NIEUWS KERKNIEUWS MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; 150 per kwartaal. B{J onze agenten 10 cent per wsak; f 180 per kwartaaL Franco per po»t 2.99 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïïl Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? GEDEELTELIJK BEWOLKT. De BUI seint: Verwachting: Plaatselijk ochtendmist, overigens ge deeltelijk bewolkt. Geen regen van betee- kenis. Weinig verandering van tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit uiteen- loopende richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Noor delijke wind, 13 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke Noor delijke wind, 13 gr. C. De Bilt, lichtbewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 6 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwakke Wes telijke wind, 10 gr. C. Maastricht: mist, windstil, 5 gr. C. BUITENLANÜSCU WEEKOVERZICHT. In de algem'eene luchtdrukverdeeling is weinig verandering gekomen. Het gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern ttn Zuiden van IJsland is gelegen, houdt stand. De tweede kern over Groenland en de Poolzee neemt geleidelijk in beteekenis af. Over Scandinavië worden koude polaire luchtmassa's Zuidwaarts getransporteerd. Hierin is het weer buiig en werden vrij groote hoeveelheden neerslag afgetapt. Ona meldt 14 m.m., Wisby 13 m.m. en Vaasa 12 mm. regen. De temperatuur is in geheel Scandinavië gedaald en bijna overal vry a eel onder normaal. Ook in onze omge ving zijn enkele buitjes gevallen. Tenge volge van de heldere en byna windstille nacht daalde de temperatuur in de Bilt tot drie graden. Over Italië en ten Westen van Portugal liggen vlakke depressies, die h er en daar regen veroorzaakten. LUCHTTEMPERATUUR 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Maandagnamiddag 7.25 uur tot Dinsdagmorgen 6.20 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 26 Sept. voorm. 2.20 uur en nam. 2.45 uur. Maan op 17.26 uur Maandagnamiddag. Maan onder 4.34 uur Dinsdagochtend. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer C. J. Lansbergen, thans kapelaan le Amsterdam (O. L. Vrouw Ro zenkrans), benoemd tot pastoor te Schie- broek; en den weleerw. heer J. F. van der Kolk, thans kapelaan te 's-Gravenhage (H. H. Engelbewaarders), tot pastoor te Tuitje- horn. H.H. WIJDINGEN. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft op 23 en 24 September in de kapel van het Theologicum te War mond de volgende H.H. Wijdingen toege diend. De Diakenwijding aan de eerw. heeren: P. J. v. Ba kei, H. Beek, J. de Bouvère, H. J. A. v. Dijk, N. J. Donkers, H. J. Th. v. Duin, E. A. S. M. Duym, H. C. de Graaf, C J. Hageman, A. J. Hartog, P. H. L. v. Ingen. J. Koning, J. M. de Koning, G. H. Lagerberg, M. W. Meiman, H. L. Neder- stigt, L. L. Pas, P. L. M. Plouvier, P. Ro- BINNENLAND PONTIFICALE H. MIS OP 7 NOV. a.s. De St. Willibrord-herdenking. Ter gelegenheid van het twaalfde eeuw feest van St. Willibrord, zullen op Dinsdag 7 November de feestelijkheden te Utrecht culmineeren in een Pontificale H. Mis, op gedragen door den Aartsbisschop van Utrecht Mgr. J. de Jong, in de kerk van O. L. Vrouwe ten Hemel Opneming aan de Eiltstraat te Utrecht. Uitgevoerd zal daar bij worden door de zangkoren van de Ka thedrale Kerk en O L. Vr. ten Hemel Op- reming de acht-stemmige Mis van Pales- trina onder leiding van Sjef v. d. Eerde en J. Smit. Des middags vindt om vijf uur een groot- sche bijeenkomst piaats in de groote con certzaal van Tivoli, waarop prof. Barge