SPORT RADIO-PROGRAMMA'S Wilt U iets weten? Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN Op slag gedood Gistermiddag te ongeveer drie uur is op den Zijpscheweg te Arnhem een wielrijder, de zeventienjarige G. V. die uit een hellen de zijstraat kwam, door een auto aange reden en zoo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De autobestuurder werd gewond door scherven van de gebroken voorruit. MOTORRIJDER BOTST TEGEN PAARD EN WAGEN En op slag gedood. Gisteravond is de dienstplichtige A. J. van Dijk uit Zwollerkerspel te Wezep met zijn motor tegen een met twee paarden be spannen wagen gebotst. De paarden sloegen op hol, doch konden worden gegrepen. Van Dijk werd vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. DE STUURSTANG BRAK Jongeman overreden en kantoortje geramd Gistermorgen reed een personenauto be stuurd door den heer B. uit Apeldoorn op den Sp^arnammerdyk te Amsterdam, toen plotseling de stuurstang brak. De auto vloog naar links over den weg en overreed een zeventien jarigen jongeman, die langs den berm van den weg lag uit te rusten. De jongen werd zeer ernstig gewond op genomen en door den G.G. en GJ). naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. De auto was nog niet tot staan gekomen, doch slingerde over den weg, welke naar de Houthaven leidt, nam een hek en ramde de muur van een houten kantoor- gebouwtje. Gelukkig was niemand in het kantoor, zoodat hier alleen schade aan den inventaris werd toegebracht. Het meubilair werd gedeeltelijk vernield. Behalve dat de stuurstang was ge broken de oorzaak van dit ernstige ongeluk werd de auto slechts licht be schadigd. De heer B. kwam er met den schrik af. DOOR EEN PAARD GETRAPT Woensdagmiddag ging te Gemert zekere J. van Melis met het paard van zijn broer naar de keuring. Op het keuringsterrein werd het paard schichtig, waardoor ook andere paarden, die naast hem stonden, begonnen te steigeren. Door het paard van den lahdbouwer S. werd Van Melis tegen het hoofd getrapt, waardoor hij hevig bloe dend en in bewusteloozen toestand ineen zakte. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die het noodige oordeelde M. onmiddellijk in het ziekenhuis op te nemen. De toestand van den man is zeer ernstig. SCHEEPSLADING IN BRAND Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Sluiskil brand ontstaan in de lading vlas, waarmede het 123 ton groote schip „Ver trouwen" thuis behoorende te Amsterdam, van Terneuzen naar Sas van Gent voer. De motorspuit van Sluiskil was dra ter plaatse en bond den strijd tegen het vuur aan. Vermoedelijk is een overwaaiende vonk uit den uitlaat der motor de oorzaak van den brand. EXPLOSIE VEROORZAAKT BRAND Vermoedelijke oorzaak opzettelijke brandstichting Gisteravond omstreeks half twaalf is op de tweede etage van perceel Statenweg 140 te Rotterdam brand uitgebroken. Even voor de ontdekking van den brand hoorde men een doffe explosie en korten tijd later stond de geheele etage in lichte laaie. Toe vallig was brandweer hoofdman Bakker in de buurt en stelde een onderzoek in, waar bij hy aanwijzingen vond, die op brand stichting duidde. Hij waarschuwde de politie, die kort daarop een man aanhield, verdacht van deze brandstichting. De etage brandde geheel uit, hoewel de brandweer direct het vuur met vier stralen aantastte. De in de woning aanwezige meu belen gingen verloren. Omstreeks genoemden tijd hoorden de omwonenden een doffen knal en even later zagen zij, dat er brand woedde in een woning van een blok nieuw gebouwde panden, welke grootendeels nog niet be woond zijn, staande op den hoek van den Statenweg en den Statensingel. Nadat zij de brandweer hadden gealarmeerd stelde hoofdman Bakker direct een onderzoek in, waarby hem bleek, dat de woning waarin de brand woedde juist aan een nieuwen huurder was verhuurd, die er gisteren zijn meubelen in had gebracht. Bovendien vond men alle deuren en ramen open, waardoor het vuur zich spoedig over de vier kamers kon verspreiden