De kalme oorlog In het Westen Wat luchtgevechten, artillerievuur en getorpedeerde schepen Psalm 1031—14 Een aanval op Friedrichshalen De houding van Amerika Uit het Verre Oosten DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURAN' TWEEDE BLAD - PAG. 6 Loof den Heer, mijn ziel, Heel mijn binnenste zijn heilige Naam; Loof den Heer, mijn ziel, En vergeet zijn tallooze weldaden nietl Hij is het, die al uw zonden vergeeft, En al uw zwakheid geneest; Die uw leven behoedt voor het graf, U kroont met genade en ontferming; Die al uw verlangens bevredigt. En als een adelaar uw jeugd verjongtl De Heer oefent gerechtigheid uit. Schaft recht aan alle verdrukten: Hij toonde Mozes zijn wegen, Aan de kinderen van Israël zijn machtige werkenl Maar de Heer is ook barmhartig en genadig, Lankmoedig en rijk aan ontferming: Hij toornt niet voor immer, En wrokt niet voor eeuwig; Hij vergeldt ons niet naar onze zonden En straft ons niet naar onze schuld. Neen, zoo hoog als de hemel Zich boven de aarde verheft, Zoo groot is zijn goedheid Voor hen, die Hem vreezenl Zoo ver het oosten staat van het westen Werpt Hij onze schuld van Zich af; Zooals een vader zich over zijn kinderen ontfermt, Ontfermt Zich de Heer over hen, die Hem vreezen: Want Hij kent onze aard, En bedenkt, dat wij stof zijn. FRANSCHE OORLOGSBERICHTEN. Het 'Fransche oorlogscommuniqué van gisteravond luidt als volgt: Bedrijvigheid van onze vooruitgescho ven infanterie-elementen ten Oosten van de Saar. Krachtig optreden der vijandelij ke artillerie in hetzelfde gebied. Tijdens luchtgevechten, die geleverd werden aan het front in den loop van 24 September, hebben onze jachtpatrouilles tweemaal den slryd aangebonden met vijandelijke lucht strijdkrachten, die in grooter aantal waren. Verscheidene Duitsche jachttoestellen wer den neergehaald, twee kwamen op ons ge bied neer. Het legerbericht van hedenochtend luidt: De vijandelijke artillerie zet ten Zuid- Oosten van Saarbrücken haar activiteit hardnekkig voort. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen verscheidene gevechten geleverd met Duitsche jachtvliegtuigen. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt het volgende bekend over de gevechten in het Westen: Artillerievuur en geringe activiteit der verkenningstroepen. Fransche vliegtuigen hebben naar op ondubbelzinnige wyze werd vastgesteld boven Belgisch gebied gevlogen. In luchtgevechten werden vijf Fransche vliegtuigen en twee kabelbal lons neergehaald. Door luchtdoelartillerie werd een Fransch vliegtuig omlaaggescho- ten. DE FRANSCHEN NEMEN WEER HET INITIATIEF. Na een week van betrekkelijke werkloos heid hebben de Franschen aan het Weste lijk front weer het initiatief genomen. De laatste operaties hadden, ondanks de le vendige Duitsche reacties, tot gevolg een versterking der posities en het bezetten van eenige goede observatiepunten. De Duitschers onthouden zich thans van verdere tegenaanvallen en bepalen zich tot artillerievuur in het gebied ten Zuid- Oosten van Zweibrücken. Gisteren hebben zich de eerste ernstige operaties voorgedaan aan het front tus schen Straatsburg en Bazel en wel in den vorm van langdurige, hevige kanonnades over den Rijn. De luchtgevechten boven de strydende linies hebben niet alleen de superioriteit bewezen van de Fransche gevechtstoestel len, maar hebben ook aangetoond, dat de Fransche bombardementsvliegtuigen het in snelheid winnen van de Duitsche gevechts vliegtuigen. Fransche waarnemers zagen verscheidene Duitsche toestellen naar be neden storten. Over de luchtgevechten, welke gister-' middag werden geleverd boven de Duitsche linies aan het Westelijk front seint Havas nog nader, dat deze gevechten werden ge kenmerkt door successen van de Fransche luchtmacht. De hemel was helder, met eenige lichte wolkjes. Het najaarszonnetje gaf het terrein relief. Verkenningsvlieg tuigen waren opgestegen. Zij vlogen boven de Duitsche linies, beschermd door jagers. Volgens welingelichte militaire kringen te Parijs hebben ook bommenwerpers aan deze operaties deelgenomen. Zoodra de aan wezigheid der Fransche vliegtuigen in de lucht werd gesignaleerd, stegen ook Duit sche jachtvliegtuigen