OMGEVING RIJNSTREEK Will U Iels weten? Myra. hel elfje en de booze kabouter Zwarlvoet DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK Bloeddorstige hond. Een boosaardige hond hielp twee onschuldige melkgeiten, grazende in de Zuidduinen, naar de ande re wereld. Een schadepost voor W. G. uit de Duinstraat. LEIDSCHENDAM Geen Koninginnefeesten. In verband met den huidigen internationalen toestand zijn de Koninginnefeesten te Leidschen- dam, welke Woensdag en Donderdag a.s. zouden worden gehouden, geheel afgelast en zijn alle attracties, welke reeds op het feestterrein waren opgeslagen, wederom opgeruimd. NOORDWUKERHOUT Nachtelijke huwelijken. In verband met de mobilisatie werden op het ge meentehuis alhier in den laten avond twee huwelijken voltrokken, respectievelijk te 10.30 uur van het het bruidspaar Otto- Broekhof en na middernacht van het bruidspaar Blaauw-Meeuwenoord. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft van het eerst genoemde bruidspaar de Kerkelijke inzegening plaats gehad in den laten avond in de parochiekerk van het H. Hart van Jezus te Zilk. SASSENHEIM Laat huwelijk. Gisteravond half 9 werd in het Raadhuis een huwelijk vol trokken van een paarje, waarvan de brui degom heden het mobilisatiebevel moest opvolgen. De heer ambtenaar van den Burgerlijken Stand had voor dit ongewone tijdstip gaarne zijn medewerking verleend. Er was veel belangstelling. VOORSCHOTEN INHALEN VAN DEN NIEUWEN PASTOOR Het gisteren gepubliceerde bericht over het „inhalen" van den nieuwen pastoor (welk bericht niet van onzen correspon dent, den heer Mens, afkomstig was, Red.) blijkt onjuist te zijn, en niet uit officieele bron afkomstig. Het thans vastgestelde programma voor Vrijdag 1 September a.s. luidt: Pastoor G. Boos, zal per trein arriveeren te Leiden te 6.10 n.m. (en dus niet aan de Oranjekade alhier), vanaf het station Leiden zal pas- HAARLEMSCHE BLOEMBOLLENBEURE Ons wekelijksch verslag omtrent al het schoons, dat de bloembollenkweekers we ten voort te brengen, is door de omstan digheden onderbroken. Het Krelage-huis is voor militaire doel einden in beslag genomen en de vele beurs bezoekers begaven zich naar Brinkmann op de Groote Markt, waar een heel defige bovenzaal was ingericht om zaken te doen. Geen nissen, geen eilandjes, alleen een groot aantal tafeltjes waaraan vele vak- genooten zich bevonden. Zaken werden er nagenoeg niet gedaan. Men kon alleen de bollen „ter leen geven" d.w.z. leveren en mocht de betreffende ex porteur kans zien de bollen weg te krij gen, dan waren zij definitief verkocht. De exporteur kan in deze uiterst onze kere omstandigheden weinig anders doen, de kweeker voelt er niets voor. Ook op het terras aan de Groote Markt waren velen gezeten en werd de toestand zeer ernstig besproken. Voor de bloemen was er heden geen ge legenheid gevonden, weshalve wij dit ver slag heden zeer kort maken. toor Boos worden afgehaald per auto en te 6.30 uur n.m. aan de pastorie arriveeren, alwaar de harmonie St. Laurentius aan de Pastoor een serenade zal brengen. Te 7.30 uur n.m. wordt in de parochiekerk een Lof gecelebreerd, waaronder kapelaan Perquin een welkomstwoord zal spreken en daar mede is de plechtigheid afgeloopen. VOORHOUT Feesten afgelast! In verband met de huidige toestand zullen de feesten op 5 en 6 September alhier te houden niet door- gan, doch worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. VALKENBURG Dat ging niet door. In vorige raads vergadering had de raad medewerking toe gezegd aan Ged. Staten tot ontrekking van een gedeelte van dne Broekweg aan de grens ValkenbuargWassenaar mits de be woner van de „Oostmolen" een uitweg zou krijgen aan de zyde van Wassenaar. Vol gens schrijven van Ged. Staten bleek thans dat de eigenaar der molen, het bestuur van den polder, den uitweg over den Broek- weg reeds aan Defensie verfcocht had vood 500! Verwonderd keek de Raad aangezien daarvan niets bekend was. Zonder eenige voorwaarden werd nu het gedeelte Broek- weg aan het openbaar verkeer onttrokken en toegevoegd aan het vliegveld. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Om half 8 gisteravond kwam de voltal lige Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. P. Gouverneur, bijeen. De heer P. Potman fungeerde als secretaris. Naar aanleiding van de notulen der vo rige vergadering werden door eenige leden eenige op- en aanmerkingen gemaakt. Van Ged. Staten waren eenige goedkeu ringen van Raadsbesluiten binnengeko men o.a. van het besluit tot verkoop van de geheele Warmonderdam, tot aan den oprit. Rijkswaterstaat stelt echter momen teel geen prijs op het bezit van dezen weg. De vuilnisbegraafplaats. De voorzitter deelde ook nog het besluit van G. S. mede omtrent de vuilnisbegraaf plaats. De voorwaarden, waarop deze ver gunning is verleend, zijn „dragelijk". De heer van Reijsen wenscht B. en W. geluk met het behaalde succes in deze. Van het Kerkbestuur van St. Pancratius, optredende voor de R.K. Ulo-school, was een verzoek ingekomen om, ingevolge art. 72 L. O.-wet een vergoeding van f 202.50 voor aanschaffing van leermiddelen, noo- dig ter opleiding van leerlingen voor het Mulo-diploma B. De inspecteur van het L. O. achtte deze aanvrage volkomen gerechtvaardigd. De Raad keurde deze uitbetaling goed. De Koningin spreekt in de Raadszaal. Daarna werden wij In de gelegenheid gesteld het Koninklijk Woord te aanhoo- ren. De heer Vogelaar had de heeren P. IJs- selmuiden en Zonen bereid gevonden een Erres-toestel in de Raadszaal te montee- ren. Niemand had deze toespraak graag gemist en een ieder was èn den initiatief nemer en de firma IJsselmuiden dankbaar. Na beëindiging der toespraak volgde de heer van Zonneveld zijn partijgenoot Duy- maer van Twist na, door „Leve de Ko ningin" te roepen. De burgemeester zeide namens Sassen- heim alles toe wat H.M. van haar onder danen verwacht en memoreerde tevens de geboorte van Prinses Irene. Spr. deelde mede, dat B. en W. besloten hadden ter gelegenheid van deze geboorte, aan de Oranjevereeniging een bedrag van 25 ct. per kind te betalen voor een tractatie of iets anders bij gelegenheid van de a.s. Oranjefeesten. Er zijn plm. 1200 kinderen. De heer van Breda zag liever dat de kinderen een blijvend aandenken ontvin gen. De voorz. wil dit aan de Oranjever eeniging overlaten. De heer Jac. L. van Reysen had zijn ge loofsbrieven ingezonden en de voorzitter stelde voor deze goed te keuren. De heer van Zonneveld had daartegen bezwaar, omdat de heer v. Reijsen altijd nog een stukje grond gebruikt, hetwelk aan de gemeente behoort! Het betreft hier een stukje van den tuin van „Hyacintha" dat de gemeente indertijd aan den heer v R. wilde verkoopen, waartegen de Prov. Waterstaat toen bezwaar maakte, daar deze wellicht de grond nog noodig had om daar ter plaatse z.g. verkeersheuvels te maken. De voorz. achtte dit geen argument om de geloofsbrieven niet goed te keuren, welk standpunt de Raad deelde. De heer v. Reijsen werd dus toegelaten. Op voorstel van B. en W. werd de tijde lijke aanstelling van den chef-fitter N. H. Breedeveld met één jaar verlengd. De rekeningen, balansen en verslagen der gemeentebedrijven werden na enkele vragen, goedgekeurd. De heer van Zonne veld sprak zijn hooge waardeering uit over het verslag hetwelk er keurig uitzag. De Voorz. zal de lof gaarne aanvaarden voor den administrateur van de bedrijven, den heer Hubers. De huren der gemeentewoningen wer den voor 2 jaar onveranderd vastgesteld. De begrooting 1939 werd gewijzigd in ver band met den aanleg van de rioleering in de parallelwegen en Ter Leede. Daar de opzichter en zijn assistent beide „soldaat" zijn, zal dit werk echter wel eenige vertraging ondervinden. De „aanleg jachthaven" werd van de agenda afgevoerd. Daarna sprak de voorz. de beide schei dende Raadsleden, de heeren Bisschops en Dannijs toe. De heer Bisschop heeft 16 jaar de be langen der gemeente behartigd, de heer Dannijs 8 jaar. Beiden werd dank gebracht voor het gepresteerden en toegezegd dat hun aan wezigheid in den Raad immer een aange name herinnering zal zijn. De heer v. Zonneveld sprak de scheiden den als oudste raadslid toe, waarop beide heeren dankten. Daarna werd de openbare vergadering gesloten. GEMEENTERAAD VAN NOORDWUKERHOUT Vergadering van den gemeenteraad van Noordwykerhout op Maandag 28 Augus tus 1939 des namiddags te 7 uur. De voorzitter gedenkt met een enkel woord de gelukkige vermeerdering van het Koninklijk Gezin. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1938. Op voorstel van B. en W. worden de ver schillende ambtenarenreglementen aange vuld met de bepaling, dat de volle aan het ambt verbonden bezoldiging bij opkomst wegens buitengewone omstandigheden, die gedurende 30 dagen wordt genoten, slechts éénmaal in een tweejarig tijdvak, begin nende bij den aanvang van den verplichten werkelyken dienst, wordt genoten. Dit artikel dient om te voorkomen, dat een ambtenaar, door enkele weken met verlof te komen, weder voor 30 dagen in 't genot van dubbel salaris wordt gesteld. Op de verzoeken van P. Zeestraten, Zee straat 6 en van P. C. van Saase, Zilker- duinweg 181 om een vergoeding uit de ge meentekas voor het bezoeken van de U. L. O.-school te Sasenheim, resp. te Hillegom voor hunne kinderen wordt gunstig be schikt. Bij de rondvraag vraagt de heer A. H. v. Noort den voorzitter of het verlengde van de Havendwarsstraat niet spoedig be straat kan worden, daar er reeds huizen staan, die al bewoond zijn. De voorzitter zal omtrent deze aangele genheid met den gemeente-opzichter over leg plegen, doch wijst er op, dat de be treffende woningen door de bewoners wel wat spoedig in gebruik zijn genomen. Het risico daarvan moeten zy op de eerste plaats zelf dragen. De heer de Winter vraagt of B. en W. niet kunnen bevorderen, dat de trottoirs van de St. Jacobstraat worden bestraat. De voorzitter zegt, dat omtrent deze aan gelegenheid in de begrooting van 1939 is voorzien. Als deze is goedgekeurd, zal het werk worden uitgevoerd. De voorzitter zegt vervolgens persoon lijk nog een slotwoord te willen spre ken. Spreker ziet een tweetal ledige raads- zetels staan. De eene is van den heer Th. v. Gylswijk, die jarenlang een verdienste lijk en plichtsgetrouw raadslid is geweest, doch die helaas wegens ziekte den laatsten tyd de vergaderingen niet meer heeft bij gewoond, terwijl zijn gezondheidstoestand oorzaak was. dat hij niet meer als raadslid wenschte terug te keer en. Spreker hoopt, dat voor den heer v. Gylswijk spoedig een algeheel herstel moge komen. De tweede ledige zetel is van den heer J. W. van Parera, die om bijzondere rede nen gemeend heeft den laatsten tijd de raadszittingen niet te moeten bijwonen en deze permanente afwezigheid is wellicht aanleiding geweest, dat de heer van Pa rera niet is herkozen. Wat hiervan zij, spreker dankt den heer van Parera gaarne voor de ijverige en on baatzuchtige wijze waarop hij steeds de be langen van de gemeente heeft behartigd en wenscht hem nog vele gelukkige jaren. De heer de Winter, hier aanwezig is de derde die den Raad gaat verlaten, 't Is met den heer de Winter dang een dubbeltje op zyn kant geweest, want de heer de Win ter is voor de komende periode zij het dan met voorkeurstemmen, opnieuw ge kozen en het moet voor den heer de Win ter, die met zooveel ambitie het raadslid maatschap waarnam, een offer zijn ge weest om ondanks zijn herkiezing als raads lid te bedanken. Spreker waardeert in den heer de Winter dat hij men is van zijn woord en meent in dit veiband tot hem te mogen zeggen niet „vaarwel" maar tot we- werziens". Spreker komt tot den heer Brugman, die ook niet in den Raad terugkeert. De heer Brugman heeft wellicht niet vol daan aan de verwachtingen, die degenen, die hem destijds in den Raad brachten, op hem hadden gesteld. Maar aan spreker's verwachtingen heeft hij wel voldaan