Wxvtóchau n&g, niet qmcMett Duitsche detachementen teruggeslagen Elders terreinwinst gemeld Het begin van een langen strijd? Nederlandsch stoomschip op een mijn geloopen. MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 30ste Jaargang No. 9436 Coid&eheGoii/ta/nt Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN it Dit nummer bestaat alt vier bladen. Het besef begint langzamerhand door te dringen, dat wij aan het begin staan van een langdurigen oorlog. De EngeLsche regeering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij zich heeft inge steld op de basis van de veronderstelling, dat de oorlog drie jaren of langer zal du ren, Dat wordt algemeen beschouwd als het antwoord van Engeland op de redevoering welke Goering Zaterdag heeft gehouden. De „Times noemt deze rede plomp en on rustig en schrijft, dat zij beoogde, „de Westersche mogendheden te verlokken tot een oneervollen vrede, nadat de misdaad jegens Polen was gepleegd. Het nationaal- socialistische Duitschland van 1939 heeft zich schuldig gemaakt aan dezelfde blun der als het Duitschland van den keizer in 1914." De Zondagsbladen leggen er eensgezind den nadruk op, dat de oorlog tegen het Hitleriaansche Rijk tot het einde toe ge voerd zal worden, dat het voor Hitier nut teloos is, aangenomen dat hij zoo snel als hij verwacht met Polen gereed zal komen, den vrede in het Westen aan te bieden. Want het wordt algemeen verwacht, dat binnenkort een vredesvoorstel zal worden gedaan, waarschijnlijk door tusschenkomst van Mussolini. Frankrijk en Engeland ver wachten het, beide zullen hetzelfde ant woord geven: „Geen enkele vrede is mo gelijk zonder vernietiging van het Hitleris- rne en de heerschappij van het brute ge weld." Ook de Fransche bladen leveren com mentaren op de rede van Goering. „De meest opmerkelijke kant van deze redevoering, schrijft de „Petit Parisien", is wellicht, dat Goering tot zijn Duitsche toehoorders sprak alsof de oorlog aan het Westelijk front nog niet was begonnen. Hij maakte alleen melding van de onwrikbare divisies achter de onneembare versterkin gen. Deze verwarde taal bewijst, dat de Duitschers achter het front er nog onwe tend van zijn, dat het Fransche leger zich een zegevierenden weg baant tusschen Moezel en Rijn." Te Washington wordt de rede van Goe ring algemeen uitgelegd als een bewijs, dat de Duitsche regeering nog niet de hoop op een localiseering van den noorlog met Polen heeft opgegeven en cr nog niet van overtuigd is, dat Frankrijk en Enge land vastbesloten zijn de wereld te bevrij den van een regime, dat Europa tracht te te overheerschen door geweld en intimi datie. In diplomatieke kringen te Washington beschouwt men de rede van Goering als een tactische fout, omdat zü voorbarig onthult wat de volgende Duitsche manoeu vre zal kunnen zijn, als Hitier het oogen- blik acht gekomen. Indien dat werkelijk de bedoeling der Duitsche leiders is, ge looft men hier vrijwel algemeen, dat de geallieerden zullen weigeren, omdat aan vaarding van hun kant gelijk zou staan met een definitief zwichten voor de Hit leriaansche hegemonie, die zij willen ver nietigen. Inmiddels heeft ook Canada Duitschland den oorlog verklaard. Het was nauwelijks anders te verwachten. Het geheele parle ment heeft zich dan ook unaniem achter de regeering van dit Britsche Dominion geschaard. Wat de krijgsbedrijven betreft, valt nog altijd weinig nieuws te melden van het Westfront. De oorlog is daar nu een week oud, maar uit de laconieke Fransche com- muniqué's valt niet af te lezen, hoever de Fransche legers gekomen zijn met hun „zegevierenden opmarsch tusschen Rijn en Moezel." In het Oosten gaat de Duitsche opmarsch thans iets minder snel. Warschau, dat reeds Vrijdag heette te zijn ingenomen, bevindt zich nog steeds in Poolsche han den en naar verluidt, zouden de al te haas- fig opgetrokken Duitsche detachementen terug geworpen zijn. Het Poolsche front