op, waarbij het tot een treffen kwam. Boven de Duitsche li nies werden eenige luchtgevechten gele verd. Deze gevechten hebben in staat ge steld de kwaliteiten van snelheid en kracht te bewijzen niet alleen van de Fransche jagers, doch ook van de bommenwerpers, die de snelheid van de Duitsche jachtvlieg tuigen wisten te bereiken. De verliezen. Ten aanzien van de verliezen aan beide zijden verklaarde men in welingelichte mi litaire kringen, dat de Duitsche verliezen minstens gelijk zijn aan die van de Fran schen. Daar het gevecht werd geleverd boven de Duitsche linies weigert het Fran sche opperbevel, overeenkomstig zijn op vatting, slechts mededeelingen te doen over binnen de Fransche linies neergehaal de vijandelijke toestellen, aantallen te noe men. Men geeft slechts te kennen, dat men in tal van gevallen duidelijk vijandelijke toe stellen heeft zien omlaag schieten en ach ter de heuvellinies zien verdwijnen. In ze kere andere gevallen bestaan er, met het oog op waarnemingen van Fransche vlie gers, meer dan vermoedens, dat de vlieg tuigen vernietigd zijn. Men heeft brand waargenomen en ontploffingen van benzi netanks gehoord. Doch ook voor deze ge vallen geeft het Fransche opperbevel geen cijfers. De Engelschen geven wel verliescijfers. Het tweede communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart omtrent geleden verliezen is gisteavond uitgekomen. Als „verliezen op verschillende data" worden opgegeven drie dooden, terwijl één per soon, die eerst als vermist was opgenomen, tnans vermeld wordt met de aanteekening dat men gelooft dat hij gedood is. Voorts worden twintig personen vermist. EEN VERGELIJKING MET 1914. De beste wijze om zich rekenschap te geven van de krachtsinspanning van Enge land, schrijft Reuter, in den oorlog is de toestand van nu te vergelijken met dien van 1914. In begin 1914 had Engeland, behalve een goed uitgeruste vloot, een expeditie- leger van zes divisies en een territoriaal leger van 200.000 niet volledig afgerichte manschappen. Het leger van Lord Kitche ner was enorm, doch droeg in het begin de lasi van improvisaties. De eerste divisies van Kitchener werden in Mei 1915 ont scheept, doch eerst in Juli 1916 kon Enge land zijn waarde toonen in den strijd aan de Somme. Eerst in Januari 1916 ging Engeland over tot het invoeren van de dienstplicht en gedurende lange maanden was de munitietoevoer treurig, de artil lerie beschikte over vier granaten per stuk voor 24 uur. Uit alles blijkt, dat eerst na twee jaar Engeland een rol van beteekenis kon gaan spelen van mogendheden van de eerste grootte. Op het oogenblik is de dienstplicht reeds een feit en beschikt men over de organisa ties om een geregelde toename van den toevoer te verzekeren. Op den dag van de oorlogsverklaring werd de „Armedq Force Act" aangenomen, waarbij alle Engelschen tusschen 18 en 41 jaar in dienst van leger, vlcot of luchtmacht werden gesteld. Het voornaamste industrieele centrums van hel land en het arsenaal zullen een vol doende hoeveelheid arbeiders houden, En geland moet zorgen over voldoende werk krachten te beschikken voor de productie van zijn oorlogsmateriaal, doch alle ande ren zullen naar behoeften onder de wape nen worden geroepen. Bovendien vervul len reeds nu duizenden vrouwen de taak van mannen in verscheidene openbare functies. De geheele mannelijke en vrou welijke bevolking is thans gemobiliseerd. HET BRITSCHE HOOFDKWARTIER IN FRANKRIJK. Een ooggetuige seint uit „ergens in Frankrijk" het volgende: Het Britsche hoofdkwartier wordt be waakt door luchtafweergeschut, dat in hel landschap is verborgen rondom een oud Fransch kasteel. Tot dusverre is er nog geei. alarm geweest, maar de kanonniers staan voortdurend op wacht. De Britsche troepen zijn onopvallend ondergebracht in dorpjes, boerderijen en kasteelen. Zij zyn zoo goed verdeeld, dat geen ongebruikelijke concen tratie van soldaten opgemerkt kan worden. Een Britsche generaal zeide „voor het oogenblik is het volkomen rustig aan het Britsche front en wij moeten niet vooruit- loopen op de toekomst". DE AANVAL OP FRIEDRICHSHAFEN? Van particuliere zijde wordt uit Zwit serland vernomen, dat Zaterdagavond