SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN MOTOR TEGEN LICHTMAST GEREDEN. Bestuurder en duorijder gedood. Gistermiddag is op de grens van de ge- rnotorrijder M., opzichter van de Oranje- Nassaumijn IV, met zeer groote vaart tegen een mast van het electrisch net gereden. De man was op slag dood. De duorijder, ook uit Heerlerheide afkomstig, werd zeer zwaar gewond opgenoemn en naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Daar is hij in den loop van den avond overleden. VOETGANGER DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN. Aan verwondingen overleden. Gisterochtend is de zestigjarige heer P. Tabak, uit Raamsdongsveer, die weifelde bij het oversteken van de Prins Hendrik straat aangereden door den wielrijder K. uit Raamsdonksdorp. De heer T. werd tegen den grond ge smakt en bleef bewusteloos met 'n bloeden de hoofdwonde liggen. Hij werd naar zijn woning overgebracht, waar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had opgeloopen. In den loop van den middag is hij aan de gevolgen overleden. ARBEIDER VERDRONKEN. Tijdens het verrichten van werkzaamhe den aan boord van een baggermolen, wel ke onder de gemeente Oosterhout in het Wilhelminakanaal ligt, is de 22-jarige ar beider Vissers over boord geslagen en verdronken. Het lijk, dat na eenigen tijd uit het water kon worden opgehaald, is overgebracht naar het St. Joseph-zieken- huis te Oosterhout. MOORDAANSLAG IN EEN ARMHUIS. De 76-jarige gealimenteerde in het ge meentelijke armhuis te Wildervank, ge naamd W., werd wel eens geplaagd door anderen. Mede doordat hij zeer doof is, was hü ietwat argwanend tegenover de anderen. Maandagnamiddag vermoedde W., dat de 69-jarige gealimenteerde Borgman aan zijn kastje had gezeten. Daardoor kregen beide oudjes ruzie, welke zoo hoog liep dat W. een knipmes uit den zak haalde en zijn huisgenoot daarmede een flinke snede toebracht, zoodanig dat de kleine hals slagader werd doorgesneden. Medische •hulp was spoedig aanwezig, terwijl de 76- jarige dader van dit wanbedrijf spoedig door de politie werd gearresteerd. De patient maakt het redelijk goed. „Vad." KOSTBARE PLATINA ARMBAND VERMIST. Een dame, wonende op de Stadionkade te Amsterdam heeft bij de politie aangif- ie gedaan, dat zij uit haar woning een pla tina armband ter waarde van tienduizend gulden vermist. Daar de eigenares geduren de een tweetal weken niet naar haar bezit heeft omgekeken, is het voor de politie moeilijk dit geval tot een goede oplossing te brengen. DRIE PERSONEN VERDACHT VAN VERDUISTERING EN HELING AANGEHOUDEN. De politie van het bureau Raampoort te Amsterdam heeft een man, in dienst bij een bierbottelaar, aangehouden, die voor eigen rekening twaalf vaten bier voor den •halven prijs, aan derden verkocht had. Voorts zijn op dit bureau nog twee café houders, die zich terzake aan heling heb- drie zullen voor den officier van justitie worden geleid. RIE VAN VEEN BRENGT TWEE NED. RECORDS OP HAAR NAAM Op 800 en 1000 M. borslcrawl In de gemeentelijke zweminrichting te Schiedam heeft Rie van Veen een poging gedaan de Nederlandsche records op de 800 en 1.000 meter borstcrawl op haar te brengen. Hierin is de RJ).Z.-zwemster prachtig geslaagd. Het record op de 800 meter ver beterde zij met ruim 22 sec. door dezen stand in 12 min. 7 sec. af te leggen. Het oude record stond op naam van Teuna Burggraaf (Inter Nos), die het met 12 min. 29,2 sec. op 19 Augustus 1939 te Westzaan vestigde. Rie van Veen verbeterde het record op de 1.000 meter met bijna 25 sec. Op dezen afstand maakte zij een tijd van 15 min. 2,2 sec. Het oude record was met 15 min. 27 sec. in bezit van Tini Wagner (Het IJ), gevestigd op 18 September 1936 te Haar lem. Rie van Veen heeft tijdens haar record poging buitengewoon rustig en regelmatig gezwommen. Zij legde de eerste 100 meter af in den tijd van 1 min. 15 sec. Vervolgens maakte de R.D.Z.