eer. herdenkingsrede zal uitspreken. Het Utrechlsch Stedelijk Orchest zal hierbij muzikale medewerking verleenen Daarbij zal o. a. worden uitgevoerd het speciaal hier voor gecomponeerde lied van Hendrik Andriessen, met als solist Johan Lammen. VOOR DE GEMOBILISEERDE MILITAIREN Centrale Raad van Advies voor ontwikkeling en ontspanning geïnstalleerd De Opperbevelhebber van de Land- en Zeemacht heeft den Centralen Raad van Advies inzake ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde militairen geïnstalleerd De raad, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard het eerevoorzitterschap heeft aanvaard, is thans als volgt samengesteld: Voorzitter, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, leden: G. W. F. van Hoeven, referendaris van het departement van Sociale Zaken, dr. H. Brugmans, voorzitter van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, mr. dr. J. Donner, oud-minister van Justitie, lid van den Hoogen Raad, dr. J. Eykman, voorzitter van de Vereeniging Nederlands Volkskracht, prof. J. E. de Quay, hoog leeraar aan dé R.K. Hoogeschool te Tilburg en J. D. S. Paters, kapitein van den gene- ralen staf, algemeen hoofdkwartier. De Opperbevelhebber hield bij deze in stallatie een rede. De voorzitter, jhr. Van Lidth de Jeude, dankte den opperbevelhebber. Aangezien de taak van den Centralen Raad van Advies is, aan de hand van de algemeene richtlijnen voor de ontwikkeling en ontspanning, zorg te dragen, dat deze zooveel mogelijk gelijkmatig aan de ge mobiliseerde militairen in den lande ten goede komen en bevorderd worden zulks in overleg met de verschillende besturen en commissies, die daartoe reeds het initia tief namen, worden deze uitgenoodigd zich tot nader overleg omtrent de voorbereiding en uitvoering hunner plannen tot den Raad te wenden. Men gelieve zich te richten tot het secre tariaat, dat voorloopig gevestigd is te 's-Gravenhage, Lange Voorhout no. 7. De Raad is voornemens, op nader te be palen tijdstip een nationale inzameling te houden. H. M. de Koningin heeft een aanzien lijke gift geschonken aan den raad van advies voor ontwikkeling en ontspanning van militairen. BUREAU VOOR KATHOLIEKEN BLINDENZORG Te Maastricht is geopend het Centraal Bureau voor het R.K. Blindenwezen in Nederland, waarin zijn ondergebracht de Federatie van R.K. blindencommissies in Nederland. De Ned. R.K. Blindenraad en de Commissie voor blindenzorg in Limburg Bij deze plechtigheid waren o.a. tegen woordig de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, de bisschop van Roermond, Z.H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, het dagelijks bestuur der R.K. Statenfractie, de burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, de heer M. de Jong, Maastricht, ondervoorzitter van den Nat. R.K. Blindenbond en voorzitter van den R.K. Blindenbond, A. C. J. Moonen, secretaris-penningmeester van de Federatie van R.K. Blindencommissies in Nederland, de blinde pater Andreas O.M.C., Veip, geestelijk adviseur der blindenorganisaties in Noordbrabant en Lucianus, Hoensbroek, geestelijk adviseur van den R.K. Limb. Blindenbond „St. Odilia". Er zijn verschillende toespraken gehou- mijn, J. A. M. Rhode, Th. G. Rosier, W. J. v. Schie, A. J. M. Sprong, A. Strooband, C. J. v. Teilingen, C. H. Vriezekoop, W. G. Vroom, J. W. v. Went. De kleinere Wijdingen aan de eerw. hee ren: C. Bakker, F. J. Blommestijn, J. N. Blonk, C. A. de Bot, J. A. L. Cramers, H. J. J. Danckaarts, R. W. M. Geraets, J. A. Th. Goudt,, C. J. K. Hamakers, A. Hammer- stein, J. Th. G. v. d. Hoeven, J. M. E. Koet, H. G. P. Kolfschoten, J. P. H. Koomen, P. de Lange, J. A. L. Laurent, N. M. Nooy, N. v. Paaschen, H. v. d. Plas, Th. Scholtes, C. J Vink, P. v. Vliet, G. J. B. de Wit, L. C. J. Wüst, P. G. v. Zijp. Allen studenten van het Theologicum te Warmond. