RECHTZAKEN Laatste berichten MARKTBERICHTEN VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 .V&uUeaen aan fud&! „Zij liggen nu In een vreem de stad het vaderland te verdedigen" Een huis vol soldaten Als ik op een overigens donkeren avond naast het in den maneschijn glinsterende water fiets, op weg naar het gebouw der R.K. Militairen-Vereeniging, speelt er zoo'n oud sentimenteel wijsje verloren door mijn hoofd. Zoo iets van: Verdreven van huis. En het wil er niet uit ook. Als ik de herkomst van dat versje poog te ontdekken, kom ik alleen maar tot een associatie van gedachten, waarin soldaten, weggehaald uit hun huisgezinnen en za ken, de hoofdrol vervullen. Verdreven van huis Zoo ga ik langs het glimmende water, waarin het gele licht van een lantaarn rimpelt. Maar op den hoek is een huis, dat vroo- lijk, de donkere omgeving in aanmerking genomen, bijna lichtzinnig vroolijk, zich aan geen duisternis stoort. Een huis vol soldaten. De blijde vensters verlichten de straat. Wanneer ik binnen ben gegaan, vagen nieuwe indrukken dat sentimenteele wijsje volkomen weg. Want daar galmt door de blijde ruimte een andere stem. een ander wijsje en dat van een gansch andere in houd is dan het valsch sentimenteele „Verdreven van huis". Die stem is de stem van een zeer be kenden Leidschen huisvader, die, zooals Pastoor Smitz zegt, twaalf kinderen heeft en er jong bij is gebleven, en dan verwon dert het je ook niet, - dat hij daar zingend staat te verkondigen, datMarie de zonnestraal van ons leven is en de schat van de compagnie. En dit hupsche refrein volgt unverfroren op soldateske mededee- lingen over eten en vlooien, wat ove rigens niets met Marie te maken heeft. Maar dat doet er niet toe. Marie is Marie en het is een aardig, vlot refreintje, dat alle soldaten gaarne uit volle vaderlandsche borst meejubelen. Als het lied uit is, maakt een jongeling verder muziek, door ijverig de toetsen der piano te bewerken. Intusschen klotsen de biljartballen en schuiven de damschij ven. En toch zijn de meeste van deze brave landsverdedigers gehuwd en vaders van zelfs kinderrijke gezinnen. Soldaten, die uit hun gezinnen zijn weggehaald of die hun zaken aan hun lot of aan een ander moesten overlaten. Zij „liggen" nu in een vreemde stad het vaderland te verdedigen. En toch:mistroostig is het niet. Er zijn zelfs heel wat Duitsche Hollan ders hier. Jongens, die in Duitschland ge boren zijn en opgevoed, maar die Neder lander gebleven zijn, ofschoon zij soms hun eigen moedertal niet meer verstaan. Hun ouders wonen in Duitschland, hun vrouw en kinderen. Daar is hun werk kring, hun huis, hun leven. In die maat schappij daar zijn zij volkomen opgenomen, deze heeft hen geassimileerd. Nu zijn zij hier wie weet voor hoelang. Verdreven van huis! Feitelijk wel. Eenigen van hen hebben momenteel verlof en zijn.... naar de grens vertrokken. Er over mogen zij niet. Zij blijven aan deze zijde van de grens, maar aan den anderen kant van dien denkbeeldigen lijn staat een vrouw, zijn vrouw en zoo kunnen zij elkander weer zien en spreken. Maar overvloedig hebben die soldaten het hier niet. O, het eten bij de soldaten is goed, voor een verdediger van ons vaderland is niets te goed ondanks het liedje, dat de huisvader-conférencier-chan sonnier zooeven zong en waarin hij ver telde: Over het eten valt niet te klagen, Je wordt al misselijk als je het ziet. Maar zij zijn met Marken uit Duitsch land gekomen en voor één Mark krijgen zij hier niet meer dan 8 cent. Gelukkig zijn zij „gute Kameraden". Als zij 's avonds den dorst niet langer meer kunnen verdra gen, bestellen zij één fleschje bier var cent met.twee glazen. Zoo hebben zij ieder een glas bier voor iy3 cent. En toch hebben al deze moeilijkheden tengevolge van het gedwongen verblijf in een vreemde stad geen invloed op de stemming, die er heerscht in het lichte en gezellige gebouw der R.K. Militairen-Ver eeniging. Er is warmte en