RIJNSTREEK RECHTZAKEN Het vijfde eeuwfeest der parochie Hoogmade VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Raadsvergadering. De eerstvolgehde openbare raadsvergadering is bepaald op Maandag 2 October des avonds te 7 uur. Bestuur K. J. M. V. Nadat bij de op richting aanvankelijk een voorloopig be stuur werd samengesteld, is de verdeeling der functies thans definitief: Kapelaan C. M. Broers moderator, J. Ponsioen Yzzn., Voorzitter, Z. v. d. Putte seer., C. v. d. Sandt penningmeester, J. Verbeij, S. Kroft en Th. van Niekerk commissarissen. HAZERSWOUDE Hulp aan behoeftige kraamvrouwen. In 1937 is alhier een vereeniging voor hulp aan behoeftige kraamvrouwen opgericht. De steun van de parochianen stelde de vereeniging in staat om van November 1G37 tot November 1038 aan 10 kraam vrouwen gedurende 9 dagen een heerlijk warm middagmaal te. bezorgen. Van No vember 1938 tot na1 toe kwamen 12 perso nen daarvoor in aanmerking, terwijl iedere kraamvrouw tevens 6 luiers cadeau kreeg. November 1939 nadert weer. Daarom zul len in de komende week de leden dezer vereeniging wederom rondgaan om het zoo hoognoodige bij U te komen vragen om dit zoo mooie doel in stand te houden, KOUDEKERK Gekomen P. Zwartjes van Leiden M. Dorrepaal van Zwijndrecht J. Eijkel- boom en gezin van Waddinxveen J. L. Ie Rutte en gezin van Haarlemmermeer J. Chr. Bode van Alphen aan den Rijn S. Dorrepaal van Alphen aan den Rijn J. van Leeuwen Vertrokken J. P. Zuidwijk naar Hazerswoude N. Kraan naar Rotterdam J. T. Wiegman naar Alphen aan den Rijn J. C. Schellingerhout naar Alphen aan den Rijn J. M. de Koning naar Pijnacker M. van der Sterre naar Pijn- acker N. de Jong naar Leiden. Geboren: Adriaantje d. van A. Scheer en A. Bakker. NIEUWKOOP Waarnemend Burgemeester. Tot eer ste waarnemend Burgemeester in deze ge meente is benoemd Wethouder M. J. H. Bots en tot tweede wethouder H. Blijleven. Electricjteit. Verschenen is het jaar verslag van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf over 1938. Gaf 1937 een toename van 3 pet. 1938 gaf 10 pet., wat vrijwel uitsluitend op reke ning gesteld kan worden van de rubriek huishoudelijke doeleinden. Het verbruik voor krachtdoeleinden liep een weinig terug. De lengte v.an liet ondergronds net be draagt 3.865 km. van het bovengronds met 7.165 km. Van Leiden werd ingekocht 139.930 K. W U. stroom wat kostte 11.338.60. In bedrijf waren 613 meters, waarvan 566 voor lichtdoeleinden en 47 voor kracht doeleinden. Afgeleverd werd 115.908 K. W. U. wat opbracht 22.256.33. Het vastgestelde minimum bedroeg 35 K. W. U., 32 afnemers bleven hieronder met een afname van 266 K. W. U. De schuld op het bedrijf bedroeg nog 54.400.oorspronkelijk v/as dit 110.200 Elk jaar wordt 4000.afgelost. De rente bedraagt 3 2/4 pet. Aan loonen is uitbetaald 3.497.54. De balans sluit met een totaal van 58.134.74, de rekening van baten en las ten met een totaal van 26.507.09. Rietlandverbetering. Wij vernemen, dót de Minister van Sociale Zaken ander maal heeft goedgevonden, dat een com plex rietland onder deze gemeente door afgraving of anderszins bij centrale werk verschaffing wordt verbeterd. De bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds be draagt weder 90 procent in de loonen. Zeilwedstrijd. Zondag as. houdt de watersportvereniging „Noord-Zuid" op de Noordeinderplas alhier haar laatste wedstrijd in dit seizoen. Geboren: Jacobus Nicolaas, zoon van A. de Beer en M. D. Hoogeveen Cornelia Johanna, dochter van J. van der Voorn en J. C. van Vliet Margaretha Theresia, dochter van H. Eijs en M. Poelwijk. Ondertrouwd: D. W. van Wijn gaarden, 34 jaar en T. A. de Jong, 31 jaar won. te Alphen aan den Rijn. Overleden: K. Bruchmüller, 62 jaar, echtgenoote vcan J. Stuivenberg. NIEUWERBRUG Raadslid Kricger ter aarde besteld. Op de Algemeene Begraafplaats te Waar der is onder groote belangstelling het stof felijk overschot van wijlen Johan Gerrit Krieger, in leven lid van den Raad der gemeente Barwoutswaarder, ter aarde be steld. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. den edelachtbaren heer P. J. Brunt, Bur gemeester der gemeente' Barwoutswaarder c.a., den gemeente-secretaris, den heer U. J. ten Hoeve, de beide wethouders der ge meente Barwoutswaarder, de heeren M. Boot en Joh. Verhoef en het raadslid, tevens fractiegenoot van den overledene, den heer J. Gerritsen. Als eerste spreker trad op burgemeester Brunt, die de thans ontslapene als een raadslid toekende die met zijn volle hart voor de gemeentebelangen opkwam. Het was iemand met een helder verstand en een gemakkelijke wijze van spreken. Zijn beschouwingen in den Raad, aldus spr., werden altijd met volle belangstelling aan gehoord en zijn houding en zijn toon waren altijd correct. Tegen zijn felste tegenstan der bleef zy'n houding immer correct. Zijn leven was echter niet gelijk een kabbelen de beek, doch een leven vol storm. Met woorden van innige deelneming namens het gemeentebestuur en Raad der gemeente Barwoutswaarder aan de weduwe en de kinderen, besloot spr. zijn rede. Vervolgens sprak nog ds D. Ligter, Ger. Predikant alhier, waarna een zwager van de overledene dankte voor deze laatste eer bewijzen. Om de geopende groeve werd hierna nog gezongen Psalm 116 2 en 3. Militair tehuis. Nu al gedurende en kele weken ons plaatsje vol ligt met mili tairen was er een groote behoefte aan een militair tehuis, waarin de militairen in de avonduren konden verblijven. Hoewel de burgerij op uitnemende wijze de militairen heeft ontvangen en hun van koffie of thee voorziet waarvoor alle lof was 'n mili tair tehuis tooh noodig. Een commissie werd gevormd en gisteravond is het militair tehuis in gebruik genomen. Het is geves tigd in de consistorie der Ger. Kerk, welke verblijfplaats voorloopig is en voor iedere militair, onverschillig welk geloof, toegan kelijk. Aan de burgerij is thans een oproep ge daan door middel van circulaires voor gif ten in geld of natura, aan welke oproep natuurlijk door alle Nieuwerbruggers zoo veel in hun vermogen is, wordt voldaan. Ook lectuur, gezelschapspelen, stoelen, tafels, alles wordt van harte aanvaard. We kunnen reeds nu mededeelen dat er door de militairen druk gebruik van wordt ge maakt. Nog even noemen we het adres van den secretaris-penningmeester waar goederen en geld in ontvangst wordt ge nomen, dat is de heer P. H. Kroon. Damseizoen geopend. Het damseizoen is weer geopend. De dam- en schaakclub „Vooruit" hebben hun wekelijkschen avond, Donderdagavond, weer aangevangen in de zaal van café „Het Grauwe Paard". In het bestuur was een vacature ont staan door het bedanken van den heer P. Bos wegens vertrek naar elders. In deze plaats werd thans gekozen de heer E. Blok. Paard op hol. Een paard van een mili taire colonne werd door een tweede paard schichtig gemaakt in Korte Waarder, waar door het op hol sloeg. De berijder werd van het paard geslingerd en was reeds „zand ruiter" voor hij het zelf wist. Met het za del aan den onderkant van het lichaam holde het dier door de Zuidzijde op in de richting Bodegraven. Personen die het beest tegen kwamen, zochten zoo snél mogelijk „dekking" om niet door het hollende dier omver geloopen te worden. Eerst voorbij Het is heden een dag van dankbaarheid in de parochie Hoogmade. Heden, vijf eeuwen geleden werd door Paus Eugenius IV de kapel te Hoogmade verheven