Vjtedeóucüaiteit uit fRame Van het plant in Stoten S)e economióehe ooxtoy VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 BE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 INDRUKWEKKENDE REDE VAN Z. H. DEN PAUS NIETS NAGELATEN OM CATASTROPHE TE VOORKOMEN. „Moge God de dagen der beproeving verkorten". Z. H. de Paus heeft gisteren tegeftover den nieuwen ambassadeur van België bij den Heiligen Stoel, Nieuwenhuys, ter ge legenheid van de in ontvangstneming van diens geloofsbrieven een toespraak gehou den, welke als volgt luidde: De aanvang van uwe zending valt samen met een tragische ure in de geschiedenis der menschheid, een uur, dat Ons hart met diepe droefheid vervult. Wat, na het jong ste wereldconflict, de angst en de schrik der volken was, is andermaal werkelijkheid geworden. Een catastrophe van niet te me ten omvang is over de wereld gekomen, want déze nieuwe oorlog doet reeds den Europeeschen bodem schudden op zijn ba sis en vooral teistert hij hei grondgebied van een katholiek volk en geen mensche- lijke vooruitziendheid kan berekenen, welk ontzettende slachting hij zal aanrichten. Noch is te voorzien, welke uitbreiding mi zal aannemen en welke opeenvolgende complicaties er de gevolgen van zullen zijn. Uwe excellentie heeft terecht gewezen op de pogingen, tot het laatste oogenblik toe ondernomen door den Belgischen souve- rein, om den bedreigden vrede te redden en de volken te vrijwaren van de ernstig ste rampen. Maar wie kon vurigen wen- schen, die edelmoedige pogingen te steu nen dan de vader der Christenheid? Door de plichten van Ons Apostolisch ambt boven de particuliere conflicten ge steld, en in Onze Vaderlijke bezorgdheid wakend over het ware welzijn van alle vol ken, zagen Wij met een smartelijke be klemming des harten van dag tot dag deze ramp naderen, welke moest komen als een onvermijdbaar gevolg van het prijsgeven van het beginsel van onderhandelen en van het grijpen naar gewapend geweld. Wij behoeven niet te herhalen, hoe het vooruitzicht van zoo'n groot ongeluk Ons onophoudelijk vergezelde sinds den eersten dag van ons Pontificaat; hoe Wij tot het uiterste oogenblik van het -uitbreken der vijandelijkheden niets nagelaten hebben wat in Ons vermogen" lag, cm hetzij door gebeden en openbare aansporingen, hetzij door herhaalde vertrouwelijke en duide lijke demarches de geesten voor te lich ten over den ernst van het gevaar en om hen te brengen tot loyale en vredelieven de onderhandelingen op d n eenigen solie- den en duurzamen grondslag van recht vaardigheid en liefde. Rechtvaardigheid, welke evenzeer aan den zwaksten niet minder dan aan den sterksten moet bewezen worden. Liefde, welke voor de afdwalingen van het egois me behoedt, zoo dat het recht van den een bewaard blijft, zonder dat het recht van den ander vergeten, geloochend of positief ge schonden wordt. Thans staan ongelukkigerwijze het ka nongebulder, het tumult van de strijden de legers en de snelle ontwikeling van den oorlog op het punt, alle andere geluiden te overstemmen. De reeds ontketende vijandelijkheden in sommige sectoren schijnen thans met de snelheid van den bliksem de wegen te ver sperren voor de kampioenen van den vrede, die gisteren nog toegankelijk kon den schijnen voor wederzijdschen goeden wil. Bij zulk een staat van zaken richten Wij Onze gebeden tot God, Die de harten der menschheid in Zijn handen heeft, opdat Hij de dagen der beproeving bekorte en op dat Hij voor de volken, bedreigd door een onuitsprekelijke ramp, nieuwe wegen opent, welke leiden naar den vrede, voor dat de tegenwoordige brand zich uit breidt tot éen universeele catastrophe. Daar Wij hoewel onwaardig de Stedehouder zijn van Hem, die op aarde is neergedaald als de Vredesvorst en ge steund als Wij Ons voelen door de gebe den der geloovigen en gesterkt door de zekerheid, dat Wij met Ons hebben een ontelbaar aantal zielen van goeden wil, zullen Wij niet ophouden, zorgvuldig de gelegenheden te zoeken, welke zich wel licht voordoen, om de volken, die thans onder elkander verdeeld zijn, opnieuw te leiden naar een