GEMENGDE BERICHitn SPORT RECHTZAKEN KERKNIEUWS I NI. BRINKS Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoef DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Bestuurder kwam er betrekkelijk goed af. Gisteravond omstreeks half acht is op den onbewaakten spoorwegovergang te Bargererfscheidenveen een nieuwe perso nenauto, waarmede de heer Kats van een zakenreis terugkwam, door den trein Em- menZwolle gegrepen. De auto werd on geveer twintig meter meegesleurd en kwam daarna met vernielde voorzijde in een sloot terecht. De heer Kats kwam er, gezien de ra vage, betrekkelijk goed af. Hij brak een been en kreeg een blessure aan den schouuer. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is hij naar huis gebracht. MEISJE GEGREPEN DOOR EEN AUTO. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag heeft zich op den Ooster- houtscheweg onder de gemeente Teterin- gen, en ernstig ongeval voorgedaan. Het tienjarig dochtertje van den heed Th. van den Besrg aldaar, werd bij het oversteken •van den weg, tegenover de ouderlijke wo- n>ng, door een auto gegrepen. Het kind liep een beenbreuk en een ernstige hoofdwonde op. In zorgwekkenden toestand is zij naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda over gebracht, waar zij later is overleden. VRACHTAUTO TE BAARN GEKANTELD. Gisteravond is op de Generaal van Heutszlaan te Baarn, een ernstig angeluk gebeurd met een militaire vrachtauto, waarin tien militairen waren gezeten, die op weg waren naar een ontspannings avond. Vermoedelijk doordat met te groote snel heid werd gereden is de wagen, bij het uit wijken voor twee personenauto's, in de berm van den weg terecht gekomen en gekanteld. Alle inzittenden werden ge wond. Drie of vier van hen verkeeren in ernstigen toestand. Per ziekenauto's uit Soest en Hilversum zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis te Baarn en de mili taire hospitalen te Amersfoort en Utrecht vervoerd. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. VERKEERSONGELUK BIJ BEILEN. Op den hoofdverkeersweg BeilenMep- pel is Dinsdagmiddag even buiten het ge hucht Spier een auto met vijf inzittenden geslipt en over den kop geslagen. De bestuurder F. Olde uit Kerkenveld bij Hoogeveen wilde met groote snelheid een autobus passeeren op het moment,, waarop van den anderen kant eveneens een auto naderde. Tengevolge van de groo te vaart kon de auto niet meer achter den •bus komen en moest de bestuurder snijden. De auto slipte, zig-zagde voor de bus langs over den weg, schoot tenslotte in.een berm- sloot, sloeg bij een dam in die sloot over den kop en kwam eindelijk weer op den wegberm tot staan. Van de vijf inzittenden, de heer Werk man uit Kerkenveld met drie zoons en een schoonzoon, terugkeerend van de paarden markt te Roden, kregen vier slechts lichte verwondingen. Alleen de 31-jarige R. Werkman, die naast den bestuurder zat, is in zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar het ziekenhuis Bethesda te Hooge veen vervoerd. MEISJE VERONGELUKT. Te Apeldoorn is Dinsdag het vijf-jarig dochtertje van de familie Van Duren nabij de ouderlijke woning in de Mercurius- laan spelenderwijs onder een met paard bespannen voertuig geraakt. Later is het san de bekomen verwondingen bezweken. ZWARE BRAND TE BEESD. Gitsermiddag is te Beesd brand ontstaan in een hooiberg, gelegen achter de boer derij van de weduwe Beverloo. Door den sterken wind sloegen de vlammen weldra over naar de naastgelegen boerderij van den heer J. van Kampen, welke in een oogwenk brandde als een fakkel. Slechts enkele op het land werkende personen za gen den brand woeden. Zij snelden te hulp en slaagden er in den inboedel naar bui ten te dragen. Een zware vonkenregen vloog over de rond de boerderij staande hooi- en korenmijten en zette alles in vlam men. De brandspuit uit. Beesd was vrij spoe dig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat ook een gevulde hooiberg vlam vatte. Hierna wist men verdere uitbreiding te voorkomen, zoodat de woonhuizen voor een deel behouden bleven. Enkele honder den mud koren alsmede vele