gezelligheid. De confe rencier is weer gaan zingen, en een sol daat goochelt op het biljart met twee bil jartballen boven op elkaar. De koffiegeur wandelt door de volle, ge zellige zaal, waar vroolijkheid heerscht, maar waar ook wapenbroeders zich in eer ernstig gesprek bevinden. Overigens is er dat heele kleine kamer tje, vlak naast den ingang, waar de di recteur der R.K. Militairen-Vereeniging, Pastoor R. Smitz, vriendelijk en voorko mend als altijd, voor iedereen klaar staat, waar alle moeilijkheden worden besproken en zoo mogelijk opgelost. Pastoor Smitz weet beter dan wie ook, dat een vriendelijk woord van hart tot hart en een vroolijk, zonnig gelaat won deren doen. Dan is er nog de kleine lees- en schrijf kamer, waar de een zich verdiept in een avonturenroman en de ander zijn gedach ten per brief naar huis laat gaan, naar vrouw en kinderen. Er is nog een groote zaal en zelfs een zitje buiten. Zonder dit huis zouden de militairen verloren loopen in de stad. Nu is het goed voor hen hier te zijn. Maar toch wil het bestuur der R.K. Mi litairen-Vereeniging den soldaten meer geven. Het wil muziekavonden organiseeren. voordrachtavonden, lezingen en om dit doel te bereiken zijn er nu drie comité's, die resp. meer willen doen op maatschap pelijk gebied, ontspanning en godsdienst. Immers van de 4000 miliairen, die Lei den op het oogenblik telt, zijn er vele ka tholiek en onder hen zijn er weer velen, die hun studie of hun werk zien onderbro ken. Zoo wil nu de commissie voor maat- schappelijken arbeid cursussen organisee ren voor talenstudie, handelskennis, elec- trotechniek, kortom voor alles, waarin de jongens belang stellen. Is voor een bepaalde taak- het vereisch- te aantal aanwezig, dan is er in een stad als Leiden met zijn vele scholen en leer krachten op ieder gebied, ook mogelijkheid dit te verwezenlijken. Zoo zullen velen toch hun arbeid of hun studie kunnen voortzetten. Dezen zelfden weg wenseht men te vol gen op het gebied van ontspanning en godsdienst. Wel niemand zal denken, dat dit alles zonder geld geschieden kan. Er zijn al goede gevers geweest, die si garen brachten voor de soldaten, boeken en populaire muziek en vooral het laatste is zeer welkom. Maar met de bescheiden subsidie, welke de R.K. Militairen-Vereeniging geniet, zijn deze plannen niet te verwezenlijken. En als de soldaten zóó trotsch zijn op hun diploma, dat zij na trouw bezoek aan hun vereeniging bij hun vertrek ontvan gen, dat het voorkomt, dat na 30 jaar om een nieuw diploma wordt verzocht, omdat het oude vergeeld en vergaan is, dan mo gen wij overtuigd zijn, dat de R.K. Mili tairen-Vereeniging goed werk, zeer goed werk verricht. Er worden steunbonnen verkocht, er wordt een actie gevoerd door het ijverige bestuur om donateurs te werven, maar er moet nog meer worden gedaan. Er moet graag en gul gegeven worden. En u zult dat doen, door nu direct uw gave te brengen aan den Directeur, Pas toor R. Smitz O.F.M., R.K. Pastorie, Haar lemmerstraat 104, Leiden, of bij den pen ningmeester, den heer P. J. van Kampen hout, Haarlemmerstraat 125, Leiden. Dit alles heb ik gezien en gehoord bij mijn avondlijk bezoek aan de R.K. Mili tairen-Vereeniging aan de Mare. En toen ik terugging langs het water, waar de maan in scheen, heb ik mij afgevraagd, wat mijn gedachten zouden zijn, indien ik mijn huisgezin zou moeten achterlaten. En ik dacht aan de zorgvolle rim pels in het voorhoofd van vele vrouwen, die denken aan hun man, hun verloofde, te midden van vreemde kameraden in een vreemde stad. En God weet voor hoe lang. Vele van die vrouwen hebben het blijde, zonnige Militairen tehuis gezien toen zij den eersten Zondag hun mannen bezoch ten. Dat bezoek heeft de zorgenrimpels uit hun voorhoofd weggestreken. Laten wij daarbij behulpzaam zijn. Want mèt de soldaten helpen wij hun vrouwen enhun huisgezinnen. Wij zijn thuis. Zij zijn verdreven van huis. F. SCH. De eerste gift is reeds