vrede, eervol voor allen en vooral in overeenstemming met het menschelijke en christelijke geweten, een vrede, die de vitale rechten van een ieder waarborgt, benevens de veiligheid en de rust der volken en vervolgens, indien zulks niet mogelijk mocht zijn, zullen Wij er naar streven, de verschrikkelijke, reeds toege brachte wonden te verzachten, of tenminste die, welke in de toekomst zouden kunnen worden toegebracht. In dit verband herinneren Wij met groo- te voldoening aan de verklaringen, waar mede de oorlogvoerende mogendheden bij het uitbreken van het conflict openlijk en met name hebben bevestigd haar verlan gen, tijdens den oorlog de wetten der menschelijkheid te eerbiedigen en de reeds tot stand gekomen overeenkomsten na te komen. Wij willen daarom op geheel bijzondere wijze de hoop uitspreken, dat de burgerbe volkingen gespaard zullen blijven van iede re directe militaire operatie, dat in de be zette gebieden het leven, het eigendom, de eer en de godsdienstige gevoelens der be woners geëerbiedigd zullen worden, dat de krijgsgevangenen menschelijk zullen wor den behandeld en zonder belemmering de vertroosting en versterking van den gods dienst zullen kunnen ontvangen en dat van het gebruik van giftige gassen zal worden afgezien". Diepe indruk te Rome. De toespraak van den H. Vader heeft in alle kringen der Eeuwige Stad een zeer diepen indruk gemaakt. De H. Vader sprak over het Europee- sche conflict en men acht van buitengewone beteekenis de gevoelens, welke de Paus tot uitdrukking bracht in de passages van Zijn toespraak, waarin Hij erop wees, dat de oorlog het grondgebied van een katho liek volk, Polen, teistert en de opmerking, welke Zijne Heiligheid maakte over het prijsgeven van het beginsel der onderhan delingen en het grijpen naar wapenge weld. Anderzijds wordt met voldoening net streven van Zijne Heiligheid opgemerkt, om met alle kracht de gelegenheden aan te grijpen, die zich zouden kunnen voordoen, om de volken, die thans gescheiden en verdeeld zijn, te leiden naar een voor allen eervollen vrede overeenkomstig het men schelijke en christelijke geweten. Met ontroering vernam men tenslotte de woorden, welke de H. Vadr sprak tn gun ste van een humaniseering van oorlog. De „Osservatore Romano" plaatst boven den tekst der pauselijke rede als titel over de geheele breedte der eerste pagina: „De H. Vader, diep bewogen door het conflict, dat Europa bloeden doet, smeekt den vrede af, die ieders vitale rechten beschermt". LAATSTE POGING VAN MUSSOLINI? Bij mislukking zou hij zich aan Duitschlands zijde scharen. De Berlijnsche correspondent van het „Vaderland" meldde gisteravond: Hier (te Berlijn) willen nog steeds de geruchten niet verstommen, volgens welke geheime onderhandelingen tusschen de thans oor logvoerende mogendheden over lokalisee ring en afkorting van den oorlog zouden worden voortgezet. Zoo zou niet alleen von Papen, maar ook von Ribbentrop te Parijs vertoeven om daar te onderhande len. Deze geruchten of fantasieën zijn te verklaren uit het verlangen.naar vrede bij de menschen, die ze verspreiden of geloo- ven. Objectieve waarde hebben ze niet. Dat sluit echter niet uit, dat er wel de gelijk een internationaal gesprek aan den gang is, in het bijzonder tusschen Duitsch- land en Italië en dat wordt ook te inge- lichter plaatse toegegeven. Men neemt hier aan, dat Mussolini nog een laatsten stap voor den vrede zou willen doen, vóórdat de strijd tus schen Maginotlinie en Westwall zich verscherpt en vóórdat de strijd in de lucht aanzienlijke afmetingen aan neemt, dus wellicht onmiddellijk na den definitieven val van Warschau. De verwachting, dat deze laatste stap van Italië effect zal hebben, is hier gering, wat echter geenszins uitsluit, dat hij vooralsnog met instemming van Duitschland zal worden onderno men. Heeft deze stap geen succes dan neemt men aan, dat Italië aan de zijde van Duitschland actief in den oorlog zal ingrijpen, aldus de verwachting in verschillende politieke kringen alhier. Naast de onderhandelingen tusschen Duitschland en Italië, zouden ook onder handelingen