VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN NIEUWE RIJKSBUREAUX. Voor hulden en leder en voor rubber. Als onderdeel van de verschillende voor- zorgsmaaregelen, die door de huidige om standigheden geboden worden, maakt de minister van Economische Zaken weder om gebruik van de bevoegdheid, welke hem bij de wet van 24 Juni 1939, No. 633, de z.g. Distributie wet 1939, is verleend. Op grond van de bepalingen van de artike len 4 t.m. 8 van deze wet, alsmede van het distributieheffingsbesluit 1939, zijn bij be schikking van 31 Augustus 1939 een twee tal rijksbureaux ingesteld, te weten één voor huiden en leder en één voor rubber. Tot directeur van het bureau voor hui den en leder, aan wien de uitvoering der. distributieregeling voor looistoffen is op gedragen, is benoemd de heer L. F. Ver woerd en van het bureau voor rubber is gevestigd Keizersgracht 129—131 te Am sterdam, terwijl het bureau voor rubber voorloopig gevestigd is Bezuidenhout 30 te 's-Gravenhage, De economische voorlichtingsdienst, Rijn straat 's-Gravenhage, alsmede de Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn geheel op de hoogte. De bijzondere aandacht wordt er op ge- bestigd, dat in de betreffende beschik kingen een bepaling is opgenomen, waar bij voor een termijn van 14 dagen dispen satie wordt verleend ten aanzien van di verse verbodsbepalingen, hetgeen het be drijfsleven de gelegenheid zal geven zich aan de bijzondere omstandigheden aan te passen. DIENSTPLICHTIGEN VOOR HET BATALJON WEGENTROEPEN. De Regeeringspersdienst melt: De buiten gewone dienstplichtigen, behoorende tot het bataljon wegentroepen, behoeven voor zoover zij reeds van den burgemeester hun ner woonplaats een groene lastgeving moch ten hébben ontvangen, aan deze oproeping geen gevolg te geven zoolang de openbare kennisgeving voor oproeping buitengewone dienstplichtigen, bestemd voor de wegen troepen (kleur groen), niet is aangeplakt. EEN BLOED-TRANSFUSIEDIENST VOOR GEHEEL NEDERLAND. Wordt georganiseerd door het Nederlandsche Roode Kruis. Naar wij vernemen is dezer dagen een belangrijke regeling tot stand gekomen ten aanzien van de centrale organisatie der bloedtransfusie in Nederland, onder de auspiciën van het Nederlandsche Roodé Kruis, ten einde de beschikbaarstelling van voldoende bloed voor gewonde en zieke militairen en burgers voor het geheele land te verzekeren. Sinds bijna 10 jaar beschikt het Neder landsche Roode Kruis op ongeveer 50 plaats er in ons land over bloedtransfusie diensten. Deze diensten zijn op een idiëele basis gevestigd. De donors geven hun bloed pro Deo. De organisatie van deze diensten heeft reeds meermalen ten voor beeld gestrekt aan buitenlandsche bloed transfusiediensten. Als grondlegger van de bloedtransfusie diensten in Nederland mag worden be schouwd H. C. J. M. van Dijk, arts, inter nist te Rotterdam. Deze bloedtransfusie diensten waren tot nu toe in hoofdzaak bestemd voor vredestijd. Op verzoek van den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht en in overleg met den Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid heeft het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis echter besloten de bloedtransfusiediensten zoodanig uit te breiden en de organisatie ervan zoodanig te wijzigen, dat behalve in vredestijd ook in oorlogstijd de dienst voldoende bloed ter beschikking kan stellen zoowel voor gewonde miltairen alsook voor slachtoffers onder de burgerbevolking. Daartoe werd de Centrale Bloedtransfu siedienst van het Nederlandsche Roode Kruis