ontvangen. Het is een gift van f 5.die hopenlijk door meerdere zal worden gevolgd. Wij beginnen dus met 5. Wie volgt? ontspanning voor militairen. Het Comité voor Ontspanning aan de hier en in de omgeving gelegerde militai ren ontving bereids eenige giften. Daar onder bevindt zich een bedrag van ƒ94.75 van de „Groenen van het L. S. C." We herhalen hier nog eens nader en be ter het adres waarheen men zijn giften kan zenden: Gironummer 2915 ten name van Noord-Holl. Landb.cred. N.V. bijkantoor Leiden voor „Ontspanning militairen". begrafenis van prof. dr. a. j. wensinck. Op het rustig gelegen kerkhof aan het Groene Kerkje te Oegstgeest heeft heden middag in allen eenvoud dooh onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van prof. dr. A. J. Wensinck, in leven hoogleeraar in de Oostersche talen aan de Leidsche Universiteit. Onder de aanwezigen merkten we o.m, op: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, pre sident-curator der Leidsche Universiteit en mr. P. E. Briët, lid van dit college, prof. dr. F. Muller Jzn. en prof. dr. A. W. By- vanck, resp. rector magnificus en secreta ris van den Acad. Senaat, prof. dr. N. J. Krom, prosecretaris van den Senaat en decaan van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, jhr. mr. A. c. D. de Graeff, Oud-Gouverneur-Generaal van Ned. Indië en Oud-Minister van Buit. Zaken, prof. mr. J. van Kan, oud-voorzitter van den Raad van Ned. Indië, prof. Ph. S. van Ron- kel, voorz. van het Oostersche Gemeen schap in Nederland, dr. H. Roskam, direc teur der Stichting Nederland en Ned. Over- zeesche Gewesten, prof. P. Scholten uit Amsterdam, namens de Kon. Academie van Wetenschappen, prof. dr. W. Martin, di recteur van het Prentenkabinet alhier, dr. W. H. Rassers, directeur van het Museum voor Volkenkunde, dr. W. D. van Wijn gaarden, directeur van het Museum van Oudheden, drs. E. Pelinck, directeur van het Sted. Museum de Lakenhal, dr. P. Tesch, directeur van den Geol. Dienst, prof. L. Palache uit Amsterdam, prof. mr. F. de Vries uit Rotterdam, tal van hoogleeraren der Leidsche Universiteit, het collegium van het L.S.C., afgevaardigden van de W SL, van „Sanctus Augustinus" en andere studentenvereenigingen, vertegenwoordi gers van faculteiten, enz. Met de familie kwamen in den stoet nog mede de professoren jhr. v. Eysinga, dr. Huizinga, dr. Kuenen en dr. Kristensen. Toen de met een zwart kruis gedekte kist, waarop een kruis van witte bloemen in het graf was neergelaten, trad ds. T. J. Jansen Schoonhoven naar voren om mede te deelen, dat het de uitdrukkelijke wensch van den overledene was, dat er aan zijn graf niet zou worden gesproken, doch dat er alleen plaats zou zijn voor een woord uit de H. Schrift en voor gebed. Spr. las daarop voor uit Mattheus XI, II Cor. 5 en I Cor. 15„ waarna hfj voorging gebed. De zoon van den overledene dankte de aanwezigen hierna voor de eer zijn vader bewezen en voor de belangstelling, welke de familie van zoo talryke zijde mocht on dervinden. gem. luchtbeschermingsdienst wijk vn Het wijkhoofd en assistenten v. d. Gem. Luchtbeschermingsdienst van Wijk VII, gisteravond in vergadering bijeen, verzoe ken ons meed te deelen, dat binnenkort aan alle inwoners van die wijk een circulaire zal worden gezonden, waarin een nadere uiteenzetting zal worden gegeven van de verdeeling der functies, de werkwijze enz. Men wachte dus rustig deze circulaire af en bedenke, dat aan een goede voorberei ding vele werkzaamheden verbonden zijn. In dit verband wordt dan ook gerekend op uw aller medewerking en herinneren er aan, dat nog steeds gaarne opgave van naam, adres, met geboorte-datum en be roep wordt ingewacht van hen, die zich voor eenigerlei functie willen beschikbaar stellen. Zulks te adresseeren aan het Wijkhoofd, den heer Leo Zitman, Utr. Jaagpad 36, alhier. Personen, die zich voor Wijk VII willen beschikbaar stellen, moeten wonen binnen de begrenzing: Zoeterw. Singel, Crone- steinkade, v. d. brandelerkade, Rijn- en Schiekanaal met Roomb.weg, Hooge Rijn dijk tot aan Gem. Zoeterwoude en Utr. Jaagpad tot aan Zijlsingelbrug. Zij die zich reeds hebben opgegeven aan de Vereen, voor Luchtbescherming behoe ven zich niet meer op te geven. oplichter geknipt. Den laatsten tijd werd Lelden weer eens onveilig gemaakt door een oplichter, die er zijn werk van maakte, onder schoonklin kende namen en onder het mom van def tig doen, winkeliers te dupeeren door goe deren te „koopen" of „op zicht" mee te nemen en niet te betalen of terug te bren gen. Juweliers, opticiens en winkeliers in heerenkleeding kregen bezoek van het jongmensch, die voorgaf te heeten „jhr, van Lennep" of „jhr. Beelaerts van Blokland". Gouden ringen, horloges, barometers, hee renkleeding enz. liet hij op zicht komen aan een bepaald adres enmen zag nimmer meer iets van het heerschap. Thans is de recherche er in geslaagd in Den Haag de hand te legen op den 24-ja rigen L. M. V., mecaniciën aldaar, die ver dacht wordt van deze oplichtingen en po gingen tot oplichting de dader te zijn. Hij is door verschillende winkeliers her kend, doch gaf slechts één feit toe. Meerde re voorwerpen, o.m. een polshorloge zijn op hem bevonden. Winkeliers, die meenen door verdachte gedupeerd te zijn, worden verzocht hiervan mededeeling te doen bij de politie. orgelconcert leo mens. Vrijdag-avond 29 September concertee ren mevr. Henriëtte Sala (sopraan), Char les van Isterdael (cello) en Leo Mens in de Pieterskerk. Bij de samenstelling van het programma werd met de tijdsomstandigheden rekening gehouden. Militairen hebben tegen sterk geredu- ceerden prijs toegang. De netto-opbrengst is, zooals gewoonlijk, voor het orgelfonds. h. l. o. Het comité LeidenOegstgeest deelt me de, dat er gelegenheid bestaat voor het af leggen der H. L. O.-proeven. De gemeenteraad vergadert op Maandag 9 October 1939 a a tie: prof. dr. ir. Goudriaan, Ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsfel, in een spe ciale trein, bestaande uit een versierde lo comotief, een wagon van de directie en een wagon speciaal gereserveerd voor een groep journalisten, een feestileis door het land gemaakt. Onder hen, die op uitnoo- diging van de directie eveneens deze bij zondere reis door Nederland nledemaakten, bevonden zich de heeren H. J. van Braam beek en H. F. Timmermans, leden van den personeelraad, alsmede ir. W. J. Berdenis van Berlekom, hoofdinspecteur, ir. W. H. G. Rambonnet, inspecteur van het vervoer r. O. Schutte, van de afdeeling weg en werken. Omstreeks 9 uur vertrok deze unieke trein van het buurtstation te Utrecht, ach tereenvolgens stoppend in Bilthoven, den Dolder, Amersfoort, Baarn, Hilversum en Amsterdam ca op ieder station werd de directie officieel ontvangen door een de putatie van het personeel. De fraai aangebrachte versieringen, een waardevol resultaat van het initiatief, uit gegaan van het personeel, werden bezich tigd. Overal trok deze speciale trein niet al leen de aandacht van het stationspersoneel, doch ook van de vele reizigers, die zich juist op dat oogenblik op het station bevonden. Te ongeveer half twaalf had op het sta tion te Amsterdam een huldiging plaats van de directie, enz. Te 12.15 uur vertrok de versierde direc- tietTein onder het gejuich van het aanwe zige spoorwegpersoneel naar Haarlem, waar eveneens een huldiging plaats vond en het noenmaal werd gebruikt. Verder bezocht de trein in den loop van den middag Vogelenzang, Leiden, den Haag, Schiedam, Rotterdam en Gouda, waarna omstreeks 7 uur de reis in Utrecht een einde nam. DE „NIEUW AMSTERDAM" NAAR DE VEREEN. STATEN. De „Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerikalijn is vannacht onder groo te belangstelling uit Rotterdam vertrok ken. De drukte was groot, maar dat nam niet weg, dat men toch een aantal vooraan staande persoonlijkheden, die de reis zou den meemaken, kon onderscheiden. Zoo zag men o.a. den