Dc Liturgie der Kerk jj] Myra. hel elfje en de booze kabouter Zwartvoef P"v\/V^ ZATEKUAli 3U Sbf I HfUSUC 1 itfit tTE LEID3CHE CUURANT INTER PAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN KOLPINGS-LIJFWACHT Zondagmiddag om kwart voor één ko men de K.L.-ers in het gebouw der St. Josephsgezellenver. ter vergadering. Onze propaganda door de stad moet slagen, het moet minstens een even groot succes zijn als verleden jaar, toen gaven zich 50 nieuwe leden op. Als alle K.L.-ers hun best doen, zal het succes niet minder zijn. GEHUWDEN De commissarissen-vergadering heeft plaats Maandag a.s. Alle commissarissen van de af deeling gehuwden zyn present. Bij de jongeren hebben wij ons als ideaal gesteld, om dit jaar te bereiken, dat allen beter hun vereenigingsplichten zullen nakomen; ook bij de gehuwden gaan wij werken aan dit ideaal. Dinsdag 10 October hebben wij weer onze verplichte maand vergadering. Alle gehuwden en ook de bui tengewone leden worden verwacht. Deze week nog ontvangt gij onze circu- lanre, leest deze aandachtig enkomt. Er zijn er te veel onder de gehuwden, die zich tevreden stellen met het betalen van hun wekelijksche contributie en de jaar- lijksche feestelijkheden; dat moet nu ver anderen. Wij moeten voldoen aan den mi- nimum-eisch, welke wordt gesteld en min- •tens maandelijks ter vergadering komen. TOONEEL Behalve de zorg voor de groote vereeni- gings-belangen, de verplichte bijeenkom sten, willen wij dit jaar ook een bijzondere zorg hebben vooi de onderafdeelingen, welke een zeer belangrijke taak in ons ver- eenigingsleven hebben te vervullen. Wij willen zorg dragen voor de godsdienstige, zedelijke, maatschappelijke en cultureele vorming van den jongeman en dat kunnen wij niet zonder onze onderafdeelingen. Een zeer belangrijke taak komt dus toe aan al onze onderafdeelingen. Woensdag kwamen oudere en jongere leden van de tooneelclub bijeen. Een stuk of 8 nieuwe leden gaven zich op. Met elkaar telt nu deze onderafdeeling 16 leden. De leiding is in goede handen bij onzen nieu wen regisseur, den heer.C. Pieterse. Nu aangepakt. Wil deze onderafdeeling iets nuttigs presteeren, dan moeten wij breken met oude sleur; deze onderafdeeling is er niet alleen om enkele malen in het jaar een uitvoering te geven, maar zij wil jullie cul tureel vormen. Daarom moeten wij allen iederen Woensdagavond present zijn, ook al zou men geen rol hebben te vervullen. Iedereen komt op tijd. Streng zullen wij daaraan de hand houden. Jongens, wij zijn na enkele jaren van gesukkel, weer op den goeden weg." Volhouden dus. DE SCHAAK- EN DAMCLUB Ook deze club werkt enthousiast. Don derdags komt men bijeen ónder leiding van den heer Volders, en wij constateeren met groote voldoening, allen zijn dien avond present. Zwaar wordt er dan gedacht, men is bang om de stilte van deze denkende menschen te verstoren. Schaak-liefhebbers zijn van harte welkom. Wij tellen onder onze leden ook reeds enkele gehuwden. Wie voegt zich Donderdag a.s. bij deze den kende menschen. BILJART. Wil onze actie slagen, dan moeten de spullen in orde zijn. Beide biljarten wor den voorzien met een splinter-nieuw laken. Nu geen verkeerde conclusies. Ondanks ons geldgebrek (de inkomsten van-de con tributie loopen steeds achteruit), zullen wij ons deze zeer groote uitgaven getroosten in het belang van onze vereeniging. Als nu al de biljarters eens in den loop van deze week in de zaal of aan de pastorie mij ko men bezoeken en zich presenteeren voor den verkoop van loten, of in de komende maanden in hun eigen omgeving kennissen en vrienden bewerken, om lid te worden van onze Gezellenvereeniging, dan toonen zij op deze wijze hun medeleven met onze onze vereeniging. GEZELLEN VAN LEIDEN! Onze vereeniging zal de moeilijke tijden glansrijk te boven komen, zal van steeds grootere beteekenis worden, zal steeds meer jonge mannen bereiken, als iedere gezel zijn taak begrijpt; als iedere gezel de idealen van Kol- ping tot de zijne maakt; als iedere gezel de goede Kolpings- geest bij anderen brengt; als iedere gezel anderen brengt in onze vereeniigng RECOLLECTIE-OEFENING De meesten meenden, dat ondanks dat alle