tusschen Berlijn en Moskou plaats vinden. Dat laat zich wel hooren, want na de Russische berichten over Pool- sche vliegtuigen, die thans Rusland zou den hebben aangevallen, lijdt het geen twijfel meer of Rusland wil spoedig tegen het thans verzwakte Polen ingrijpen. DE DUITSCHERS DRINGEN LANGZAAM VERDER Nieuws van beide kanten HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: Op 14 September heeft die Zuidelijke groep van het Duitsche Oostelijke leger den straatweg Lemberg (Lwow)Lublin reeds overschreden. De zeer sterke Poolsche afdeelingen, die bij Kutno zijn ingesloten en zich vertwij feld verdedigen, hebben gisteren nog maals gepoogd naar het Zuid-Oosten door te breken. Deze poging is mislukt. Ten Oosten van de Weichsel naderen de Duitsche troepen uit het Noorden, Oosten en Zuid-Oosten de voorstad Praga van Warschau. Ook hier zijn pogingen om naar het Oosten door te breken afgeslagen.* De troepen, die oprukken naar de ves ting Brest-Litowsk zijn uit het Noorden de vestinggordel binnengetrokken. De for ten zijn voor een deel opgeblazen. De cita del is nog door den vijand bezet. De stad Gdingen (Gdynia) is in Duit sche handen. De zeestrijdkrachten hebben bij den strijd om Gdingen en het schier eiland Hela krachtig ingegrepen. Zij wis ten zich toegang te verschaffen tot de Zuidelijke haven van Gdingen. Niettegenstaande het slechte weer heeft de luchtmacht de spoorwegen en spoorweg stations met succes aangevallen en onder steunde den strijd van het leger te velde, tegen het rond Kutno ingesloten vijandelij ke leger door bombardementen en duik vlucht-aanvallen. De Poolsche oorlogsbodems, welke nog in de haven van Heisternest lagen, zijn door bommen tot zinken gebracht. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. Het 14e legerbericht van den Poolschen generalen staf, dat te 23 uur door den zender Warschau is verspreid, zegt: „De vijandelijke luchtmacht blijft zeer actief. Zij heeft o.m. Doebno, Wlozimij en Rad- ziwillow gebombardeerd. In het gebied van Rawaroesca, Debica en Krolewska heeft onze luchtmacht met succes een vij andelijke gepantserde colonne gebombar deerd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. Bij Soewalki hebben de Duitschers de Poolsch-Duitsche grens overschreden. De vijandelijke afdeelingen, die in de streek van de Narew en Diebrza waren binnen gedrongen, zijn waargenomen bij Bialy- stok en Bielsk. Onze afdeelingen houden de Westelijke zone van het woud bij Bialo- wieza bezet. Op de lijn KaloeszynLowkow duurt de hardnekkige strijd voort. Een ge pantserde colonne en een infanterieregi- ment werden vernietigd. Nog steeds wordt hardnekkig gevochten op de lijn Skiernie- wice-Lowicz. Onze troepen bestrijden den vijand, die bij Opole over den Weichsel is getrokken. In het Zuiden heeft een vijan delijke gepantserde colonne Zamsc be reikt. Een aanval van een gepantserde co lonne in de richting van Lwow in den middag van 13 September werd afgesla gen". Het commando der verdediging van Warschau deelt mede, dat in de omge ving der stad over het algemeen scher mutselingen tusschen patrouilles hebben plaats gehad. Grootere aanvallen op de buitenwijk van Wola zijn op grooten af stand tot staan gebracht door het optre den van infanterie en machinegeweren. Een tank werd in brand gestoken, verschei dene gepantserde auto's en een anti-tank kanon werden buit gemaakt. De vijand heeft aanzienlijke verliezen aan dooden en gewonden geleden. Gisternacht is in ver scheidene arbeiderswoningen te Praga (Warschau) brand ontstaan tengevolge van een luchtbombardement. Het zieken huis te Praga (Warschau) werd opnieuw gebombardeerd en is ernstig beschadigd. Een bom is terecht gekomen op het pa leis van den apostolischen internuntius. Gisteren heeft de Duitsche luchtmacht zich beperkt tot verkenningsvluchten. DE STRIJD BIJ LEMBERG. Volgens van vluchtelingen uit Polen aan de PoolschRoemeensche grens verkregen inlichtingen zouden de Duitsche troepen een plaats op 73 K.M. ten Zuiden van Lwow (Lemberg) hebben bereikt. Bij Lwow wordt gevochten, doch deze stad is volgens de