Duitsche minder heden in Polen BORDUURATELIER Cordineeren, VEENENDAAL S„C„" enz. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE INZET VAN EEN GEVAARLIJK SPEL. „Het is mij onmogelijk, afstand te doen van de twee millioen Duitschers, die in Polen onder Ma cedonische toestanden zuchten" aldus schreef de Führer in zijn brief aan Daladier. Minderheden-problemen zijn verre van aangenaam voor de huidige staatslieden, en het meest onaangename is wel dat er niet alleen veel landen met een minderhe denprobleem zijn, maar dat men in alle landen van Europa minderheden zou kun nen vinden, die niet dezelfde rechten be zitten als de meerderheid van de bevol king. Een en ander wil niet zeggen, dat er in Polen geen minderheden zijn. Ook Po len denkt er niet aan dit te ontkennen, hoewel er wel verschil van opvatting be staat tusschen Duitschland en Polen over de wijze, waarop de minderheden behan deld worden. De vraag is: waar wonen in Polen nog meer Duitschers dan in Dantzig alleen, waar van de 331.000 bewoners er 315.000 Duitschers zijn. Vooreerst in Opper-Silezië, een gebied van 3200 vierkante K.M., waar de Duit schers ongeveer een derde van de bevol king uitmaken. Een volksstemming besliste op 21 Mei 1921 dat dit gebied bij Polen zou behooren. Dit plebisciet werd door Duitschland erkend. Vervolgens in Posen: de Duitschers zijn hier echter zeer ongelijk verdeeld; in de districten Bouthen, Lissa en Rawitz en in het Westen en Zuid-Westen van deze pro- viicne schijnt de meerderheid der bevol king Duitsch te zijn. Tenslotte in West-Pruisen, waarvan het midden en het Noorden gevormd wordt door de bekende Corridor. Dit gebied wordt verdeeld in Pomorellen en Kulmerland en Noord-West Cujavia. De meerderheid van de bevolking is hier Poolsch, hoewel van Duitsche zijde regelmatig pogingen wor den ondernomen om deze Pooftche bevol king te beschouwen als een aparte Slavi sche volksstam, die in den loop der eeuwen meer Germaansche dan Poolsche elemen ten in zich heeft opgenomen. Posen en West-Pruisen zijn zonder ple bisciet door Polen geannexeerd; op een gebied van 46.000 vierkante kilometer, staan hier 1 millioen Duitschers tegen over 3 millioen Polen. Dat de Polen hier geen plebisciet hebben gewild is een pijl op de boog van Duitsch land. Het is inderdaad waar, dat er enkele districten zijn in deze gebieden, waar de meerderheid voor Duitschland zou heb ben gestemd, terwijl in andere districten de meerderheid zeker voor Polen zou zijn geweest. De Duitschers halen enkele sta tistieken aan van volksstemmingen in deze gebieden, kort voor de Poolsche annexatie in 1921. Uit deze volksstemming zou ge bleken zy'h, dat niet minder dan 98 pro cent van de bevolking b.v. in Mazuren- land zich voor Duitschland zou hebben uitgesproken. Overigens behoeft het geen verwonde ring te wekken, dat Polen deze statistieken niet geheel en al vertrouwt. Nog versch in het geheugen liggen de gebeurtenissen in het Memelgebied. De verkiezingen had den veel weg van een plebisciet: en in dit gebied, dat volgens Duitsche opgave toch slechts voor de helft uit Duitschers -be staat, waren bij de verkiezingen 5/6 van de stemmen ten gunste van Duitschland. Nu is het niet onmogelijk, dat de Pool sche bevolking van Pomorellen en Kul merland destijds bij een plebisciet voor Duitschland heeft gestemd. De bevolking bevond zich in een uiterst mierabele toe stand, hetgeen voor een groot gedeelte ook nu nog het geval is. Bovendien is de Duit sche invloed zeer groot in steden als Kulm, Graudenz, Bromberg, Thorn, Moewe, Kol- mar, Konitz enz. welke steden door Duit schers gesticht werden. Wanneer Posen na den wereldoorlog over zijn bestemming had mogen beslissen, dan zou het zeker de aanhechting bij Polen hebben goedgekeurd. Een uitzondering zou echter gemaakt moeten worden voor de gebieden rond Birnhaum, Neuthen, Lissa en Rawitz en in het Westen en Zuid-Wes ten van deze provincie. Deze gebieden werden klaarblijkelijk aan Polen toege voegd, omdat er een belangrijke spoorweg- lijn te vinden was. Wat de Corridor betreft, deze werd aan Polen toegewezen, om