nadert thans langza merhand een lijn, waarop het zoo kort mo gelijk, is en verwacht mag worden, dat nu grooter tegenstand door de Duitschers zal moeten worden overwonnen. ROEMEENSCHE POLITIE NAAR DE GRENS BOEKAREST, 11 September (A.N.P.). Twee speciale treinen met gewapende poli tiebeambten zijn naar de grens gezonden. Het verluidt, dat de Roemeensche autori teiten de vluchtelingen op sympathieke wijze zal behandelen. De „Timpul" schrijft dienaangaande: „Het lijden van Polen vindt bij ons een na tuurlijke sympathie. Als goede buren zullen wij al het mogelijke doen om het lot van deze uitgeworpenen te verlichten". De Poolsche hoofdstad zwaar gebombardeerd MEDEDEELING VAN DE RADIO. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt, dat Zondagavond te 23.30 uur het radio station Warschau heeft meegedeeld, dat Duitsche detachementen uit de omgeving van de hoofdstad zijn teruggeslagen. De Duitsche krijgsgevangenen, die zijn gevangen genomen tijdens de gevechten rondom Warschau, verklaarden niets te weten van den oorlog, die bestaat tus schen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds. Kolonel Lipinski, chef van den staf van het garnizoen van Warschau, heeft Zon dagavond te 22 uur voor den zender van Warschau verklaard: „Warschau beleeft moeilijke dagen. Sedert vijf uur vanmor gen duren de vijandelijke luchtaanvallen voort. Bij den eersten aanval werd een Duitsch verkenningsvliegtuig neergescho ten. Er waren in den loop van den dag veertien luchtaanvallen, waaraan zeven tig Duitsche bommenwerpers deelnamen, van welke vijftien werden neergeschoten in de straten van Warschau en in de om geving van de hoofdstad". De burgemeester van Warschau Skar- zynski, heeft Zondagavond te 21.30 uur een rede gehouden voor den radiozender Warschau, waarin hij constateerde, dat de vijandelijke aanvallen in de richting van de hoofdstad waren afgeslagen. Hij con stateerde, dat de Duitschers de dichtstbe volkte wijden bombardeeren, waar uitslui tend burgerbevolking woont. Niets kon zijn overtuiging doen wankelen, dat de eind overwinning zou zijn aan Poolsche zijde, aan de zijde van vrijheid en gerechtig heid. De heldhaftige houding van de be volking van Warschau en van de strijden de troepen laat daaromtrent geen twijfel. Op een oproep van den chef der verde diging, hadden de bewoners van Warschau en de boeren uit den omtrek de groote toe gangswegen gebarricadeerd in de richting Zuid-west en West. Warschau put voor zijn verdediging geen voordeel uit de aan wezigheid van heuvels en dalen, welke de verdediging van Madrid zoo doeltreffend maakten. Niettemin stuiten de vijande lijke colonnes hier op groote moeilijkhe den. De Duitsche troepen bedreigen War schau slechts van den weg van Rawa- Moszczonow en langs de spoorlijn Skier- newice-Grodzisk. In het Noorden is de Duitsche opmarsch op de lijn Narew-Boeg tot staan gebracht. DE ZETEL DER POOLSCHE REGEERING Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Riga: „Berichten, volgens welke de Poolsche regeering met het oog op den snellen op marsch der «Duitsche troepen niet lang meer te Loeblin zou blijven, worden be vestigd door het bericht, dat vijftien bui- tenlandsche diplomatieke vertegenwoordi gingen van Loeblin naar Krzenienice tusschen Rowno en Trnopol verhuisd zijn. Daar Loeblin tot oorlogsgebied ver klaard is, zal ook de Poolsche regeering de stad verlaten en naar Krzenienice gaan". HET DUITSCHE OORLOGSCOMMUNIQUE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Tusschen het gebergte en den bovenloop van de Weichsel zetten de Duitsche strijd krachten de achtervolging van den versla gen vijand in Oostelijke richting voort. In den grooten Weichselbocht tusschen San- domierz en Kutno heeft de snelle door braak der gemotoriseerde en pantsertroe pen tot aan de Weichsel groote successen ingezet. Deelen van talrijke Poolsche divi sies zijn rond Radom van de Weichsel af gesneden