OMGEVING RIJNSTREEK Haarlemsche Bloemenkeuring DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HILLEGOM SLACHTOFFER VAN DE EXPLOSIE OVERLEDEN De 31-jarige G. de Groot knecht der firma R. te Hillegom, die bij de ont ploffing van een benzinebrander in de smederij van den heer Franssen te Hillegom Donderdag j.l. ernstig werd gewond, is vanmorgen in de Maria- stichting te Haarlem aan de opgeloopen verwondingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Ontwikkeling militairen» Met be kwamen spoed is men er in geslaagd cur sussen te vormen, waar onze militairen gedurende de aankomende lange avonden hun voordeel mee kunnen doen. We noe men: Engelsch voor beginnenden; Engelsche Handelscorrespondentie; hetzelfde voor Duitsch en Fransch. Verder: Wis- en na tuurkunde; boekhouden; Ned. Handels correspondentie; Bouwkundig- en Decora tief teekenen; Handelskennis midden standsdiploma; E.H.B.O. Het programma wordt nog uitgebreid. STOMPWIJK R.K. Bouwvereeniging „Don Bosco" Bij Koninklijk besluit van 11 September zijn de statuten der R.K. Bouwvereeniging „Don Bosco" goedgekeurd. LE1DSCHENDAM Kruisvaart in een nieuwe burcht. Onder flinke belangstelling had Zondag namiddag de inwijding plaats van den nieuwen burcht voor de Kruisvaart Door de inbeslagname voor de militai ren van het R.K. Vereenigingsgebouw was de Kruisvaart dakloos geworden en moest een nieuwe huisvesting gezocht worden. Door den heer Schretlen aan den Prinses Julianaweg werd bij zijn villa geheel be langloos een lokaal beschikbaar gesteld, welk lokaal Zondag werd ingewijd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. wp pastoor Kammers, de directeur, kape laan Kok, de leidsters van de St. Janskna pen, baljuw en herauten, enz. De burcht werd door Pastoor Kammers na een harte lijk en kernachtig woord, plechtig ingewijd, Kapelaan Kok voerde eveneens het woord, waarbij hij bijzonderen dank bracht aan den heer Schretlen, waarbij ook de baljuw zich aansloot. Door de jongelui werden nog eenige lie deren, o.m. het Kruisvaart- en het arbeids lied gezongen. NOORDWUK Nieuw hoofd van den Luchtbeschermings dienst. In de vacature van den heer A. van Oudgaarden, die, gelijk bekend, heeft bedankt als hoofd van den luchtbescher mingsdienst dezer gemeente, is door den burgemeester benoemde de heer J. Wasse naar, wonende Sint Jeroensweg, Noord wij k-B innen. SASSENHEIM laan. Met den aanleg van den nieuwen weg in het boomenkwartier, waarvoor aan den heer C. J. Kiebert ver gunning verleend is, is thans een aanvang gemaakt. De laan zal beginnen aan de Berkenlaan en eindigen aan het punt Beukenlaan Iepenlaan. De heer Kiebert is van plan langs de zen weg 35 woningen te bouwen in blok ken van 3 en 4. VOORSCHOTEN Geboren: Hendrik Frederik Clara d. van H. J. P. Loeffen en L. M. Freundlieb Maria Selenca Anna d. van J. A. S. M. Steinebach en M. Bol Johannes Cornelis z. van M. C. Pieterse en N. Korenhof Gerardus Nicolaas z. van A. J. v. d. Waard en Th. W. de Vos. Ondertrouwd: Arie Verboon oud 28 jaren en Maria Helena Dijkman oud 28 jaren Bastiaan Marius Rjjling oud 28 jaren en Maria Christina van Tol oud 26 jaren. Getrouwd: Johannes Jacobus den Holder oud 27 jaren en Gerarda Pieter- nella Schouten oud 24 jaren Willem Frederik van Spronsen oud 25 jaren en Johanna Alberta Korswagen oud 23 jaren. Gevestigd: A. C. Peters van Leiden M. L. E. Simonis van Nieuwer Amstel Th. M. H. van der Vort van Sassenheim M. Timmermans van Waalwijk M. A. A. ten Dam van Rotterdam Th. P. A. de Graaf van Rotterdam C. J. M. Wit kamp van Leiden H. J. M. Boelaars van Voorburg G. L. van Hove van Voorburg B. van Velzen van Warmond W. A. S. Kessler van Voorburg C. van Leeu wen-van Duykeren van Wassenaar G. G. Meyijer van Beesd G. Hartkoorn van Zevenaar A. M. de Vroomen van Warmond H. Hoekstra van Steenwijk Wed. M. W. C. E. Dankmeyer-de Haas van Rijswijk Z.H. J. Wagner van Amster dam M. J. Bal van Haarlem G. C. A. Verwiel van Vught