dagen Historie ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 7 DE OORLOG IS VEERTIEN DAGEN OUD. MEN SPREEKT AL WEER OVER DEN VREDE. MUSSOLINI ZOU NOG EEN POGING WILLEN DOEN. WEINIG UITZICHT OP EENIGE KANS VAN SLAGEN. WAT DOET RUSLANE? DE POSITIE VAN DE NEUTRAAL TJES. Nal4dagen. Nu denkt u natuurlijk, dat wij zullen beginnën met over den oor log te praten. Dat zullen wij echter niet doen, wij willen integendeel beginnen met den vrede. Vanzelfsprekend kunnen wij in een over zicht, dat de historie bedoelt na te gaan van de laatste week, niet stilzwijgend een zoo belangrijk onderdeel der wereldge schiedenis voorbij gaan en u zult weldra bemerken, dat dit spreken over den vre de eigenlijk niets anders is dan een be schouwing over den oorlog. Maar waar wij het beslist niet over zullen hebben, is het verloop van de krijgsverrichtingen. Onze lezers krijgen iederen dag zoo nauw keurig mogelijk een opgaaf van de vorde ringen, welke door de strijdende partijen worden gemaakt en het heeft geen nut, die nog eens te herhalen. Wel kunnen wij ir 't algemeen den eind indruk van de eerste veertien dagen oor log weergeven. Wat het Westfront betreft heeft de mi litaire actie zich beperkt tot het gebied, dat gelegen is tusschen de beide sterke fortenlinies en aan i>eide zijden begrensd wordt door Moezel en Rijn. In dit gebied concentreert de actie zich blijkbaar voor namelijk langs de Luxemburgsche grens en in de buurt van Saarbrüoken. Probee- ren de Franschen die nu ondersteund worden door de begon dézer week in 't ge heim naar Frankrijk overgestoken Brit- sche troepen een doorbraak te forcee- ren van de Siegfriedlinie? Of is de bedoe ling slechts de Duitschers te dwingen een deel van hun troepen aan het front in Po len te onttrekken waardoor een verlich ting van den Duitschen druk in het Oos ten zou kunnen ontstaan? Toen Dinsdag Chamberlain op Franschen bodem is ko men praten met Daladier, werd in het uit gegeven communiqué als resultaat der be sprekingen opgegeven: dat-men besloten had de Polen in hun strijd te hulp te ko men. Waarschijnlijk is de verhoogde activi teit aan het Westfront het gevolg van dit besluit, dat overigens even Sphynx-achtig is als de met opzet uiterst sober gehouden oorlogscommuniqué's. En het doel is in zooverre bereikt, dat naar gemeld wordt, reeds sterke Duitsche troepenafdeelingen naar het Westen onderweg zijn. Wat het Poolsche front betreft kan men constateeren, dat de massale veroverin gen door de Duitsche troepen, zooals die in de eerste dagen van den inval in Polen plaats vonden, thans wat verminderd zijn. Het gaat niet meer zóó snel. Maar dat neemt den indruk niet weg, dat er geen sprake is van een min of meer succesvol len tegenstand. Het is slechts op enkele punten, dat de Polen zich hardnekkig te weer stellen, o.a. in Warschau, maar overigens kunnen de Duitsche pantsertroepen te ver naar het Oosten doorstooten dan dat er gesproken kan worden van een goed georganiseer de weerstands-linie. Een veeg teeken is voorts, dat reeds eenige officieele perso nen, o.a. de minister van financiën over de Roemeensche grens zijn gekomen. De Polen schijnen hun goudvoorraad daar in veiligheid te willen brengen, voordat de Duitschers er in slagen de verbinding met de Roemeensche grens af te snijden. Vredes-offensief. Maar wij zouden het over den vrede hebben! Onze lezers herinneren zich ongetwij feld, dat reeds vorige week, toen de men- schen zich er over verwonderden, dat er zoo weinig in het Westen gebeurde, het vermoeden werd uitgesproken, dat na af loop van de Duitsche veldtocht in Polen de Westersche democratieën wel bereid zou den worden gevonden om een vredesaan bod van Hitler in welwillende overweging te nemen. De Engelsche en Fransche pers heeft zich daar heftig tegen gekant en ge zegd, dat wanneer een dergelijk vredes aanbod zou worden gedaan, dit reeds bij voorbaat tot mislukking zou zijn gedoemd. Thans duiken die vredesgeruchten op nieuw op. Mussolini zou zoo verluidt het in nationaal-socialistische kringen te Berlijn in den loop van de volgende week