een uitgang naar de zee te geven. Het bevolkingselement heeft hier geen rol gespeeld, hoewel de meerderheid der bevolking niet van Ger maansche, maar van Slavische oorsprong is. Hierdoor werd echter een geografische moeilijkheid geschapen, doordat Dantzig en Oost-Pruisen van Duitschland werden afgescheiden. Het vraagstuk is echter een internatio naal probleem geworden, nu de geheele wereld de oogen gevestigd heeft op Dant zig. Een oplossing ware mogelijk geweest, als men er geen prestige-kwestie van had gemaakt. Meer dan ergens ter wereld, moet op dit gevaarlijke punt van Europa onderling vertrouwen en welwillendheid heerschen. Deze hoedanigheden zouden zoowel Dant zig als Polen ten goede komen. Zoowel Duitschland als Polen hebben belangen op hetzelfde gebied, niemand kan dat ont kennen. De een kan wijzen op minderhe den, de ander op een meerderheid. De een kan de aandacht vestigen op de eigenaar dige verhouding, dat een smalle strook grondgebied van Oost-Pruisen scheidt van het eigenlijke Rijk, de ander kan de aan dacht vestigen op de levensnoodzakelijk heid van Polen, om een uitgang naar de zee te hebben. Het huidige probleem doet voor de zoo- veelste maal aan de wereld inzien, dat ge ven en nemen óók in de politiek een gul den spreuk is. PARIJSCHE DAGBOEKKRABBELS IX. Zaterdagavond, 26 Augustus. Heel dezen Zaterdag was de stemming in majeur, maar, toen ik vanavond in de kapel bij de biechtstoel zat, zei Mr. Bou- teiller in het voorbijgaan: er zijn weer drie afdeelingen opgeroepen, no. 1, 5 en 6. De Fransche mobilisatie gaat bij groepen, die elk 'n bepaald nummer op hun mobilisa tie-boekje hebben. Het geheel omvat 8 nummers. Zes daarvan (van 1 tot 6) zijn nu al opgerpepen. Vooral nummer 6 moet een zeer groote groep omvatten. Het be richt deed de optimistische stemming plot seling tot onder nul dalen. Het lijkt me toch maar verstandiger, naar Nederland terug te gaan. Ik zeg het tegen moeder overste. Ook zij is erg onder den indruk. De wildste geruchten doen de ronde. Hitier zou den afstand va nde Engelsche kolo- nieën geëischt hebben, als voorwaarde om niet te vechten. Dat is natuurlijk kolder. Maar de toestand lijkt me toch wel ern stiger. Ik spreek af, dat ik Zondagmorgen de twee H.H. Missen nog zal lezen. Daar na zal ik vertrekken. Na het diner ga ik de stad nog wat in. Ik wip even bij de overburen binnen, om naar de radio te luisteren. Er wordt een geruststellend woord uitgezonden: de nieuwe oproeping van troepen moet niet als alarmeerend be schouwd worden: ze was al sinds enkele dagen vastgesteld. Toch blijft de stem ming gedrukt. Ik wandel naar de pastorie. Vijf kapelaans zijn al geroepen (in Frank rijk hebben ook de priesters militairen dienstplicht), twee zullen denkelijk mor gen volgen. De pastoor blijft met twee kapelaans over voor een parochie van 70.000 menschen. Ze begrijpen, dat ik ga vertrèkken: een Kroatisch priester, die daar voor eenigen tijd gelogeerd was, is gisteren al teruggegaan. Ik neem af scheid: hopelijk tot het volgend jaar! Door de donkere straten ga ik naar de zusters terug. De straatverlichting is bijna heele- maal gedoofd: slechts op 'n enkel voornaam punt brandt nog 'n afgeschermde lamp. Zondag, 27 Augustus. Vanmorgen was ik weer van plan veran derd. Ik vond, dat ik toch wel tot Maan dagmorgen kon blijven. Onder de Mis van half 8 heb ik afscheid genomen van de goede menschen van Levallois en een woordje van opwekking en bemoediging gezegd. Na de Mis blijven de menschen wat praten in de vestibule: als ik uit de kerk kom, komen ze me de hand drukken. Ze zijn onder den indruk. „A l'année pro- chaine, mon Père". Laten we het hopen! Allen hebben verhalen over familieleden en kennissen, die opgeroepen zijn. Ook hoor ik interessante gegevens over de stemming in de fabrieken. Alle fabrieken zijn gerequireerd: soldaten bewaken de ingangen. Men ziet ook geen gebalde vuis ten meer (de communistische groet), die 'n week terug geen zeldzaamheid vormden. Ze durven eenvoudig niet meer, want com munist staat momenteel bijna gelijk met landverrader. Bij Renault zijn van de