Henderson breng! het Britsche antwoord naar Berlijn Gtvze JConingin nicht tot het JVcdexianchche voih Belangrijk nieuws Publicatie niet eerder verwacht dan vanmiddag DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Nederland behoeft zich van geen enkele zijde bedreigd te gevoelen" Wie zijn er vandaag opgekomen Wxd aal CAamêmiain vanmiddag, ut (iet £agediuió fuauiem ntededeelen? Dc wereld wacht in spanning DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9425 S)e £eid<x^h£0oii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarleven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. H.M. de Koningin heeft Maandagavond om 8 uui de volgende rede tot Haar volk gehouden: „Landgenooten, Op het ernstige uur waarop Wij ons verplicht hebben gezien maat regelen te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te bren gen, is het Mij een behoefte een woord tot u allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrokken mogendheden als vervlogen zal moeten worden be schouwd. De besprekingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid, dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijkheid werkelijkheid worden, niet tegenstaande alle pogingen, die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp-zonder wedergade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het ver trouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal willen betrekken. Onze zelfstandigheidspolitiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mogelijkheid, aan den wil tot on zijdigheid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de regeering heden gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mo gelijk uitgesteld, doch meent dat nu de tijd gekomen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch Ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich. van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel, waarvan de uitzonderlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonder lijke omstandigheden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit overbodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Nederland tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft vervuld waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhou dingen, nalatigheid zou zijn. geweest. Ik twijfel niet of gij staat allen om uw regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw Ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten verontrusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar leger en vloot gaan thans Mijn gedachten uit. Ik denk ook aan die velen in Rijksdienst, die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan Mij ter harte de tallooze gezinnen, die echtge noot, vader of zoons moeten afstaan en Ik geef Mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet Ik, dat de Nederlandsche vrouwen in volle be rusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers die het vaderland van haar vraagt te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen". Voor belangrijke mededee- llngen inzake vervullen van militieplicht, voedselvoorzie ning, hamsteren, treinverkeer, enz. verwijzen wij naar pag. 5 en pag. 6 van dit nummer. Opgeroepen zijn alle dienstplich tigen met een wit formulier in het zakboekje. Dat zijn de mannen tot 35 jaar, alsmede kader van oudere leeftijd. De bezitters van zakboekjes met blauwe en roode formulieren zijn nog niet opgeroepen. Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, is gisteren even over 17 uur van het vliegveld Heston opgestegen. In antwoord op de goede wenschen, die hem door de aanwezige journalisten gegeven werden, antwoordde Henderson: „Dank u. Ik zal alle geluk, dat ik krijgen kan, noodig hebben". Om 20 uur 30 arriveerde Henderson op het vliegveld Tempelhof te Berlijn. Onmiddellijk na zijn aankomst begat Henderson zich naar de Brit sche ambassade, waarna hij zich naar de Rijkskanselarij begaf, waar hij door Hitier werd ontvangen. Aan de besprekingen nam ook von Ribbentrop deel. Omstreeks kwart vóór twaalf, na een conferentie