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apolheken te Leiden wordt van Zater- g 23 tot en met V r ij d a g 29 Sept. a' s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeeslsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VOOR DE MISSIE Vorig bedrag 188.75 Van de volgende het volgende: N. N. 10.— Fam. P. 10.— Fam. B. 2. N. N. 2.50 X. S. 1— N. N. 1.50 Totaal 215.75 Ik ben dankbaar voor dit flinke bedrag, maar toch hoop ik er de laatste dagen nog een grooter som van te kunnen maken. Mis schien dat het lukt. Maar dan alleen met Uw hulp. In ieder geval zeg ik alle wel doeners der missie in West Afrika nog maals mijn hartelijken dank. Father G. GUSSENHOVEN, Missionaris van de Kameroen Groenhovenstraat 3, Leiden den bij de opening van dit nationale cen trum van het R.K. Blindenwezen in Neder land. Mgr. Lemmens verrichtte de in zegening van het mooi-ingerichte gebouw. TELEGRAMMEN VOOR MILITAIREN. Bij binnenlandsche telegrammen bestemd voor militairen wordt het adres van het dienstonderdeel als één woord gerekend, bijv.: Sergeant Jan Streepstra (3 woorden) 3e comp. le bataljon 2 reg. infanterie veld leger (1 woord). Voor dit adres zullen dus in het geheel 4 woorden in rekening worden gebracht. GOUDEN JUBILEUM IN DE JOURNALISTIEK. Op Zondag 1 October a.s. is het vijftig jaar geleden, dat de heer J. B. Vesters zijn intrede in de journalistiek deed. Op dien o&g zal hij tevens 20 jaar hoofdredacteur van de „Volkskrant" zijn. Het feest zal worden herdacht met een plechtige hoogmis om 10.45 uur in de kerk van den H. Paul us, Tuindorp, Van half één tot 2 uur des middags zal gelegenheid zijn den heer Vesters met zijn jubileum te com plimenteeren in Hotel „Kasteel van Ant werpen", Oudegracht 129. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Uitslag Prijsvraag tekst Bondslied. Verschenen is het rapport van de Jury inzake de prijsvraag voor de tekst van een bondslied van de Ned. R. K. Middenstands bond. - Ingekomen waren 43 inzendingen, die aan de in het prospectus voor de inzending gestelde voorwaarden voldeden. De Jury, bestaande uit de heeren J. A. Koops, Venlo, Rector Dr. A. A. Olierook, Amsterdam en Mr. F. J. H. Bach, Den Haag, was aangenaam getroffen door het enthou siasme, het idealisme en de goede bedoe lingen, waarvan de talrijke inzenders zoo wel door het enkele feit van de inzending als door hun product zelf hebben blij* ge geven. Intusschen mag zij helaas niet zeggen, dat de kwaliteit van de ingezonden gedich ten evenredig kan worden geacht aan hun aantal. Slechts één inzending had naar de mee ning der Jury voldoende poëtisch gehalte om als eventueel bondslied in aanmerking te kunnen komen. Aan deze inzending, onder het motto „De Nieuwe Tijd" kon de prijs var 75. •worden toegekend. Zij bleek afkomstig van den heer Jos. van Schaveren, journa list te Alkmaar. Het verheugde de Jury naast het toeken nen van de eigenlijke prijs aan de beste inzending, te kunnen overgaan tot de aan wijzing van een tweetal inzendingen, die voor een troostprijs in aanmerking kwa men. Het betrof hier een pry's van 25.