAN VON RIBBENTROP De Duitsche rijksminister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop, is Vrij dagmiddag laat per vliegtuig uit Moskou te Berlijn aangekomen. Hij begaf zich on middellijk naar Hitier, wien hij rapport uitbracht. Voor zijn vertrek uit Moskou heeft Von Ribbentrop aan de vertegenwoordigers van de pers de volgende verklaring afgelegd: „Mijn verblijf te Moskou is wederom kort geweest, helaas te kort. Een volgenden keer hoop ik langer hier te blijven. Toch hebben wij deze twee dagen goed gebruikt. De volgende punten werde opgehelderd: 1) De Duitsch-Sovjet-Russische vriend schap is thans definitief gestabiliseerd. 2) In de Oost-Europeesche vraagstukken zullen beide staten geen inmenging meer toelaten. 3). Beide staten wenschen, dat de vrede hersteld wordt en dat Engeland en Frank rijk den volkomen zinloozen strijd zonder kans op succes opgeven. 4). Zouden de oorlogshitsers in deze lan den toch de overhand houden, dan zuilen Duitschland en Sovjet-Rusland weten hoe ze tegemoet te treden." Gaat Molotof naar Berlijn? De Zwitsersche „National Zeitung" ver neemt, dat Molotof in den loop van October naar Berlijn zal gaan. Ook de ministers van Buitenlandsche Zaken van de Oost-Europsesche landen zouden bij deze gelegenheid te Berlijn bij eenkomen voor een conferentie van het Balkan-blok. „MOSKOU BLIJFT NEUTRAAL" Aldus verklaarde Maisky Van bevoegde Sovjet-zijde te Londen verneemt de diplomatieke medewerker van Reuter, dat de Sovjet-ambassadeur Maisky, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, Woensdag jj. de vol gende mededeeling gedaan heeft: lo. De Sovjet-Unie is van plan haar poli tiek van neutraliteit in den oorlog tusschen Duitschland, Groot-Brittannië en Frankrijk te handhaven. 2o. De Sovjet-Unie is bereid de Britsche voorstellen te aanvaarden tot het beginnen van handelsbesprekingen, zooals beoogd was bij het bezoek aan Moskou van den Britschen minister van Overzeeschen Han del, Hudson. In dezelfde kringen wordt verklaard, dal deze gezaghebbende verklaring ten doel heeft een einde te maken aan bepaalde on juiste berichten en veronderstellingen, die in eenige bladen verschenen zyn. Von Ribbentrops zending mislukt? Ondanks de verborgen bedreiging in de Duitsch-Russische overeenkomst, inhou dende, dat beide staten over de noodige maatregelen zullen beraadslagen, indien Frankrijk en Engeland den oorlog niet eindigen, zijn de meeste waarnemers te Moskou volgens Reuter van meening, dat er geen militair bondgenootschap tusschen Duitschland en Rusland bestaat. Indien dit juist is, aldus Reuter, is von Ribbentrops missie in de Russische hoofdstad mislukt, omdat een mogelijke Britsch-Fransche wei gering ten aanzien van het vredesaanbod van Hitler en Stalin Duitschland vrijwel geheel geïsoleerd zal laten. Reuter brengt voorts nog ter kennis, dat de Russisch-Duitsche overeen komst ongeveer 80 pet. van de Poolsche oliebronnen in het bezit van de U.S.S.R. brengt. GAAT HET NIET VAN HARTE? Een Engelsche beschouwing In drie opzichten is de laatste bedrijvig heid in Moskou zeer belangrijk, aangezien daaruit blijkt, dat de samenwerking tus schen nazi's en sovjets niet zóó van gan- scher harte en volledig is als op het eerste gezicht zou lijken, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter. Ten eerste voorziet de RussischDuit sche overeenkomst niet in automatischen bijstand aan Duitschland in geval van een voortzetting van den oorlog, doch spreekt alleen van beraadslaging over de noodige maatregelen. Ten tweede gaat juist op het oogenblik van de onderteekening van de RussischDuitsche overeenkomst de U.S.S. R. een vorm van militair bondgenootschap met Estland, dat uitsluitend tegen Duitsch land gericht is, aan. En ten derde heeft de U.S.S.R. afgezien van een groot deel van den buit, die het door Duitschland was aan geboden bij de eerste preliminaire deeling van Polen, naar het schijnt hoofdzakelijk, omdat dat deel door Polen wordt bewoond. Door deze daad, zoo vervolgt de diploma tieke correspondent van Reuter, geeft de U.S.S.R. een bevolking van drie millioen Polen op, ten einde de ethnische grens van Wit-Rusland en de Oekraine te houden. Het gebaar is veelbeteekenend, omdat het een belangrijk onderscheid maakt tusschen de houding der U.S S R. en van Duitsch land. Door de bewoordingen van de over eenkomst stellen de Duitschers zich verant woordelijk voor de politieke regeling ten Westen van de grensafb^keningslijn. ter- wiil de sovjets een gelijke verantwoor delijkheid op zich nemen voor de gebieden ten Oosten van de lijn. De diplomatieke correspondent voegt hieraan toe: Het feit. dat geen annexatie is geproclameerd, in 't bijzonder door Duitsch land, noet, naar in welingelichte kringen geloofd wordt, het denkbeeld aan de hand, dat Duitschland wellicht ziin vredesaanbod aanlokkelijk