twaalfhonderd ingeschreven communisten achthonderd uit de party getreden. Als ik ontbeten heb, ga ik de stad in. Ik moet nog een kleine schuld betalen op het Maison du bon Pasteur. Ze zyn er verwon derd, dat ik nog niet weg ben. Donderdag morgen hadden ze nog 'n vyf en twintig gasten. Vrydag waren allen vertrokken. Ik neem de Metro by Porte Maillot en ryd naar Gare Montparnasse. Ik heb een krant gekocht, om het laatste nieuws te weten, „Le Journal". Men wordt er nog niets wy- zer uit, het gaat nog over „pogingen om den vrede te redden". Het is overigens in teressant, te zien, hoe de reactie tegen het communisme groeit. Daladier weigert twee communistische gedeputeerden te ontvan gen, Sarraut wyst een communistische se nator af. De twee communistische kran ten, „l'Humanitè" en „Ce Soir" zijn voor- loopig verboden. En gisteravond hebben er relletjes plaats gehad rond de bureaux van Ce Soir: een woedende menigte gooi de de ruiten in, zoodat de politie moest op treden, om het personeel te beschermen. Het meest teekenende van het geval was wel, dat de communisten werden uitge scholden voor „Hitlerianen"! Wie dat een week geleden voorspeld zou hebben! Hoe trouwens heel de situatie in enkele dagen veranderd is bleek ook zeer tref fend uit een verhaal van Jules Sauerwein in Paris-Soir. Hij vond een Duitsche ra dio-gids (van den zender van Freiburg i. Breisgau), welke Zaterdag 19 Augustus verschenen was. Op Vrijdag 25 Augustus, ik meen 's middags om 'n uur of drie, zou er 'n anti-communistisch half-uurtje zyn, waarby een conferentie gehouden zou wor den over het onderwerp „Moskou, de groo te vijand" (of tenminste iets dergelijks). Men begrypt, zegt Sauerwein, dat ik Vry- dagmiddag myn radio-toestel op die zen der had staan. Er werd echter alleen wat muziek uitgezonden, wel te verstaan overi gens Russische muziek. Van het Gare de Montparnasse neem ik het treintje naar Bellevue, om er goede vrienden te gaan opzoeken. Ik tref er een Nederlandschen dokter, die sinds jaren in Frankrijk woont en werkzaam is aan het Instituut Pasteur. „Als u weg wilt, zegt hy, moet u nu gaan, vanmiddag met den trein van 2.15. Vanavond komt u misschien al niet meer weg. Als de Duitschers iets van plan zy'n, dan beginnen ze vanavond om 10 uur. Want vanaf 10 uur is het trein-ver- keer voor particulieren geheel gesloten". Dat bericht staat inderdaad in de Fran sche kranten: het is misschien niet kwaad geredeneerd. Om 12 uur 's middags komt dan de mededeeling door de radio, dat de regeering alle Paryzenaars die niet nood zakelijk in Parys moeten blyven, aan raadt, zoo spoedig mogel'jk te vertrekken. De distributie- voorbereiding Met de distributie zelf is nog geenszins begonnen Het departement van Economische Zaken deelt ons mede: le. De uitvoering van de prysopdryvings-, de hamster- en de distributiewet, voorzoo ver het betreft de distributie van levens middelen e.d. aan den consument, is opge dragen aan het Centraal Distributiekantoor. Het bureau is gevestigd: Bezuidenhout- scheweg 107/111 te 's Gravenhage, telefoon 720060 (interlocaal letter G). Ieder, die zich telefonisch met een ver zoek om inlichtingen omtrent bovenstaande onderwerpen tot het bureau wendt, wordt verzocht dit aan de telefoniste kenbaar te maken. Men gelieve niet direct te vragen naar een bepaalden ambtenaar van dit bu reau. 2e. De technische voorbereiding van de le vensmiddelen-distributie is wederom een belangrijken stap gevorderd. Thans worden n.l. op de gemeente-secretarie in gereedheid gebracht de distributie-stamkaarten, die, indien inderdaad tot "distributie van levens middelen zou worden overgegaan, recht zullen geven op de verkryging van bon boekjes. Aangezien de administratie, verbonden aan het in gereedheid brengen van de dis tributiestamkaarten, waarschynlij'k ver schillende weken zal vorderen, wordt be gonnen met het uitgeven van noodkaarten (z.g. „rijksdistributiekaart") aan de hand van gegevens uit het bevolkingsregister. Zoo spoedige mogelyk worden dan in tus schen de definitieve „distributiestamkaar ten" in gereedheid gebracht. Het