Regeering vaardigt beschikking tegen het hamsteren uit Men mag slechts voor één week inslaan DORSEN VERBODEN Levensmiddelen worden geïnventariseerd Opperbevelhebber Land- en Zeemacht Voor ongeoefende en vrijgestelden Post voor dc man nen onder de wapenen Maatregelen ten behoeve der voedselvoorziening. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Den Haag, Maandag. Heden heeft de minister van Economische Zaken een beschikking genomen krachtens de wet van 24 Juni 1939, Staatsblad 634, waarbij maatregelen worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en enkele andere artikelen tegen te gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: rijst (rijstebloem, rijstemeel en gemalen rijst), tarwe bloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, ver micelli, macaroni en spaghetti, maizena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en rozijnerwten, andere soor ten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterdsuiker, slaolie, raap olie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, kof fie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken, -schilfers, waspoeder, alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voorloopig aan ieder verboden van de ge noemde artikelen in één week zich meer te verschaffen dan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep perso nen, zooals b.v. een gezin, zich die arti kelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die groep personen in een week pleegt te verbruiken. Het is duidelijk, dat dit verbod er op gericht is te voorkomen, dat door abnor male vorming van voorraden een tekort aan de genoemde artikelen zal ontstaan, waardoor die personen benadeeld zou den worden, die niet over de middelen beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in een week verbruikt wordt. Ook is het duidelijk, dat het verbod in geen enkel opzicht een belemmering be doelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde artikelen. Het normale ver bruik immers wordt door deze regeling niet aan banden gelegd. Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde ham sterverbod ook zal worden nagestreefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting opgelegd bij iede re aflevering een afleveringsbewys in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleve- ringsbewijs moet zijn voorzien, behalve van de handteekening van den leveran cier, van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd, en van de hoeveelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den afnemer. Deze afleveringsbewijzen zullen door den afnemer in verband met de in te stellen controle, gedurende een termijn van min stens 3 maanden zorgvuldig bewaard die nen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het andere exemplaar van de afleveringsbe- wijzen gedurende eenzelfde termijn te be waren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterverbod ge straft kan worden met een gevangenis straf van 4 jaren, of een geldboete van Het Staatsblad en de Nederlandsche Staatscourant van heden bevatten tal van koninklijke besluiten en beschik kingen van den Minister van Economi sche Zaken, welke in het algemeen ten doel hebben dien minister de noodige bevoegdheden te verschaffen om de voedselvoorziening voor mensch en dier ter hand te nemen. De bedoeling van deze maatregelen is slechts om van den aanvang af zoo veel mogelijk verzekerd te zijn van een goed functionncerende voedsel voorziening. De afkondiging van de hier bedoel de maatregelen behoeft dus geenszins aanleiding te geven tot ongerustheid. Hiervoor is geen rede. Op het gebied der voedselvoorziening zijn de volgende maatregelen getroffen. Een ministerieele beschikking is afge kondigd, waarbij aan de akkerbouwcen- trale, de meelcentrale, de veehouderij-cen trale, de groenten- en fruitcentrale en de centrale voor eieren en pluimvee wordt opgedragen, de loopende uitvoer-monopo- lie-overeenkomsten, voor zoover nog geen uitvoer heeft plaats gehad, te annuleeren en voorzoover dat aan genoemde centrales wenschelijk