en omsingeld'. Evenzoo i den uit het gebied Skierniewice, Sochaczew, Kutno naar het Oosten dringenden vijand, de terugtocht over de Weichsel bij Warschau gesneden en omsingeld. Evenzoo is den uit gerdeelen, waarmede nog felle gevechten aan den gang zijn, zal in de eerstvolgende dagen voltrokken worden. De in het Npordelijke Polen aan beide kanten van de Weichsel oprukkende Duit sche strijdkrachten hebben de streek ten Westen van Wloclawek en ten Noorden van Plock bereikt. Ten Noordoosten van Warschau hebben de Duitsche troepen aan den Zijdelijken over van de Boeg vasten voet gekregen. Rondom Lomza en ten Oos ten daarvan wordt nog gestreden. Het luchtwapen heeft de van Warschau naar het Oosten en Zuidoosten leidende wegen en spoorwegen met bomaanvallen geblokkeerd en de in dit gebied nog aan wezige resten der Poolsche grondwerken aangevallen. Bij een optreden tegen Lublin werden door een gemengde groep bombar- dements- en vechttoestellen zeven Poolsche vliegtuigen bij een luchtgevecht neerge schoten, terwijl acht Poolsche vliegtuigen op den grond door neergeworpen bommen zwaar beschadigd werden. Ter ondersteu ning van het leger vielen groepen vliegers in het gebied rond Radom, benevens tus schen de Narew en de Boek met effect in den stryd. Lodz bezet. Naar door het opperbevel van de Duit sche weermacht op 9 September werd ge meld, is Lodz in den loop van Zaterdag door Duitsche troepen bezet. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. 6 Het tiende legerbericht van den Pool- schen generalen staf, dat op 10 September te 23 uur per radio werd uitgezonden, luidt: „De Duitsche luchtmacht zette haar ac tiviteit voort en voerde den geheelen dag bombardementen uit. In de streek van Suwale en langs de rivier Birbrze is de toestand onveranderd gebleven. De ge vechten worden voortgezet in de streek van Ostrowiec, Mazowiecke en in de om geving van de Boegs De vijand werd uit de omgeving van Warschau teruggeworpen. Ten Westen van de Weichsel is de activi teit van vijandelijke gepantserde afdeelin- gen waargenomen. In het Zuiden duren de gevechten ten Westen van San voort. HITLER INSPECTEERT DE KRIJGS OPERATIES Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: „Nu de militaire operaties in het Corri- dorgebied als beëindigd beschouwd kun nen worden heeft zich de Führer naar de Si- lezische legergroep begeven, die den op marsch in Noordoostelijke richting over Tschenstocahu, Kielce, en Konskie over Ra dom en verder in de richting van Warschau heeft uitgevoerd. Hoezeer de Polen door den geweldigen stootkracht van het Duit sche leger eenvoudig uiteen zijn gerukt, be wijst het feit, dat drie Poolsche generaals, nl .de commandanten van de derde, de ze vende en de negentiende Poolsche divisie in de laatste dagen gevangen genomen kon den worden. De divisiegeneraal van de ne gentiende divisie kwam juist bij zijn troe pen aan en was uit zijn auto gestapt toen ook reeds een Duitsche panserformatie ver scheen en hem en zijn staf gevangen nam. De Führer heeft in het gebied Kielce Radom, in het Westen waarvan de Weich sel verscheidene Poolsche divisies, die wel dra ontbonden zullen zijn, gevangen houdt, een vlucht langs het front gemaakt. De vlucht ging eerst over de eerste strijdposi- ties van een week geleden en vervolgens op duizend meter hoogte over de wegen waarlangs de verslagen Poolsche legers te rugtrokken. In het midden van het gebied van Radom landde het vliegtuig van den Führer op een groot stoppelveld, waarvan een ideaal vliegveld is gemaakt. De verdere vlucht van Hitier voerde in de richting van Warschau tot de plaats, waar de Poolsche doorbraakpogingen van de Westelijk van Warschau ingesloten divi sies evenals de wanhopige pogingen van de in het gebied van Radom vastgezette Poolsche troepen in het concentrische vuur van de Duitsche artillerie en panserdivisies blbedig mislukken. Laat in den middag keerde Hitler van