verstrekken van deze kaarten houdt dus geenszins in, dat reeds met distributie van bepaalde artikelen zou zijn begonnen, maar is slechts op te vatten als een onder deel van de voorbereiding daarvan, tenein de dit uitgebreide apparaat terstond in vol le werking te kunnen doen treden, wanneer inderdaad de distributie noodzakelyk mocht blyken. De Veehouderij in den mobilisatietijd VEEVOEDERVERBOD VAN TARWE EN VOEDSELNORMEN. Het veevoederbureau van het Ryks- bureau voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd, maakt bekend, dat met in gang van 29 Augustus het vervoederen van andere dan gedenatureerde tarwe verbo den is. De normen voor toewyzing van kracht- voeder zyn voorloopig als volgt vastge steld: Rundvee nihil; Werkpaarden in het weidebedrijf nihil; in het bedryf met minder dan 75 pet. grasland 1 kg. per dier per dag; Dekhengsten 1 kg. per dier per dag; Drachtige zeugen en zeugen by de big gen kg. per dier per dag; Zeugen by de biggen 1 kg. per dier per dag; Dekberen 1 kg. per dier per dag; Varkens van 2090 kg. 1.75 kg. p. dier per dag; Varkens boven 90 kg. 3 kg. per dier per dag; Hoenders en eenden 100 gr. per dier per dag Veehouders worden er op gewezen, dat zy by voedering uit eigen voorraad boven staande normen in acht moeten nemen. Aan hen zal geen nieuwe toewyzing voor veevoeder verstrekt worden voor den da tum, waarop zy, naar berekening volgens bovenstaande normen, het veevoeder ge bruikt kunnen hebben. Om te komen tot een spoedige oprui ming van oudere hoenders en eenden, mag bovenstaande norm by de toewyzing slechts gerekend worden voor 80 pet. van het geïnventariseerde aantal. Aan bedryven, waar deze dieren in hoofdzaak of geheel voor eigen gebruik worden gehouden, alsmede de bedrijven, waar minder dan 25 stuks nut-pluimvee aanwezig is, mag geen krachtvoeder wor den toegewezen. Haarlemmerstr. 27, Tel. 21511 Dat geeft ook by my den doorslag. Eerst inderhaast wat gegeten, dan met een taxi naar Levallois. Mijn koffers heb ilk gister avond klaar gezet: de zusters had ik tele fonisch gewaarschuwd. Ze zyn terneerge slagen. Ze zullen in 't vervolg geen H. Mis meer hebben aan huis. En ze denken met bange verwachting aan de toekomst: drie zusters zijn al opgeroepen voor hospitaal- dienst. Maar alle hoop is nog niet vervlo gen. Espérons et prions! Om half twee ben ik aan het Gare du Nord, klokslag kwart over 2 rydt de veilige trein naar het va derland. Adieu, le belle France! God bescherme en beware u. Tot wederziens! Dr. HENRI v. ROOIJEN, Kruisheer. DE RANTSOENEERING VAN VEEVOEDER Punten ter overweging. Op verzoek van den voedselcommissaris voor Zuid-Holland heeft de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Zuid-Holland het vol gende overzicht samengesteld: In verband met de rantsoeneering van krachtvoeder voor het vee in den komenden winter, worden de volgende punten in over weging gegeven. In de weidebedryven zal het streven er op gericht dienen te zyn, voor zoover nu nog mogelijk is, den voorraad eigen bedrijfspro- ducten zoo groot mogelijk te maken. De grasgroei is momenteel nog goed, geadvi seerd wordt een of meer stukken af te zet ten en stkstof te strooien, circa 200 K.G. Kalkammon salpeter per H.A. Zoodra ge schikt in te kuilen, by voorkeur met zuur of melasse om zooveel mogelijk voeder- waarde te conserveeren. Ook drogen is aan te bevelen. Men bedenke goed, dat zoowel rundvee, paarden als varkens op rantsoen zullen worden gesteld. In de gemengde bedrijven is het nog mo gelijk boeterzaal en mosterdzaad te ?aaien. Hoeevelheden benoodigd zaal respectieve lijk 15 K.G. en 25 K.G. Bemesting 200 K.G kalkammon per hectare. Na circa 7 weken geeft dit een behoorlijke snede groenvoe- der voor het rundvee. Wat de voedering van het vee zelf be treft, wordt aangeraden voor het opstellen van rantsoenen zich in verbinding te stel len met het veevoederbureau Zuid-Hol land, Van Imhoffstraat 33, Den Haag, hier- by dient opgegeven te worden de voorraad eigen producten, de hoeveelheden en soor ten krachtvoer ter beschikking, de dier soort en de voedermiddelen van eigen bo dem, die