STADS NIEUW' Jlaat ana bidden om wtede AGENDA MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG,) Abonnementsprijs: voor Lalden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bi) onze agenten *0 cent per week; 2.80 per kwartaal. Franco per part t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiên: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZWAAR BEWOLKT. De BUI seint: Verwachting: Matige tijdelijk toenemende meest Wes telijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen. Enkele regen buien. Iets koeler. De weerstoestand van hedenochtend 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, krachtige W. N. W. wind, 17 gr. C. Vlissingen: motregen, krachtige Z. W. wind, 16 gr. C. De Bilt, regen, matige Z. Z. W. wind, 15 gr. C. Groningen: betrokken matige Z. Z. W. wind, 16 gr. C. Maastricht: regen, matige Z. Z. W. wind 15 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke Zaterdag over Noord-Scandinavië was gelegen, is in diep te toenemend naar Noord-Rusland getrok ken. Aan haar achterzijde is de luchtdruk snel gestegen en is nog stijgende. Een hoog drukgebied ligt over de Noorsche Zee en breidt zich verder over Noord-Zwe den en Finland uit. Koude polaire lucht- massa's bewegen zich in Zuidelijke tot Wes telijke richtingen over Scandinavië, waar door de temperatuur vooral in het Noor den in midden aanzienlijk is gedaald. He denmorgen ligt een depressie over de Noordzee, deze is uit Westelijke richting gekomen en passeerde Zondag ten Zuiden van de Fa roer. In Oost-Europa is de hooge druk in beteekenis afgenomen. Over Ita lië blijft de luchtdruk relatief laag. Op de Azoren zijn de barometers weer wat ge stegen. LUCHTTEMPERATUUR 17.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Maandagnamiddag 7.58 uur tot Dinsdagmorgen 5.57 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 12 Sept. voorm. 2.00 en nam. 2.25 uur. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 5.03 gr. Dinsdagmorgen. Maan onder 18.34 uur Dinsdagavond. Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uw gezin. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Wat wil Engeland? Engeland een land, dat de laatste dagen over zooveel tongen gaat, zal ook in dit stukje een rol te spelen hebben. Vandaag aan den dag meent ieder voor zich haarfijn te weten, wat het Witte Albion zoo al in het schild voert. Duidelijk is dan ook wel gebleken de laatste weken, dat dat land belang stelt in zijn leger. Doch weten we allen, dat hetzelfde land zich reeds lang interesseert voor den neger? Het bewijs daarvoor vinden we dan ook in het feit, dat, nog geen eeuw geleden, een van Engeland's zonen met het groote ideaal rondliep, om mannen samen te roepen, die beloven zouden, hun leven te geven, niet voor Groot Brittannië zelf, doch om over zijn grenzen te trekken en in de Britsche kolonieën hun krachten te geven voor de zielen van de heidenen daar. Kar dinaal Vaugham, de Stichter van de St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën te Mill Hill, moest echter reeds spoedig by de uitwerking van zijn plannen getuigen, hoe weinig Hij kon bereiken met het hand jevol Katholieken in Zijn vaderland. En toch Zijn levensprogram moest uitgewerkt worden. God had Hem bezield met een hoog oplaaiend missievuur; ook zou Hij dan wel de hulp geven om te beletten, dat dat vuur niet zonder meer gedoofd zou worden. En reeds spoedig mocht de Kardi naal dan ook een oplossing vinden. Hij zou propaganda gaan maken in het missie- lievend Holland. Daar rekende Hij op succes. En, velen van U zullen het wel weten, in die hoop is die groote Apostel niet bedrogen geworden. Mill Hill telt veel, zeer veel, Nederlanders onder haar leden. Holland is dan ook altijd paraat geweest, om die zaak naar best vermogen te be hartigen. Aan kennis b.v. van de elf missiën welke Rome aan de Mill Hill Fathers als arbeidsvelden heeft toevertrouwd, ont breekt het niet. Het is opvallend, hoe zeer veel missievrienden je uren lang bezig zouden kunnen houden door „het een en ander" van de Congo, van Uganda, van Borneo, waar die bekende Father Wester- woudt