zal maken met een voorstel betreffende een onafh^nkelnken Poolschen staat onder den een of anderen vorm van Duitsche hegemonie. Het is onnoodig er op te wijzen, dat ztf de geallieerde psvchologie volkomen verkeerd zullen hebben begre- nen, wanneer zij zich inbeelden, dat een dergelijk voorstel eenige kans op succes heeft. AMERIKAANSCHE INDRUKKEN Welingelichte kringen te Washington be schouwen de RussischDuitsche overeen komst, waarin beide landen overeenkomen elkander te raadplegen over „noodige maatregelen" wanneer de geallieerden mochten weigeren de vijandelijkheden te staken, als ideaal ongesteld om te voldoen aan de klaarblijkelijke bedoeling van Duitschland om de peallieerden zoodanig te verschrikken, dat zii een wanenstilstand sluiten. Tevens wordt twijfel uitgesnroken over de vraag, of de sovjet zich verbonden heeft tot veel meer dan beleefde gedachten- wisseling met Duitschland, wanneer de ge allieerden weigeren den oorlog ston te zet ten. Men acht bpt te WasHo^ton niet waar schijnlijk, dat Stalin aan Duitschlands ziide den oorlog zou intrekken waaruit hij reeds zooveel voordpel getrokken heeft door neu traal te blijven. De vrees voor enorme oorlogsleveringen, welke Duitschland zouden binnenstroomen uit de Soviet-Unie, wordt eveneens be schouwd als een ongpprond snookbeeld. De algemeene leHing hier, gesteund door te legrammen uit Parijs en Louwen, is. dat de peallieerden het lokaas van Hitier niet zul len aanvaarden maar den oorlog zullen voortzetten. GEEN COMMENTAAR TE ROME Het nieuwe DuitschRussische verdrag heeft te Rome geen verwondering gewekt, men heeft daar nooit getwijfeld aan de nauwe samenwerking tusschen Berlijn en Moskou inzake de vraagstukken. welke voortvloeien uit de bezetting van Polen. In Romeinsche kringen merkt men op, dat de nieuwe grens minder voordeelig is voor de Russen, die het geheele gebied ten Westen van de Boeg moeten prijsgeven. Deze wijziging is een gevolg van een com promis, waarbij de Russen het gebied tus schen Weichsel en Boeg afstaan voor een grooter vrijheid van handelen ten aanzien van de Baltische landen, in het bijzonder Estland Verder schenkt men aandacht aan de passage inzake de pogingen, een einde te maken aan den oorlog „in samenwerking met andere bevriende landen", hetgeen er- Dlt nummer bestaal uil vl|f bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland DE VERDRAGEN VAN MOSKOU EN DE COMMENTAREN VAN DE BUITEN WERELD. (1ste blad). EEN AANVAL VAN BRITSCHE VLIE- GERS OP DE DUITSCHE VLOOT BIJ HELGOLAND. (2de blad). Binnenland BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN AMSTERDAM. (1ste blad). HET RIJVERBOD OP ZONDAG TER BFSPARING VAN BENZINE. (2de blad). DE MINISTER OVER DE MOBILISATIE VAN VRIJWILLIGE LANDBOUWERS. (2de blad). op duidt dat binnenkort Duitschland vre desvoorstellen zal doen. De avondbladen publiceeren de tekst van het verdrag zonder eenigen commentaar. EEN JAPANSCHE BESCHOUWING In een commentaar op de nieuwe Pool sche indeeling schrijft de „Japan Times", dat Duitschland en Rusland als gevolg van deze deeling dichter bij elkander komen en dat niemand er zich over zal verbazen, wanneer beide landen hun best zullen doen om hun respectieve ideologieën in het nieuw verworven gebied te verbreiden. Zij zijn, naar gemeld wordt, aldus het blad, daarmede reeds begonnen. Hoewel de lei ders van Duitschland en de Sovjet Unie elkaar thans de hand hebben gedrukt, is het duidelijk, dat de beide ideologieën, wel ke diametraal tegenover elkaar staan, vroe ger of later aan de grens in botsing zullen komen. Het verdeelde Polen houdt dus voor Berlijn en Moskou onoplosbare moei lijkheden en het gevaar voor een botsing verborgen. MOSKOU'S GREEP OP ESTLAND Met pessimisme ziet Tallinn de toekomst tegemoet Un. Press, verneemt uit Tallinn, dat de indruk, dien het nieuwe pact met Mos kou aldaar op de bevolking heeft gemaakt buiten verwachting kalm is. Men blijft uiterst gelaten, hetgeen toe tc schrijven is aan het feit, dat de bevolking den slag ver wacht had. Men schijnt algemeen in te zien. dat de regeering aan dc eisehen van Moskou geen weerstand kon bieden. De toekomst ziet men algemeen met groot pes simisme tegemoet. Te Kaunas wordt verklaard, dat de Bal tische staten den nieuwen toestand wel on der de oogen zien, doch niet in staat zijn, een houding vast te stellen. Sommige politieke kringen gelooven, dat terwijl Estland en Letland onder de Rus sische invloedssfeer zullen komen, de Duit sche invloedssfeer, vooral wat economische zaken betreft, Litauen zou kunnen omvat ten. Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uw gezin. Hel Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Haat om friddeti om mede O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Mljsa pro pace.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1