M. C. Sassen van Ter Aar J. Groenweg van Westmaas P. E. A. van der Zee van Ede J. J. T. M. Hol van Rotterdam R. E. C. M. Ingen Housz van Breda W. F. van Rui tenbeek van 's-Gravenhage Y. M. Kol- derie van Haarlem OEGSTGEEST De St. Willibrord- feesten De voornaamste dag van 's menschen- leven, de dag van zijn kerstening, gaat voor de meesten onbewust voorbij, en ofschoon de doopelingen gewoonlijk met luider stem getuigenis afleggen van hun aanwezigheid en van hun weerbarstige belangstelling in het kerkelijk ceremonieel, is hun heugenis aan deze plechtigheid even blank als het kant van him doopjurk. Het was dus alles zins passend, in het kader van de St. Wil- librord-feesten, de herinnering aan ons kortstondig heidendom wakker te roepen en onze opname in de schoot der Kerk, ter nauwernood nadat wij geboren waren, fees telijk te vieren en te herdenken. Deze plechtigheid heeft gisterenavond in de St. Willibrords-kerk plaats gehad onder overgroote belangstelling: Statig ruischte wederom de geloofsbelijdenis ter inleiding van de predikatie, door pater GiLbertus Lohuis o.f.m. over het H. Doopsel gehouden. „Zoo iemand niet geboren wordt uit water en Geest, kan hij niet ingaan in het Ko ninkrijk Gods". Deze woorden van Chris tus, in het nachtelijk onderhoud met Nicodemus, had de predikant gekozen om de beteekenis van het H. Doopsel in het groote verlossingswerk van Christus uit een te zetten. In processie, voorafgegaan door de Schola cantorum en de misdienaars, maakte na afloop der preek Pastoor Looyaard, ge- assteerd door kapelaan Steur en kapelaan Umans, een rondgang door de kerk, de ge- loovigen besprenkelend met wijwater, ter herinnering aan de doop, terwijl de menigte het „Asperges me" aanhief. Voor het uitgestelde H. Sacrament des Altaars had daarna de hernieuwing van de doopbeloften plaats. Als een nieuw Pinksterfeest vonkten honderden vlammetjes op; iedere geloovige ontstak een kaars, een herinnering aan de doopkaars; het was één rustelooze deining van flakkerende lichtpuntjes, waaruit met de vaste overtuiging van mannentrouw en vrouwen-eer de antwoorden opklonken op de vragen van het doopformulier. Krachtig en massaal bevestigden allen hun verknochtheid aan de belofte, eens door anderen namens hen afgelegd. Het was een zeer schoone plechtigheid, waarop het zegel van Gods welgevallen werd gelegd door de benedictie met het Allerheiligste. Heden is het dag van het H. Vormsel, de dag van de jeugd, van de recruten van het leger van den grooten Koning, die vanmorgen tijdens de plechtige H. Mis in groot getal aanwezig waren. In het Lof vanavond, waarin de toewij ding plaats heeft, word en ook de ouders en de overige volwas senen verwacht. WASSENAAR Personalia. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 Sep tember 1940, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de middelbare koloniale landbouw school te Deventer, ir. J. F. Kipperman te Wassenaar. ALPHEN AAN DEN RIJN INSTALLATIE EERSTE LEDEN ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING Nadat op Zondag 16 April door Deken Z. de Korte de eerste stoot was gegeven tot de oprichting van en het fundament was gelegd voor de Sint Josephsgezellen- vereeniging in de Parochie van den H. Bonifacius en de bijeenkomsten tot heden waren nuttig gemaakt voor een degelijke en vruchtbare voorbereiding, was het Zon dag j.l. voor deze nog jeugdige Jeugdstands. organisatie een dag van bijzondere be teekenis. Nadat de dag, zooals gebruikelijk, was aangevangen, in de kerk en alle leden van de Sint Josephsgezellenvereeniging tijdens de H. Mis van 7 uur ter H. Tafel waren genaderd, vond des avonds in de zaal van de Gezellen de eerste installatie plaats. Niet minder dan ruim veertig ijverige leden traden in het „leger" van Vader Adolf Kolping. De groote zaal was door de goede zorgen van den senior, den heer J. van Berkum, „stemmig" versierd. Het tooneel, .waarop aan beide zijden palmen waren