uitgebreid en op Dinsdagavond 29 Augustus j.l. ten gebouwe van het Hoofd bestuur door den heer mr. W. J. Baron van Lynden, eerste-ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, geïnstal leerd. De Commissie is als volgt samengesteld: Dagelijksch bestuur: R. N. M. Eykel, arts, voorzitter; dr. H. K. Offerhaus en dr. Ch. W. F. Winckel, vice-voorzitters en ver tegenwoordigers van het Dagelijksch Be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis; dr. G. E. H. Verspyck Mijnssen; Officier van Gez. 2e kl. A. O. H. Teilegen, 2e secre taris. Hieraan zijn toegevoegd 3 subcommis sies: a. een wetenschappelijke subcommissie bestaande uit: prof .dr. C. D. de Langen (Utrecht); pro. dr. P. R. Michaël, oud hoofdinspecteur van de Volksgezondheid R. N. M. Eykel, arts; dr. Ch. W. F. Win ckel, dr. G. E. H. Verspyck Mijnssen en een vertegenwoordiger van het Rijks In stituut voor de Volksgezondheid; b. een subcommissie voor organisatie en propaganda bestaande uit: R. N. M. Eykel, arts, J. C. Baumann, H. C. J. M. van Dijk, arts, Generaal b.d. P. H. A. de Rid der, Inspecteur voor de Bescherming van de Bevolking tegen Luchtaanvallen; een vertegenwoordiger van het Groene Kruis; P. N. M. Geerdes, arts, vertegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis; dr. P. H. van Roojen, vertegenwoordiger van de Ver- eeniging tot bevordering van het Zieken huiswezen in Nederland en Koloniën; Of ficier van Gez. 2e kl. A. O. H. Tellegen, vertegenwoordiger Inspecteur G. D. L. c. een financieele commissie: J. C. Bau mann, Luit.-Kolonel b.d. J. J. M. de Waal, penningmeester van het Nederlandsche Roode Kruis; Officier van Gez. 2e kl. A. O. H. Teilegen. Tot nu toe was de Centrale Bloedtrans fusie Commissie van het Nederlandsche Roode Kruis uitsluitend een adviesoom- missie van het Hoofdbestuur. In den ver volge echter is het de taak van deze com missie zelfstandig de bloedtransfusiediens ten te regelen over het geheele land, in vredestijd zoowel als in oorlogstijd, voor militairen zoowel als voor burgers, al zal de commissie uiteindelijk verantwoorde lijk zijn aan het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zoo is dus de zoo noodige eenheid in deze zoo ingewikkelde materie verkregen. Het is dus de zeer bepaalde bedoeling van het Dagelijksch Bestuur van het Neder landsche Roode Kruis bij het installeeren van deze nieuwe uitgebreide commissie om daardoor te voorkomen, dat ergens in Nederland zelfstandige bloedtransfusie diensten zullen worden opgericht en dat uitsluitend het Nederlandsche Roode Kruis zorgt voor bloedtransfusiediensten. Al is overal elders versnippering een hinderpaal voor een goede organisatie, als het bloedtransfusiediensten betreft zou versnippering een goede werking eenvou dig onmogelijk maken. Do Centrale Bloedtransfusie Commissie, waarvan het Secretariaat is gevestigd in het Hoofdgebouw van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 Den Haag, doet in dezen spannenden tijd een drin gend beroep op alle Nederlandsche man nen, maar vooral ook op de Nederlandsche vrouwen, om zich terstond beschikbaar te stellen om zoo noodig hun bloed te geven ten behoeve van hun evenmensch in le vensgevaar, militair of burger, in vredes tijd en in oorlogstijd. Zij kunnen zich .daartoe opgeven bij de leiders van de plaatselijke Roode Kruis bloedtransfusie diensten of bij het Secretariaat van de Centrale Bloedtransfusie Commissie, Prin sessegracht 27 Den Haag. Bijdragen ten gunste van de Roode Kruis Bloedtransfusiediensten zullen met grooten dank