De worsteling in 't Westen Meer actie aan het tront De zee-oorlog. Openbaring 3: 14—22 Minister Goebbels weer aan 't woord Neutraliteits schen dingen De Duce pleit voor den vrede MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 tcutd, tet ■zee en Ut de ptopxiganda FRANSCHE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van Zondag avond: „Er valt een plaatselijke bedrijvig heid van onze verkenningsluchtmacht op verscheidene deelen van het front te mel den. De reactie van de vijandelijke artille rie is buitengewoon levendig in de streek ten Zuiden van Zweibreucken. Onze ja gers hebben met succes verscheidene lucht» gevechten geleverd om den observatie-ar beid te beschermen." Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Wij hebben onze posities plaatselijk ver beterd. In "de streek ten Zuiden van Zwei- bruecken was de vijandelijke artillerie actief". HET DÜITSCHE LEGERBERICHT. Het Duitsche legerbericht meldt: „In het Westen kwamen op eenige plaat sen aan weerszijden verkenners en de ar- tiierie in actie. Bij luchtgevechten werden acht Fransche vliegtuigen omlaag gescho ten. Een Duitsche duikboot heeft een En- gelschen torpedojager tot zinken gebracht. Ook in den handelsoorlog werden weer goede successen behaald." VERHOOGDE ACTIVITEIT. Na een week van kalmte aan het Fran sche front van Rijn en Moezel zijn de Duit sche troepen meer actief geworden. Sterke patrouilles deden aanvallen, de artillerie onderhield een krachtig vuur op de Fran sche stellingen en zelfs werd een geregel de aanval gedaan op een boschje bij de Blies. Aan dezen aanval werd deelgeno men door niet meer dan één bataljon, doch de aanval was zeer heftig. Telkens werd de aanval afgeslagen doör de Fransche artillerie en automatische wapens. Men merkte op, dat op punten, waar tot nu toe de Duitschers weinig actief waren, aanval len werden gedaan, vooral in het gebied ten Zund-Oosten van Zweibruecken en langs de Lauter. Bij de Lauter zijn de Fransche en Duit sche stellingen het dichtst bij elkaar, de voorposten zijn sleohts gescheiden door het riviertje. Men merkt verder op, dat de hernieuwde activiteit samenvalt met de aanwezigheid aan het front van den Fuehrer en den op perbevelhebber von Brauchitsch. De doelmatigheid van de Siegfriedlinie. Havas bericht, dat de koude van den laatsten nacht en de vochtigheid reeds hnn invloed hebben doen gelden op de gezond heid van de verdedigers van de Siegfried linie. Terwijl de Maginot-linie beschikt ever groote kasematten en een volledige ravitailleeringsdienst, bieden de haastig opgeworpen stellingen van de Siegfriedli- niet dit comfort. De Siegfriedlinie bestaat vooral uit kleine blokhuizen, waarin slechts een groep onderdak kan vinden, of dik wijls slechts een mitrailleur met de bedie ningsmanschappen; hiervan telt men dik wijls 30 of 40 op een vierkante kilometer. Militair is dit zeer sterk, doch het leven van de bezettingsmanschappen is zeer moeilijk. Er is geen luchtverversching, wanneer de gepantserde deuren gesloten zijn, er is weinig plaats en de manschap pen moeten, wanneer een beschieting lang duurt, bijna staande slapen. Bovendien dringt de vochtige lucht van buiten door. De gevangenen, die de laatste dagen zijn gemaakt, hebben dit toegegeven, doch het was moeilijk hun militaire mededeelingen te ontwringen, bijna steeds drukken zij zich in dezelfde termen uit, hetgeen den indruk maakt van een opzeggen van een uit het hoofd geleerde les. Varkens tegen landmijnen? Volgens een bericht van United Press uit Schengen aan de Luxemburgsche grens, bestaat het nieuwe Fransche wapen aan dit deel van het