landbouwge reedschappen en een drietal nieuwe fietsen gingen door den brand verloren. De oor zaak van den brand is tot nog toe onbe kend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De nablussching vorderde geruimen tijd. CAFé DOOR BRAND VERWOEST. Het Café De Roskam te Eist (Gr.) is door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel door het vuur vernield. De brand greep zoo snel om zich heen, dat het niet mogelijk bleek iets te redden. De brandweer, die spoedig met een handspuit ter plaatse v/as, kon weinig meer uitrichten dan uitbreiding voorkomen. Het geheele café met woonhuis is verlo ren gegaan. AUTO GELADEN MET KOOLZUUR- CYLINDERS IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag na twaalf uur is op den nieuwen Haagschen weg tusschen het eer ste en het tweede viaduct nabij Sloten een groote vrachtauto, welke geladen was met ongeveer tweehonderd koolzuurcylinders, op onbekende wijze in brand geraakt en geheel door het vuur verwoest. De koolzuurcylinders kwamen voor het grootste deel tot ontploffing, zoodat op de zen drukken verkeersweg tusschen Am sterdam en Den Haag groote consternatie ontstond. Zware rookwolken ontwikkelden zich, zoodat de brand tot ver in den omtrek waarneembaar was. Het verkeer kon door het explosiegevaar geen doorgang vinden en werd door de politie van de gemeente Haarlemmermeer verlegd. De chauffeur van de auto, welke toebe hoorde aan de maatschappij tot exploitatie van Rommenheeller'sche koolzuur- en zuur- stofwerken te Rotterdam en op weg was naar de hoofdstad, liet den wagen onmid dellijk in den steek, nadat hij den brand had ontdekt, daar aan blusschen toch niet te denken viel. De auto heeft langer dan een uur in vol len vlam gestaan, zoodat slechts het ver wrongen geraamte is overgebleven. De brand schijnt in de olietank van den tractor te zijn begonnen en daarna te zijn overgeslagen op den aanhangwagen, waar op de koolzuurcylinders geplaatst waren. WEGENS VERDUISTERING GEARRESTEERD. De Rotterdamsche politie heeft aange houden en in verzekerde bzewaring gesteld den 43-jarigen rechtskundige I. de J. uit Rotterdam, die verdacht wordt van ver duistering en oplichting tot een bedrag van 4000.gepleegd ten nadeele van een mu ziekhandelaar te Rotterdam. Nauwelijks een week geleden heeft de Rotterdamsche Rechtbank de J. veroordeeld een gevangenisstraf van vier maanden, omdat hij het beroep van rechtskundige uitoefende, hetgeen hem bij arrest van het Haagsche Gerechtshof, in verband met wat hij vroeger reeds heeft uitgehaald, was ver boden. Die laatste veroordeeling is er de oor zaak van geweest, dat hij weer tegen de lamp is geloopen, want de muziekhande laar las daarover in de krant en werd toen ongerust over de resultaten van een ci viel proces tegen een Belgischen firma, dat de J. voor hem aanhangig had ge maakt en dat ook door den muziekhande laar was gewonnen. Hij had echter geen af rekening gehad, ofschoon de verliezende partij reeds 1500 gulden had afgedragen. Voorts had de J. aan voorschotten en be- moeieniskosten van den muziekhandelaar 2500 gulden geind. EEN OPLICHTER AANGEHOUDEN. Te Rotterdam is aangehouden en in be-, waring gesteld de 46-jarige vrouw J» P. B. V., die zich uitgaf voor mej. C. Hensen en die als zoodanig aldaar in verschillende deelen van de stad voornamelijk in Kra lingen, menschen heeft opgelicht. Aanvan kelijk liet zy het voorkomen, alsof zij ten bate van de stille armen van een bepaalde confessie geld collecteerde. Later heeft zij onder weer andere, valsche voorwendsels bedragen van 10 tot 15 gulden, een enkele maal zelfs van 100 weten los te krijgen. Nadat de politie de hiervoor in aanmer king komende menschen had gewaarschuwd is zij er thans in geslaagd de hand op haar te leggen. Het bleek, dat de vrouw drie kindern heeft en dat haar man een behoor lijk inkomen geniet. SMOKKELARIJ. Men meldt aan het „Vad.": De smokkelarij, die in de eerste weken van den oorlogstoestand zienderoogen af nam, komt thans, voor wat onze Zuidelij ke grenzen betreft, opnieuw tot groote ontwikkeling. Uit België wordt voorname lijk suiker