gewerkt heeft, van Nellore etc. etc. te vertellen. Er zouden echter toch wel over sommige van die overzeesche gewesten meer uit gebreide inlichtingen kunen gegeven wor den. Zou je eens navrage doen de missie van de Kameroen, dan zouden ettelijke van die missievrienden gaan stamelen en zouden ze al gauw bekennen, dat ze daar toch niet al te veel vanaf weten. Het valt; hun dan ook niet kwalijk te nemen. De Kameroenraissie is van nog zoo korte datum. Toen de oude Kameroen na de wereld oorlog een Engelsche kolonie werd, werd er voor de zooveelste maal aan Mill Hill's deuren geklopt en gevraagd, of de arme heidenen daar misschien ook op haar hulp mocht rekenen. En voor de zooveelste maal pakte de jonge Congregatie toen met beide handen ook dat werk aan. Het land werd verkend. Als klimaat trof men er vochtige hitte aan. Voor de afmeting van het land behoefde de karavaan niet te zorgen. De Encyclopedie gaf de juiste omtrek aan; en ook hier volgt daar een copie van: Britsch Kameroen beslaat 88.270 vierkante kilo meters. Een bevolking van pl.m. 500.000 negers, zoo zwart als roet, vindt daar een woonplaats. Tezamen met een schoone na tuur treft de „tourist? er een Kameroen woud aan, dat een doorsnee van 150 tot 200 K.M. heeft. Ook bergen kan men er beklimmen en naar hartelust zouden vele alpenjagers zich kunnen vergasten aan het hooge Kameroengebergte, waar ze dan een werkende vulkaan aan zouden treffen, die in 1909 en 1929 de laatste uitbarstingen had. Het is dus maar beter, ons daar niet al te lang op te wagen. Gaan we het bin nenland verkennen, dan treffen we daar de volgende groei aan: bananen, oliepal- men, kokospalmen, maniok, bataten en meer zulk tropengewas. Er groeit daar ge noeg van die versnaperingen. Ja zooveel, dat niet alleen de neger er zich naar harte lust mee kan verzadigen, maar ook kroko dillen, groote kudden olifanten en nijl paarden laten er hun prooi voor staan! Trouwens er is weinig jachtdier te beken nen. Van een lekker boutje is maar zelden sprake. Dit alles dan tot nadere inlichting van het gebied, waar de Generale Overste van Mill Hill mij, ondergeteekende, op de ochtend van mijn Priesterwijding naar toe stuurde. Ik hoop, dat het spreekwoord ook nu in vervulling mag gaan: Kennen doet beminnen. Zoodat nu vele harten voor die schoone missie van de Kameroen gewon nen zullen worden. Tot slot het volgende nog even aan de krantenlezers (lezeressen) verteld: Nog kort geleden is de missie van de Kameroen door Rome tot een Vicariaat verheven. Dat wil dus zeggen, dat als hoofd van die missie een Bisschop moest worden aangesteld. Een Ier werd door den Paus voor die verheven taak uitverkoren. In Juni j.l. werd Father Rogan Bisschop geconsacreerd. Zijn eerste Priesters wijdde hü in Mill Hill op de negende Juli d.o.v. Het waren er 31, waarvan er een zoo gelukkig is, op 30 Sept. a.s. naar zijn Missie te mogen vertrekken. Zelf gaat de Bisschop niet mee. Z. Exc. vertelde mij, dat de Kameroen-missie een zeer arme missie is. Kerken en scholen van steen zijner nog niet vele te zien. Om gelden daarvoor bijeen te krijgen gaat de Bisschop met een grooten omweg over Amerika naar zijn Missie terug. In den loop van dit stukje hebt U ge lezen, hoe het is opgevallen, dat het er bij menig missievriend aan missiekennis niet aan ontbreekt. Ik wil er dit nog aan toe voegen: ook aan hulp heeft het niet ontbroken, hetzij geestelijke, hetzij stoffelijke hulp. Voorzorgsmaatregelen in Italië Het gewone leven gaat zijn gang TW Onze bijzondere correspondent seint ons het volgende over den toestand in deze stad na het uit breken van den oorlog. De sensationeele berichten van de eer ste dagen van September zijn in Milaan ta melijk kalm aangenomen. Men krijgt den indruk, dat de bevolking weinig gesteld is op Italiaansche inmenging. Het gewone le ven gaat zijn gang, al zijn er natuurlijk en kele veranderingen gekomen. Het treinen- verkeer is verre van normaal. Vele treinen zijn uitgevallen Er rijden minder auto's door de straten. Rondritten door de stad in taxi's of autobussen behooren voorloopig tot het verleden, dat wil