Westelijk front uit var kens. Duizenden van deze dieren worden cJoor de Fransche troepen bij hun actie in het Moezeldal gebruikt. Het gebied langs de Luxemburgsche grens is nL door de Duitschers zwaar ondermijnd. De Fran- schen drijven de varkens nu naar de mij nenvelden, waar het van de beesten de geraakte mijnen doet ontploffen. De Fianschen bezetten dan enkele oogenblik- ken later het aldus „gezuiverde" gebied, om de manoeuvres vervolgens weer te herhalen. ENGELSCHE LUCHTMACHT IN FRAUKRIJK. De Engelsche luchtmacht heeft zich reeds in Frankrijk opgesteld. Het Britsche mi nisterie voor de voorlichting verklaart, dat de manschappen overal vriendelijk en gastvrij zijn ontvangen. Zij betrekken hun levensmiddelen van het Fransche leger en kort geleden zijn Engelsche koks aangeko men om de nationale gerechten te bereiden. DE DUITSCHE DUIKBOOTEN-ACTIE. 518 dooden bij den ondergang van de „Courageous". De Britsche admiraliteit publiceerde Za terdagavond de volledige lijst met de na men van de 518 officieren en manschappen, die, naar men aannemt, zijn omgekomen bij het torpedeeren van het vliegtuigmoe derschip „Courageous". Het vergaan van de „Royal Sceptre". Men heeft alle hoop opgegeven, de be manning van het Engelsche schip „Royal Sceptre", dat begin September in den Atlantischen Oceaan gezonken is, levend te vinden. Het Britsche ministerie van voor lichting deelt mede, dat geen enkel oorlogs schip een spoor van het vermiste schip heeft gevonden, waaraan het toevoegt, dat het schip moet zijn getorpedeerd volkomen in strijd met het protocol van Londen, waarbij ook Duitschland is toegetreden, aangezien de bemanning niet in veiligheid was gebracht, waaronder wordt verstaan, dat zij gelegenheid krijgt in reddingbooten te gaan bij kalm weer en in de nabijheid var. de kust. Britsch patrouillevaartuig op een mijn geloopen. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat het 500 ton metende Britsche patrouillevaartuig „Kittiwake" op 20 Sep- ber in het Kanaal op een mijn is geloopen. Vijf opvarenden worden vermist, waar schijnlijk zijn zij omgekomen. Twee ande ren zijn in het hospitaal opgenomen. De „Kittiwake" is voor herstel naar de haven teruggekeerd. Britsch vrachtschip getorpedeerd. Het Britsche vrachtschip „Hazelside" is door een Duitsche duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Twee-en-twintig leden der bemanning konden in twee redding booten roeiende de kust bereiken. De kapi tein en de marconist, die wonden hadden opgeloopen, zijn in een ziekenhuis opgeno men. Men gelooft, dat twaalf opvarenden cm het leven zijn gekomen. Amerikaansche bijstand zeilschip. Britsch De Amerikaansche schout-bij-nacht Courtney, commandant van den Ameri- knaaschen kruiser „Trenton" heeft bijzon derheden medegedeeld over de wijze, waar op hij bijstand heeft verleend aan het Brit sche zeilschip „Constant"5, dat door een duikboot werd bedreigd. In de ochtenduren ving hij de S. O. S.-sig- nalen van de „Constant" op en zond hij den torpedojager Jacob Jones ter assistentie. De torpedojager kwam in de nabijheid van de „Constant" juist toen de duikboot onder water verdween. De Amerikaansche schout bij-nacht veronderstelde, dat de onder zeeër zich verwijderde toen hij de Ameri kaansche kleuren zag. De torpedojager voorzag de „Constant" van voorraden en water, die aan boord ontbraken. TWEE FINSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het 3800 ton metende Finsche schip „Marti Ragnar" is Vrijdag in de Noordzee door een Duitschen duikboot tot zinken ge bracht. De bemanning kreeg opdracht in de booten te gaan. De .Martti Ragnar" werd