VEILIGHEIDSMAATREGELEN x'; - £cidóck<i (Boii/ta/nt Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam onder bewaking van de Vrijwillige Burgerwacht *3581» Loopgraven worden In de Engelsche hoofdstad aangelegd voor de bescher ming tegen eventueele aanvallen Zakken worden met de uitgegraven aarde gevuld Particuliere vrachtauto's door de mili taire autoriteiten gereauireerd, worden thans allerwege gebruikt voor defensie doeleinden. Stroozakken worden uitge laden voor den hoofdingang van het Concertgebouw te Amsterdam Aan jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen is eervol ontslag verleend als intendant van het particuliere paleis en domein Soestdijk Jhr. mr. D. J. de Geer, de minister-president, bespreekt op het Buitenhof te Den Haag den internationalen toestand met den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, onder het genot van een kopje koffie. Het noodweer in België richtte ernstige schade aan. Vooral de spoorlijnen in de omgeving van Brussel hadden het zwaar te verduren. Op verschillende plaatsen werd de rails losgeslagen en het treinverkeer ontwricht Talrijke openbare gebouwen in Nederland zijn onder bewaking van de Vrij willige Burgerwacht gesteld, welke daartoe is opgeroepen. Een der posten voor het hoofdpostkantoor te Amsterdam feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 46) Cymbeline luisterde zwijgerid. Hij daoht aan den man dien hij eens had zien vlie gen over de heid.e, als een grooten vogel, zoemend en snorrend. Hij keek omhoog naar de grijze herfstlucht, die al een vio lette avondtint aannam. En met die her innering, die zooals hij wist, hem zoo diep be invloed had, kwamen er plotseling ge dachten aan Angela, van den dag, dat hij neergezien had op Valleylands, eens het beloofde, nu het verboden land. Wat had Angela al die maanden ge daan, daar diep in de eenzaamheid. Het was onwaarschijnlijk, dat zij zijn naam in de lijst van benoemden had gezien. Er waren en iederen dag honderden en hon derden en niemand kon eigenlijk de hee ls lijst doorlezen. Maar misschien had zij het wel geraden of gehoord, dat alle ca detten van een bepaalden rang, hun aan stelling kregen. O, hij moest haar spreken. Daarom was hij naar Pagdon gekomen. Hij moest zijn trots maat inslikken, zich tot in het stof vernederen en haar opzoeken. Nu was hij niet langer bevreesd, Sir Roger te ont moeten, of tegen de wensdhen van Lady Weste in te gaan. Hij wilde Angela dezen laatsten keer bezoeken. Hij perste zijn lippen op elkaar. Mijnheer Harriman stond in de hal van ed Towers op hem te wachten. Hij zag er veeT ouder, magerder en zorgelijker uit, zijn optreden had ook die gedwongen har telijkheid verloren, die zij allemaal zoo benauwend vonden. Hij kuste Viola en Primula en schudde Cymbeline de hand. Dan legde hij zijn hand op den schouder van den jongen en er lichtte iets in zijn oude, doffe oogen. „Blij, dat je er bent, mijn jongen. We hebben al dat jonge volk hard noodig vóór het vaderland." „Dank u wel, grootvader", zei Cyimlbe- line vroolij'k. „Ik zal 'tenminste probeeren wat ik kan. En kijk eens naar Prim, klaar om me te vertroetelen, zoodra ik het maar noodig heb. We zitten er nu alle maal in;; tot aan onzen hals." Hij ladhtte, hij alleen was opgewekt, hij juist, die spoedig de volle zwaarte van den last zou ondervinden. Er volgde een kleine stilte. Mijnheer Harriman keek naar Cymbeline met een zekere nieuwsgierigheid, vermengd met iets dat veel weg had van goedkeuring. Dan verbrak de stem van den jongen het korte zwijgen met een voorbedachte non chalance. „Ik heb mijn vliegbrevet gehaald, vleu geltjes gekregen, zooals tze het noemen. Ik verwacht al gauw mijn aanstelling in het vliegenierscorps, daar vragen ze om meer lui. Daar had ik van het begin af aan mijn zinnen op gezet." Zoo vertelde hij him zijn geheim, dat hü zoo lang bewaard had. Hij had al dien tijd geweten, dat dit zijn einddoel zou zijn, al sinds hij op de heide boven Pag don stond en naar dien menschelijken vo gel had staan staren, die sneller dan de wolken zijn weg door de lucht ploegde, naar de Noordzee. Het