naar Nederland gesmokkeld; van hier worden in hoofdzaak lucifers naar België gesmokkeld. Aangezien de controle aanzienlijk verscherpt is, is het risico van de smokkelaars heel groot. Desniettemin wordt er thans weer vrij druk gesmokkeld. Bergvoets J. Bonnet Vlasveld J. V. 60 45 31 6 1.45 85 85 31 9 2.74 40 40 28 7 1.43 80 56 28 8 2.00 WANDELSPORT Gewonnen door Des Amie met beter moy. C. Winkel (D. O. S.) 115 115 38 12 3.10 I. v. Rijzen (T. O. G.) 150 127 37 16 3.43 A. L H. Karstens 110 110 40 12 2.75 280 266 40 55 6.65 J. Graaf mans 85 85 41 11 2.07 G. B. 120 106 41 32 2.58 S. v. d. Water S. Arbouw 80 75 44 6 1.70 115 115 44 22 2.61 Gewonnen doof D. O. S. C. Pauw res. (T.O.G. 130 101 28 13 3.60 B. Teegelaar (PvCl) 815 815 28 191 29.10 60 60 24 10 2.56 275 171 25 24 7.12 „EEUWFEEST NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN." De oorspronkelijk vastgestelde wandel tochten, welke zouden worden georgani seerd ter gelegenheid van het honderdja rig bestaaa der Nederlandsche Spoorwe gen, zullen thans definitief worden gehou den op Zaterdag, 14 en Zondag 15 October a.s. In afwijking van het bepaalde voor de oorspronkelijke tochten vindt thans de start plaats vanuit het gebouw de handels beurs, Mariaplaats, Utrecht. De route blijft ongewijzigd, alsmede het goedkoope spoortarief voor de deelnemers naar en van Utrecht, de ontvangst te Drie bei gen op Zaterdag, 14 October en op beide dagen de extra-treinrit Driebergen- Utrecht. BILJARTEN H Regeer G M. Teegelaar J v. Klaveren 75 44 28 8 1.57 A. v. d. Heiden 130 130 28 20 4.64 J Wassink 95 95 30 10 3.16 A. v. d. Heiden res. 130 130 30 17 4.33 Gewonnen door de Poort van Cleef. Donderdag 28 September D. O. S.Poort van Cleef, Clublokaal T. O. G. Des Amie vrijgeloot. NAAR DE MISSIE. Met het m.s. Colombia vertrokken naar de Missie van Curasao, met bestemming voor Aruba, Zuster Emiliana Verhoeven, die eenige maanden met verlof in ons land doorbracht, en Zuster Angèle van Hooff, die zich voor het eerst naar de Missie be gaf, beiden van de Congregatie der Zus ters Dominicanessen van Voorschoten. MEDISCHE MISSIE. Stichting in Heerlen. 1) Met ingang van 1 October a.s. hopen de Medische Missiezusters in Heerlen een postulaatshuis voor Nederland te begin nen, dat onder de bescherming zal staan van O. L. Vrouw van Lourdes. Door de groote belangstelling, die er de laatste jaren in ons land voor het medi sche missie werk bestaat, is het noodzake lijk geworden, dat deze Zusters, wier moe derhuis in de Vereenigde Staten van Amerika is, zich ook-in Nederland zouden vestigen. Het Gezelschap van Katholieke Medische Missionarissen is een religieuze vereeni- ging van vrouwelijke artsen, apothekeres sen, verpleegsters en vroedvrouwen, als mede van niet-professioneele leden, diein 1925 door dr. Anna Dengel in Washington werd opgericht onder de bescherming van O. L. Vrouw, Oorzaak van onze Blijdschap. Het stelt zich ten doel Christus' Rijk op aarde te verbreiden door middel van het medisch missie-apostolaat. Hiertoe zendt het geschoolde geneeskundige en verple gende krachten naar de missielanden. Vooral in landen als Engelsch-Indië, Perzië en Mohammedaansch Afrika, waar onder de dwang van eeuwenoude traditie, vrouwen slechts door vrouwen mogen bij gestaan worden, is dit apostolaat noodza kelijk voor den bloei der missie. De algemeene overste, dr. Anna Dengel, was dit voorjaar zelf in het land om de noodige voorbereidingen te treffen voor de stichting in Heerlen, waarvan het eer ste Nederlandsche medelid van het Gezel schap, dr. Eleonore Lippits, de leiding zal hebben. De Souvereine en Militaire Orde van Malta heeft een mooi voorbeeld van Ka tholieke actie gesteld, door het protecto raat over deze nieuwe stichting op zich te nemen. Dr. Lippits spreekt 30 September a.s. voor de K.R.O. over Medische Missie in Oostersche landen. 