tot pa rochiekerk. Zware stormen zijn sindsdien over de parochie gegaan. In de verwarring der tij den werd de herder verdreven en de kudde verstrooid. De trouw der Hoogmadenaren werd op zwaren proef gesteld, maar deze beproeving en loutering het moge he den met groote dankbaarheid jegens de voorouders worden herdacht hebben zij glansrijk doorstaan. Hoogmade is verknocht gebleven aan het geloof der apostelen, dank zij de taaie vasthoudendheid en de opofferingen van de voorouders. Daarom mocht heden de parochie van O. L. Vrouw Geboorte met rechtmatigen trots den dag herdenken, dat zij vijfhonderd jaar geleden werd gesticht omdat zij het erf deel der vaderen niet heeft prijsgegeven. Fier stak de vaderlandsche driekleur uit de ranke torenspits, en vele geloovigen kwamen bijeen in de stemmige kerk, om het H. Offer bij te wonen, dat werd opge dragen „uit dankbaarheid voor alles door God in de af geloopen vijf eeuwen geschon ken." Het priesterkoor was in feestdos. Het al taar was getooid met de bloemen van de herfst, dahlia's, chrysanthen en asters; bo ven het altaar was een zegekroon met af hangende linten aangebracht. Rond het priesterkoor waren de woorden te lezen: „Laten wij God danken", en ter weerszij den van het altaar hingen schilden met de jaartallen van het eeuwgetij. Het plechtig dankoffer werd opgedra gen door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden, daarbij geas sisteerd door de zeereerw. heeren F. J. Lips, pastoor der parochie en C. J. A. Bo'rs- boom, oud-pastoor, terwijl als cantores fun geerden de weleerw. heeren P. Franssen, van het Montfortaner-klooster aan den Haagweg en A. van der Voorn, kapelaan te Meye-Zegveld. In de kerk hadden o.m. plaats genomen het kerk- en armbestuur, wethouder C. W. Lieverse, de gemeentesecretaris, de heer H. E. M. Schaminée, de rentmeester der Heer lijkheid, mr. A. J. Sormani en het hoofd der school, de heer Theo Bosman. Het zangkoor voerde op stichtende wijze de Missa „De Angelis" uit. Na het Evangelie heeft de deken van Leiden in een predikatie het heugelijke feit herdacht De predikant had tot tekst ge kozen het 17e vers uit het 28e hoofdstuk van het „Boek der Schepping": „Hier is niet anders dan het Huis van God en de „Knorrenburch" gelukte het den fruithan delaar Aartse van Bodegraven het paard te grijpen. Het beest was zelf al een keer gevallen en had hierbij een niet ernstige verwonding opgeloopen. Alles was echter goed afgeloopen, want ook de berijder had geen letsel bekomen. Veldwachter benoemd. Tot gemeente veldwachter der gemeenten Rietveld en Barwoutswaarder is met ingang van 15 No vember a.s. benoemd de heer J. Holwerda, thans in gelijke functie te Westdongeradeel met standplaats Wierum (Fr.). ROELOF ARENDSVEEN R. K. Sportver. „D. O. S.". Donder dagavond hield de Sportver. D. O. S. in haar clublokaal Café ,,'t Noorden" een leden vergadering. De voorzitter, de heer C. Böckers, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een elftal-commissie. Aangezien door de leden geen candidaten ingediend wa ren, werd besloten, dat het bestuur leden voor deze commissie zou aanzoeken. De penningmeester, den heer N. Riet broek wekte de leden op, om toch trouw hun contributie te betalen. Medegedeeld werd, dat Th. v. d. Neer tijdelijk de werkzaamheden van het be stuurslid Jan Rietbroek zal waarnemen, en ook belast is met het innen van de contributie. De D. O. S.-leden gelieve daarom hier goede nota van te nemen. De Geestelijk Adviseur sprak daarna nog een kort opwekkingswoord tot de ver gadering, daarbij eenige richtlijnen aange vende voor de toekomst. Tenslotte richtte de voorzitter zich nog eens speciaal tot de D. O. S.