tot vijf mijl uit de Noorsche kust ge sleept en tot zinken gebracht. De bemanning, welke uit 24 personen be stond, heeft in twee booten den geheelen nacht geroeid en is Zaterdagochtend aan land gekomen. De Finsche gezant in Berlijn heeft op dracht gekregen te protesteeren bij de Duit sche regeering. Voorts is het Finsche stoomschip „Wal- ma", metende 1360 ton, Zaterdag ten Wes ten van de Zweedsche kust door twee Duit sche duikbooten tot zinken gebracht. De uit achttien koppen bestaande bemanning werd gered. Ook een Zweedsch schip tot zinken gebracht. De Zweedsche vrachtboot „Gefcrud Bratt" is ten Zuiden van de Noorsche kust gezon ken. De geheele bemanning is gered en behou den aan de Noorsche kust aangekomen. Men gelooft, dat het schip tot zinken is ge bracht door een Duitsche duikboot, die door een vliegtuig geassisteerd werd. DUIKBOOTEN IN DE CARAIBISCHE ZEE GEZIEN. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat het mailschip „Arturo" bij Punta del Gade een duikboot van onbekende nationaliteit heeft waargenomen. Soortgelijke berichten wor den gemeld uit Alvarado en Coatzcoalco. Voorts wordt gemeld, dat voor de tweede maal twee onbekende duikbooten zijn ge zien in de Golf van Mexico, juist buiten de driemij Is limiet van den staat van Vera Cruz. In verband met berichten, volgens wel ke een Duitsch vliegtuigsteunpunt der Lufthansa op zee is gezien, wordt door het Schrijf aan den engel der kerk te Laodlcea: Ik ken uw werken, en weet, dat ge koud zijt noch warm. Och, waart ge maar koud of warml Omdat ge lauw zijt, warm noch koud, daarom zal Ik u uitspuwen uit mijn mond; omdat ge zegt: ik ben rijk, ik heb overvloed en heb behoefte aan niets, daarom beseft ge ook niet, dat ge ellendig zijt en erbarmelijk, arm, blind en naakt. Ik raad u aan, om goud van Mij te koopen door vuur gelouterd, op dat ge rijk worden moogt; en witte kleederen, opdat ge gekleed moogt gaan en de schande uwer naaktheid niet aan den dag moge komen; en zalf om uw oogen te zalven, opdat ge moogt zien. Ik bestraf en tuchtig al, die Ik liefheb. Doe dan uw best en bekeer u. Zie, Ik sta aan de deur en klop; wanneer iemand luistert naar mijn stem en de deur zal ontsluiten, dan zal Ik bij hem binnenkomen, den maaltijd met hem houden en hij met Mij. Wie overwint, zal Ik naast Mij op mijn troon doen zitten, zooals Ik zelf heb overwonnen, en met mijn Vader op zijn troon ben gezeten. Wie ooren heeft, hoore wat de Geest zegt tot de kerken. D. N. B. geconstateerd, dat drie dezer sche pen in Duitsche havens liggen en het vier de in een neutrale haven voor anker ligt. Koffie Hitler in beslag genomen. Naar te Londen wordt medegedeeld be staat de laatste voorraad in beslag geno men contrabande uit 20 balen koffie, we gende meer dan twee ton, en geadresseerd „aan Z.Exc. herr Hitier, president der Groot-Duitsche republiek, vracht betaald". De koffie was op 12 Augustus verzonden uit Aden met bestemming Hamburg. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING IN DUITSCHLAND. Op rantsoen gesteld. Havas meldt, dat het nieuwe stelsel van levensmiddelenkaarten in Duitschland is begonnen. De bevolking is ingedeeld in ver schillende categorieën overeenkomstig het werk dat verricht en den gezondheidstoe stand, maar het normale rantsoen is ver minderd. Alleen aardappelen, fruit, groen ten, visch en tapte-melk kunnen vrij ver kocht worden, indien deze middelen be schikbaar zijn. Het welcelijksch rantsoen bestaat uit 2400 gram brood, 80 gram boter, 120 gram mar garine of surrogaten, 60 gram reuzel, 62 gram kaas, 100 gram marmelade en 250 suiker. Melk is niet beschikbaar