-zwemster op elke volgen de 100 meter vrij constante tijden van on geveer 1 min. 33 sec. Tegen het einde ver snelde zij het tempo, zoodat voor de laatste 100 meter een tijd van 1 min. 27,2 sec. werd genoteerd. Rie van Veen maakte de volgende offi cieuze tusschentijden: Op de 100 meter 1 min. 15 sec., 200 meter 2 min. 44 sec., 300 meter 4 min. 15 sec., 400 meter 5 min. 49 sec., 500 meter 7 min. 22 sec., 600 meter 8 min. 57 sec., 700 meter 10 min. 32 sec., 800 meter 12 min. 7 sec., 900 •meter 13 min. 35 sec. 1.000 meter 15 min. 2,2 sec. WIELRENNEN. AFGELASTE WEDSTRIJDEN* De wedstrijden, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op de Maliebaan te Den Haag en de ronde van Feyenoord zullen niet doorgaan, evenmin de wedstrijd te Hoorn. ATHLETIEK GEEN RECORD VAN BRASSER TE LONDEN? Een puzzle voor de recordcommissie van de K. N. A. U. Men herinnert zich, dat Brasser tijdens de wedstrijden in het White City stadion te Londen op 7 Augustus j.l. in het nummer 120 yards horden als derde aankwam, waar bij als tijd 14.6 sec. werd opgegeven. Enkele Nederlandsche dagbladen publi ceerden evenwel, dat de tijd van den A. A. C.'er 14.5 sec. was geweest, hetgeen dus een nieuw Nederlandsch record beteekende op de 110 meter horden (120 yards is juist iets meer dan 110 meter). Het leek ons dienstig deze aangelegen heid te onderzoeken, omdat in het eene geval, 14.5 sec., wel een record, in het an dere geval, 14.6 sec., geen record zou zijn gemaakt. Van de British Amateur Athletic Board ontvingen wij een officieel schrijven, waar uit, zonder dat wij op de beslissing van de recordcommissie van de Koninklijke Ne derlandsche Athletiek Unie zouden wen- schen vooruit te loopen, de conclusie mag worden getrokken, dat het op zijn minst genomen twijfelachtig is, dat Brasser te Londen een nieuw Nederlandsch record heeft gevestigd. De B. A. A. B. deelde ons verder mede, dat de heer Turner, die speciaal belast DIOC. HAARL. VOETBALBOND. JAARVERGADERING EN LUSTRUM VIERING UITGESTELD. De jaarvergadering van den D. H. V. B. en de feestelijkheden ter gele genheid van het 20-jarig bestaan, welke a.s. Zaterdag en Zondag te Den Haag zouden plaats hebben, zijn in verband met de mobilisatie afgelast,. was met het opnemen van den tijd van nr. 3, 14.6 sec. had genoteerd. Maar er waren nog drie andere tijdopnemers, n.L de heer Ruddock met 14.6 sec. en de heeren Taylor en Findlay, beiden met 14.5 sec. Objectief beschouwd zijn er dus vier tij den van Brasser, twee van 14.6 sec. en twee van 14.5 sec. Van iydopnemen van Neder landsche officials te Londen is ons niets bekend. De recordcommissie van de K. N. A. U. zal deze aangelegenheid binnenkort krijgen te beoordeelen. De reglementen geven op deze puzzle geen direct antwoord. Zij willen niet van tevoren beweren, dat de recordcommissie de eventueele aan vrage zal afwijzen, maar men zal aan den anderen kant moeten toegeven, dat de be richten, welke onvoorwaardelijk spraken van een recordverbetering van 14.5 sec., wel aan eenigen twijfel onderhevig wa ren. DE A. S. C.-WEDSTRIJDEN AFGELAST. De tegen Zaterdagmiddag door A. S. C. uitgeschreven athletiek wedstrijden voor voetballers zijn afgelast. VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportver. „Teylingen". Zondagmorgen kwart voor tien vertrok vanaf het K. S. A.