vluchtelingen onbetwistbaar in Poolsche handen. Het radiostation te Wilna heeft gister avond een beschrijving van Poolsche zijde over het afslaan van den Duitschen aan val op Lwow gegeven. Duitsche gemotori seerde eenheden, gesteund door zwaar ge schut, de^en een aanval op de stad, doch werden afgeslagen. De Poolsche troepen maakten tien tanks, elf motorrijwielen en een gepantserde auto buit. Toen een twintigtal Duitsche vliegtui gen zich in den strijd mengden werden aan Poolsche zijde luchtdoelgeschut en machi negeweren in werking gesteld. Verschei dene bombardementsvliegtuigen werden neergehaald, doch het juiste aantal is nog niet vastgesteld. In deze beschrijving werd verder gezegd, dat het leger de hulp, die het bij de verdediging van Lwow van de burgerbevolking ontving, zeer op prijs stelt. BERICHTEN VAN DUITSCHE ZIJDE. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De enkele dagen geleden door de Duit sche troepen stormenderhand genomen Poolsche vers terkin gswerken aan de Na rew waren op tal van plaatsen bijzonder sterk opgebouwd. Zoo bevonden zich al leen bij de vesting Nowgorod 15 werken met de modernste pantserkoepels. Door den aanval van Oost-Pruisische troepen v den in den sector Nowgorod verdedigende Poolsche divisies bijna geheel vernietigd. VLUCHTELINGEN AAN DE POOLSCH ROEMEENSCHE GRENS. De Poolsch-Roemeensche grens is aan Roemeensche zijde thans hermetisch geslo ten. De gezanten van Bulgarije, Denemar ken en Brazilië in Polen zijn reeds te Boe karest aangekomen. Het personeel van de Fransche ambassade en de militaire atta ché zijn Woensdag gearriveerd. De presi dent en de vice-president van de Poolsche staatsbank zijn eveneens in Roemenië aan gekomen. De Britsche consul te Lwow, Middleton, wordt vermist. Zijn vrouw, die zich aan de Roemeensche grens te Sniatyn bevindt, heeft sinds twee dagen niets van hem ge hoord. Men hoopt, dat Middleton er in zal slagen de gevaarlijke wegen tusschen Lwow en Sniatyn te passeeren en de grens te be reiken. DE DUITSCHE CONSULS IN POLEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boekarest, dat het personeel der Duitsche consultaten te Posen, Thorn, Krakau en Lodz Dinsdagavond geheel uitgeput te Czernowitz is aangekomen, waar het uit 14 personen bestaande gezelschap door den Duitschen consul van levensmiddelen voor de verdere reis voorzien werd. Inmiddels is het gezelschap te Boekarest aangekomen. De ambtenaren der consultaten te Thorn en Posen, aldus meldt het D.NB. verder, waren in hun eigen auto naar Warschau ge reden, waar zij in de Duitsche ambassade geïnterneerd werden. Vandaar werden zij BLOKKADE EN DUIKBOOTENOORLOG ENGELAND EN DE HANDEL DER NEUTRALE STATEN. Verklaring van het Britsche ministerie voor Voorlichting. De Duitsche propaganda wordt reeds ge richt op een bedreiging der neutrale sta ten, aldus het Britsche ministerie voor de Voorlichting. Den neutralen landen wordt in eenvou dige bewoordingen verteld, wat Duitsch land als neutraal optreden beschouwt en wat niet. De Duitsche radio heeft het doel der Britsche contrabande-politiek verwron gen door te beweren, dat deze beoogt den neutralen handel te vernietigen. Groot-Brittannië, aldus het ministerie, streeft er niet naar eenige neutrale regee ring te dicteeren. Groot-Brittannië heeft reeds categorisch verklaard zijn uiterste beste te willen doen om den bona-fide neu tralen handel te vergemakkelijken. Het is geenszins zijn politiek te wenschen, dat schade wordt aangebracht aan het bedrijfs leven der neutrale landen, met welke het de meest vriendschap'pelijke betrekkingen wenscht te handhaven. Er wordt op geen enkele wijze gepoogd den normalen invoer van levensmiddelen en andere goederen en materiaal, bestemd voor het eigen gebruik der neutrale landen, te voorkomen. Wat Groot Brittannië probeert te doen is te voorkomen, dat de Duitsche regeering goederen en materiaal invoert, dat haar in staat zou stellen den oorlog te verlengen. Reeds is voorkomen, dat groote hoeveelhe den contrabande den vijand zouden berei ken. De openbare meening in de neutrale landen is in staat