feestelijkheden met 3 October zijn af gelast, deze avond toch zeer ongeschikt is voor onze recollectie-oefening. De recollec tie-oefening za1 nu gehouden worden Dinsdag 31 October. ONZE KERNCLUB Maandagavond 9 October komt onze kern na een tijd van vacantie weer voor het eerst bijeen. Jongens, ook de kern-bij eenkomsten moeten dit jaar puik in orde zijn, nog beter dan vorig jaar. Allen notee- ren dus: Maandag 9 October: „kern". Leest met aandacht de advertenties tn Uw Dagblad I R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Luchtbescherming. Dames, die zich nog aan willen sluiten by den cursus voor luchtbescherming, wel ke geheel gratis gegeven zal worden op 6, 13 en 20 November a.s. des middags van half drie tot half vier, worden verzocht zich tydig hiervoor op te geven. Naam en adres duidelijk vermelden. Bij den cursus kunnen zich ook R.K. niet-leden aanslui ten. Opgaven worden ingewacht bij mej. C. Plouvier, Hooge Rijndijk 35, bij mevr. J. MandersVermeulen, Boerhaavelaan 12, of bij een der andere bestuursleden. Vrijwillige dienst ver leening. De aanmel dingsformulieren, welke ter invulling zijn uitgereikt worden spcedig ingewacht bij mevr. J. MandersVermeulen, Boerhaa velaan 12. Dames, welke deze aanmeldingsformu lieren nog niet hebben ontvangen en zich gaarne voor het vervullen van vrijwillige dienst- en hulpverleening m buitengewone omstandigheden ter beschikking van het gemeentebestuur stellen, kunnen deze for mulieren alsnog aan bovengenoemd adres ontvangen. MEISJES BEHOUDT UW WAARDIGHEID Er moet wel een weg te vinden z(jn tus- schen het bedeesde meisje van vroeger, onze tegenwoordige maatschappelijke ver houdingen en het meisje, zooals wij het den laatsten tyd zoo vaak zien. Leefde het meisje in vroeger jaren rus tig en bescheiden in eigen gezin of in huis houdelijke betrekkingen, thans wordt het werken der vrouw buitenshuis: in fabriek, op kantoor, atelier, winkel, by onderwijs e.d. als vanzelf sprekend aanvaard. Bedeesdheid moest plaats maken voor een gepaste vrijheid. Onbekendheid moest wijken voor de kennis van levensverhou dingen en van bepaalde zaken. Maar wat er ook verkregen of verloren moest worden, één eigenschap moet het meisje ook in onze dagen blijven behou den, n.l. haar waardigheid. Dit is de schoonste tooi der vrouw. Toont toch meisjes en vrouwen in uwe gesprekken, door uwe houding gedurende uw werk en op straat deze waardigheid. We leven thans in een zeer ernstigen, moeilijken tyd. Beseft gij, meisjes, vol doende dat ge groot gevaar loopt uw waardigheid te verliezen, wanneer gij teveel op straat lcopt, de aandacht van militairen door uwe te vrije houding op vordert en dat dit vroeg of laat tot uw eigen ongeluk zal leiden? Het schaamtegevoel in elke vrouw aanwezig is het machtige pantser, dat wij bezitten om ons tegen zieleschade te behoeden. Verminkt en verliest dit niet, maar be waart en behoudt het. Toont het naar bui ten, zoodat gij in deze ook een hulpe kunt zyn voor uw medezuster en. VOORLICHTING! Vandaag een enkel woordje aan die huisvrouwen, wier gezin door werkloos heid of een verminderd inkomen is getrof fen. Weet ge, huisvrouwen, dat in uwe stad sinds 1935 het werk der voorlichting op huishoudelijk gebied wordt uitgevoerd? Is het u bekend, dat deze voorlichting omvat het geven van cursussen in: naaien van onder- en bovengoed, het vermaken van gebruikte kleederen, het veranderen van ouderwetsche kleedingstukken, het koken van een voudige, voedzame maaltijden? Hebt ge gehoord, dat de kosten van deze cursussen 5 en 7 ct. per avond bedragen en dat de vervaardigde goederen mee naar huis genomen mogen worden? Weet ge, dat in de afgeloopen 4 jaren 1400 vrouwen reeds van de cursussen pro fiteerden? Hebt ge al eens overwogen of ge ook in aanmerking kunt komen voor een van deze voorlichtingscursussen? Informeert eens by uw kennissen of verwanten of zij reeds het werk der huishoudelijke voorlichting kennen? Geeft u, indien uw man werkeloos is of ge een zeer verminderd inkomen hebt, voor één der cursussen op. Inlichtingen geeft gaarne de voorzitster van den R.K. Vrouwenbond, mevr. J. MandersVermeulen, Boerhaavelaan 