van vijf kwartier, verliet Henderson de kanselarij weer. Volgens Inlichtingen uit Duitsche kringen heeft Henderson een schriftelijk vastgelegde mededeeling der Engelsche regeering aan Hitier overhandigd en mondeling toegelicht. Het is niet waarschijnlijk, dat de tekst van de boodschap van rijks kanselier Hitler en van het antwoord van de Britsche regeering te Lon den gepubliceerd zal worden vóór minister-president Chamberlain en lord Halifax In Lager- en Hoogerhuis zullen hebben gesproken. Het schijn*^ dat men te Londen verlangt den rijkskanselier alle ge legenheid te geven het Britsche antwoord te bestudeeren, alvorens het zal worden gepubliceerd. Chamberlain zou vanmiddag het woord voeren in het Lagerhuis om 14.45 uur Engelschen tijd, (d.i. 15.05 uur A. T.), aldus de diplomatieke correspondent van Reuter. Het ligt voor de hand, dat de inhoud van de rede van Chamberlain zal afhangen van de reactie van Hitler op de boodschap, die Hender son hem heeft overhandigd. Ofschoon de toestand uiterst ernstig is, is de deur niet geheel go- heel gesloten voor de mogelijkheid van een vreedzame regeling. Te Londen is men van meening, dat Hitier nog kan kiezen tusschen toegeven aan raadgevingen tot behoud van den vrede en Europa dompelen in een catastrophe, waarvan men het einde niet zou kunnen voorzien. Intusschen bewaart Londen zijn koelbloedigheid. De zaken worden als gewoon gedreven, maar tegelijkertijd worden de militaire voorbe reidingen en de maatregelen voor passieve defensie voor de burger bevolking rustig en vastberaden voortgezet. Het meest op den voor grond tredende feit uit den toestand is de eensgezindheid van de Britsche openbare meening ten gunste van een krachtige lijn van actie tot steun van Polen en van zijn rechten op Dantzig en ln den Poolschen Corridor. Na een bezoek van de leiders van de oppositie aan Chamberlain bestaat geen twijfel meer, of het Britsche antwoord aan rijkskanselier Hitier zal door alle partijen van beide huizen worden aangenomen. Men verwacht derhalve, dat de zitting slechts kort zal duren. Formeele moties zullen worden aangenomen tot het verdagen van belde Huizen voor een korten tijd, met volmacht voor de regeering beide Huizen, indien noodig, eerder bijeen te roepen. NA HET ONDERHOUD BIJ HITLER. Havas meldt uit Berlijn: Na afloop van het onderhoud met Henderson riep Hitier zijn voornaamste medewerkers bijeen. Bevoegde kringen verklaren, dat zij op het oogenblik geen enkele mededeeling kunnen doen over den inhoud noch over de resultaten van het onderhoud tusschen Hitler en Henderson. Jjiettemin verneemt men in bevoegde kringen dat in den loop van den dag vermoedelijk een schriftelijk antwoord aan Henderson overhandigd zal worden. HET BRITSCHE STANDPUNT. Ofschoon de inhoud van de Britsche nota niet bekend is, gelooft men toch in 't al gemeen te kunnen zeggen, dat het Brit sche standpunt op het volgende neerkomt: Engeland meent dat het geschil tusschen Polen en Duitschland langs den weg van directe onderhandelingen tusschen beide landen moet worden opgelost. Zij is van meening, dat onderhandelingen nog steeds mogelijk zijn. Daarvoor is het echter aller eerst noodig, dat er een kalmere atmos feer wordt geschapen. De nota noemt geen specifieken termijn voor dezen „wapen stilstand", en rept ook niet met zoo vele woorden van demobilisatie, maar zij maakt het toch volkomen duidelijk dat onderhan delingen volgens het inzicht van de En gelsche regeering geen zin en geen kam van slagen hebben zoo lang de legers in alle paraatheid tegenover elkander blijven staan. Polen mag niet gevraagd worden te on derhandelen in de sfeer en onder de on middellijke dreiging van München. Zou er echter een passende atmosfeer voor onder handelingen kunnen worden geschapen, en zouden de onderhandelingen tusschen Po len en Duitschland met succes bekroond worden, dan is Engeland ten volle bereid over alle uitstaande geschillen, inclusief dc koloniale kwestie, te spreken. Onvermijde lijk zal daarbij ook de kwestie van ont wapening ter sprake moeten komen. HET