BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 De werkloosheid en de mobilisatie TEGEN BELEMMERING VAN NUTTIGE VERPLAATSING VAN ARBEIDS KRACHTEN. De Regeeringspersdienst meldt: De huidige omstandigheden hebben ten gevolge dat eemrzijds door het vervullen van dienstplicht tal van vacatures ontstaan, terwijl er anderzijds vele werkloozen zijn. Meer dan ooit is het noodig, dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt tot elkaar ge bracht worden. Daartoe dient zooveel mo gelijk te worden bevorderd, dat arbeiders daar werken, waar hun arbeidskracht het nuttigste kan worden aangewend. De minister van sociale zaken heeft des wege de bestaande regeling betreffende het verleenen van financieele tegemoetkoming bij het verrichten van arbeid buiten de woonplaats herzien, met het doel om be lemmeringen van nuttige verplaatsing van arbeidskrachten zooveel mogelijk te voor komen. De wijzigingen gelden van 1 Sep tember j.L af. Dit alles betreft het ver richten van arbeid buiten de woonplaats binnen de Nederlandsche grenzen. Voorts heeft de minister een beroep ge daan op de gemeentebesturen, om bij her nieuwde werkloosheid van werklieden, die elderé werk hadden gevonden en deswege verhuisd waren, geen rekening te houden met gemeentelijke vestigingsbepalingen. UITVOER NAAR ENGELAND. Certificaten van oorsprong vereischt. Volgens ontvangen instructies zullen van heden af alle goederen welke uit Neder land naar het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland uitge voerd of ter overlading aldaar uitgevoerd worden, vergezeld moeten zijn van een certificaat van oorsprong afgegeven door het Britsche Consulaat Generaal te Rot terdam (voor exporteurs gevestigd in de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg) of het Britsche Con sulaat Generaal te Amsterdam (voor ex porteurs gevestigd in Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drenthe, Groningen en Friesland). Aan exporteurs wordt in overweging gegeven zich voor nadere inlichtingen te wenden tot een der bovengenoemde Con sulaten. In verband hiermede wordt me degedeeld, dat de certificaten door expor teurs or hun gemachtigden (bijv. expedi teurs) persoonlijk op het betreffende Con sulaat onderteekend zullen moeten wor den. BOUWMATERIALENBESCHIKKING. Verplichte inschrijving van producenten, .importeurs en handelaren. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de directeur van het rijksbureau voor bouwmaterialen krach tens de hem bij de bouwmaterialenbeschik- king 1939 no. 1 verleende bevoegdheden heeft bepaald, dat: 1. Alle producenten en importeurs van, alsmede alle handelaren in bouwmateria len in den zin van genoemde beschikking zich bij het rijksbureau moeten laten in schrijven. 2. Alle producenten en importeurs van, alsmede alle handelaren in cement en kalk, daaronder begrepen gemengde be drijven en inkoopcombinaties, aan het rijksbureau opgave moeten doen van alle voorraden cement en kalk. Voor zoover men niet in het bezit is van de noodige formulieren, moeten deze wor den aangevraagd bij het rijksbureau voor bouwmaterialen, Keizersgracht 11-13, Am sterdam-C, telefoon 45316. NOODTOESTAND IN DEN VISCHHANDEL. Nu nagenoeg de geheele vloot als ge volg van het oorlogsgevaar is komen stil te leggen is de vischhandel in groote moei lijkheden gekomen. De vischaanvoeren zijn vrijwel geheel stopgezet. Uitgezon derd de vangsten der kustvisschers, welke echter bij lange na niet in de behoefte aan visch kunnen voorzien, zijn in de komen de weken geen aanvoeren te verwachten. Deze kleine aanvoeren der kustvisschers worden aan den vischafslag voor zeer hooge