RECHTZAKEN VRAGEN Wat te RADIO-PROGRAMMA'S EN ANTWOORDEN doen en wat te laten. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 dische verklanking der gedachte. Dit was oorspronkelijk volksmuziek, in zoo verre zij ontkiemde in de samenkomsten der eer ste Christenen, gedurende, de eerste drie of vier eeuwen van het bestaan der Kerk op aarde, doch door kunstenaars onder de geestelijken als S. Ambrosius, S. Grego- rius, Notker, St. Thomas van Aquino en anderen aangevuld met officies en hymnen, die zij echter zóó schreven, dat zij den juis- ten volkstoon troffen. De ervaring van slechts luttele jaren heeft aangetoond, dat ook in den modernen tijd, ofschoon de menschen aan het geza menlijk zingen en beleven van het Gre- goriaansch ontgroeid waren, deze zang nog altijd volkszang kan zijn. Vooral wanneer de Parochiegemeenschap zich inleeft in de tefkstbeteekenis der vaste gezangen en de meest gebruikelijke antiphonen er. hymnen. Deze korte uitweiding over het Grego- riaansch is, zooals zal blijken, in onze op merkingen niet overbodig. Toen de Pontifex gisteren met zijn groote schare van assistenten in statigen optocht naar het altaar schreed, klonk de bekende antiphoon „Sacerdos et Pontifex" van de zangtribune. Ook de wisselende ge zangen werden door het koor op voortref felijke wijze ten gehoore gebracht. En dat het volk op den duur de waarde en de be- teekenis van het Gregoriaansch weer aan voelt, bleek wel uit het „Kyrie", „Sanctus" en „Agnus Dei" uit de Paaschmis en Der de Credo, verder uit het „Adoro Te" tijdens de Communie der geloovigen en het „Chris tus Vincit" aan het einde van den dienst. Er werd, in afwisseling met het koor, uit volle borst gezongen. Men nam, ook bij het beantwoorden van den Celebrant, niet pas sief, doch actief deel aan de viering van •het Misoffer. En nu over het Gloria en Benedictus. Deze waren ontleend aan de beroemde „Missa in die festo" van Alphons Diepen- brock, en werden dus alleen door het koor ten gehoore gebracht. Dit is moderne kunst muziek in haar edelsten vorm. Doch het wonderlijke is, dat deze geniale muziek zich geheel aansluit b« het Gregoriaansch. Ontsprongen aan den geest van een clas sicus, die het aroom der oude talen in zijn ziel had opgenomen, zoodat het zijn levens verhouding bepaalde, een muzikaal genre, zooals Nederland na het herfstgetijde der Middeleeuwen niet had opgeleverd, en ten slotte boven alles een man wien het Ka tholieke sentiment in merg en nieren zat, berust deze muziek geheel op de beginse len van het Gregoriaansch, die wij korte- lijk hebben geformuleerd. De aangrijpende schoonheid, de majesteit er van wordt al leen verklaard, doordat in Diepenbrock leefde de diepdoorvoelde traditie der oude hymnen, niet slechts de geest van den tekst, niet alleen de melodiëen welke dien geest ademen, doch het levende bewustzijn dat de melodieën op wonderbare wijze de woorden interpreteeren en vervullen van leven. In de nieuwere tijden is er niemand ge weest noch vóór, noch na hem, die dit op geheel moderne wijze zoo zuiver heeft aan gevoeld en geconcretiseerd. Hij heeft geest en principe van het Gregoriaansch in zich opgenomen en daardoor de middelen der moderne toonkunst aanmerkelijk verrijkt. Zoo was er dan naar den geest ook ■geen tegenstelling tusschen den eenvou- digen gemeentezang en de monumentale pracht van Diepenbrocks Gloria en Bene dictus. Niettemin hebben wij de uitvoering van de beide deelen uit Diepenbrocks Mis, behalve uit het oogpunt van devotie, ook uit dat der kunst te zien. Hoe heeft het koor zich van zijn zware opgaaf gekweten? In één woord: voortreffelijk! Als men eenigszins op de hoogte is van de tallooze moeilijkheden en stagnaties welke de dirigent, de heer Willem Mizee, heeft moeten trotseeren en overwinnen, om ten minste van deze beide deelen uit de Feestmis van Diepenbrock nog een vol komen gave en meer dan dat, een indruk wekkende uitvoering te geven, dan stijgt te meer onze waardeering en dankbaar heid. Het koor muntte