— als eerste troostprijs, die kon worden toege kend aan de inzending onder het motto „Deo Adjutore" van den heer Joh. H. Th. M. Eitjes te Hilversum. Een tweede troost prijs ten bedrage van 20.is ten deel gevallen aan de inzending onder het motto „Opus Justitiae Pax" van den heer F. W. J. Beerens te Rotterdam. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch Recht: de heer S. Tjondronegoro, Leiden. Candidastsexamen Rechten: de heeren J. H. Sanders, Rotterdam, J. van Hiele, Assen, mej. E. Spanjer, Den Haag. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Een ouder- en actie-avond. De Leidsche K. J. M. V. „St. Peter Ka nis" heeft gisteravond het seizoen ingezet met een actie-avond in een der bovenza len van de „Harmonie". De belangstelling was werkelijk goed te noemen niet alleen van de K. J. M. V.'ers zelve maar ook van de zijde der ouders. Het programma, dat geboden werd, was niet overdadig, maar we zouden het willen noemen „klein maar fijn". Propaganda en goede zang vormden het hoofdbestanddeel, terwijl verder de on derlinge gezelligheid voor de rest zorgde. De avond werd geopend door den voorzit ter, den heer A. C. J. Duindam, die allen een hartelijk welkom toeriep, onder wie den bonds-moderator rector L. Beune en den moderator met zijn St. Odo-koorkna- pen en vooral de voortrekkers, waarvan de voorzitter hoopte, dat zij in de toekomst him daadwerkelijke medewerking zullen geven. Verder was spr. verheugd over de opkomst der ouders, waarin hij zich een me deleven met de K. J. M. V., een medeleven, dat men niet missen kan. Na dit korte maar krachtige openings woordje werd door allen het Bondslied ge zongen, waarna begonnen werd met de af werking van het programma. De St. Odo- koorknapen begonnen met een zestal stem mige liederen, na de pauze kwam het meer luchtige gedeelte, die zij ten gehoore brach- en op de bekende goede wijze onder lei ding van hun eminenten leider den wel eerw. heer E. Paap. Achtereenvolgens wer den de aanwezigen verrast op het Wiegen lied van Brahms, Die Nacht van Fr. Abt Der Gartner, Standchen van Schubert, Ma-' donnakindje en Maria auf dem Bergen. Het behoeft natuurlijk niet gezegd, dat telken male een dankbaar applaus opklaterde. Daarna beklom de Bondsmoderator, rec tor L. Beune, het spreekgestoelte om het winterprogramma der K. J. M. C. uiteen te zetten. Spr. begon met te verklaren, dat het in dezen tijd van oorlog haast vermetel te noe men is om over een gezins- en familiepro gramma van de K. J. M. V. te gaan spre ken. Maar de K. J. M. V. staat niet stil en het is te verantwoorden. Wij kwamen met een Nieuwe Gemeenschap en pas kwamen wij daarmede, aldus spr., of de mobilisatie brak uit, waarbij ook de K. J. M. V. werd getroffen want bijna éénvierde van de K. J. M. V.'ers is onder de wapenen geroe pen. Maar de K. J. M. V. staat niet stil en spr. gaat daar iets dieper op in, om vervol gens te wijzen op de vermanende stem der H Kerk die Zij deed hooren na den wereld oorlog 19141918. Maar men stoorde er na genoeg niet aan. Een proeve van 25 jaar na den vorigen wereldoorlog is mislukt en nu in 1939 staan wij weer voor een nieuwen oorlog die, wie weet, hoeveel jaren kan duren. Dit is een straf van God om na dezen oorlog weer aan het menschdom de kans te geven. Daarom is het van de K. J. M. V. niet vermetel om mee te helpen bouwen aan de Nieuwe Gemeenschap. Daarna behandelde spr. de oorzaken van dezen oorlog en gaf daarvan een uitge breide zienswijze. De democratie kwam te genover de samengaande dictaturen van Duitschland en Rusland te staan. Wij allen hebben de dictatuur de laatste jaren kun nen volgen. Een dictatuur, die van zoo ve