1) Medisch Missiehuis, Caumerbeeklaan 54, Heerlen. Haagsche Politierechter Een Chineesche puzzle. In de sombere rechtzaal brak het zon netje door toen Hang Kwa Lang met een stralend gezicht in het verdachtenbankje stapte. Vriendelijk lachend tegen een ieder wachtte hij de dingen af die komen zou den. Wat hy wel gedaan had? Wel hij had een tijdje met kleedjes en dassen gevent te L e i d e n. De handel „ging" niet zoo erg, dus had hij het in den Haag geprobeerd. Toen hij zich bij de vreemdelingenpolitie moest melden, was uitgekomen dat hij geen pas had. Vergeten, zooals hij zeide. Chi- neezen zijn echter een vindingrijk volk en zoo was hij om raad gegaan bij Tjoen Loe Sen. En Tjoen Loe Sen wist raad, want hij ging toch weer naar China terug, zoodat hij zijn pas niet meer noodig dacht te hebben. Tjoen Loe Sen gaf zijn pas dus aan Hang Kwa Lang met de raadgeving, dat Hang Kwa Lang de foto van Tjoen Loe Sen er af moest halen en zijn eigen facie er op moest plakken. En dat had Hang Kwa Lang gedaan en met een „straal" andere Chinee- zen was hij naar de Chineesche legatie ge gaan om eenstemmig te verklaren, dat de foto op de pas van hem, Hang Kwa Lang, was. Daar had men hem geloofd en een stempel op de pas gegeven. Aan de passen- centrale had men echter geconstateerd, dat de pas valsch was, want wel stond de foto van Hang Kwa Lang er op, maar de be schrijving was van Tjoen Loe Sen. En daarvoor moest Hang Kwa Lang thans terecht staan. Er was een Chineesche tolk aanwezig, die een ontzaglijk aantal Chineesche dia lecten kan, maar juist niet dat, wat Hang Kwa Lang sprak. Toen kon de ellende beginnen en het begon al met zijn naam, die al niet geheel klopte. De Politierechter wist uitkomst, want die meende, dat er diverse grootva ders- en vadersnamen aan voorafgingen en dat dan nog geheel achterst voren gezegd werd. Dus de naam klopte. Wat hij deed, werd hem gevraagd. Weer een stralende glimlach en een serie keelklanken. „Pinda, pinda", besliste de Politierech ter. Lachend ontkende Hang Kwa Lang zulks, want pinda pinda verstond hy wel. Met veel gebaren bleek, dat hij dassen ver kocht. De tolk sleepte woordenboeken aan, de Politierechter probeerde het in verschillen de talen, waarna de deurwaarder ter as sistentie er bij werd geroepen. Deurwaar ders kunnen alles en deze maakte geen uitzondering want hij volgde een tactiek die hieruit bestond, dat hy in het Hol- landsch aan het oor van Hang Kkwa Lang ginig staan toeteren en Hang Kwa Lang knikte lachend overal „ja" en „amen" op. De conclusie van den deurwaarder was dus, dat Hang Kwa Lang alles bekende en zegevierend trok hij zich Weer terug. Uit de documenten stond evenwel vast, dat Hang Kwa Lang alles had toegegeven aan een officieele tolk van de Chineesche legatie, zoodat het alleen maar formalitei ten betrof. Met veel moeite kreeg men er tenslotte uit, dat Hang Kwa Lang reeds drie jaar in Holland rondtoerde. De Officier eischte tegen Hang Kwa Lang één maand gevangenisstraf, maar Hank Kwa Lang snapte het niet. De deur waarder werd er weer bijgeroepen. Deze brulde één maand een maakte een bewe ging van zitten waarop Hang Kwa Lang maar eens lachte en ging zitten. Weer pro beerde men het, maar hy snapte er niets van. Wacht maar even zeide de Politie rechter en hij legde verdachte drie dagen gevangenisstraf op. Een pracht van een lach schoot den Politierechter tegemoet, zoo gezellig, dat ook deze eens hartelijk begon terug te lachen. De Officier lachte plotseling ook, evenzoo de griffier. En maar steeds bleef Hang Kwa Lang lachen, zoodat op het laatst veldwachter, deurwaarder en bode en de heele perstafel mee brulden. Het is te hopen, dat Hang Kwa Lang daar door geen verkeerde indruk krijgt van de Nederlandsche rechtspraak. En nu het slot van de zaak, want aan Hang Kwa Lang moest verteld worden, dat hij veertien dagen tijd had om in hooger beroep te gaan „Probeer hem dat maar buiten uit te leggen", zei de Politierechter tot den deur waarder. En in de getuigenkamer probeer de de deurwaarder het hem uit te leggen. En weet u wat Hang JCwa Lang toen in gebroken Hollandsch zjide: „Ik weg ga naar China, drie dagen niet lang, ik drie jaar in Olland, ik weet wel" Chineezen zyn niet te vertrouwen, meen de de tolk en keek sip. En even stralend lachend als hij gekomen was verdween Hang Kwa Lang. Chineezen zijn rare menschen, maar slim me menschen, daar zouden de Japanners van mee kunnen praten. Maar dat is weer iets anders! HAARLEMSCHE RECHTBANK. Zaanstreek overstroomd door anonieme brieven. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de 49-jarige getrouwde vrouw H. H. uit Westzaan, die terecht heeft gestaan we gens smaadschrift. Verdachtè had twee jaar lang in de Zaanstreek anonieme brieven en briefkaarten verzonden. Alhoewel verdach te hardnekkig vol gehouden had, niet de schrijfster hiervan te zijn geweest, had de Officier van Justitie tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank uitspraak doènde veroor deelde verdachte tot 3 maanden gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar prieftijd en een onvoorwaardelijke geldboete van 75 subs. 30 dagen hechtenis. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Overtreding der wegen belasting. Voor den Politierechter stond terecht de vrachtrijder C. K. uit L iss e, wien by dag vaarding ten laste was gelegd, dat hij op 20 Maart j.l. een 4-wieligmotorrijtuig heeft doen laten rijden, waarvan dc wegenbe lasting niet was voldaan. Verdachte was reeds 3 maal voor een dergelijke overtre ding veroordeeld. Weshalve de Rijksadvo caat tegen hem een strenge straf eischte. Spr. eischte tegen verdachte een geldboete van ƒ35 subs. 20 dagen hechtenis. De Po litierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van ƒ30 subs 18 dagen hechte nis. KANTONGERECHT TE nAARLEM. Autobestuurder vrijgesproken. Voor den plv. kantonrechter stond te recht A. T. Kr. uit Oegstgeest, die bij verstek was veroordeeld tot een geldboete van ƒ15.subs. 10 dagen hechtenis ter zake dat hij op 8 Juli j.l. in de gemeente Beverwijk met zijn vierwielig-motorry- tuig rijdende nabij het kruispunt Bree- straatPeperstraat de aldaar rijdende wielrijdster J. F. wonende te Beverwijk, die vroegtijdig een teek en gaf dat zij van richting wilde veranderen, met zyn vier wielig motorrijtuig heeft aangereden. Ver dachte verklaarde ter terechtzitting, dat hij niet bijtijds had gezien, dat de wiel rijdster haar hand hand uitgestoken. De aangeredene had de auto reeds geruimep tyd van te voren gezien en had deze vol gens den ambtenaar eerst moeten laten passeeren. Bovendien vond de ambtenaar, dat de hand van de aangeredene geen too- verstaf is, en spr. kon kan in deze zaak niet tot het overtuigend bewijs van ver dachte komen, weshalve hij vrijspraak eischte. De pl.v. kantonrechter kon zich hiermede volkomen vereenigen en sprak verdachte van het hem ten laste gelegde vrjj. Overtreding der veiligheidswet. De bouwondernemer L. C. K. uit H i 1- 1 e g o m stond trecht, terzake, dat hij op 14 Juli geen zorg heeft gedragen, dat een stei ger van zijn bouwwerk goed in elkander was bevestigd. De ambtenaar vond het fèit zeer ernstig en eischte tegen verdachte een geldboete van 15 subs. 10 dagen hechte nis. Overeenkomstig de eisch werd ver dachte veroordeeld. I HAARL.STRAAT 126, TEL. 1074 t/o Donkersteeg w TURFMARKT 11 TEL. 22336 o In Sieraden, Goud, Zilver, Horloges en Gero-Artikelen Het adres voor g 5 Verlovingsringen j= OM DEN AMSTELBEKER. De resultaten van de wedstrijden om bo- vengenoemden beker zijn: C. -v. Velzen (Des Amie) 90 89 45 10 1.97 G. H. (T.O.P.) 95 95 45 8 2.11 P. Uljee J. Brussel 70 70 35 9 2.00 85 47 35 9 1.34 165. De volgende ochtend vertelt Peter den houthakker van zyn avontuur met de Zwartvoeters bij Koning Wip neus. Is de weg nu veilig, vraagt de man. Ja, houthakker, de booze kabouters zijn gevangen en komen voorloopig niet meer los. Weet je wat, ik moet hout vervoeren, vanuit het bosch naar het volgende dorp. Gaan jullie maar zoover mee. Myra mag boven op het paard zitten. 166. Na een paar uurtjes rijden komt de houtsléde in een dorp aan, waar de houthakker de stammen gaat verkoopen. Kijk, daar komt een kennis van mij aan, zegt ce houthak ker. Vraag haar de weg. Dat vinden Peter en Myra een goed idee en loopen vlug naar het vrouwtje toe. Weet U ook de weg naar het Zuiden, vraagt het elfje.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9