bekenden pianist J. Smeter- ling, verscheidene diplomatieke vertegen woordigers, zooals Don Juan F. de Cade- nas, Spaansch ambassadeur te Washington, P. Forthomme, Belgisch ambassadeur te Tokio, A. Wiechmann-Murphy, zaakgelas tigde van Chili, H. Edgar Lindsay, gouver neur van Massachusets. Voorts waren er figuren uit de financieele wereld, als mr. Oei Tjong Hauw, president van het gelijknamige concern in Batavia en mr. F. Thun, industrieel uit Reading (Phila delphia). Ook de Nederlandsche kampioen bokser Bep van Klaveren scheepte zich in, terwijl onze schaakmeester Max Euwe aanwezig was om familieleden en den jour nalist H. R. Knickerbocker en zijn vrouw en twee dochters uitgeleide te doen. Om 10 uur nam het embarkeeren een einde en even na middernacht werden do trossen losgesmeten. PRINSES JULIANA IN HET RO0DE KRUIS. Prinses Juliana heeft hedenochtend als voorzitster van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de bestuurs vergadering in het gebouw aan de Prin- sessegracht gepresideerd. HET DRAMA AAN HET MARCONIPLEIN TE ROTTERDAM. Uit het voortgezette onderzoek in ver band met den vannacht in een café aan het Marconiplein te Rotterdam gepleegden doodslag is gebleken, dat de verslagene de 38-jarige steward A. A. Stone is, afkomstig uit New Orleans. De verdachte is de 36-jarige Philippijn E. F. H., woonachtig te New Orleans. De man is opgesloten. KIND IN ERGERLIJKEN TOESTAND ACHTERGEBLEVEN De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde wegens het achterlaten van een baby in zeer hulpbehoevenden toestand in den nacht van oud op nieuw van dit jaar en den volgenden nacht, als gevolg waarvan de beentjes van het kind in bevroren toe stand kwamen te verkeeren en het leven van de kleine in gevaar kwam, een 22-ja rige vrouw te Krimpen a. d. IJssel tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Binnenland HET EEUWFEEST DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Feestreis door het land. In verband met het eeuwfeest der N.V. Nederlandsche Spoorwegen heeft de direc- lijk is op grond van den Europeeschen oor logstoestand. Nadat als eerste Duitsch-binnenlandsche lijn de luchtlijn Berlijn—Dantzig—Konings bergen is hervat, kan verwacht worden, dat het vliegverkeer ook op andere trajecten binnenkort zal worden hervat. Ook lijnen naar het buitenland zullen weer in bedrijf worden genomen, aange zien een aantal landen van Duitschland uit ongehinderd kan worden bereikt. DE DEMARKATIELÏJN IN POLEN. BERLIJN, 22 September (D.N.B.). De Duitsche regeering en de regeering der Sovjet Unie hebben de demarkatielijn vast gesteld tusschen het Duitsche en het roode leger. De demarkatielijn loopt langs de rivieren Pisa, Narew, Weichsel en San. OPTREDEN VAN IIONGAARSCHE TROEPEN? Over de Poolsche grens. ROME, 22 Sept. (Stefani). Uit Jasina (Subkarpathisch Hongarije) wordt aan de „Popoio di Roma' gemeld, dat tengevolge geweldplegingen te Slankl Hongaar- sche troepen de Poolsche grens 'zijn over getrokken en deze plaats hebben bereikt met het doel er de orde te handhaven en verder bloedvergieten te voorkomen. De bezetting van Sianki en omstreken door de Hongaren, welke noodig is geworden door dringende redenen van mcnschelijke soli dariteit, heeft nochtans een tijdelijk ka rakter. DE ONTPLOFFING BIJ HET BERLIJN- SCHE MINISTERIE VAN LUCHTVAART. Dertig personen gearresteerd? KOPENHAGEN, 22 September (A.N.P.). Volgens uit Berlijn ontvangen berichten zijn eenige arrestaties verricht in velband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche minis terie van luchtvaart. Thans wordt onthuld, dat ongeveer te- zelfder tijd nog twee ontploffingen zijn voorgekomen cn wel bij het hoofdbureau van politie en een gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig per sonen zijn gearresteerd. Het verluidt, dat zij in betrekking heb ben gestaan met volgelingen van Otto Strasser, den leider van het Zwarte Front, de organisatie van