en de buitengewone fel heid opvallend was. Men had den brand in een half uur onder de knie. Zoowel de vier kamers als de gang en de trap naar de derde etage brandde uit. Nadat de politie een onder zoek had ingesteld ging zij over tot arres tatie van den 35-jarigen schilder P. B., die evenwel niet de huurder was. Deze, die ook eigenaar 'van de meubelen is, werd eveneens aan een verhoor onderworpen, doch tot nu toe heeft men diens mede plichtigheid niét kunnen vaststellen. VERLIEFDE KWAJONGEN IN BOEIEN GESLAGEN Te Amersfoort heeft gistermiddag de 16- jarige B., in de Vermeerstraat, zijn oudere ernstig mishandeld, omdat zij er bezwaar tegen hadden, dat hy naar Amsterdam ging om een vriendinnetje te bezoeken. Ook sloeg hij eenige meubels en ruiten kort en klein. Toen de buren hem wilden kalmeeren, werd het ventje nog woester. Een inmiddels geroepen politieagent werd door den jongen geschopt en in den arm gebeten. Pas toen de woesteling geboeid werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie, werd de verliefde knaap wat kalmer. „N.R.Crt." CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Door den radiooontroledienst der P.T.T. is in samenwerking met de marechaussee te Beverwijk ten huize van P. v. d. B., Alk- maarscheweg 102 airaar, een clandestiene zender in beslag genomen, welke in de 5 m. band werkte. Tegen verdadite, die niet heeft bekend, is proces verhaal opgemaakt. DE ENGELSCHE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden, welke gisteren voor de tweede afdeling van de Engelsche League zijn gespeeld, luiden: Newport CountyTottenham Hotspur 11 Nottingham ForestNewcastle United 20 ZATERDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM L 1875 en 414,4 M. VARA- Uitzending. 10.0010.20 vjn. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofqonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Berich ten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Orgelspel 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.505.00 en 5.05 Esmeralda. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Gramo foonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojour naal. 7.30 Cursus „Langs steden en dor pen." 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 VARA-or kest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Es meralda. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301,5 M. KRO-Uitzen- ding. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 Gramo foonmuziek (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten en solist. 1.00 Gramofoon muziek (Om 1.15 Berichten). 1.20 KRO- orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gra mofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gramofoonrauzièk. 4.05 Causerie „Het urgentie-program van de Nederlandsche Vakcentrale.' 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Causerie „De noodwendigheid van steeds toenemende overheidlbemoeiing met het bedrijfsleven.' 4.40 Gramofoonmu ziek. 4.45 Causerie „De betekenis van het Soefi-symbool.' 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De nerveuze mensch." 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 Gevarieerd program ma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Cau serie „Het onvergankelijke Rijk" (met gra- mofoonplaten). 11.1012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH. 1500 M. M.20 Gramofoon muziek. 11.35 Pianovoordracht. 12.05 Reportage. 12.35 Pianosyncopations en karakterimitaties. 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20 Bobby Howells orkest. 2.06 Causerie over bijenteelt. 2.20 Reportage. 2.30 Het Ebsworht strijkkwartet. 3.00 Reportage. 3.20 Mario de Pietro en zijn Estudiantina. 3.00 Het Welbeck-kwartet. 4.20 Reportage. 4.50 Fluit en piano. 5.20 Ray Ventura et ses Collégiens. 5.35 Reportage. 5.50 Vervolg van 5.20 6.20 Berichten. 6.50 Causerie „New profes sions: Air surveyor." 7.05 Radiotooneel met muizek. 7.35 Orgelconcert. 8.05 Causerie over Henry George, den Ameri- kaanschen econooom. 