worden aanvaard door den penning meester, den heer J. C. Baumann, Burge meester van Overschie, postgironummer 138132. Ook het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis moge met allen aan drang verzoeken u aller medewerking te verleenen door zich op te geven als donor of door een bijdrage te storten voor dit bij uitstek menschlievende werk. PRINSELIJK GEZIN NAAR RESIDENTIE In verband met het feit aldus het „Hibld." dat Z.K.H. Prins Bernhard de zer dagen werd benoemd tot buitengewoon adjudant van H.M. de Koningin, waardoor zijn werkzaamheden voorloopig veelal te 's-Gravenhage zullen liggen, zal het Prin selijk gezin zich voorloopig in de Residen tie vestigen. Naar wij vernemen is het ver trek van Soestdijk op heden 1 September 'bepaald. H.M. de Koningin is gisterenavond van Soestdijk naar Den Haag teruggekeerd. BEZUINIGEN. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": ..Gelijk bekend, kost iedere vergadering der Eerste Kamer, wanneer de leden voltal lig opkomen, aan het land duizend gulden p?r dag. Gewoonlijk worden de leden Dinsdag avond om half negen opgeroepen; zeer on beduidende ontwerpen komen op de agen da voor zoodat de leden meestal na eemge minuten huiswaarts kunnen gaan. Ook ge beur4 het, dat na de openbare vergadering nog enkele ontwerpen van wet in de afdee- lingen worden onderzocht, maar dan zijn het ook al weer ontwerpen, die niet tot uit voerige discussies aanleiding geven. Woensdag daaropvolgende wordt de ver gadering des voormiddags om elf uur uit geschreven en dan komen meer belang rijke wetsontwerpen aan de orde. Wanneer nu eens met de oude traditie werd gebroken en de vergadering des Dins dags niet 's avonds om half negen begon, doch des namiddags half twee, dan zou dit meermalen tot gevolg hebben, dat de agenda zou worden afgewerkt, in twee da gen, n.l. op Dinsdag en Woensdag, in- plaats van in drie dagen. Begint de ver gadering om half negen, meestal moet dan de Kamer oók nog Donderdag bijeenko men. Men heeft wel eens beweerd, dat ten ge rieve van de leden, die ver van Den Haag wonen, de vergadering Dinsdagavond werd uitgeschreven, omdat deze Woensdag niet tijdig in Den Haag zouden kunnen zijn; dit argument vervalt waneer de vergadering Dinsdag om half twee wordt belegd. Im mers om 8.53 uit Leeuwarden, om 9.19 uit Groningen en om 8.24 uit Maastricht ver trekkende, kan men resp. om 12.14, 12.14 en 11.57 in Den Haag zijn. Voorts zou aanmerkelijk bezuinigd kun nen worden, indien de vergaderingen wat langer duurden. Het komt dikwijls voor, dat de voorzitter de vergadering om half vier verdaagt; ware deze tot een later uur voortgezet, de geheele agenda had kunnen worden afgewerkt en de bijeenkomst op den volgenden dag zou onnoodig geweest zijn. Een sterk staaltje hebben wij hiervan be leefd op 21 Juni j.l. Het was ruim drie uur, toen de voorzitter een voorstel van een der leden om de beraadslagingen tot den vol genden morgen te schorsen, wilde overne men. Aangezien uit de Kamer daartegen be zwaren rezen en de minister op des voor- zittersvraag, hoe lang hij noodig had om de verschillende sprekers te beantwoor den, geantwoord had „ongeveer twintig minuten", werd de veragedring voortgezet en om kwart voor vier konden de leden naar huis-gaan. Ware de vergadering tot den volgenden dag verdaagd, de agenda zou na twintig minuten zijn afgewerkt, terwijl de Staat on noodig op kosten zou zijn gejaagd. Het is te verklaren, dat deze, overigens De voorzitter opent de vergadering met een herdenking