BIJEENROEPEN VAN HET BRITSCHE PARLEMENT. Het besluit om het parlement vandaag bijeen te roepen is gevolgd op stappen van Greenwood bij Chamberlain tijdens het bezoek van Greenwood aan den premier. Vrijwel onmiddellijk na de opening der zitting zullen Chamberlain in het Lager huis en Halifax in het Hoogerhuis verkla ringen afleggen. De duur der parlements- bijeenkomst zal bepaald worden door den toestand. Alle noodige politieke maatrege len voor het geval een oorlog op handen mocht schijnen, zijn gereed en zouden in De zijden draad Alle beschouwingen over de vraag, o£ het al dan niet tot een oorlog zal komen, zijn thans nutteloos. De vrede hangt aan een zijden draad. Dc heele wereld kijkt naar die zijden draad en hoe langer hij het volhoudt, des te meer begint het kleine, heele kleine vonkje van hoop weer aan tc groeien. Die di-aad is het contact tusschen Lon den en Berlfjn, en Henderson is als een spin, die heen en weer vliegt tusschen deze twee punten en het ragfijne draadje spant. Hij is met een boodschap van Hit- Ier naar Londen gevlogen; daar heeft men er zwaar over geconfereerd en het ant woord van dc Engelsche regecring is gis teravond weer door hem teruggebracht naar Berlijn. Henderson schijnt dc Engelsche nota mondeling te hebben toegelicht en in te genstelling met een vorig bezoek van Henderson bij Hitler was de conferentie nu niet zoo spoedig afgcloopen. Toen Henderson vertrokken was, heeft Hitler met zijn medewerkers beraad slaagd. Wat zal het antwoord zijn van Hitier? Zal Chamberlain vanmiddag in het La gerhuis, waar hij omstreeks 3 uur het woord zal voeren, goed of slecht nieuws kunnen mededeclen? De wereld wacht af. Het was vanmorgen wonderlijk stil in de berichtgeving. Was die stilte het gevolg van de mobi lisatie-drukte of was de berichtenlawinc over oorlogsvoorbereidingen, grensinci denten en dreigementen opgehouden? Wat bergt deze stilte in zich? Het zijn allemaal vraagtockcns, welke niemand op het oogenblik kan wegnc- De eenige aanwijzing lijkt ons op het oogenblik dc allerminst krijgshaftige stemming der Italianen. Is het pessimis me, nu zij zich geplaatst zien voor een niet verwachten oorlog? Of weten de Ita- liaansche autoriteiten meer en laten zij daarom na om een oorlogsgecst te kwee ken, al6 zijnde overbodig? Ook dit eindigt tenslotte weer in een vraagteeken. enkele uren ten uitvoer kunnen worden gelegd. Deze maatregelen voorzien in de instel ling van een oorlogskabinet van omstreeks zeven leden, met een uitgebreider lichaam, dat het departementale werk zal leiden. Er is reden om aan te nemen, dat Sin clair terstond iedere uitnoodiging om zit ting te nemen in een gereconstrueerde re geering zou aanvaarden. De Labour-oppo- sitie is echter niet zoo vrij om terstond te aanvaarden, aangezien de geheele Labour- beweging tevoren geraadpleegd moet wor den en zij, wanneer zij zouden aanvaar den, de vertegenwoordigers wenschen uit te kiezen. In dit verband loopon dc meeningen zeer uiteen ten aanzien van de vraag of Attlee dan wel Greenwood een beter par lementair leider is, aangezien velen gun stig denken over Greenwoods behandeling als staatsman van de oppositie gedurende de afwezigheid van Attlee. Dc noodzakelij ke beraadslagingen zullen echter vlug ver- loopen en de vorming van een alle partijen omvattende rcgcering zou niet belangrijk vertraagd worden, wanneer de uiterste ur gentie zich mocht voordoen. Eveneens zullen alle partijbezwaren tegen een te rugkeer van Churchill, Eden en Duff Coo per tot zwijgen komen en zal de weg open liggen voor de breedst mogelijke keuze van mannen. EEN BEMIDDELINGSPOGING VAN BELGIë. In officieele kringen weigert men eenige mededeeling te doen over een bezoek, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Italië en Polen aan Pierlot hebben gebracht. Het gerucht doet echter de ronde, dat hier van een bemid delingspoging sprake zou zijn. Men verneemt verder, dat de regeering op het oogenblik geen nieuwe militaire maatregelen zou overwegen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1