8.20 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.50 Nieuws uit Australië. 10.05 BBC-Thea- ter-orkest. 10.50 Henry Hall en zijn or kest. 11.50 Dansmuziek (gr.pl.). 12.15 12.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 9.00; 9.30 en 11.20 Gramibofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Van de Walle- orkest 2.10 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 en 5.05 Zang. 5.25 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianoduo Wiener en Doucet. 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.50 Gevarieerd program-ma. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Eddie Foy's orkest. KEULEN. 456 M. 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.35 Willi Stanke's orkest. 8.50 9.50 Danziger Landesorkest. 12.20 Om- roepkleinorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Gevarieerd programma. 5.50 Re portage. 6.50 Kamermuziek. 7.30 Volksmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Leo Eysoldt's orkest,, Keulsch piano- duo, vroolijk instrumentaal kwintet en so list. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.20 3.20 Nachtconcert. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.15 .Gramofoonmuziek. 2.25 Gramofoonmuziek met toelichting. 3.25 Omroepdansorkest. 3.50 Omroep- symphonie-orkest en solist. 6.05 Omroep orkest en soliste. 7.45 en 8.20 Gramofoon muziek. 8.45 Zie het KRO-Programma Hilversum II. 10.40 Populair concert. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 484 M: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.15- en 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Marceau Bur ton's Musette-ensemble. 3.20 Gramo foonmuziek. 3.40 Zang. 3.55 Gramofoon muziek. 5.00 Vioolvoordracht. 5.35 en 5.55 Dansmuziek (gr.pl.). 6.35 Zang. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.05 Radio-orkest en gramofoonmuziek. 10.30 Omroepdansorkest en solist. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. BUITSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Populair concert en reportage. 10.20 Be richten. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Omroepkleïnof- kest en Omroepschrammelensembi#. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. 3de Program: 8.00 Keulen. 10.20 Ra dio PTT.N. 12.20 Brussel VL. 2.20 Keu len. 3.35 London Reg. 4.20 Brussel FR. 6.05 Brussel VL. 7.35 Keulen. 8.50 Parijs Radio. 9.50 Beromünster. 10.20 Bodapest of div. 11.00 Keulen. 4de Program: 8.00 Brussel VL. 9.20 Radio PTT.N. 9.55 Diversen. 10.35 London Reg. 1.05 Droitwich. 2.05 Lon don Reg. 3.20 Droitwich. 4.20 London Reg. 5.20 Droitwich. 6.35 Parijs Radio 7.05 Droitwich. 8.05 London Reg. 8.20 Droitwich. Vraag: Hoe kan men theevlekken verwijderen uit tricot zijde? Antwoord: Dit is zeer moeilijk. Een middel, dat helpen kan, is een papje ma ken van natrium peiboraat en warm wa ter en dit op de vlek smeren. Nawasscben met schoon water. Vraag: Hoe kan men eeni lichtblauw juikje, waarvan een streep verschoten is, bijkleuren? Antwoord: De verschoten streep in een lichtblauw jurkje kan misschien- door sterk bla-uwselwater bij gekleurd wor den. Leent de stof er zich niet voor, dan zou de jurk gebleekt -kunnen worden en dus geheel wit worden. Vraag: Kan men een- witte gummi- regenjas verven? Antwoord: Een witte gummi regen jas is niet te verven. Is het een stoffen jas, dan dit nooit zelf doen, maar laten verven. V r a a g: Hoe kan men regenvlekken op een donkerblauwe stof verwijderen? Antwoord: Vlekken op donkerblau we stof ontstaan door den regen, zijn te verwijderen door de stof af te nemen met water waarin een scheut ammoniak of ammonia gedaan is. Daarna de stof met schoonwater afborstelen. Vraag: Is er een middel om den vloer, welke kleeft, weer goed te krijgen? Antwoord: Kleeft een vloer dan is er waarschijnlijk te veel was gebruikt. De overtollige was is door middel van terpentijn öf terpentina te verwijderen. Vraag inzake doktersrekening voor een inwonende dienstbode. Ant woord: De geneeskundige behan deling over de eerste 6 weken komt voor rekening van den werkgever. Waar het on geval gebeurd is, doet hier niets ter zake. 119. Buiten adem komt hij binnen rennen. Moedertje, moe dertje, ons elfje is meegenomen door de booze kabouters. Help haar toch, hoe moeten wij haar redden, roept hij huilend. Och, och, wat treft dat ongelukkig. Weet je wat, Peter, ik zal de waterelfjes roepen, of nee, jij moet het doen. Ik zal je een cape geven en een fluit om ze uit het water te lokken. 