S)e wexetd macht af en neemt maatcegeten De stemming der Italianen is niet bepaald krijgszuchtig 3iet bLeuiaenJieeH ötagneett Het Duitsch- Russische pact NED. OOST-INDIE DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HOE DE HOOFDSTEDEN REAGEEREN DE STEMMING IN BERLIJN Spanning en distributie. De Duitsche hoofdstad verkeerde gister avond in gróote spanning in verband met den terugkeer van Henderson met het „noodlot bepalende" Britsche antwoord aan Hitier. Men heeft den indruk, dat thans snel een beslissing nadert. Afgezien van vrachtauto's met soldatep, die van tijd tot tijd voorbijrijden, en en kele militaire vliegmachnes, die over Ber lijn ronken, was er gisteren weinig te zien van militaire bedrijvigheid in de hoofd stad. De huisvrouwen beproefden het rant- soeneeringssysteem. Aan alle winkels is het bevel gegeven hun voorraden op te geven. Om ook op het gebied der vloeibare brandstoffen een rechtvaardige verdee ling der brandstoffen voor brandstof voor vergassing en voor Dieselmotoren te ver zekeren,, is vanaf 1 September voor perso nenauto's en vanaf 3 September voor vrachtauto's en andere verbruiksinstanties levering van deze brandstof alleen nog toegestaan tegen afgifte van kaarten. „De Duitsche eischen in het Oosten terugkeer van den Corridor en Dantzig moeten ingewilligd worden. Zonder een oplossing van het probleem van het Oos ten zal de wereld nooit rust krijgen". Als een draad loopen deze zinnen door alle commentaar van de Duitsche nieuws* bladen. De Wilhelmstrasse was betrekkelijk rustig in het begin van den avond, wan neer men den ongewonen tijd in oogen- schouw neem. Er stonden slechts een paar kleine groepen menschen tegenover de regeeringsgebouwen. Sommigen staar den nieuwsgierig naar het gebouw der Britsche ambassade, dat in dezelfde straat staat Vergeleken met de groote drukte van Zondag leken de stations gisteren bij na verlaten. Reizigers, die uit Duitschland in Zü- rich zijn aangekomen, hebben medege deeld, dat de burgerbevolking uit Baden wordt geëvacueerd. Het Duitsche mailschip „Bremen" is gisteren bij het Ambrose-lichtschip aange komen. Medegedeeld wordt, dat het schip bevel heeft gekregen om zonder passagiers bin nen 24 uur koers te gaan zetten naar Duitschland. Poolsch protest te Berlijn Van gezaghebbende Poolsche zijde wordt vernomen, dat de Poolsche regee ring gisteren een officieel protest overhan digde aan de Duitsche regeering inzake de Duitsche berichten over mishandeling van de Duitsche minderheden in Polen. De Duitsche autoriteiten hebben twee Poolsche goederentreinen vastgehouden. De eene trein was geladen met erts en was op weg naar Gdynia, de andere was geladen met steenkool en was op weg van Zoppot naar Gdynia. De Poolsche commissaris generaal heeft krachtig geprotesteerd. De Dantzigsche Senaat heeft een ver ordening geplubliceerd, waarin het verkeer van goederentreinen uit Dantzig naar Jo len wordt verboden. Tevens wordt hier in bepaald, dat goederentreinen, die uit Polen door Dantzig naar Gdingen gaan, worden gerequireerd. De spoorwegautoriteiten te Dantzig wei geren voor Polen bestemd reisgoed aan te nemen. Er is te Dantzig een verordening gepu bliceerd, waarin strenge straffen worden ingesteld op speculatie in levensmidde len. Dit was noodig geworden door de pa niek onder de bevolking die in groote hoe veelheden levensmiddelen en andere arti kelen insloeg. DE STEMMING IN WARSCHAU. De Polen zeggen, dat zij onverstoorbaar blijven. De Polen blijven onverstoorbaar in de crisis en zijn vastbesloten niet te discutee- ren over afstand van hun vitale rechten. Beek ontvangt bijna dagelijks de ambas sadeurs van Frankrijk en Groot-Brittan- nië en soms verscheidene malen per dag. Het antwoord van