12, tel. 26292. EEN PRAATJE OVER APPELEN. Niet zoo heel vaak gebeurt het, dat er een overvloedig fruitjaar is, en geen uit voer. De benarde tijdsomstandigheden hebben tot schade van de kweekers, de fruitpryzen belangrijk doen dalen. De verstandige huisvrouw maakt hier van een dankbaar gebruik om haar gezin op deze wyze te voorzien van versch fruit, en tevens haar inmaak te vergrooten voor tijden van schaarschte, welke wellicht ko men gaan. We kunnen appelen op verschillende ma nieren gebruiken; in rauwen toestand zijn appelen buitengewoon gezond door haar hooge gehalte aan vitaminen en planten zuren, vooral voor personen met hoofdar beid. Een rauwe appel gegeten 's avonds voor het slapen gaan is uitstekend. De meest bekende manier om appelen te gebruiken is wel die in den vorm van appelmoes. Wijken we nu eens af van de gewone bereidingswijze, d.w.z. schillen en koken. Veel gemakkelijker is het volgende: de appelen met schil en al wasschen, slechte plekken verwijderen, de appelen in stuk ken snijden en met het klokhuis opzetten met een weinig water. Wanneer ze gaar zyn, wrijven door een vergiet of zeef, en op smaak afmaken met suiker. We krij gen dan een veel smakelijker appelmoes, behoeven geen appelen te schillen, en heb ben zoo goed als geen afval. Nemen we bovendien nog een gedeelte zoete in plaats van zure appelen, dan besparen we tevens suiker. Natuurlijk kunnen we in dezen tijd van suikerschaarschte deze vervangen door sacharine. Een smakelijk gerecht is de z.g. heete bliksem, een stamppot van zure en zoete appelen, samengekookt met spek of var- kensvleesch. Huismoeders met een kinderrijk gezin is het volgende aanbevolen: Bewaar oud brood of oude sneedjes ge durende een paar dagen; ook tarwebrood kunt u hier heel geschikt voor gebruiken. Week het brood in heete melk, maak het goed fijn (b.v. met een metalen stamper voor stamppot), vermeng het met suiker of sacharine, een stukje boter, kaneel naar smaak en een paar groote fijngesnipperde appelen. Desgewenscht doet men het in een vuurvaste schotel in den oven. Dit een voudige goedkoope recept levert 'u een smakelijk toetje, en kan zelfs als brood maaltijd gegeven worden. Verder kunnen we van appelen allerlei smakelijke gerechten, meer of minder kostbaar bereiden, b.v. appelmoes met va- nillevla als toespijs, appeltaart, appelpud ding, appelpannekoek, beignets enz. Van alle deze gerechten kunt u de re cepten vinden in de kookboeken welke de meeste huisvrouwen wel bezitten. Ook de recepten voor inmaak, jam, en gelei vindt u hierin. Voor de huisvrouwen zonder kookboek plaatsen we nog dit eenvoudige recept: breng 4 kopjes water aan de kook met een weinig zout; wasch 1 kopje ryst en voeg dit bij het kokende water, kook de ryst half gaar. Leg hierop 1 pond geschil de in schijfjes gesneden zure appelen en kcok alles samen gaar. Maak het gerecht af met suiker en kaneel naar smaak (vrij veel kaneel gebruiken). RETRAITE-VEREENIGING „ST. THERESIA". De zelatrices van bovengenoemde vereen, worden verzocht, om Donderdag 12 Oct. 8.30 de spaargelden te komen afdragen bij G. v. Haastrecht—v. Schaick, Hugo de Vriesstraat 61. Ook is er gelegenheid cm nieuwe spoar- sters te laten inschrijven en om inlichtin gen te bekomen. Stuur uw adres en de zelatrices komen bij u praten. De retraite is het middel om van God af te smeeken den vrede voor de wereld en het behoud van ons vaderland buiten den oorlog. KFRKVIFIIWS PATER H. B. A. KOEHORST S.J. t In den ouderdom van 52 iaar Is betrek kelijk onverwacht in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 'sGravenhage over leden de zeereerw. pater H. B. A. Koehorst S.J., kapelaan van de parochie van den H. Alovsius, te Utrecht. Hendrikus Bernardus Antonius Koehorst S.J. werd geboren te Haarlem op 3 Septem ber 1887 Hy studeerde de humaniora od het col lege der paters Franciscanen te Venray en trad od 26 September 1906 in het noviciaat der paters Jezuïeten te Maastricht, waar hij ook van 1908 tot 1909 ziin junioraat door maakte. Van 1909 tot 1913 studeerde hfj philosophie te Oudenbosch, doch deze stu dies moest hü wegens ziekte gedurende een jaar onderbreken. Van 1913 tot 