-leden. Hij verzocht de leden, om toch vooral de spor tiviteit te betrachten, er op wijzende dat een fair en mooi spel, de beste propaganda :s voor onze sportvereeniging. Hierna sluiting. Schaakclub „Utile Dulci". Gisteren avond hield bovengenoemde schaakclub, tor opening van het winterseizoen, haar jaarvergadering in de St. Pancratius-zaal. De voorzitter, de heer G. van Rijn, opende de vergadering. Doorda de sec., de heer H. Bakker, gemobiliseerd is, werd zijn functie waargenomen door den heer Th. Olijerhoek, die jaarverslag uitbracht. Hier na bracht de penningmeester, de heer J. Kildebrand, rekening en verantwoording uit over zijn finantieel beheer. De aftre dende voorzitter, de heer G. van Rijn, werd ra stemming herkozen. Dezen winter zal er een competitie ge houden worden, nl. een tournooi van 8 man met dubbele ronden. Bij de rondvraag ga ven er zich 5 nieuwe leden op. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Deur des Hemels", de woorden door Ja cob gesproken toen hij ontwaakte uit het visnoen, waarin hij engelen zag op- en afgaan langs een ladder, die ten Hemel reikte. Vijfhonderd jaar geleden, aldus spr., is hier ook een ladder opgericht van de aarde naar den hemel en langs die ladder zijn de engelen opgegaan met de smeekbeden der geloovigen en weer afgedaald, beladen met zegeningen en genaden van God vijf eeuwen lang; zegeningen en genaden voor onze voorouders en ook voor ons. Dit is het groote gebeuren, dat wij op dezen eigen dag herdenken. Ook toen was het een roerige tijd een tijd van oorlogsgeweld en -tweedracht, een tijd, waarin de christenheid was verscheurd en de H. Kerk door het slijk werd gehaald door zoovelen. Naar hun parochiekerk kwamen toen de geloovigen, zooals zij ook nu komen, om deel te nemen aan de hernieuwing van het Kruisoffer en door de sacramenten genade en zegeningen te ontvangen van hun en on zen God. Vijf eeuwen heeft in deze parochie de uit- noodiging van Christus weerklonken: „Komt tot Mij, die belast zijt en beladen, en Ik zal u verkwikken". En zij zijn gekomen, toen en nu, hun kruis dragende, hun kruis van lichaamspijn en verdriet, hun kruis van hoon en laster, hun kruis van smarten ten doode toe; hun kruis van zonden. Zij heb ben verkwikking gevonden, omdat zij be seften, dat de weg naar de glorie loopt over den Calvarie-berg der verschrikking. Zij zijn geleid en worden geleid door de priesters, die hen bijstonden op dezen moei lijken weg van de wieg tot aan het graf. Rijkelijk heeft God zijn genaden aan deze parochie uitgedeeld, en dankbaarheid moge opwellen in ons hart voor alle geschonken genade, tegelijk met een gebed, dat God Zijn zegen moge blijven geven nu en in de toekomst vooral aan onze kinderen zooals Hij in het verleden heeft geschon ken. Ten besluite der plechtigheid werd door alle geloovigen een Nederlandsch „Te Deum" gezongen, gedicht en getoonzet door den heer Theo Bosman: „Dank, o Vader in den hemel, Voor Uw gaven wonderbaar, Mild gegeven aan zoovelen Nu reeds vijfmaal honderd jaar". Gezongen op gedragen melodie, gezongen op dezen bizonderen morgen, maakte deze lofzang een grooten indruk. Hedenavond zal deze dag van dankbaar gedenken worden besloten met een plech tig Lof en Te Deum HAAGSCHE RECHTBANK. EEN STELENDE PENSIONGAST. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. G. C. S., monteur te L e i d e n, thans ge detineerd had zich te verantwoorden we gens diefstal meermalen geplaagd. In Juli van dit jaar was hij in pension gekomen in een perceel aan het Noordeinde te Lei den. Toen hij er eenige dagen geweest was, was hij even plotseling weer vertrokken, maar met medeneming van drie bankbil jetten van 25.toebehoorende aan een medepensiongast H. Pas te Leiden. Dit was maar één feit, want verdachte had legio van zulke diefstallen gepleegd, steeds met het verhaal aankomend, dat hij mar conist was bij een groote zeevaartmaat schappij. In Delft had hij ook al zijn slag geslagen waar de buit bovendien nog veel grooter was geweest. Verder deelde de Officier nog mede, dat dergelijke feiten ook nog gepleegd waren te Utrecht, Arnhem, Nijmegen enz., zoo dat hij nog voor diverse rechtbanken zal moeten verschijnen. Spr. wees er nog op, dat aan verdachte kosten noch moeiten gespaard zijn om hem op het goede pad te houden. Drie voor waardelijke veroordeelingen hebben niet geholpen; derhalve eischte de Officier thans twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. OVERTREDING AUTEURSWET. Een geldboete van 100 geëischt. De boekhandelaar G. te Leiden had zich gisterenmiddag voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden wegens over treding van de auteurswet. Hij zou een dictaat anatomie A. hebben uitgegeven, terwijl de boekhandelaar D. te Leiden dit reeds deed. De advocaat van D. stelde zich eerst civiele partij voor een be drag van 34. Getuige D. zeide, dat twee studenten hem een uitgaaf hebben verkocht, terwijl later v/as gebleken, dat ook G. deze uitgaf. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat de twee sturenten een eerste uitgave zelf hebben gefinancierd, terwijl zij een tweede aan D. hadden verkocht. De arts D. als getuige gehoord en tevens ais deskundige, zeide, dat het dictaat ge deeltelijk eigen werk is al staat wel een college van een professor er bij verwerkt. Als geheel acht de deskundige het niet oorspronkelijk, want het is een bewerking van een college van den professor. De getuige Locardo, schrijver van het dictaat, is niet verschenen, reden voor den Officier om aanhouding van de zaak te vragen. De verdediger neemt hier geen ge noegen mede want dit is een groote scha- der voor G. Immers zijn dictaten zijn in beslag genomen, zoodat anderen vrij kun- ren verkoopen. De Officier weigerde echter het beslag op te heffen, waarna pl. aan de rechtbank vraagt dit wel te doen, er nog op wijzen de, dat afgestudeerde studenten altijd hun dictaten verkoopen, terwijl dit dictaat nu door G. is gekocht. Pleiter meent dan ook dat een dergelijke uitgave niet valt onder de auteurswet om ten slotte den Officier te vragen de zaak niet aan te houden en af te zien van het verdere getuigen ver boor. De Officier v/il dit wel doen en wil volstaan met voorlezing van de getuigen verklaringen waarin gezegd wordt, dat aan D. het auteursrecht is gegeven. Het O. M. acht tenslotte het ten laste gelegde bewezen en eischt een geldboete van 100.subs. 100 dagen. De verdediger drong in zijn pleidooi op vrijspraak aan, waarna de uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Diefstal bij de Kon. Ned. Grofsmederij. De los werkman J. S. te Leiden had zich te verantwoorden wegens diefstal van oud ijzer ten nadeele van de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Nadat als getuige gehoord was de procu ratie-houder N. van G. bij bovengenoemd bedrijf deelde de Officier mede, dat er over verdachte een rapport was ingewon nen, dat de schuld gaf aan het drankmis bruik van verdachte. Alleen als hij van de drank af kan blijven wil men hem re- classeeren. Op een vraag van den president zeide verdachte, dat hij zulks graag wil doen. De Officier echter kon niet met het rap port medegaan en een voorwaardelijke straf eischen, want verdachte is reeds twaalf maal veroordeeld. De eisch werd dan ook een gevangenis straf voor den tijd van tien maanden. Uitspraak over 14 dagen. Heling van rfijwielplaatjes. S. F. H., afkomstig