van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina en spreekt den wensch uit dat God haar en haar Konink lijk Huis moge sparen en stelt den raad voor aan H. M. de Koningin een telegra fische gelukwcnsch te zenden, welk voor stel met instemming wordt begroet. Tevens wenscht de voorzitter deze gelegenheid te baat te nemen om de bevolking in de ge meente een hartelijk woord van dank te brengen voor de buitengewoon loffelijke wijze, waarop de gemeente gehoor heeft gegeven om huisvesting te verleenen aan de militairen, die hier gestationeerd zijn. In de leges verordening wordt op ver zoek van de voetbalvereeniging Rouwkoop een wijziging gebracht, waarbij voor de te houden wedstrijden het verschuldigd le- gesgeld, thans f 1.00 wordt verlaagd tot op 0.25; tevens wordt besloten voor het bewijs van Nederlanderschap, bestemd om te dienen voor reispapier een huls be schikbaar te stellen tegen betaling van 0.25 en de legesverordening aangevuld met een nieuw punt 12 a en b, waardoor het mogelijk wordt: a. tegen betaling van 1.00 per week dagelijks inlichtingen omtrent verleende bouwvergunningen te verstrekken, en b. tegen betaling van 0.50 per week wekelijks inlichtingen omtrent verleende bouwvergunningen te verstrekken aan be langhebbenden. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor een nieuwe verordening vast te stel len omtrent de verdeeling van de werk zaamheden van de ambtenaren van den burgerlijken stand in deze gemeente, wel ke bestaat uit een vijftal artikelen en tevens de Jaarwedderegelïng dier ambtenaren, waardoor de 1ste ambtenaar een bedrag ontvangt van f 45 per jaar, benevens 1.50 per huwelijk, de 2e ambtenaar, be iast met het opmaken van de akten van geboorten ontvangt f 45 per jaar en te vens wordt aan iederen ambtenaar, die een huwelijk voltrekt een vergoeding toe gekend van 1.50 per huwelijk. Met algemeene en zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verslag van den keuringsdienst van waren, dienst 1938. Geen aankoop van grond voor groote gezinnen. B. en W. deelen den raad mede, dat de gevoerde onderhandelingen voor het aan- koopen van grond voor den bouw van wo ningen voor groote gezinnen, naar aanlei ding van een circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, niet het ge- wenschte resultaat hebben bereikt, en dus van gemeentewege hiertoe niet zal wor den overgegaan. Nadat de heeren D, Lim burg en J. Braggaar hunne teleurstelling hebben uitgesproken, dat geen beter re sultaat kon bereikt worden en de hoop uitspraken, dat op een gunstiger tijdstip B. en W. deze zaak nog eens onder de oogen zullen zien, waarbij de voorzitter opmerkt, dat het ook geenszins de bedoe ling is deze zaak bij gunstiger omstandig heden te laten liggen, neemt men deze mededeeling voor kennisgeving aan. Vervolgens wordt besloten tot onbe woonbaarverklaring van perceel Vinken- steeg no. I en Woelwijklaan no. 3, terwijl dt onbewoonbaarverklaring van de per- ceelen Bloklaan 1, 3, 5, 7, 9 en 11 wordt aangehouden. Vervolgens wordt de brand weerverordening met eenige artikelen aangevuld, waardoor den commandant van de brandweer wordt opgedragen in de maand Juli van ieder jaar een begrooting in te dienen voor het daaropvolgende ka lenderjaar en tevens zorg te dragen in de maand Januari van elk jaar een jaarver slag uit te brengen. Aldus besloten. Aan den luchtbeschermingsdienst wordt voor aan koop van verschillende benoo- digdheden voor dezen dienst een crediet toegestaan van 3000.Vervolgens stel len B. en W. den raad voor de verlichting in de Voorstraat