zeggen, de pleizier- tochtjes, want de normale autobuslijnen zijn niet weggevallen maar alleen vermin derd. De auto-bezitters zijn verplicht zoo weinig mogelijk benzine te gebruiken, en menigeen heeft zoo zijn stalen ros maar in de stad gezet. Het vreemdelingenverkeer steat bijna stil. De meeste vreemdelingen hebben Italië verlaten. De pleizierbooten aan de Italiaansche meeren zijn opgelegd, eveneens wegens bezuiniging van brand stoffen en dergelijken. Italiaansche dagjes- menschen, die des Zondags per trein op reis gingen, en waaraan Milaan een goede klandizie had, ziet men nu maar weinig. Duizenden menschen gingen lederen Zon dag met de goedkoope treinen, de zooge naamde „volkstreinen", maar deze rijden nu niet "meer in verband met den toestand. Wie van de toestand profiteeren Zoo zijn er velen, die niet bepaald profi teeren van de huidige internationale situa tie maar die van den anderen kant toch weer blij zijn, dat de Italiaansche troepen tot op heden nog aan deze zijde van de Brennerpas en van de Fransche grens zijn gebleven. De eenigen, van wie men kan zeggen, dat zij wèl varen ij den huidigen toestand zijn de papierhandelaars en de straatverkoopers, die venten met donker papier. Vele Milaneezen hebben namelijk moeten erkennen, dat „goedkoop" „duurkoop" is. Zij hebben zich namelijk bij de lucht- beschermingsproeven tevreden gesteld met een goedkoop soort donker papier, om er de ruiten mee te beplakken. Maar onverbiddelijk kwamen de pa- trcuilleerende leden van de Fascistische jeugd en carabinieri hem waarschuwen, dat de goedkoope kwaliteit nog licht door liet. „Als het morgen niet anders is...." En fin, de Italiaan begrijpt het. grijpt met een bezwaard hart naar zijn portemonnaie en zorgt dat de volgende avond een oetere af dekking voor de ramen hangt. Gasmaskers en verduisteringen. Reeds verschillende avonden is de stad gedeeltelijk verduisterd; alleen de groote verkeersaders van de stad, zooaL de Corse Buenos Aires, de Corse Venezia en de Corse Vittorio Emanuele, zijn geheel in het don ker gehuld. Bovendien moeten de lichten van rijtuigen en auto's worden afgedekt. Op de voornaamste kruispunten zijn kleine roode lampjes gehangen, opdat het ver keer niet heelemaal in verwarring zou ge raken en opdat het aantal slachtoffers van de ongelukken in verduisterd Milaan niet grooter zou zijn dan het aantal slachtoffers van een luchtaanval boven een verlicht Mi laan. In de groote huizen van Milaan moeten minstens drie personen een gasmasker heb ben, te weten: de portier, de man die het huis schoon houdt en de man die is aange steld, om bij brand te blusschen. Ir Milaan zijn ook voorzorgsmaatregelen genomen, om in een eventueel geval de vele kunstvoorwerpen te kunnen behouden. Groote zinken kisten zijn reeds gereed, om in geval van nood dat evenwel niet wordt vrwacht de kostbaarheden op te ber gen. Er wordt zink gebruikt, opdat de voorwerpen noch door gassen, noch door vocht gevaar zouden loopen ernstig bescha digd te worden. Bescherming der kerken In de eerste dagen van September is te vens een vergadering gehouden in aanwe zigheid van kardinaal Schuster, aartsbis schop van Milaan, om te beraadslagen op welke wijze de kostbare ramen van de Domkerk en de kunstschatten van deze kerk en van de St. Ambrosiusbasiliek het beste beschermd zouden kunnen worden. Het resultaat van deze besprekingen is nog niet bekend Spoedig gevaar wordt nog niet geducht, hoewel de noodige voorzorgsmaatregelen niet lang zullen uitblijven. Wat wil Engeland? Engeland, zeker van zijn zaak, wil weer eens de hulp inroepen van missielievend Holland. Wil een offer tje vragen langs dezen weg voor de „goede zaak" in de missie, waar het sedert 1923, tezamen met Holland, door Mill Hill, is gaan werken: voor de negers van de Kameroen, de jonge missie met een dank baar en succesvol volkje. Giften kunnen worden ingezonden aan het bnreau van „De Leidsche Courant" en aan Groenhovenstraat 3, alhier. Bij voorbaat hartelijk dank. G. GUSSENHOVEN, Missionaris v. d. Kameroen Gemeentel. Aankondigingen INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de in- schrvijing van leerlingen voor het Open baar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Vrijdag 15 en Maanadg 18 September a.s. des avonds van 78 uur: voor jongens in het gebouw >-ai. dc Cen trale School voor het 7e en 8e leerjaar aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug 62. Vroegere leerlingen moeten zich opnieuw la*en inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het vervolg onderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is: de heer J. C. van Schaik, Gronesteinkade 14: Het hoofd der meisjesschool is: de heer F. J. Riks, Van der Waalsstraoat 2. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 September 1939. 203 De Burgemeester van Leiden maakt bekend: Blijkens een juist ontvangen circulaire verwacht het Ministerie van Economische Zaken de opgaven van Hotel-, café-, socië teit-, cantine-, logementhouders en -exploitanten, waarvoor op het Distributie kantoor, Oude Rijn 132 formulieren be schikbaar zijn, uiterlijk Donderdag 14 September e. k. van genoemd kantoor te hebben ontvangen. De formulieren moe ten, nauwkeurig ingevuld, op den Ouden Rijn ingeleverd worden en zulks in het belang der houders en exploitanten zelf. Tot dusver zijn slechts enkele formulieren afgehaald. Wordt achter de behandeling dezer aangelegenheid door de belangheb benden niet meer spoed gezet, dan loopen zij de kans, behalve gerechtelijk vervolgd te worden, tot schade in de eerste plaats van hun bedrijven het Distributiewerk onnoodig te vertragen en er mogelijk van uitgesloten te worden. De Burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN Leiden, 11 September 1939. De burgemeester van Leiden maakt kend, dat blijkens een zooeven ontvang mededeeling van het Ministerie van nomische Zaken ook venters j' marktkooplieden zich moeten voegen aan het Distributiekantoor Rijn 132, alhier, om daar in ontvangst' nemen een enquête formulier no. 9, waa.. zy, mede met het oog op de aanvuUs hunner voorraden, nauwkeurig moeten v* melden: a. Hun gemiddelden omzet per week, b. Hun gemiddelden normalen voorra*' c. Hun voorraad op den datum van og vangst van dit formulier. Deze opgaven hebben alleen betrekki op onder de Distributiewet vallende wa/ welke op het formulier staan vermeld/ Zij, die aan deze oproep geen gev geven, stellen zich, behalve aan een rechtelijke vervolging, bloot aan het j vaar van uitsluiting van de Distributie De Burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUY£ Leiden, 11 September 1939. De directeur van het Distributiekat te Leiden zegt hierbij aan de talrijke dat en heeren, die zich Vrijdag 8 Septet: j.l., met de uitreiking van de Distrit.i kaarten hebben belast, hartelijk dank v: de door hen betoonde ijver, goeden wiï', opgewektheid. Dank zij hun niet ge-;. te waardeeren medewerking zijn alle we zaamheden goed en vlot verloopen. Het goede verloop van deze uitreiklw voor een zeer belangrijk deel aan hu-' gewekte ijver en goeden wil te danke: De Directeur voornc* Dr. J. J. VAN ECK Leiden, 11 September 1939. LEIDEN. Dinsdag, Algemeene Bestuursvergade-, „Katholiek Leiden". In de gulden Turk, 20.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst de apotheken te Leiden wordt van l t e r d a g 9 tot en met V r ij d a g Sept. a.s. waargenomen door de a theken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18,; 20035 en Boekwijt, Breestraat 74, tel. 2t; Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apota Wilhelminapark 8, tel. 26274. GEESTELIJKE HULP BIJ LUCHTAANVALLEN. Hedenmorgen om half elf zijn de priesters uit het dekenaat Leiden op uitnoodiging van den hoogeerw. Deken van Leiden, A. H. M. J. Homulle, bij eengekomen in de Pastorie aan de Heerensingel, waarbij door eenige be stuursleden van den luchtbescher mingsdienst, de heeren D. C. Kok, W. Geene en A. van der Neut voorlich ting werd gegeven in het bijzonder met betrekking tot de door de priesters bij luchtaanvallen te verleenen hulp. De bijeenkomst werd bijgewoond door een 40-tal geestelijken, die de zeer duidelijke uiteenzetting met de grootste interesse volgden en verklaar den van deze