uit door een nobelen en forschen klank, door een nauwlettend af gemeten evenwichtige stemverhouding, door een monumentale voordracht. Vergissingen en detonaties zijn niet voor gekomen, wat bij het verklanken van deze moeilijke partituur, die onder zoo remmen de omstandigheden moest worden ingestu deerd een tijdlang werd er heelemaal niet gestudeerd 1 wel een bizondere ver melding verdient. Wij hebben voor de uit voering onverdeelde bewondering en hij heeft tot de devotie der parochie op dit brillante Hoogfeest niet weinig bijgedragen. Wie heeft in zijn ziel niet meegejuicht met het Gloria. Zelfs de natuur werkte een oogenblik mee om de muziek relief te geven. De dag was over het algemeen triest en grijs. Maar het altaar met zijn uiterst voorname versiering van witte en gele bloemen, druiventrossen en korenaren, werd overglansd door het .witte licht van kaarsen en schijnwerpers. „Adoramus te" bad het koor en de pries terschaar boog het hoofd: „Glorificamus te" bruist het in volle klanken door de kerk en alsof het zoo zijn moest, brak plot seling de zon in volle glorie door vensters van het koor en baadde het altaar in een wonderbaren gloed. „Propter magnam gloriam tuam" en daarna verdween de zon en was er weer de stille schijn van het kunstlicht. En tenslotte: welk een diepe glans van schoonheid en vrome adoratie lag er oyer het „Benedictus", dat in zijn liturgisch eigenlijk niet gewettigde structuur, juist door de herhaling van den eersten zin zulk een diepen indruk maakt Een warm woord van dank voor den heer Mizee en zijn koor. De orgelpartijen, die bij Diepenbrock zeer moeilijk zijn, werden op hoogst ver dienstelijke wijze vertolkt door den heer A. Martyn, die ook door zijn welverzorgde voor- en tusschenspelen niet weinig heeft bijgedragen tot de statie van den dienst Het werkte alles samen het ééne schoone harmonie en velen, misschien allen, zullen nog inniger dan anders hebben gebeden: „da propitius pacem in diebus nostris". S. MOSKOITS KNECHTEN Onder dit opschrift maakt de V o 1 k s- krant enkele zeer rake, maar ook zeer juiste opmerkingen over de houding van de communistische pers in Neder land: „Ook de heer Wijnkoop doet mee aan het delirium in de communistische pers in ons land over de heldendaden van Rusland in Polen. „Heldendaden" met verkrachting van het niet-aanvalsverdfag dat Rusland en Polen hadden gesloten en dat nog jaren liep. Sedert wanneer is woordbreuk, door wie ook gepleegd, lofwaardig? De heer Wijnkoop weet niet, of het toch nog onder invloed van „het kordate optre den" der Sovjet-Unie tot een vroege vrede zal komen. Kordate optreden, de millioenenlegers van Rusland tegen een land en een volk, die uit honderd wonden bloedden? Wat zijn het voor Nederlanders, die kor daat noemen, wat iedereen van welke rich ting ook, maar eerlijk, als een lafheid in het kwadraat moet brandmerken? Wanneer een reus van een kerel den heer Wijnkoop een pak slaag toedient, zal dan het slachtoffer ook van een kordaat optreden spreken? Met de andere schrijvers in het „Volks dagblad" galmt de heer Wijnkoop mee, dat het eindresultaat van de oorlog niet an ders kan zijn dan onder leiding van het Sovjet-initiatief „nieuwe overwinningen voor de democratieën, de werkers aller landen voor de cultuur en humaniteit". Welke democratieën heeft de heer Wijn koop op het oog sedert Engeland en Frank rijk als zoodanig zijn afgeschreven? Hij mag de spot niet zoo ver drijven de Sovjet-Unie een democratie te noemen, daar wie anders denkt dan Stalin alle ge vaar loopt zijn hoofd te verliezen; juist de heer Wijnkoop zelf, die een periode van reformisme en Trotzkisme achter den rug heeft, diende op dit punt een beetje voor zichtig te zijn. De roofoorlog door Rusland ondernomen voordat Rusland Polen was binnenge vallen, verzekerde een manifest van de lei ding der communistische partij in ons land, dat de Sovjet-Unie een einde zou maken aan alle roofoorlogen een bewijs van cultuur en humaniteit: welke simpele zie len kan