geplaatst, tusschen welke de beeltenis stond van den Zaligmaker, aan de achterzijde afgesloten door neerhangend gordijn van paarse stof, waarop een kruis en enkele bekende Ge zellen-spreuken prijkten, was geflankeerd door de Kolpingsvlag, het rood-wit-blauw en het vaandel van den Volksbond. De installatie-plechtigheid, welke werd verricht door den Deken, werd, behalve door de Gezellen, bijgewoond door de leden van de K.J.M.V., die tegelijkertijd met de Gezellen was opgericht, voorts door het bestuur van den Volksbond, door kapelaan Grent en door zeer vele ouders en familie leden. Na een kort maar hartelijk welkomst woord van den senior, ging de Deken over tot de wijding van de insignes en de Kol- pingsvaan. Hierna legden alle te instal- leeren leden de belofte van trouw af en zegden allen de bekende formule op voor het definitieve lidmaatschap. Hierna wer den zij voorzien van het insigne en her haalden aan den vice-Praeses der Gezellen, kapelaan C. M. Broers de trouw-belofte aan Kolping met de woorden: „Trouw aan Kolping" en bevestigden zulks met de be kende Kolpings handslag. Voorts hield de Deken een toespraak, waarin spr. woorden van felicitatie richtte en de vier deviezen en van het Ge zellen-program t.w. godsdienstzin, arbeid zaamheid, eensgezindheid en vroolijkheid, nader uitwerkte. Daarna werd ten gehoore gebracht „Viljalied" van Fr. Lèhar en vervolgens „Intermezzo" van Jacq Offenbach op de viool door den K.J.M.V.-er Ad. Knaapen, begeleid op de piano door Piet Verkley. Een aangename en goede afwisseling werd verkregen door een aantal decla matie-stukken van A. J. D. van Oosten, vertolkt door leden van de Gezellen- vereeniging, waartusschen door dezen ge zamenlijk onder leiding van den heer G. A. Bahlmann enkele zangstukjes ten ge hoore werden gebracht, nadat door allen twee coupletten van het „Wilhelmus" waren gezongen. Het slot van het eerste openbare optreden der Gezellen was een gedramatiseerde vertelling met proloog onder leiding van J. van Berkum. Het ver haal handelde ten tijde van Keizer Karei de Groote. Aan het einde voelde de vice-Praeses der Gezellen, kapelaan C. M. Broers zich gedrongen dankbaar gestemd over het ver loop van dezen avond, warme woorden van dank te zeggen, inzonder aan den Deken, vooral voor diens stuwing in de Jeugd- beweging, voorts aan de ouders voor hun belangstelling. Spr. sprak vervolgens woor den van gelukwensch tot de geïnstalleerde leden, zoomede ook tot de aanwezige leden van de K.J.M.V. die als vereeniging zoo nauw aan de Gezellen verwant zijn.en sprak tenslotte nog een bijzonder dankwoord tot HET NIEUWE RAADHUIS TE LEIDSCHENDAM. den senior, den heer Jo van Berkum voor diens grooten ijver, reeds in dien korten tijd ten aanzien van de Sint J os eph gezellen- vereeniging, aan den dag gelegd. Vermelden wij nog tenslotte, dat de inter mezzi op aangename wijze werden gevuld door pianomuziek van den voorzitter der K.J.M.V., den heer J. Ponsioen Yszn., zoo dat er reeds op dezen eersten avond der jeugdstandorganisatie een prettige samen werking werd gedemonstreerd! Met het Kolpingsgebed werd de eerste installatieplechtigheid besloten! Geboren: Wilhelmus Petrus Michaël z. van L. Vergeer en P. M. Pennings Cornelis Lambertus z. van W. Sassen en G. Prins. Gevestigd: Joannes Henricus Hooge- veen van Middelharnis Gerard E. Goes van Laren (N.H.) Antonius A. M. van Leeuwen van Beverwijk Maria Cornelia Rietveld van Voorburg Johanna M. Waardenburg van Haarlem Jacob Nagte. gaat van 's-Gravenhage Nellie A. K. van Wermeskerken van 's-Gravenhage Alida M. Bloemberg van Zaandam Leendert Hak van Nieuw Lekkerland. V ertrokken: Pieter C. de Haas naar Breda Margje N. Kroon naar Amster dam Jacob Schellingerhout naar Wad- dinxveen. LEIDERDORP Geboren: Henri Albert Chrétien, z. van A. Kruijsse en H. M. E. Bonemeijer Wilhelmina Geertruida, d. van D. de Ridder en H. Boom Augustinus Pieter, z. van K. S. Bosman en