uit te breiden met zes lantaarns en vragen den raad een crediet aan van 650.in eens en pl.m. f 15 per uitnemende voorzitter aan traditie hecht, maar wanneer handhaven van traditie ge paard gaat met onnoodige uitgaven, dan moet in deze tijden, waarin zooveel moge lijk op alles bezuinigd moet worden, met die traditie gebroken worden en moet de Eerste Kamer toonen, dat het haar ernst is, om tot de zoo noodige beperking van uit gaven mede te werken." Tot zoover de beschouwing in de „N. R. Crt." Wij hebben bij herhaalde herhaling ge wezen op de hier bedoelde ergerlijke ver tooningen in de Eerste Kamer. 't Schijnt ons toe, dat vooral enkele def tige conservatieve heeren op de?e wijze hun eigen belang willen dienen en de an deren óf uit collegialiteit zich er niet tegen verzetten óf uit zwakheid meeloopen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DEN JACHTOPZIENER J. SPEK Hare Majesteit de Koningin heeft aan den heer J. Spek, jachtopziener, toegekend de gouden eere-medaille van de Huisorde van Oranje, wegens 40 jarigen Koninklij ken dienst. BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschentijd- sche wijziging voor de week van 31 Augus tus tot 7 September vastgesteld op 55 cent per K.G. jaar voor verlichting en onderhoud. De lantaarns worden aan beide zijden van de straat geplaatst op een onderlingen afstand van 40 meter. Aldus aangenomen. Op ver- zeek van de beide middenstandsvereenigin- gen „Tosea" en „Hanze" wordt de winkel sluitingsverordening gewijzigd, waardoor het mogelijk wordt ook op de verjaarda gen van de leden van het Koninklijk Huis de winkels open te houden tot tien uur nam. Bij raadsbesluit van 27 October 1937 werd het bedrag der vergoeding voor het jaar 1938 voor de bijzondere scholen vast gesteld op 12.51, doch naar aanleiding van de thans vastgestelde cijfers behoort deze vergoeding voor de bijzondere school besturen te werden verhoogd en voor 1938 voorloopig te worden vastgesteld op 15.85 per leerling. Aldus besloten. Aanvrage „Huize Bijdorp", ex-artikel 84 der L. O. wet 1920,, voor aanschaffing van een nieuw reken-, taal- en leesmethode voor het gewoon lager onderwijs. B. en W. stellen den raad voor dit verzoek in handen te stellen van B. en W. ter fine van prae-advies. Wordt aldus bésloton. Vergoeding ex-artikel 101 der L. O. wet 1920 voor het uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1936. B. en W. stellen den raad voor de vergoe ding per leerling over het jaar 1936, waar voor in aanmerking komt, afdeeling U. L. O., van het R. K. Meisjespensionaat „Bij dorp", vasttestellen op 16.93 per leer ling. Aldus aangenomen. Door den heer G. Schrama wordt ver zocht hem alsnog een gedeeltelijke onthef fing te verleenen van zijn aanslag voor schoolgeld over het jaar 1938, wegens ver trek van een zijner zoontjes naar een school te Leiden, met ingang van 1 September 1938. B. en W. stellen den raad voor de gevraagde ontheffing groot f 53.33 alsnog te verleenen uit billijkheidsoogpunt, of schoon adressant zijn verzoek te laat heeft ingediend. Conform besloten. Punt 18 Ier agenda „crediet aanschaffing leermiddelen O. L. School" wordt, na eeni ge bespreking door den heer O. R. Viveen, van de agenda afgevoerd en aangehouden. Bij de aanbieding van het Jaarverslag 1938 van den schoolartsendienst „Katwijk", vestigt de heer J. Braggaar de aandacht van B. en W. op het feit, dat de muren der lokalen van de O. L. School nog niet af gewerkt zijn volgens dit verslag en ver zoekt aan B. en W. aan deze zaak hun aandacht te willen