1917 was hii surveillant aan het St. Canisiuscollege te Nijmpgen. Daar na studeerde hij van 1917 tot 1921 theoloeie te Maastricht, waar htf od 30 Januari 1921 de H. Priesterwijding ontving. Zijn derde noviciaat volbracht hy te Exaten. Vervolgens werd hij retraiteleider ln het retraitehuis te Aalbeek (L.). Na een kort assistentschap aan de St. Aloysiuskerk te Utrecht volgde in 1923 zijn benoeming tot minister en prefect van het St. Ignatius- college te Amsterdam. Het volgende jaar ging hij als minister en directeur van de N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Als niet anders wordt aangegeven de gewone Prefatie. Kleur: Wit. ZONDAG 1 October. Feestdag van de H. Bavo, titelheilige van de Kathedrale Kerk te Haarlem en eerste Patroon van de Bls- schapsstad. Mis: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen van het Bisdom). 2e gebed v laatste Evangelie v. d. 18e Zondag na Pinksteren. Prefatie v. d. Allerh. Drie- eenheid. De H. Bavo werd op het einde van de zesde eeuw geboren. In den beginne leid de hij een wereldsch en losbandig leven, maar bekeerd door het deugdzaam leven van zijn dochter, begon hy een kluize naarsleven. beoefend in heldhaftige graad de christelijke Leer, waarin hij was onderricht door den heiligen Amandus. St. Bavo stierf in de zevende eeuw te Gent. In Haarlem wordt de heilige als Bescher mer vereeerd, omdat hij, volgens de over levering, de inwoners van de stad Haar lem, door St. Bavo aan te roepen, gered zijn uit een zeer groot gevaar. MAANDAG 2 Oct. Feestdag v. d. H.H. Engelbewaarders. Mis: Benedicite. 2e ge bed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. „Gezegend zij God, Die ons Zijn Engel zond, om ons voor te gaan en te bewaren op de weg en ons te leiden naar de plaats, ons bereid. Slaan wy acht op hem en luisteren wij naar zijn inspraken". DINSDAG 3 Oct. Mis v. d. H. Teresla v. h. Kindje Jesus, Maagd: Veni. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede Als negende kind van het dóór en dóór godsdienstig echtpaar Martin-Guerin werd Teresia den 2en Januari 1873 geboren te Alengon in Normandië. Op buitengewoon jeugdigen leeftijd trad zij in den Karmel, waar zij negen jaar heeft doorgebracht. Uit de H. Schrift leerde zij, hoe zij een groot heilige kon worden, n.l. door zich in gedachten en handelingen tegenover God te gedragen als een kind tegenover zijn vader. Teresia heeft dat gedaan en noem de dat haar „kleine weg" en dat kostte haar offers iederen dag. „Geloof niet", zoo sprak zij, „dat dien kleinen weg volgen beteekent: een weg volgen van rust, zoet heid en geestelijke troost. Ach, het tegen deel is waar! Men moet er voorbereid zijn om geslachtofferd te worden zonder voor behoud". Iedere dag behaalde zij veel overwinningen op zich zelf in het buiten gewoon stipt volbrengen van hetgeen haar dagelijksche plicht was en dat uit zuivere liefde voor O. L. Heer, zonder in het minst zich zelf te zoeken. Integendeel, zij was een voortdurende offerande van zich zelf aan God. Maar „ik heb er geen spijt van, dat ik my heb overgeleverd aan de Lief de", sprak zy op den laatsten middag van haar leven Moge de „kleine" heldhaftige Teresia ons helpen haar te volgen in heldhaftig heid op den „kleinen" weg van onze da gelijksche plichten. WOENSDAG 4 Oct. Mis v. d. H. Fran- clscus van Assisië, Belijder: Mlhl autera. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. In 1182 werd Franciscus te Assisië ge boren als zoon van een rijken lakenkoop man. Ook Franciscus werd voor den la kenhandel opgeleid. Tot op zijn eerste jon gelingsjaren was hU een gewone brave jongen, een beetje lichtzinnig. Bijzonder was hem eigen de milddadigheid Jegens heerencongregatie naar Maastricht Daar bleef hij tot September 1932 werkzaam, toen hij benoemd werd tot minister en ka pelaan te Utrecht. Hij was naar Den Haag gegaan, om ln „Huize Katwijk" eenige weken rust te ne men. Kort na zijn aankomst aldaar zakte hij ineen en werd door een beroerte getrof fen. Terstond werd hij naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar hij gisteren is overleden. Het stoffelijk overschot zal naar Utrecht worden overgebracht. de armen. Een ernstige ziekte bracht hem tot dieper nadenken, maar maakte hem nog niet tot de „heilige". De genade Gods treft hem en wel ten volle beslissend bU gelegenheid van een feest, waarbij hij, volgens gewoonte van dien tijd, als tafel koning optreedt. Van dat oogenblik af vindt hij geen smaak meer in aardsche goederen, trekt zich terug en verbindt zich aan Vrouwe Armoede. Zijn geest heeft hij vastgelegd in de Orde der Franciscanen, in 1209 door Paus Innocentiua goedge keurd. DONDERDAG 5 Oct. Mis v. d. vorlgen Zondag (18e na Pinksteren): Da pacem. Geen Gloria. 