120. Uit de kast haalt het oude vrouwtje een .cape en de fluit. Vlug doet Peter de cape om. Kijk eens aan, nu lijk je beetje op een kabouter. Hier is de fluit en nu vlug op weg naar de grootste steen, die aan den weg ligt. Moedig stapt Peter langs de fjord. Nu ga ik Myra redden, wat zullen die Zwartvoeters op hun neus kijken, denkt hij blij. feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 61) „Nu stuurt zij hem niet weg, dat zult u zien", profeteerde Prim. „Waarom nu niet?" vroeg Viola ver baasd. „Omdat hy nu zoo prachtig is, zoo knap", zei Primula met haar stille, koele stem. „Mams zij zullen hem ons heelemaal af- kapen. Hij hoort nu al bij de Westes. Dat valt niet mee, hè? Maar ik heb het altijd al geweten." „O, beste meid.hij blijft toch ook nog van ons." Primula schudde weer haar hoofd. „Hij is van Angela en Lady Weste. Ik hoop maar, dat zij nu nog niet willen gaan trouwen. Het zou zoo vreeselijk zijn, eigen lijk tweemaal te moeten scheiden." „Kom nu, lieve Prim, er is geen sprake van, dat zij nu al zouden gaan trouwen. Het zou al dwaas genoeg zijn, als ze nu al verloofd raakten. Zij zijn veel te jong, Cym is nog geen twintig." Maar Primula's woorden deden haar vrees groeien. Het meisje scheen alles te zien met de harde nuchterheid van een fotographie, zonder nuances van licht en schaduw en sfeer. Hij kwam terug voor het koude souper, dat Zondags altijd regel was op de Towers en waartegen Viola woedend uitgevaren was, jaren terug. Nu zat zij maar een beet je met haar eten te spelen, zonder te we ten, wat zij nu precies op haar bord had. Zy had geen gelegenheid, vóór het maal iets tegen hem te zeggen en onder tafel gebeurde niets bijzonders. Mijnheer Harri- man praatte onophoudelijk over Daniël en of hij de pakketten voedsel wel zou krij gen als hij ze stuurde. Er gingen reeds geruchten, dat zelfs bur gergevangenen het lang niet gemakkelijk hadden in de Duitsche kampen. Mijnheer Hariman had er over gelezen. Daniël geïnterneerd. Zelfs die oude vriendschap en bewondering voor Duitsch- land hadden hem niet kunnen redden. Hij zou geinterneerd blijven, maanden en maanden, misschien tot na den oorlog. Kit chener had voorspeld, dat het drie jaar zou duren. Hij kon Daniël wel eens niet te rug zien voor 1917. Dan was hij misschien al dood Lambert was geduldig, trotstend, mee voelend, nooit zei hij iets van: „Dat heb ik altijd wel gezegd." Hij beloofde, door de Roode Kruis pos ten te weten te komen, hoe er het best pakketten naar Duitschland verzonden kon den worden. Over Bern bijvoorbeeld. Hij had gehoord, dat het via Bern heel goed ging. „En dan te denken, dat ik hem in Juli zonder slag of stoot heb laten gaan. Toen waren ze zich waarachtig al zoo hard als zij konden aan het prepareeren. Als Schulz maar geen grein fatsoen, of verstand of dankbaarheid gehad had, had hy hem te gen moeten houden, of ten minste een wenk geven." „Daniël weet veel over ontploffingsmid delen. Hij zou ons nu van groot nut kun nen zijn. Ik geloof, dat hij Schulz met sommige proeven geholpen heeft. Maar gifgas kunnen zij niet gebruiken, dat is door de Haagsche Conferentie verboden." Lambert bekende, dat hij het niet be greep. Hij herinnerde zich, dat Carnegie ge zegd had, dat Schulz er erg op gesteld was, dat Daniël mee zou gaan naar Duitschland. 