Hitier aan Daladier heeft de opvatting versterkt dat Hitier de deur sluit voor een compromis, maar poli tieke kringen zijn stellig van opvatting, dat zoolang het conflict niet werkelijk be gonnen is, onderhandelingen van het laat ste oogenblik nog een ontspanning teweeg kunnen brengen. Gisteravond om kwart voor twaalf is in het goederendepot van het station Tarn os op de lijn KrakauLem- berg een bom ontploft. Er zijn ze ven dooden en verscheidene gewon den. Als verdacht bij deze zaak betrokken te zijn, zijn twee Duitschers Duitsche staatsburgers en een lid van de Duit sche minderheid gearresteerd. Berichten van de PoolschrDuitsche grens melden, dat geen treinen meer uit Duitsch land aankomen. Het zou echter voorbarig zijn te verkla ren, dat de spoorwegverbinding definitief verbroken is. Het luchtverkeer tusschen Berlijn en Warschau is gestaakt, terwijl de dienst KopenhagenGdynia verdubbeld is. Polen maakt, zoo zegt mén te Warschau zich niet bezorgd over de houding van Rusland in verband met het Duitsch-Rus- sische verdrag. Eenigen tijd geleden zijn naar verluidt, de Russische troepen, die te voren aan de Poolsche grens lagen, terug getrokken naar het binnenland. DUITSCHE TROEPEN OP SLOWAAKSCH GEBIED. Oproep van Tiso aan Slowaaksche bevolking. De Slowaaksche minister-president dr. Tiso heeft gisteren uit naam van de Slo waaksche regeering een oproep gericht tot de bevolking van Slowakije, welke den volgenden inhoud heeft: Ter bescherming van de onafhankelijk heid en integriteit van onzen jongen Slo- waakschen staat tegen een bedreiging door Polen zullen op grond van het tusschen de Slowaaksche republiek en het Duitsche Rijk gesloten beschermingsverdrag en de in verband daarmede door de beide regee ringen gemaakte afspraken Duitsche troe pen op Slowaaksch staatsgebied in diensl gesteld worden en zoo noodig schouder aan schouder met ons dappere Slowaaksche legér den vijand van de grens van onzen staat verre houden. Wij roepen de bevolking op, de Duitsche troepen als vrienden te begroeten en hun iedere mogelijke hulp te verleenen. FRANKRIJK SLUIT GRENS MET DUITSCHLAND. Frankrijk heeft Tsijn grens met Duitsch land gesloten. Er zijn gisteren geen treinen uit Duitsch land meer aangekomen aan het Gare de 1' Est te Parijs, terwijl ook aan het Gare du Nord het verkeer uit Duitschland is gestaakt. ZWITSERLAND MOBILISEERT. De Zwitsersche federale raad heeft be sloten met ingang van vandaag alle mili tairen onder de wapenen te roepen tot het beschermen van de grenzen. Vanaf hedenmorgen vijf uur hebben de Zwitsersche grenstroepen hun stelling be trokken. Er zijn 80.000 tot 100.000 man ge mobiliseerd. NOORWEGEN NEEMT OOK VOORZORGSMAATREGELEN. De Noorsche regeering heeft besloten de kustwacht op versterkte oorlogsvoet te brengen. Onder deze maatregelen vallen ook de eerste divisie torpedobootjagers, de vierde en vijfde divisie torpedobooten en het eerste en tweede luchteskader. DE POSITIE VAN IERLAND. Ten aanzien van de berichten, welke in het buitenland de ronde doen ten opzichte van hét standpunt van Ierland in geval van oorlog, kan worden gemeld, dat geen enkele uitspraak is gedaan noch eenige verklaring is uitgegeven door de Iersche regeering sedert het begin van de huidige crisis, waaruit zou kunnen blijken wat de Iersche houding zou zijn in geval van een Europeeschen oorlog. Men verwacht niet, dat een verklaring uitgegeven zal wórden, voordat het tot een oorlog komt. Mocht een oorlog uitbreken, dan zou de Dail bij eengeroepen worden en zou de Valera een volledige verklaring afleggen. DE STEMMING IN ITALIË. Is geenszins oorlogszuchtig. De dag is gisteren te Rome voorbijgegaan in een atmosfeer van gespannen verwach ting ten opzichte van het besluit der