behalve voor kinderen beneden de zes jaar, die driekwart liter per dag kunnen krijgen en kinderen een kwart liter per dag. Moeders kunnen een halve liter krijgen, evenals menschen, die in speciale beroe pen werkzaam zijn. Volgens Havas kan men zich in Duitsch land ook niet meer laten scheren zonder speciale kaart. Hi| moest een leugen den nek omdraaien WAT KNICKERBOCKER BEWEERDE De Duitsche Rijksminister dr. Goebbels heeft Zondag opnieuw het woord gevoerd voor vertegenwoordigers der buitenland- sche pers. Hij refereerde allereerst aan zijn Jongste verklaring, dat de rijks- regeering vast besloten is de neutrali teit van België, de Nederlanden en Luxemburg strikt in acht te nemen. Hy verklaarde in dit verband, dat de handhaving der neutraliteit natuurlijk niet alleen tot deze drie staten beperkt wordt, doch dat Duitschland vast be sloten is de neutraliteit van alle staten streng in acht te nemen. Het hoofdbestanddeel van zijn toespraak was echter de weerlegging van een be schuldiging, geuit door den bekenden Ame- rikaanschen journalist Knickerbocker. De heer Knickerbocker, aldus Goebbels, heeft via een Amerikaansch persagentschap den laster verspreid, dat zes leidende nationaal- socialisten groote vermogens naar het bui tenland hebben gebracht en hebben gede poneerd bij neutrale en ten deele vijande lijke banken. Voor zoover ik weet werd deze bewering voor den eersten keer Woensdagmiddag j.l. geopperd. Toen verklaarde de heer Knickerbocker, dat het een bedrag van 900.000 pond be trof, welke door zes leidende nationaal- socialisten generaal-veldmaarschalk Goering, den plaatsvervanger van den leider Hess, Ley, Streicher, minister van buiten- landsche zaken Von Ribbentrop en mij in het buitenland zijn gedeponeerd. Eerst heb ik dit bericht met een glim lach van verachting willen afdoen. Het was mij ook duidelijk, dat dit bericht niet van den her Knickerbocker afkomstig was, doch ongetwijfeld moest zijn uitge vonden in het Engelsche ministerie voor voorlichting. Immers, de heer Knicker bocker bevond zich te dien tijde nog te Londen. Het begon met een bedrag van 900.000 pond, dat is zoo ongeveer tien milli- oen mark. Deze tien millioen waren tot gisteren men hoore en verwondere zich gestegen tot vijfhonderd millioen mark. Het bericht is vervolgens door de geheele Amerikaansche pers gegaan. Het is natuurlijk direct met welbehagen door de Engelsche en de Fransche pers op genomen en gaat thans in zijn onwezenlijk heid zelfs door de vriendschappelijke neu trale pers. Ik heb nu geen ander middel gezien om deze leugen den nek om te draaien, dan over te gaan tot een tegen aanval. Tegenaanval De t heer Knickerbocker heeft in zijn eerste bericht beweerd, in het bezit te zijn van papieren, die uitwijzen, dat wij deze gelden hebben gedeponeerd op Engelsche en Zuid-Amerikaansche banken. Ik heb nu hem via den Engelschen dienst van de Duitsche radio-omroep met klem verzocht, deze papieren in een toonaangevend En- gelsch of Amerikaansch blad te publi- ceeren. Ik zou er dan persoonlijk voor in staan, dat hij van ieder bedrag, dat hij als door Duitsche staatslieden in den vorm van deviezen of verzekeringspolissen naar het buitenland gesmokkeld bewijst, tien pro cent zal ontvangen. Wanneer de heer Knickerbocker dus door papieren of documenten kan bewijzen waar het bedrag van vijfhonderd millioen mark zich bevindt, dan zou hij van van daag op morgen vijftig millioen kunnen verdienen. Indien u den heer Knickerbocker kent, zult u er, evenals Ik, van overtuigd zijn, dat hij, indien hij de papieren zou be zitten, niet zou dralen in één nacht zooveel te