zelf te beoordeelen van welke zijde eenige bedreiging van hun neu traliteit kan komen. Of dit zal zijn door de openlijk geproclameerde politiek van con trole op contrabanden van de geallieerden of door de Duitsche duikbootcampagne. ZWITSERLAND WIL NEUTRAAL BLIJVEN. Ook wat de blokkade betreft. Men heeft in Zwitserland met belang stelling kennis genomen van de beslissin gen welke de staten van de Oslo-groep te Brussel hebben genomen en men is van meening, dat hierin de kiem ligt voor een waarlijk neutraal statenblok, een vredes- blok, waaraan Zwitserland deel zal nemen. De ,.Neue Zeitung" te Bern schrijft, dat dit blok van neutralen zich niet moet laten meeslepen door mogendheden, die belang hebben bij een samenwerking tot een ge welddadig doel. Duitschland, dat zich er rekenschap van begint te geven, dat de Westelijke mogendheden den oorlog ern stig opnemen, poogt reeds de blokkade te overgebracht naar een gevangenis te Loe- blin. Eenige uren later werden zij vervoerd naar Pyszosacz, waar zij den nacht in een school op stroozakken moesten doorbren gen. Hier kwamen ook de Duitschers uit Krakau aan en het geheele gezelschap werd naar de Roemeensche grens gebracht. De Duitsche consul te Krakau, die onderweg vermist werd, is geïnterneerd en naar War schau gebracht. DUITSCHERS IN POOLSCH KRIJGSGEVANGENSCHAP. Het Poolsch Telegraaf Agentschap Pat deelt het volgende mede: Volgens tot 12 September opgestelde be rekeningen bedroeg het aantal niet-gewon- de Duitsche krijgsgevangenen 13.000 onder wie 350 officieren, die voor het meerendeel tot de luchtmacht behooren en tot de ge pantserde wapens. Acht en veertig stukken geschut, 15 mi trailleurs, 170 tanks en ruim duizend auto's zijn op den vijand buitgemaakt. 280 Duit sche vliegtuigen werden neergehaald. GEEN UITWISSELING VAN GEÏNTERNEERDEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In verband met de talrijke gevallen, waarin Duitschers uit het door de Duit^she troepen bezette gebied naar het binnen land van Polen worden gevoerd, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken het Zweedsche gezantschap, dat belast is met de behartiging der Poolsche belangen in Duitschland, verzocht de Poolsche regee ring een uitwisseling van weggevoerde Duitschers tegen Polen in Duitschland voor te stellen. Het Zweedsche gezantschap heeft het ministerie thans medegedeeld, dat de Poolsche regeering weigert op het Duitsche voorstel in te gaan. OPROEP AAN DE IN HET BUITENLAND WONENDE SLOWAKEN. De Slowaaksche regeering heeft tot de in het buitenland wonende Slowaken een proclamatie gericht, waarin dezen worden gesommeerd de vijandelijke staten te ver laten. De Slowaaksche regeering weet, aldus de proclamatie, dat de in het bui tenland wonende Slowaken niet alleen door onjuiste berichten over Slowakije, doch vooral door geweld wordt genoopt op te komen voor een Tsjecho-Slowaak- sche republiek. De Slowakasche regeering, aldus besluit de oproep, sommeert u daar om de staten te verlaten, welker druk gij niet kunt weerstaan. Volgens een mededeeling van het offi- cieele Duitsche Nieuwsbureau van giste ren zijn in Slowakije saboteurs aan het werk geweest. Een andere mededeeling van hetzelfde bureau verklaart, dat gedu rende de laatste dagen „een niet onbe langrijk aantal arrestaties verricht is in Bohemen en Moravië om redenen van openbare veiligheid". niet te doen, voor zoover dit mogelijk is. Het schijnt, dat men in sommige Duitsche kringen een neutraal blok van staten wenscht, dat om zijn economische belangen te beveiligen, zich op politiek terrein zal begeven. Hierdoor zou het beginsel van neutraliteit belachelijk worden gemaakt, want men kan niet eenerzijds verklaren zich verre te houden van iedere activiteit van een derde mogen he id en zich ander zijds laten meesleuren in een politieke sfeer, welke een duidelijk gewelddadig ka rakter heeft. AMERIKA EN DE BLOKKADE. Verklaring van Minister IIull. In een formeele verklaring over de hou ding der Vereenigde Staten ten aanzien der door de oorlogvoerende staten toegepaste blokkades heeft minister Huil