drie vliegtuigaanvallen zijn gedaan op de Zep- pelinfabrieken te Friedrichshafen. Te Schafhausen heeft men het geronk ge hoord van de vliegtuigen, die op groote hoogte vlogen en in het Zwitsersche dorp Arbon, dat tegenover Friedrichshafen ligt, kon men de aanvallen nauwkeurig volgen, hoewel nog geen inlichtingen over de aan gerichte schade kon worden verkregen. De Zwitsersche generale staf deelt me de, dat Zondagmiddag te half vyf een bui- tenlandsch vliegtuig de Rijn af kwam ge vlogen en bij Schafhausen boven Zwitsersch gebied is gekomen. Het toestel werd onmid dellijk door de grenswacht onder vuur ge nomen. Verder wordt gemeld, dat Zondagavond na negen uur een vliegtuigaanval is ge daan, welke klaarblijkelijk de Zeppelin-fa brieken te Friedrichshafen ten doel had. Men hoorde het ontploffen van de bommen en de schoten van de luchtdoelartillerie. Ook heeft men lichtsignalen gezien. Later op den avond tusschen negen uur en middernacht werd van verschillende Zwitsersche grensplaatsen gemeld, dat men het geronk van vliegtuigen hoorde. Een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan, of Zwitsersch gebied door vreemde vliegtuigen is geschonden. DE INHOUD DER LAATSTE BRITSCHE VLUGSCHRIFTEN. Het Britscha ministerie van voorlichting heeft de vertaling van het laatste door Brit sche vliegers boven Duitschland uitgewor pen vlugschriften gepubliceerd. In dit vlug schrift wordt onder meer gezegd: „Duit schers, weet, dat, ondanks het in den Poolschen oorlog vergoten Duitsche bloed de hoop van uw regeering op een geslaag den bliksemoorlog vernietigd is door het besluit van het Britsche oorlogskabinet, zich op een oorlog van drie jaar voor te bereiden. In het Westen staan de Britsche troepen reeds schouder aan schouder met de Fransche bondgenooten. De Britsche en Fransche vloten hebben de Duitsche koop vaardijschepen van de zeeën verdreven Nacht op nacht heeft de Britsche lucht macht haar kracht getoond door vluchten tot ver op Duitsch gebied." ZEEGEVECHT VOOR DE NOORSCHE KUST? Naar uit Bergen vernomen wordt is gis teren voor de Noorsche kust kanonvuur gehoord. Verscheidene oorlogsschepen zijn gezien, doch verder zijn geen bijzonderhe den bekend. Verder wordt gemeld, dat ook op de eilanden ten Westen van Bergen zwaar kanonvuur is gehoord sedert gister ochtend vroeg, blijkbaar afkomstig van schepen ver buiten de Noorsche kust. Het vuur was zoo hevig, dat de huizen schudden. De Britsche admiraliteit heeft echter, naar hit ministerie van voorlichting meldt, geen rapport gekregen over een zeegevecht bij de Noorsche kust. Zij zou, indien een gevecht gevoerd was, in kennis zijn gesteld. GETORPEDEERDE SCHEPEN. Oggetuigen op een punt aan de Engel- sche kust hebben gezien, hoe een Fransch Stoomschip, de „Phyrne", metende 2660 •'.on, tot zinken werd gebracht door een duikboot. De uit 24 koppen bestaande be manning, van wie twee leden gewond wer- oen, werd aan boord genomen van een van de kust uitgevaren reddingboot. Twee Britsche torpedoboot jagers kwamen kor en tyd later ter plaatse. De bemanning verklaarde, dat het schip geen waarschu wing had gekregen, alvorens het tot zinken werd gebracht. Het Noorsche Telegrafagentschap meldt, dat het Zweedsche vrachtschip „Silesia" door een Duitsche duikboot is getorpedeerd en op 45 mijl ten Zuid-Westen van de Noor sche kust is gezonken. De uit 19 koppen bestaande bemanning is door het Zweedsche stoomschip „Suecia" gered. VERBETERING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De Antwerpsche correspondent van de Libre Belgique" schrijft, dat de toestand in de haven van Antwerpen beter wordt. Tusschen Zaterdag en Maandag zijn 24 schepen in de haven binnengekomen, waar var drie in Engeland werden vastgehou den voor controle. Verscheidene schepen zijn geladen met graan, andere zijn kleine schepen van de geregelde lijnen. Gisterochtend lagen in de haven van Ant werpen 81 schepen, hetgeen dus een be langrijke verbetering is. Talrijke haven arbeiders konden het werk hervatten. DE DUITSCHERS IN ENGELAND. Het Britsche ministerie van binnenland- sehe zaken heeft speciale rechtbanken in gesteld, die hebben te beslissen over het let van alle Duitschers, die in Engeland gevestigd zijn. Deze rechtbanken zullen uitmaken of sommige Duitschers wegens redenen van nationale veiligheid geinterneerd moeten worden en of sommige vluchtelingen niet onder de wet op uit vijandelijke landen af komstige vreemdelingen vallen. Donald Adams, een man van 56 jaar, die aangeduid wordt als een journalist van paardenraces, is veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid wegens het verkoopen van geheimen aan Duitschland. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Jonge vrouwen voor arbeidsdienst. In de eerstvolgende dagen worden over al in Duitschland twee uitgelezen lichtin gen opgeroepen voor het verrichten van arbeidsdienst. Honderdduizend „arbeids- meisjes" zullen bij boerinnen moeten wer ken. Van de „arbeidsmeisjes" tusschen 17 en 25 jaar wordt echter vooreerst slechts een deel opgeroepen. Voor ruim 60.000 nieuwe arbeidsmeisjes zijn de laatste weken nieuwe kampen ingericht. Terwijl het ar- beidsmeisje des morgens op de boerderij practisch werk moet verrichten en hier moet inspringen als vervangster voor den ontbrekenden man, houdt het kamp des middags de arbeidsmeisjes bijeen. Vooral wordt dan sport beoefend, gelijk de voor schriften voor de gezondheidsverzorging in de arbeidsdienstkampen aangeven. Politiek en practisch onderricht in huishoudkunde en landbouw wordt afwisselend gegeven. De rantsoeneering in Duitschland. De Duitsche omroep heeft gisteravond medegedeeld, dat de minister voor de voedselvoorziening maatregelen heeft ge troffen om de rantsoeneering ook toe te passen op producenten van levensmidde len, die zich met hun eigen producten voe den. Voortaan zullen de boeren dus niet meer zelf een zekere hoeveelheid van hun productievoorraad voor eigen gebruik kun nen reserveeren. Zij zullen zich tevreden moeten stellen met het officieele rantsoen. DE CLANDESTIENE RADIO UITZENDINGEN. Het zendstation van de party voor de „Duitsche Vrijheid" heeft gisteravond me degedeeld, dat de houding der bevolking in Oostenrijk tegenover de SA en SS zóó drei gend is, dat de autoriteiten gedwongen zyn af te zien van het doen verrichten van ar- rèstaties. De omroeper wekte de Oostenrijksche ar beiders op in staking te gaan. Hij voegde hieraan toe, dat het regiem in deze tijden geen concessie kon weigeren en dat iedere concessie de tirannie van Hitier zou ver zwakken. De woordvoerder zeide, dat thans in geheel Duitschland groepen worden ge organiseerd, die er naar zullen streven het volk van juiste voorlichting te dienen. Hij protesteerde vervolgens tegen den werktijd van vrouwelijke fabrieksarbeiders, die een zevendaagsche werkweek hebben en onder voed zijn. „Het is waar, dat vrouwen die te Ber lijn voor winkels in de rij staan, op vracht auto's naar barakken worden overgebracht om er aardappelen te schillen voor de sol daten, en, wanneer zij terugkomen zijn de winkels uitverkocht. DE HERZIENING DER NEÜTRALITEITS- WET. De voorstellen der regeering. De voorstellen der regeering ten aanzien van de neutraliteitswetgeving, kunnen vol gens Reuter als volgt samengevat worden: 1. Amerikaansche schepen mogen geen passagiers of goederen vervoeren naar oor logvoerende landen. 2. Overtredingen van deze bepaling kun nen gestraft worden met een boete van hoogstens 50.000 dollar of vyf jaar gevan genisstraf. 3. Oorlogvoerende mogendheden, die goe deren in de Vereenigde Staten koopen, moeten bezit nemen van die goederen, al vorens zij verscheept worden. 4. Verliezen, die geleden worden door Amerikaansche verzekerings maatschap pijen op oorlogsladingen, kunnen geen grondslag vormen voor eischen tegen de regeering. 5. De president zou „gevechtsgebieden" kunnen aangeven en Amerikaansche bur gers of schepen kunnen verbieden, die ge bieden binnen te gaan. 6 Amerikanen mogen niet reizen op schepen van oorlogvoerenden, uitgezonderd wanneer dit geschiedt in overeenstemming met de door den president voor te schry ven regels. 7. Roodekruis-personeel en gecharterde schepen zullen vrijgesteld zijn van de res tricties op Amerikaansche reizen. 8. Amerikaansche koopvaardijschepen mogen slechts kleine wapens vervoeren, welke noodig zyn voor de discipline aan boord. 