een formeel beroep op Frankrijk doen met een voorstel tot het herope nen van de vredesonderhandelingen. Uit de mededeeling, dat Attolico, de Italiaan- sche ambassadeur te Berlijn, zich voor dien naar Rome zal begeven met een schriftelijke boodschap uit de Wilhelm- strasse, valt op te maken, dat Mussolini in dit opzicht Berlijn gepolst heeft. Volgens de „News Chronicle" zou Mus solini een beroep op president Roosevelt willen doen, wat den president in een moei lijk parket zou brengen. Want weigeren kan hij moeilijk, zonder velen van zijn vol gelingen tegen zich in het harnas te jagen, en als hij toestemt, verliest hij zijn kans op herziening van de neutraliteitswet, daar in dat geval de stemming in Ame rika geheel zou omslaan. Hoe dit ook zij, er hangt in elk geval iets dergelijks in de lucht. Maar, zoo vraagt o.a. het „Hbld." zich af: hoe stelt Mussolini zich voor, een der gelijke delicate missie tot een goed einde te brengen? Er bestaat alle reden voor het vermoe den, dat Rome onder geen beding bereid is, in de bestaande omstandigheden de wapenen tegen Engeland en Frankrijk op te nemen. Het heeft zich officieus neu traal verklaard. De risico's schijnen voor alsnog grooter dan de eventueele win sten, die een oorlog voor Italië zou kun nen opleveren. Sedert weken reeds wordt in de Ita- liaansche pers niet meer gerept van dea „as RomeBerlijn", die voordien werd voor gesteld als een stalen barrière, die verti caal door Europa liep, noch van het pact van Milaan, het zoogenaamde politiek en militair bondgenootschap. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat Mussolini geen gewapende oplossing van het Duitsch- Poolsch geschil heeft gewild. Hij heeft blijkbaar, in weerwil van het toonen van de gepantserde vuist, in werkelijkheid slechts gedacht aan een diplomatieke ver binding van de Italiaansche met de Duit sche eischen en aldus een zeker even wicht nagestreefd in de machtspositie der twee totalitaire mogendheden in Europa. De vraag doet zich nog altijd voor, welke thans de feitelijke verhouding is tusschen Rome en Berlijn, en Rome en Londen. Of schoon de Italiaansche pers Berlijn in ze keren zin nog altijd gunstig gezind blijkt, zoo komt er toch geen vijandig woord meer tegen Engeland in voor en is er van de vroegere rancuneuze houding ten opzichte van Frankrijk ternauwernood nog iets te bespeuren. Staat Italië in werkelijkheid op een keerpunt, of wacht Mussolini tac tisch slechts af? Zou hij in werkelijkheid meenen, dat En geland en Frankrijk hun houding zullen wijzigen? Engeland en Frankrijk hebben zoo on dubbelzinnig en zoo nadrukkelijk hun standpunt tegenover het Duitsch-Poolsch conflict bepaald, dat men over een onver stoorbaar optimisme moet beschikken om nog een keer te verwachten. Engeland heeft de preliminaire voorwaarde gesteld, dat de Duitschers Polen ontruimen en Dantzig weder in zijn vroegere staatkun dige positie herstellen. Eveneens als doel van den oorlog gesteld, dat ook Bohemen Moravië en Slowakije worden ontheven van de voogdij van het Derde Rijk. Zij eischen, dat het regiem van Hitier ver dwijnt. Het Duitsche Rijk kan die voorwwaarden niet aanvaarden tenzij het wordt overwon nen en als Frankrijk en Engeland op die voor waarden terugkomen, staat dat gelijk met een verioren oorlog. Het ziet er hopeloos uit. Rusland. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat het evenals Italië door vriendschapsbanden met Duitschland ver bonden Rusland, dat zich eveneens neu traal gehouden heeft, is overgegaan tot op roeping van reservisten. Wat is de beteekenis van dezen maat regel? Wat is Rusland van plan? Te Berlijn verwacht „men", dat Rus land zich nu aan de zijde van Duitsch land zal gaan scharen om zijn aandeel in de verdeeling van Polen niet mis te loopen. Dat is natuurlijk mogelijk; de Russische politiek is even geheimzinnig, ondoorgron delijk en verrassend als de Duitsche. Maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat Rus land van plan is zich in een Europeeschen oorlog te mengen. Meer voor de hand ligt de eenvoudiger verklaring, dat