J. H. Vervark. Ondertrouwd: P. Braamzeel 25 j. en J. G. v. Leeuwen 24 j. LEIMUIDEN Geboren: Adriana, d. van F. Y. Ra demaker en A. Vis Pieter, z. van G. Schalk en A. Hogeveen Anes Adriana, d. van H. J. Vink en C. E. Disseldorp. Ondertrouwd: J. Vissers 29 j. en J. v. Leeuwen 24 j. te Haarlemmermeer. Gevestigd: J. G. Verbeij van Noord- wijkerhout B. A. Kroon van Haarlem mermeer E. van Oostwaard van Lisse J. S. de Boer van Hoorn M. A. Kersten van Heemstede H. C. Lange- slag van Woubrugge A. Bouwland van Hoorn Th. Broekhof, gehuwd met J. Otto van Noord wij kerhout E. Th. F. van Veen van Beemster J. A. van Velzen van Heemstede. Vertrokken: J. Kloek naar Reeu- wijk Wed. G. van der Snoek naar Am sterdam J. de Ruiter naar Steenwijk B. Sernee en gezin naar Heemstede C. A. van der Vlugt naar Leiden L. de Boer naar Heemstede J. A. van Vel zen naar Arcen S. Bakker naar Zaan dam G. A. van Oostwaard naar Lisse C. A. van Klintz naar Voorburg G. Kesting naar Nieuwkoop J. van Vel zen naar Aalsmeer M. van Graven naar Wijchen Wed. J.. van Loo naar Beem ster C. van der Pouw-Kraan naar Haarlem P. Peterse naar Nieuwer Am- stel Q. Vlasman naar Haarlemmermeer J. van der Voort naar Haarlem W. van Galen naar Noordwijk H. A. van Veen naar Heemstede. Bij den gemeenteveldwachter zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden dekzeil. NOORDEN Demonstratieavond R.K. Blindenbond. Zondagavond had op de St. Franciscus- zaal plaats een groote demonstratieavond, uitgaande van den R.K. Blindenbond „St. Odilia". Deze avond werd bijgewoond door pastoor Buren en kapelaan Van Vliet. De zaal was vrij goed bezet. De pastoor open de deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. De pastoor deelde mede wat het doel was van deze bijeenkomst en voegde daaraan toe, dat ook hier in de Parochie iemand was, die bijna geheel blind was en hoe deze jongen het stoelenmatten had weten te leeren. Zijn eerste werk was aan wezig en zou aan de aanwezigen worden getoond. Daarna was het woord aan den heer Meijer, die belangstelling vroeg voor het werk van den bond. Daarna werd ver toond de film „Het licht inwendig", een zeer mooie film. Hierna werd door een blind meisje het braille-schrift gelezen. Zeer vlot las dat meisje, voelende met haar vingers, het geheele artikel, zonder fouten voor, waarvoor zij een hartelijk ap plaus oogstte. Daarna schreef zij een voor gezegd klein gedichtje op de schrijf machine, zonder een fout. De kapelaan dicteerde dit. Het is een mooie bijeenkomst geweest, die een duidelijk licht heeft laten vallen op het werk der blinden. Een ieder heeft medegewerkt deze avond te doen slagen. Het is te hopen dat ook dit mooie werk moge worden gesteund door het toe treden van donateurs en begunstigers, op dat ook op financieel gebied zij door kun nen gaan hulp te bieden aan die menschen en kinderen, die toch al zooveel moeten missen. Na afloop dankte den heer Meijer een ieder, die had medegewerkt tot het welslagen van deze bijeenkomst. NIEUWERBRUG Benoeming raadslid. Tot lid van den Raad der gemeente Barwoutswaarder is door den voorzitter van het hoofdstem- bureau benoemd verklaard de heer A. Ende. Deze benoeming komt in de vacature van het overleden raadslid den heer J. G. Krie- Gem. Concertgebouw, 25 Sept. De Nederlandsche Dahliavereeniging stelt elk jaar twee zilveren wissel bekers beschikbaar: een voor de beste binnen- landsche variëteit en een voor de beste buitenlandsche variëteit. De winnaars van beide bekers waren ter keuring aanwezig. D. Bruidegom, Baarn, liet, prachtig op gesteld, de binnenlandsche prijswinnaar zien, de diep rose Decoratief Pink Pearl; prachtig gevormde bloemen, die mooi op de stengel stonden. Gebr. de Ruyter, Oegstgeest, had de „buitenlandsche beker" gewonnen met de reeds meerdere malen beschreven Belgi sche variëteit Mad. C. Jussiant. De inzending van de fa. Bruidegom, die schitterend was, bevatte verder nog de vuurroode decoratief Heracles, die