prijzen geveild, waardoor de klein handel niet in staat is aan deze visch iets te verdienen. De vischprijzen zijn de laatste dagen met 100 procent gestegen en nog hooger prijzen worden verwacht. De vischhandel kwam Zaterdag bijeen om de huidige moeilijkheden te bespre ken. Van winkelierszijde werd de vraag ge steld of het publiek bereid zou zijn zelf de visch in de winkels te komen koopen en mee te nemen ten einde de exploitatiekos ten te verminderen. Venters zijn er nog het slechtst aan toe. Deze staan los van elke hulp en steun. Plannen worden beraamd om deze menschen hulp te verleenen indien deze toestand blijft voortduren. Ook de haringprijzen zijn aanmerkelijk gestegen. De venter betaalde de laatste weken pl.m. 16 gulden per kantje, heden moet hij reeds 21 gulden en meer betalen. Het bestuur van de vischhandelaarsver- eeniging „Vrede" te Scheveningen heeft besloten indien deze prijsverhooging blijft voortdurend hiervan te bevoegder plaatse kennis te geven. Verdedigingswerken in de vesting Holland De commandant der vesting Holland heeft een verordening vastgesteld, waarbij het verboden is binnen een afstand van 1000 M. van eenig verdedigingswerk: a. eenig bouwwerk of getimmerte, van welken aard ook, te bouwen, op te stellen, te wijzigen, af te breken of weg te ruimen; b. eenigerlei ophooging, hetzij van grond of ander materiaal, op te werpen of te plaatsen, dan wel bestaande ophoogingen te wijzigen of weg te nemen; voorts eenig graaf- of ander grondwerk te verrichten of eenige bestaande ingraving te dichten of te wijzigen; c. geboomte of houtgewas te planten, te plaatsen, te snoeien, te kappen of weg te nemen; d. eenige handeling te verrichten, welke van invloed zou kunnen zijn op het beloop of op den waterstand van rivieren, beken, kanalen, of van eenig ander loopend of stilstaand water. Het verbod geldt niet voor: a. bouwwerken, geheel uit hout opge trokken, die zich niet hooger dan 1 M. bo ven den beganen grond verheffen en mits in den staat daarvan geen wijziging wordt aangebracht; b. de normale land- en tuinbouwwerk- zaamheden, noodig voor de bewerking van den thans in cultuur gebrachten of van den met toestemming Van den groepscomman dant, in wiens gezagsgebied het onderhavi ge terrein is gelegen en voor zoover zulks niet het geval is met de toestemming van den commandant der vesting Holland, als nog in cultuur te brengen grond. Zoolang en voor zooverre door den com mandant der vesting Holland bij algemee- ne bekendmaking niet anders zal zijn be paald, in deze verordening behoudens het in dit artikel bepaalde niet van toepas sing op de terreinen en/of de opstallen, ge legen binnen de bebouwde kommen der gemeenten, alwaar deze verordening overi gens van kracht is. Onder bebouwde kommen, in den zin van het in bovenstaande alinea bepaalde, worden verstaan de bebouwde kommen, als bedoeld in art. 27, 2e lid, van de wegenwet. Van het bepaalde in deze verordening kan door den groepscommandant, in wiens gezagsgebied de onderhavige terreinen en/of opstallen zijn gelegen en voor zoover zulks niet het geval is door of namens den commandant der vesting Holland, geheele of gedeeltelijke ontheffing worden ver leend na schriftelijke aanvrage van den be langhebbende. Aan de ontheffing kunnen voorwaarden worden verbonden. INUNDATIE-WERKZAAMHEDEN. Teneinde de inundatie-mogelijkheden, waarover ons land beschikt, te allen tijde en met name met het oog op den huidi- gen waterstand te verzekeren, worden maatregelen genomen om, met den ge ringst mogelijken overlast voor de betrok ken burgerbevolking, een kom van gerin gen omvang in de provincie Utrecht met water te vullen. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is op Woensdag a.s. om elf uur bijeengeroepen. Het afdeelings- onderzoek, dat op Vrijdag 15 September was bepaald, zal onmiddellijk plaats heb ben. Onderzocht zullen o.m. worden het wetsontwerp vaststelling van regelen be treffende het gelijktijdig genot van bur gerlijke en militaire belooning ten aanzien van de bezoldigde leden van de rechterlijke macht en van de bezoldigde burgerlijke le den van de militair- rechterlijke macht, en het wetsontwerp wijziging van de wet van 10 Januari 1920, houdende nadere voorzie ningen betreffende de grensbewaking, be nevens nog andere ontwerpen van spoed- eischenden aard, welke tijdig mochten bin nenkomen. Het ligt in de bedoeling de openbare ver gadering om half vier te hervatten aan de orde te stellen het ontwerp van wet ge bruik vervoermiddelen 1939, tal van natura- lisatieontwerpen, eenige contingenteerings- ontwerpen, alsmede die in de afdeelingen onderzochte wetsontwerpen, waarover een eindverslag zal zijn vastgesteld. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR DIENSTPLICHTIGEN BIJ ROODE- KRUIS-COMPAGNIëN De regeeringsdienst meldt: Aan den werkelijken dienst van de bui tengewone dienstplichtigen, die thans inge volge hun vrijwillige verbintenis bij een mobiele transportcolonne van het Neder landsche Roode Kruis zijn opgekomen, kan recht op kostwinnersvergoeding worden ontleend op den voet van de voor dienst plichtigen geldende bepalingen. Tot het verkrijgen van zoodanige ver goeding dienen belanghebbenden aan vraag te doen bij den burgemeester van de gemeente, waar zij wonen (bureau voor mi litaire zaken van de gemeente-seretarie). VOOR LUXEMBURG VISUM VEREISCHT. Het Consulaat-Generaal vap Luxemburg deelt mede, dat met ingang van 9 Septem ber een visum vereischt is voor alle reizi- De postdienst te velde TAL VAN MOEILIJKHEDEN MOESTEN WORDEN OVERWONNEN. Nu tienduizenden Nederlandsche mannen hun plicht voor het vaderland in het leger vervullen, welke verschuiving van bevol king zooveel veranderingen heeft gebracht in het maatschappelijke leven, is er ook een nieuw element gekomen in den post dienst. Een veldpostdienst is ingesteld, welke nu reeds eenige weken in werking is. De directeur van den étappen- en ver keersdienst van het algemeen hoofdkwar tier kolonel van den generalen staf H. H. Thoden van Velzen, legde er in een onder houd, dat wij met hem mochten hebben, den nadruk op, dat bij den veldpostdienst onder geheel andere omstandigheden ge werkt moet worden, dan bij de normale postvoorziening. Inderdaad, de veldpost dienst heeft tot nu toe stroef gefunction- neerd, en, ook al is momenteel de geheele achterstand van de eerste dagen der mobi lisatie weggewerkt, men mag niet en nooit verwachten, dat de veldpost met even groote snelheid het doel bereikt als de post in het burgerleven. Daarvoor zijn de moei lijkheden te groot. Het eerste bezwaar is, dat degenen, die bij de veldpost worden aangesteld, hun dienst in vredestijd nooit behoorlijk kunnen beoefenen. Er komt mo bilisatie en eerst dan wordt in de practijk uitgevoerd, wat voordien op papier werd ontworpen. Het is niet te verwonderen, dat men daarbij voortdurend op onverwachte moeilijkheden stuit. Zelfs wanneer, zoo als bij den huidigen veldpostdienst het ge val is, het sorteeren der poststukken ge schiedt door ambtenaren van de P.T.T., die dagelijks dit werk beoefenen, dan nog zijn vertragingen niet uitgesloten, omdat de adresseering niet normaal is. De ambtena ren moeten wennen aan de militaire afkor tingen, welke in het leger plegen gebruikt te