len het verantwoordelijkheidsgevoel dood de. Het werden willooze menschen. Door de verkrachting van de zielen en de karak ters heeft men de basis voor dezen oorlog gelegd. Als heel de menschheid eens onbaatzuch tig was en wilde medewerken aan een waarachtig Nieuwe Gemeenschap! Deze oorzaken grondig behandeld hebbèn- de wees spr. op de vier pijlers, waar men op moet bouwen: godsdienst, zedelijkheid, rechtvaardigheid en liefde. En dan zou spr. willen nazeggen het bekende zinnetje van den Bond zonder Naam: „begin bij je zelf". Spr. wendde zich vervolgens tot de le den en de toekomstige leden van de K. J. M. V. om hen te vragen eens in zichzelf te keeren om zich eenige dingen af te vra gen wyzende op de reeds eerder genoem de pijlers. Spr. gaf eenige raadgevingen, zooals een goed inzicht, wat men nu wel en wil bereiken. Een training van een goed verstand om alles in te zien en be reidheid van wil en het aanvoelen van alle sociale dingen. En daarin komt de K. J. M. V., de jonge middenstanders tegemoet. Zij helpt jullie, aldus spr., helpen jullie dus haar. Maar de K. J. M. V. staat niet alleen, want zij heeft boven en onder zich allerlei Katholieke vereenigingen. En als al die 'vereenigingen en organisaties nu eens hiel pen, ieder in zijn vereeniging of organisa tie, en daarin weer ieder voor zichzelf, dan zou men komen tot een grootsche Nieuwe Gemeenschap. Spr. gaf vervolgens en karakter-ideaal voor de Jonge middenstanders, de woor den uit het Verbondslied aanhalende „een man van karakter, een man van den daad". Op uitvoerige wyze ging spr. hier op in en wees op de concrete formuleering van ka rakters en daad. Spr. behandelde meer gedetailleerd het winterprogramma, dat komen gaat en dat gericht zal zijn op gezins- en familieleven. Dat alles zal met elkaar besproken worden en van alle zijden belicht. Ook het indi- vidueele zal daarbij niet vergeten worden. Ten slotte vroeg spr. de belangstelling van alle Leidsche middenstandouders, want er staat toch zooveel op het spel voor him kinderen. Leiden mag niet achterblijven bij tallooze andere plaatsen, waar de mede werking reeds groot is. Begrijp allen de diepere bedoeling, be sloot spr. zyn begeesterende rede en werkt allen van ganscher harte mede om dit win terprogramma te doen slagen. De voorzitter bracht den eerw. spr. har- R. K. MILITAIRENVEREENIGING Vorig bedrag v. S. 31.— 2.50 Totaal 33.50 Hept hen, die Uw mannen en zonen helpen! Giften worden dankbaar aanvaard door den Directeur, den zeereerw. pastoor R. Smitz O.F.M., R.K. Pastorie, Haarlemmer straat 104; door den Penningmeester den heer P. J. v. Kampenhout, Haarl.straat 125, giro 313847, en aan het bureau van „De Leidsche Courant." telyk dank voor zijn gloedvol betoog, waarmede de aanwezigen allen instemden. Na een korte pauze was het woord weer aan de St. Odokoorknapen, die thans een aantal luchtige zangnummers ten beste ga ven, beginnende met twee composities van den eerw. directeur, de St. Odo-Marsch en Jan Vroolijk, om ten slotte te besluiten met het bekende „Met muziek door het le ven". Resumeerend kunnen wij niet andera constateeren dan dat deze eerste avond uit muntend geslaagd is en niet zal nalaten haar vruchten in de toekomst af te wer pen. De secr. deelde ons nog mede, dat het het bestuur groot genoegen doet, te kunnen mededeelen, dat op dezen openingsavond een bedrag is bijeen gebracht waaruit de onkosten voor 10 mobilisatie abonnementen „Keten" bestreden kunnen worden. Aan allen, die aan den opbrengst heb ben medegewerkt, recht