een Poolsch vliegveld, waar thans Duitsche jagers, bombarde mentsvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen staan opgesteld, naar zijn hoofdkwartier terug. DE STEMMING IN POLEN Een speciale correspondent van Reuter, die na een reis van drie dagen van War schau in Roemenië is aangekomen, heeft een levendigen indruk van den oorlogstoe stand in Polen gekregen. Hij vertelde, dat de reis was gekenmerkt door voortdurende luchtaanvallen, alarmeeringen en een haas tig vluchtèn in de schuilplaatsen om zich te beveiligen tegen laagvliegen de toestellen. De vriendelijkheid en gastvrijheid der Po len was overal opmerkelijk. Het onverwacht snelle oprukken van den vijand heeft de Polen beproefd, doch niet ontmoedigd. Zij Onze neutraliteit Nederland wil te midden der oorlog voerenden zijn neutraliteit handhaven. En het geeft daarvan blijk op ondubbel zinnige wijze. Het Nederlandsche volk is ook inder daad niet oorlogszuchtig, tegen welk ander volk dan ook. Het Nederlandsche volk is werkelijk vredelievend. Ieder Nederlander is er van overtuigd, dat de oorlog had kunnen worden voor komen, als er bij alle partijen voldoende moreele kracht aanwezig was geweest. En ieder Nederlander wil nog doen, alles, wat hij zou kunnen doen, om den oorlog in duur en omvang te beperken. Dat Nederland zijn neutraliteit strikt be waart, is een plicht. En ieder Nederlander moet de regeering, die zélf zich dezen plicht wel zéér diep en zéér levendig bewust is, steunen in de uitoefening ervan. Wij hebben diep medelijden met de slachtoffers van den oorlog, van wélk natio naliteit dezen ook zijn! 't Zijn alle onze mede-menschen, met wier lijden en leed wij mee-leven, mee-voelen. Dat isgeen sentimentaliteit. Dat is christenplicht; dat zijn gevoelens, die in iederen Christen moeten leven. Deze gevoelens kunnen 't ons ook ge makkelijker maken, de van ons vereischte neutraliteit te beoefenen. Krachtens de beleving van de christelijke leer hebben wij geen haat tegenover onze m e d e- mensch en Om ons het bewaren van de neutraliteit gemakkelijker te maken, is het ook wel zeer gewenscht, de verhalen, speciaal de verhalen over oorlogs-gruwelen, die van beide kanten van de zijde der oorlog voerenden worden gedaan, „onder voorbe houd" te aanvaarden. Er wordt in oorlogs berichten nu eenmaal zelden of nooit heel consciëntieus waarheid gesproken! Nederland is en blijft te midden der oorlogvoerenden neutraal. Dat is ons aller oprecht verlangen! zijn allen trotsch op hun leger, dat tegen een overweldigende overmacht strijdt en allen zijn overtuigd van een overwinning der geallieerden in het Westen. De ambas sades van Engeland en Frankrijk, die Dins dag waren aangekomen in de tijdelijke hoofdstad bij Loeblin, vernamen vrijwel on middellijk, dat deze plaats onhoudbaar was. Zij kregen opdracht te verhuizen naar een niet genoemde plaats in de moerassen van Pinsk. Toen ik, aldus de Reuter-cor- respondent, de laatste Poolsche stad voor de grens, bereikte, hoorde ik het laatste luchtalarm, hetgeen er op wees, dat de Duitsche luohtmacht tot aan de Roemeen sche grens opereert. Het grootste deel der bemanning van de Duitsche vliegtuigen is zeer jong, zooals ook by de Duitsche troe pen te land het geval is. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Kan het nog korter? PARIJS. 11 Sept. (A. N. P.). Het leger bericht van den ochtend van den llden September luidt: Onze troepen hebben plaatselijke vor deringen kunnen maken. HET DUITSCHE LEGERBERICHT BERLIJN, 11 September (A.N.P.