hij dit wijsmaken? Berlijn meldt, dat reeds, voordat Duitsch- land de oorlog tegen Polen begon, was af gesproken, van welk deel van dit land elk der bondgenooten zich zou meester maken; m.a.w. hoe vér Duitschland zou gaan en welk deel er voor Rusland zou overschieten. Het „Volksdagblad" is daarvan klaar blijkelijk door zijn Russische vrienden niet op de hoogte gebracht. Zoo kon het den 4en September schrij ven: „Het Duitsche fascisme ontketent de imperialistische oorlog". En den 6en: „Nazi-horden naderen War schau". Ook nog de 11e: „Nazi's in Polen stuiten op praChtigen tegenstand". Toen was het „Volksdagblad" nog op de hand van Polen. Maar kort daarop, toen de legers der Sovjet-Unie Polen binnenvielen, keerde het blad. Toen werd Polen onder de „imperialisti sche" staten gerangschikt, toen was de te genstand der Polen niet langer prachtig, toen waren het geen „nazi-horden" meer die Warschau omsingeld hielden. Het Poolsche leger was een hoop schavui ten geworden: dit eischte de medeplichtig heid van het communistische blad aan de verraderlijke overval uit Moskou. Indien Rusland niet tusschenbeide ware gekomen, zou 't „Volksdagblad" zijn voort gegaan met op de nazi's" af te geven. te Voorburg, was door de bevoegde instan ties daar ter plaatse verstoken gewordpn van electrischen stroom, omdat hij zijn re keningen niet betaalde. Niettemin had hij toch electrisch licht gebrand, want hij had het door de fabriek aangebrachte zegel verbroken en had toen zelf een aanslui ting op het net van de gemeente gemaakt. Vijf lichtpunten en een strijkijzer hadden den noodigen stroom verbruikt zonder dat natuurlijk te achterhalen was hoeveel energie er was verbruikt en hoeveel de kosten waren. De Officier eischte een maand gevange nisstraf. Verdachte riep de uiterste clementie in en zeide thans weer aansluiting te hebben, omdat hij alle oude schuld voldaan had en bovendien een waarborgsom had gestort voor de toekomst. De Politierechter wilde hem nog wel een kans geven en veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Twee weken gevangenisstraf voor uitschelden van een agent. A. V. te Zoeterwoude had in den nacht van 15 op 16 Juni ruzie met een aantal personen te Leiden. Deze ruzie ging vergezeld van de noodige scheldwoorden, waarin verdachte een ware meester bleek te zijn. De agent van politie E. B. te Lei den was er bij gekomen om verdachte een bonnetje te geven maar deze, eenmaal be zig zijde met schelden, had het één moeite gevonden als hij den agent er in betrok, zoodat deze dus ook de noodige scheldwoorden naar zyn hoofd had gekre gen. En daarvoor moest hjj thans terecht staan. Omdat hij reeds drie veroordeelingen achter den rug heeft, eischte de Officier thans tegen den niet verschenen verdach te een gevangenisstraf van een week. De Politierechter verdubbelde dezen eisch, zoodat het vonnis werd een gevan genisstraf voor den tijd van twee weken. HILVERSUM H, 301,5 KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berich ten 12.15 KRO-orkest (1.00—1.20 Gra mofoonmuziek) 2.10 Vrouwenuur 3.00 Gramofoonmuziek 3.15 „La Travia- ta", opera (gr.pl.) 5.00 KRO-Melodisten en solist (5.456.05 Felicitatiebezoek) 6.35 Sportpraatje 7.00 Berichten 7.15 Friese causerie 7.35 Gramofoonmuziek 7.40 Reportage 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist 9.15 Gramofoonmu ziek 9.30 De Meesterzangers (9.409.50 Gramofoonmuziek) 10.00 KRO-orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 KRO-Melo disten en solist 11.3012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. AVRO- Uitzending. 8.00 Eventueel: Berichten ANP; Orgelspel 8.15 Gramofoonmuziek 8.55 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Ensemble Rentmeester 11.00 Causerie „De vrouw en het wereldbeeld" 11.10 Huishoudelijke wenken 11.35 Ensemble Rentmeester 12.15 Gramo foonmuziek 12.45 Eventueel: Berichten ANP; AVRO-Amusementsorkest 1.15 Het Lyra-Trio 2.00 Omroeporkest 2.45 Declamatie 3.05 Jetty Cantor's ensem ble en gramofoonmuziek 4.30 Kinder koor 5.00 Kindehalfuur 5.30 AVRO- Amusementsorkest 6.15 Gramofoonmu ziek 7.00 AVRO-Dansorkest 7.40 Cau serie „Allereerste hulp bij luchtaanvallen" 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. Eventueel: Vraag en antwoord. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld" 8.35 Verkorte opera „Les Saltimbanques" 9.35 Declamatie 10.20 Het Renova-sep- tet 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Jascha Trabsky's dansorkest. Suiker. In aansluiting aan het Donderdag gege ven antwoord op de vraag mag ik niet meer dan een kilogram suiker tegelijk van mijn leverancier betrekken, welk ant woord tot talrijke vragen aanleiding heeft gegeven, zij het volgende opgemerkt: In beginsel is de aankoop van suiker door particulieren slechts aan deze beper king gebonden, dat men zich in een week niet meer mag aanschaffen dan men nor maal in een week pleegt te gebruiken, aangezien evenwel de aflevering van con sumptiesuiker door de fabrieken aan de grossiers en door dezen aan de kruideniers vocrloopig beperkt is tot 75 procent van de hoeveelheid welke het vorige jaar werd afgeleverd in een bepaalde periode, zijn de Rru.'deniers in de practijk gedwongen ook de aflevering aan de consumenten te beperken tot een hoeveelheid van hoog stens 75 procent van het verbruik. Ten ge volge van bijzondere omstandigheden zoo als moeilijkheden in het vervoer, kan het voorkomen dat cok deze hoeveelheid tij delijk niet voorradig is. Verlofregeling. Vraag: Is het waar, dat. de verlofrege ling voor gemobiliseerden niet van toe passing is op hen. die voor eerste oefening nog geen zes maanden in dienst zijn? Antwoord: Inderdaad is zij op hen niet van toepassing. Vraag: Krijgt deze categorie dan in het geheel geen verlof? Antwoord. Hiervoor komt een apar- le regeling. Aardappelen. Vraag: Is het geoorloofd om evenals andere jaren een normale wintervoorraad aardappelen op te slaan? Antwoord: Daartegen bestaat geen enkel bezwaar. Ook eigen geteelde aard appelen mogen worden gereserveerd als wintervoorraad. Een vervoerverbod voor aardappelen bestaat niet. Voeding van gemobiliseerden. Vraag: Wordt bij de voeding van ge mobiliseerden rekening gehouden met hen, die op dieet leven of vegetariër zijn? Antwoord: Aan soldij of zakgeld ge nietende militairen, aan wie door den commandant vrijstelling van deelneming aan de menage is verleend, kan vergoe ding wegens verlies van levensmiddelen worden toegekend: a. indien zij op advies van den officier van gezondheid een bijzonder dieet moe ten volgen, b. aan Israëlitische militairen, onder voorwaarde dat de plaats waar- en de tijd, waarop zij hun maaltijd nuttigen, door den commandant wordt goedge keurd, c. aan militairen die aannemelijk maken, dat zij vegetariër zijn en op de voorwaar de als onder b. vermeld. Een verzoek van bovengenoemde strek king moet door den betrokken militair schriftelijk bij zijn commandant worden ingediend. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroepdansorkest en gramofoonmu ziek 12.50 Gramofonmuziek 1.30 Om roepdansorkest en gramofoonmuziek 1-502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmu ziek 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten 9.20 en 10.30 Het Belgische Na tionale orkest 10.5011.20 Gramofoon muziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Piano en hoorn 7.10 Gramofoonmuziek 8.20 Uitzen ding voor soldaten 8.50 Radiotooneel 9.25 Radio-orkest 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.40 Het Berlijnsch Philharmonisch orkest 9.40 Berichten 9.50 Zang 10.20 Be richten 10.40 Concert 11.00 Berichten 11.20 Omroeporkest 12.203.20 Nachtconcert. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen of div. 10.20 Keulen (Berichten) 10.50 Diversen 12.20 Brussel VI. (1.20 Berichten) 2.20 Keulen (Berichten) 2.50 R. Danmark of div. 5.20 Brussel VI. 7.05 Diver sen 77.20 Brusel VI. 7.50 Motala of div. 8.20 Brussel VI. 9.05 Milaan of div. 9.20 Milaan (Boedapest) of div. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Engeland (Berichten) 8.30 Brussel VI. 9.20 Engeland 12.20 Brussel VI. 1.05 Parijs Radio (Berichten) 1.20 En geland 1.30 Brussel Fr. 2.20 Enge land 3.20 Motala of div. 4.20 Enge land 5.20 Brussel Fr. 5.50 Engeland (6.20 Berichten) 6.35 Brussel Fr. 7.20 Engeland 7.50 Parijs Radio (Berichten) 8.20 Deutschl.s. (Berichten) 9.20 En geland (Berichten) 9.35 Brussel VI. 10.30 Brussel Fr. 11.20 R. Danmark of div. Hout. Vraag: Is het geoorloofd, dat de hout handelaren reeds thans hun prijzen ver- hoogen? Antwoord: Het vraagstuk van de verhooging der houtprijzen is op het oogenblik in onderzoek ten departemente van tiGiiomische zaken. Vraag: Zouden de houtvoorraden hier te la.ide voldoende zijn om de onderhan den zijnde bouwwerken te kunnen vol tooien en bestaat er eenige mogelijkheid, dat het \ooiiadig en eventueel nog aan te voeren hout gedistribueerd wordt? Antwoord: Het rijksbureau voor hout stelt thans een onderzoek naar de h.er te lande aanwezige houtvoorraden in. Voor zoover de positie thans reeds kan worden overzien, zijn de voorraden vol doende om de onderhanden zijnde bouw werken te voltooien, en distributie van hout ligt voorshands nog niet in de bedoe ling. Kistwinnersvergoeding. Vraag: Hoe wordt gehandeld, wanneer de werkgever bereid is het verschil tus schen loon of salaris en kostwinnersver goeding bij te passen? Antwoord: De uitkeeringen van den werkgever worden alsdan beschouwd als vrije giften, waarmede bij het bepalen van het bedrag der kostwinnersvergoeding geen rekening wordt gehouden. Vraag: Wordt ook kostwinnersvergoe ding toegekend, wanneer de dienstplichti ge steuntrekker was? Antwoord: Indien de steun bij afwe zigheid van den dienstplichtige niet wordt doorbetaald, wordt de kostwinnersvergoe ding bepaald op het bedrag van den ge noten steun. Vraag: Meermalen wordt de vraag ge steld of degene, die aanspraak op kost winnersvergoeding heeft, die aanspraak verliest ingeval van verhuizing naar elders. Antwoord: Verhuizing naar elders (waaronder eveneens te begrijpen het ge val, dat de tot kostwinnersvergoeding ge rechtigde zjjn of haar intrek bij anderen neemt) heeft als zoodanig in principe geen verlies van aanspraak op kostwin nersvergoeding tengevolge. De vraag is echter of en in hoeverre verhuizing in de feitelijke omstandighe den, welker aanwezigheid voor het even tueel toekennen van kostwinnersvergoe ding vereischt zijn, verandering teweeg brengt, hetgeen in elk bijzonder geval te beoordeelen is. Vraag: Kunnen twee kostwinnersver goeding genietende gezinnen zich vereeni gen, waardoor zij samen het dubbele be drag kunnen innen? Antwoord: Wanneer twee gezinnen zich vereenigen, zullen zij ook by toeken ning van kostwinnersvergoeding als één gezin moeten worden beschouwd. Vraag: Mijn verloofde is gemobili seerd. Komen wij, indien wij huwen on middellijk voor kostwinnersvergoeding in aanmerking? Antwoord: Onmiddellijk na het hu welijk kan aanspraak op kostwinnersver goeding worden gemaakt, indien daartoe tijdig aanvraag bij den burgemeester is ge daan. Haagsche Politierechter In de verleiding gekomen. Mej. C. A. v. d. H., afkomstig uit Lei- muiden, laatst wonend te Leiden, moest terecht staan omdat zij op 21 Juni in een schoenwinkel aan de Haarlemmerstraat te Leiden een handtasch, inhoudende wat geld handschoenen en zakdoeken, had weggenomen, welke toebehoorde aan een andere winkelende dame, die bezig was schoenen te koopen voor haar kinderen. Waarom verdachte zulks gedaan had zal wel nooit uitkomen, want zelfs het rapport was van meening, dat het hier een op zich zelf staand geval betrof en drong aan op een voorwaardelijke straf. Zoowel de Officier als de Politierechter wilden verdachte nog een kans geven, zoodat eisch en uitspraak werden een voorwaardelijke geldboete van 15 subs. 15 dagen. Volkomen onware leugens. N. W., scheepsklinker te A1 p h e n a. d. Rijn, had ruzie met zijn broeder J. W., winkelbediende te Koudekerk, vanwege een gebreid rijwielzadeldekje