anti-nationaal-socialis- tische vluchtelingen. GEHEIMZINNIGE RADIO-UITZEN DINGEN UIT MEXICO. MEXICO, 22 Sept. (A. N. P.) De auto riteiten zoeken actief naar een gcheimzln- mgen radiopost, welke sinds het begin van den oorlog cijfertelegrammen naar Europa zendt. Men gelooft, dat de uitzendingen geschie den door een agent van den Duitschen spionnagedienst. Tot nu toe is het nog niet mogelijk ge weest de juiste plaats van den zender te bepalen, daar het waarschijnlijk een ver plaatsbaar station betreft. Toch weet men, dat de uitzendingen nog steeds geschieden in de buurt van Chapultepec, een deftige voorstad van Mexico. Voorloopig zijn alle uitzendingen door amateurs verboden. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Aan het Poolsche front. BERLIJN, 22 Sept. (A. N. P.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche en Russische troepen aan de overeengekomen demarca tielijn yoltrekken zich stelselmatig en in de beste overeenstemming. Bij Lemberg werden de daar vechtende Duitsche troe pen afgelost door Russische eenheden. De al* resultaat van den slag bij Tomaszow gegeven cijfers over gevangenen en buit nemen nog voortdurend toe. Verscheidene pogingen der Polen uit Praga uit te bre ken werden verijdeld. Bij Kaluszyn, op het traject Warschau-Siedlce, werd na een kort gevecht een vijandelijke pantsertrein buitgemaakt. Gisteren konden 178 leden van het diplomatieke corps en 1200 andere buitenlanders Warschau verlaten langs den door de Duitsche legerautoriteiten aangege ven weg. Zij werden door Duitsche offi cieren ontvangen en nog des nachts in ge reedstaande treinen naar. Koningsbergen overgebracht. Alle buitenlanders zijn wel en ongedeerd. Van het Westelijk front. In het Westen traden slechts hier en daar stoottroepen op. In een luchtgevecht werd een Fransch jachtvliegtuig omlaag ge schoten. GEDEELTELIJKE HERVATTING VAN HET DUITSCHE VLIEGVERKEER. BERLIJN, 22 September (A. N. P.). De Duitsche benzinevoorziening veroorlooft de hervatting van het passagiersverkeer met Duitsche vliegtuigen voorzoover dat moge LEIDEN, 22 Sept. Vee. Aanvoer 26 stie ren 240270, schoon gewicht 5762 cen.t handel matig; 135 kalf- en melkkoeien 180270,, 305 varekoeien e.a. 120225 en 146 vette koeien 180290, schoon ge wicht 5480 cent, handel iets vlugger; 68 graskalveren 2040, 27 vette kalveren 70110, schoon gewicht 7085 cent, han del zeer matig; 158 nuchtere slachtkalve- ren 512, handel matig; 300 vette scha pen 1827, schoon gewicht 3848 cente 794 weideschapen 1218, 400 zuiglamme- ren 1015, handel iets vlugger; 31 zeu gen 6080, 307 mestvarkens 2036, 449 biggen 12—16, handel iets vlugger; 16 paarden 200300 handel tamelijk vlug; 14 veulens 75120 handel idem; 22 bok ken of geiten f 26 handel stroef. Kaas. Aanvoer 76 partijen waarvan 55 partijen Goudsche kaas le soort 32 35, 2e soort 2831, en 21 partijen Leid sche kaas le soort f 2730 en 2e soort 2526 per 50 kg. Handel vlug. LEEUWARDEN, 22 September. Vee markt. Stieren: 128 Enter 75185, 144 Twenter 185345 per stuk. 568 Vette koeien 130270 per stuk, 4066 ct. per K.G. 921 Melk- en Kalfkoeien 120265. 18 Pinken f 70155. 10 Vette kalveren 2260. 924 Graskalveren 1868. 305 Nuchtere kalveren f 48. 428 Vette scha pen 1324. 115 Weide schapen 1018. 174 Lammeren 813. 250 Vette varkens 50175 per stuk, 4862 cent per K.G. 165 Kleine biggen 8—17. 40 bokken en geiten. 42 paarden. Totaal aanvoer 42''8 stuks. Zuivel. Sleutelkaas f 1819. Nagel- kaas 525. Goudakaas f 2040. Edam merkaas 1324. Aanvoer 4270. Commissieboter 0.70. VOORSCHOTEN, 21 Sept. Veiling V. F. V. Prijzen: kippeneieren 5.20—5.50. kuikeneieren f 2.70—2.90, eendeneieren 3.504.00 per 100 stuks, eenden 2444 cent en kippen 5056 cent per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.46 Berlijn 75.25 PwU« 4.23i/o Brussel 31.771 Zwitserland 42.55 Kopenhagen 36.25 Stockholm 44.70 Oslo 42.65 New York 1.875/jg

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3