voorlichting zeer veel profijt te kunnen hebben, als wat God verhoede! ons land in den oor-. .log zou worden betrokken. Het con tact tusschen de geestelijken en de luchtbeschermingsdienst zal worden voortgezet. DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Tal van extra-treinen en versterkingen noodig. De militairen, die op het oogenblik door geheel het land gelegerd zijn en natuur lijk nog niet in het genot van verlof gesteld kunnen worden, krijgen thans overal fa milieleden op bezoek. Tal van vaders en moeders, tal van vrou wen en verloofden hebben de jongens gis teren in de verschillende plaatsen opge zocht, veel eerder dan in 1914 het geval was. De Spoorwegen werden door een zoo groot bezoek eigenlijk eenigszins verrast, maar als altijd, was spoedig tot het in leggen van extra-treinen overgegaan, in zooverre dit rnet den huidigen stand van zaken was overeen te brengen. Iri de richting Haarlem en Den Haag lie pen verschillende voor- en extra-treinen, terwijl de treinen op de lijn naar Utrecht op verdubbelde of drievoudige sterkte re den. De Spoorwegen gaan zoo de nadeelige gevolgen van de mobilisatiemaatregelen weer inhalen. R.-K. S. V. „SANCTUS AUGUSTINUS". De kathol iele e aankomende studenten, die in Leiden gaan studeeren maken wij er op attent, dat het bestuur Maandag 18 Sep tember-om 14 uur zitting houdt voor het inschrijven van de eerste-jaar als candi- daatlid der vereeniging. Zij moeten daar voor medebrengen: a. Een bewijs van storting van een be drag van ƒ310.op postrekening 42000 ten name der Rijks-Universiteit te Leiden. b. Twee pas-foto's, aan de achterzijde voorzien van duidelijke handteekeningen. Een en ander dient voor de universitaire inschrijving, waarvan de verdere regeling geheel door de vereeniging geschiedt. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. K.J.C.'ERS! Zondag a.s. is het een bijzondere1, voor jullie. Onze rector Beune gaat fc vieren met zijn K.J.M.V. En nu noodig! jullie allen uit om mee te feesten. Reuze, hè? Maar.... de feestvierir; in den Haag! Dat is toch zeker geen bezwaar om: te gaan? Als je weet, dat als lustrumspel „Spel van de kelk" is gekozen, dan hebV jullie daar graag een reisje voor over.; entree-prijs is voor de K.J.C. extra gehouden, zoodat we hopen, dat er nieir.; ontbreekt a.s. Zondag. We verwachten: ook allen. Bij hopman en baljuw kun je je or ven, die zijn in het bezit van de extra-te ten, waarvan de prijs slechts 37^ cent; persoon is. Daar komt dan nog hoogstens een kn tje bij voor de bus, maar er wordt voor fietsers een aparte reis georganiseerd. V: de laatsten is het verzamelpunt aan sportpark (Haagweg); om 12 uur pr« vertrek. Verdere bijzonderheden zal de hop: of de baljuw je wel vertellen. Dus tot! dag allemaal! Ik wensch jullie een f dag, met veel pleizier en vele sdr oogenblikken. P. C. KAULING. 0i". Dlstr.-dir. Leidei GOEDKOOPE VERBAND STOFFEN De directeur van den Geneeskundig Dienst maakt bekend, dat op Zaterda: September a.s. des middags van 2.30l' uur in het gebouw van den Geneeesfc digen Dienst, Nieuwe Mare 13a, een den* stratie zal worden gegeven in bet verva digen van goedkoope verbandstoffen. De demonstratie is alleen toegank:'- voor dames, die ingeschreven zijn bij een hulp-posten of geneeskundige posten, <- mede voor degenen, die thans nog een a sus volgen bij den Geneeskundigen Dlö HET EEUWFEEST DER SPOORWEGr De stationsversiering gaat door. Zooals destijds gemeld, was besloten' stations der Ned. Spoorwegen te doen vf sieren in verband mpt het honderdjarig] bileum. Later werd in verband met den» gemeenen toestand dit besluit opgescr- doch hedenmorgen is ten slotte toch bs ten de versiering van de stations te te- doorgaan. De noodige voorbereidingen zijn hier fc reids getroffen. De versiering zal op- September gereed zijn. NIET ONGERUSTMAKEN! Zaterdagavond zijn vele bewoners m - Westen der stad opgeschrilrt door sire^ van den Luchtbeschermingsdienst. Het trof hier een oefening in Oegstgeest, ke vanavond zal herhaald worden, make zich dus niet onnoodig ongerust-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2