-gebouw een groote auto- bus met het bestuur van Teylingen en 'n vijf en twintig Junioren, om er eens een dagje tusschenuit te knijpen. De reis ging via Delft naar Rotterdam, waar vanuit de bus de havens bekeken werden, waarna koers werd gezet naar de R. K. Voetbalvereen. St. Lodewijk, in Hil- ligersberg, waar twee van de Sassenheim- jche junioren-elftallen den strijd aanbon den tegen twee elftallen van St. Lodewijk. Het waren beide aardige wedstrijden, maar toch moesten we opmerken, dat on ze jongens, vooral de kleintjes, moeten lee- rtn hun monden tijdens den wedstijd te sluiten. Hierna vertrok de club naar 'n restaurant, waar de hongerige magen wer den gevuld. Na deze, vooral voor de jongens zeer belangrijke bezigheid, vervolgde men de Teis naar Hoek van Holland, waar eenigen tijd verpoosd werd mgt het bekijken van de zee, het strand en den gezelligen boule vard. Na deze opfrissching werd de reis voort gezet naar het Westland, waar eerst in Monster een kerk werd bezocht, waar eeni gen tijd gebeden werd voor den vrede. Na deze geestelijke opfrissching, werd weer vervolgd met een lichamelijke op frissching n.l. het druiven eten. Nadat de kassen waren bezichtigd, werden allen ge- tiacteerd op een heerlijke portie druiven, terwijl er ook veel waren, die de blauwe knikkers mee naar huis namen. Daarna werden voorraden brood en der gelijke nog eens aangesproken in een res taurant in Poeldijk, waar tevens druk ge bruik werd gemaakt, van den by dit res taurant gelegen speeltuin. Intusschen was het tamelijk laat gewor den en werd het laatste stukje van de thuis reis aanvaard, welke zeer gezeliig en zeer voorspoedig verliep, zoodat om bijna half tien alle reizigers voldaan en dankbaar gestemd bij het K. S. A.-gebouw arriveer den. Het was een heel gezellige dag, en de jon gens mogen de vereeniging en de bestuurs leden, die den tocht mee maakten, wel heel dankbaar zyn, voor de fyne tractaties, zoo wel in de bus, als in de restaurants. gemeenteraad van alkemade De Raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond te 7.30 uur. Voorzitter dc burgemeester. Tegenwoordig 11 van de 13 leden. Afwezig de heeren Verweij en de Jong. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. De Voorzitter doet voor lezing van een aantal ingekomen stukken, meest goedgekeurde raadsbesluiten welke allen voor kennisgeving worden aangeno men. Op het verzoek van den Ned. Kappers- bond, om een verordening in het leven te roepen, als bedoeld by artikel 6 der win kelsluitingswet 1930, bepalende dat alle kapperszaken op iederen Donderdag na 1 uur worden gesloten, wordt afwijzend be schikt. Aan N. Bakker wordt overeenkomstig zijn verzoek een tegemoetkoming in de vervoerkosten per autobus verleend van 50 pet. voor zijn zoon die een school voor uitgebreid lager onderwijs te Leiden zal gaan bezoeken. Een tweetal wijzigingen van de begroo ting 1938 en 1939 worden op voorstel van den voorzitter onveranderd vastgesteld. Aan het bestuur van de bizondere chr. school te Oude-Wetering worden gelden beschikbaar gesteld voor aanschaffing van nieuwe gordijnen, ten behoeve van die school. Voorts wordt op voorstel van B. en W. besloten tot verlenging met 3 maan den van de reeds eerder gesloten kasgeld- leening groot f 40.000.met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. De heer de Jong komt ter vergadering. Aan de orde komt thans het voorstel van B. en W. om over te gaan tot wijziging van het raadsbesluit van 10 Mei 1939 waar bij ten behoeve van den bouw van 24 ar beiderswoningen het bouwvoorschot groot 58.150 nader wordt bepaald op 58.990. De