men nog kan koopen. Bij dit laatste wordt nu reeds de aan dacht gevestigd op bijvoorbeeld! aardap- peeln, bieten en doorgedraaide tuinbouw producten. Voor het voederen van de paarden kan aanbevolen worden: hooi, stroo e.d. bene vens voederbieten, aardappelen (niet meer dan plm. 7 K.G. per dag) aanvankelijk met daarnaast het meest eiwitrijke kracht voer, dat te verkrygen is. Uit een oogpunt van voederbesparing zou bovendien het pletten van haver aan bevolen kunnen worden/ VERBOD VAN DORSCHEN. Hoe de regeling is. Het door het A.N.P. vermelde bericht over „maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening" behoeft eenige rectifi catie. By het verbod van dorschen staat: „Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met ingang van.heden verboden, tenzy dorsohing ge schiedt door loondorschers of coöperatieve dorschvereenigingen, of zoo zulks niet het geval is, van den plaatselyken bureauhou der resp. den betrokken voedselcommissa ris vergunning is verkregen." Dit moet zijn: „Het dorschen van daarvoor in aanmer king komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzy een al- gemeene of byzondere dorschvergunning is verkregen. De door den voedselcommissaris te ver strekken algemeene dorschvergunningen worden slechts verleend aan hen, die ple gen te dorschen in opdracht en voor reke ning van anderen, alsmede aan coöperatie ve vereenigingen, welke plegen te dorschen, beide groepen voor zoover zij de gedorsch- te producten marktschoon afleveren. Bijzondere dorschvergunningen, waaron der wordt verstaan vergunningen tot dor schen op een bepaalden tyd en plaats van een bepaalde hoeveelheid, moeten worden aangevraagd by nader door den voedsel commissaris aan te wijzen personen." „Overigens kan door of vanwege den be- tTeffenden voedselcommissaris voorwaar delijk ontheffing van het verbod tot afle vering en vervoer worden verleend." DE GEMOBILISEERDE ARTSEN Regeling van de waarneming In een zeer spoedeischende by eenkomst van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, belegd op verzoek en in tegen woordigheid van den directeur-generaal der Volksgezondheid en de hoofdinspectie der Volksgezondheid, aan den vooravond van de mobilisatie op Maandag 28 Augustus is besloten, in afwachting van het tot stand komen van een wettelijke regeling, de be staande bindende besluiten, geen belem mering te doen vormen voor te treffen plaatselijke regelingen voor het waarnemen van de praktijken der gemobiliseerde artsen. Tevens is het naar de meening van het hoofdbestuur noodzakelyk, dat in de hui dige buitengewone omstandigheden bij deze te treffen regelingen ook waargeno men zal worden voor niet-leden der Maat schappy. Dringend verzoekt het hoofdbestuur alle plaatselijke regelingen in te zenden by het secretariaat der Maatschappij, Keizers gracht 327 te Amsterdam. Verzekering van de geneeskundige be handeling der bevolking is in verband hier mede met ingang van Dinsdag 29 Augustus de werkzaamheid van het bureau voor waarneming en vestiging der Maatschappij voor zoover dit de waarneming betreft overgenomen door het bureau van den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, Mauritskade 55, tel. 116164. De betreffende artsen of zy, die hun be- I langen behartigen, gelieven zich dus on middellijk tot dit bureau voor de waar neming van de praktijk en der afwezige geneesheeren te wenden. TEGEN HET HAMSTEREN. Verbod ook van toepassing op petroleum Ten gevolge op de beschikking van den minister van Ecoonmische Zaken van 23 Augustus, waarby een zoogenaamd ham sterverbod werd afgekondigd voor een aantal levensmiddelen en enkele andere artikelen, kan worden medegedeeld, dat thans ook voor petroleum het hamsterver bod van toepassing is verklaard. Dit brengt onder meer met zich mede, dat ook petroleum per week in geen groo- tere hoeveelheden mag worden gekocht dan normaal in een week wordt verbruikt, terwijl tevens by iedere aflevering door den petroleumverkooper een zoogenaamd afleveringsbewijs aan den kooper dient te worden uitgereikt, terwijl de verkooper een duplicaat aanhoudt. Zooals