worden. Bij den burgerpostdienst letten de amb tenaren uitsluitend op de plaatsnamen, bij den militairen postdienst moeten zij het ge heele adres onder de loupe nemen. Deze oefening heeft tijd noodig. Daar komt nog bij, dat niet alleen de burgers, die in grooten getale aan de soldaten schrijven, vaak verkeerd adresseeren, maar ook, dat de militai ren, die onder de wapenen zijn, in vele getallen hun onderdeel onjuist opgeven, zoodat hun familieleden later de brie ven aan een verkeerd adres toezenden. Zelfs de officieele instanties schrijven in sommige gevallen de adressen nog onvolledig. Men moet zich er dan niet over verbazen, dat de termijn, welke verloopt tusschen verzending en aan komst van een brief, aanmerkelijk lan ger is bij den veldpostdienst dan bij de burgerpost. Een leger op oorlogssterkte en geplaatst gers, die zich naar het Groot hertogdom willen begeven, van welke nationaliteit dan ook. Bewijzen van Nederlanderschap Lijn der halve niet meer geldig. Een geldig pas poort, voorzien van visum, is noodzakelijk. De eenige uitzondering, die gemaakt wordt, is voor Belgische Staatsburgers, die geen visum noodig hebben, doch wel in het bezit moeten zijn van een geldig paspoort. GESTRANDE NEDERLANDERS IN ZWITSERLAND. In samenwerking met de Nederlandsche regeering zal een extra-trein 2de en 3de klasse loopen van Schaffhausen naar Ne derland via Duitschland, naar alle waar schijnlijkheid op Woensdagmorgen 13 Sep tember a.s. Geïnteresseerden gelieven zich aan te melden onder opgave van aantal personen en klasse waarin gereisd wordt bij den Nederlandsche consul te Zürich, den heer Ph. W. Osieck. K. L. M. MOET TARIEVEN VERHOOGEN. Een toeslag van 28 tot 60 procent. In verband met de grootere afstanden, waarover gevlogen moet worden, en de verhoogde premies voor verzeïkeringen heeft de K. L. M. zich verplicht gezien de tarieven voor vracht en passagiers op de Europeesche lijnen, die nog onderhouden worden, aanzienlijk te verhoogen. Dit geldt voor de lijnen naar Londen en Scandinavië. Voor Londen bedraagt de toeslag 60 pet., voor Oslo 28 pet., voor Kopenhagen 45 pet. Vv'ordt aanstond de dienst up andere lijnen zooals Parijs hervat, dan zal ook voor deze herstelde verbindingen een nader te be palen verhooging der tarieven gelden. De leiding der K. L. M. heeft zeer tot haar leedwezen tot dezen maatregel moe ten overgaan. Maar er bleef geen andere keus om in deze voor onze luchtvaarton derneming zeer moeilijke tyden, de intact gebleven lijnen niet met verlies te bevlie gen. Een enkele reis Londen kost thans 77.60, (oude pry's 46.een retour 139.50 (oude prijs 82.50). Men zal deze verhooging billijken, wanneer men in aanmerking neemt, dat een reis naar Lon den thans heel wat meer vliegtijd kost. Om Shoreham, dé tegenwoordige luchtha ven voor de civiele luchtvaart. in de oorlogsstellingen blijft niet steeds op dezelfde plaats. Het gebeurt dagelijks, dat verschillende onderdeelen een andere op stelling innemen. Uiteraard is die gewij zigde opstelling niet oogenblikkelijk overal op de juiste plaatsen bekend. Wanneer nu de veldpostdienst een brief naar een derge lijk onderdeel heeft doorgezonden, dan zal dit poststuk eenigen tijd blijven zwerven, totdat de veldpostdienst zijn lijsten, waar op de plaats van alle onderdeelen in voor komt, weer heeft bijgewerkt. In het begin van de mobilisatie is het gebeurd, dat cumulatie bijna beangstigen de vormen aannam. De ambtenaren van den veldpostdienst met overste van Houwelingen aan het hoofd, hebben dag en nacht gewerkt om schoon schip te maken. Zaterdag was men zoover, dat de enorme massa van stukken was