schenken, waarna het verslag voor kennisgeving wordt aangeno men. Tot lid der commissie van toezicht der bijzondere school voor middelbaar onder wijs wordt met algemeene stemmen be noemd de heer Dr. M. van der Stoel. Na eenige bespreking, waarbij de heer J. Eraggaar eenige opmerkingen maakt, wordt aan de Koningin Wilhelminavereeni- ging ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de plaats gehad hebbende feesten, ter gelegenheid van de geboorte van H. K. H. prinses Irene, alsnog een subsidie ver strekt van 70. De bedrijven. Vervolgens wordt overgegaan tot voor- loopige vaststelling van de rekening van het Electricit eitsbedrijf, dienst jaar 1938, na eenige bespreking. Aan ba ten 76.879.97, aan lasten f 51.919.96. Ann de gemeente uit te keeren winst f 24.960.01. Aan kapitaalsuitgaven: 50.171.57^, aan kapitaalsinkomsten f 30.074.87. Nadeelig slot 20.096.701^. Gasbedrijf: aan lasten 54.472.25, aan baten 53.986.44. Van de gemeente ontvangen wegens verlies 485.81. Aan ka pitaalsuitgaven 23.718.53, aan kapitaals- inkomsten f 14.949.58 yt. Nadeelig slot j 8.768.94 Waterbedrijf: Aan baten 28.954.55 aan lasten f 21,700.23. Aan de gemeente uit te keeren winst 6.354,32. Kapitaals uitgaven 18.204.39. Kapitaalsinkomsten 11.058.21. Nadeelig slot f 7.146.18. Badhuisbedrijf: aan lasten: 2,892.98, aan baten f 1026.43. Van de ge meente te ontvangen wegens verlies 1866.55. Aan kapitaalsinkomsten 4643.43 Burgemeester. Bij K.B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Deurne: mr. R. J. J. Lambooy, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Honte- nisse. INGEZONDEN STUKKEN DE ONSOCIALE OVERUREN. Leiden, 31 Aug. '39. Dat er zelfs nü, voor een jarenlange werkloozen jongeman, geen kans is om aan den slag te komen, is toch wel een merk waardig verschijnsel. Nu er zoovelen zijn, die door mobilisatie hun werkkring moesten verlaten, 2ou men toch moeten zeggen, dat daardoor, al is 't voorloopig, vacatures ontstaan. Alle pogingen voordien, zijn zonder re sultaat gebleven, maar ook na de afkondi ging der mobilisatie is „werk krijgen" uit gesloten. Zijn al die Jongemannen, die hun werk moesten verlaten, zijn al die mcnschen dan toch werkelijk te missen? Doch bij informatie hier en daar bleek, dat er zich andere gevallen voordeden. Bij verscheidene groote instellingen (ook Overheidsinstellingen natuurlijk) worden overuren gemaakt. Door die mentaliteit en onsociale manieren heeft men den perma nenten werklooze ook niet noodig. Dus toch permanent! Wederom wordt er geen kans gegeven aan hen, die reeds jarenlang zuchten on der het „werkloos" zijn. aan kapitaalsuitgaven 120.68. Batig slot 4522.75. Dienst openbare werken: aan baten f 89.634.23, aan lasten f 89.532.88. Aan de gemeente uit te keeren winst: f 101.35. Aan kapitaalsuitgaven 3032.86, aan kapiatalsinkomsten f 2563.69. Nadeelig Slot f 468.17. Woningbedrijf: Aan lasten: 22.397.74, aan baten 18.143.98. Van de gemeente te ontvangen wegens verlies: 3983.76. Aan kapitaalsuitgaven f 3820.53, aan kapitaalsinkomsten 3820.53. Nihil. Centrale boekhouding: aan lasten 6268,44, aan baten f 6268.44. Nihil. Aon kapitaalsuitgaven f 2090,03, aan ka pitaalsinkomsten 118,28. Nadeelig slot J 1971.75. Gemeenterekening: Inkomsten van den gewonen dienst f 177.806.34, uit gaven f 160.290.35. Batig slot f 17.515.19. Uitgaven van den kapitaaldienst 588.976,35. Inkomsten van den kapitaal- dienst 523.096.14. Nadeelig «lot 65.800.21 Watervoorziening. Door de belangrijke daling van de wa terlevering aan de N.V. Koninklijke Ne