Brit sche regeering. De koning van Italië is uit zijn vacantieverblyf in Santa Anna di Valderi nabij de Fransche grens vertrok ken met onbekende bestemming. Terwyl het vliegen van alle civiele vlieg tuigen over Italië en zijn bezittingen thans verboden is, met uitzondering van de ge regelde luchtlijnen, zijn de Italiaansche luchtvaartdiensten naar Frankrijk en Po len geschorst, hoewel de lijnen naar andere landen nog gehandhaafd- zijn. Men constateert te Rome een volledige afwezigheid van iederen strijdlustigen of oorlogszuchtigen geest en den wensch naar vrede wordt van alle zijden uitgesproken. Het Italiaansche mailschip „Conté Bian- caman", dat op weg is naar het Verre Oos ten en gistermorgen om tien uur te Bombay had moeten aankomen, is niet gearriveerd en er is geen boodschap van het schip ont vangen. Er bevinden zich ongeveer zeven honderd passagiers aan boord, onder wie 150, die op weg waren naar Indië. Geen bezoek van Franco aan Rome verwacht. De audiëntie, welke Z. H. de Paus zou verleenen aan het hoofd van den Spaan- sohen staat, bij diens bezoek aan Rome, is afgelast. Men maakt hieruit op, dat Fran co niet naar Rome zal komen. PORTUGAL KEERT ZICH VAN DUITSCHLAND AF. Alle aanwijzingen duiden te Lissabon op het feit, dat de geheele openbare mee ning krachtig ten gunste is van Groot Brittannië en zijn bondgenóoten. Hitiers pact met Sovjet-Rusland heeft alle moge lijke wrok in verband met den Spaanschen burgeroorlog vernietigd en het werk van de Duitsche propaganda teniet gedaan, wel ke langen tijd hier actief werkzaam is ge weest. De Portugeesche dagbladen oefenen felle critiek uit op Hitiers recente da- Oen. Beweerd wordt, dat Salazar twee vre- aes-zones heeft ingesteld, een op het schiereiland door het Portugeesch-Spaan- sche niet-aanvalspact en één in Afrika door het Engelsch-Portugeesche bondge nootschap. Algemeen gelooft men te Lis sabon, dat Spanje neutraal zal blijven. DE HOUDING VAN AMERIKA. Het „isolatieblok" zwaait om. Vooraanstaande leden van het republi- keinsch-democratische „isolatieblok", dat in de laatste zitting van het Congres de neutraliteitswet van Roosevelt heeft ver worpen, heeft besloten, aldus een bericht van de correspondent van de „New-York Herald Tribune* te Washington, in geval van een oorlog, hun besluit te herzien. De meening wordt versterkt, dat het Congres den president zal volgen en Frank rijk en Groot-Brittannië tot een maximum zal helpen en daarbij toch de Vereenigde Staten buiten een oorlog zullen houden. Toch zal de ontwikkeling van den toestand in Europa een beslissenden factor vormen. Men heeft thans den indruk, dat de regee ring der Vereenigde Staten zou willen zien stemmen over een neutraliteitswet in den geest van het ontwerp van Bloom, dat door Roosevelt werd goedgekeurd. In een persconferentie heeft de minister van buitenlandsche zaken, Huil, ontkend, dat de Vereenigde Staten op het oogenblik overwegen een initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een conferentie van de Latijnsche republieken overeenkomstig de verdragen van Lima en Buenos Aires, met het doel zich te richten tot Europa met een laatsten oproep den vrede te bewaren. In officieele kringen verklaart men niets te weten van een beroep op Stalin. De Duitsche Bisschop pen hebben vergaderd OPENBARE GEBEDEN VOOR DEN VREDE. Het geheele Duitsche Episcopaat met in begrip van de bisschoppen van Oostenrijk, Sudetenland en de Vicaris Generaal van het Aartsbisdom Praag, is van Dinsdag 22 Augustus tot en met Donderdagavond 24 Augustus in voltallige zitting te Fulda in vergadering bijeengeweest. Een der 30 bisschoppen heeft op zijn terugreis naar zijn residentie aan een bijzonderen cor respondent van het K.N.P. medegedeeld