weggewerkt, zoodat men met een ge rust hard de nieuwe zendingen mocht af wachten. De inspecteur van de veldpost, overste van Houwleingen, heeft ons vervolgens uiteengezet hoe de veldpostdienst is geor ganiseerd. Aanvankelijk richtte men een centraal kantoor in_in.het postkantoor aan het Pr. Hendrikplein te 's Gravehnage. De ruimte was daar evenwel niet groot genoeg. Toen verhuisde men naar het nieuwe kantoor van de P.T.T. aan de Johan Camphuisstraat, waarin eerlang het nieuwe kantoor Haag- Oost gevestigd zal worden. Het fonkelnieu we gebouw is met kunst- en vliegwerk in gericht. Op 1 September werkte men er met 70 menschen, op 2 September werd de vrije Zaterdagmiddag van het geheele per soneel ingetrokken. Men kwam nog niet klaar. Op Maandag werden 60 man uit Rotterdam gerequireerd en de stroom bleef aanhouden. Het hoofd-expeditiekantoor van den veldpost is gevestigd in Den Haag, in L e i- d e n en Utrecht zijn ook expeditie-kanto ren. Deze expeditie-kantoren hebben weder verschillende veldpostkantoren onder zich, terwijl er nog een aantal veldpostkantoren rechtstreeks onder het hoofdexpeditie-kan- toor in den Haag ressorteeren. Op het oogenblik zijn er 1 hoofd- expeditiekantoor, 2 expeditiekantoren en 16 veldpostkantoren in werking met een gezamenlijke sterkte van 400 man personeel. De veldpostkantoren zijn ingericht naar gelang van de behoeften van de onder deelen van het leger. In ieder geval zóó, dat alle poststukken met de meest moge lijke zorg zullen worden behandeld. Wanneer de P.T.T.-ambtenaren op het hoofd-distributiekantoor de stukken heb ben gesorteerd, worden zij vervoerd naar een expeditiekantoor of aan de veldpost kantoren, waar de facteurs der legeronder- deelén voor distributie onder de soldaten zorgen. De loop van een brief, die een moeder aan haar zoon schrijft is nu als volgt: Laten we aannemen, dat de moeder in Den Haag woont en de zoon dienstplichtige is bij 1I 19 r. i. (is le compagnie van het Ie bataljon van het 19e regiment infante rie). Op het adres is dan vermeld naam, onderdeel en voorts veldpost. De brief gaat in de bus en komt op het gewone postkan toor terecht. Daar weten ze niet waar het onderdeel ligt. Van het gewone postkantoor gaat dan de brief naar het hoofd-expe ditiekantoor van de veldpost. Daar ziet men dat het het onderdeel tot het veldleger be hoort, dus naar het expeditiekantoor veld leger, daar weten ze tot welk legercorps het onderdeel behoort, dus vandaar naar het veldpostkantoor van het legercorps, en vandaar per auto naar het onderdeel. Heeft de moedar op het adres behalve veldpost ook nog „Veldleger" vermeld (wat geoorloofd is), dan gaat de brief van het gewone postkantoor dadelijk naar het ex peditiekantoor van het veldleger en wordt het hoofdexpeditiekantoor overgeslagen, Heeft de moeder er ook nog het „leger corps" op vermeld, dan wordt ook het ex peditiekantoor van het veldleger overgesla gen en gaat de brief van het gewone post kantoor dus dadelijk naar het veldpostkan toor van het legercorps. Hieruit zien wij reeds van hoeveel belang het is, dat de zoon een zoo volledig mogelijk adres op geeft, evenwel zonder plaatsnaam te vermelden. DE MOBILISATIE EN DE MEISJES Onder bovenstaanden titel trof ons in een parochiaal weekblad een artikel van pastoor v. Eden te Haarlem. Wij nemen dit hier gaarne over. De militairen en de meisjes, die het le. zen, behoeven het zich naar we hopen niet aan te trekken, maar zij kunnen dè daarin uitgedrukte gedachten misschien wel 'ns aan anderen voorhouden. Wij citeeren: De mobilisatie en de meisjes Dit opschrift klinkt een beetje vreemd, maar het bedoelt