2e gebed v. h. actaaf v. d. H. Bavo; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezel len, Martelaren; 4e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Groen. Of:De Mis van de H. Bavo: Gandeamns. 2e gebed v. d. 18en Zondag na Pinkste ren; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen; 4e voor den vrede. VRIJDAG 6 Oct Mis v. d. H. Bruno, Be lijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Tijdens zijn verblyf te Parijs maakte de H. Bruno het volgende voorval mee: Bij het bidden van de getijden voor de over- ladenen voor een overleden professor, richtte de gestorvene het hoofd op bU de woorden: „responde mihi antwoord mij" en riep uit: „Ik ben aangeklaagd door een rechtvaardig oordeel Gods". Dit her haalde zich driemaal. Dit voorval gaf den doorslag aan het besluit van Bruno om het klooster in te gaan. De overwegingen over de gestrenge oordeelen van Gods rechtvaardigheid brachten Bruno tot de stichting van de zeer strenge Orde van de Karthuizers. De Heilige stierf als eerste Abt van zijn Orde in 1101. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis van het H. Hart van Jesus. Mis: Cogitatloncs. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 7 Oct. Feestdag van den Al- lerheilgsten Rozenkrans. Mis: Gaudeamus. (alleen in stille H.H. Missen: 2e gebed v. d. H. Marcus, Paus; 3e v. d. H.H. Scrgius en Gezellen, Martelaren); 2e gebed voor den vrede. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Verheugen wij ons op dit feest van den allerheiligsten rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de Geheimen van leven, dood en verrijzenis van Gods Zoon. Bidden wij den rozenkrans godvruchtig on waardig, opdat onze weesgegroeten zijn als rozen, die geuren voor Maria", IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als ln bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Het Octaaf v. d. H. Bavo wordt niet gevierd. ZONDAG. 3e gebed (alleen ln stille H.H. Missen) v. d. Z.Z. Joannes van Dukla en Nicolaas van Furca Polena, Belijders; 4e voor den vrede. DINSDAG. 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Vader Franciscus; 3e voor den vrede. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Geen Credo. WOENSDAG. Hoogfeest van den H. Va der Franciscus, Stichter van de Francis canerorde. Mis: Gaudeamus. Sequens. Pre fatie v. d. H. Vader Franciscus. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Felix Meda, Maagd: Dilexlsti. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. H. Franciscus. Kleur: Wit. VRIJDAG Mis v. d. H. Maria-Franclsca van de vijf H.H. Wonden, Maagd: Dilexlsti. 2e gebed v. d. H. Bruno; 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. H. Franciscus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. 169. Wat is 't hier prachtig, jongetje. Wat woon jij in een mooi land, zegt de tourist Ik woon hier niet mijnheer, ik ben een schipbreukeling. Ik zoek naar myn vader en moeder, 't Elfje dat U daarnet zag helpt mij daarbij. Wy worden op onze reis steeds opgehouden door booze kabou ters, die dat aardige elfje willen ontvoeren. Och, och, wat is dat naar! Ik zal je helpen zoeken naar je ouders, hoor vent 170. Ineens zegt Peter: Zal ik U eens laten zien hoe goed ik tegen ysbrokken op kan klauteren? De tourist kijkt hem verbaasd aan. Dat zal je niet lukken, ventje, waarschuwt hij. Meteen klimt Peter met veel moeite tegen een brok ys op. Ineens hoort de tourist een vreeselijke gil en daar ziet hij de arme Peter van het ijs glijden en neervallen op den harden grond.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11