dat tijdens de beraadslagingen, die drie volle dagen in beslag namen, alle proble men waarvoor de Katholieke Kerk zich in Duitschland thans geplaatst ziet, een on derwerp van bespreking hebben uitge maakt; o.m. het vraagstuk van de Bijzon dere School, de opvoeding der jeugd, voor al het praktisch ontbreken van vrijwel iedere relatie tusschen Kerk en Staat ir het Derde Rijk en de voortdurende weder rechtelijke aanvallen waaraan de Katho lieke Kerk in woord en geschrift zelfs in wettelijke verordeningen is blootgesteld. Uit de rapporten die over de positie der Katholieke Kerk in Sudetenland werden uitgebracht, kwam duidelijk naar voren dat de toestand voor de Kerk aldaar uiterst hachelijk is. Er wordt daar met een onge kend fanatisme tegen de Kerk en haar be dienaren opgetreden. Bij de officieele sluitingsplechtigheid hebben de leden van het Duitsche Episco paat, nadat de voorzitter der Conferentie, Kardinaal Bertram, de grijze aartsbisschop van Breslau, aan ieder der Bisschoppen afzonderlijk de H. Reliquiën van den H Bonifatius ter vereering had overgereikt, de eed van trouw aan het geloof her nieuwd. waarbij de Duitsche bisschoppen met ontroering in hun stem verklaarden dat zij liever zullen sterven dan hun heilig ste plichten te verzaken. Over de praktische besluiten die ter ver gadering genomen werden kon alleen ter publicatie in de pers worden medegedeeld, dat op Zondag 27 Augustus in alle katho lieke kerken, en in de kapellen waaraan een rector verbonden is, openbare gebeden voor den vrede zouden worden voorge schreven (wat intusschen reeds moet zijn geschied). Luitenant-Generaal Reynders Opperbevelhebber Land- en Zeemacht DE ECONOMISCHE KANT ERVAN. Machines voor de voltoooiing van het Derde Russische Vijfjarenplan. In de Economische Rubriek der Duitsche bladen, vooral in de „Berliner Börsen-Zeitung" wordt openhartig geschreven over de plannen van den Duitschen han del met Sovjet-Rusland. Er wordt uitvoerig uitgeweid over hetgeen Duitschland leveren zal, en wat Duitschland van Rusland ver wacht. Waartoe dient het credict van 200 mil- lioen Rijksmark, dat Duitschland aan Rus land heeft toegestaan? Het antwoord luidt: voor de voltooiing van het Derde Russische Vijfjarenplan, dat zonder Duitsche machi nes zeker mislukken zou. Van de industriën die volgens dit Vijfjarenplan moeten wor den ontwikkeld en uitgebouwd, komt dc petroleum-industrie wel op de eerste plaats. Volgens dit plan moeten verschillende nieuwe bronnen tusschen de Oeral en de Wolgd worden aangeboord. Nieuwe petro- leumraffinaderijen moeten worden ge bouwd, nieuwe olieleidingen moeten wor den aangelegd. Ook Duitschland wil profi- teeren van de benzine, gasoline, dieselolie, asphalt enz. die uit petroleum worden ge fabriceerd. Voorts wordt in het Vijfjarenplan een verhooging der metaalproductie aange» kondigd. De ijzergieterijen en mijnen van Magnitogorsk, Nowy Tagil, Mariutol enz. moeten worden verbeterd, en de productie moet worden opgevoerd. Er bestaan plan nen om kopermijnen te exploiteeren aan het Balchachsijmeer in de Oeral en in Bljawa, voor aluminiummijnen in de Oeral, in het district Moormansk en Ry binsk. Ook voor andere metalen, voor tin en goud zijn nieuwe fabrieken noodig. Nu de Duitschers bij dit alles hun technische ervaring en kennis in dienst gaan stellen, worden hier belangrijke nieuwe perspec tieven geopend. Een groot gedeelte van de Russische be stellingen zullen gedaan worden door df Sovjet-handelsvertegenwoordiging in Ber lijn. Het personeel van deze delegatie zal aanmerkelijk worden uitgebreid. De be stellingen worden door de diverse Russi sche industrie-comité's aan deze vertegen woordiging opgegeven. Reeds in de naaste toekomst wordt op bestellingen