voorkomt, door nieuwe over eenkomsten te vervangen. Honing en andere producten van de bijenteelt, cac'aoboonen en cacaopitten, hooi, en stroo, thee, koffie, stremsel en ctseine, alles al dan niet be- of verwerkt, Regeering houdt het oog op de oogst Bij Koninklijk Besluit is bepaald: Het dorsen va nalle bij of krachtens ar tikel 1, onder 5e, van de Landhouw-Crisis- wet 1933 aangewezen crisis-producten, voor zoover bij die producten van dorsen sprake kan zijn, is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover daarvan door of vanwege den mi nister van Economische Zaken, ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoonoodig door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Gedurende nadei te bepalen tijdvakken, is het voorhanden en in voorraad hebben van de bedoelde producten in ongedorste toestand verboden, behoudens ontheffing door den minister. De in het voorgaande lid bedoelde tijd vakken kunnen verschillend worden ge steld voor verschillende gedeelten des lands en voor verschillende producten. Het laatstgemelde verbod geldt niet, in dien en voorzoover daarvan door of van wege den minister voornoemd, ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ont heffing te verbinden, zijn nagekomen. Dit besluit geldt tot 1940 en is heden in werking getreden. 100.000, terwijl bovendien de geham sterde artikelen in beslag genomen zullen worden. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat handelaren in de genoemde artikelen van de gegeven voorschriften vrijgesteld zijn. Een ieder is dus thans gewaar schuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelen in hoeveelheden, die bij het normale verbruik in een week te boven gaan, is strafbaar, ter wijl zoowel de winkelier als de klant strafbaar is, indien niet bij iedere hoe veelheid, die in den winkel afgehaald wordt, of bij den klant thuis wordt bezorgd, een afleveringsbewijs aan wezig is. zijn aangewezen als crisis-product in den zin van artikel 1, 5o, onder c. van de Land- bouwcrisiswet 1933, terwijl als op crisis producten gelijkende waar kunsthoning is aangewezen. In aansluiting op de benoeming van 11 provinciale voedselcommissarissen is thans voor elke provincie een groep onder deze functionarissen ressorteerende plaatselijke bureau-houders aangewezen, welke de taak der voedselcommissarissen ten aanzien van den landbouw plaatselijk zullen moeten uitvoeren. Aan landbouwers en veetelers is de ver plichting opgelegd, opgaaf te verstrekken van op of by het bedrijf aanwezige runde ren, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gedenatureer de tarwe, rogge, gedenatureerde rogge, gerst haver, veldboonen (gedenatureerd en niet gedenatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatureerd), bruine en witte boo nen, overige zaden, gemengd graan, kracht voeder, aardappelen boven 35 m.m., uitge zonderd pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen consumptie, benedenmaatsche aardappelen, uitgezonderd pootgoed, poot goed bestemd voor den verkoop. Alsmede gedenatureerde aardappelen (veevoeder), zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop. Deze z.g. landbouw-inventarisatie wordt bereids door de provinciale voedselcom missarissen ten uitvoer gelegd. Voorts wordt aan degenen of die onder nemingen buiten den landbouw, welke van onderstaande groepen produc ten (in het betreffende koninklijk besluit groepsgewijze nader opgesomd) voorraden bezitten, grooter dan de bij elke groep ver zamelde hoeveelheden, eveneens de ver plichting tot omgaande voorraadsopgave opgelegd. Het betreft de volgende producten-groe pen: 1. Granen, zaden en peulvruchten 1000 kg. (Geen zaaigoed zijnde): 2. Producten bereid uit granen, zaden en peulvruchten: a. Consumptieproducten: 1000 kg. (Verpakt of onverpakt). b. Voederproducten: 500 kg. 3. Zetmeel en zetmeelproducten: a. Consumptieproducten: 500 kg. (Verpakt of onverpakt). b. Technische en voederproducten: 500 kg. 4. Oliehoudende zaden, pitten en noten: 100 kg. (Geen zaaigoed zijnde). 