heer Verweij komt ter vergadering. Vervolgens doet de voorzitter voorlezing van het rapport van de commissie tot na zien der rekening 1938. De rekening geeft geen aanleiding tot het maken van eenige opmerking. Alleen constateert de commis sie in haar rapport de groote zorg, waar mede deze rekening met haar talrijke bij lagen is samengesteld. Zij meent dan ook een woord van lof aan het adres van B. en W. te moeten uitspreken en stelt voor tot onveranderde vaststelling van de aan geboden rekening. De rekening wordt hierna met onthouding van de stem van de beide wethouders voorloopig vastge steld. Crediet Voor luchtbescherming. Mot het oog op den internationalen toe stand spreekt dc Raad de urgentie uit over de spoedige ann te schaffen artikelen voor luchtbeschermingsdienst en machtigt nogmaals B. on W tot het doen van de daarvoor noodzakelijke uitgaven. Vervolgens wordt aan B. en W. een cre diet toegestaan van 1000 voor inrichting en functioneering van de distributie van levensmiddelen en aanstelling van het daarvoor noodige tijdelijke personeel. Tot slot verleent de Raad nog zijn goed keuring aan het voorstel van den voorzit ter om in de plaats van den pas benoem den gemeente-opzichter, die onder dc wa penen is geroepen tijdelijk aan te stellen de nog in functie zyndc gemeente-opzich ter, den heer S. Strijk. Afscheid. Hierna houdt de voorzitter een afscheids rede in verband met de laatste vergade ring, welke voor het optreden van den nieuwen raad thans is gehouden. Hoewel de toestand niet gedoogt dat voel aandacht wordt geschonken ann plaatselijk gebeuren meent spr. toch dat hij als voorzitter ver plicht is een afscheidswoord te richten tot de heeren de Jong, Heemskerk, Rietbroek en van 't Hart, die niet meer in den raad zullen terugkeeren. Spr. wijst allereerst op de zeer aangename samenwerking' en dc vele belangrijke besluiten, welke in de af- geloopen periode door den aftredenden raad zijn genomen. Hy richt allereerst een persoonlijk woord tot den heer de Jong, die 29 jaar zijn beste krachten aan de pu blieke zaak heeft gegeven. Het spijt spr. dat de heer de Jong het raadslidmaatschap heeft vaarwel gezegd, doch hij hoopt, dat hij aan dc afgeloopen periode een aange name herinnering zal bewaren. Ook de heer Heemskerk heeft gedurende 12 jaren de gemeente op een uitstekende wijze ge diend en hy toonde steeds zeer veel inte resse voor alles wat dc gemeente betrof. Onder het uitspreken van een woord van erkentelijkheid wenscht hij hem en de an dere scheidende leden, waarvan de heer Rietbroek er 16 als raadslid hoeft meege maakt, in hun particuliere leven alle goeds toe. Nadat alle heeren den voorzitter dank hadden gebracht voor zyn waardcerendc woorden in welke dank ook de gemeente secretaris werd betrokken voor de steeds ondervonden medewerking, werd de ver gadering na de gebruikelijke rondvraag gesloten. HOOFDFILMS Lach of ik schiet (Joe Brown), Kom je ook op de ra ces (Dick Po wel, Anita Louise). In den greep van den gorilla (Micha Auer De gevangene van Feng-Wu (Fay Wray, Ralph Bellamy). Den zoon van Fran kenstein (Boris Kor- loff, Bela Lugosi). Het wonderlijke avontuur (Lionel At will, Josephine Hutchinson). De Pastoor van Kirchfeld (Hans Ja- ray, Wiener Sanger- knaben). Reuzen der lucht (Richard Dix). Kluchtig Komisch Sensationeel Avonturen Sensationeel Vroolijk AANVANG8UUR lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Iederen middag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens- Jag half drie matinée Iederen avond 8 uur. Zondag 27 uur. Iederen dag matinée behalve Vrijdag. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd, v. volwassenen Goedgekeurd, v. volwassenen Goedgekeurd, v. volwassenen FEUILLETON lOEN DE SCHEIDSMUUR VIEL! ISABEL C. CLARKE. 49) Nu volgde een heerlijk uur en toen het voorbij was, waren zij moe van hun emotie, maar totaal verzoend en verbonden en zoo verliefd als er maar een menschenpaar ge weest is sinds het begin van de wereld. Zij was nu trotsch op Cymbeline, zij ver baasde zich nu over het feit, dat zy zich ooit voor hem geschaamd had. Het scheen nu niet meer te hinderen, dat hij maar ne gentien jaar oud was. Iederen dag vonden er huwelijken plaats tusschen jongelui, het werd zelfs aangemoedigd Men dacht minder aan de toekomst, voor velen, helaas, was er geen toekomst meer hier op aarde. Jongens an meisjes deden het werk van ouderen, voorzichtig en vol ledig. En de liefde stond tegenover den dood en nam haar deel, zonder acht te slaan op wat het kosten zou, noch met te groote vrees voor wat er komen ging. Er was iets schoons en grootsch in die jonge en tragische gelieven van 1914, die den dood minachtten. Een lange oorlog? O, ja, het zou lang duren, dat had Kitchener al gezegd. Er was niet veel kans, dat degenen, die nu al in het veld stonden het einde zouden be leven. Maar anderen zouden komen en hun plaatsen innemen. Eindelijk vertelde hij haar wat hy thuis r.og niet had durven zeggen: „Liefste, ik moet binnen de veertien da gen gaan. Ik denk het Kanaal over te vlie gen. Ik heb het de anderen nog niet ge zegd. Lijkt het je niet reusachtig?" Zy rilde even. „Vliegen? De zee over? O, Cymbeline, je maakt me bang." „O, daar behoef je niet ongerust over te zijn", antwoordde hij luchthartig. „Eigen lijk is het veiliger. Als je valt, kom je niet zoo hard neer. En ik kom misschien al het volgend jaar terug." Zij zei: „Het is net of ik niet op de toekomst kan vertrouwen." „Het volgend jaar trouwen we, echt", zei hij met overtuiging. „In October wordt ik twintig. Zij zullen ons niet laten wachten tot we meerderja rig zijn." „Je weet het nooit, met vader. Hij zal er bar tegen zijn." „Is hij hier?" „Neen, hy drilt een bataljon in Devons- hore. Sinds den oorlog is hy niet thuis ge weest." „Als Lady Weste thuis is, moesten we maar naar binnen gaan en het haar ver tellen," zei Cymbeline. Zij weerstreefde hem. „O, neen, dat is te gauw. Ik heb liever, dat ze het nog niet weet. Toe, Cymbeline." „Neen, het blijft geen geheim. We zyn openlijk verloofd, of we zijn het niet. Je moet zelf weten of je het je vader zeggen wilt, maar ik'sta er op, dat het aan je moeder verteld wordt. Ik zal het myn eigen ouders meedeelen, zoodra ik thuis korti." Hij was nu volkomen haar meester. Dat voelde hij en het gaf hem de noodige vast heid om haar zyn wil op te dringen. Zy was de angst nog niet vergeten, toen zy geloofde, dat hij voor altijd weg was gegaan, dat durfde zij niet voor een twee den keer riskeeren. Wat er ook gebeurde, zij moest hem behouden, hij kon condities stellen, zy niet. „Angela, later zul je er blij om zijn. Je tent nog zoo'n kind, dat heb ik nog nooit goed ingezien." „Dat ben ik niet. Jij bent zoo'n onwijs groot-mensch geworden en zoo veeleischend Zoo'n dictator." Hij lachte. „Je hebt veel te lang je eigen zin ge daan. Nu ga ik den myne doen, dat is veel beter. Laten we naar Lady Weste gaan, Angela." Hij lichtte haar gezicht met zijn hand op en kuste haar nog eens, heel zoetjes, met een liefkozende teederheid. Die lange, vreeselijke oorlogsmaanden hadden haar zacht en gehoorzaam gemaakt. Zij gingen terug naar het huis. Lady Weste zag stomverbaasd vanuit de zitka mer-ramen haar dochter