van veertig cent, dat zijn vrouw gemaakt had en waarvan de betaling uitbleef. Op 24 Juni zag N. W. zijn broeder staan voor den winkel van Verhagen te Alphen a. d. Rijnen zonder iets te zeggen had hij zijn broer bij de keel gegrepen, waardoor de ademhalingsorganen niet meer func tioneerden en J. het benauwd kreeg. Niet temin had hij nog net om hulp kunnen roepen en hij was ontzet omdat toegescho ten omstanders de gebroeders uit elkaar gehaald hadden. Degene met de toegekne pen keel was in een winkel gevlucht, waarna de toeknijper der luchtpijp nog had geroepen: „kom er uit, dan zal ik je open scheuren" Heel logisch had de gevluchte er niets voor gevoeld en was in neutrale haven gebleven. Wegens mishandeling en bedreiging moest N. W terecht staan en hij ontkende pertinent alles en noemde de verklaring van zijn broer allemaal „onware leugens". De Officier nam zulks dadelijk aan en eischte twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak conform. Fotografen-kwestie te Leiden. H. J., fotograaf te Leiden, en W. L. v. D., eveneens fotograaf te Leiden, had den zich voor den Haagschen Politierech ter te verantwoorden wegens oneerlijke mededinging. Mej. A. V. gesch. J. S. te Leiden vertel de als getuige, dat zij op de Papengracht te Leiden een zelfstandig bedrijf heeft. Vroeger werden er films ontwikkeld, want toen deed de zoon van getuige zulks, maar aangezien deze naar Indië was vertrok ken, was het bedrijf via eenen van Brum- melen over gegaan in handen van mej. S. Maar aangezien zij zelf geen films ontwik kelen kon had zij dit laten doen door de verdachten, maar het bedrijf bleef daar gevestigd en de klanten die films lieten ontwikkelen, bleven haar klanten. Ook films bleef zij zelf verkoopen. Op 27 Mei was er door de verdachten in onze courant een advertentie geplaatst, waarin zij naar voren brachten, dat hun bedrijf verplaatst was van Papengracht naar Houtstraat en door deze advertentie te doen plaatsen hadden zij zich schuldig gemaakt aan oneerlijke mededinging, om dat door deze advertentie de schijn ge wekt werd, dat er op de Papengracht nie mand meer was die films verkocht en ont wikkelde, terwijl mej. S. daar bleef wonen en dus haar zelfstandig bedrijf bleef uit voeren. Er ontspon zich nog een debat over de vraag of mej. S. nog wel een zelfstandig bedrijf had. waarbij naar voren kwam, dat mej. S. de films die zij moest ontwikkelen voor haar klanten altijd bracht naar de verdachten, die zulks deden in opdracht dus van mej. S. Zoowel de Officier als de Politierechter vonden de advertentie, zooals zij nu ge plaatst was geworden, misleidend, het geen de wet oneerlijke mededinging noemt. Eisch en uitspraak werden dan ook een geldboete van 5 subs. 5 dagen tegen elk der verdachten. Een onvoorzichtig branderijtje. K. B., boomkweeker te Boskoop, moest terecht staan omdat hij hoogst roe keloos en onvoorzichtig een partij oud hout en takken in brand had gestoken, waardoor eenige bossen hout, gedekt door rietmatten mede in brand waren geraakt en tevens gevaar was ontstaan voor een schuur, welke een eindje verder stond. Nadat als getuige was gehoord de boom- kweekersknecht N. v.d. Meer uit Boskoop, nam de Officier van Justitie het woord, die hetgeen verdachte gedaan had hoogst roekeloos noemde en daarvoor een geld boete eischte van f 75 subs. 2 maanden ge vangenisstraf. Verdachte bestreed, dat hij hoogst roe keloos en onvoorzichtig had gehandeld. Een ieder verbrandt de tuinafvallen en takken. Veertien dagen had hij gewacht op een gunstigen wind en toen hij dacht, dat het wel zou gaan, was de wind plotseling gedraaid. Verdachte zeide dus, dat alles een ongelukje te noemen is, hetgeen een ieder kan overkomen. De Politierechter veroordeelde verdachte tenslotte tot een geldboete van ƒ25 subs. 25 dagen. Diefstal van electrische energie. Zekere van B. uit V e u r, laatst wonend WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DINSDAG 26 SEPTEMBER

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6