verdienen als hij door zijn leugen- journalistiek in zijn heele leven niet kan verdienen. De heer Knickerbocker heeft evenwel ge zwegen en zich naar Amerika ingescheept. Thans lees ik tot mijn groote verwondering dat de Londensche radio een nieuwe ge schiedenis heeft weten te vertellen. Volgens deze lezing zou ik mijn som matie hebben verbonden aan een termijn, welke reeds was afgeloopen op het oogen blik, dat het bericht daarover werd ge publiceerd. Aan deze gang van zaken heb ik niets toe te voegen. Ik herhaal: het onjuiste bericht verscheen Woensdagmiddag voor het eerst. Donderdag in den namiddag heb ik den heer Knickerbocker reeds door de Duitsche radio laten oproepen en hem een termijn gesteld van 12 uur. De heer Knic kerbocker heeft van deze termijn geen ge bruik gemaakt, doch zich Inmiddels naar Amerika ingescheept. Vandaag laat hij door de Londensche radio verklaren, dat ik den termijn zoodanig heb vastgesteld, dat hij reeds was afgeloopen eer er zelfs over was gesproken. Ik geloof niet te veel te zeg gen, wanneer ik hiermede verklaar, dat de heer Knickerbocker als een internatio nale leugenaar en vervalscher aan de kaak is gesteld. VREEMD VLIEGTUIG BOVEN GELDERLAND. De regeeringspersdlenst deelt mede: Zondagmiddag is boven een deel van Gelderland een vreemd vliegtuig ge signaleerd, dat naar de aanwijzingen van Duitsche nationaliteit was. Nederlandsche jacht vliegtuigen zijn opgestegen. Het vreemde vliegtuig heeft in de rich ting Emmerik ons rechtsgebied ver laten. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN LUXEMBURG. Even vóór den middag hebben gisteren vreemde vliegtuigen over Luxemburgsch gebied gevlogen. BELG IE VERDUIDELIJKT ZIJN GRENS. De gouverneurs van de Belgische pro vincies hebben de volgende opdrachten ge kregen inzake het duidelijk zichtbaar ma ken van de grens. Deze maatregelen moe ten met spoed worden uitgevoerd. lo. Bij nacht; alle Belgische gemeenten moeten de gewone verlichting laten bran den op zulk een wijze, dat dit uit de lucht gemakkelijk is te zien. In het bijzonder moet dit geschieden in de grensstreken. 2o. Bij dag; tusschen de landsgrens en de huizengroepen op Belgisch gebied moet etr uit de lucht duidelijk zichtbaar teeken worden aangebracht bestaande uit een let ter B. in wit doek of gekalkt op den grond. De kalk moet zorgvuldig worden onder- hcuden. Italië bll|ft voorlooplg neutraal EUROPA IN WERKELIJKHEID NIET IN ORDE? Zaterdag heeft de Duce in het Palazzo Venezzia een toespraak gehouden tot de fascistische leiders uit Bologna, waarin hU o.a. zeide: „Wij ontmoeten elkaar thans op een stormachtig oogenblik, waarop niet alleen de kaart van Europa, doch misschien ook die van de werelddeelen op het spel staat Niets is natuurlijker dan dat deze groote gebeurtenissen en hun terugslag in Italië ook onder ons emoties hebben opgewekt. Een zekere menscheljjke gemeenschap, zeer klein, doch buitengewoon ellendig, die in de meest sombere uithoeken woon de, heeft geprofiteerd van dezen buiten gewonen en begrijpelijken geestestoestand. Het is deze gemeenschap, die zekere ge ruchten in omloop heeft gebracht, waar van de meest belachelijke mij persoonlijk betroffen. Dit verschijnsel was voorbe stemd om uit zichzelf te verdwijnen. An ders zou ik hebben moeten twijfelen aan één ding, waarin ik steeds krachtig heb geloofd, n.l. dat het Italiaansche volk een der meest intelligente is van de wereld. Zonder de zaak te dramatiseeren, want dat is de moeite niet waard, kan men hieruit een conclusie trekken welke men in één woord kan samenvatten: De kleinste hoek jes te reinigen van de overblijfselen von