5. Veekoeken (zoowel voorslag- als mur we- en kleine koeken, schroot, schilfers, gruis, brokken, eel enz.) 500 kg. 6. Samengestelde mengvoeders (incl. koekjes, brokjes, meel, enz.): 500 kg. 7. Bijproducten maalderij en pellerij: 100 kg. 8. Bijproducten alcohol- en bierbereiding: 100 kg. 9. Dierlijke voedermiddelen: 100 kg. 10. Diversen: 50 en 100 kg. 11. Zaaigranen, -zaden en -peulvruchten: 100 kg. 12. Suiker, stropen en bijporducten sui kerbereiding: 1000 kg. 13. honing en kunsthoning: 50 kg. 15. Koffie, thee en cacao: respectievelijk 50, 25 en 100 kg. Ook hij deze z. g. inventarisatie buiten den landbouw verleenen de provin ciale voedselcommissarissen medewerking. De verplichting tot opgave van de be drijfsgroepen bakkers en producenten van melkproducten is beperkt tot de opgave van respectievelijk tarwebloem en- meel, roggebloem en -meel en gebroken rogge, en: ondermelk-, melk- en karnemelkpoe der. Ondernemingen of personen buitende landbouw, vallende onder de termen der laatstgenoemde inventarisatieverplich ting, welke geen formulieren hebben ont vangen, dienen deze terstond af te halen op de gemeente-secretarie der betreffende gemeente, eventueele dadelijk aan te vra gen bij de bureaux van de betreffende voedselcommissarissen, gevestigd respec tievelijk in Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's Gra- venhage, Goes, Tilburg, en Maastricht. Er moet na de voorraadsopgaaf een zoo danige voorraads-administratie worden bij gehouden, dat daaruit voorraad op elk oogenblik op eenvoudige wijze kan blij ken. Alle vervoer en aflevering, zoomede be- of verwerking van de producten, onder vo ren vermelde 14 groepen begrepen, is, even eens met ingang van heden, voorloopig ver boden. De verkoop in het klein. De Minister van Economische Zaken heeft ontheffing van deze vervoers- en afleveringsverboden verleend ten aanzien van: a. Rijst in een hoeveelheid van 1 kg. of minder. b. Paddi of voerrijst in een hoeveelheid van 5 kg. of minder. c. Een of meer soorten peulvruchten, met uitzondering van veldboonen (ongedena- tureerd en gedenatureerd), in een gezamen lijke hoeveelheid van 2 kg. of minder. d. Tarwemeel (ongedenatureerd) alle soorten tarwebloem, tarwegriesmeel, zelf rijzend bakmeel, maizena, bak- en pudding poeders, custard, mout van tarwe, rogge meel (ongedenatureerd) roggebloem, ger- stebloem in een gezamenlijke hoeveelheid van 1 kg. of minder. e. Gort, havermout, griesmeel van rijst (gekleurd en ongekleurd), macaroni, ver micelli in een hoeveelheid van voor ieder product afzonderlijk 1 kg. of minder. f. Stijfsel en stijfselpoeder in een geza menlijke hoeveelheid van 1 kg. of minder. g. Samengestelde mengvoeders (gemeng de koekjes, opfokvoeder, ochtendvoeder enz.), in een gezamenlijke hoeveelheid van 5 kg. of minder. h. Ondermelk-, en melkpoeder in een ge zamenlijke hoeveelheid van 25 kg. of min der. i. kippen-, honden- en kattenbrood in eeD gezamenlijke hoeveelheid van 5 kg. of minder. j. Consumptie- en bastaardsuiker in een gezamenlijke hoeveelheid van 1 kg. of minder. k. stropen en bijproducten der suikerbe reiding in een gezamenlijke hoeveelheid van 2 kg. of minder. 9 1. Honing en kunsthoning in een geza menlijke hoeveelheid van 2 kg. of minder. m. koffie in een hoeveelheid van een halve kg. of minder. n. Thee in een hoeveelheid van 1/4 kg. of minder. o. Cacaopoeder in een hoeveelheid van 1 kg. of minder. p. Chocolade in een hoeveelheid van 1 kg. of minder. En voorts ten aanzien van de onder a, b, c, d, e, j, k, 1, m, n, o, p genoemde produc ten voorzoover afleveren en vervoeren plaats vindt met betrekking tot afleverin gen aan meer dan een adres en de produc ten verpakt zijn op een wijze, welke het aannemelijk maakt, dat elke aflevering de voor ieder onder a, b, c, d, e, j, k, 1, m, n, o, p vastgestelde hoeveelheden niet te bo ven zal gaan. Overigens kan door of vanwege den be- treffenden voedselcommissie voorwaarde lijke ontheffing van het verbod tot afle vering en vervoer worden verleend. Dit laatste geldt ook ten aanzien van be- of verwerking der onder groepen 114 be