9. Oorlogvoerende regeeringen mogen geen staatspapieren in de Vereenigde Sta ten verkoopen. 10. Oorlogvoerenden zouden de gewone handelscredieten kunnen krijgen voor een termijn, niet langer dan negentig dagen. 11. Roosevelt zal om de zes maanden rap port uitbrengen over het bedrag aan cre- dieten op korten termijn, dat is verleend. 12. Om de zes maanden moet rapport uit gebracht worden over de hoeveelheid oor logsmateriaal, die door oorlogvoerenden in de Vereenigde Staten is aangekocht. 13. Het verwerven van fondsen voor oor logvoerenden zal in de Vereenigde Staten verboden zijn 14. De president is gemachtigd het ge bruik van Amerikaansche havens door duikbooten of gewapende koopvaardijsche pen van oorlogvoerenden te beperken. DE VERHOUDING TOKIO—TSJOENG- KING MINDER GESPANNEN? De verhoudingen tusschen Tokio en Tsjoengking zou minder gespannen zijn tengevolge van den druk, welke door Mos kou zou zijn uitgeoefend op Tsjoengking om vrede te sluiten en door de officieus door Tokio te kennen gegeven mogelijk heid om terug te komen op het besluit in geen geval te onderhandelen met Tsjang Kai Sjek. In algemeen welingelichte kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat Wang Tsjang Wei er in slagen zal een nieuwe re geering in China te vormen, welke autori teit heeft onder Japansche controle voor 10 October. De oogenschijnlijke moeilijk heid zou de verdeeling van de partijen in de nieuwe regeering zijn, doch de ware reden zou zijn gelegen in het feit, dat onderhandelingen worden gevoerd tusschen TsjoengkingNanking en Tokio tot het herstel van den vrede waardoor beide lan den vereenigd blijven. HET JAPANSCHE OFFENSIEF TEGEN TSJANGSJA Japansche landingstroepen, aldus het communiqué van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, hebben een deel van Loeisjisjan aan den Oostelijken oever van het Toengtingmer bezet. De luchtmacht heeft de vijandelijke stellingen bij Jingtjen gebombardeerd. Japansche voorhoedetroepen hebben den Noordelijken oever van de Mi bereikt en een krachtig offensief tegen de Chineesche stellingen op 11 kilometer ten Oosten van den spoorweg Kanton-Hankau ingezet. Andere afdeelingen trokken over de Mi en vorderen voortdurend in de richting Tsjangsja. Het Chineesche telegraafagentschap te Tsjoengking meldt: Den geheelen dag is fel gestreden aan het front in Noord-Hoenan tusschen de ri vier Hsintsjiang en den Oostelijken oever van de Hsiangkiang. Met herhaalde aan vallen te water en in de lucht trachten de Japanneezen op te dringen in de richting van de hoofdstad van Hoenan, Tsjangsja. Ontschepingspogingen der Japanneezen in het Westen van het meer Toengting zijn vruchteloos gebleven. De Chineesch troe pen, die er in geslaagd zijn de Hsintsjiang over te steken achtervolgen de Japannee zen op den anderen oever. Buitenlandsche berichten PRINS DANILO VAN MONTENEGRO OVERLEDEN. Hofrouw in Italië. Prins Danilo van Montenegro, een broe der van de koningin van Italië, is gisteren te Weenen overleden. De koning van Ita lië heeft deswege den hofrouw gelast voor den duur van dertig dagen. Verder heeft de Italiaansche regeering order gegeven gedurende drie dagen op openbare gebouwen halfstok te vlaggen. Prins Danilo was in 1871 te Cetinje, als zoon van vorst Nikita van Montenegro ge boren. Bij diens dood op 1 Maart reeds trad hy af ten gunste van zijn neef Mi- chaël. Sedert dien woonde hij in Italië en Oostenrijk. Hij vocht als generaal in den Balkan oorlog van 1912. TROPISCHE REGEN IN CALIFORNIA Tengevolge van een heftigen regenval in Zuid-Californië zijn dertig personen om het leven gekomen. HEVIGE STORM BOVEN CALIFORNIE. Een hevige storm heeft boven Californië gewoed. Er werd voor meer dan een mil- hoen dollar schade aangericht, 43 perso nen zijn om het leven gekomen. De meeste slachtoffers waren personen die aan boord van pleziervaartuigen door het noodweer werden overvallen. HET LICHTEN VAN DE „THETIS". Gisteren zijn de lijken van 27 slacht offers van de „Thetis" aan de oppervlakte gebracht. Vandaag is een begin gemaakt met de laatste faze van het lichten der duikboot.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6