het magonnieke, joodsche en esterophile anti-fase isme. Wij zullen niet toestaan, dat door den een of ander de physieke en mo- reele gezondheid van het Italiaansche volk wordt geschaad. Het Italiaansche volk weet dat het den loods niet moet storen, vooral niet, wanneer hij bezig is te sturen ln stormachtig weer, en het weet ook, dat het hem niet elk oogenblik vragen moet stellen over den koers. Indien ik op het balkon zou ver schijnen en het Italiaanscho volk bij eenroepen, dan zou dit niet zijn om den toestand uiteen te zetten, doch om het zooals is geschied op 2 October 1935 en 9 Mei 1936 beslissingen, ik zeg beslissingen mede te declen, welke his torische beteekenis hebben. Op het oogenblik is dit niet het geval. Onze politiek is vastgesteld in de verkla ring van 1 September en er is geen reden om dit te wijzigen. Dit beantwoordt aan onze nationale be langen, aan onze verdragen en politieke overeenkomst en aan het verlangen van alle volken, ook het Duitsche, hetgeen is: min stens het conflict te localiseeren. Bovendien, nu Polen geliquideerd la, is Europa in werkelijkheid niet in oorlog. De massa's van de legers zijn nog niet in con tact geweest. Men kan den schok vermij den door te bedenken, dat de wil om de positie, welke de geschiedenis en de na tuurlijke dynamiek van een volk veroor- deelen, te handhaven of erger nog te her stellen, een ijdele hoop is. Het Ls zeker met de wijze bedoeling het conflict niet uit te breiden, dat de regeeringen van Londen en Parijs nog niet hebben gereageerd op het Russi sche voldongen feit, doch door zoo te handelen hebben zij hun moreele rechtvaardiging, welke ten doel had het Duitsche voldongen feit te her zien, gecompromitteerd. In een toestand als de huidige, vol van ontelbare onbekenden, 1a spontaan onder de massa van het Italiaansche volk een leus ontstaan zich militair voor te berei den voor iedere eventualiteit, zooveel mo gelijk de vredespogingen te steunen en waakzaam en zwijgend te arbeiden. Zie daar de fascistische stijl. Dit moet zijn en is ook de stijl van het Italiaansche volk." Het Po-leger op volle oorlogssterkte. Mussolini heeft den bevelhebber van het Po-leger, generaal Bastico, ontvangen. Bas- tico bracht hem rapport uit over de stoot kracht van het op vole oorlogssterkte zijn de Po-leger. BRITSCHE PERS OVER MUSSOLINTs VREDES PLEIDOOI. De Britsche bladen, die commentaar le veren op Mussolini's pleidooi voor den vrede, wijzen dit pleidooi van de hand. De „Daily Herald" schrijft, dat de Poolsche nederlaag geen wijziging brengt in de vast beslotenheid van het Britsche en het Fran sche volk. Deze volken hebben besloten do wereld te beveiligen tegen agressie. Zij zullen den oorlog voortzetten tot het na- tionaal-socialisme voor goed ls onderge gaan. De „Daily Express" zegt, dat Engeland niet Duitschland maar het Hitelrisme wil uitroeien. Dit ls de zaak, waarvoor Enge land strijdt en deze zaak gaat ver uit bui ten het vraagstuk van de Poolsche onaf hankelijkheid. Volgens de „Manchester Guardiav" wordt van het Britsche volk ge vraagd, dat het zich gedraagt alsof zijn ge luk en zelfrespect door het groote ongeluk van het dappere volk, waaraan de Brit sche regeering de plechtigste beloften heeft gedaan, ongeschokt zijn. Tot welk ren peil zou Engeland in de historie zinken, wan neer het deze belofte verried? De „News Chronicle" schrijft, dat de toon van Mussolini's verklaring niet deed vermoeden, dat hij goedkeuring van Frankrijk en Engeland verwachtte en het ia niet waarschijnlijk, dat die goedkeuring gegeven zal worden,

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7