losser van bloem was als Pink Pearl. Salmon Baby, die wij reeds meerdere malen mochten zien, was nog even lief en mooi als de eerste maal in dit seizoen. Pride of Burbankia, de pioenbloemige, was mooier dan ooit; men blijft echter moeite hebben er een Dahlia in te zien. Zenith, een semi-cactus, fluweel-rood met paarse gloed, sloot de inzending van Bruidegom, welke gevolgd werd door eenige variëteiten welke de firma W. Tops- voort, Aalsmeer, gemeend had te moeten inzenden. S. C. Roswitha, een gezochte naam, aardige bloem donker rose met wit in het hart Bijzonder de aandacht trokken een aan tal variëteiten van Dahlia simplex, hier van vielen Invité, zalmachtige kleur en Mia Karsten, paars, het meest op. En voor bindwerk èn voor den tuin is dit ras Dahlia's bijzonder geëigend. Een betrekkelijk kleinbloemige S. Cac tus is Ochtendgloren, paars. Flinke stevige stengels, welke niet te dik waren. Zeer fijne, haast scherpe bloemblaadjes, heeft de Semi-cactus Gandria, diep rose, aan welke variëteit een getuigschrift 1ste klasse werd toegekend. Bederven meerdere malen de stelen, door hun kleur of vorm, de goede indruk die de bloemen maken, volkomen harmo nieert het mooi donkergroen van de slanke stengels met het paars van Lilac Time. Een, zooals de naam reeds zegt, lila Deco ratieve Dahlia. Van Gebr. de Ruyter uit Oegstgeest noemden wij reeds Mad. C. Jussiant. Een G. v. V. bekwam deze firma voor Santa Monica, een zuiver-witte Semi-Cac- tus, forsch op steel. Een vaas met een soort of 6 Pompon- Dahlia's was ingezonden door Jan Groen uit St. Pancras. Werkelijk mooi zoo'n vaas met gemengd! De plaquette voor de beste kleinbloemi ge Dahlia, ook beschikbaar gesteld door de Nederl. Dathliavereeniging, vfas voor 1939 toegekend aan de Dahlia simplex Mo desty. paars, lief kleinbloemig. Twilight is ook kleinbloemig, een don ker zalmkleurige semi-cactus. H. Carlee uit Haarlem bekwam voor Dec. Barbarossa, scharlaken met licht flu- weel-gloed een G. v. V. Dec. Tasmania, barnsteenkleurig, Dec. Gladiator, de zelfde kleur bijna. Dec. Car- pe Diem, die de twee eerstgenoemden in kleur niet veel ontloopt en S. C. Grand, donkerrood, hebben allen flinke robuste bloemen. Een getuigschrift 1ste klasse bekwam inzender voor G. J. Mendel, een licht rose semi-cactus. In de beurszaal was het het gewone va- et-vient. Bijkans geen koopboekjes! Vraag naar teeltvergunningen en teeltrecht voor 1 jaar en voor vast. Liefhebberij tot uit breiden blijkt er dus altijd nog te bestaan. ger en is een zetel van de arbeiderspartij „Recht voor allen". Uit dakgoot gevallen. Terwijl de lood gieter C. L. te Bodegraven bezig was met werkzaamheden aan de houtzagerij van de firma v. d. B. alhier, bevond hij zioh in een dakgoot van genoemde zagerij. Toen hij weer terug wilde loopen door dien dak goot gleed hij uit en kwam hij van de cir ca 3 1/2 meter hoogte te vallen. Hij kwam juist op een cementen straatje terecht. Spoedig schoten eenige van de alhier inge kwartierde hospitaalsoldaten toe, doch ge lukkig behoefden zij geen hulp te verlee- nen. De loodgieter was er wonderlijk goed afgekomen en kwam met den schrik vrij. ZEVENHOVEN Gevestigd: Bertha Vork uit Zeg veld Catharina de Jong uit Zoeterwou- de Cornelia Langeslag uit Amsterdam Dirk v. Harten uit Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: J. Turk naar Ter Aar Jac. Kloek naar Alphen a. d. Rijn. TER AAR Personalia. De eerw. zuster Jacob ina, die enkele jaren werkzaam is geweest aan de R.K. Par. School alhier, is benoemd tot waarnemend hoofd van de School te Moor drecht. Geboren: Jan Willem z. van W. Es- veldv. d. Ster Getrouwd: J. Kalshoven 26 jaar en H. Kalshoven 19 jaar. Overleden: J. M. v. Kessel 14 jaar C. Jongejan echtgenoote van P. D. Heemskerk Gevestigd: J. M. Turk van Zeven hoven. Vertrokken: M. Vork naar Nieuw- veen A. v. Ruitenburg naar Alphen J. M. v. Valkenburg naar Woerden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10