toch werkelijk een ern. st i g e oproep tot onze meisjes, niet al. leen om mee te werken op vrouwelijke wijze tot beveiliging van leger en vader, land, maar in ieder geval om ten min. ste niet tegen te werken. Het moet op een of andere manier aan de meisjes worden bijgebracht, dat velen onder haar nu reeds bezig zijn om, bewust of onbewust, mee te helpen aan de demo. ralisatie van ons leger. Zoodra ergens een compie soldaten on derdak is gebracht, worden ze omzwermd door nieuwsgierigen, en dat is niet erg, dat slijt wel; maar de blijvende last daarvan 13 een troepje aanstellerig-doende meisjes. Misschien bedoelen ze het direct zoo kwaad niet, maar ieder begrijpt, dat dit op den duur geen voordeel is. In 1914 was dat ook zoo, maar we weten allemaal, dat in de laatste 25 jaren heel wat vrouwelijke bescheidenheid is verloren ge. gaan en dat het optreden van de ouders tegenover de grillen hunner dochters aan energie sterk verminderd is. De soldaten krijgen natuurlijk de schuld, zooals in de dagen van de jamboree de padvinders de schuld kregen. Maar dat h niet waar. We roepen daarom alle goedwillende meisjes op om een stil front te vormen te gen de de moralisatie van het le- g e r, tegen de demoralisatievande gezinnen der soldaten, en ter ver- dediging van de andere meisjes in verre hoeken van ons land, wier verloof, de hier in een soldatenpak loopt. Meisje, denkt u eens in, dat ge zelf ge. trouwd zijt en thuis moet achterblijven met de kinderen; dat ge zelf verloofd zijt en uw verloofde naar den trein hebt zien gaan, u nalatend de vaste verzekering van zijn liefde en trouw en dat ge er later ach ter komt, wat een ellendige invloed een of andere „soldatenmeid" heeft gehad op hem, die u toebehoort. Ieder rechtgeaard meisje zal bij de gedachte aan zoo'n leed in op- stand komen. Welnu, doe dit metterdaad, vooreerst door uw eigen voorbeeld. Maar ook door gedurfd uw afkeuring te uiten tegenover die schepsels, die we in hun ongebonden aanstellerigheid geen meisjes meer willen noemen. 't Is ook te hopen, dat de ouders de eer van hiin familieleven beseffen en de fut zoeken om hun ontembare dochters te dwingen tot orde. Dit zou zijn een mooie en noodzakelijke actie voor de verdediging van huisgezin en vaderland. Pastoor van Eden. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons; GODSDIENST EN BESCHAVING Plaats temidden van een ontaard, wild volk enkele katholieke priesters, ware priesters; binnen vijftig jaar zullen zij een volk gevormd hebben wier cultuur en phllosofie de wijzen van Griekenland zullen overtreffen. Breng naar het Eden een volk over, dat alle kunsten bezit, alle wetten en alle wetenschappen van Europa, maar dat niets van God afweet, en binnen vijftig jaar zult gij een volk van wilden vinden, zoo gij tenminste nog iets zult terug vinden. De godsdienst aanvallen, dat wil zeggen; de maatschappij aanvallen in haar grond slagen. Louis Veuillot. II THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Champagne (Albert Préjean, Mary Glo ry). Spionnage te Con- stantinopel (Fritz Kortner, Wynne Gibson. Speelfilm Spannende gebeurtenis in den wereldoorlog lederen avond 8.15 u. Zondag 27 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Trianon: Honolulu (Eleanor Powell). Paniek in Hollywood. (Lee Tracy). Vroolijk Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Carefree (Ginger R-ogers, Fred Astaire) De zoon van den Sheik (Rudolph Va lentino). Muziek, zang, dans Romantisch- avontuurlijk lederen avond 8 uur Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Afgekeurd Casino: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8