doelde producten met dien verstande, dat ook de heeren ir. A. H. Boerma te Voor burg, dr. J. Grashuis te Utrecht en dr. ir. M. J. L. Dols, te Amsterdam, ontheffing van het verbod tot be- of verwerken kun nen verleenen en het verleenen van ont heffing van dit verbod aan landbouwer en veeteler vooralsnog niet mogelijk is. De productie voedselcommissarissen heb ben opdracht, met het oog op de onzeker heid ten aanzien van de veevoeder-positie voor de voedering van vee, kleinvee en pluimvee nader bekend te maken voeder normen in acht te doen nemen. Het dorschen van daarvoor in aanmer king komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij dor- sching geschiedt door loondorschers of coö peratieve dorschvereenigin^en, of zoo zulks niet het geval is van den plaatse- lijken bureauhouder resp. den betrokken voedselcommissaris vergunning is verkre gen. Uitsluitend als voorzorgsmaatregel is be- en verwerking van oliën en vetten tot zeep in eiken vorm voorloopig verboden, res pectievelijk afhankelijk gesteld van een vergunning, af te geven door de afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederland sche zuivelcentrale te 's Gravenhage (Nas- saulaan 6) na overleg met het bureau eco nomische verdedigingsvoorbereiding van het departement van economische zaken. Met betrekking tot de voorraden onbe werkt en bewerkt vlas bij niet-telers is be sloten tot volledige inventarisatie, even eens door bemiddeling van de provinciale voedselcommissarissen, Alle personen of ondernemingen, die over vlas als vorenbe doeld de beschikking hebben en niet zelf vlas telen, is de verplichting tot omgaande voorraadsopgave opgelegd, indien geen aangifte-formulieren zijn ontvangen, moe ien deze dadelijk bij de Nederlandsche ak- kerbouwcentrale te 's Gravenhage wor den aangevraagd. AFLEVERING EN VERWERKING AAN VOORWAARDEN VERBONDEN. Bij K.B. van 28 Augustus, dat heden in werking is getreden en tot 1 Januari 1940 geldt, is een regeling afgekondigd houden de de verplichting tot inventarisatie en het verbod van afleveren, vervoeren, be- en verwerken van crisisproducten. Onder dit besluit vallen granen, zaden en peulvruchten (geen zaaigoed zijnde) en producten daaruit bereid, zetmeel en zetmeel product, oliehoudende zaden, pit ten en noten (geen zaaigoed zijnde), vee koeken, samengestelde mengvoeders, bij producten van maalderij en pellerij en van alcohol- en bierbereiding, dierlijke voe dingsmiddelen, zaaigranen, zaden en peul vruchten, suiker, siropen en bijproducten der suikerbereiding, honing, kunsthoning, koffie, thee en cacao en diverse andere producten. Voor elke categorie is een maximum hoeveelheid bepaald, die men voorhanden of in voorraad mag hebben. Het voorhan den hebben van grootere voorraden is ver boden. Dit verbod geldt niet: a. Indien van de voorhanden of in voor raad zijnde hoeveelheid producten op door den minister te bepalen wijze opgave is verstrekt en voorraadstaten zijn bijgehou den; b. Ten aanzien van hen, die als georga- niseerden zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Meelcentrale, gevestigd te Den Haag, en hun beroep of bedrijf ma ken van het verwerken van meel of bloem tot brood, voor zoover betreft de consump tieproducten, bereid uit granen, zaden en peulvruchten (verpakt of onverpakt), met uitzondering van tarwebloem a, tarwe bloem b, tarwemeel, roggebloem en/of ge broken rogge. c. Ten aanzien van degenen, bedoeld on der b, voor zoover betreft tarwebloem a, tarwebloem b, tarwemeel, roggebloem en/ of gebroken rogge, indien zij van elke hoeveelheid daarvan opgave verstrekken aan genoemde stichting met inachtneming van de door den minister te stellen voor schriften; d. Ten aanzien van hen, die als georga- niseerden zijn aangesloten bij de stichting Ned. Zuivelcentrale, en zijn toegelaten tot de groep „producenten van melkpro ducten", voor zoover betreft dierlijke voe dingsmiddelen, met uitzondering van on dermelk-, melk- en karmelkpoeder. e. Ten aanzien van degenen, bedoeld on der d, voor zoover betreft ondermelk-, melk- en karnemelkpoeder, indien