Rusland zich gereed maakt, om de resten van het vluchtende Poolsche leger op te vangen, als die na den te verwachten nederlaag over de Rus sische grenzen zouden komen. En ten slotte is er nog een veronder stelling en deze is, dat de Sovjet-Unie door haar mobilisatie Duitschland aan het ver stand wil brengen, dat het met de verove ring van Polen niet te ver moet gaan. Wat zoowel zou kunnen beduiden, dat Rusland de handhaving van een Poolschen staat in min of meer beperkten omvang als buf fer tegenover Duitschland begeert, dan wel langs een omweg zou kunnen neerko men op een bevestiging van de Duitsche veronderstelling in dien zin, dat Rusland, wanneer Polen toch verloren zou zijn, van zijn Duitschen vriend wel een deel van het vroeger Russische gebied ten geschenke zou willen ontvangen. In elk geval zal de Sovjet-Unie niet na laten goel garen te spinnen bij dezen oorlog. Neutraliteit. Ten slotte nog iets over de positie der neutralen. Wanneer een land zegt, dat het niets met den oorlog te maken wil hebben, be- teekent dat nog niet, dat de oorlog zich toch niet met dat land bemoeit. Vooral onze positip en die van België en Luxem burg, Denemarken en Zwitserland is zeer delicaat. Deze landen zitten als het ware tusschen twee vuren en ondervinden de waarheid van het spreekwoord, dat waar gehakt wordt er spaanders vallenè De oor log is nauwelijks veertien dagen oud en* reeds hebben oorlogvoerende vliegtuigen over ons land gevlogen, is er geschoten op een van onze vliegtuigen, is een mijnen veger op een mijn geloopen en ziten wij in de kne,ep van blol hade en contrabande. Voorts spannen beide partijen zich in, om de sympathieën der neutrale mogend heden te winnen, deze althans te gebruiken als doorgangshuis voor hun standpunten en opvattingen tot het scheppen van een bepaalde politiek of moreele sfeer. De neutrale lapden kunnen niet anders doen, dan zeer omzichtig te werk gaan. GEMENGDE BERICHTEN 30-JARIG SERGEANT GEDOOD. Kwam met tram in botsing en sloeg over den kop. Tegen middernacht is in de Witte de Withstraat te Amsterdam een ernstig ver- kèersongeval gebeurd, waarbij de 30-jarige sergeant J. Veen. afkomstig uit Haarlem en gedetacheerd bij de motordienst aldaar het leven liet. Volgens ooggetuigen .reed V. in genoem de straat achter een auto welke hij links wilde passeeren. Hij lette daarbij evenwel niet op. dat uit tegenovergestelde richting een tramwagen van lijn 7 naderde. Op het laatste oogenblik trachtte hij nog voor de tram uit te komen hetgeen hem waar schijnlijk zou gelukt zijn, indien hij niet met het rechterbeen tegen de treeplank van de tram was gebotst. Hierdoor geraakte hij de macht over het stuur kwijt en vloog het trottoir op. Dé motor sloeg over den kop en de berijder bleef bewusteloos op straat liggen. In allerijl heeft men hem naar hét Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij in den loop van dep nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. JONGEN DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is op het kruispunt Helvoirtscheweg—Taaistraat te Vught de 15-jarige l H. Mulders, wonen de aldaar door een uft de richting 's-Her- togenbosch komende Vrachtauto gegrepen. Ernstig gewond is de knaap naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij kort na aankomst is overleden. AUTOBUS IN DE MUIDERVAART. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks negen uur week de chauffeur van een autobus der Gooi- scbe Tramwegmaatschappij, welke op den ouden straatweg van Naarden naar Mui den reed bij het inhalen van een voor hem rijdende auto te veel naar links uit. De wagen zakte in den zachten wegberm en kantelde vervolgens in de Muidervaart. Deze is gelukkig ondiep, zodat de bus slechts tot de treeplanken in het water kwam. De twintig passagiers, de chauf feur en de conducteur kwamen met den schrik vrij. Militairen en burgers hielpen de inzittenden uit da halfomgeslagen bus. De passagiers konden met een juist passee- rende tram hun reis tiaar Amsterdam ver volgen. ~T' HET ONGELUK TE RENKUM. Het tweede slachtoffer geïdentificeerd. Inzake het ongeluk te Renkum wordt vernomen, dat het tweede slachtoffer de 19-jarige D. Han is, afkomstig uit Spijk, gemeente Bierum (Gron.). Vast is komen te staan, dat de handrem niet voldoende was vastgezet en de auto, terwijl dè beide mannen in de cabine slie pen om vroeg in den ochtend te worden overgezet, op den licht hellenden weg op gang is geraakt met het gemelde noodlot tige gevolg. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag om half zes werd door een voorbijganger te Rotterdam in den Carnissesingel drijvende gevonden het lijk je van een ongeveer tweejarig knaapje. Direct waarschuwde men de politie waar na een dokter kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht evenwel niet geluk ken de levensgeesten weer op te wekken. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek het lijkje te zyn het stoffelijk over schot van den 2^-jarigen Dirk J. van Vuuren uit de Carnisselaan, die sedert den middag werd vermist. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning overgebracht. SPORT VOETBAL R.-K. LEIDSCHE VOETBALBOND. Aan de Vereenigingen! Ondergeteekende is door den D. H. V. B. opgedragen om de vereenigingen. welke ressorteeren onder het District Leiden, het volgende ter kennis te brengen: Het is allen bestuurders bekend, dat van wege het 40-jarig Priesterfeest van Mgr. Huibers de D. H. V. B. het initiatief nam om Mgr. een geschenk aan te bieden. Om dit tot verwezenlijking te brengen is een oproep gedaan aan alle vereenigingen om 10 ct. per lid af te dragen. Slechts vier vereenigingen hebben in ons District hieraan gehoor gegeven, zoodat van 14 vereenigingen nog niets werd ver nomen. Zoo verzoeken wij dan die vereenigin gen alsnog p.o.g. bedoeld bedrag op te zen den op postrekening 76445 van den D. H. V B. Namens het bestuur, H. HOOGERVORST, Secr. Clubnieuws der Kalh. Sportvereenigtngen Docos. Voor morgen is het met moeite gelukt om twee vriendschappelijke wed strijden te krijgen en wel tegen twee Blauw Zwart-elftallen in Wassenaar. Docos I speelt tegen Blauw Zwart I om 2.30 uur op het Blauw Zwart-terrein. Dit is een zeer zwaie tegenpartij. Zorgt er voor, dat jullie je voor de volle honderd procent geven dan is er wel een goed resul taat te behalen. Docis II speelt om 12.30 uur tegen een Blauw Z wart-comb in a tie ook op 't Blauw Zwart-terrein. Afdeeling Junioren. De comp. gaat weer beginnen, nu onder niet de meest gunstige omstandigheden. Echter ver wachten wij, dat alle aangeschrevenen pre cies op tijd op de vermelden plaats zijn, of, zooals is aangegeven, behoorlijk hebben afgeschreven, met vermelding van reden. Dan zal de comp. zeker prettig en heel goed verloopen. Docos a krijgt thuis bezoek van de Lisse a Jun. Wie is hier des sterkste? Docos b gaat uit naar Lisse b, en ook hier durven wij gerus zeggen: „vol ver wachting klopt ons hart." Doet je best boys, speelt „fair" en, als 't kan, brengt de punt jes thuis. De A-boys spelen om 1 uur en B om 1.30 uur; het laatste vertrekt om 12.30 vanaf den Haarlemmerweg. D. O. S. R.: D. O. S. a vangt haar uitge breide competitie-program aan met een thuiswedstrijd tegen V. V. L. a Een onbe kende tegenstander, zoodat wij ons niet aan een voorspelling zullen wagen. Aan vang 1 uur. De benjamins spelen om 1 uur te Voor schoten tegen V. V. L. b eveneens een on bekende tegenstander. Afwachten is ook h:er de boodschap. Vertrek 11.15 uur. Beide elftallen spelen in de laatst gepu bliceerde opstelling. N B. Leden, ide in het bezit zijn van een legimitatiebewijs met het jaorstempel 1035'36, moeten zoo spoedig mogelijk zorg ragden voor ride nieuwe pas foto's, welke tegelijk met het oude legimi- tatie-bewijs bij het secretriaat moeten wor den ingeleverd. V. V. L.: Morgen gaat de competitie voor de Junioren beginnen. Het a-elftal gaat de reis naar DOS ondernemen. Dit elftal is voor jullie een onbekende, dus uitkijken! Aanvang 1 uur. Vertrek per fiets 12 uur. Het b-elftal krijgt thuis bezoek van D. O. S. b. Ook dit is voor jullie een onbe kende dus ook voor jullie geldt het devies ats hierboven; aanvang 