uit Zo eterwoude had van zekeren V. te Den Haag eenige rij wielplaatjes gekocht die van diefstal af komstig waren. V. als getuige gehoord, zeide niet gezegd te hebben dat deze belastinghierken van diefstal afkomstig waren. Verdachte ontkende pertinent alles en ontkende zelfs V. te kennen. De Officier stond sceptisch tegenover deze ontkentenis en zeide, dat verdachte bij de politie alles bekend had. De eisch 7/erd tenslotte een gevangenisstraf van twee maanden. Uitspraak over 14 dagen. Deel van den buit aangepakt. J. C. V., afkomstig uit Leiden, thans gedetineerd, had van V., uit de vorige zaak, 1 aangenomen, zijnde een gedeelte van ae opbrengst van een gestolen rijwiel, hetwelk 3 had opgebracht. Ook deze ver dachte ontkende pertinent, maar hier zei V., dat hij wel degelijk gezegd had, dat het verkochte rijwiel van diefstal afkomstig was. Omdat verdachte reeds tweemaal ver oordeeld is geweest eischte de Officier thans acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Hij wist niet dat het gestolen goed was. J. v. d. E., verpleger, afkomstig uit Voorhout, had van dezelfde V. uit de vorige zaken op 23 Mei een rijwiel gekocht voor 1.75. Er was een kwitantie opge maakt van 5.Hier had V. op een des betreffende vraag gezegd, dat het rijwiel niet van diefstal afkomstig was. Verdachte zeide, dat hij 5.had willen betalen en dat hij niet geweten had dat de fiets van diefstal afkomstig was maar de Officier was van meening, dat hij best had kunnen weten, dat er een „luchtje" aan deze transactie was, gezien de 1.75, die voor de fiets betaald v/as. Hier werd de eisch twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. AUTOBUS BOTSTE TEGEN TRAMWAGEN. Drie weken gevangenisstraf geëischt tegen trambestuurder. Op Zondagavond 30 April j.l. toen de wilde busdienst AmsterdamHaarlem nog floreerde en talrijke passagiers vervoerde botste een autobus van de Vergeet-mij- niet-tours tegen een tramwagen van de N. Z. H. T. M. De botsing geschiedde met een bus, die van Haarlem naar Amsterdam reed en die geheel vol was met passagiers. Op de hoek van het Plein en de Raam- singel werd de bus, toen de bestuurder de tramrails passeerde, aan de achterzijde door de tram geraakt, die van de Houtbrug kwam. Een de buspassagiers viel door de achterdeur, die openvloog en werd daarna door de tram meegesleurd. Nog dezelfde nacht is de man overleden. Voorts waren er tien passagiers ge wond, waarvan een jongeman, die op het voorbalcon van de tram had gestaan, zeer ernstig. Vandaag stond de trambestuurder, de 33-jarige C. S., terecht. Er waren niet min der dan 20 getuigen gedagvaard en de be handeling van deze zaak duurde van des middags drie uur tot des avonds zeven uur. De Officier van Justitie, mr. Paardekoo- per Overman, achtte het bewijs, dat verd. die hulpbestuurder is en alleen des Zondags dienst doet schuld aan deze botsing had overvloedig. Er zou uit het uitvoerige getuigenverhoor gebleken zijn, dat hij veel te laat geremd had. De officier van Justitie eischte drie weken gevange nisstraf. De verdediger, mr. F. van der Goot, voerde aan, dat de bestuurder van de bus niet snel genoeg de rails was overgesto ken en de bus sneller had moeten optrek ken langs de helling van de brug. Pleiter betoogde voorts, dat het uitzicht voor den trambestuurder ter plaatse slecht was. Bovendien heeft de trambestuurder wel geremd en hem kan niet verweten worden, dat hij roekeloos en onvoorzichtig gereden zou hebben. Pleiter was er van overtuigd, dat verd. geen schuld had aan deze botsing. De rechtbank zal op 5 October uitspraak doen. „Vooruit" KERKELIJKE PLECHTIGHEDEN.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10