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De groote slag in Polen nadert zijn hoog tepunt: de vernietiging van het Poolsche veldleger ten Westen van den Weichsel. Terwijl in Zuid-Polen de zich taai verwe rende tegenstander over den San werd te ruggedrongen en de overgang over de ri vier in den sector Sano Jawornik Polski, bij Radymno en Jaroslaw werd bezet, begon nen de in de verschillende gebieden inge sloten troepen de wapens neer te leggen. Overal werden pogingen der ingesloten troepenafdeelingen door te breken, verhin derd. Het is na harden stryd om de Poolsche versterkingen aan den Narew gelukt by Nowgorod en Wizna brughoofden te vor men aan den Zuidelijken oever. Poolsche artillerie van ieder kaliber heeft, van de Oostelijke deelen van Warschau uit, het vuur geopend op onze zich in het Wes telijk deel der stad bevindende troepen. De insluiting van de Poolsche oorlogs haven Gdingen werd voortgezet. Neustadt en Putzig bevinden zich in Duitsche handen. Zeestrijdkrachten ondersteunen het op- ALLE TWEE-EN-TWINTIG OPVARENDEN GERED. KOPENHAGEN. 11 Sept (A. N. P.). Uit Thisted wordt gemeld, dat elf le den van de bemanning van het Neder landsche s.s. „Mark", afkomstig uit Rotterdam, in een reddingsboot te Vo- rupoer zijn aangekomen. Zij deelden mede, dat de „Mark" Zaterdagmiddag op weg van Finland naar Nederland op 'n mijn Ls geloopen en gezonken. De bemanning, die uit twee-en-dertig koppen bestond, begaf zich in de beide reddingssloepen. Zij voeren tot gisteravond in eikaars nabij heid. Een motorreddingseboot uit Klit- moelicr en reddingsbooten uit Voru- poer en Lyngby zochten daarop naar de andere boot, welke zij hedenoch tend op eenlge kilometers afstand van de kust van Lyngby vonden. In deze boot bevonden zich de andere elf leden der bemanning. Alle twee-en-twintig schepelingen waren uitgeput door de vermoeienis sen, welke zij hebben uitgestaan gedu rende den langen tocht in reddingsboo ten. De kapitein van de „Mark", de beer A. G. van Dam, en de eerste officier, de heer J. Vinke, werden tengevolge van de mijnontploffing gewond. Zij bevinden zich onder geneeskundige behandeling. De „Mark" behoort aan de N. V. Hout vaart, firma Vinke en Co. te Rotterdam. Het sohip meet bruto 1514 ton en werd in 1930 gebouwd. DE RAMP VAN Hr. Ms. „WILLEM VAN EWIJCK". Rouwbeklag van de Koningin en den Minister van Defensie. De Minister van Defensie hoeft namens de Koningin hoogstderzelver rouwbeklag overgebracht aan de nagelaten betrekkin gen van de bij de ramp van Hr. Ms. „Wil lem van Ewijck" omgekomen opvarenden. Bovendien heeft de Minister persoonlijke brieven van deelneming aan de nagelaten betrekkingen gericht. Begrafenis der slachtoffers. Naar wij vernemen zal morgen, Dinsdag, op de algemeene begraafplaats te Huisdui nen bij den Helder de teraardebestelling plaats vinden van het stoffelijk overschot van twee der geredde, maar kort daarna overleden slachtoffers van de ramp van den mijnenveger „Wilem van Ewyck", na melijk het stoffelijk overschot van deri commandant van den mijnenveger, den luitenant ter zee eerste klasse J. E. ten Klooster en van den luitenant ter zee der derde klasse der Koninklijke Marinereser ve G. Anema. De beide andere slachtoffers, wier stoffelijk overschot eveneens in het Marinehospitaal te Den Helder was aan gebracht, de adjudant-onderofficier machi nist B. C. de Bruyn en de bediende-zee- milicien J. Bosch zullen elders begraven worden, respectievelijk te Rotterdam op de begraafplaats Crooswijk, vertrek begrafe nisstoet 13 uur van Van Meekerenstraat 84 Rotterdam en op de algemeene begraaf plaats te Apeldoorn, vertrek 13 uur vanaf de ouderlijke woning, Staalweg 32. Apel doorn. treden van het leger door een succesrijke beschieting van Poolsche batterijen en van de oorlogshaven Gdingen. Het luchtwapen heeft de wegen en spoor lijnen ten Oosten van Warschau en in de gebieden van Lemberg en Lublin—Chclm herhaaldelijk aangevallen en de zich aldaar bevindende colonnes en troepentransporten verslagen. Te Lemberg werd het station- West verwoest. Aan het Westelijk front In het Westen werd het ontruimde vlieg veld van Saarbrücken door Fransche artil lerie beschoten. Boven het Duitsche gebied werden drie Fransche vliegtuigen omlaag geschoten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1