en spreker dankt den heer Brugman gaarne voor zijn hoffelijk optreden in de vergade ringen en voor de zakelijke wijze, waarop hij de belangen der gemeente behartigde. De heeren de Winter en Brugman zeg gen den voorzitter dank voor zijne vrien delijke woorden, waarna de vergadering wordt gesloten. BODEGRAVEN Vrouwenbond. Nadat gisterenmorgen de jongens en meisjes van onze scholen ter kerke geweest waren, vertrok men met drie autobussen te circa negen uur met een honderd en twintig personen naar het Gooi. Allereerst werd geruimen tijd doorgebracht in het z.g. „Spanderswoud", dat gelegen is tusschen Hilversum en Bus- sum, alwaar zy zich al spelende in de bos- schen vermaakten. Voorts gingen de kin deren onder de vijftien geleidsters, welke de jeugdige reizigers en reizigsters ver gezelden naar Valkeveen, waar zij reeds vrij spoedig in den speeltuin zich vermaak ten. Jammer genoeg werd het weder slecht en begon het te onweren. Nog eenigen tijd werd hierna in den speeltuin doorgebracht, waarna de terugreis naar Bodegraven werd begonnen, alwaar zij te half acht aankwa men. De kinderen waren zeer voldaan en het bestuur van den Vrouwenbond kan ge lukkig zeggen, dat zij over de ruim hon derd kinderen zeer tevreden zijn. De Oranjefeesten. Gelijk we gisteren avond reeds meldden gaan de feestelijk heden deze week niet door. Slechts de wy- dingsdienst zal dien dag plaats hebben te zeven uur in de Gereformeerde kerk. Als spreker zou optreden de weleerw. heer Ds. E. H. Blauwendraad, Ned. Herv. Predikant te Baarn, die echter des avonds verhinderd zal zijn. Wie de spreekbeurt nu zal ver vullen is nog niet bekend. Ter geruststel ling kunen we nog vermelden, dat de ge kochte kaarten geldig blijven. Bij een ev. niet-doorgaan van de feestelijkheden zal men de kaarten voor den gekochten prys wederom terug kunnen geven. DEMEUE Dc Oranjefeesten. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de festiviteiten, welke op Woensdag 30 Augustus zouden plaats hebben, wegens de onvoorziene om standigheden op dien datum niet zullen plaats vinden. Indien de toestanden bin nenkort veranderen, is men geenszins van plan om het feest niet door te laten gaan. Dit hopen wy t.z.t. te kunnen pu- bliceeren. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Eindexamen melkerscursus. Maandag middag had op „Maria's Hoeve", be woond door den heer J. C. van Saase, al hier het eindexamen plaats, van de op initiatief der afd. L.T.B. gegeven melkers cursus onder leiding van den heer W. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent te Gouda. Van de 8 deelnemers, die allen de lessen van de praktijk (die gegeven zijn door den heer de Graaf uit Aarlanderveen) konden er 7 de eindles meemaken, (een was wegens opkomst voor de voor-mobili satie hiet aanwezig). Onder tegenwoordig heid van de heeren W. J. Huisman, A. J. de Jong (als voorzitter van den L.T.B.) en J. C. van Saase werd door de volgende deelnemers gemolken. De uitslag van deze uractische les had tot resultaat, dat aan alle deelnemers een diploma zal worden uitge reikt. De namen der deelnemers zijn als volgt: A. de Jong J. J. zn., S. P. Vink, L. Heemskerk, Joh. de Jong, S. van der Voort, Abr. Wesselingh, en M. Bakker. Na afloop werden aan de deelnemers van de zen leerzamen cursus nogmaals door den heer A. J. de Jong en de heer Huisman eenige nuttige wenken gegeven, waarna de cursisten allen vol moed huiswaarts gingen en wel met de beste voornemens om het in deze lessen geleerde en de opgedane ervaringen ook thuis of by hun patroon in de practijk toe te passen. Arrestatie. Zaterdag is te Amster dam door de politie aldaar gearresteerd N. B. v. H. van beroep monteur en wo nende alhier als verdacht van diefstal van een auto plus een radiotoestel. KOUDEKERK Ziekenhuisverpleging. In de laatst ge houden vergadering van de veereeniging voor ziekenhuisverpleging „Hazerswoude- Koudekerk aan den Rijn" bleek uit het verslag van den secretaris o.m. dat het aantal verzekerden bedragen: te Hazers- woude (dorp) 2594, Rijndyk 1615 en Kou dekerk aan den Ryn 1619. Totaal 5828. In het afgeloopen jaar 1 Juli 193830 Ju ni 1939 werden verpleegd 107 personen met 1906 verpleegdagen, waarvan te Hazers- woude 612, Rijndyk 657 en Koudekerk a. d. Ryn 637. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. P. Heyker van Hazerswoude. Uit het verslag van den penningmeester kon met blijdschap worden geconstateerd, dat de ontvangsten hadden bedragen 9692.29 en de uitgaven 7458.44. Batig saldo 2233.85. Het totale bezit der vereeniging bedroeg op 30 Juni 1.1. 10488.32. Het operatiefonds had een ontvangst van 1288.10 en uitgaaf van 547.80, batig saldo 740.30. Wegens den gunstigen financieelen toe stand der kas werd met algemeen© stem men besloten met ingang van 1 October a.s. de verpleegdagen van 42 te brengen op 66 dagen en vanuit het operatiefonds ook te vergoeden foto's en bestralingen tot een bedrag van 10.per verzekerde. Dit besluit zal per circulaire aan de le den worden bekend gemaakt, terwijl tevens aan de leden zal worden voorgelegd dc vraag, wie tegen verhoogde vergoeding bij het operatiefonds wil ingeschreven wor den voor ziekenhuis naar keuze, waarvoor een bedrag van 100 wordt verstrekt. ROELOFARENDSVEEN Tentoonstelling Missienaaikrlng. Op 26 en 27 Aug. hield bovengenoemde M.N.K. haar jaarlijksche tentoonstelling. Zater dagmiddag half 4 werd in tegenwoordig heid van de genoodigden het openings woord gesproken door den geestelijk adv. van de M.N.K. kapelaan von Fisennc, waarna door mevrouw Peek het lint werd doorgeknipt. Daarna leidde dc Presidente de genoodigden langs de expositie, welke nauwkeurig in oogenschouw werd ge nomen. Niet alleen de vervaardigde klee- dingstukken en Misgewaden, maar ook de prijzen-afdeeling trok ieders bewondering, zy het hier dan met dank vermeld aan de winkeliers en enkele particulieren, dat allo prijzen voor het doel van de Missie zijn geschonken. God loone de goede gevers. Was het Zaterdagavond stil, Zondag daar entegen heeft de M.N.K. zich in een druk bezoek mogen verheugen. Allen waren ook opgetogen over het werk voor onze eigen missionarissen. Van de verloting word de ccre-prijs een taart, gewonnen door mej. Kerkvliet B 512. De eerste prijs een fruitmand werd gewonnen door mej. Bizot St. Jacobus- Gesticht. De naam van de pop was: „Nellie" welke drie keer was geraden. Bij loting, werd de gelukkige eigenaresse van pop met wieg, Mientje Dobbc B 8. Resumee- rend is de tentoonstelling best geslaagd, allen hartelijk dank die door hun gaven daartoe hebben meegewerkt. Ook bijzonder dank aan hen, die de leden van de M.N.K. bij de opstelling van haar tentoonstelling hebben bij gestaan. Vraag: a. Welke is de mooiste en kort ste weg per fiets van Noordwijk naar Oos terbeek. Hoevéel K.M? b. Dc mooiste en kortste weg per fiets naar het Gooi (Bus- sum b.v.? Hoeveel K.M? Antwoord: a. Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzecl, Renswoude, Ede, Bennekom, Oosterbeek. Afstand 115 Kilometer. b. Noordwijk, Piet-Gijzen- brug, Sassenheim, Leeghwater, Leimuiden, Mijdrecht, Wilnis, Vinkeveen, Vreeland, 's-Graveland, Bussum. Afstand 60 K.M. Binnen 8 meter voa •troothoeken Is «dl- 113. Binnen gekomen, zegt 't vrouwtje: Je bent hier vei lig, hoor elfje. Je kunt van hieruit veilig verder reizen. Peter moet dan met je mee. Nu wil ik graag, dat jullie naar den winkel boven op den berg gaat om een paar bood schappen voor mij te doen. Hier is een mandje Peter. Vroo- lijk loopen ze beide het pad over de heuvels op naar boven. 114. Myra loopt een eind vooruit het pad op, zoodat Pe ter haar al spoedig niet meer zien kan. Ineens hoort hij gillen. Help, help, dc Zwartvoeters. Help!! Het is waar, de booze kereltjes hebben gemerkt, dat Myra toch op de te rugweg is. Ze verscholen zich in een hol, vlak bij 't huisje van de oude vrouw.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11