'Cymbeline keek plotseling op. „Schulz wist goed genoeg, dat De Dag aanstaande was", zei hij. „Hij wist ook al les van Krupp. Hij pochte op de vèrdra- gende kanonnen, die over het Kanaal kon den vuren. Als u mij vraagt, dan geloof ik, dat hij niets meer of minder was, dan een spion. Het zal niet aan hem liggen, als zij hier geen bommen komen uitwerpen op de fabriek." „Zou onze kuse wel goed verdedigd zijn?" vroeg de oude heer ongerust. „O, laat die aap u niet op stang jaren", zei Carnegie minachtend. „Er zijn wel be langrijker plaatsen in Engeland dan de fa briek van Harriman. En het is toch on waarschijnlijk, dat zij een open stad als Pagdon zouden aanvallen." Cymbeline werd woest, als zy over hem spraken als: „die aap", het deed zijn bloed koken. Hij keek Carnegie ziedend aan en overdacht, waarom hij toch altijd stilletjes de Duitschers in bescherming nam. Maar de invloed van Carnegie stond be neden pari. „Ik zal die tien man laten dienst ne men", zei de oude heer. „Dan komen we er wel wat tekort, maar een paar kunnen door vrouwen vervangen worden. Daar moet je maar voor zorgen, Lambert." „Goed vader, ik zal het morgen doen". „En zeg hun, dat we de plaatsen open houden en voor hun vrouwen en kinderen zullen zorgen. Ik wil het goed doen." „Ik hoop, dat die praat van dienst plicht met een sissertje zal afloopen", zei Carnegie. „Ik geloof, dat u liever had, dat de Duit schers het wonnen, oom Carnegie." Zijn gezicht gloeide. „Daar is geen kans op, nu jij in dienst bent", antwoordde hij scherp. „Wat kun nen de Duitschers beginnen tegen onze prachtige padvinders." Maar zijn harde oogen flitsten gevaar lijk, terwijl hy naar zijn neef keek. Vroe ger zou zijn vader in woede ontstoken zijn, overdacht hij bitter. Mijnheer Harriman keek zelfs goedkeurend naar zijn brutalen kleinzoon en uitte geen woord van 'pro test. Nu ja, hij werd oud, zijn heldere kijk werd dof door den komenden ouden dag. Het was tijd, dat hij de teugels over gaf. De oorlog had hem half kindsch ge maakt. Het had een betreurenswaardigen in vloed op die oudjesde oudjes, die er niet meer op behoefden te rekenen, dat zij do vruchten van den vrede zouden pluk ken. En dat zaakje met Daniël had zijn oor deel vertroebeld. Er bleef een oogenblik een ongezellige stilte hangen. Cymbeline waagde het niet, den handschoen weer op te nemen. Hij ver achtte zyn oom, dat hij niet vrijwilliger werd, oudere mannen, dan hij, met gezin nen zelfs, stonden in de loopgraven. Maar Carnegie was nog niet klaar met zyn neef. Hy wendde zich tot hem met een charmanten glimlach: „Je was niet aan de lunch. We misten je glanzende tegenwoordigheid. Mag ik vra gen, welken disch je sierde?" „Dat mag unie t", zei Cymbeline. Viola verschoot. Carnegie was een klets kous. Zijn rustelooze jacht naar copy deed hem overal zijn neus insteken, ook in za ken waar hij niets mee te maken had. Al licht had hij geruchten gehoord over Cym- beline's scharrelpartijtje. „Maar ik mag toch wel raden?" vroeg hij hoffelijk. „U mag zooveel raden als u wilt", zei Cymbeline onverstoord. „Dan was het niet", en de harde oogen van Carnegie waren strak op Cymbeline gevestigd, terwijl iedereen aan tafel den adem inhield, „dan was het niet honderd kilometer van Valleylands?" „Valleylands. Wat klets je een onzin, Carnegie. Natuurlijk is Cmbeline niet op Valleylands geweest. Hij kent de Westes niet en ik wil niet, dat hij er ooit komen zal", zeide de oude mijnheer Harriman kriebelig. Cymbeline was toen juist in de gunst en hij vond het niet prettig dat hij gesard werd. „Ik zou er heel wat onder willen verwed den, dat hy niet zoo onbekend is met die lieve juffrouw Angela, als u wel denkt", meende Carnegie. Suze, die altijd zoo stil aan tafel was, dat keek haar neef vragend aan. A, dat kon niet waar zijn, dat kón niet. Het zou zyn leven vernielen, zooals het het hare vernie tigd had. De Westes brachten niets dan on geluk. Zij moesten hem niet naar Valley lands laten gaan. Zij had het liefst hardop willen roepen en hem waarschuwen maar de gewoonte was sterker en zij zweeg. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10