zij van elke hoeveelheid daarvan opgave verstrek ken aan de stichting Nederlandsche Meel centrale, met inachtneming van door den minister te stellen voorschriften. Het afleveren, doen afleveren of vervoe ren van de producten, die onder dit K.B. vallen, is verboden, tenzij de minister ont heffing heeft verleend. Ditzelfde geldt ook t.a.v. het bewerken, doen bewerken, verwerken of doen ver werken van die producten, behalve wat betreft het verwerken van crisisproducten tot veevoeder, waarop het veevoederbe- 1 sluit 1939 toepasselijk is. LUITENANT-GENERAAL L H. REIJNDERS BENOEMD. Staatsblad No. 185 bevat een Koninklijk besluit van 28 Augustus, waarbij uit over weging, dat het oogenblik gekomen is om de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zee macht, benoemd is tot opperbevelhebber van land- en zeemacht de luitenant-gene raal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf. MEDEDEELING OVER HUN MILITAIRE PLICHTEN De volgende inlichtingen zijn uit sluitend bestemd voor dienstplichtigen, die de eerste oefening nog niet hebben volbracht en zich ook niet onder de wapenen bevinden. Zij, die nog niet zijn ingelijfd en voor wie het tijdstip van inlijving ook nog niet is aangebroken, moeten voor loopig niet opkomen. Zij, die oorspronkelijk in een vorig jaar hadden moeten opkomen of op een reeds verstreken tijdstip in het loopende jaar ter inlijving hadden moeten opkomen, doch die de eerste oefening tengevolge van verkregen uitstel nog niet hebben aangevangen of althans nog niet hebben volbracht, moeten wel opkomen. De .plaats, waar zij zich moeten melden, staat in him zakboekje vermeld. Hebben zij het zakboekje niet in hun bezit, dan moeten zij zich tot den bur gemeester wenden en kunnen zij van dezen vernemen waar zij zich moeten aanmelden. Zij, die van de dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst, wegens kostwinnerschap of om een andere reden en die voorgoed vrij stelling hebben gekregen, of voor wie de duur van de vrijstelling nog niet is verstreken, moeten voorloopig niet opkomen. Zij kunnen wèl worden opgeroepen, nu er buitengewone omstandigheden bestaan, doch het is nog geheel on zeker, of van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt. In elk geval moeten zij niet opkomen, zoolang hier omtrent niets naders wordt bepaald. AANWIJZING OMTRENT DE ADRESSERING. De inspecteur van de veldpost maakt bekend, dat ten behoeve van de gemobi liseerde troepen de veldpostdienst verdere uitbreiding heeft ondergaan. Vóór het verlaten der garnizoenen wordt aan ieder militair bekend gemaakt hoe zijn adres te velde moet zijn ingericht. Zij moeten zelf zorgdragen, dat dit adres wordt medgedeeld aan allen van wie zij poststukken (brieven telegrammen .post pakketten, enz.) kunnen verwachten. In deze adressen moet, behalve de naam, de voorletters en de rang van den geadresseerde, tevens worden vermeld het onderdeel, waartoe hij behoort of waar bij hij is gedetacheerd, alsmede een na dere aanduiding, b.v. Veldleger, Vesting Holland, Stelling van Den Helder, enz. Het is verboden een plaatsnaam in het adres te vermelden. Geschiedt dit toch, dan worden de stuk ken aan de afzenders teruggezonden. Meer nog dan in normale omstandighe den verdient het aanbeveling het adres van den afzender steeds op de achterzijde der stukken te vermelden. Teneinde ze kerheid te verkrijgen, dat de poststukken hun bestemming naar behooren zullen be reiken, verdient het aanbeveling de adres sen naar de volgende voorbeelden in te richten. Aan den Officier van Gezondheid den ie klasse J. J. ANDRIESSEN Hoofdkwartier Veldleger Aan den korporaal P. PIETERSEN Stafkwartier Oostfront Vesting Holland Aan den dienstplichtige J. JANSEN le batt. 2e afdeeling 8 Reg. Art. Veldleger Aan sergeant F. KOOPS verbindingsafd. van de 4e divisiegr. Veldleger Aan den korporaal J. M. TREURNIET 3e comp. 2e bat. 27 R.I. Stelling van Den Helder De aanduidingen, waarbij een sterre tje staat moeten duidelijk worden onder streept.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6