gezegd, dat de regeering zich alle rechten, waarop de Ver. Staten en hun burgers aanspraak kunnen maken, voorbehoudt volgens het internationale recht en dat zij de noodige maatregelen zal nemen, wanneer deze rech ten door oorlogvoerenden geschonden wor den. In een voorafgaande persconferentie had Huil gezegd, dat ér voor zoover hij op de hoogte was, geen ernstige of ongewone kant was aan het aanhouden van Amerl- kaansche schepen door Engeland en het verwijderen van contrabande uit deze sche pen. Er was reeds een schip vrijgelaten en eenige andere gevallen van aanhouding zouden zich ongetwijfeld in dezelfde rich ting ontwikkelen. Deze beperkende maatregelen, aldus zeide Huil, vormen geen wijziging, en kunnen dat niet doen, van de beginselen van het inter nationale recht, doch zij verplichten veel eer de Amerikaansche burgers af te zien van het uitoefenen van zekere rechten tot het congres anders besluit. De Amerikaan sche regeering heeft geen afstand gedaan van eenig recht als neutrale mogendheid onder de gelding van het internationale recht. De regeering streeft er naar volko men diligent te zijn bij de bescherming van Amerikaansche levens en bezittingen en zij moet natuurlijk verwachten, dat de burgers even diligent zijn bij het buiten werkelijk of mogelijk gevaar blijven. DUITSCHE DUIKBOOTBASES IN ZUID-AMERIKA? „Onzin!" zegt het D. N. B. Hooge functionarissen van het Departe ment van Staat hebben verklaard, dat, als gevolg van de Britsche waarschuwing, dat Duitschland zou kunnen probeeren in Zuid- Amerika duikbootbascs te vestigen, deze kwestie onderwerp zal zijn van bespreking op de pan-Amerikaansche conferentie. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over dit Engelsche bericht het volgende: Het Engelsche ministerie van Voorlich ting heeft verklaard, dat de Engelsche re geering reden heeft tot de veronderstel ling, dat Duitschland kon probeeren duik boot- en luchtvaartbascs aan te leggen aan de kusten van Zuid- en Middcn-Amerika. Te bevoegder plaatse wordt deze mede deeling een poging genoemd de Ibero- Amerikaansche staten op plompe wijze tot paniek te brengen. Evenals de aanslag van Churchill tegen de Athcnia ten doeU had oorlogsstemming in de Ver. Staten in het leven te roepen, is ook deze belastering van Duitschland op niets anders berekend dan op de vergiftiging der goede betrek kingen van Duitschland met de Ibero- Amerikaansche staten. Zij is een bewuste misleiding der Ame rikaansche openbare meening. Opnieuw wordt vastgesteld, dat Duitschland in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika geener lei ambities van politieken of militairen aard heeft. TWEE BRITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. De Amerikaansche mailboot „Manhat tan" heeft per radio medegedeeld, dat zij van haar koers is afgeweken om de be manning van het Britsche schip „British Influence" te redden. Later meldde do „Manhattan", dat het Noorsche vracht schip „Idabakke" de. overlevenden van het Engelsche schip had opgenomen. Het Britsche stoomschip „Vancouver City" heeft per radio medegedeeld, dat het op den Atlantischen Oceaan is aange vallen en dat de bemanning in de booten ging. Het mailschip „President Roosevelt" dat te hulp snelde, meldde, dat de be manning van de „Vancouver City" was opgenomen door een Nederlandsch tankschip, geassisteerd door een vliegtuig. AAN DUITSCHE DUIKBOOTEN ONTKOMEN. Een convooi Britsche schepen, dat op weg was naar Schotland, is met succes ontkomen aan twee vijandelijke duikboo- ten, die op het punt stonden het aan te vallen. Alle schepen zijn in goede orde op hun plaats van bestemming aangekomen. De bewegingen der duikbooten werden, zoo wordt verklaard, op eenigen afstand ontdekt en de escortcvaartuigen namen doeltreffende maatregelen. „STATENDAM" VEILIG EN WEL TE NEW YORK. De „Statendam" is te New York aange komen. Aan boord bevonden zich de ge redde leden van de bemanning van het Britsche schip „Winkleigh", dat op 8 Sep tember op 300 mijl afstand van de Iersche kust tot zinken is gebracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5