aankomen met een langen jongen man in khaki. Dat kon Ernst niet zijn, die was nog in Frankrijk. Bovendien was hij kleiner, breeder in de schouders en veel blonder. Zij waren al heel dichtbij, toen zij dc vreeselijke ontdekking deed, dat het Cym beline Harriman was. Maar hij was heele- maal niet van streek gemaakt door haar onderzoekenden blik, noch door haar ge fronste w.enkbrauwen. Hij keek naar om hoog, glimlachte en nam dan bedaard de hand van Angela in de zijne. Dat was zijn manier om haar te zeggen, dat hij terug gekomen was, ondanks hen allemaal en dat zijn komst succes had gehad. Zy kwamen nu naar het huis toe, hand in hand, als twee kinderen. Lady Weste stond paf. Wat moest dat? Dat kon enkel maar beteekenen, dat die oude liefdesgeschiedenis een vervolg had. Men zag dat iederen dag, dat de jonge triomfantelijke liefde haar deel opeischte, zonder zich te storen aan de verouderde moeilijkheden van armoede en onzekere toekomst. Pijn sneed door haar hart, zij wilde An gela niet zien als een jonge oorlogsbruid, al? een droeve oorlogsweduwe. Zij was te jong en Cymbeline was te jong. Zij moest sterk zijn om Angela. Zij moest hem weg zenden. Later zouden zij haar dankbaar zijn en zij was het aan haar man verplicht, Cymbeline niet aan te moedigen. Zij had gemeend, dat zij samengespannen hadden om hem voor altijd te verbannen. Maar nooit had zij Angela zoo stralend gezien. Zij was geheel veranderd. Al de kribbig heid was weg uit haar gezicht, zij was kalm en voldaan. De laatste maanden was zij treurig geweest, het vreeselijke van den oorlog scheen haar ner te drukken, maar nooit had Lady Weste dit in verband ge bracht met het verdwijnen van Cymbeline. De deur ging open en rustig kwamen zy naar haar toe. „Angela en ik zijn verloofd", begon hij. Zijn oogen straalden, hij hield zijn hoofd fier omhoog. Hy scheen het beeld van al die jonge, krachtige mannen, die van school en universiteit samengestroomd waren, klaar om zichzelf te geven. Nog met de hand van Angela in ce zijne, nam hij ook de hare. „Probeer nu maar niet langer ons ge scheiden te houden, Lady Weste. We heb ben er nu meer dan onder gebukt, we heb ben er nu meer dan genoeg van." „Het is belachelijk, het is absurd, jullie zijn alle twee veel te jong", zeide zij, ter wijl z(j haar hand wegtrok en met ge- strengheild sprak, „Angela weet niet wat liefde is, zij is nog een kind." „Zij heeft al aardig wat aangeleerd", zei hij, boog zich snel cn kuste het meisje. Lady Weste keek hem doordringend aan. Eens had zij ook de heerlijkheid gekend, die in een kus uit liefde opgesloten lag. Kortaf zei ze: „Mijn man zal nooit toestemmen. HQ heeft me gezegd, dat ik je moest verbieden hier te komen. En ik ben er heelomaal niet voor, dat Angela een gemengd huwelijk aangaat. Dat heb ik zelf gedaan en het geeft moeilijkheden." Zy keek haar dochter gestreng aan. Waarom had zij zoo gemakkelijk toege stemd? De ontroering had- haar vermoeid. Zij ging zitten in den armstoel bij het venster cn keek het raam uit naar den molen en den zwaren muur, die even zichtbaar was. Maar Cymbeline liep de kamer door en knielde bij haar neer. „Lieve Lady Weste", zei hy zachtjes, „met Gods hulp zal het geen gemengd hu welijk zijn. In den laatsten tijd heb ik ge voeld, dat ik op het katholieke geloof heb gewacht, juist zooals op Angela. Ik miste -is, wat ik niet onder woorden kon bren gen. Een heeleboel lui doen het, hier en in Frankrijk. Ik word niet katholiek omdat Angela het is. Ik houd er niet van om ha rentwil.... dat moet u nooit denken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9