was onmogelijk, dat zulke heerlijke opwindende avontu ren in de wereld beleefd werden, en hij dat genot niet zou smaken. Het verhaal van wat het vliegcorps in de eerste dagen van den oorlog had gepresteerd, vervulde hem met een brandende gevoel van na ijver. Zij waren de oogen van het leger, zij trokken bij zonsopgang er op uit, als trekvogels en kwamen 's avonds moe er soms vleugellam, soms ook niet, terug om te vertellen, wat zij hadden gezien. Het scheen Viola toe, dat haar hart stil stond. Zij keek naar Lambert. Haar ge laat vertrok spierwit en haar lippen beef den, een oogenblik stond hij doodsangst uit, vreezend, dat zij in tranen zou uilbar sten. Hij kwam een stap naderbij en glim lachte geruststellend. Het scheen haar toe, dat hij er haar aan wilde herinneren, 'dat zij dit offer hadden gebracht, het of- tfer van hun eenigen zoon, op het altaar van het vaderland, eerst omdat hij er zelf cm vroeg, nu, omdat een grooter ideaal hem opeischte. Als in een visioen zag Viola hem opstij gen door de luchten, die nog nimmer een imensch bezocht, hooger dan de toppen der bergen, stijgen tot aan de sterren. Het stak als een vlijmende pün door haar heen, de gedachte, dat dit van het begin af aan zoo had moeten zijn. „Je schoonmoeder is ziek, zij ligt al een maand in bed", zei de oude heer Harri man tegen Viola. „Ik kan het haar maar maar niet aan het verstand brengen van Daniël. Ik heb haar gezegd, dat we bang zyn, dat hij krijgsgevangene is, maar zij meent maar, dat hij in de gevangenis zit, omdat hij iets verkeerd heeft gedaan. Zij kent nu niemand meer". „En Suze, hoe maakt zij het?" vroeg Viola. Mijnheer Harriman lachte voor den eer sten keer. „Suze schrobt vloeren in het hospitaal van Pagdon en zegt, dat zij gezonder en flinker is, dan ze haar heele leven geweest is." De oorlog had hem geraakt, fel en diep, de bezorgdheid had hem al zachter ge maakt. Dat was die zaak met Daniël. Hij was zoo bang voor hem alsof hij aan het front stond. Er liepen al sombere geruch ten over de behandeling van Britsche ge vangenen. Maar natuurlijk, voor Daniël v/erd toah zeker goed gezorgd. Met zijn kennis van Duitschland en zijn oude vriendschap voor de DuitsChere. Nooit had hij met zooveel vertrouwen gesteund op Lambert als nu. Die oudste z oon van hem was vast en onwrikbaar als een rots. En hij troostte hem over Da- niëL HOOFDSTUK XX. Viola wachtte af, hoe lang het nog du ren zou, vóór Cymbeline verdwijnen zou om zijn onafwendbaar bezoek aan Valley lands af te leggen. Hij bleef maar zoo kort op de Towers, dat, als hy van plan was er heen te gaan, het geen uitstel lij den kon. Tot nu toe had er in geen enkele krant iets gestaan over het aanstaande huwelijk van Angela En kort geleden had zy door Diok gehoord, dat allebei de oudere Trustcotts in dienst waren en de derde, de jongste, adelborst. Tot nu toe wist mijnheer Harriman nog niets van de hoop die Cymbeline koes terde in betrekking tot Angela, het was hem volkomen onbekend, dat zijn klein zoon de Westes kende, of ooit op Valley lands was geweest. In hoeverre hij er nu nog over in woede zou ontsteken, was niet te voorspellen. Zondagmorgen verdween Cymbeline zoodra hij met het ontbijt klaar was. Viola en Primula keken hem vanuit het venster na en zagen hem snel over de weiden verdwijnen. Het was prachtig weer, 's nachts had het gevroren en het gras glinsterde nog a!ls kristal. De damp, die in de hoeken en onder de boomen was blijven hangen, by de Frent, zweefde nog als ijle sluiers over het land. De eiken en olmen in het park waren als bedekt met stofgoud en de bosschen in de verte droe gen een koperen gloed. De lucht was zwaar en opwekkend als wijn, men voelde de nabijheid van de heide als van de zee. Cymbeline had al dien tijd al precies geweten wat hij doen zou. De kapel op Valleylands was Zondags altijd open voor het publiek, niemand kon hem den toe gang ontzeggen. Al zou zij weigeren hem te spreker, dan zou hy Angela toch zien. In zijn handelwijze was een groote hoog moed en tegelijkertijd een diepe nederig heid. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9