bekend moeten deze bewijzen zoowel door den kooper als door den verkooper gedurende drie maanden worden bewaard. DE VOEDSELVOORZIENING. Stagnatie bij verkoop binnenkort opgeheven Hier en daar is de opmerking vernomen, dat de detailverkoop van enkele levens middelen, o.a. suiker, een enkele maal heeft gestagneerd. Uiteraard kan zulks voorkomen, wanneer plotseling het geheele apparaat van de voedselvoorziening in werking wordt gesteld. Gemeld kan evenwel worden, dat de stagnatie binnen enkele dagen geheel zal zyn opgeheven. Zy werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de inventarisatie, noodig om de binnenlandsche voorraden te leeren kennen, waarvoor duizenden in ventarisatieformulieren moesten worden verzonden, ingevuld en teruggezonden, en kele dagen in beslag neemt. Verwacht mag worden, dat tegen het einde van de week hiervan geen hinder meer zal worden on dervonden. BEANTWOORDING VRAGEN PER RADIO. Uitsluitend via omroep-controle-commissie Van de radio-omroep controle-commissie wordt het bericht ontvangen, dat, ter waarborging van een juiste beantwoording van de door de bevolking gestelde vragen aangaande de maatregelen, welke in de zen tyd in verband met de byzondere om standigheden van regeeringswege in den breedsten zin genomen worden, het van he den af aan de omroepvereenigingen niet langer toegestaan is zelfstandig hunner zijds een antwoord op de vragen te geven. Te dezen aanzien is in overleg met de betrokken autoriteiten de regeling getrof fen, dat ieder, die terzake van de door de regeering genomen maatregelen, b.v. over opkomst voor den militairen dienst, opvor dering van paarden en motorry tuigen, te legraaf en telefoon, spoorwegen, luchtbe scherming, voedselvoorziening, enz. vra gen heeft te stellen, deze schriftelijk kan indienen by het secretariaat van de radio- omroep controle-commissie, Mauritskade 17 te Den Haag, dat zich terzake met de bevoegde autoriteiten in verbinding zal stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoording aan de omroepvereenigin gen zorg zal dragen. Aangaande het tijdstip van uitzending van deze officieele antwoorden zal heden door de betrokken omroepvereenigingen voor de microfoon mededeeling worden gedaan. CORRESPONDENTIE MET MILITAIREN. Geen vrijstelling van briefport. Er wordt nog eens de aandacht op ge vestigd, dat alleen briefkaarten en cou ranten aan en door militairen, echter al leen beneden den rang van officier, vry van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mededee- lingen van particulieren aard bevatten, terwijl de couranten niet zwaarder mogen zijn dan honderd gram. Brieven aan en door militairen verzonden zyn dus niet vry van port. GEENERLEI BEROEP STAAT OPEN. Inzake de vergoeding voor opgevorderde paarden en motorrijtuigen. In verband met door onjuiste berichtge ving ontstaan misverstand aangaande de procedure, welke gevolgd zou moeten wor den wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en eigenaars of beheerders van motorrijtuigen opgevorderd by de alge meene motorverordening het niet eens zyn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paarden of motorrijtuigen, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat in dergelijke gevallen geenerelei beroep open staat, dit in tegenstelling met de onjuiste berichten, welke spraken van de moge lijkheid van beroep op een gemengde commissie van militairen en burgers. Nederlandsche Roomsch Kath. Bakkers patroonsbond biedt zijn diensten aan. De Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond heeft zich met alle daarbij aangesloten bedryven ter beschikking gesteld van den voorzitter van den Ministerraad en de verzekering gegeven van volledige mede werking bij elke maatregel, die noodza kelyk zal zijn ter waarborging van de best mogelijke broodvoorziening van het Nederlandsche volk. Feestartikelen Slingers met Vlaggen, 7 Meter lang, 25 et- Mutsen vanaf 2lA> ct., Schilden, Confettle Serpentines, Servetten, Bruidszakjes enz* Steeds de nieuwste Voordraohten en Bruiloftsliedjes Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6