gerekend Tusschen Duitschland en Rusland is overeengekomen, dat Rusland binnen twee jaar tijd verschillende waren aan Duitsch land zal leveren voor een totale waarde van 180 millioen Rijksmark. Voor deze le veranties komen in aanmerking: petroleum hout, mangaan-erts, vlas, katoen, asbest enz. Daarnaast komen nog landbouwpro ducten in aanmerking zooals koren en bo ter. De Duitsch-Russische handel zal ge baseerd worden op de ruilhandel van ma chines en grondstoffen. De „Südost-Echo" meldt, dat de cijfers die in de overeenkomst zijn genoemd, voor de omvang van de ruilhandel mini maal zijn. Er zal meer verhandeld wor den, dan is opgegeven. De politieke over eenkomst van Rusland met Duitschland doet vermoeden, dat de handel weer zulke afmetingen zal gaan aannemen als vóór 1929 het geval was. De Duitsche machines zijn aan de Russen niet onbekend. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat Rusland in 1929 meer gebrek had aan machines dan nu. Amerika heeft veel ge leverd en de Russen zelf maken veel eigen machines, zij het dan ook meestal met be hulp van buitenlandsche specialisten. De productie is in Rusland, over het ge heel genomen, gestegen. Wat de petroleumproductie betreft, wordt Duitschland nu weer een heftig concurrent van Italië. Duitschland zal trachten zoo veel mogelijk petroleum in Rusland te be stellen, maar tevoren was Italië een van de beste afnemers van Rusland wat petro leum betreft. Het is de vraag of Italië nu nog na het Duitsch-Russische handelsverdrag in dezelfde mate van de Russische petro leum zal kunnen profiteeren, als tevoren het geval is geweest. RUSLAND TALMT MET RATIFICATIE. Wacht het den loop der gebeurtenissen af? De bijeenkomst van den oppersten Sov- jetraad en den raad der nationaliteiten is gisteren om 7 uur begonnen, bijgewoond door Stalin, Litwinoff en Stakoff, den Rus- sischen zaakgelastigde te Berlijn. Besloten werd Maandag en Dinsdag slechts de landbouwbelastingmaatregelen te bespreken, waardoor de behandeling van het Sovjet-Russische pact met Duitschland en de nieuwe wetten inzake den militai ren dienst is uitgesteld. Het besluit tot uitstel van de beschou wingen over het Russisch-Duitsche pact heeft eenige verrassing gewekt; wellicht wijst het op het verlangen der sovjets om te wachten op den verderen loop der ge beurtenissen. BRITSCHE MILITAIRE MISSIE TERUGGEKEERD. De drie leiders van de Britsche militaire missie, welke te Moskou heeft onderhan deld, zijn gistermiddag per vliegtuig te Londen teruggekeerd. OOK NEDERLANDSCH INDIE NEEMT VOORZORGSMAATREGELEN. Aneta ontving dc volgende mededeeling uit Batavia: De Indische regcering heeft het in ver band met de ontwikkeling van den buiten- landschen toestand, noodig geoordeld eeni ge voorzorgsmaatregelen te treffen, welke in het bijzonder er op zijn gericht om tij dig te kunnen beschikken over personeel en materieel, benoodigd voor de bewaking der neutraliteit voor het geval een gewa pend conflict mocht uitbreken. Deze maatregelen beperken zich voor- loopig tot de volgende: Voor de vloot: Van de bij de zeemacht in oefening ge weest zijnde reserve- en dienstplichtigen wordt een zoodanig deel buitengewoon in werkelijken dienst opgeroepen als zal zijn vereischt voor de in dienst stelling van het noodige materieel der zeemacht, behoo- rend tot den marineluchtvaartdienst, mij- nenleggers, mijnveegdienst, onderzoekings- en bewakingsdienst en kustwacht, alsmede voor aanvulling van het telegrafisten- en monteurspersoneel. Voor het leger: Eenige categorieën militie-plichtigen en reserve-officieren, bestemd voor den dienst in enkele belangrijke havengebie den, worden buitengewoon onder de wa penen geroepen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5