1 uur. Senioren laat jullie den moed niet zak ken door te zeggen: ik bedank of ik speel dezen winter niet. Laten we allen mee werken om ook nu in dezen tijd, nu wij II.H. SCHEIDSRECTERS. De commissie maakt bekend, dat de jaar vergadering der scheidsrechter zal worden gchpuden op Woensdag 20 September a.s. des avonds om 8 uur in café-restaurant „De Doelen", te Leiden. Wij verzoken allen scheidsrechters, ook nieuwelingen, present te zijn. Zulks is noo- dig, daar wij op 't oogenblik niet juist we ten, welke scheidsrechters in militairen dienst zijn. Vervolgens zyn er eenige be langrijke punten, waarin de commissie al leen geen beslissing kan nemen. Laten allen wel bedenken, dat wij in deze tijdsomstandigheden elkander meer noodig hebben om de R.-K. Voetbalbewe ging op de gewone wijze voort te zetten. Namens de Seheidsrechterscommissie, H. HOOGERVORST. elkaar zoo hard noodig hebben, de Vereen, te behouden en niet den rug toe te keeren. Nic. Boys: De ledenvergadering van Nic. Boys is door omstandigheden uitgesteld tot 26 Sept. a.s. Het bestuur zal alles in het werk stellen om zoo spoedig mogelijk te kunnen mededeelcn of het in dezen voor de sport zoo moeilijken tijd mogelijk zal zyn aan de competitie deel te nemen. De leden worden verzocht hun verplichtin gen jegens de verecniging trouw na te kumen. Elkeen zal wel begrypen, dat het m de huidige omstandigheden uiterst moci- lyk is om regelmatig wedstrijden uit te schrijven. Gelegenheid tot training is er zooals gebruikelijk op Dinsdag en Woens dag. De feestavond van het 5-jarig be staan zal ongeveer half October plaats heb ben. Dit belooft een schitterende avond te worden. Meerburg: Morgen zullen er twee oefen wedstrijden plaats vinden voor de Senio ren I en II tegen Trekvogels van Boskoop, maar het tweede is nog niet zeker, daar pen Junioren wedstrijd plaats heeft voor de competitie. Deze zal vermoedelijk plaats hebben om 1 uur. Dan kan er maar een se nior-elftal spelen en wel het eerste om 2 30 uur. Meerburg a speelt op eigen ter rein tegen Tcylingen a; Meerburg b speelt op 't S. J. C.-terrein om 1.30 uur; vertrek per fiets van 't Patronaat om 12 uur. Leimuiden: Morgen zal de voetbalclub „Leimuiden" ook weer eens te velde trek ken en wel met drie elftallen. Leimuiden I speelt om half drie thuis tegen D. E. S. I, Leimuiden II speelt om half drie uit tegen D. E. S. II en de „Leimuiden" jun. spelen om 1 uur thuis tegen de D. E. S. jun. Forcholte: Voor de Junioren begint de competitie morgen en wel te Noordwijk. Forcholte A. speelt daar om 12 uur tegen S. J. C. a. Vertrek per fiets 11.15 uur. Lei der W. Heuzen. Een zware partij voor onze Benjamins, maar laten jullie ook eens zien, dat er getraind is dezen zomer! „St. Bernardus": Met onze verecniging ziet het er op het oogenblik minder gun stig uit. De sec. is gemobiliseerd. Een ver vanger is moeilijk te vinden en.... de echte clubgeest lijkt verdwenen. Daarom zal er Dinsdagavond te 8 uur een bijeen komst van leden zijn met als punt van be spreking: Kan V. V B. onder deze omstan digheden actief blijven. Wij verwachten U dus Dinsdagavond bij v. d. Voort. V. C. II.: De competities zullen niet ver loopen zooals het eigenlijk moest, daar door de mobilisatie ook vele jonge voetbal lers onder de wapenen zijn. Zoo ook bij V. C.H. Maar dat is geen reden om bij de pak ken neer te zetten, want er zijn er nog veel. die graag zouden willen meedoen, maar tot nu toe nog wat op den achtergrond zijn gebleven. Voor hen is nu een mooie kans. Jongens, komt Zondag eens kijken naar den wedstrijd VCH a-WSB a op 't VCH- terrein. Het zal er spannen, want onze ju nioren willen zeer zeker toonen, dat zij hun promotie naar de A-afdeeling waard zijn. En na afloop zullen velen zich opgeven niet alleen voor de senioren, maar ook en vooral voor de junioren. De Poolsche soldaten, die in den feilen strijd door de Duitsche weermacht werden gevangen ge nomen. worden achter het front geïnterneerd in groote kampen, welke onder zeer strenge bewaking staan

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9