derlandsche Edelmetaalbodrijven, daar de N.V. do waterwinning ten behoeve van do zilverfabriek „Voorschoten" tegenwoordig voor het grootste deel zelf verzorgt, wen- schen B. en W. het thans toegestane ver bruik voor de klusse I en II tc verhoogen van 10 M3. per kwartaal tot 12 M3. per kwartaal en voor het oververbruik te doen betalen 0.25 per MS. en in klasse III het /oververbruik vast te stellen op f 0.25 per M3. (thans 0.30 per M3.). Vervolgens stellen B. en W. den raad voor het trap- pentarief te doen vervallen en aan onbe woonde pcrceelen, voortaan een gelijk ta- r.ef van 0.30 per M3. te rekenen en te bepalen dat deze wijziging in werking zal treden per 1 Januari 1940. De heer D. Limburg meent, dat door de belangrijke daling van het waterverbruik van de Zilverindustrie B. en W. in staat gesteld zijn aan de klasse I en II 2 M3. per kwartaal meer water te geven zonder ver hooging van den prijs, doch vindt dat do zilverfabriek thans zwaarder wordt be last door don prijs van het water te ver hoogen tot 0.30 per M3., wat spreker niet billijk acht. Spreker zou graag wen- schen, dat het college voor de zilverfabriek met een betere oplossing kwam. De heer J. Braggaar juicht het toe, dat aan de twee laagste klassen water meer gegeven kan worden en vraagt nog eenige inlichtingen. De voorzitter beantwoordt de beide spre kers en verdedigt het voorstel van B. cn W. Ook de andere onbewoonde pcrceelen betalen 0.30 per MS. <-n er is dus geen voldoende reden om een ander tarief te berekenen voor do zilverfabriek, waarna met algemeene stemmen hot voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Bij de toepassing van het vastrechttarief moet in bepaalde gevallen een 3 phasen- begreuzer in plaats van een phascn-begren zer worden geplaatst. B. en W. stellen den raad voor het bedrng hiervoor tc bepalen op f 0.50 per maand. Aldus besloten. Vervolgens wordt de jaarwedde van do telefonLste-typisto te bepalen op f 600. per jaar. Daarna sprak de voorzitter een welge meend dankwoord tot do scheidende raads leden, die voor de laatste maal de raads vergadering bijwonen. In het bijzonder dankt spreker de drie oudste leden, do heeren: W. G. Duynisveld, W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye en A. Verboon, die respectievelijk 20, 18 en. 19 jaren zitting hebben gehad als lid van den raad voor de diensten door hen bewe zen en voor de goede verstandhouding on derling in den raad. De heer W. G. Duij- nisveld zegt den voorzitter dank voor zijn welgemeende woorden gericht tot de schei dende raadsleden en voor de humane wijze waarmede de voorzitter de leden steeds heeft behandeld en voor do prettige sa menwerking. Spreker uit den wensch, dat ook in den nieuwen raad de goede toon zal bewaard, blijven. Ook de heer Bakker spreekt eenige woor den van dank, waarna de openbare verga dering wordt gesloten. Ligt het nu niet op den weg van social© instanties om aan dio wantoestanden een einde te maken? Kan dat eigenlijk wel, omdat toch deze instellingen zelf daaraan meedoen? Het is ons goed recht om tc sol- liciteeren in dezen tijd, om als hulp des noods eens anders plaats in te nemen, maar ook dit recht wordt ons ontnomen. Een kans krijgen om van 't stempello kaal weg te kunnen blijven, is ook nu weer uitgesloten. Nu zijn er niet alleen volle stempellokalen, maar ook volle kazernes, die veel geld kosten en de bedrijfsinstel- lingen werken niet met volledige werk krachten, maar wel met volle overuren. PYTHAGORAS.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7