hartelijk dankl „ST. RAPHAëL" Vrijdag j.l. had Sint Raphaël wederom de eerste ledenvergadering van dit seizoen. De opkomst was bevredigend alhoewel het beter had kunnen zyn. Na de gebruikelijke opening werd begonnen met de behande ling der ingekomen stukken. Zeer zakelijk werd alles afgehandeld en besproken. Door de leden werden geen voorstellen ingediend voor den Raad van afgevaardig den. Door den secretaris werden drie voorstellen ingediend, welke door de ver gadering werden aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen stuk betreffende het verstrekken van gasmas kers aan het personeel der spoorwegen ver kreeg de G.A. het woord over dit onder werp. Spreker gaf een zeer duidelijke uit eenzetting wat te doen bij eventueele luchtaanvallen en over het gebruik van het gasmasker. De voorzitter dankte zijn eerw. voor deze heldere verklaring. Mededeeling werd gedaan, dat op Zondag 22 Oct. een H. Mis zou worden opgedragen voor de zielerust van het overleden .id S. Warmendam in de kerk O.L.Vr. Hemel vaart en St. Joseph aan den Heerensingel te kwart voor negen. Na de rondvraag kreeg de G.A. nog even het woord over: ..In elk gezin een Katho lieke Courant". Het is te betreuren, dat in vele gezinnen daaraan zoo slecht de hand wordt gehouden. Een Katholieke Courant doet dikwijls meer in een gezin dan de beste kapelaan, aangezien de Courant eiken dag komt, en de kapelaan niet. Laten voorts de Katholiek georganiseer- den vooral in dezen tijd er diep van door drongen zijn, dat het mooie gebruik in het gezin: de maandelijksche H. Communie en het dagelijks gezamenlijk bidden van het Rozenhoedje van onschatbare waarde is. Na het gesprokene dankte de voorzitter nogmaals voor de wijze lessen, en hij hoopte, dat het zou ter harte genomen worden. VEREENIGING VAN MATHESIANEN Excursie naar het Westland Onder leiding van den heer M. van Zwieten de Blom vertrokken Zaterdag middag om 2 uur een 25-tal Mathesianen per touringcar van de school van het Kon. Gen. „M.S.G." naar het Westland. Na een voorspoedige reis arriveerde men pl.m. 3 uur in Monster, waar het gezelschap werd ontvangen door het eere lid en oud-voorzitter van de V.V.M. den heer P. M. Vleugels. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de hoofdpost van de Luchtbescher ming in het Westland, waar door den heer Vleugels een toelichting van de werking van den luchtbeschermingsdienst werd ge geven. Vervolgens werd de oude toren van Monster beklommen en, eenmaal boven gekomen bleek, dat deze moeizame tocht niet tevergeefs was afgelegd, want een schitterend panorama strekte zich voor de oogen van de excursisten uit. Na eenigen tyd van het prachtige ver gezicht over zee en de ontelbare druiven- kassen te hebben genoten, werd met de afdaling begonnen. Het volgende bezoek was aan een drui- venkweekerij, waar de rondwandeling door de kassen een evenement vormde, dat door de deelnemers wel zeer op prijs werd ge steld. Tusschen het groene bladerdak hin gen de duizenden trossen druiven, hetgeen een buitengewoon fraaien aanblik bood. Achter de welvoorziene tafels met drui ven werd door de Mathesianen blijk ge geven, dat zij in het druiven eten hun mannetje staan en dit vormde dan ook een smakelijk slot van deze geslaagde excursie. De leider, de heer van Zwieten de Blom en de V.V.M.-voorzitter dankte namens de deelnemers den heer Vleugels voor zijn medewerking en hierna ging het weèr op Leiden aan, waar men omstreeks 6.30 uur arriveerde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2